Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan 'n„Omroeper" voor 80. OOO gezinnen De Koningin bezoekt „Flora" LAATSTE NIEUWS Toen de scheidsmuur viel HARTELIJKE TOE JUICHING piinninnmmniiHnnnnimnnHiiHiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ ZATERDAG 27 APRIL 1935 STADSNIEUWS Bezoek van de Koninklijke Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde door ISABEL G CLARKE Tuinbouw op bezoek PALACE-BIOSCOOP ,Dat zaakje is niet pluis' REMBRANDT-THEATER De big van het Regiment LUXOR-THEATER Het gebeurde op 'n avond MUZIEK Requiem van Brahms en Athalia van Mendelssohn voor de Haar- lemsche werkloozen „St. Raphael" De „Uiver" toch door bliksem getroffen? Conclusie van de permanente commissie Devaluatie éii ónze havens Bespreking van Amsterdam en Rotterdam onder leiding van minister Steenberghe Nederland protesteert in Japan BURGERLIJKE STAND Moeilijkheden diamant industrie Opnieuw besproken door ministers Ongehoorzaamheid en opruiing in dienst Brutaal optreden van dienst weigeraar Nationaal Herstel en N.S.B. Tegen achterstelling van Neder landsche inkoophuizen Mr. Westerman vindt dat zij elkaar zullen moeten vinden VAN HEITOESTEL GEVALLEN BlllIlUilUIUIIlIIIlllIlIlIllIlllllUUUjlJlilIilllUUlUilliliillllUUllUllllUliUUllllllIlllllillllllllllllillllllllllllllllÜ NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT alUIHIIIIIIIIillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilliiiiiiiiiiiiiiiiiiilllllllllllllllJiS H. M. de Koningin bracht Vrijdagmiddag zooals gemeld een bezoek aan de Internatio nale Bloemententoonstelling „Flora" te Heem stede. Zij was vergezeld van freule Schimmel- penninck van der Oyen en Jhr. de Jonge van Eilemeet. Zij werd aan den ingang ontvangen door de heeren van Waveren en Voors. De heer Krelage kon aanvankelijk niet aanwezig zijn omdat hij het diner aangeboden door het uit voerend comité van de Kon. Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde moest presideeren. Hare Majesteit werd in het Bloemenpaleis rondge leid door den heer J. L. Bouwer, voorzitter van de afd. Haarlem van de Kon. Mij. voor Tuin bouw- en Plantkunde. H. M. toonde groote be langstelling voor deze tentoonstelling, die een zoc groot verschil toont met de vorige. Zij vond cezc zeer interessant en complimenteerde den heer Koper voor de wijze waarop deze exposi tie geënsceneerd werd. Verschillende eigenaars die bij hun stand stonden werden aan Haar voorgesteld. Ook toen Hare Majesteit wegging betuigde zij nogmaals haar ingenomenheid met het genotene en sprak over den geweldigen in druk dien de tulpen in vollen bloei op Haar maakten. Het publiek toonde zich overal enthousiast en toen H. M. de treden van het Bloemen paleis betrad klonk spontaan het Wilhelmus. We hadden 'n telefoontje gekregen: H. M. d£ Koningin was voornemens om op haar door reis van het Loo naar de Residentie de Flora IV te Heemstede te bezoeken. Maar het leek wel, alsof tienduizenden in c!en lande zoo'n journalistiek primeur-telefoon tje hadden gekregen, want toen wij Vrijdag middag op het tentoonstellingsterrein arriveer den, zag het er zwart van de bezoekers. En nog steeds brachten autobussen en trams en auto's nieuwe kijklustigen bij honderden aan. T&llooze dames en heeren, waaronder zeer veel buitenlanders, blijkbaar vol vertrouwen in de lauwe lenteluchten en het tintelend Oranje- zonnetje, reeds in zomersche toiletten. Hier en daar hoorden we reeds mompelen, dat er bij zco'n bezoek van de Binnen-tentoonstelling toch wel niet veel, tenzij misschien in een draf te zien zou zijn, waarop evenwel geruststellend kon worden geantwoord, dat de regeling per fect was, en een ieder in de gelegenheid zou worden gesteld, om alles goed in oogenschouw te nemen. Voor den rechtertoegang van het Bloemen paleis waar de vierde tiendaagsche Flora wordt gehouden, wachtte intusschen een eindelooze file bezoekers, tusschen de afpaling, in rijen van vijf, zes personen, over een lengte van een paar honderd meter. En verder over het ge- heele terrein, een dichte haag vormend langs de paden naar en op de vollegrondstentoon- stelling welke