Architectuurtentoonstelling Drie Haarlemmers naar Zuid-Afrika Het triduum te Lourdes bedenkt het telkens weer.. NUTTIG VERBLIJF IN ATHENE GELIJK MET HET BOUW- CONGRES jook uit zijwegen komt verkeer VRIJDAG 26 APRIL 1935 Een charmante gastheer en gast vrouw. Een picknick op den berg Pirnas Afrika en nieuwe vrienden In Alexandrië Slechte woningtoestanden Bij de paters In Cairo Propaganda voor meer visch- verbruik ROTTERDAM—MAASSLUIS ELECTRISCH De officieele proefrit geslaagd Secretariaat Scheidsgerechten I Door een goederentram gegrepen Auto in de Dedemsvaart terecht gekomen Motorboot omgeslagen Schipper verdronken BRUG OVER WILLEMSVAART GEOPEND BEDORVEN VLEESCH VERKOCHT Ter gelegenheid van het eerste lustrum van het Ned. Instituut van Architecten te Amster dam georganiseerd Van 10-19 Mei in R.A.I.- gebouw Teekeningen en foto's ,Dood Water" te Berlijn Gunstige Duitsche beoordeelingen De Donau-conferentie Uitnoodigingen verzonden De Nazi-propaganda in West Polen Scherp artikel tegen Duitschland van de Kurjer Poranny Litwinow brengt rapport uit te Moskou De dag van den Eucharistischen Kruistocht. Kindermis in de Rozenkranskerk De drukte is over weldigend SCHIPPER VERONGELUKT Met zijn hoofd tegen brug gebotst en overboord geslagen JONGETJE DOODGEREDEN Noord-Hollandsche Tramweg Maatschappij N.V. Koningin Emma-bank te Schiedam RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN F. TANTAH, 29 Maart 1935. Tantah, Afrika Jawel hoor, wij zijn in Afrika gearriveerd. Europa hebben wü vaarwel gezegd. Voor hoelang? Ik zal maar weer beginnen, daar waar het Vorige relaas eindigde. Zooals U gelezen hebt, waren wij op het punt, af te varen van Grieken land naar Alexandrië. Toch zal ik u nog iets van Athene en wat wü daar meemaakten, ver tellen. Op 25 Maart was het een nationale feestdag ln Griekenland, ter herinnering aan de bevrij ding van de Turken in het jaar 1821. Langs de straten trokken troepen soldaten met opgesto ken bajonet. De eere-garde was zeer fleurig gekleed en had o.a. witte kanten rokjes aan en mooie roode kwasten op hun muts en schoenen, "s Morgens 8 uur waren wij aan het legatiege bouw, waar wij uitgenoodigd waren om te gaan picnicken. Mevrouw Van Sillem had ons gezegd de vuile wasch maar mede te brengen, welke dan voor ons gewasschen zou worden. Wij von den het aanbod natuurlijk zeer vriendelijk, doch vonden het eervoller de wasch zelf te doen. Na een flinken maaltijd, om kracht te putten, kregen wü groene zeep en warm water en duch tig hebben wü staan schrobben en boenen. Onze costuums zien er nog uit als nieuw. Wü kregen van Z. Exc. tenminste een pluimpje, dat wü er zoo goed uitzagen. Om 11 uur, kwam Z. Exc. thuis in vol ornaat. Het was alles goud wat er blonk, want Z. Exc. had de Nederlandsche re geering moeten vertegenwoordigen bü het feest. Wü zagen den butler manden met levensmid delen, wün enz. in den auto sleepen. Wü gnuif den eens tegen elkaar, dat kon goed worden. 12 uur gingen wü af. Buiten Athene kregen wü wegen met zulke diepe kuilen, dat de auto er met groote vaart gewoonweg overheen sprong. Achter ons werd het uitzicht belemmerd door éen groote stofwolk, die achter ons aandreef. Na een uurtje rijden, begonnen wü den berg Pirnas te beklimmen. De auto ging over een zig-zag-weg naar boven. Te halver hoogte werd gestopt en besloten eerst te eten om vervolgens den berg te voet verder te bestijgen. In den om trek vonden wü rotsplanten van allerlei soor ten. Deze werden op den terugweg mede geno men en wü hebben voor onze gastvrouw een model rotstuintje gemaakt. Boven op den top Van den berg aangekomen, zagen wü voor het eerst van ons leven arenden en gieren in de vrije natuur. Op