STADSNIEUWS Laatste Nieuws SIIITiRSis 1 Haarlem, 29 April MAANDAG 29 APRIL 1935 PLEBAAN WESTERWOUDT DE GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN Uitslag stemming groslijst MUZIEK R.K. OPERETTErVEREENIGING „HAARLEM' De vroolijke vrouwtjes van Windsor ASFALTEERINGSWERKEN Zijlweg, Jansweg, Delftlaan en Verwulft Fritz Hirsch-operette Leerlingen-uitvoering van Anny Bonariu* Jaarfeesten R.K. Coöp. Bakkerij Arbeid Adelt Mr. J. Gerritsz Nieuwe vereeniging Het verkeer van rechts De Ned. R.K. Volkszang voor de microfoon Koningin Astrid op de Flora" Onofficieel bezoek HET NADERENDE FEEST De moderniseering van den draaimolen R.K. FABRIEKSARBEIDERS- BOND ST. WILLIBRORDUS Huldiging penningmeester Van onzen winkelstand JAARVERGADERING „HORECAF" Personalia Gouden huwelijk KRUISWEG 60Tel.16659 UIT DEN OMTREK GEMEENTERAAD VAN BLOEMEND AAL Ons politiek advies Leekenspel te Lisse Een verblijdend bericht AERDENHOUT BLOEMEND AAL BENNEBROEK HALFWEG HEEMSTEDE SANTPOORT VELSEN AGENDA 'T ZAND ZAANDAM ZIJN HUISHOUDSTER DOODGESLAGEN Treurige daad van oud-hoofd administrateur DE DREIGENDE STAKING IN DE MIJNEN Maatregelen der arbeiders organisaties Mgr. Hinsley geintro- niseerd RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN Naar wij vernemen heeft de Hoogeerwaarde heer plebaan Westerwoudt wederom een rustigen nacht doorgebracht. Zijn toestand is iets gun stiger. Bij de op 28 April gehouden groslijststem- ming over het Politiek Advies der a.s. gemeen teraadsverkiezing is de uitslag als volgt: Stembureau St. Bavo: uitgebrachte stemmen 107; van onwaarde 2; voor het P. A. 97; tegen het P. A. 8. R.K. Schoolgebouw Westergracht: uitgebr. st. 52; van onwaarde voor het P. A. 50; tegen het P. A. 2. Catechismuskamer Kleverparkuitgebrachte stemmen 23; van onwaarde 1; voor het P. A. 21; tegen het P. A. 1. Jeugdgebouw Teylerplein: uitgebrachte stem men 57; van onwaarde voor het P. A. 43; tegen het P. A. 14. Catechismuskamer Gen. La Reijstraat: uit gebrachte stemmen 40; van onwaarde 1; voor het P. A. 29; tegen het P. A. 10. Gebouw naast R.K. Kerkj Schoten: uitge brachte stemmen 33; van onwaarde voor het P. A. 22; tegen het P. A. 11. Clubhuis Raadhuisstraat: uitgebrachte stem-' men 57; van onwaarde 1; voor het P. A. 48; tegen het P. A. 8. Totaal: uitgebrachte stemmen 389; van on waarde 5; voor het P. A. 310; tegen het P. A. 54. „Haarlem" gaat op den ingeslagen weg voort en kiest komische opera's uit den romanuschen tijd, die door hunne leuke, onschuldige onder werpen en aardige, bevattelijke muziek het operette-publiek in hooge mate interesseeren en die, wat den moeilijkheidsgraad betreft, na voldoende en ernstige studie op behoorlijke wijze door een amateursgezelschap voor het voetlicht kunnen worden gebracht. Na Lortzing kwam Nicolai aan de beurt. Men koos van dezen componist zijn standaardwerk: „Die lustigen Weiber von Windsor", vrij naar het bekende tooneelspel van Shakespeare. Nicolai schreef reeds gedurende zijn verblijf in Italië eenige opera's, doch deze zijn in het vergeetboek geraakt. Ook hoort men nooit zijn motetten en psalmen, die tijdens zijn dirigent- schap van het Domkoor te Berlijn ontstonden. Maar de in zijn laatste levensjaar voltooide opera: „Die lustigen Weiber von Windsor" bleef op het repertoire en verschafte hem een on- sterfelijken naam. Dit werk is dan ook een model van goede romantische muziek met gees tig. komisch karakter. De tekst is voor opera-gebruik natuurlijk zeer beKort. De voornaamste intriges zijn echter be houden en op ragfijne wijze verklankt. Het gegeven? Een ridder met een permanen ten pracht-dorst, tevens dol op liefdesavontuur tjes, die door twee vrouwtjes op geduchte wijze wordt afgestraft. Daarbij komt een jaloersche echtgenoot, een liefdeshistorie enz. enz. Ver wikkelingen zonder tal, doch het slot is zoos ls het behoort te zijn: de ondeugende ridder toont berouw en verkrijgt vergiffenis, het van meer dere zijden aangebeden meisje den zelfbegeer- den echtgenoot! De hoofdrol was uitmuntend bezet. De heer Osendorp is een goed speler, weet Falstaff als bluffer, ouden vrijer, pantoffelheld, ja ook in de travestie van oude heks frappant uit te beelden. Bovendien is zijn stem meer dan vol doende voor deze partij. De twee burgers van Windsor vonden in de heeren