Het Heilig Jaar is ten einde Aangrijpend slot te Lourdes De groote krantenslachting in Duitschland Conflict in de mijnen Het nieuws van heden Na den filmbrand te Hilversum L De Maria-stad was Zondag 'n deinende zee van menschen, die met groote vurigheid om den waren vrede baden De geestdrift was onbeschrijfelijk 'S PAUSEN STEM DOOR DE RADIO Het ge val-Jacob LIJST VAN TEN DOODE OPGESCHREVENEN Bloedige botsing DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM - TELEFOON 13866 MAANDAG 29 APRIL 1935 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19311 Diep ontroerd luisterden de dui zenden naar de woorden van den H. Vader Hoogmis en processie tot slot Heilige pelgrims Te Rome Zwitserland wenscht arbitrage. Het antwoord aan Berlijn Avond op de Wereldtentoonstelling te Brussel Hitier: Het doel van het natio- naal-soeialisme is de menschen te dwingen tot elkaar te komen" Lot der katholieke pers Bestuursadvies tot staking bij de particuliere mijnen ingaande op 6 Mei Standpunt hoofdbestuur R.K Mijnwerkersbond 37 Britsch-Indische boeren om het leven gekomen Groote vlootmanoeu- vres In den Stillen Oceaan Ernstige aardbeving Eén doode; vele gewonden DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiig Pater B. en Broeder D. beiden vrijgesproken Roosevelt spreekt voor de radio Verbeterde atmosfeer" Jachtvliegtuigen aan Fransche Oostgrens NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Onze speciale correspondent te Lourdes seint ons d.d. 29 April: De drukte tijdens de laatste dagen van het Triduum is overweldigend geweest. Ve len, in hoofdzaak mannen, brachten den nacht van Zaterdag op Zondag In de open lucht en op straat door. Zaterdagochtend kwamen duizenden, zoovelen als de Rozen kranskerk kon bergen, de communiemis bij wonen. Mgr. Sweens uit den Bosch droeg de F Mis op in de grot, die door alle Nederlandsche pel grims werd bijgewoond. De gebeden en gezangen werden door de pelgrims in het Nederlandsch gezongen. Gedurende den Zondag is de grot ongenaak baar geweest, evenals de kerken die overvol waren. Het verkeer in de straten was niet :er te regelen, soms liep het hopeloos vast en was er langen tijd geen doorkomen aan. Langs de straten en op de groene hellingen van de Gave ziet men duizenden met proviand zitten. Béide oevers zijn zwart van de menschen. Te half elf werd de Hoogmis opgedragen door Kardinaal Verdier. De kardinalen van Roey en Binet waren aanwezig. Ook 25 bisschoppen woonden deze H. Mis bij. De president van de Fransche Federation Nationale Catholique, ge neraal de Castelneau, was in uniform aanwe zig met 326 leden van deze vereeniging. Men zag hier pelgrims uit alle landen en streken der wereld, uit alle rangen en standen der maatschappij. Officieren van het koloniale léger, arbeiders van wie weet uit welke straten van Parijs, padvinders en boeren. De gods vrucht van generaal de Castelneau is voor ieder een voorbeeld. Op het plein voor de grot zingen duizenden het lied van Pater Champion, den slotzang van het jubilé. Geheel de „Christelijke Internatio nale" is aanwezig, om voor den waren vrede te bidden. Gansche massa's bidden het akte van berouw hardop. Er zijn nog meer vlag gen en bloemen dan de vorige dagen. Een vlieg tuig brengt hoog in de lucht een eeregroet aan het H. Sacrament. De auto's kunnen niet meer verder en blij ven staan, waar ze tot stilstand komen. Lang voor de sluitingsmis om drie uur waren alle plaatsen dicht bezet; heel Lourdes een del. nende zee van menschen. De plechtigheid be gon met de tertia, het kerkelijk uurgebed, aan geheven door den kardinaal legaat. De aanblik van het priesterkoor is eenig in zijn soort, drie kardinalen in