de ontoegankelijkste plaatsen hebben deze vogels hun nesten gemaakt. Laat in den middag aanvaardden wü den terugtocht. Onze gastheer had een vriend ontboden, een Griek, die een Afrika-reis te voet gemaakt had van Cairo tot Lac Albert. Deze vriend vond de reisroute, welke wü hadden samengesteld op raad van den AN.W.B., zeer goed op enkele kleine wüzigingen na Aan de hand van uitge breide kaarten heeft hü ons alles nog eens extra toegelicht. Zoetjes aan kwam voor ons de tijd van vertrek. Mevrouw Van Sillem had allerlei inkoopen voor ons gedaan. Wü kregen zeep, tandpasta, 5 bussen vleesch, 300 sigaretten, ta bak enz.; wü waren er werkelijk beduusd van. Ook kregen wü nog een boek mee getiteld: „Ik was een heiden", het eerste boek dat van de Oxfordgroep is uitgekomen. Van den gezant kregen wü verschillende aanbevelingsbrieven voor consuls en ook een brief voor een familie lid in Kaapstad. Met dezen brief konden wü er zeker van zün werk te krijgen, zoolang wü zelf nog niets zouden kunnen beginnen. Na een allerhartelükst afscheid en met een dankbaar hart, fietsten wü naar de boot de „Ionia", die ons naar Alexandrië zou brengen. Wü hadden 3de klasse passage, zonder slaap- en eetgelegen heid. Dat wil zeggen dat je nergens mag komen waar het goed is en iedereen mag je overal wegjagen, want overal ben je teveel. Wü zaten op de boot ons droevig lot te overdenken, wü, die zoo verwend waren, ook peinsden wij op een middel om aan dien toestand een einde te maken, toen de kapitein naar ons toekwam en Zéide: „Gaan jullie nu maar in de tweede klas kajuit, dan kunnen jullie daar meteen een slaap plaats krijgen." Waar wü dat ineens aan te danken hadden, Weten wü tot op heden nog niet. De zee was tamelük kalm en wü hebben ons de verdere reis dan ook werkelük vermaakt. Na een reis van 3 dagen kwamen wü in Alexandrië. Toen eindelük, na veel gewichtigdoenerü, de passen- contröle was afgeloopen, mochten wü voet aan wal zetten en stonden op Afrikaanschen bo dem. Wü hadden niet veel tüd om dit heuglüke feit te overdenken, want wij moesten met de overige passagiers naar het douanekantoor. Alle reizigers werden aan den lüve onderzocht en Wij zagen ook, dat alle bagage grondig werd nagezien. Met angst in het harte, dachten wü aan onzen voorraad tabak en sigaretten en ook aan ons knalpistooltje. Wü raakten aan den praat met een hoofddouanier en vroegen hem. alle mogelüke inlichtingen aangaande onze reis. Hierover ten hoogste ingenomen, vertelde hü ons breedvoerig wat wü doen en laten moes ten. Met eerbied en ontzag luisterden wü naar zyn raadgevingen al was het ook larie. Nog an deren haalde hü erbü, ieder deed zijn best, ons Zoo veel en goed mogelük in te lichten. Het re- HOOFBBOUTi PER RYWIEL der tmia HUDunnsea sultaat was dan ook, dat wü zonder onderzoek en onder handjes drukken en gewuif weg kon den gaan. Maar nog twee douanenposten moes ten gepasseerd worden. Deze waren enkel voor het onderzoek naar vuurwapenen. Een ervan kwam naar ons toe en zei doodleuk: „Geef den browning maar even hier". Met een onnoozel lachje gaf ik hem mijn potlood. Goedmoedig knikkend tegen zün confrater, verklaarde hü dat wü volkomen gevaarloos waren. Toen eerst kon den wij op de fiets stappen en trapten wü onze 125 K.M. naar Tantah. Onze weg voerde door 'n mooie landbouwstreek. Het koren stond nagenoeg rijp. De velden werden besproeid, volgens 'n me thode. welke de oude Egyptenaren reeds toepas ten. Het volk schijnt nogal diefachtig te zijn, want overal zag men gewapende politie-agenten, het geweer in den aanslag de wacht houden over de velden. Het is ook niet raadzaam zich in den avond alleen op deze landwegen te wagen. Het viel ons