H. M. vermoedelijk zou volgen, wachtten honderden met ongeduld het oogen- blik af, waarop Hare Majesteit zou verschij nen. Daar klinkt opeens, van een der groote bor dessen voor het Bloemenpaleis een hartelijk hoera. Hoeden gaan af, handen gaan groetend en wuivend de hoogte in, en geëscorteerd door de rijzige gestalte van den heer E. Krelage, verschijnt de hooge Landsvrouwe in het smet teloos wit, dat nog fel afsteekt tegen de zon beschenen witte muren van het Bloemenpaleis, waarlangs de Koningin met klein gevolg zich naar de overbrugde vaart begeeft, die de volle- grondsterreinen scheidt van het avondterrein. Overal, en hier en daar zelfs al eens wat onbescheiden verdringen zich de bezoekers om de witte gestalte te zien, die minzaam groe tend, zich langzaam voortbeweegt tusschen de menschenrijen, waardoor het haar welhaast on mogelijk moet zijn geweest een eenigermate gunstig overzicht van de tentoongespreide kleu renweelde en de natuurlijke entourage te krij gen. Doch allen trachtten een glimp op te vangen bij deze unieke gelegenheid, om Hollands Ko ningin te zien te midden der Florakinderen van haar eigen land. Foto- en filmapparaten wor den bij tientallen op het kleine gezelschap ge richt, terwijl de geleiders en de marechaussees alle moeite hebben om het steeds opnieuw op dringend publiek, dat Hare Majesteit ovatie op ovatie brengt, wat binnen de perken te houden, en voldoenden doorgang te verzekeren. Een korte wandeling over het vollegronds- terrein, en dan keert het hooge gezelschap langs de andere brug terug, om zich ten slotte naar den uitgang te begeven, waar de auto's wachten, en waar Hare Majesteit met een har telijk woord van dank afscheid neemt van de leden van het Uitvoerend Comité. „Ik vind het heerlijk," zoo verzekerde ons een oud moedertje spontaan, „onze Koningin nog eens van zóó nabij te hebben mogen zien, en dat nog wel tusschen onze eigen Holland- sche bloemen. Dit is voor mij een onvergetelijke middag!" Velen zullen met haar en met ons hetzelfde 43 Niets zou mij weg gehouden nebben," zei hij ijskoud, „als jij me niet duidelijk te kennen had gegeven, dat je me niet terug wenschte te zien. Ik hield daarvoor veel te veel van je. Maar je stuurde me weg en je zei hatelijke, wreede din gen tegen me. Je moet het mij niet verwijten, als ik toen geloofde, dat je me nooit meer wilde zien. En die historie met Ernst Trustcott paste daar precies in. Je kunt het me niet kwalijk ne men, dat ik het voetstoots aannam." „Waarom ben je dan nu gekomen?" „Dat is een heele geschiedenis. Wil je het heusch hooren, Angela?" „IK wil alles hooren. Maar laten we hier niet blijven staan, we kunnen wel een eindje door- loopen." „Wij zijn allemaal gelogeerd op de Towers. Je weet, dat we het laatste jaar in Londen hebben gewoond, al bijna sinds ik jou het laatst gespro ken heb. Maar de oude heer heeft zijn woorden ingeslikt, sinds den oorlog, hij is nu blij, dat ik onder dienst ben. Ik heb een paar dagen verlof, morgen moet ik weer in Aldershot zijn. Angela, dit was mijn eenige kans om je nog eens te zien, ik krijg al gauw mijn aanstelling als vliegenier en dan hoop ik naar Frankrijk te gaan.... En hebben gedacht, en dit onuitgesproken besef zal dan ook wel de reden zijn geweest, waarom de geestdrift over haar ongedwongen vertoeven tusschen de Flora-bezoekers varr dezen Vrijdag middag telkens opnieuw zoo hoog oplaaide. Het Uitvoerend Comité van Flora heeft Vrij dagmiddag bestuur en leden van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde verzameld aan een lunch in restaurant Flora. Aanwezig waren o. a. jhr. mr. dr. A. Röell, commissaris der Koningin in Noord-Holland, jhr. J. P. W. van Doom, burgemeester van Heemstede, de heeren F. V. Valstar, regeeringscommissaris, mr. T. J. T. Noyon, ondervoorzitter van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, J. C. M. Mensing voorzitter van den Neder- landschen Tuinbouwraad, J. H. Kauffmann. voorzitter van de vaste Keuringscommissie van de Kon. Ned. Mij., Jac. Smits, voorzitter van den Bond van Plantenhandelaren, inzen ders. De hr. ERNST H. KRELAGE begroette de aanwezigen