De Pacificatie van China Van hun vrijheid beroofd m, DE STAATSACT OP 1 MEI IN DUITSCHLAND Het nieuws van heden REORGANISATIE VAN PROVINCIES Geweldige arbeid II Jonge Rome-pelgrims naar een concentratiekamp overgebracht FEEST IN BAN VAN REGLEMENTEN HAARLEM—V.S.V. De nieuwe ont voering WIJ DOODEN DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM - TELEFOON 13866 DINSDAG 30 APRIL 1935 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19313 Tsjang Kai Sjek werkt aan het sluitstuk van de unificatie van 't Chineesche Rijk Tsjang Kai Sjek TER DOOD VEROORDEELD Het Weer minimminim! Communisten gesnapt Arbeidsleider dr. Ley: „Hoe groot er de nood, des te groo- ter de Führer" i Met Hitier ter zonne en vrijheid Koningin Astrid van België verlaat de Princessebioscoop, waar zij met Koning Leopold de film van Harold Lloyd is aaan zien, tijdens hun bezoek aan Den Haag 4 Mei conferentie te Venetië Valuta-moeilijkheden LICHTWEDSTRIJD DONDERDAGAVOND a.s. 8.15 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Geheime Duitsche agenten sleuren een socialist over de grens Autobusongeluk nabij Wupperthal Vijftien gewonden ZUIVERONDERNEMING „RADICAAL" NIEUWE KAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek (Van onzen bijzonderen correspondent). Maarschalk Tsjang Kai Sjek onder neemt op het oogenblik een geweldige taak, de pacificatie en militaire en politieke reorganisatie van de provincies Sze- tsjuan en Kweitsjou, welke duizenden mijlen van Nanking verwijderd liggen. De reorgani satie van deze provincies, welke nog niet ge heel van de roode troepen bevrijd zijn. kan als het sluitstuk beschouwd worden van de unificatie van het Chineesche Rijk. Szetsjuan is een der grootste en rijkste pro vincies van China, doch werd door provinciaal wanbestuur en door het optreden van de roode bandieten aan den rand van een bankroet ge bracht. Op 2 Maart j.l. arriveerde Tsjang Kai Sjek met zijn echtgenoote te Tsjoengking, de tweede stad van Szetsjuan de hoofdstad van Tsjeng-toe ligt meer westwaarts in deze provincie. Men bereikt Tsjoengking per boot langs den Yanngtsze. Per vliegtuig kan Tsjang Kai Sjek zich in 2 lA uur naar het zuidwaarts gelegen Kweiyang, de hoofdstad van Kweitsjou, begeven. De maarschalk brengt politieke en militaire ordening in deze beide centra en laat de locale troepen van deze beide provincies, telkens wanneer daartoe aanleiding is, in coördinatie tegen de rooden optreden. Daarnaast beschikt hü over zijn eigen goed toegeruste keurtroepen. Het is zeker honderden jaren geleden, dat er in Szetsjuan een leider van het formaat van Tsjang Kai Sjek aan het werk getogen is, om orde op de zaken te stellen. De Chineesche generalissimus is een felle later van het kwaad van 't opium. Hij heeft op zware overtredingen der opiumwetten zelfs de doodstraf gesteld, in tegenstelling bijv. met de Japanners in Mandsjoerije, die aan de opium ellende trachten te verdienen. Het provinciale hoofd van Szetsjuan, generaal Liu Hsiang, had zelf het opiumkwaad al wel uit willen roeien, doch hij durfde er niet aan, omdat dit een be lastingderving van 1y, millioen beteekende. Tsjang Kai Sjek was nog geen 14 dagen in Tsjoengking, toen hij een verordening afkon digde, welke alle opiumgelegenheden verbood. Als gevolg daarvan werden 1300 opiumkitten ge sloten. Buitenlandsche missie- en zendingszusters werken thans te Tsjoengking met mevrouw Tsjang Kai Sjek samen voor klinische verple ging van aan opium verslaafde vrouwen. De provinciale civiele autoriteiten en de bevolking van Szetsjuan hebben den maarschalk hartelijk verwelkomd. Voor sommige militaire machthebbers van die pro vincie was zijn komst echter minder aange naam. Zü zullen zich echter naar hem moeten schikken, al gaat dat in sommige gevallen lang niet van harte. De generalissimus heeft bereids getoond, dat hij niet met zich laat spotten. Het was zeker in geen 20 jaar gebeurd, dat de militaire autoriteiten door een centraal gezag op krachtige wijze tot de orde geroepen