op dat wü veel blinden en éénoogige menschen tegenkwamen. Dit gebrek ontstaat hoofdzakelük door de onhygiënische toestanden. De woningtoestand is allerellendigst, 4 wanden uit klei opgetrokken met een dak van takkebos- sen, een gat in den wand voor deur. Het vuil uit de woning, wordt op een hoop, vlak voor den ingang gedeponeerd. Op deze vuilhoopen, zagen wü in de middaghitte verschillende man nen slapen. De kinderen speelden, half of ge heel naakt, buiten in het zand en het vuil. De oogen vol vliegen, welke er als in een zwarten rand omheen wriemelden, zü hadden het benul of de fut niet, deze dieren weg te slaan. Door deze vliegen ontstaan vooral de- oogziekten, ge volgd door blindheid, 's Avonds 7 uur kwamen wü in Tantah. Wü togen dadelük naar het klooster der Paters van het college „Saint Louis". Het klooster bestaat uit verschillende groote gebouwen. Aan ongeveer 400 jongens wordt, in de Fransche taal, les gegeven. Van deze leerlingen zün er ongeveer 100 katholiek, de overigen zün Mohammedaan. Bü de Paters, die reeds van onze komst op de hoogte waren, hebben wü vier heerlüke dagen doorgebracht. Met de Hollandsche Paters en Broeders aten wü apart. Wü maakten weer eens een echt gezellig en hartelük stukje Holland mee. De Paters en Broeders waren buitengewoon goed voor ons. O.a. waren daar pater Waterreus, broeder Jan Mertens en broeder Ignatius Dille man. Op Zondag hebben wü een uitvoering ge geven in de patronaatszaal. Mondorgel hebben wü gespeeld en verteld van onze reis. Terwül de Paters er haast geen orde onder konden hou den, waren de jongens nu als muisjes zoo stil. Na afloop mochten zü ons allemaal een handje komen geven. Wü maakten hen daar overgeluk kig mee. 's Middags zijn wü naar pater Kenge uit Maastricht geweest. Deze pater is pastoor in een plaats ongeveer 30 K.M. van Tantah. Deze pater is de eenige, die goed en vlot Ara bisch spreekt, een taal, die voor den Europeaan zeer moeilijk is. Alleen voor het woord „kameel" bestaan 80 verschillende uitdrukkingen. Als nu b.v. twee Arabieren elkaar tegenko men, zün zü met het goeden dag zeggen nog niet klaar. Nr. 1 zegt: „Ik hoop dat je weg vandaag breed zal zün." Nr. 2 „Ik hoop dat jouw weg vandaag tweemaal zoo breed mag zün, en dat de zon er op schünt (hatelük). Nr. 2 „Ik hoop, enz." Dat gaat zoo nog een heel poosje door. Op Maandag zün wü op stap gegaan naar Cairo, een afstand van 95 K.M. 's Middags kwamen wü daar zwart bestoven aan. Hier gingen wü naar de Fransche Paters der Afrikaansche Missiën, die van Pater Kenge al bericht hadden gekregen, dat wü zouden komen. Wat treffen wü bü de Paté—; toch over al een buitengewone medewerking. Een hunner ging met ons mee naar het Fransche hospitaal, waar wü ons tezamen lieten inenten voor 1 pond sterling. Wü moesten meteen naar bed en melk drinken. Koorts hebben wü geen van drieën gehad, hoewel het ons beloofd werd. Eigenlijk hadden wij met een tü'dsduur van 8 dagen twee injecties moeten hebben, maar dat kostte ook tweemaal zooveel. Toen hebben wü maar een zwaardere picure genomen, welke voor 3 jaar goed is. Alvorens wü de inenting ondergingen, werd ons hart en milt onderzocht; de organen sche nen echter in goede conditie te zün. Op 2 April kwam Pater Kenge per trein om ons een beetje den weg te wüzen, vooral om informaties voor ons in te winnen. Men vertelde ons, dat wü bij den Hollandschen Consul, wel niet veel mede werking zouden ondervinden. Vooral werd ons beloofd, dat wü vast geen visum voor den Soe dan zouden krügen. Wü waren echter al door zooveel menschen ontvangen, dat wü zonder eenig angstgevoel, naar den consul gingen. De ontvangst was niet buitengewoon vriendelük, maar op het