„ALLES O.K.„DRAAIEN Handelsverkeer met Italië DE LUCHTHELD HET BOEK VAN PARMENTIER Toen de scheidsmuur viel R.K. RECLASSEERINGS- VEREENIGING EXPORT-MOGELIJKHEDEN NAAR RUSLAND M'N OUWE KIST WOENSDAG 1 MEI 1935 Jaarvergadering te Utrecht Het Filmcongres te Berlijn Nederland te Brussel Het mijnconflict Na de K.J.V.-reis t.,Wij moeten in den reclassabele een vriend en broeder zien" Bezuinigingsvoorstellen Verkiezing voorzitter Bioscoopdirecteuren bijeen AANTAL WERKLOOZEN VER MINDERD In de eerste helft van April KONINGIN EMMABANK ONTHULD In het Julianapark te Schiedam Voorloopige regeling tot 30 Juni verlengd Intiem diner in Metropole ARBEIDSVRAAGSTUKKEN Aanpassing aan internationale verdragen TRAGISCH EINDE Zenuwpatiënt door trein over reden en gedood ECHOPUT GESLOTEN STEUN AAN SCHEEPVAART Wetsontwerp binnenkort te verwachten N.V. DRUKKERIJ „DE TIJD" Burgemeesters bespreken den toestand Minister confereert VOORLOOPIG GEEN LUCHT LIJN OP IJSLAND HET VERKEERSGEVAAR Niet-officieele delegatie ter onder zoek vertrokken De Paus drukt zijn tevredenheid over het bezoek uit UIT DE STAATSCOURANT Onderscheiding Notariaat door ISABEL C CLARKE WAT DE TONG STREELT (Pag. 4) In hotel Noord-Brabant te Utrecht hield Dinsdag de R.K. Reclasseeringsvereeniging haar 18e jaarvergadering, onder presidium van mr. dr. Piek. Daar het voor mr. dr. Piek de laatste verga dering was die hij presideerde, gaf spr. in zijn openingswoord een kort overzicht van de zes jaren, dat hij den voorzittershamer hanteerde. Wat betreft de psychologie van den reclasseer- der wilde spr. de afgevaardigden van de verga derde afdeelingen op het hart drukken, gelijk een der ifdeelingen in het jaarverslag mede deelt, toch te trachten de geestelijke gesteld heid en verlangens van de reclassabelen te door gronden, eoodat de opvoedende waarde van het werk ongstwjjfeld zal stijgen. Want wordt het gemoed fan den gevangene op de juiste wijze gepeild, tan zal het mogelijk zijn, hem in het goede sp<or terug te leiden, zoodat hij na be ëindiging van den straf verder kan gaan. Deze prachtige doch zware arbeid, wordt uitermate bevorderc door opvoering van het celbezoek; een van de allerbelangrijkste werkzaamheden van de rclasseering. Ook het opvoeren van de zielzorg an de gevangenen werpt in dezen schittereide resultaten af. Voorziter eindigde zijn openingswoord met een opwkking voor den Nat. Reclasseerings- dag, waraan door al de instellingen op dit gebied wrdt deelgenomen. Moge na den Nat. Reclasseringsdag de algemeene opvatting, dat de katholeken een grooten steun zijn voor het reclasseeingswerk in het algemeen, zoo niet gehandh&fd blijven, maar versterkt! Blijken het jaarverslag van den secretaris telt de vreeniging momenteel 38 afdeelingen en 400 orrespondentschappen. Het financieel verslag soot noch met een batig, noch met een nadelig saldo. In hel afgeloopen jaar waren de afdeelingen Utrecht sn Arnhem belast met het nazien van de boekn en bescheiden van den penningmees ter. Veslag hierover uitbrengende, zeide de afgevaadigde van Arnhem, dat het werk van de confóle-commissie eigenlijk maar een was sen nes is. Want de boeken worden regelmatig gecontoleerd door een accountant. Deze nu is de eenje, die van de gcheele financieele positie op de oogte is; vandaar dan ook, dat van een eventuele controle niets komt. Nu ^lde de afdeeling Arnhem voor, voortaan geen scountant meer aan te stellen en het bedragdaarmede gemoeid zoodoende te bezui nigen. Voorts stelde Arnhem voor de bijdrage aan hc Centraal Bureau voor Reclasseerings- Vereergingen op te doen houden, welk voor stel wed gesteund door de afdeeling Rotterdam. Evenees werd voorgesteld het uitgetrokken bedragvoor onkosten van den