cappa magna, 30 bisschoppen met mijter en koorkap, 14 kanun niken, 14 diakens en subdiakens, misdienaars in blauw, die 't koor afsluiten. Verder zien wij er ridders van Malta en vele andere schitteren de uniformen. Wij zien ook ex-keizerin Zita met Aartsher tog Otto en hun gevolg. Wij zien den Prins van Bourbon en den ex-kroonprins van Saksen, den maire van Lourdes met zijn geheelen raad. En dan nog de ontelbare massa's priesters en volk. Er waren ruim 15.000 personen aan den oever van de Gave alleen. Duizenden bezetten de ruimte voor de grot. Heeft Lourdes ooit wel een grootere massa menschen gezien? Het Credo wordt door de duizenden gezongen en dan volgt een ademlooze stilte. De kardinaal legaat bidt voor en als kanonschoten klinken de antwoor den; „Laudetur Jesus Christus" „Laten wij God bidden" „Koningin van den vrede, bid voor ons" „Konirur van den vrede, verhoor ons gebed." Aartshertog Otto van Habsburg en zijn zuster Adelaide bij de plechtig heden te Lourdes. Dan komt het oogenblik, waarop allen luisteren naar den zegen van den II. Vader van alle christenen, door de radio gegeven. Onder ademlooze stilte klinkt de stem van Z. H. door de ijle lucht. En dan breekt een orkaan van toejuichingen los. „Leve de Paus, leve de kardinaal-legaat". De kardinaal-legaat, die zeer ontroerd is, geeft dan den pauselüken zegen, die door allen knielend wordt ontvangen. „Heer, heel de we reld is hier vereenigd om uw troon, geef ons geloof en vrede" zoo bidt hij. De bisschop van Tarbes spreekt een dankrede uit. De menigte kan zijn ontroering niet meer verbergen, uit zich in tranen en luid geroep. De kardinaal-legaat wil dan nog spreken. Krachtig en bewogen spreekt hij, de vertegen woordiger van den H. Vader. Zijn woorden worden gevolgd in ademloos luisteren. Als slot wordt dan de processie gehouden van het H. Sacrament. Alleen priesters nemen er aan deel. Gezangen in het Fransch weerklinken, dan „Benedictus qui venit", „Te Deum", „Magnifi cat." Z. Em. Kardinaal Pacelli draagt het H. Sa crament. Het volk zingt en roept en is uitzinnig van vreugde. De groep Indiërs hadden hun plaat sen vlak bij het altaar. Zij baden als heiligen. Men had den indruk dat de hemel' was openge gaan. Moge de vrede de aarde beheerschen, dat was het gebed dat tijdens het Triduum, maar vooral dezen grootschen Zondag hier afgesmeekt werd in de stad van de H. Maagd, van de Koningin des Vredes. In zijn slotpredicatie tot de duizenden pel grims te Lourdes verheerlijkte Kardinaal Pacelli, blijkens een Reuterbericht, de verlos sing voor de Katholieke Kerk en Haar ge- loovigen door het bloed van Christus als de eenige waarheid, waar het op aankomt. „Wij zijn verloren", aldus de kardinaal, ..in een hevlgen storm, die boven den oceaan van het menschdom en de volkeren woedt, maar onze hoop en ons vertrouwen", riep hij uit, „putten wij uit het kruis van Christus, dat te midden van alle wereldstormen blijft staan". De kardinaal wees vervolgens op ue dwaal- leeringen, welke tegenwoordig opgeld doen onder hen, die zich scharen om het vaandel der sociale revolutie en die geïnspireerd worden door valsche wereld- en levensbeschouwingen „Of zij nu", aldus kardinaal Pacelli, „bezeten zijn door het bijgeloof van ras of bloed, hun wereldbeschouwing berust op beginselen, die ln wezen tegengesteld zijn aan het Christelijk ge loof, en met zulke beginselen kan de Kerk tot geen enkelen prijs tot een aecoord Komen". Tot slot deed hij een beroep op zijn hoorders om te bedenken, dat alle menschen broeders zijn door dezelfde Verlossing. In een brief over de gebeurtenissen van Za terdag, schrijft onze correspondent o. a„ hoe hij een neger uit Dakar zag