juiste moment kwamen wü met ons tooverbriefje van den Hollandschen Gezant te voorschün. Op slag veranderde de heele houding. In de mooiste kamer werden wü ge laten en even later kwam de legaat ook thuis, Ridder van Rosenthal. Hü vroeg den consul uitdrukkelük, toch vooral alles te doen wat mogelijk was om ons te helpen. Wü moesten papieren invullen, welke noodig waren om het visum voor den Soedan te krijgen. Een borg was hiervoor noodig en de consul verklaarde zich bereid voor ons borg te staan. Nadat wü 's middags bü de Paters gegeten hadden, kwam de consul ons in zün auto afhalen, om ons naar een vriend van hem te brengen, die veel in Afrika gereisd had. Wü hebben nog niet besloten hoe wij het eerste gedeelte van de reis in Afrika verder zullen maken, per trein, per boot of per fiets. Den volgenden keer hoort U daarvan. De commissie voor de propaganda voor meer vjtchverbruik, welke is in 't leven geroepen door en bestaat uit leden van de Reedersvereeniging te IJmuiden, de IJmuider Vischhandelvereeniging en de Reedersvereenigingen te Katwijk, Scheve- nir.gen en Vlaardingen, die vorig jaar reeds ten toonstellingen heeft georganiseerd te Alkmaar, Hoorn, Zaandam, Hilversum en Amersfoort, gaat voor het komende seizoen een nieuwe pro pagandacampagne beginnen. De eerste ten toonstelling wordt deze week te Sneek geopend en dan volgen vermoedelijk nog tentoonstellin gen te Leeuwarden, Zwolle, Eindhoven en Maas tricht. Die te Sneek wordt gehouden van 27 April tot 2 Mei, ter gelegenheid van de aldaar te houden groote watersporttentoonstelling, de H.A.W.A.T.S.O. Door de medewerking van de afdeeling IJmui den van den Ned. Aannemersl»ond is de geheel nieuwe tentoonstellingsstand vervaardigd, ter lengte van 20 meter. De stand bestaat uit groote schotten, een toonbank en 5 groote bakken, waarin de versche visch zal worden tentoon gesteld. De zinken bakken voor de vüf houten omhulsels werden geheel gratis vervaardigd door de loodgietersfirma D. Tack en Zn., terwijl alles frisch in grüs en blauw geschilderd werd door de goede zorgen van de schilderspatroons D. Haasnoot en H. Peck. Tenslote zal alles naar Sneek gratis vervoerd worden door de N. V. IJmuider Stores en Gebr. Boon. Op deze wijze heeft IJmuiden getoond, dat het ook in moei- ójke tüden met het visscherübedrüf meeleeft en er wat voor over heeft. Voor de ten toon te stellen zeevisch van alle mogelüke soorten, zijn drie zendingen van vier manden noodig. Deze visch wordt n.l. driemaal vernieuwd en geheel geschonken aan lief dadige instellingen te Sneek. Verder verwacht men, dat aan bezoekers van de tentoonstelling sullen worden uitgereikt ongeveer 10.000 porties Hollandsche haring met saus en evenveel por ties gebakken visch. Voor de versche visch en de te bakken visch zal ongeveer 1500 K.G. visch noodig zijn. Hiervoor zorgt IJmuiden, terwül de haring wordt gezonden door de andere visschers- p.'&atsen. Goede burgerzin van IJmuider ingezetenen en medewerking van fabrikanten gaan hier dus hand aan hand. Mogen deze tentoonstellingen weer medewer ken tot bereiking van het beoogde doel. Donderdagmiddag is een officieele proefrit gehouden op het geëlectrificeerde baanvak RotterdamMaassluis. Deze proefrit, waaraan een aantal vooraan staande ingenieurs van de Spoorwegen deel namen, is uitstekend verloopen. Zooals bekend zal de lün Rotterdam (D.P.) —Hoek van Holland vanaf 15 Mei (den ingang van den zomerdienst) met electrische treinen worden onderhouden. De rijtijden op de geëlectrificeerde baan zullen een stuk korter zün dan die tot nog toe met stoomtreinen waren. Rotterdam—Schiedam zal 4 minuten duren, vroeger 6 minuten; RotterdamVlaardingen 12 minuten., vroeger 