van Zijp en Joosten aannemelijke vertolkers, al is de eerste in hoofdzaak speler, de tweede meer zanger. De heer Zijp hoede zich echter als Fluth voor komiekerij. Het is wel iets wat hem gemakke lijk afgaat, doch het moet op zijn piaats zijn. De vrouwtjes van Windsor worden over het algemeen genomen verdienstelijk voorgesteld door de dames Coba Dingerdis en Bertina Croe- se. Laatstgenoemde was soms niet erg partij- vast, daarentegen is Coba Dingerdis in spel en zang geroutineerd. Jammer echter, dat haar stem in de hoogte wat schril klinkt. In samen spel hadden de beide dames zeer goede mo menten. De drie huwelijkscandidaten blonken niet uit. Alleen waardeerden we het minneliedje in de 4de acte, wel wat onduidelijk van uitspraak, maar toch warm gevoelvol en uiterst lyrisch door den heer Glas gezongen, als een reine imitatie in den derden graad van den bekenden Italiaanschen lyrischen tenor Luigi Fort. Dan blijft van de hoofdpersonen nog te ver melden mej. Tea Muschter als de dochter met drie minnaars. Ze bezit een lieve, teere sopraan- stem en daarmede is van haar debuut alle goed gezegd. De manier van zingen is glad veikeerd (laat ze eens beginnen met 'n diepere adem haling) en haar houding en gebaar nogal non chalant. De solozang gelukte vrijwel het best; duetten, kwartetten en sextetten waren daarentegen minder goed, doch gelukkig ontstonden cr geen ernstige déraillementen door. Het koor hield zich goed, zong zuiver en veelal goed in de maat, dank zij de goede leiding van den diri gent Frans Krelage, die, jammer genoeg, slechts over een klein orkest beschikte. Voor de costuums niets dan lof; de gehuurde bekoorden het oog en de „in eigen atelier en naar eigen ontwerp" vervaardigde, niet het minst die der wespen en vliegen, gaven blijk van smaak. De regisseur had een moeilijke taak: een groot koor en een klein tooneel. De greep-erin- gen worden gauw te massaal. Met het be schikbare décor moest uitermate worden ge woekerd. Onbegrijpelijk waren ons de gordilnen in de zijwanden der zaal enin den tuin. De vertaling van den Duitschen tekst ver- eischt nog een kleine herziening. Enkele woord accenten vallen verkeerd. Veel publiek! Men amuseerde zich kostelijk! O. K. kinderschaar) rondliepen met vuile gezichten en handen, met pruiken als ragebollen en klee. ren, gelapt en smerig. En daar komt plotseling een hagelwit Jantje, die alhoewel bespot en ge hoond, alle zeep, borstels en waterkannen koopt en met behulp der kooplieden (waaronder een aardig getypeerde oude zeepman), een der kin deren tot grooten schrik der anderen schoon- boent. Met het gevolg een algeheele groote schoonmaak van Mod'derstad's bevolking er. tevens een waardiger gedrag der kinderen. En dit al werd gespeeld met een entrain en hoogst vrijmoedig. Niet het minst door de aller, kleinsten, die het meest blijk gaven van dat gaarne te willen zingen en spelen tegelijk. Wer den voor de pauze enkele liedjes door alle klas sen aardig gezongen, veel levendiger en sterker aangevoeld klonk hun zang, wanneer ze tevens door gestes hun gevoelen konden uitdrukken. Dientengevolge was, om het zoo nu eens uit te drukken, het koor der opera volstrekt niet in de minderheid, domineerden de solisten niet boven alles uit. Alle liedjes en solootjes waren goed gekend, werden zonder souffleur en dirigent vlot ge zongen. Vóór de pauze een dertigtal nummers en nummertjes voor zang of piano! Vanaf het kleinste kleuternummer van hoogstens 16 maten tot aan het eerste deel van Beethoven's derde pianoconcert, vanaf Kriebl's „Zuke bengels" tot Sévérac's .Ma poupée chérie" en het a cappella terzet ,,Hebe dein Augen auf" van Mendelssohn. Het best voldeed van de kleineren: Dansliedje van Abramsz, rhythmisch en muzikaal gezon gen, „Donau Walzer" van Bortkiewicz. pittig en met charme gespeeld en „Heidenröslein" van Schubert door allen te zaam klankrijk en naïef voorgedragen. Van de grooten: Linnell's Songs, voornaam weergegeven, het duet „Abide with me" van Monk, gevoelvol vertolkt, het reeds genoemde lied van de Sévérac, gedistingeerd verklankt en de pianowerken van Clementie en Beethoven. Doch hoe verdienstelijk deze laatste werken ook werden gespeeld, ze vallen eeniger- inate buiten het kader van dezen middag, zijn beter geschikta voor een meer klassieken avond. Dat enkele nummertjes minder goed gelukten, wat oppervlakkig en nuchter klonken, behoeft geen betoog. Ook kleinen kunnen last-van plan kenkoorts hebben. O. K. Hedenmorgen werd op het stadhuis te Haar lem aanbesteed het asfalteeren van gedeelten van den Zijlweg, Jansweg, Delftlaan en Ver wulft, in vier perceelen, waarvan het vierde in twee gedeelten. Ingekomen waren 18 biljetten. Laagste in- schrijfster was: N. V. Bitumenweg te Utrecht voor resp. f 38.695.