en zei het op prijs te stellen, dat zoovelen gekomen waren. In het bizonder heette hij jhr. Röell welkom, die hierdoor weer blijk gegeven heeft van zijn groote belang stelling voor Flora, en jhr. van Doorn; voorts het hoofdbestuur van de Kon. Ned. Maat schappij, die hij namens het Uitvoerend Co mité dank zegde voor de verleende medewer king. De samenwerking tusschen de Alg. Ver eeniging voor Bloembollencultuur en de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde dateert reeds uit 1903, toen men be gon te spreken over de combinatie volle- gronds- en tijdelijke tentoonstelling. Pas in 1910 is dit plan verwezenlijkt geworden, en sindsdien heeft er steeds samenwerking be staan. Hij sloot met een dankwoord aan de Vaste Keuringscommissie en de Kon. Ned. Maatschappij. Mr. T. J. T. NOYON sprak woorden van dank voor de blijde dagen, bij de opening van Flora 1935 meegemaakt. Hij prees de Alg. Ver- eeniging voor Bloembollencultuur, die steeds op de bres stond voor de bloembollencultuur, een lichtend voorbeeld voor de Kon. Ned. Maat schappij. De samenwerking tusschen beide vereenigingen, die beide op eenzelfde terrein werkzaam zijn, n.l. dat van de bloemen, is steeds buitengewoon aangenaam geweest en nimmer heeft zich eenig conflict voorgedaan. Het zijn beide vereenigingen, die zich een be staansrecht hebben verworven. Spr. heeft reeds bewondering voor wat steeds gedaan wordt voor de bollencultuur, maar het toppunt is wel wat nu in Heemstede te zien is, en hij spreekt zijn bewondering uit voor het werk van het Uitvoerend Comité. Tenslotte sprak hij de beste wenschen uit voor het welzijn van de Alg. Vereeniging van Bloembollencultuur en hoopte, dat het beroemde trio, het Uitvoerend Comité nog lang gespaard mocht blijven voor de bloembollencultuur. De heer KAUFFMANN zei, dat hij als voor zitter van de Vaste Keuringscommissie zich verantwoordelijk voelde voor het goed verloop der keuringen. Hij dankte voor de genoten gast vrijheid. De heer LUBBE te Oegstgeest winner van een nieuwe narcis die bekroond is gewor den, noemde deze narcis naar jhr. van Doorn, burgemeester van Heemstede, die hiervoor har telijk dank zei en dit gaarne aanvaardde. De begroeting van keizer Kang-Teh door keizer Hirohito bij zijn aankomst te Tokio haalt en je afvraagt hoe ze den onzin bij elkaar halen. Of eigenlijk is het zelfs geen onzin het is heelemaal niets. Op het tooneel twee stepdansers, die in hun soort heel goed waren. Het is een malle geschiedenis, die we gis teravond in Palace te zien kregen, maar toen we naar huis gingen namen we toch de over tuiging mee, dat ook malle geschiedenissen wel grappig kunnen wezen. Vooral als de hoofdpersoon in die malle ge schiedenis Arthur Ralph Roberts heet. Kostelijk hebben we ons vermaakt met den man die meent dat zijn dochter met een ba ron getrouwd is, en dan tot de "ontdekking komt, dat die baron heelemaal geen baron is, maar een doodgewone gemeene oplichter, die de papieren van den baron heeft gestolen. Later komt natuurlijk wel alles op z'n pootjes terecht en blijkt de man die zich voor den chauffeur van den baron heeft uitgegeven de baron zelf te zijn, die smoor verliefd is gewor den op de vrouw, met wie hij via zijn plaats vervanger getrouwd is. U ziet, een malle geschiedenis, maar ten slotte toch een heel eenvoudige intrigue. Maar u zult ook begrijpen, in welke dwaze situaties een dergelijk geval de er in betrokkenen kan brengen en als die dan worden voorgedragen op de manier zooals Roberts en ook Adèle Sandrock, die weer een van haar „mannelijke" rollen heeft dat kunnen. Heel den avond heeft de zaal, die zeer ten onrechte slecht bezet was op dezen eersten avond, zitten schateren van het lachen en dat zal ze ook de verdere avonden van deze week naar we verwachten beter bezet ook wel doen. Het voorprogramma geeft naast de journaals nog een gekleurde Amerikaansche film, zóó Amerikaansch, dat je er je schouders voor op- lui, niet ouder dan jij en ik raken iederen dag verloofd." Zij sprak niet meer. Het was, zooals hij had gezegd, meer dan een jaar sinds hun laatste ontmoeting. En al dien tijd