15 min., RotterdamMaas sluis 19 min., vroeger 23 minuten., Rotterdam- Hoek van Holland 30 min., vroeger 35 min. De sneltrein Hoek van Holland, de z.g. Bad- trein, zal op de geëlectrificeerde baan 25 minu ten noodig hebben. Tot dusver was het 31 min. Op den proefrit werd gereden met snelheden van 60, 80 en zelfs 100 K.M. per uur. Deze laatste snelheid werd bereikt op het lange rechte traject tusschen Vlaardingen en Maas sluis. Naar het Weekblad van de Ned. Ver. voor Spoor- en Tramwegpersoneel bericht, zal met de ambtenaren ouder dan 60 jaar, die ingevol ge de beslissing der directie op wachtgeld wor den gesteld, ook de heer G. de Nes, secretaris der Scheidsgerechten, ingaande 1 Mei a. s. het bedrüf verlaten. De eerste chef de bureau, J. H. P. Hendriks, zal als proef worden belast met de waarneming van het secretariaat der scheidsgerechten. Bij de groote Shalcespeare-herdenkingsfeesten te Stratford-on-Avon werden de vlaggen van 81 naties geheschen Donderdagavond is een auto uit Groningen dichtbü de trambrug nabü het station te Dedemsvaart door een goederentram gegrepen en in de Dedemsvaart geslingerd. De bestuur der van den auto had nog de tegenwoordig heid van geest het portier te openen en zich naar buiten te werken. In den auto waren be halve de chauffeur geen personen gezeten. De wagen is later gelicht. Hedenmorgen omstreeks zeven uur is op het Merwedekanaal, onder de gemeente AbcoudeBaambrugge, een motorboot omge slagen, waarbij een schipper het leven heeft verloren. De 50-jarige schipper J. P. Hazejager voer met zün aak op het Merwedekanaal in de rich ting Utrecht. Zijn vrouw stond aan het roer op den aak, terwül schipper Hazejager zelf plaats had genomen in een kleine motorboot, waarmede de aak werd getrokken. Het was de eerste maal, dat schipper Hazejager deze kleine motorboot, welke hü zich onlangs had aan geschaft, gebruikte. Hoe het ongeluk precies geschied is, staat nog niet vast, doch oen een ander schip, komende uit de richting Am sterdam, passeerde, is de kleine motorboot gekapseisd. De vrouw zag geen kans haar man hulp te bieden. Zü zag hem voor haar oogen verdrin ken. Het heeft ongeveer twintig minuten geduurd voordat di> schipper kon worden opgehaald. De levensgeesten waren toen reeds geweken. Het lük van den schipper, die gedomicilieerd is te Geldermalsen, is voorloopig, in afwachting van het verder onderzoek, op de aak gebracht. Zonder eenig officieel vertoon is Donderdag middag de nieuwe rijksbrug over de Willems vaart te Zwolle geopend. De belangstelling v5n de züde van het publiek was zeer groot. Het gemeentebestuur van Zwolle was vertegenwoordigd door de wethouders R. J. J. M. Teilegen en J. N. Bartels. Een groot aantal ambtenaren van den Rükswaterstaat waren bü de opening tegenwoordig Terstond nadat de afsluitboomen waren ge opend, werd de vüftig jaar lang gebruikte Spoolderbergbrug, die thans heeft afgedaan, voor het publiek gesloten. Door eenige ingezetenen te Baarn werd vleesch betrokken van H., die vroeger een sla- gersbedrüf had. Dit vleesch bleek in zulk een slechten staat te verkeeren, dat de Keurings- In een persconferentie heeft prof. ir. R. C. A. Schoemaker, voorzitter van het NJ. VA, mededeelingen gedaan over het a.s. touwcongres met bouw- en architectuurten toonstelling. dat ter gelegenheid van het eerste lustrum van het Nederlandsch Insti tuut van Architecten van 10 t/m 19 Mei in net R.A.I.