—, f 2945—, f 3485.—, f 89.30 en f 6180.—. In massa totaal f 57.475. De voorstelling der Fritz Hirschoperette in den Stadsschouwburg gaat 1 Mei niet door, maar is nader vastgesteld op Maandag 20 Mei. Eerst na de pauze kwam het door alle kinde ren lang- en meestgewenschteeen operette en nog wel een hoogst vermakelijke: „Jantje in de Modderstad". Een stad, waarin alle kinderen (het pdein was geheel gevuld met een bonte Zondagavond en hedenavond zijn de jaar feesten van de R. K. Coop. Bakkerij „Arbeid Adelt", onderaf deeling van den R. K. Volks bond. The Yellow's Jazzband onder leiding van den heer Fr. de Paus verzorgt het muzikale gedeel te, wat haar wel is toevertrouwd. De voorzitter, de heer J. Ph. H. Castricum, sprak Zondag een kort openingswoord waarin hij o.a. mededeelde dat de plannen voor een nieuwe bakkerij in een gevorderd stadium ver- keeren. Spr. hoopte op de medewerking der leden ter propaganda voor uitbreiding van het ledental en hoopte dat zeker alle leden van den R. K. Volksbond zich zullen aansluiten als lid der coöperatie „Arbeid Adelt". Er is bij „Arbeid Adelt" een goede rechtspositie voor het personeel en er zijn vele voordeelen voor de leden. Wij zullen ons moeten aanpassen om te kunnen concurreeren, om het goede en beste te geven wat mogelijk is. Dat kan als alle leden van de standsorganisatie zich opgeven. De winsten komen op rechtvaardige wijze aan de leden ten goede. Vervolgens bracht de voorzit ter dank aan het personeel voor zijn volle me dewerking en aan den heer Scholte, den tjve- rigen en accuraten administrateur. Tenslotte riep de voorzitter de medewerking in om 't geestelijk en materieele leven van de leden van den Volksbond te verdiepen en ver beteren. Hierna werd het vroolijke gedeelte afge werkt, verzorgd door de bekende humoristen Kees Klaare en A. Flora. Het was een aardige en gezellige avond. Naar wij vernemen is de toestand van wet houder mr. J. Gerritsz, die in de Boerhaave- kliniek te Amsterdam een operatie ondergaan heeft, naar omstandigheden bevredigend. Te Haarlem werd opgericht dé Nederlandsche Unie van Bellamyanen. Doel der Unie is, om langs Staatkundigen weg, een wijziging in de Staatshuishouding en Staatsinrichting te be werkstelligen volgens de denkbeelden van den Amerikaanschen econoom Edward Bellamy. Het secretariaat van het Hoofdbestuur is gevestigd te Velsen (Noord); het centraal propaganda- en organisatie-bureau te Haarlem. Zaterdagavond stak de 27-jarige wielrijdster P. uit Overveen vanuit de Kleverlaan dwars den Schoterweg over, toen zij werd aangereden door een taxi, komende uit de richting Soenda- plein. De taxi reed de wielrijdster aan en sleur de heer 10 M. mee. Uiterlijk was zij niet ge wond, maar omdat zij over inwendige pijnen klaagde, is zij, na door O.D. behandeld te zijn, per ziekenauto naar het Diaconessenhuis over gebracht. Daar is zij ter observatie opgenomen. Tegen den chauffeur van de taxi is proces verbaal opgemaakt. Men schrijft ons: Morgen om half vijf begint de Nederlandsche R.K. Volkszangvereeniging haar propaganda door middel van de Radio. Een pracht-propaganda, een heerlijk middel, in deze gedrukte tijden een opgewekt lied in onze kamers te zenden. Laten wij het eerlijk be kennen: wij hebben behoefte aan een blij lied en met dankbare stemming vernemen wij dit be sluit. Het spreekt vanzelf dat met een lied voor Prfnses Juliana wordt begonnen. We zullen luisteren we zullen uitgenoodigd worden het refrein mee te zingen. Dan komen twee liederen uit de Kronings cantate van Loots. Die kennen de meesten nog wel, velen hebben ze gezongen, dus „wie zin gen wil, zing dan mee". Een hoepellied van W. Janse moet meer be kend worden. Luister en oordeel zelf. Een lied aan onze stoere Zeehelden, mannen als Dorus Rijkers en eindelijk twee overbekende: „Mijn Dorpje" van Joh. Winnubst en „Gebenedijd zijt Gij" van Mgr. van Schaik, uit piëteit. Maar met luisteren alleen en meezingen ko men wij er niet af. We moeten medehelpen pro paganda te maken. De Leeuwerken weer voor den dag. Hebben wij er geen? Ze zijn nog te krijgen en zeer billijk. We moeten ook het se cretariaat kennis geven (Rustenburgerlaan 4, Haarlem) dat wij dit besluit waardeeren, dat wij er sympathie voor hebben en gaarne de groote onderneming steunen. Weest propagandisten voor den Ned. R.K. Volkszang. 