hadden zijn don kere, verwijtende oogen haar dag en nacht ach tervolgd. Haar straf was het zwaarst te dragen geweest, hij had tenminste nog zijn werk, dat hem in be slag nam, hij had niet uur na uur, dag na dag aan haar kunnen denken. En zij had om zijn terugkeer gebeden met een nederigheid, die in haar hart geen plaats open liet voor trots. Teen zij hem vandaag had zien knielen in de kapel, meende zij eerst dat het zijn geest was, dien zij opgeroepen had door haar wilde, harts tochtelijke gebeden. „Ik ben gekomen om je te zeggen, dat ik van je houd, Angela. Zeg mij nu eens en voor altijd de waarheid. Speel niet met me, waag het niet te liegen." Er klonk boosheid even goed als smeeking in zijn stem, maar het bevelende, dwingende greep haar aan, maakte, dat zij zonder aarzeling voor hem zou willen knielen en hem vergiffenis vra gen. „Wees ook waar tegenover jezelf," ging hij rus tiger voort. „En ais je mil werkelijk liefhebt, durft het dan ook te zeggen. Daarna zullen we de heele wereld vertellen van onze liefde. Als je me niet lief hebt, dan zal ik gaanEn zeg niet het verkeerde, Angela. Als ik nu ga, kom ik nimmer terug. Dan zal ik je uit mijn ge dachten verbannen." Iets in deze overheerschende houding kal- Als deze Hollandsche film, die zooals we reeds schreven, tot de beste der tot nog toe verschenen komische Nederlandsche films ge rekend kan worden, nog niet geprolongeerd zou worden, dan was er alle reden te wan hopen aan de Nederlandsche „commercieele plaatjesfabricatie." Nu zij echter geprolon geerd is gelooven we wel dat zij door meerdere films van gelijke kwaliteit zal worden gevolgd. „De big" is een aardig, prettig filmpje dat in ruime mate den lachlust opwekt, en daar door terecht avond aan avond volle zalen nieuwsgierigen trekt. Het voorprogramma heeft een wijziging on dergaan, voor zoover het de journaals en het variété-nummer betreft, terwijl het geestige gekleurde teekenfilmpje van Walt Disney even eens een tweede levensweek in dit theater is gegund. Het variété-nummer verdient de aan dacht van al degenen, die een echt ouderwetsch circusnummer van salto mortales en anderszins op prijs weten te stellen. Een echt Fransch artistengroepje, zwiert en springt door de lucht, dat het een lust is, en den aanblik daarvan zou men bijna vergeten, indien men er nu niet op zoo'n gemakkelijke manier nota van kon nemen. Claudette Colbert is geen legendarische figuur, ze kan ook met twee voeten in de wereld van vandaag staan, ver van den pracht en den luister van het oude Rome. Men moet er wel even aan wennen, dat ze kleeding anno 1935 draagt en modern geschminkt is, maar voor de film. waai- in we haar thans zagen, en dje volop Ameri kaansch is, eindigt, is men er wél mee verzoend, dat ze ditmaal geen Cleopatra of iets derge lijks voorstelt. „It happend one night" is de titel van haar nieuwe film. Het gebeurde dan ook op 'n avond dat ze van het jacht harer millioenen bezitten- den vader sprong en de vrije wereld, zonder gouvernantes en detectives, koos. Met de nacht-autobus gaat ze van Miami naar New-York, maar eer ze daar is, maakt ze zoo veel avonturen mee, dat de geschiedenis op het randje af voor volwassenen geschikt is. Moge de situatie zoo nu en dan nogal precair zijn, de tekst is bijzonder goed, geestig en het is jammer, dat niet al het gesprokene vertaald kon worden. Clark Gable is ditmaal de partner van Clau dette en tevens een roemruchtig collega van schrijver dezes. Een benijdenswaardige collega, want hij int voor één sensatie-artikel niët min der dan 2500 dollar, waarbij wij niet behoeven te verzwijgen, dat bij ons in Nederland de helft gebruikelijk is. Het gaat daar trouwens toch alleraardigst toe in het land van de wolkenkrabbers: de nacht autobus is uitgerust met drie muzikanten, die gezelschapsliedjes spelen met refreintjes voor iedereen gèschikt. De chauffeur zingt zelfs het hoogste lied! Sigaren, bonbons en broodjes met kaas worden gevent en men slaapt er rustig op den schouder van een onbekenden buurman of jonge dame. Wie nog mocht meenen, dat het een sprookje is, dat een bruid er vlak voor de huwelijks