-gebouw zal worden gehouden. De Minister van Onderwüs. Kunsten en Wetenschappen, Z. Exc. mr. H. P. Marchant zal de openingsrede uitspreken. Het Congres is bedoeld als leergang ter ver ruiming van het inzicht oecreffende de toe- pa* singsmogelükheden van verschillende bouw materialen op grond van hunne technische en physische eigenschappen, zoomede ter verdüi- dilüking van de huidige eischen, welke de hy giënist aan het bewoningsprobleem stelt, waar bij voomamelük op de beteekenis van doelma tige verlichting, verwarming en ventilatie zal worden gewezen. Uiteraard zal door verschillende deskundigen de aandacht worden gevraagd voor den invloed oer moderne bouwtechniek en der moderne bouwmaterialen op de architectuur in verschil lende cultuurlanden. In nauw verband met dit congres zal de bouw- tentoonstelling staan, omdat de moderne tech- t'-.ek en de uitkomsten van laboratoriumonder zoekingen haar invloed doen gelden op de tech nische uitrusting en afwerking van het gebouw zoomede op de toe te passen bouwmaterialen. Naast de moderne bouwmaterialen en verf stoffen e.d„ sanitaire inrichtingen, verwar- mir.gs- en verlichtingssystemen, zal worden aangetroffen een laboratorium waarin het on derzoek van geluiddempende eigenschappen van bouwmaterialen wordt verricht, terwül tevens aldaar wordt gedemonstreerd, hoe de acoustiek in verschillende ruimten van te voren kan woraen beoordeeld. Het Verlichtingsgenootschap zal met modellen doen uitkomen, op welke wüze de meest doelmatige verachting van een ver trek kan worden bepaald en daarbij ieder be langstellende in de gelegenheid stellen, zelf een oordeel te vormen over de juiste plaatsing der ramer. en de Juiste verdeeling der lichtpunten. Dat ook de meest geschikte keukeninrichtin gen als behoorend tot de uitrusting van het moderne woonhuis niet zullen ontbreken, spreekt wel van zelf, doch tevens zullen de „keuken van morgen" en die van ..overmorgen' doen uitkomen hoe de electrotechnische vin dingen deze economie-afdeeling van het woon huis kunnen vervolmaken door een ver door gevoerde automatiseering. De architectuurtentoonstelling zal werken be vatten van bekende architecten uit Hongarüe. Tsjecho-Slowaküe en Finland, de landen, waar in thans nieuwe en belangwekkende architec- tuurstroomingen zijn waar te nemen. Daarnaast zullen ongetwüfeld een vüftigtal geaquarelleerde perspectiefteekeningen van bouwwerken, ontworpen door verschillende op den voorgrond tredende Engelsche architecten, de büzondere belangstelling weten te trekken door voordracht, teekentechniek en uitvoering. Men zal o.m. de aquarelleertechniek van Hep- worth, Walcot, Farey en Harvey kunnen bewon deren. De collectie foto's van werken der N.I.V.A.- leden zal een indruk geven van het gebied, waarop zü in de laatste jaren werkzaam zün geweest. Het congres en de tentoonstellingen staan in nauw onderling verband en zü zullen den tech nicus in de gelegenheid stellen zich op technisch gebied volkomen op de hoogte van zün tijd te brengen, zün kennis te verrüken, zün inzicht te verdiepen, zijn blik te verruimen en zün tech nische bewegingsvrijheid te vergrooten. De belangstellende leek zal het oorzakelijk verband gaan begrüpen tusschen de moderne architectuur eenerzüds en de hedendaagsche bouwtechniek, het bouwplan en de technische en hygiënische uitrusting van het bouwwerk an- derzüds. Het programma vermeldt een reeks lezingen op technisch gebied te houden door erkende Europeesche autoriteiten. Zoo spreekt b.v. prof. ir J. G. Watjes over: „de invloed der moderne bouwmaterialen en conctructie-methoden op de hedendaagsche architectuurstroomingen". Ar chitect Pogany over „moderne Hongaarsche ar chitectuur"; prof. ir. J. A. Bakker over „Ge wapend beton in hoogbouw"; architect R. Roth schild over: „de Moderne Architectuur in Italië en Tsjecho-Slowaküe"; prof. dr. J. J. van Log- hem over: „Vensterhygiëne"; prof. arch O. Schweizer over: „Bouw van Stadions en