99* De Koningin van België, die op het oogenblik in Noordwijk verblijft, heeft in gezelschap van den burgemeester van Noordwijk, en den heer J. B. V. M. J. van de Mortel en diens echtge- noote een geheel onofficieel bezoek gebracht aan „Flora". Op uitdrukkelijk verlangen van H.M. moest zij als gewone bezoekster worden beschouwd. Zij werd daarom niet rondgeleid en bleef to taal onopgemerkt totdat in het Bloemenpaleis enkele bezoekers haar herkenden en de aan dacht op de hooge bezoekster werd gevestigd. Het bezoek duurde ongeveer drie kwartier. De Nassaulaan pleegt enkele dagen in het jaar in het middelpunt der Haarlemsche be langstelling te staan. Het zijn de dagen, dat de kranten het traditioneele Oranjezonnetje ver melden, dat de meeste burgers de revers van hun costuum met veelvormige cocarde's tooien, dat men vlaggen uitsteekt en naar aubade's luistert. Het zijn ook de dagen, dat men kermis viert en openlijk uitgelaten durft te zijn. Over dag want 's avonds wordt de vreugde alge meen geschiedt dit echter slechts plaatselijk. De Groote Markt is voor de aubade en het openluchtconcert, maar de Nassaulaan met en kele andere weidsche plienen is voor de ker mis. Dagen tevoren begint de drukte reeds. Eerst is het één wagen, dan komen er meerdere en in een ommezien van tijd staat de laan vol, moe ten er borden met „verboden voor doorgaand verkeer" geplaatst worden en zijn de aangren zende straten omgevormd tot tijdelijke kampe menten en onbegaanbaar geworden. Voor kenners is reeds de verzameling van auto's en andere voertuigen een bezienswaar digheid. Het geheele alfabet is er terug te vin den, verdeeld over tallooze nummerplaten. Varieerend als het verbijsterend aantal let ters en cijfers zijn de physionomieën der blok- keerende vehikels, woonwagens, vrachtwagens, woon-vrachtwagens en mysterieuze amphibie- achtige voertuigen, die zich in een minimum van tijd tot een tent kunnen ontpoppen. Niet alleen deze tenten zijn geheimzinnig, zij zijn het vrijwel allemaal, slechts hier of daar waarschuwt een overduidelijke construc tie of een klinkend opschrift, wat den kermis- gangers op den komenden Julianadag te wach ten staat. Meestal valt het niet te achterhalen, waartoe deze stellages en afscheidingen van fraai beschilderde planken en keurig zeildoek moeten dienen. Een groote ronde hal met een majestueuzen ingang dient zich aan als autorenbaan. Tot zoover is het duidelijk. Maar wat het duivelach tige uitbouwtje op zij van de tent moet betee- kenen, kan slechts de toekomst leeren. De draaimolens zijn legio. Aan den opgesmuk- ten bovenbouw hangen nog slechts kale stan gen. Paarden en schuifjes ligen in bevallige wanorde in het rond. De draaimolen begint het slachtoffer van een cultuuromwenteling te worden. De oude draai molen tooit zich nog met schoon fluweel dra perieën, vol loovertjes en klatergoud, maar de nieuwere toonen slechts onwezenlijke en leege arabesken, die beter in een lioscooptheater pas sen. Het is werkelijk spijtig. We verwachten een lange serie ingezonden stukken, strijdvaardig voor het behoud van zoetgekleurde misvormde cupido's, grijnzende leeuwen en romantische landschappen. De kinderen loeren vol verwachting tusschen tentzeilen en brengen in blijde opgetogenheid hun vacantiedagen door. Maar de „bazen" zijn op de dagen voor het groote feest niet altijd zoo vriendelijk. Dat wordt veel beter als de orgels beginnen te spe len en als de pret in vollen gang zal zijn. Zondagavond werd in het Gebouw „St. Ba vo" een feestavond gehouden, waarbij huldiging van den penningmeester, den heer Kuiken. Op dezen feestavond verleenden medewerking de Elsnerus-band, welke den geheelen avond de vroolijke stemming er in wist te houden, en de humorist, de heer Folida, die de aanwezigen