inzegening vandoor kan gaan, aanschouwe deze film. Met een sleep van een paar meter slaat het lieftallige Claudetje op hol en ze komt pas tot kalmte, als de avond gevallen is en ze rust in de armen van een echtgenoot-uit-liefde in een klein hotelletje ergens buiten New-York. Een gezellig geschiedenisje, met geestige vond sten, lang, maar geen oogenblik vervelend. In 't uiteraard korte voorprogramma 'n tee kenfilm en binnen- en buitenlandsch nieuws. meerde haar. Zij hadden het hek bereikt van de eerste wei, die afliep tot aan de Frent. Daar konden zij al de smalle zilveren baan van de rivier zien. Zij waren alleen, stonden tegenover elkaar. Het volgend oogenblik lag zij snikkend in zijn armen, drukte zich tegen zijn hart. „O, je wist toch zeker al dien tijd, dat ik van je hield. Ik was laf, dien dag dat je kwam. Ik was zoo bang, dat zij boos zouden zijn. als zij iets vermoedden. Ik dacht, dat je het wel begrij pen zou. Ik had geen oogenblik gedroomd, dat je weg zoudt gaan en me nooit "en nooit eens schrijven. En toch gaf het niets.want vader zag jeEn hij was woest, dat je gekomen was. Het was toen kinderachtig en absurd.... we waren allebei nog zoo jong. Maar toen zij aan kwamen met Ernst Trustcott, toen Ernst zelf kwam en me ten huwelijk vroegtoen wist ik, dat ik alleen maar van jou hield. En ik dacht; dat je te boos was om nog langer iets om me te geven. Ik dacht, dat ik er aan zou sterven. Je bent wreed geweest, Cymbeline." „Meen je dat?" Zijn lippen trilden, het was moeilijk om den glimlach te onderdrukken dien haar woorden te voorschijn riepen. „Het schijnt, dat we niets anders gedaan heb ben dan elkaar verkeerd begrijpen. Mijn lief stenu moet je niet schreien. Er is niets om over te schreien. Je wordt nu erg gelukkig, heel erg gelukkig." Hij kuste het kleine, behuilde gezichtje, zooals hij een kind, dat zich bezeerd had, kussen zou. „Dacht je heusch, dat ik zoo weinig van je Onder leiding van Jac. Zwaan en begeleid door de Haarlemsche Orkestvereeniging, wel ker leden, ofschoon niet meer in vereenigings- verband werkend, toch allen welwillend aan het op hen gedane beroep gehoor hebben ge geven, voerden Schotens Christelijk Gemengd Koor en het Doopsgezind Zangkoor gisteren avond beide bovengenoemde koorwerken uit. Zooals men ziet, muzikale vogels van nogal diverse pluimage. Gezien echter het goede doel, waarvoor alle medewerkenden zich de moeite dezer uitvoering hebben getroost, zullen we van de keuze, die we niet geheel kunnen onder schrijven, Verder niet gewagen. De uitvoering zelve stond op behoorlijk peil, en er is ongetwijfeld door allen met animo ge musiceerd. In de afwerking van den koorzang zou men slechts nu en dan wat meer verfijning hebben verwacht, wat spannender climaxen en wat feller contrasten. Bij de uitvoering van Brams' Requiem was die bovendien ontegen zeglijk beter verzorgd dan in het zeer opper vlakkige werk van Mendelssohn, waarvan de declamatietekst voor de vele werkoozen in de zaal aanwezig, ten slotte wel Spaansch zal zijn geweest. De declamator-bariton Dick Weiman heeft hieraan natuurlijk in zooverre geen schuld, daar hij zijn verhaal voordroeg met de noodige souplesse en duidelijkheid, met de ver- eischte levendigheid en goed verstaanbare dic tie. Evenmin natuurlijk de dames solisten, He- lene Ludolph en mevr. Rie van Pel. die de sopraanpartijen vertolkten en Anna Stroink, over wier warm getimbreerd geluid wij reeds vroeger in prijzenden zin schreven. Haar soli, duetten en terzetten waren een verademing in hét overigens vrij dorre werk. Het H.O.V.