secretaris van de begtoting af te voeren. Drs. jedeboer, leider van het Centraal Bu reau, zite het werk van dit bureau uiteen. Ook de hee L. S. Veenstra, die den minister van Justitie ter vergadering vertegenwoordigde, wijdde voorden aan het werk van het Centraal Bureau In vfband met het groote bezuinigingsplan van de Ftegeering, is er een onderzoek ingesteld haar di werkzaamheden van het Centraal Bureau Al spoedig bleek, dat het Bureau, dat voor h<- grootste gedeelte door de Regeering gefinanierd wordt, onmiskenbare diensten be wijst an de aangesloten vereenigingen. Zoodat de Regering besloten heeft de bijdragen niet te ontriuden aan het Bureau, en de heer Veenstu gaf de vergadering den raad, haar bijdrago, die in vergelijking met andere zeer gering ijn, niet te staken. De adeeling Rotterdam trok haar voorstel in. De ;f ge vaardigde van Arnhem zeide, na de woordei van den heer Veenstra, het voorstel te willgi intrekken. Wat setreft het voorstel om den accountant Voortaai niet meer aan te stellen, wijzigde de afdeeliig Arnhem dit voorstel zoodanig, dat er op di eerstvolgende vergadering een agenda- Punt vin gemaakt zal worden. Voorztter gaf daartoe toestemming en deelde mede, dat tevens van de vergoeding-secretaris een ageada-punt gemaakt zal worden. Dan werd overgegaan tot verkiezing van een Voorzitter, dtar mr. dr. Piek zich niet meer herkiesbaar stelde. Met groote meerderheid van stemmen werd gekozen de heer prof. dr. W. POMPE, te Utrecht, die tot nu toe de functie van vice- voorzitter heeft vervuld. Vervolgens werd er gestemd voor een nieuw hoofdbestuurslid, daar de secretaris, mr. H. Manders eveneens aftrad. Na stemming werd als hoofdbestuurslid ge kozen mr. E. L. M. H. baron Speyart van Woerden, procureur-generaal bij het Gerechts hof te Den Bosch. Na de pauze had de nieuw-benoe-mde voor zitter, prof. dr. W. Pompe, de leiding. De weleerw. Pater Patricius uit Helmond hield een causerie over: „Eerbiediging van de persoonlijkheid van den reclassabele". De kern van deze. uiterst belangwekkende acuserie werd wel gevormd door de idee: dat elke gevangene toch nog wel goede karakter eigenschappen bezit. Pater Patricius schilderde de sfeer rondom de misdaad. En stelde daarna de vraag: Zijn wij allen eigenlijk niet min of meer crimineel? Wanneer wij in dezelfde om standigheden hadden geleefd als zij, ongetwij feld hadden wij zonder God's hulp dezelfde feiten gepleegd; zoo niet erger. Vandaar dan ook, dat wij in de reclassabelen een vriend en broeder zien en ons zooveel mo gelijk in zijn toestand inleven. Dan bereiken wij de goede gesteldheid hem de hand te reiken. Is onze eigen geestelijke gesteldheid goed, dan constateeren we dat in de misdaad zelf al onteering genoeg ligt; dies behoeft het ge voel van vernedering door minachting van buitenaf nog vergroot te worden. Ten allen tijde moeten wij trachten te goede karaktertrekken te ontdekken, vooral in lien, die over het algemeen als „slecht" worden aangeduid. Doen wij dit en stellen wij ons in dienst van de naasteliefde, dan kunnen wij op de juiste wijze de persoonlijkheid van den de linquent eerbiedigen, en hem zoodoende den weg wijzen naar wederopbouw. Op het filmcongres te Berlijn werd Maandag een resolutie aangenomen, waarin de journa listen, die in de verschillende landen over de film schrijven, worden aangespoord 0111 films, die krachtens hun aard en tendenz geëigend zijn om wanverhoudingen tusschen de volkeren te weeg te brengen, te negeeren en zeker niet te steunen door gunstige kritieken. Het congres stelde tevens voor een interna tionaal filmpersbureau op te richten, dat de internationale filmberichtgeving op zich zou nemen en zelfs de bladen in de geheele we reld van