dikwijls deed schaterlachen. Voorts hield de bondsvoorzitter, de heer Klijns, een propagan- da-rede, waarin hij een overzicht gaf hoe het vroeger was zonder organisatie en nu met de organisatie. Spr. behandelde de instellingen van het R K Werkliedenverbond, waarbij hij aantoonde, hoe men door eigen kracht omhoog gegaan is. Toch leven wij niet alleen om te eten, te werken en te sterven: wij hebben hoogere idealen. Wij le ven voor en om God. Wij hebben ook geestelijke belangen te behartigen. Tenslotte wekte hij allen op, propagandisten te zijn voor de organisatie. De waarnemende voorzitter, de heer Boom, huldigde vervolgens den penningmeester, den heer Kuiken, bü zijn tienjarig penningmeester schap. De taak van penningmeester is geen gemakkelijke, vooral in dezen crisistijd, met zijn groote werkloozenzorg. Wij hebben aan den heer Kuiken een penningmeester, die in dezen tijd niet is te vervangen. Namens bestuur en leden overhandigde spr. den penningmeester tenslotte een rookstel en zijn vrouw een prachtige mand bloemen. Dé Geestelijke Adviseur, Pater Hunsche O.F. M., sloot zich geheel aan bij de woorden van den voorzitter. Z.Eerw. hoopte dat penningmeester Kuiken nog vele jaren zijn functie voor „St. Willibror- dus" zal mogen uitoefenen. Op 1 Mei zal de fa. Anton de Rooü, Ane- gang, 70 jaar bestaan. Deze zaak werd in 1865 door den heer P. M. Geijer opgericht. Op dienzelfden datum herdenkt de tegen woordige eigenaar (J. v. d. Eisen) het feit, dat hij persoonlijk 25 jaar eigenaar van de zaak is, Deze dagen is te Haarlem de jaarlijksche al- gemeene bestuursraadsvergadering van Horecaf gehouden. Nadat verschillende punten, de huishouding van den bond betreffende, waren afgedaan, werden de voorzitter en de heer Th. Stigt, de vice-voorzitter de heer A. W. Volmer en het hoofdbestuurslid de heer O. Bouwman, die vol gens de statuten moesten aftreden, bij accla matie als zoodanig herkozen. Het hoofdbestuur heeft ter vergadering een uiteenzetting gegeven van het werkprogramma ter verkrijging van verlaging van lasten en sa neering van het bedrijf. Speciaal de hooge per- soneele belasting en het feit, dat er nog eenige groote gemeenten zijn, welke niet van haar bevoegdheid hebben gebruik gemaakt om deze belasting met een derde te verlagen, maakte een punt van langdurige bespreking uit. Op uit- noodiging van de afd. Leeuwarden zal de jaar lijksche bondsdag in September in Leeuwarden worden gehouden. De heer B. Hagen, alhier, slaagde voor het diploma adspirant-inspecteur van politie. Vandaag herdacht het echtpaar KanMok, wonende in de Burg. Boreelstraat 12, den dag, dat het voor 50 aar in het huwelijk trad. De heer S. Kan, die in Haarlem een bekend persoon is, had gedurende 35 jaar een confec tiezaak in de Kleine Houtstraat. Zoowel de 71-jarge bruid, mevr. C. Kan—Mok, die in Haarlem is geboren, als de 73-jarige brui degom, uit Meppel geboortig, genieten nog steeds de beste gezondheid. Talrijke bloemstukken en geschenken moch ten zij op dezen heuglijken dag van familie, vrienden en bekenden ontvangen. Het is een onvergetelijke dag voor het echtpaar geworden. ZONDER VOORUITBETALING Het Hoofdbestuur der R.K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht" in de gemeente Bloeinendaal heeft voor de a.s. Gemeenteraadsverkiezingen het volgend Politiek Advies vastgesteld: 1. A. J. Prinsenberg, 2. R. N. Bolleman, 3. F. P. Th. Rohling, 4. L. J, M. Bouvy, 5. J. Gall, 6. L. J. Warmerdam, 7. J. M. B. van Vlij men, 8. D. van Buuren, 9. J. van der Ven. Zondag 5 Mei zal door de leden der kiesver eeniging de groslijststemming worden gehouden Men schrijft ons: Een enthousiaste schare van directeuren en jeugdleiders was in Lisse op Tweeden Paasch- dag bijeen. Van heinde en verre waren zij ge komen om kennis te maken met de nieuwe, rich ting, welke in onze Katholieke Jeugdbeweging tegenwoordig baanbreekt. Het is inderdaad een prachtige dag geworden voor onze Jeugdbewe ging. een dag om nimmer te vergeten. Van velé jijden is de wensch naar voren gekomen dit programma te herhalen maar d'an voor publiek. Aan dezen wensch zal tegemoet worden ge komen en vele Katholieke zullen in de gelegen heid zijn dit mooie spel door eenvoudige jon gens ten tooneele gebracht, te komen aanschou wen. De kosten zijn voor deze