zwem inrichtingen"/ dienst voor vee en vleesch er zich mede be moeide. Door den keurmeester werd in samenwerking met de Rijkspolitie een onderzoek ingesteld, dat zich uitstrekte tot de eigendommen van H. In den kelder werd 'n volledige slagerij aan getroffen, met weegwerktuigen. Een hoeveelheid vleesch was ook aanwezig, dat onder den pekel stond. Pooten, ingewanden en andere lichaamsdeelen werden evenwel niet aangetroffen. Bü het verdere onderzoek bleek, dat deze be graven waren in den tuin. Een ondraaglijke stank verspreidde zich, toen deze deelen weer werden opgegraven, die afkom stig bleken te zün van een koe, die in dooden toestand door H. in een naburige gemeente was gekocht. Het beest bleek in hevige mate geleden te hebben aan koudvuur. De nog eenigszins goede deelen waren door H. van het beest verwüderd en aan verschillen de menschen verkocht. Onmiddellijk werd getracht de koopers te vinden, die voor het gevaar werden gewaar schuwd. De meesten hunner hadden het vleesch niet gegeten daar het bü het braden een ondraag- lüke lucht verspreidde. Men schrüft ons uit Berlün: De première van de film „Dood Water", die in het theater „Die Kurbel" plaats had, oogstte een groot succes. Het talrijke publiek, w.o. vele pro minente figuren uit de Duitsche filmwereld, heeft den aanwezigen regisseur en componist 'n ovatie gebracht. De eerste critieken zün zeer gunstig. Het „12- Uhrblatt" schrüft:. „Men moet betreuren, dat deze film, die even goed in Duitschland had kun nen spelen, geen Duitsche film is Deze film be wust tegelijkertüd. dat dergelüke nationale films ook in het buitenland de grootste belangstelling en de diepste bewondering kunnen wekken. De prestaties der acteurs zün zoo overtuigend, dat eigenlijk iedere lof overbodig is. Desniettemin moeten Jan Musch, Max Croiset, Helga Gogh en Johan Schilthuizen in het büzonder genoemd worden. De in Berlün met groote spanning ver wachte film rechtvaardigde volUomen den groo- ten roep, die haar voorafging". „B. Z. am Mittag" schrijft: „Men zal deze détailschildering nooit meer vergeten, evenmin als de gezichten dezer Volendamsche visschers. Het publiek apprecieerde den diepen ernst van dit filmwerk en huldigde in het bijzonder zün Beriünschen componist Walter Gronostay, die aanwezig was." ROME, 25 April. (Reuter.) In officieele krin gen wordt verklaard, dat de uitnoodigingen voor de Donau-conferentie te Rome zün verzon den aan Polen, Roemenië en de nabuurstaten van Oostenrük. Bulgarije zal worden uitgenoo digd indien de bewapeningskwesties ter sprake zullen komen. WARSCHAU, 25 April. (Havas.) De arresta ties en de activiteit der Duitsche agitators, die de Westelüke provincies van Polen tot hun ter rein hebben uitverkoren, inspireeren het regee- ringsorgaan Kurjer Poranny tot de volgende opmerkingen: „Het Duitsche Rük heeft moreel niet ont wapend. De Poolsche autoriteiten zün verplicht het centrum der geheime organisatie, welke tot deze verderfelijke propaganda aanzet, op te sporen. Wü zün bereid te gelooven, dat de officieele kringen van het Duitsche Rük vrede met ons willen, maar wü herinneren aan de woorden van Beek: Onze houdmg tegenover Duitsch land zal identiek zün aan de houding van Duitschland tegenover ons." MOSKOU, 25 April. (Reuter.) De raad van volkscommissarissen, die vanmorgen zou bü- eer.komen om kennis te nemen van het rap port van Litwinow over zün besprekingen te Genève met Laval, heeft hedenavond te 6 uur vergaderd. De Raad besloot Litwinow te maeh- tigen nieuwe instructies aan Potemkin te zen den, om hem in staat te stellen de Fransch- Russische standpunten tot overeenstemming te brengen. Onze speciale correspondent te Lourdes seint