waren. De maarschalk ging echter vastberaden en zonder aanzien des persoons te werk. Ge neraal Lo Tse-Tsjou, de commandant van het 23e leger, werd ontslagen en in arrest gesteld, in afwachting van de komst van een speciaal uit Nanking ontboden hoogen commissaris, die zijn zaak zal berechten. HU zal terecht staan wegens het feit, dat hu verschillende malen voor de roode troepen is teruggetrokken, zon der daartoe machtiging te hebben ontvangen. Generaal Tien Soeng-yao, de chef van het 29e leger, heeft een geduchte berisping gehad voor gebrek aan discipline 1). Generaal Yang Sjen, commandant van het 20e leger, kreeg een af straffing wegens onjuiste militaire rapporten. Vóór de komst van Tsjeng Kai Sjek gedroegen de provinciale militairen zich tamelijk wel on- afhankelUk van de locale civiele regeering. Zü matigden zich een zekere wetgevende macht aan en zelfs het recht van belastingheffing. Dat een groot deel van Szetsjuan in de han den der communisten was gevallen, kwam in niet geringe mate voor rekening van het ge brek aan samenwerking tusschen de militaire en civiele machthebbers. De locale troepen wor den thans gereorganiseerd. Oudere en zwakke re soldaten krügen hun ontslag, evenals on willige commandanten. Er zal een éénhoofdige controle over de troepen worden ingesteld en er worden maatregelen genomen, om te voor komen, dat de provinciale legers nog op eeni- gerlei wijze particuliere aspiraties zouden kun nen dienen. Bereids heeft de maarschalk de volgende verordening afgekondigd: Militaire inmenging in civiele bestuurszaken is verboden. Officieren mogen niet benoemd worden als dis trictsmagistraten of als directeuren van dis- trictsbureaux. Bijzondere privilegies van mili tairen en ambtenaren ten overstaan van de be volking worden afgeschaft. De voorzitter van de provinciale regeering, 1) Blükens nagekomen telegrammen heeft Tien Soeng-yao zich de schrobbeering zoo aan getrokken, dat hy naar de rooden is overge loopen. Red. Lioe Hsiang, heeft zich solidair verklaard met de politiek van Tsjang Kai Sjek. HU heeft al belastinghervormingen afgekondigd. Terwijl vroeger meerdere malen per jaar belastingen geheven werden, zal thans nog slechts een maal per jaar belasting opgebracht behoeven te worden. Voorloopig wordt nog wel een mili taire surtax geheven ten behoeve van den strijd tegen de rooden, doch deze surtax wordt niet meer willekeurig door de militairen opgelegd, maar door de provinciale regeering vastgesteld. De militaire bevelhebbers worden van de zorg voor de soldü van de provinciale troepen ont heven. De soldaten ontvangen voortaan hun soldü van een lichaam, dat onder controle van de centrale regeering staat en wel van de „Sze- chuan Rehabilitation Commissioner's Headquar ters". Op overtreding van alle nieuwe verorde ningen zijn draconische straffen gesteld. De door den generalissimus ingevoerde hervormingen hebben al reeds gunstige economische gevolgen gehad. Eenige maanden geleden moest men voor 1000 Shanghai-dollars ruim 1600 Tsjoengking-dol- lars betalen. Thans koopt men 1000 Shanghai- dollars voor slechts 1040 Tsjoengking-dollars. Ondanks de geweldige energie, welke de po litieke en militaire hervormingen van Szetsjuan en Kweitsjou vergen, voert Tsjang Kai Sjek onder deze bedrijven door een verbitterden strüd tegen de communistische bandieten. Tel kens wanneer dit noodig wordt geacht, leidt hij persoonlük de operaties. De roode troepen wor den aangevoerd door de beruchte bandieten Mao Tse Toeng en Tsjoe Teh. De troepen van Tsjoe Teh waren verleden jaar door de regee- ringslegers uit Kiangsi verdreven, waarbij aan de zü'de der communisten duizenden dooden vielen. De verzamelde resten van den troep zijn thans, aangevuld door andere ongure benden, in Szetsjuan en Kweitsjou opgedoken, waar zij samenwerken met den evengenoemden Mao Tse Toeng. De aanwezigheid van Tsjang Kai Sjek heeft op verschillende roode afdeelingen zeer ontmoedigend gewerkt, zoodat zü Zuidwaarts uitweken naar