neerknielen voor een bisschop, zeggend: „Monseigneur, gelieve mijn kind te zegenen; het meisje is op wonderbare wijze genezen'". Onze correspondent bracht verder een bezoek aan het hotel, waar de 115 Britsch-Indiërs hun intrek hadden genomen, die om hun grootè godsvrucht te Lourdes de heilige pelgrims wor den genoemd. Met ongelooflijke vurigheid ne men zij aan de vele oefeningen deel, deze bontkleurige groep mannen en vrouwen uit Indië Burma en Ceylon. Ook wordt geen grcp als deze toegejuicht en bewonderd met tranen in de oogen. En zij zelf ook zijn tot tranen toe bewogen en verklaren: „Nu verstaan we, wat Christendom beteekent". Hun missionaris Z.Em. Kardinaal Faulhaber heeft Zondag te München twee vliegtuigen en tien auto's, bestemd voor de missie, ingezegend drukt het hun goed op het hart: „Die sympathie draagt men u toe, omwille van uw Christen- zijn". VATICAANSTAD, 29 April (Reuter). Het Heilig Jaar is gisteren op plechtige wijze door Z.H. den Paus gesloten met een ceremonie in den Sint Pieter, waaraan deelnamen alle prelaten, het corps diplomatique en vele andere vooraan staande persoonlijkheden. Tot slot nief de Paus het Te Deum aan, dat door de gansche menigte werd gezongen, waarna hij den zegen gaf. BERN, 29 April (V.D.) -De Zwitsersche ge zant te Berlijn heeft Zaterdag het antwoord overhandigd op de Duitsche nota van 13 April inzake de ontvoering van den Duitschen emi grant Jacob door Duitsche agents-provocateurs De Zwitsersche Bondsraad stelt in deze nota vast, door een onderzoek tot het resultaat te zijn gekomen dat Jacob met medeweten en met goedkeuring van de Duitsche autoriteiten over de grens gebracht is. Daar overeenstemming tusschen beide regee ringen langs den gewonen diplomatieken weg reeds thans uitgesloten lijkt, heeft de Bondsraad besloten een beroep te doen op het Duitsch- Zwitsersche arbitrageverdrag en de aangelegen heid voor te leggen aan het scheidsgerecht waarin dit verdrag voorziet. De nieuwe persverordening in Duitschland heeft allerwegen groote opschudding rerwekt. De Berlijnsche correspondent der N. R. C. is op onderzoek uitgetogen, om vast- te stellen, welke bladen alzoo door de ver- orciening zullen worden getroffen. Amann, de uitgever van de „Völk. Beobachter" en vader der verordening, denkt zijn concurrenten eenvou dig a£ te slachten. Hij heeft aan zijn slacht offers zelf: de Vereeniging van Duitsche uit gevers, opgedragen, op te geven, welke kranten voor opheffing in aanmerking komen. Amann zelf echter behoudt zich de eindbeslissing voor on tegen zijn beslissing is geen hooger beroep mogelijk. Omtrent de Berlijnsche bladen heeft de cor respondent het volgende vernomen: De „Deutsche Allgemeine" en de „Berl. Börsenzeit." biiiven waarschijnlijk bestaan. Ten doode zijn opgeschreven het „Berl. Tageblatt" van Mosse en de „Lokal Anz." van Scherl (dit laatste blad is in het bezit vanHugenberg!) Beide bla den waren en bleven, niet alleen wat abonne menten betreft, maar ook op het stuk van advertenties, ernstige concurrenten van de „Vólkische Beobachter". Men gaat deze bladen nu te lijf met de bepaling, dat een uitgever niet meer dan één dagblad mag uitgeven. Be staan blijft dus bij Mosse de „Berliner Morgen- zeitung" en bij Scherl de „Nachtausgabe", wel ke geen concurrenten van de „Völkische Beo bachter" zijn. Van de beide katholieke bladen is in de eer ste plaats de „Markische Volkszeitung" ten doode opgeschreven. Deze courant was eertijds niet anders dan een stek van de „Germania" In den laatsten tijd was dat geheel anders ge worden. De „Germania", wel nog steeds een katho liek blad, was zoo mak geworden als een lam, maar de „Markische Volkszeitung" had zich