Markies Francesco Pacelli Het nieuws van heden Het triduum te Lourdes DE BAROMETER BROEDER VAN fS PAUSEN STAATSSECRETARIS KERKC0NFLICT SPITST ZICH TOE Avenol protesteert Met het vlaggeschip der K.N.S.M. naar de OOSTZEE 27 Juni- 9Juli 12-daagsche reis van het m/s „COLOMBIA" naar Hamburg, Kopenhagen, Zoppot- Danzig, Stockholm en Visby, PASSAGEPRIJS v/a F. 90.- KNSM Hun naam Zware boschbranden bij New-York VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 27 APRIL 1935 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 19308 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per I'l V V Hm I IB BI I ffinlm I F I I I Üssi BB BB BB I HFU V I Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et, lngez. week 25 cent; per kwartaal f3.25; per mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 een. post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE NV. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM TELEFOON 13866 Se anno^ês* Als juridisch adviseur van het Vaticaan heeft hij ontzettend veel gedaan voor de op lossing der Romeinsche kwestie Vertrouwensman van den H. Vader Hongarije's positie verbeterd Verklaring van Goemboes Een vliegtuig voor 3000 gulden Zeven mijnwerker» bedolven De ontvoering van Jacob Zwitsersche nota wordt heden avond overhandigd indrukwekkende processies; een geschenk van den Paus De pers bij den Kard. Legaat Het W eer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiii^ liiiiiiiiiiiiillllllllliillllllllillilillllllllliiiiiilililiiiliiiillllllliilllllllli Herstel der monarchie in Griekenland? Ex-koning is bereid terug te keeren, als hij door het volk geroepen wordt Frontstrijders roeren zich Britten willen een permanenten wereldbond stichten Smokkelarij in cocaine ontdekt Aan de Oostenrijksch-Joego- Slavische grens Bij de firma Perm Bauduin te Dordrecht wordt thans gewerkt aan de tweede en derde overspanning van de nieuwe brug over den Moerdijk KARD. FAULHABER Kapelvenster met steenen ingeworpen TOERISTENKAART VOOR BELGIË op de R.K. begraafplaats. Als slippendragers van het Corps Diplomatique, baron Adlercreutz Weer drie predikanten der Belijdeniskerk te Berlijn gearresteerd Betooging Duitsche Geloofs beweging Praag en Belgrado en het Vaticaan Tegen aanvallen van Paraguaan- sche pers op Volkenbonds ambtenaren Weerbaarheidscr ediet in Zweden De begrafenis van wijlen Z.Exc. Mgr. Schioppa. De stoet fungeerden o.m. de minister-president dr. H. Colijn en de Deken De menigte groeit nog steeds aan; Prachtige autotochten in de aanloophavens JLen omgeving o.a. naar: de oude Hanzestad Lübeck, Blankenese, Ratzeburg, de Deen- sche Riviera (Kronborg, Fredensborg, Fre- mB&Y deriksborg) het historische „Ordenschloss ffnf Marienburg", Uppsala, Drottningholm, etc. WÊ& KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE Bk STOOMBOOT-MIJ. AMSTERDAM Agenten en Reisbureau! „Nu, die hoort zich ook graag spre ken" wordt wel gezegd van iemand, die te pas en te onpas, dit laatste vooral, het woord voert om in enkele algemeenheden iets onbelangrijks te zeggen- Er zijn er ook, die hun naam zoo mooi, zoo vol klank en van zoo groote beteekenis achten, dat zij geen gele genheid laten voorbijgaan deze te. doen voorkomen op comité-lijsten, op aanplakbiljetten en.... in de krant- Een verdienstelijk mensch wordt begraven, maar belangrijker dan zijn nagedachtenis is blijkbaar volgens velen de naam van hem, die mede de laatste eer beivijst, minder om dit eer bewijs aan den doode dan om het eerbewijs aan hemzelf, aan zijn per soon, die zich zoo voofdeelig mogelijk opstelt om toch vooral gezien te wor den, om zijn naam, die noodzakelijk dient vermeld- Onder vele aanwezigen bevond zich ook de heer die-en-die. Dit eene zinnetje is het waarnaar de oogen van den krantenlezer 's avonds gaan. Staat zijn naam juist gespeld, zijn er van zijn functies niet enkele wegge laten of verkeerd vermeld- De rest van het verslag kan onge lezen blijven. Goed, de overledene was een verdienstelijk mensch, zijn nagedachtenis zal nog lang in eere blijven. Maar de naam van den eerbewijzer is genoemd- Dat is immers veel be