de provincie Yoenman of Noord waarts naar de provincie Hoenan, alwaar zij hier en daar enkele goedkoope successen kon den boeken, voorzoover zü nog niet de troepen van de Centrale Regeering tegenover zich von den, doch dit is nog maar een kwestie van tüd. Nanking, April 1935. De rechtbank te Hamburg heeft een zekeren Alfred Wegner wegens moord op zün vader ter dood veroordeeld. =j VERWACHTING: Meest matige Noor- delijke tot Noord-Oostelijken wind, be- trokken tot zwaar bewolkt, waarschijn- lijk eenige regen en iets kouder, Hoogste stand: 771.1 te Nordöyan. Laagste stand: ^57.9 te Stettin. Zon op 1.35 - onder 7.21 - Licht op 7.51 =E Maan op v.m. 3.07 onder n.m. 4.38 S§ Nieuwe Maan 2 Mei LONDEN 30 April (Reuter). De eerste groep autocars met jeugdige Duitschers, die Zondag een pelgrimstocht naar Ro me hebben gemaakt, passeerde te Ot- terbach bij Bazel weer de Duitsche grens. Zoodra de jeugdige pelgims de grens palen voorbij waren, werden zij aan gevallen door een groep bruinhemden, die hen beroofden van hun uniform, ceintuur en insignes, aldus meldt de correspondent van de „Times" te Ba zel. Vervolgens werden de jongelieden ge dwongen om oude werkkleeding aan te trekken, waarop zij naar een concen tratiekamp werden overgebracht. De Duitsche overheid zou tot dit op treden zijn gekomen wegens het gedrag der jonge pelgrims, die te Rome den Paus hartelijk toejuichten. De mentaliteit der bruinhemden, die uit bo venstaande behandeling der jonge Duitsche pelgrims blijkt, wordt in Duitschland bewust aangekweekt. In Keulen-Mariënburg en in Keulen—Bayemtal werd kort geleden een lied verdeeld, dat tot titel had: „De tijd des Kruises Is thans voorbü". De Hltlerjeugd moest dit van buiten leeren. Een strofe van dit lied luidt: Der Papst sitzt in Rom auf seidenem Thron, Es hoeken bei uns seine Pfaffen Was hat einer Deutschen Mutter Sohn Mit Papst und mit Pfaffen zu schaffen? De Paus zit in Rome op een zijden troon En bü ons zitten Zün papen. Wat heeft eener Duitsche moeder zoon Met Paus en met papen te maken? Wie kan er zich dan nog over verwonderen, dat de bruinhemden de jeugdige pelgrims, zo nen van Duitsche moeders, zoo behandelen. Wat hebben ze ook in Rome te zoeken! Hitier moet toch hun alles zijn. Volgens de „Al Jamia al Islamia" zün te Bey routh een aantal personen gearresteerd, toen de politie een inval deed in een huis, dat een communistisch hoofdkwartier bleek te zün. Veel materiaal is in beslag genomen, o.a. een rap port over de reorganisatie van de communis tische partü in Libanon. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. Hoogheid Prinses Juliana ontvingen wij bovenstaande foto van den Engelschen hoffotograaf. De foto werd genomen tijdens het jongste bezoek van de Prinses aan Engeland, en toont Prinses Juliana in gezelschap van groothertogin Kyra van Rusland De eerste Mei is het. hoogfeest van het Derde Rük. Valt deze eerste Mei op Zon dag, decreteert Goebbels, dan moet de Kerk (dit is dus God) wüken voor den staat. Het feest van den Staat staat hooger. En Goebbels gaat verder: „Wie Zondags in zün volkstuintje werkt, wat de Kerk onder de veranderde tüds- omstandigheden heeft toegestaan, doet geen kwaad, maar wie dat op 1 Mei zou doen, doet grootelüks kwaad, want daardoor zou hü zich be. wust uitsluiten van de Volksgemeenschap." Dit is de vergoddelüking van den staat. Dit Eerste Mei-staatsfeest is voor den Duit- schen burger en voor den Duitschen werkman een dag van strapazen, van zwaren arbeid, van vermoeienissen, 's Morgens voor dag en dauw moeten millioenen optrekken „in lange stoeten met huldigende voeten" (woorden van van Looy ter eere van Rembrandt indertijd) naar het Tempelhoferfeld langs een reuzenaantal „Auf- marschwege", om daar dan den halven dag „Sieg Heil" te roepen. De twee vorige jaren bracht dit feest talrüke ongelukken en ongevallen, onder andere zonnesteken. De opgecomman- deerde feest-volksgenooten waren de dupe. De staat zag in, dat dit onrechtvaardig was. Nu kon de