-ensemble begeleidde slagvaardig en met de routine die we van onze musici ge woon zijn, zoowel de solisten- als de koorpar tijen, en zeker is het jammer dat hun geen waardiger werk kon worden voorgelegd. We weten ten andere dat hiervoor de tijd van voor bereiding ook wat kort is geweest. Ofschoon enkele coupures in het Requiem van Brahms noodzakelijk bleken, bevredigde de uitvoering van dit religieus getinte werk van den grooten Duitscher zooals men we ten zal, geschreven om de nagedachtenis zijner zoo Umiggeliefde moeder te eeren ons nog wel het beste, al waren verschillende fragmen ten wat oppervlakkig van voordracht en al liet hier en daar de onderlinge stemverhouding te wenschen. De dirigent Jac. Zwaan wist z'n zangeressen en zangers in dit moeilijk werk nochtans in de juiste paden te houden en de aanwezigen ap precieerden een en ander dan ook, blijkens het herhaalde applaus na ieder deel, ten zeerste. J. S. Bovengenoemde organisatie af deeling Werk plaats-personeel houdt Zaterdag 27 April 's mid dags om half 5 te Utrecht in huize „St. Jan", haar jaarlijksche voorjaarsvergadering De Haarlemsche deelnemers vertrekken om 2.59 uur uit Haarlem. Van welingelichte zijde verneemt „Het Volk" dat de conclusie van het Uiver-rapport in zake de hoofdoorzaak van de ramp toch zou terug voeren naar „blikseminslag". Het rapport heeft den minister van Water staat, jhr. Van Lidth de Jeude, bereikt, die er kennis van heeft genomen, doch nog niet be slist heeft of tot eventueele geheele of gedeel telijke publicatie zal worden overgegaan. Waar schijnlijk zal de minister daarover het advies afwachten van het bureau Luchtvaart van zijn departement, waar het rapport nog niet is ver schenen. Het merkwaardigste der thans genoemde con clusie is volgens het blad zeker, dat het rapport Van der Maas, hetwelk de permanente com missie tot leidraad heeft gediend, zich uitdruk kelijk van de blikseminslagtheorie afwendde. Hoewel het rapport-Van der Maas streng ge heim werd gehouden, kon indertijd „Het Vader land" mededeelen, dat dr. Van der Maas tot de volgende drie conclusies was gekomen: lo. sloot hij blikseminslag als oorzaak van de lamp uit: 2o. was hij van meening, dat breuk van het toestel (van staart, roer en/of vleugels) niet waarschijnlijk is; 3e concludeerde hij, dat de oorzaak van het ongeluk moest worden toegeschreven aan slech te vliegeigenschappen van het toestel, die in de luchtgolvingen rondom de onweersbui bij Rut- bah Wels noodlottig zijn geworden. De regeeringspersdienst ontkende de juist heid dezer mededeelingen niet, doch verklaarde slechts, dat deze voor rekening van het blad moesten blijven. Daarop is de „permanente commissie", be staande uit vice-admiraal Schorer, prof. dr, ir. Biezeno, majoor-vlieger Van Heyst en den ma rine-luitenant-vlieger Broesder, aan het werk gegaan. Haar rapport, waarvan thans, gelijk hierboven gemeld, de minister reeds kennis heeft genomen, doch omtrent de publicatie waarvan nog niets besloten is, zou thans weder om tot blikseminslag als oorzaak van de ramp concludeeren, een conclusie derhalve, die, aldus „Het Volk", in lijnrechte tegenspraak is met die van het rapport-Van der Maas, dat haar als leidraad heeft gediend. Naar de N. R. Crt. verneemt, zullen er bin nenkort besprekingen plaats vinden van den Minister van Economische Zaken en onder diens voorzitterschap, met de vertegenwoordi gers van de gemeentebesturen van Amsterdam en Rotterdam en van de Kamers van Koop handel en Fabrieken aldaar, over de gevolgen van de Belgische devaluatie voor de beide ha vens. Met klem zal bij de regeering van beide zijden op maatregelen worden aangedrongen, teneinde de zeer nadeelige gevolgen zoo klein mogelijk te doen zijn. Geboren: 25 April: M. G. Hamansvan der Horst, dochter; M. Broekhofvan Dijk, doch ter; A. J. M. PortegiesRijs, dochter; M. A. C. Lelijveld—Ras, dochter; L. G. M. Tummers— van Aarsen, zoon; 26 April: A. C. Hardebilvan Hoorn, dochter; J. G. J. M. van den Haak Schackman, dochter; C. A. J. KokHenneman. zoon. Ondertrouwd: 26 April: L. M. Dekker en A. Jonker. Getrouwd: 26 April: E. P. Ebeling en J. M. Wardenburg. Overleden: 24 April: A. H. van der Wal—He- benstreit, 77 jaar, Kinkerstraat; 25 April: W. J M. Meijer—Jansen, 43 jaar, Kamperlaan; W. J. Boeré, 68 jaar, Lange Poellaan; A. Splinter van 't Hof, 72 jaar, Gasthuisvest. hield? Ik heb zelf een heel moeilijken tijd door gemaakt, de laatste maanden, dat zeg ik je.... Angela, waarom gaf je geen teeken van leven?" Nu volgde een heerlijk uur en toen het voorbij was, waren zij moe van him emotie, maar totaal verzoend en verbonden en zoo verliefd als er maar een menschenpaar