langrijker, nietwaar! NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Stand op Vrijdag 1 uur v.m.: 760.9 Vorige stand: 759.9. reld het oog gericht hield. Met recht zat de stille jurist aan de tafel, waarop Gasparri en Mussolini op 12 Februari 1929 de verdragen van het Lateraan onderteekenden. Zijn dood wordt gekenmerkt door eén droe vige omstandigheid, die tegelijkertijd een sym bool is. Kardinaal Pacelli, met wien de over ledene door broederlijke liefde en nauwe sa menwerking verbonden was, heeft van het stof felijk overschot, terwijl het nog „boven aarde" staat, afscheid moeten nemen, om in Lourdes de zending te gaan vervullen, die hem door den Paus was opgedragen. In dit gevoelige offer, dat de kardinaal brengt, ligt tegelijk een symbool van die onzelfzuchtige, zelfvergeten dienstbereidschap, die ook den overledene eigen was, en daarmeé dus toch een waarachtige eering van zijn gedachtenis. Onze Rom. correspondent schrijft ons: Met markies Francesco Pacelli, die den 22en dezer overleed, is een persoonlijkheid heenge gaan, die in de rangen van de Kerk een be langrijke en geheel eigen plaats innam. Advocaat Pacelli, die sedert 1929, toen de Paus zijn verdiensten voor de oplossing der Romeinsche kwestie met den adelstand be loonde, markies Pacelli heette, was reeds de juridische vertrouwensman van talrijke kerke lijke lichamen en Congregaties, vóór hij de bijzondere vertrouwensman van Pius XI werd voor de conciliatie met het Italiaansche ko ninkrijk, „diegene onder de juristen van den H. Stoel," zooals Mussolini in 1929 in de Ka mer zeide, „die 't meest direct het volle ver trouwen van den Paus heeft." Romein van geboorte en karakter, ernstig en ietwat teruggetrokken van aard, was markies Pacelli een van die rustige, sterke persoonlijk heden, die van nature au dessus de Ia mêlée" staan, niet omdat zü den strijd vreezen, maar omdat hun kracht van nature matigheid en evenwicht is. Hij was, in andere woorden, een geboren jurist, zonder daarom een dor forma list te wezen. Integendeel. In zijn hart was plaats voor een groote vaderlandsliefde paast een vurig en devoot geloof. Beide waren noo- dig, om Pacelli tot het nobele werktuig te ma ken, geschikt voor de oplossing van het moei lijke vraagstuk der pauselijke souvereiniteit naast en in vrede met het Italiaansche ko ninkrijk. Het was wederom Mussolini, die van hem getuigde: „Advocaat Pacelli heeft den geest van een sterk Italiaan getoond, schoon hij tegelijk een vurig katholiek is." Op 27 Februari 1874 geboren, promoveerde hij In 1896 in de rechtswetenschap op een proef schrift over de publieke wateren, op welk ge bied hij een autoriteit is gebleven. Jarenlang was hij lid van het juridisch bureau der ge meente Rome en van den administratieven raad der provincie. Zijn diepe kennis, ook van het kanonieke recht, maakte hem echter reeds spoedig tot een gezocht raadsman van kerke lijke instellingen. Hij was aldus rechtskundig adviseur van de Congregaties der Propaganda en van het Concilie, van de Administratie der Kerkelijke Goederen en sedert 1916 advocaat van het Consistorie. Na de sluiting der Late- raansche verdragen benoemde de Paus hem tot Algemeen Raadsheer van den Staat der Vati- caansche Stad, in welke functie hij nog veel bijdroeg tot de inrichting van den nieuwen staat, terwijl hij zijn broeder, Eugenio Kardi naal Pacelli, tot de waardigheid van staatsse cretaris mocht verheven zien. In de geschiedenis zal Pacelli's naam ver bonden blijven aan de oplossing der Romein sche kwestie door de Lateraansche verdragen van 1929. Den omvang van zijn werkzaamheid in dezen bevroedt men, wanneer men weet, dat hij meer dan 150 maal, meestal in urenlange Zittingen, bij den Paus rapport uitbracht en instructies ontving, om niet te spreken van de opgetelde conferenties met kardinaal Gaspar ri en met Mussolini en diens medewerkers. De tekst van het verdrag werd twintigmaal opgesteld en herzien, vóór de definitieve for muleering gereed was. Het gold hier een vraag stuk op te lossen, dat zoowel juridisch als prac- tisch, zoowel kerkelijk als staatkundig, zoo wel geestelijk als