staat echter moeilük een verzekering te gen feestvieren instellen, maar Goebbels, de vindingrüke bü uitstek, vond er natuurbjk wat op. Hij decreteerde dat alle ongelukken en on gevallen bü de Staatsact en bü de andere festiviteiten voor altijd beschouwd zouden worden als „Betriebsunfalle", als bedrüfsongevallen dus, waarvoor de gewone sociale verzekeringen de kosten op zich moeten nemen. Zoo gaat dus het Duitsche volk, vooral in Ber- hjn, een door Goebbels streng gereglementeerd feest vieren. In een proclamatie zegt hü: ..De le Mei moet een betooging worden van de Duit sche eenheid. Het is een feestdag voor het gan- sche volk. Daarom wordt er niet gewerkt en moeten huizen en straten versierd worden met groen en vlaggen. Het is de dag van den ar beid. In de eer van den arbeid ligt de eer van het volk! De eer van het volk is de waarborg voor den vrede en de beveiliging van de natie." Het Duitsche volk wil dien dag zün regeerders te zien en te hooren krügen: Hitier, Goebbels (driemaal!), Ley, von Schirach. En bü den „al les überwaltigende und noch nie da gewesene" fakkeloptocht treedt 's avonds de representant der Derde Rijksche feesten, generaal Goering, in actie. Ter gelegenheid van het feest heeft de Leider van het Arbeidsfront, Dr. Ley een soort tien geboden uitgevaardigd. Het eerste gebod van den Goddelijken Wetgever van Sinaï luidt: „Gü zult geen vreemde goden voor Mijn oogen heb ben." Het eerste gebod van Ley is een vergod delüking van den Führer und Reichskanzler, Adolf Hitler, tot wien het Duitsche volk zün ochtend- en avondgebed moet richten. Let u maar op het hier volgende eerste gebod: 1. Wü groeten den Leider 's ochtends en danken hem 's avonds omdat hü ons een nieu wen wil en nieuwe hoop voor het leven ge schonken heeft; 2. Wij willen er in wedüveren den volksgenoo- ten rechts en links goed te doen en een goed makker te zün, omdat wü waarachtige en eerlü- ke nationaal-socialisten willen zün; 3. Wü willen nooit meer van de gemeenschap eischen dan ieder onzer bereid is de gemeen schap te schenken; 4. De strüd zal de inhoud van ons leven zün, omdat wij weten, dat de hemel slechts vrüheid schenkt dengene, die bereid is het laatste daar voor op te offeren; 5. Het werk zü onze eer en de verrichting al leen onderscheide den een van den ander; 6. De eer van de natie zü onze persoonlüke eer! Van het geluk en het welzijn der natie hangen mün persoonlük geluk en mün per soonlük welzün af; 7. Wie wat presteert, mag eischen; 8. Een rechtvaardige belangenvertegenwoordi ging is noodzakelük; echter moeten de persoon lüke belangen ophouden, waar het belang der gemeenschap begint; 9. Men mag nooit door verschil van meening zich van elkaar verwü deren, doch moet zich daardoor inniger vereenigen; 10. Weest onder elkaar waarachtig en eer- lük. Bant uit uw rüen onopenhartigheid en ver raad. Aan deze tien punten heeft Dr. Ley nog een soort karakteristiek van het Duitsche volk en zijn raseigenschappen toegevoegd. Klaarblükelük is deze karakteristiek een in direct antwoord op de woorden van Kard. Pa- celli te Lourdes, waarmede deze wees op de dwaalleeringen, die geïnspireerd worden door valsche levensbeschouwingen. „Of zij nu," aldus Kard. Pacelli, „bezeten zijn door het bügeloof van ras of bloed, hun wereldbeschouwing be rust op beginselen, die in wezen tegengesteld zün aan het Christelijke geloof, en met zulke beginselen kan de Kerk tot geen enkelen prüs tot een accoord komen." En Ley zeide in dit verband: „Het Duitsche Volk is een oneindig bescheiden en vredelievend volk. Indien men het evenwel al zün raseigen schappen wil verwijten, zal men het geheele volk moeten uitroeien en daartegen zal het zich verweren. Het wil in rust leven. Het wil niemand belasteren, doch ook niet belasterd worden, om dat het moet werken en wil werken." Ras en bloed blü'ven dus in Duitschland hoog- tü vieren. En in Hitler is dit alles belichaamd. Aan het einde van zijn oproep gaat ten slotte dr. Ley zich aan volgende ontboezemingen