artikelen zou voorzien. In de Kroll-opera hebben de theaterbezitters vergaderd. De leider van het Duitsche verbond van theaterdirecteuren heeft in deze bijeen komst een rede gehouden over de geschiedenis van dezen bond, waaruit bleek, dat in het af geloopen jaar aan vele vragen en beroepen kon worden voldaan. In aansluiting op deze vergadering had ook een bijeenkomst plaats van buitenlandsche theaterdirecteuren, die den wensch te kennen gaven, dat de landen, welke nog niet bij den internationalen bond zijn aangesloten, spoedig van de dwalingen huns weegs zullen terugkee- ren. Tevens werd het verlangen te kennen ge geven, dat Duitschland tot aan de volgende bijeenkomst de leiding van den internationalen bond op zich zou nemen, terwijl de leider Fritz Bertram het voorzitterschap zou aanvaarden. Verschillende sprekers voerden in deze verga dering het woord. Van Duitsche zijde verklaar de de heer Bertram, dat de nationaal-socialis- tische regeering het zich tot een eer rekent de filmscheppingen te bevorderen. Ook de voor zitter van het congres, dr. Scheuermann, heeft de vergadering toegesproken en op zijn beurt gewezen op het nut van een algemeene inter nationale organisatie. Bij 1061 organen der openbare arbeidsbemid deling stonden 13 April 1935 in totaal 395.953 (vorig jaar 344.919) werkzoekenden ingeschre ven, waaronder 377.544 mannen. Hiervan waren werkloos 368.659 personen, waaronder 364.712 mannen. 30 Maart 1935 bedroeg het totaal aantal in geschrevenen bij een gelijk aantal organen 400.606, onder wie 372.683 werkloozen. Het aantal ingeschreven werkzoekenden is derhalve sedert 30 Maart j.l. verminderd met 4653, het aantal werkloozen daaronder met 4024. In den laten middag heeft Dinsdag oud burgemeester H. Stulemeyer namens de be sturen van de Oranje-vereeniging en de Prin- cevlag in het Julianapark te Schiedam een monumentale bank onthuld onder den naam „Koningin Emma Bank". De bank werd opgedragen aan den waar- nemenden burgemeester Ir. Houtman, in tegen woordigheid van Jhr. A. C. Sickinge, kamer heer van H.M. de Koningin. Eenige wethou ders en een aantal autoriteiten waren mede aanwezig. De bank is ontworpen door den architect C. E. Elexander, terwijl de plaquette met de beel tenis van H.M. de Koningin-Moeder van de hand van diens vader, den heer A. Alexander, is. Wat verandert als water ijs wordt? De prijs, juffrouw. Holite Humor, Londen Bij een op 19 Februari j.l. afgekondigd de creet, werden nagenoeg alle artikelen gecontin genteerd, welke te voren nog niet aan contin- genteeringsmaatregelen waren onderworpen. Eenigen tijd daarna werd, zooals bekend, een bijzondere regeling getroffen voor den invoer uit Nederlanld, krachtens welke voor den tijd van 19 Februari tot 30 April 1935 de invoer werd toegestaan van alle uit Nederland verzon den Nederlandsche en Nederlandsch-Koloniale goederen, welke door het decreet van 19 Fe bruari werden getroffen, tot een hoeveelheid gelijk aan 100 pCt. van den invoer gedurende hetzelfde tijdvak in 1934. Deze voorloopige regeling is, blijkens telegra fisch bericht van H.M.'s gezant te Rome, thans tot 30 Juni verlengd, met dien verstande, dat zij zal gelden voor de goederen, voorkomende op de z.g. Lijst B., welke in hoofdzaak de artikelen bevat, welke bij genoemd decreet van Februari werden gecontingenteerd. Voor de producten, welke vóór 19 Februari reeds gecontingenteerd waren, alsmede voor versch vleesch, runderen, radiolampen en edel- steenen zijn de contingenten vastgesteld, over eenkomstig den invoer gedurende de laatste twee, aan de contingenteering voorafgaande jaren. Voor versche visch is een afwijkende regelilng getroffen. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 30 April: In den vooravond hebben de Brusselsche bur gemeester en de wethouders den Nederland- schen minister van Economische Zaken, de com missie voor het Nederlandsche paviljoen en an dere Nederlandsche overheidspersonen ontvan gen en begroet in het paviljoen der stad Brussel, waar ook een thee werd aangeboden. Dinsdagavond wer dter gelegenheid van de opening van het Nederlandsch paviljoen op de Wereldtentoonstelling te Brusesl in „Metro pole", een intiem diner gegeven, waaraan de Belgische ministers en de eere-gasten aan zaten. Er zijn drie wetsontwerpen ingediend: Ten eerste goedkeuring van het ontwerp-ver- drag betreffende gedeeltelijke herziening van het verdrag van Washington (1919) aangaande ar beid van vrouwen gedurende den nacht (Ge- nève 1934). Ten tweede voorbehoud der bevoegdheid tot toetreding tot het ontwerp-verdrag betreffende gedeeltelijke herziening van het verdrag inzake schadeloosstelling voor beroepsziekten (Genève 1934). Ten derde goedkeuring van het ontwerp-ver drag betreffende den duur van den arbeid in automatische vensterglasfabrieken (Genève 1934). Wat het wetsontwerp onder 1 belangt, wordt vermeld, dat de Arbeidsconferentie door aan neming van het herziene ontwerp-verdrag be treffende den arbeid van vrouwen gedurende den nacht op een tweetal punten wijziging heeft aangebracht in het bestaande verdrag van Washington, waartoe Nederland op 4 September 1922 is toegetreden. In een door het Permanente Hof van Inter nationale Justitie uitgebracht advies heeft de Conferentie aanleiding gevonden het verdrag aldus te wijzigen, dat in een afzonderlijk arti kel uitdrukkelijk bepaald wordt, dat het ver drag niet toepasselijk is op vrouwen, die een verantwoordelijke betrekking van bestuur be- kleeden en in den regel niet deelnemen aan handenarbeid. De tweede wijziging, door de Conferentie aan genomen, heeft betrekking op de periode, als nacht beschouwd. Volgens de ministers van Sociale Zaken, van Buitenlandsche Zaken en van Koloniën be staat er voor Nederland geen bezwaar om tot dit gewijzigde verdrag toe te treden. In Neder land werd reeds de uitdrukking „vrouwen" eng geïnterpreteerd. Aan de tweede wijziging be staat in ons land geen behoefte. Vandaar het voorstel tot goedkeuring van het verdrag. Te zijner tijd zal een nadere beslissing wor den genomen ten aanzien van de toepassing van liet ontwerp-verdrag op Nederlandsch-Indië, Suriname en Curasao. In de memorie van toelichting op het tweede wetsontwerp (beroepsziekten) merken de minis ters op, dat door dit wetsontwerp de lijst van beroepsziekten met enkele wordt uitgebreid. De belangrijkste van de nieuw voorgestelde beroepsziekten is de silicose. Wat het derde wetsontwerp betreft (automa tische vensterglasfabrieken) deelen de minis ters in de memorie van toelichting mede, dat het ontwerp-verdrag een regeling inhoudt van het ploegenstelsel en van den rusttijd in de automatische vensterglasfabrieken. Hoewel in Nederland geen vensterglasfabrie- ken bestaan, heeft de regeering gemeend, des niettegenstaande een voorstel tot toetreding te moeten aanhangig maken. Is de toetreding reeds om algemeene redenen in het belang van steun van de Internationale Arbeidsorganisatie gewenscht, daarbij komt nog, dat bij niet-toe- trecing de mogelijkheid geschapen wordt, dat industrieën, gevestigd in landen, die wel tot ratificatie overgaan, zich naar ons land zouden verplaatsen, waardoor een illoyale concurrentie- mogelijkheid zou worden geschapen, waartoe de Nederlandsche regeering niet de mogelijkheid mag bieden. Toetreding van Nederland is der halve ook om die reden gewenscht. Tusschen de stations Westerbroek en Gronin gen is Dinsdagmorgen door den trein, welke te 12.25 