uitvoering zoo laag mogelijk gehouden, zoo dat de noodzake lijkste onkosten gedekt kunnen worden. De eerste uitvoering heeft plaats op Dinsdag 5 Mei a.s. des avonds 8 uur. De tweede uitvoe ring heeft plaats op Dinsdag 7 Mei ook des avonds te 8 uur. Voor belangstellenden buiten Lisse bestaat er gelegenheid hun kaarten te reserveeren bij J. Reeuwijk, Heerenweg 120, Lisse, tel. 3319. Bü de Kon. Papierfabrieken te Velsen is l.a. 25 man personeel aangenomen, z.g. seizoen arbeiders, die behulpzaam zün bij het lossen der houtbooten, geduurende de paleniampagne. Muzikale rondwandeling Het comité Ko ninginnedag „AerdenhoutBentveld" organi seert ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana op 30 April, des avonds voor de jeugd een muzikale rondwandeling met lam pions door Aerdenhout. Gemeenteraad De Raad der gepieente Bloemendaal houdt op Dinsdag 30 April 1935 te 15 uur (des namiddags 3 uur) in het raad huis te Overveen, een spoedvergadering. Eenig punt der agenda: Aflossing en aangaan van geldleeningen. Spreekuur Wethouder Boonwater is mor gen (Dinsdag) verhinderd zün gewone spreek uur te houden. R. K. Kiesvereeniging Dezer dagen werd alhier een ledenvergadering' gehouden van de R. K. Kiesvereeniging,. afd. Bennebroek. Voor naamste punt van de agenda was het candi- daatstellen voor den gemeenteraad. Ingekomen waren 3 hjsten. Een van de candidaten van de middenstandslijst kon niet aangenomen worden omdat genoemde candidaat niet sinds 1 Januari j.l. deel uitmaakte van de R. K. Kiesvereeniging. De ingediende lü'sten bevatten de volgende na men in alphabetische volgorde: P. van Bakel, J. Brink, B. P. Heemskerk, J. W. Hogervorst, J. F. van Lierop Wz„ R. B. Lommerse, M. Otte en A. Teeuwen. Op 29 April a.s. zal door den ver- kiezingsraad het Pol. advies samengesteld wor den. Het bestuur stelt voor dat de candidaat genoegen neemt met de plaats hem door den verkiezingsraad gegeven met dien verstande dat dezelfde samenstelling van candidaten gevolgd wordt zooals dat de laatste acht jaren geweest is. Uit de vergadering wordt gezegd dat het misschien organisatorisch niet juist is, van te voren vast te stellen hoe de verhoudingen zijn. Het bestuur is van meening dat de laatst ge volgde methode de eenigste manier is om de katholieke zaak bij elkaar te houden. Bü de rondvraag zegt de heer P. v. Bakel dat degenen die alty'd buiten de vergadering om critiek uit oefenen op de gang van zaken, nu ook in de vergadering eens voor den dag komen. Er werd gezegd dat de fractievergaderingen geen nut zouden doen. De fractie zou een spelletje zün waar de voorzitter aan de touwtjes trekt en de anderen zitten te knikken. De voorzitter kon de verzekering geven dat 't heusch geen spel letje is en dat er ook niet aan touwtjes te trek ken was, maar waar wel degelük de gemeente zaken besproken werden, alles gewikt en gewo gen, om eensgezind in de gemeenteraadsverga dering te komen. Waar zou onze eensgezindheid blüven als we geen fractievergaderingen had den? En Waar dient het voor in de raadsverga dering veel te praten en niets te bereiken? Men- schen die graag hooren praten in den raad zün belust op sensatie. Spr. hoopt dat ze dat ergens anders gaan zoeken. De vergadering is het ver volgens eens met bedoelde fractievergaderingen en ziet geen heil in onnoodig gepraat in den raad. Nadat nog eenige zaken van minder belang- rüken aard besproken waren, werd de vergade ring gesloten met den Christelijken groet. „Het Witte Kruis" Onder presidium van den heer L. H. Simons werd de jaarvergadering gehouden van de afdeeling Halfweg en Omstre ken van de N. H. Vereeniging „Het Witte Kruis". Uit de diverse verslagen ontleenen wij de volgende bijzonderheden .Het aantal leden steeg met 86 en bedroeg op 1 Januari 1935: 862; waarvan 466 woonachtig te Zwanenburg en 396 te Halfweg en Omstreken. De bestuursverkiezing bracht een verrassing. De heer Kuiper, büna dertig jaar lang penning meester, achtte den tüd gekomen plaats te ma ken voor een jongere kracht. In keurige bewoor dingen dankte voorzitter het scheldende be- stuuslid voor de vele moeiten en opofferingen, in de lange jaren gebracht, stelde hem met zün onverwoestbaar optimisme ten voorbeeld aan anderen. In de vacature werd voorzien door de verkiezing van den heer A. Vlieger. Uit het jaarverslag der Wijkverpleging stip pen w'ü aan, dat het aantal leden vooruitging en bedroeg op 1 Januari 1935: 797, waarvan ge vestigd te Zwanenburg 444 en te Halfweg en Omstreken 353. Door zuster Netelenbos werden de volgende huisbezoeken afgelegd: te Haarlemmerliede 613, te Zwanenburg en Halfweg 2349 en te Osdorp 337, totaal 3299. Idem door zuster v. d. Wielen: te Haarlemmerliede 1051; te Zwanenburg en Halfweg 2536 en te Osdorp 68, totaal 3655. Door beide zusters 6934. De heer C. Verhoog werd als bestuurslid her kozen. De verslagen der T. B. C.