snel ontwikkeld tot een strijdbaar blad. Het ge volg daarvan was, dat het debiet zienderoogen toenam en vele menschen, die met het katho licisme vroeger niets van doen wilden hebben, doch er nu niet zoozeer uit religieuze dan uit politieke redenen sympathie voor waren gaan koesteren, abonneerden zich op dit blad. Te gen deze courant wordt de bepaling toegepast, volgens welke geen confessioneele bladen meer zullen mogen verschijnen. Tegenover deze bepaling zullen de katholie- ke^ kunnen protesteeren met een beroep op net Concordaat, waarin aan hun bladen be scherming Is toegezegd. Vermits de uitvoerings bepalingen van dit Concordaat nog steeds niet zijn verschenen en ook wel niet zullen verschij nen, is er niet veel kans op succes van een deigelijk protest. Hoe staat het in de provincie? Op de eerste plaats vraagt men zich onwillekeurig af, wat het lot zal zijn van de „Frankfurter Zeitung", van ouds het beste en degelijkste blad van Duitschland, maar thans als „Jodenkrant" uit de gratie. Zij heeft reeds meermalen felle aanvallen van de nationaal-socialistische pers moeten ver duren. Nochtans heeft de „Frankfurter Zei tung" machtige beschermers niet alleen in het ministerie van buitenlandsche zaken, maar ook, ai mag dat oppervlakkig vreemd lijken, in het ministerie van propaganda. De „Frankfurter Zeitung" heeft een groote verspreiding in het buitenland en daar zij in een haast onmerkbaar tempo een gelijkschakelingsproces ondergaat, werkt zij, juist omdat zij nog den naam vaneen liberale Joodsche krant heeft, als een propa ganda voor Duitschland in den vreemde. Ofschoon de mannen, die den stoot tot de nieuwe verordening hebben gegeven, de „Frank furter Zeitung" als concurrente gaarne zouden zien verdwijnen, is het lot van deze krant dus nog onzeker. Daarentegen zal de „Kölnische Zeitung", naast de „Frankfurter Zeitung" een van de beroemdste bladen van Duitschland, in het niet verdwijnen. De nationaal-socialistische „Westdeutsche Beobachter" kan deze concur rentie niet verdragen. Met de katholieke „Kölnische Volkszei tung" staat het ongeveer zoo als met de „Germania", zij blijft mogelijk nog bij de - gratie bestaan. Met groote kracht zullen echter de nieuwe bepalingen worden gericht tegen de twee nog bestaande groote courantencöncems ln West- Duitschland, het Concern Girardet (ongeveer 20 kranten omvattende) en het Concern Huck (dat ongeveer 40 kranten bestrijkt). Dit Is dus de aanvang van de groote slach ting van kranten in Duitschland. Tot slot citeeren wij even wat Hitier heeft gezegd op den lsten Mei 1933: „het doel van het nationaal-socialisme Is om de Duitsche menschen tot elkaar te brengen en als zij dat uiet willen, te dwingen tot elkander te komen." In verband met het feit, dat geen overeenstemmming is bereikt tijdens de besprekingen op het departe ment te Den Haag met den Rijks bemiddelaar, tusschen de directies der particuliere mijnen en de be stuurders der mijnwerkersorganisa ties, hebben de besturen der vier mijnwerkersbonden besloten, be houdens goedkeuring der bondsin- stanties, de staking op 6 Mei op de particuliere mijnen te doen ingaan. Vandaag zouden de besturen der mijnwerkersbonden vergaderen om hun maatregelen te nemen. Zondagmiddag vergaderde het hoofdbestuur van den Nederlandschen R. K. Mijnwerkers- bond ter bespreking van de situatie, ontstaan na de mislukte conferentie te Den Haag. Alge meen was de vergadering van oordeel, dat wan neer geen verandering komt in de tegenwoor dige situatie, ten slotte de consequentie uit de afwijzing van de voorstellen door de directie, moet worden getrokken. Het dagelijksch bestuur werd gemachtigd de reglementaire voorschriften (referendum in de afdeelingen) in den loop van de week te tref fen. Zoo noodig zal a.s. Zondag een bestuurs- conferentie worden gehouden, waarop de laat ste aanwijzingen zullen worden gegeven. SIMLA, 28 April (V.D.) Uit Sikar (vorsten dom Jaipoer) wordt gemeld, dat bij het dorp Koedan hevige gevechten zijn geleverd tusschen eenige honderden Jats (leden van een hoeren kaste). en politietroepen. Tal van boeren zijn gewond; 37 gewonden zouden zijn overleden. Ook een politieofficier werd gewond. Ongeveer 100 Jats zijn gearresteerd. De toestand wordt zeer ernstig beoordeeld. De bevolking heeft protesttelegrammen gezon. den aan den onder-koning en de hoogste Brit- sche autoriteiten van Rajpoetane. SAN PEDRO (Califomië) 29 April (Reu ter) Heden bij het aanbreken van den dag beginnen de Amerikaansche vlootmanoeuvres, die zes weken zullen duren en zich uitstrekken van Alaska tot de Hawaï-eilanden. Er zullen 153 oorlogsschepen en 466 vliegtuigen aan de oefeningen deelnemen. LISSABON, 29 April Een ernstige aardbe ving heeft Zaterdagavond het eiland Sao Mi- guai (Azoren) geteisterd. Een persoon is gedood. Er zijn verscheidene gewonden. Tal van huizen zijn verwoest. HET HEILIG JAAR OP AANGRIJPENDE WIJZE IN DE MARIA-STAD LOURDES GE SLOTEN. Frick kondigt nieuwe wetten aan op het Duit sche staatsburgerschap. Versterking van het Vaderlandsche Front in Oostenrijk aangekondigd. Het Belgische koningspaar verblijft sinds Za terdag te Noordwijk als gasten van den burge meester. Dreigende staking bij de particuliere mijnen tegen 6 Mei. Benoemingen in het bisdom Haarlem. Beide verdachten in den Hilversumschen film- brand vrijgesproken. VERWACHTING: Matige tot zwakken E Noordelijke tot Westelijken wind, betrok- E= ken tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, aanvankelijk weinig verandering Ei in temperatuur, later iets zachter. H Hoogste stand: 772.1 te Skinny. Laagste stand: 757.2 te Helsingfors. Zon op 4.37 - onder 7.19 - Licht op 7.49 H Maan op v.m. 2.51 onder n.m. 3.12 Ej Nieuwe Maan 2 Mei illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllli De rechtbank te Amsterdam heeft heden uitspraak gedaan in de zaak tegen Pater B. en broeder D., wien ten laste was gelegd dood door schuld. Het betreft hier den bekenden filmbrand te Hilversum, waarbij eenige meisjes den dood hebben gevonden. Beiden werden vrijgesproken. Het open baar ministerie had een geldboete gevorderd en een voorwaardelijke gevangenisstraf, als mede een verbod om films te vertoonen. De rechtbank achtte het wettig en over tuigend bewijs niet geleverd. WASHINGTON, 29 April (Reuter) Gisteren heeft Roosevelt een radiorede gehouden tot het Amerikaansche volk, welke over 600 zenders werd uitgezonden. Hij zette hierin zijn programma van openbare werken ter bestrijding van de werkloosheid uit een en zeide verder o.a.: .Binds ik aan het bewind ben gekomen, heb ik nog niet zulk een indruk van een verbeterde atmosfeer gekregen als thans. Heden heeft ons geloof in onze bestemming zijn belooning ont vangen." Roosevelt staat erop, dat nog in de huidige zitting van het Congres de bankwet zal worden behandeld, welke de Federal Reserve onder regeerings-controle zal brongen, evenals alle bank-organisaties in de Vereenigde Staten PARIJS, 29 April. (Reuter.) Naar vernomen wordt heeft het ministerie van luchtvaart tot bewaking van de verboden zóne aan de Oost grens van Frankrijk een zestal jachtvliegtuigen van Reims naar Straatsburg gedirigeerd. Deze toestellen zijn van het nieuwste type en hebben een snelheid van ongeveer 400 K.M. per uur. Stand op Maandag 1 uur mm.: 765 Vorige stand: 763.5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1