stoffelijk tot de gewichtigste en moeilijkste behoorde, die de geschiedenis ooit heeft gesteld, een vraagstuk, waaraan reeds velen tevergeefs hun krachten hadden beproefd en waarop bovendien de gansche we- BOEDAPEST, 26 April (Reuter) In een con ferentie van de regeeringspartij verklaarde de eerste minister Goemboes, sprekend over de buitenlandsche politiek, o.a. het volgende: Hongarije's positie in de buitenlandsche poli tiek is niet gemakkelijk. Echter is zij in zoo verre verbeterd, dat Hongarije thans betrouw bare vrienden heeft en niet meer alleen staat in Europa, daar het bij de verdediging zijner belangen ook door andere landen gesteund Wordt. Europa staat voor belangrijke historische be sluiten. Indien de Europeesche staatslieden uit sluitend streefden naar den waren vrede en daarbij rekening hielden met de billijke belan gen van Hongarije, zou dit land geen belemme ring vormen, om de komende onderhandelingen Wet succes te bekronen. MARSHALL (Missouri) 26 April (Reuter). Binnenkort zullen hier proeven genomen war- den met een vliegtuig dat in opdracht van het Departement van Handel is gebouwd en nog geen f 3000 zal kosten. Het toestel is een eendekker met een 6-cylin- der automobiel-motor en de kruissnelheid be draagt 160 K.M. per uur, terwijl de maximum snelheid 184 K.M. per uur bedraagt. Het vliegtuig, dat plaats biedt aan twee per sonen is ingericht voor een dubbele besturing. NEW YORK 26 April, (Reuter). In de om geving van New York hebben verscheidene boschbranden groote schade aangericht. Op Long Island is reeds een oppervlakte van circa 65 vierk. K.M. boschgrond afgebrand. Op verschillende plaatsen verkeeren woon huizen, villa's en fabrieken in groot gevaar, daar de uitbreiding van het vuur begunstigd wordt door de windrichting en de droogte. Te Hammonton, in New Jersey, was de boschbrand zoo hevig, dat de vlammen over den rivier sloegen, die een breedte heeft van 30 M., en de buitenhuisjes bedreigde. MAAGDENBURG, 26 April. In een bruin- kolenmijn te Stassfurt werden heden 7 mijn werkers door een plotselinge instorting, welke groote afmetingen aannam, bedolven. Daar het reddingswerk op groote moeilijkheden stuit, vreest men dat de arbeiders practisch verloren zijn. Met dezelfde post aangeteekend 50 frank" Op dezen brief, 14 dagen geleden verzonden, is geen antwoord gekomen en de frs. 50 hebben de afzendster evenmin wéér bereikt; ze moeten dus zijn uitbetaald. De Zwitsersche gezant heeft den gevangene niet mógen bezoeken en een redacteur van Paris Midi heeft een aanbeveling van den Duitschen propagandadienst onder het oog gehad, welke den couranten op het hart drukt, zich inzake die ontvoering niet in po lemieken tegen de Zwitsersche regeering te buiten te gaan. Blijkbaar is de bedoeling, tijd te winnen en de aandacht te verslappen. Onze bijzondere correspondent te Lourdes seint ons d.d. 26 April: VERWACHTING: Matige tot krach- j| H tigen Noord-Oostelijke tot Noordelijken wind, toenemende bewolking, weinig of geen regen in het Westen, in het Oos- s ten meer kans op regen, iets kouder. I| S Verdere vooruitzichten: Iets kouder met toenemende kans op regenbuien. 1 STORMWAARSCHUWINGSDIENST 1 Geseind Vrijdagavond te 19.35 uur aan alle posten: Attentiesein blijft. PARIJS, 26 April (Reuter). Voor het ver trek van ex-koning George naar Londen, ver klaarde een vooraanstaand persoon uit zijn omgeving aan den vertegenwoordiger van Reu ter, dat hij niet begreep, waarom de Grieksche royalisten in Parijs vergaderden als een bende samenzweerders in een geheime bijeenkomst. De koning heeft steeds gezegd, dat hij bereid is naar Griekenland terug te keeren, als het volk hem roept, doch zoolang dit niet ge schiedt, zal hij zich buiten de politiek houden. Het is niet noodig, dat de koning een opzien barende verklaring aan de pers geeft, want zijn standpunt is sinds lang bekend. Venizelos bevindt zich momenteel te Parijs, hij weigerde heden evenwel iemand te ontvan gen. LONDEN, 26 April. (Reuter). De „British Legion," een organisatie van oud-Frontsolda ten, geeft in een openbare verklaring uitdruk king aan dé hoop, dat het