-bestrijding werden ook goedgekeurd. In 1934 stonden 32 gezinnen met 19 patiënten onder controle. Het aftreden de bestuurslid, mevrouw Faas, werd met alge- meene stemmen herkozen. Opbrengst bloempjesverkoop De hier ge houden bloempjesverkoop ten bate van de stichtingen voor lijders aan vallende ziekten te Heemstede en Haarlem, heeft de niet onbe- langrüke som van f 532.89 opgebracht. Dit hooge bedrag was deels wel een gevolg van het zeer drukke bezoek aan de „Flora", waar aan den ingang druk verkocht werd. Ook H. M. de Koningin kocht een bloempje. Personalia Met ingang van 11 Mei is eer vol ontslag verleend aan den besteller der P.T.T. A. Drayer, alhier. Vergadering van den Raad Op Donderdag 2 Mei, des avonds om 8 uur, vergadert de Raad. De agenda vermeldt o.a.: Pensioengrondsla gen; Aanwijzing terreinen voor gasbedrijf en brandweer; Onteigening; Aankoop grond en op stallen oostzüde Raadhuisplein; Wijziging jaar- wedderegeling ambtenaren; Beschikbaarstelling gelden leermiddelen St. Henricusschool; Voor stel tot verlaging aantal opcenten personeele belasting; Overdracht strookje grond nabü Craüenestersingel en Lanckhorstlaan; Doortrek king Timorstr.; Doortrekking Cesar Francklaan, Franz Lisztlaan en Wagnerkade en overdracht bouwterrein; Aanleg gedeelten Beethovenlaan, Bachlaan en Wagnerkade; Ruiling grond en doortrekking Wagnerkade; Verordening hou dende verbod tot uitoefenen van winkel- en an dere bedrüven; Ontheffingen voor uitvoering bouwplan zuidzüde Chrysanthemumlaan; Aan schaffing orgel voor de aula en 4e wijziging verordening heffing begraaf rechten; Voonitel tot verlaging tarief aansluiting aan de riolee- ring; Begrootingswüziging. Raadscandidaten Vrijheidsbond In de le denvergadering van de afdeeling Heemstede van de Liberale Staatspartü „De Vrüheidsbond" werd de volgende candidatenlüst voor de a.s gemeenteraadsverkiezing opgemaakt: 1. H. M. van Unen, 2. S. Rijkes, 3. mevrouw A. Ven huizenKesseler, 4. Ir. Y. C. W. Herwer, 5. mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, 6. W. Bos, 7. Joh. v. d. walle, 8. M. D. Scheer, 9. mevrouw M. WentholtKöler, 10. F. Sillem en 11. M. L. van Nispen. R.K. Gemengde Tooneelvereeniging „V. O. O. T. A. C." Genoemde vereeniging gaf Zon dagavond een uitvoering in „Hotel Zomerlust" alhier, van het tonoeelspel „De Gerechtigheid Gods", tooneelspel in drie bedrijven, door pater Servatius. De voorzitter, de heer Kappers, gaf vooraf een uitlegging van hetgeen ten tooneele zou wor de gebracht. De regisseur, de heer J. Seller, zag zijn moeite ruimschoots beloond. Er werd mooi spel geleverd. Een zeer mooie rol vervult hierin de kapelaan, die het huiselüke drama van geloofsafval tracht op te heffen Wanneer hij iets langzamer en meer op imponeerendsn toon had gesproken, zou zijn zeer goed spel nog zün verbeterd. Kerkbollen-veiling Woensdag 1 Mei zal op het terrein van den heer C. Böhm aan den Kerkweg alhier, des namiddags half acht, de veiling plaats hebben van de kerkbollen, ten be hoeve van de parochie van O. L. Vrouw van Al- tüddurenden Büstand. Missienaaikrans „St. Anna" De uitslag der gehouden verloting is als volgt: Naam van de pop is „Gerardus"; op no. 91 viel de sprei. De prüzen kunnen worden afgehaald heden, Maandag, tusschen 7 en 8 uur aan de Parochie zaal. De tentoonstelling is in alle opzichten een succes geweest. De opbrengst was totaal 282.92. Mooi begin De collecte van het School fonds „St. Liduina" op den eersten Raaschdag bracht op de mooie som van 103.14. Emmabloem-collecte Morgen, 30 April, wordt in deze gemeente de Emmabloem-collecte gehouden. Gezien de financieele zorg acht het bestuur het noodig, dat een zoo groot mogelük aantal collectrices medewerkt. Men kan zich