geweest is sinds het begin van de wereld. Zij was nu trotsch op Cymbeline, zij verbaasde zich nu over het feit, dat zij zich ooit voor hem geschaamd had. Het scheen nu niet meer te hinderen, dat hij maar negentien jaar oud was. Iederen dag vonden er huwelijken plaats tus schen jongelui, het werd zelfs aangemoedigd. Men dacht minder aan de toekomst, voor ve len, helaas, was er geen toekomst meer hier op aarde. Jongens en meisjes deden het werk van ouderen, voorzichtig en volledig. En de liefde stond tegenover den dood en nam haar deel, zonder acht te slaan op wat het kosten zou, noch met te groote vrees voor wat er komen ging. Er was iets Schoons en grootsch in die jonge en tragische gelieven van 1914 die den dood min achtten., Een lange oorlog? O ja het zou lang duren, dat had Kitchener al gezegd. Er was niet veel kans, dat diegenen, die nu al in het veld ston den, het einde zouden beleven. Maar anderen zouden komen en hun plaatsen innemen. Eindelijk vertelde hij haar wat hij thuis nog niet had durven zeggen: „Liefste, ik moet binnen de veertien dagen gaan. Ik denk het Kanaal over te vliegen. Ik heb het de anderen nog niet gezegd. Lijkt het je niet reusachtig?" In het antwoord, dat het departement van fcuitenlandsche zaken het Nederlandsche ge zantschap denzelfden dag nog deed toekomen, deelt de Japansche regeering mede, dat zij maatregelen zal overwegen waardoor genoemde bezwaren uit den weg geruimd kunnen wor den. Naar wij vernemen, hebben de moeilijkheden in de Amsterdamsche diamant-industrie Vrij dagmiddag opnieuw het onderwerp uitgemaakt van een bespreking tusschen de ministers van Sociale Zaken, Economische Zaken en Finan ciën, bij welke bespreking tegenwoordig waren de heeren dr. Groeneveld Meyer, administra teur bij het Departement van Economische Za ken, dr. ir. Hacke, directeur-genraal van den arbeid, de heer Meyer de Vries, hoofdinspecteur van de werkverschaffing en mr. van Doorninck, thesaurier-generaal van het Departement van Financiën. De bespreking geschiedde in het kabinet van den minister van Financiën. Voor het Hoog Militair Gerechtshof heeft in h.ooger beroep terecht gestaan de gewoon dienst plichtige soldaat J. A. S., die door den Krijgs raad te 's Hertogenbosch is veroordeeld tot 14 maanden gevangenisstraf met ontslag uit den militairen dienst zonder ontzegging van de be voegdheid om bij de gewapende macht te die nen, wegens opzettelijke ongehoorzaamheid en opruiing tot een in het Wetboek van Militair Strafrecht omschreven misdrijf. Beklaagde, die principieel dienstweigeraar is, heeft 18 Februari 1.1. te Harderwijk, toen de pas aangekomen dienstplichtigen door den compagnies-commandant werden toegesproken en deze o.a. zeide, dat in een goed geordenden Staat orde en tucht noodig zijh, uitgeroepen: „Een mooie Staat, waar duizenden loopen to verhongeren", en vervolgens, toen de kapitein den dienstplichtigen voorhield, gedurende hun diensttijd hun plicht te doen, uitgeroepen: „dus te weigeren". Nadat de advocaat-fiscaal bevestiging van het vonnis had gerequireerd, betoogde beklaagde's raadsman, mr. Gerlings uit Utrecht, dat be klaagde niet in hooger beroep is gekomen ter zake van zijn veroordeeling wegens opzettelijke ongehoorzaamheid, maar wel ter zake van zijn veroordeeling wegens opruiing. Pleiter betoog de, dat S. niet de bedoeling heeft gehad da andere dienstplichtigen op te ruien, maar uit sluitend om zijn persoonlijke meening aan den kapitein bekend te maken en te doen blijken, dat hij voor zichzelf het plicht achtte om dienst te weigeren. Het Hof zal in deze zaak later uitspraak doen. De secretaris van het Nederlandsch gezant schap heeft, naar de Japan Chronicle meldt, bij de afdeeling handelszaken te Tokio op 20 Maart een protest ingediend, naar aanleiding van het feit, dat de toewijzingen van het Ja pansche exportgilde op de import-quota, welke door de Nederlandsch-Indische regeering vast gesteld zijn, nadeeligen invloed oefenen. Voorts wordt ernstig geprotesteerd tegen de achterstelling van Nederlandsche inkoophuizen in Japan bij de leden van het genoemd export- gilde. Het protest bevat