mogelijk zal zijn een permanenten wereldbond van alle frontstrijders ter bevordering van den vrede in het leven te roepen. De leden van dezen bond, aan welke zijde zij ook gestreden hebben, dienen zich aaneen, gesloten te voelen door het eene doel, de goede verstandhouding onder de volken en den vrede op aarde te bevorderen. WEENEN, 26 April (Reuter) Aan de grens t-usschen Karintie en Joego-Slavië hebben de Joego-Slavische gendarmen een uitgebreide smokkelarij in verdoovende middelen ontdekt. Een wijdvertakte bende heeft reeds sedert weken groote hoeveelheden cocaïne en heroïne van Oostenrijk naar Joego-Slavië gesmokkeld. Ta-rijke leden der bende konden in Joego-Sla- viè gearresteerd worden. De „Reichspost" meldt uit München, dat een der vensters der huiskapel van Z. Em. Kard Faulhaber te München door steenworpen is ver- nie'c,. De dader is onbekend. Berichten over het incident mochten in de Duitsche bladen niet verschijnen. BRUSSEL, 26 April. (Reuter). De Staats courant bevat het Koninklijk besluit, waarbij een toeristenkaart wordt ingesteld, die bij het betreden van Belgisch grondgebied als identi. teitsbewijs dienst doet. Deze bepaling geldt slechts voor toeristen uit landen, welker onder danen niet verplicht zijn in het bezit te zijn van een paspoort of een visum van een Belgi schen consul. De kaart wordt verstrekt door de diploma tieke en consulaire agenten van België, welke in het buitenland zijn aangesteld en kost een belga. Weer drie predikanten der Belijdeniskerk te Berlijn gearresteerd; betooging der Duitsche geloofsbeweging. Protestnota van Avenol aan Paraguay. Zwitserlands antwoord inzake de affaire Jacob zai Zaterdagavond te Berlijn worden overhan digd. De Eerste Kamer zal Woensdag 8 Mei de In. dische en Surinaamsche begrooting behandelen. De moeilijkheden in de diamantindustrie zijn opnieuw door betrokken minister besproken. Biljarttonrnooi NederlandBelgië te Amster dam begonnen. New Yorksche Beurs: Door stijging van den zilverprijs konden eenige winsten worden ge boekt. verder verloop en slot echter lager. BERLIJN, 26 April (Havas) Te Berlijn zijn drie predikanten van de Belijdeniskerk gearres teerd. Zij worden er van beschuldigd inlichtin gen aan de buitenlandsche pers verstrekt te hebben inzake het protest»,ntsche kerkconflict. Tevens zouden zij zich accoord verklaard heb ben met de katholieke autoriteiten om het nieuw heidendom van Alfred Rosenberg te be strijden. Het officieuze Deutsche Nachrichten Bureau deelt het volgende mede: De Duitsche Geloofsbeweging heeft heden te Berlijn een betooging georganiseerd, waarbij de leider, prof. Wilhelm Hauer een redevoering uit sprak over het wezen der beweging. Hij zette o.m. uiteen, dat uit het Duitsche Geloof een reeks eischen voortvloeiden. Het Christendom kan er geen aanspraak op maken de beslissende macht in Duitsch- land te zijn. De Duitsche geloofsbeweging ziet in tegendeel in het christelijke confes- sionalisme een in gevaar brengen van de volkseenheid en wijst derhalve dit confes- sionalisme naar de plaats, waar het behoort, n.l. in de confessioneele gemeenschap. Daar uit volgt, dat de Duitsche scholen geen con fessioneele scholen kunnen zijn, maar slechts Duitsche gemeenschapsscholen. Wie gelooft confessioneel te moeten onderwij zen moge dit doen buiten de staatsinstellingen, voorzoover de staat daardoor zijn bestaan niet in gevaar gebracht ziet. Ook op de universitei ten mag alleen het Duitsche wezen beslissend zijn. Onze hoop, aldus besloot Hauer, is, dat een religieus gefundeerde volksgemeenschap ont staat, waarin het Duitsche geloof de dragende en bindende kracht is. Wij verzetten ons tegen een nationale kerk, die gelijk de katholieke een psychischen dwang uitoefent. VATICAAN SC HE STAD, 26 April (Reuter) De onderhandelingen tusschen den H. Stoel en Tsjecho-Slowakije over de toepassing van de modus-vivendi en de besprekingen met Joego slavië over de sluiting van een concordaat zijn op den goeden weg. Alles laat vermoeden, dat de besprekingen binnenkort in een beslissend stadium zuilen treden. GENÈVE, 26 April (D.N.B.) De secretaris generaal van