opgeven bü den heer A. Peek, Brineostraat 7, IJmuiden Oost. Gebouw „St. Bavo" Feestavond Arbeid Adelt 8 uur Haarlems Zanggenot 8 uur Bestuur Transportarbeiders 8 uur R.K. Bevolkings bureau 8 uur. Gem. Concertzaal Uitvoering van „De Schip breuk" door Haarlems Gemengd Koor, kwart over 8 uur. Luxor-theater „It Happened one night",' 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater „De Big van het Re giment". Op het tooneel „6 Flying Dolls", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema „Da stimmt was nicht" Op hettooneel „Brook en Rosfield", 7 en 9.15 uur. Door race-fiets aangereden. Dezer dagen reed de weleerw. heer kapelaan per fiets aan de Stolpervlotbrug. Juist toen z.eerw. de bocht naar de Stolpen zou nemen, werd het achter wiel van de fiets aangereden door een „racer" die met groote snelheid het kruispunt pas seerde. Kapelaan van der Steen sloeg van de fiets en kwam terecht in het aldaar vrij diepe water van de Egalementsloot. Gelukkig waren daar ter plaatse een zandschipper uit Purme- rend en de brugknecht W. tegenwoordig, die on- middellük hulp boden. Nadat z.eerw. in de brug wachterswoning van droge kleeding was voor zien, reeds z.eerw. per uit 't Zand ontboden auto huiswaarts. Het ongeluk had geen nadee- lige gevolgen. Wel miste kapelaan zün bril, wat hem een groot ongemak was. Drie dagen lang is door den brugwachter en zün jongens onver moeid in de diepe sloot naar het voorwerp ge dregd, welke arbeid tenslotte met succes be kroond werd. R. K. Kiesvereeniging Naar wü heden morgen van het bestuur der R. K. Kiesver eeniging vernamen gaat de tegen Donderdag avond utigeschreven ledenvergadering welke e^rst afgelast werd, toch door. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) BANDOENG, 29 April (Aneta). Heden morgen heeft de heer W. F. W„ oud-hoofd administrateur van Koleberes Singkoeb, secretaris van de Vereeniging Bandoeng Vooruit, zijn huishoudster met een hamer doodgeslagen. Na den daad begaf W. zich naar een vriend en daarna naar de politie. Dit bericht verwekte algemeene beroering. De heer W. is 55 jaar oud en leefde gescheiden van zün vroegere vrouw. Hij was zeer onder den.,-, indruk en kon nog niet worden gehoord. De,, dader had zich bü zün vriend vervoegd om be-- scherming te vragen voor zün 9-jarig dochter tje. Hedenmorgen vergaderden de besturen der vier mijnwerkersbonden ter bespreking van de eventueele situatie. Behoudens de goedkeuring der betrokken instanties zün voorloopige maatregelen getroffen, welke noodzakelük zün, indien 6 Mei a.s. de sta king zal moeten ingaan. Ten opzichte van de financieele regeling bestond volkomen overeenstemming. Een comité voor de dagelüksche leiding bü het eventueel conflict werd aangewezen. LONDEN, 29 April. (Reuter.) Mgr. Arthur Hinsley, de opvolger van kardinaal Bourne, is heden plechtig geintroniseerd als aartsbisschop van Westminster. De Westminster-kathedraal was dicht bezet met geloovigen. IJMUIDEN, 29 April. Rüksvischafslag. Tarbot 74—95 cent per kg. Griet 10.0025.00 per 50 kg. Tong 5075 cent per kg. Groote Schol 25.00 26.00, middel Schol 22.00—27.50, Zetschol 22.00— 27.00, Bot 2.00—18.50, Schar 6.00—14.00, Tong schar 18.0027.00 per 50 kg. Rog 2.405.50 per 20 stuks. Groote Schelvisch 25.00, middel Schel- visch 26.00, kl. midd. Schelvisch 18.5022.00, kleine Schelvisch 8.0016.00 per 50 kg. Kabel jauw per 125 kg. 8.0033.00. Gullen 6.5011.00 per 50 kg. Leng 0.551.15 per stuk. Heilbot 0.80 1.20 per kg. Wüting 5.409.00 per 50 kg. Kool- visch 1030 cent per stuk. Makreel 1.352.45 per 50 kg. van de Maandag aan den Rüksvischafslag aan gekomen STOOMTRAWLERS Bloemendaal 375 manden 2170.Gezina Ca- tharina 90 manden 1100.Adelante 915 man den 2650Omerin 300 manden 1700.—, Utrecht 820 manden 3400Luther 400 manden 2270. Rotterdam 415 manden 2660.Dolfün 150 manden 1240.Zeeleeuw 100 manden 880 Maria Elisabeth 120 manden 150.De Ra 90 manden 850.—. LOGGERS Sch.: 210 330260 180.—. K.W,: 28 200.—, 198 220—, 159 1450—, 52 180.—, 96 120.—, 42 180—, 33 160.—, 62 160.—, 36 220158 200.—, 22 240.—, 149 160.—, 147 17014 220.—, 69 760.—, 39 310—, 75 170—, 175 200—, 162 200—, 56 240.—, 57 210—, 86 840—, 27 17091 160.—, 112 180.—. BEUGER Vlaardingen 114 920 BOTTER E 19 540.—.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2