d.d. 26 April: Heden is het de dag van den Eucharistischen Kruistocht. Om acht uur was de geheele Rozen kranskerk gevuld met kinderen, kleine Kruis- tochtertjes. Het was een heerlüke aanblik, Ma ria's liefste kinderen hier te zien büeenge- ECbaard, men zou kunnen zeggen opeengehoopt om de H. Mis bü te wonen, welke werd opge dragen door Mgr. Gerlier. Een pater legde de H. Mis voor de kinderen uit. Na het Evangelie werd een toespraak gehou den door den Nederlandschen pater Zey, alge meen bestuurder van het Apostolaat des Ge- beas en den Eucharistischen Kruistocht. Er waren vele priesters noodig, om al dezen kinderen de H. Communie uit te reiken. Mgr. Gerlier hield een geestdriftig slotwoord. Ondertusschen trekken bedevaartgangers bid dend rond. Met groote ontroering zien wü o. a. 200 mannen en vrouwen uit Indië, Burma en Ceylon, die rondtrekkend, steeds maar Ave Maria zingend en zeggend. Er zün 12000 Italiaansche pelgrims. Ir. de grot begon het communie-uitreiken te middernacht en duurde onophoudelük door. De biechtstoelen worden in dit genadeoord „be stormd". Voor de Spaansche pelgrims werd een H. Mis opgedragen door den bisschop van Cordova, waaronder de bisschop van Barcelona een toe spraak hield. Om half tien werd in de grot een pontificale H Mis gecelebreerd voor de Engelschen. De grot zelf was toen niet meer te bereiken, zoo groot was de toevloed van menschen. De bonden van het H. Hart bidden momen tcel den Kruisweg. Om 11 uur, en niet vanmiddag, werd in de Rozenkranskerk een conferentie gehouden voor priesters door den kardinaal-legaat Pacelli over Ce Priesterlijke heiligheid. Het weer is overheerlük en geen smetje is er aan de lucht. Nog steeds komen treinen en autobussen aan met pelgrims. Om drie uur vanmiddag zal er een pontificale H. Mis opgedragen worden in de grot door Mgr. Bin et voor den Eucharistischen Kruistocht. Hedenmorgen te kwart over acht is een on geveer 27-jarige schipper, vermoedelijk uit Delft afkomstig en varende op een schuit van de firma Van der W. uit Delft, toen hü de schuit onder de spoorbrug over den Haagweg te Lei den deed draaien, met het hoofd in aanraking gekomen met de brug, waarbij hij over boord sloeg. Menschen, die in de omgeving waren, misten hem eenige minuten later en wisten hem spoe dig op het droge te brengen. De Eerste Hulp dienst constateerde een schedelbreuk. Geruimen tijd heeft men getracht de levensgeesten op te wekken, hetgeen evenwel niet is gelukt. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. Op den rüksweg Nü'megenVenlo onder de gemeente Malden is het 5-jarig zoontje van den heer J. van Dreumel te Malden bü het oversteken van den weg door een auto ge grepen en terstond gedood. Ten kantore der Maatschappijen te Amster dam werden onder voorzitterschap van Dr. H. van Manen de jaarlijksche aandeelhoudersver gaderingen gehouden der Noord-Hollandsche en der Tweede Noord-Hollandsche Tramweg Maat- schappü- De balans en winst- en verliesreke ningen over 1934 werden goedgekeurd en vast gesteld. Ir. E. C. W. van Dijk w'erd als commissaris herkozen. H. M. de Koningin zal zich bij de ingebruik neming van de Koningin Emma-bank te Schie- cam op 30 April a.s. doen vertegenwoordiger door haar Kamerheer jhr. A. G. Sickinghe. IJMUIDEN, 26 April. Rüksvischafslag. Tarbot 0.901.15 per kg. Griet 10.0025.00 per 50 kg. Tong 5080 cent per kg. Zetschol 5.50, kleine Schol 3.009.00, Schar 2.80 per 50 kg. Rog 11.09 15.00 per 20 stuks. Wijting 5.00 per 50 kg. van de Vrüdag aan den Rüksvischafslag aan gekomen LOGGERS Sch.: 402 76825 611Sch.: 65 572101 525134 380130 410.—, 104 290.—, 3 398.—, iqwjWO FctSf?1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 9