te buiten: Ziet op tot den Führer! Neemt hem in alles en alles ten voorbeeld! Hoe grooter de nood, des te grooter de Füh rer! Houdt u sterk! Voorwaarts in het nieuwe arbeidsjaar! Met Adolf Hitler óp ter zonne, ter vrijheid! In deze lyriek zegt één zin alles: „Hoe grooter de nood, des te grooter de Führer!" Zulk een gevleugeld woord is in de heele historie der menschheid nog nooit gesproken! Wij zouden niet geloofd hebben, dat het woord werkelük was gesproken, hadde "net D. N. B. het zelf niet door de wereld gezonden. ROME, 29 April (Reuter) Officieel wordt bevestigd, dat de ministers van buitenlandsche zaken van Hongai'üe, Kanya, van Oostenrük, Von Berger Waldenegg en de Italiaansche on derstaatssecretaris Suvich op 4 Mei büeen zul len komen te Venetië ter uitwisseling van ge dachten over kwesties van gemeenschappelük belang voor de drie landen volgens den geest van de protocollen van Rome. MEXICO CITY, 30 April. (V. D.) De Zaterdag uitgevaardigde valutahervorming, waarbü in de plaats van de zilveren peso een nieuwe papier peso en pasmunt van brons wordt ingevoerd heeft ernstige ongerustheid gebaard. De detailhandel weigert de nieuwe bank biljetten In ontvangst te nemen, wanneer wisselgeld moet worden teruggegeven. Eenige groote zaken hebben zich reeds bü deze actie aangesloten. Er doet zich reeds een tekort aan kleingeld gevoelen. om het kampioenschap van Haarlem JEUGDIGE ROME-PELGRIMS NAAR DUITSCH CONCENTRATIEKAMP GE STUURD. De bouw van duihbooten in Duitschland. Amerika maakt zich ongerust. 1-Mei-viering in Duitschland. Matelooze hulde aan den Führer. Het Nederlandsche paviljoen op de wereldten toonstelling te Brussel door minister Steen- berghe geopend. Benoemingen in het Aartsbisdom en bü de paters Redemptoristen. De f 25.000 is gevallen op 18765. Beurs: vaste stemming. PRAAG, 30 April. (Havas). De nieuwe ont voering van een Duitsch emigrant door agen ten van de Gestapo heeft groote beroering verwekt. Het onderzoek heeft ondubbelzinnig aan het licht gebracht, dat de ontvoering geschied is op Tsjecho-Slowaaksch gebied, ongeveer 15 Meter van de grens af. Het slachtoffer zou een kellner zün, afkom stig uit Muenchen, een oud-lid van de socialis tische Reichsbanner. De man werd eenvoudig over de grens ge sleurd. LONDEN, 30 April. (Reuter). In elk land, waar men nog aan vrüheid hecht, zal de cor date houding van Zwitserland worden toege juicht, zegt de „Times", in een hoofdartikel, zinspelend op de ontvoering van Jacob. Gewend om in eigen land de rechten van het individu en de politieke vrüheid onbarmhartig met voeten te treden zoo vervolgt de „Times." heeft de Duitsche regeering er waarschünlük geen idee van, hoezeer deze strooptochten door Nazi-vrübuiters, waarvan ons hedenmorgen vanuit Praag een nieuw voorbeeld bereikt, wal ging verwekken bü de wereld-opinie. Terwijl zü, die het goed met Duitschland meenen, druk uitoefenen opdat dit land weer in de gemeenschap der volken wordt opgeno men, geven zulke gebeurtenissen kijk op een openbaren gedragsstandaard, welken beschaafde landen niet kunnen dulden. ■WUPPERTHAL, 29 April. (D.N.B.) Op de Sonnborner Hauptstrasse is Maandagmiddag even .over 2 uur een ernstig verkeersongeluk ge beurd. Van een personen-autobus raakte daar plotseling de aanhangwagen met ongeveer 25 tot 30 inzittenden los en vloog in volle vaart tegen een pilaar van het spoorviaduct aan. Door de buitengewoon hevige botsing werden alle ruiten van den wagen vernield en werd de wa gen zelf ernstig beschadigd. Een groot aantal inzittenden bekwam bloedende wonden. Voor zoover tot dusverre bekend is zijn 15 personen gewond. Zes hunner moesten naar het zieken huis worden overgebracht. Drie dezer zes heb ben ernstige kwetsuren door kneuzing beko men. wandluizen, vlooien, ratten, motten en ander ongedierte onder geheimhouding Schriftelijke garantie GEN. CRONJÉSTRAAT 135, TELEF. 11657 Stand op Dinsdag 1 uur n.m. 764.1 Vorige stand: 765

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1