verder het verzoek om het onbillijke verschil tusschen Nederlandsche en Japansche verschepers weg te nemen. „Vliegen? De zee over? O, Cymbeline, je maakt me bang." „O, daar behoef je niet ongerust over te zijn," antwoordde hij luchthartig. „Eigenlijk is het veiliger. Als je valt, kom je niet zoo hard neer. En ik kom misschien al het volgend jaar terug." Zij zei: „Het is net of ik niet op de toekomst kan ver trouwen." „Het volgend jaar trouwen we, echt," zei hij met overtuiging. „In October word ik twintig. Zij zullen ons niet laten wachten tot we meer derjarig zijn. „Je weet het nooit, met vader. Hij zal er bar tegen zijn." „Is hij hier?" „Neen, hij drilt een bataljon in Devonshire. Sinds den oorlog is hij niet thuis geweest." „Als Lady Weste thuis is, moesten we maar naar binnen gaan en het haar vertellen," zei Cymbeline." Zij weerstreefde hem. „O, neen, dat is te gauw. Ik heb liever, dat ze het nog niet weet. Toe, beline." „Neen, het blijft geen geheim. We zijn open lijk verloofd of we zijn het niet. Je moet zelf weten of je het je vader zeggen wilt, maar ik sta er op, dat het aan je moeder verteld wordt. Ik zal het mijn eigen ouders meedeelen, zoodra ik thuis kom." Hij was nu volkomen haar meester. Dat voelde hij en het gaf hem de noodige vastheid om haar zijn wil op te dringen. Zij was den angst nog niet vergeten, toen zij geloofde, dat hij voor altijd weg was gegaan, dat In een openbare vergadering van de afdee ling Utrecht van het Verbond van Nationaal Herstel heeft mr. dr. Westerman, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, gespro ken over de vraag, of Nationaal Herstel aan de gemeenteraadsverkiezingen moet deelnemen. Hii beantwoordde die vraag bevestigend. Spr. zeide verder, dat Nationaal Herstel en N.S.B. elkaar zullen moeten vinden. Tusschen beide bewegingen bestaat slechts theoretisch verschil, dat slechts hierin ligt, dat Nationaal Herstel niet gelooft, dat het mogelijk zal zijn dat de leiding, welke wel aanvaard kan worden voor den strijd naar het doel, geplaatst wordt over heel het staatsbestel zonder eenige deug delijke controle en dat dus Nationaal Herstel niet voor de éénhoofdige leiding der regeering is en Mussert zich daarover nog niet heeft uit gesproken. Andere beletselen om te komen tot een eenheidsfront tusschen N.S.B. en Nationaal Herstel zijn er, aldus spr., niet. Vrijdagmiddag omstreeks half vier is een werkman, die in de Stuiboezem te Vlissingen bezig was met werkzaamheden aan een hei toestel, daar uit gevallen en zoodanig op een ijzeren balk terecht gekomen, dat overbren ging naar het ziekenhuis noodzakelijk bleek. durfde zij niet voor een tweeden keer te ris- keeren. Wat er ook gebeurde, zij moest hem be houden, h ij kon condities stellen, zij niet. „Angela, later zul je er blij om zijn. Je bent nog zoo'n kind, dat heb ik nog nooit goed in gezien." „Dat ben ik niet. Jij bent zoo'n onwijs groot- mensch geworden en zoo veeleischend. Zoo'n dictator." „Je hebt veel te lang je eigen zin gedaan. NU ga ik den mijne doen, dat is veel beter. Laten we naar Lady Weste gaan, Angela," Hij lichtte haar gezicht met zijn hand op en kustte haar neg eens, heel zacht, met een lief kozende teederheid. Die lange, vreeselijke oor logsmaanden hadden haar zacht en gehoorzaam gemaakt. Zij gingen terug naar het huis. Lady Weste zag stomverbaasd vanuit de zitkamer-ramen haar dochter aankomen met een langen jonge- mn in khaki. Dat kon Ernst niet zijn, die waS nog in Frankrijk. Bovendien was Ernst kleinen breeder in de schouders en veel blonder. Zij waren al heel dichtbij, toen zij de vreese lijke ontdekking deed, dat het Cymbeline Harrl- man was. Maar hij was heelemaal niet van streek gemaakt door haar onderzoekenden blik- noch door haar gefronste wenkbrauwen. Hij keek naar omhoog, glimlachte en nam dan bedaard d® hand van Angela in de zijne. Dat was z ij n ma nier om haar te zeggen, dat hij teruggekomen was, ondanks hen allemaal en dat zijn komS succes had gehad. Zij kwamen nu naar het hm» toe, hand in hand als twee kinderen. Wordt vervolg0. de

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4