den Volkenbond, Avenol, heeft in een zeer scherp gestelde nota aan den minister van Buitenlandsche Zaken van Paraguay ge protesteerd tegen de aanvallen der Paraguaan- sche pers op twee ambtenaren van den Volken bond, die ervan beschuldigd werden in dienst van Bolivia te staan en met behulp van het „Journal des Nations" een anti-Paraguaansche politiek te voeren. Avenol verklaarde dat de minister van Buitenlandsche Zaken van Para guay kon weten, dat deze aanvallen onjuist zijn en slechts berusten op onwetendheid en onge loof. Hoewel Avenol verklaart te weten dat de regeering van Paraguay niet beschikt over juri dische middelen om dergelijke incidenten te voorkomen of te herstellen, meent hij toch te moeten protesteeren tegen lasterlijke aanvallen op ambtenaren, wier moreele kwaliteiten boven elke verdenking verheven zijn. Het „Journal des Debats" voegt hieraan toe, dat het met de beide bedoelde hooge ambtena ren slechts dezelfde vriendschappelijke betrek kingen onderhoudt, die het blad heeft met al len, die binnen het kader van den Volkenbond in het belang van den vrede werken. STOCKHOLM, 26 April. In een gemeen schappelijke zitting van beide Kamers heeft de Rijksdag gisteren met 180 tegen 164 stemmen de beschikbaarstelling van 150.000 kr. goedge keurd voor de vrijwillige weerbaarheidscorpsen, ondanks het verzet van socialistische zijde. Den geheelen nacht werden Heilige Missen aan de Grot opgedragen, welke door duizen den werden bijgewoond. Vanmiddag werd een processie gehouden, waaraan talrijke priesters deelnamen. Kruis- tochtertjes legden in de Grot door den Paus gewijde palmtakken neer, voor elk van de bij het Triduum vertegenwoordigde landen, als symbool van den vrede en als teeken van het Internationaal karakter van dit Triduum. Hedenmiddag te drie uur werd door Z. Em. Kardinaal Binet een plechtige Heilige Mis op gedragen, welke door een onafzienbare menigte werd bijgewoond. Na deze plechtigheid werd het geschenk van Z. H. den Paus, bestaande uit een zilveren olijfboom op kruistak met vruch ten van edelgesteente aan de stad Lourdes aan geboden. Duizenden zingen de Gregoriaansche misge zangen mede. De biddende menigte strekt zich uit od cp hellingen en zelfs aan -de overzijde van de Gave. Aangrijpend klinkt uit de duizenden ke len het „Ave Maris Stella". De menigte, die nog steeds aangroeit, is niet te schatten. We zien menschen in allerlei klee derdrachten. Zoo zijn er tweehonderd Indiërs, die een voorbeeld zijn van godsvrucht. De hotels in Lourdes zijn dan ook meer dan overbezet. Men logeert zelfs op zolders en in de kelders der woningen! En nog steeds groeit de massa aan! Vanavond heeft Z. Em. Kardinaal Pacelli de internationale pers in audiëntie ontvangen. Aan het einde van de audiëntie dankte de kardi naal-legaat de persmenschen in uiterst vrien delijke bewoordingen. Onze Brusselsche correspondent seint ons nog, dat Koning Leopold en Koningin Astrid een afgezant naar Lourdes hebben gezonden met zeer kostbare bloemen uit de serres van het koninklijk paleis te Laeken, om deze tijdens de plechtigheden van het triduum aldaar neer te leggen aan de voeten van het beeld der On bevlekte Ontvangenis als een hulde van de Belgische vorsten. BERN, 26 April (D. N. B.) In zijn heden ge houden vergadering heeft de Zwitsersche Bondsraad den tekst vastgesteld van de nieuwe nota, die inzake het geval Jacob in antwoord^ op de jongste Duitsche nota aan de Rijksre- geering zal worden gezonden. De Zwitsersche nota zal morgen door den Zwitserschen gezant te Berlijn aan het Rijks- ministerie van buitenlandsche zaken worden afgegeven. „Paris Midi" drukt den volgenden brief af, dien mevrouw Jakob tot haar in Duitschland gevangen zittenden man gericht heeft: „Den gevangene Berthold Jakob Salo mon, Geheime Staatspolitie of de Cen trale gevangenis-administratie. Hoofd commissariaat van politie, Berlijn. Lieve Berthold. Ik zend je met dezelfde post 50 frank voor je sigaretten. Ik reikhals naar berichten van je. Ik maak me geen andere zorg dan voor jou. Ik groet je, Je vrouw Else.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1