uur te Groningen moet aankomen, de 53-jarige gehuwde J. H. D. uit Groningen over reden en op slag gedood. D. was een zenuwpatiënt en had zich heime lijk uit zijn woning verwijderd. Naar wij vernemen, zal de echoput te Apel doorn, een der bekendste attracties voor het toeristenbezoek aan de Veluwe, op order van den Rijkswaterstaat met ingang van Woensdag 1 Mei voor bezichtiging gesloten worden. In de memorie van toelichting op het bezui nigingsplan-wordt voor de eerste maal het be drag genoemd, dat de regeering van plan is acht millioen gulden voor den steun aan de scheepvaart beschikbaar te stellen. Aan het „Volk" werd medegedeeld, dat het wetsontwerp ter regeling van de steunverlee- ning thans zeer spoedig kan worden tegemoet- gezien. Het ligt niet in de bedoeling met de indiening van dit steunontwerp te wachten tot de Tweede Kamer het bezuinigingsontwerp zal hebben afgehandeld. Beide ontwerpen houden echter in zooverre verband, dat de financiering van het scheepvaartontwerp eerst mogelijk wordt geacht, nadat daarvoor uit de aanneming van het bezuinigingsontwerp de middelen zullen zijn verkregen. Dinsdagmiddag heeft het Amsterdamsche Gerechtshof in Raadkamer het verzoek be handeld van de N.V. Drukkerij De Tijd tot bekrachtiging van het besluit, genomen in een vergadering van obligatiehouders, om de af lossing der obligaties uit te stellen tot 1940. Dit besluit is indertijd genomen met een meer derheid van ruim duizend tegen 46 stemmen. In eerste instantie heeft de rechtbank deze bekrachtiging geweigerd. Van dit vonnis is De Tijd in hooger beroep gegaan. Inmiddels heeft deze N.V. een reorganisatieplan uitgewerkt. Mr. Grosheide trad op voor „De Tijd", Mr. van Regteren Altena bepleitte de belangen van de minderheid der obligatiehouders. De uitspraak is bepaald op 5 Juni a.s. Was het koud in Groen land? Dat zou ik denken, ik kon niet eens mijn kaarsen uitbla zen, de vlam bevroor en ik moest haar afbreken. Holite Humor, Londen De burgemeesters der gemeenten, die bij het mijnconflict betrokken zijn, hebben in verband met dit conflict te Heerlen, een vergadering be legd. Dinsdagmiddag werd de conferentie voort gezet. Mededeeling over resultaten konden ech ter nog niet worden gedaan. Naar wij vernemen heeft de Minister van Waterstaat Dinsdag op zijn Departe- men een langdurige bespreking gehad met den chef van het Staatstoezicht op de Mijnen, ter overweging, op verzoek van den laatsten, van middelen om alsnog een con flict in het mijnbedrijf te voorkomen. Naar aanleiding van het ook door ons overgenomen bericht in de „Avondpost", dat de K. L. M. de mogelijkheid overweegt van een dienst te openen op IJsland via Engeland en de Faroër, deelt de K. L. M. bij informatie mede, dat deze publicatie zeer voorbarig is. Voorloopig wordt deze mogelijkheid zelfs niet onder de oc-gen gezien. Het bericht is afkomstig uit de Engelsche pers en vindt zijn oorsprong in het feit, dat de K. L. M.-vertegenwoordiger te Liverpool, de heer Dijkstra, bij een bezoek aan Engelsche vliegvelden terloops de mogelijkheid van het vliegen op IJsland ter sprake bracht. Maandagavond is de 23-jarige Burgers, toen hij onder de gemeente Eist den Rijksweg wilde oversteken, door den auto van den heer J. K., uit Nijmegen, aangereden. De man, die een schedelbreuk bekwam, ls in ernstigen toestand naar het St. Elisabeths- ziekenhuis te Arnhem overgebracht. Voor zijn leven wordt gevreesd. In den loop van de vorige week is een Neder landsche niet-officieele delegatie naar Rusland vertrokken, om daar voor een aantal Neder landsche producten de mogelijkheid van export- afzet te onderzoeken en dienaangaande voor loopige besprekingen te voeren met de „export- cheb". Deze oriënteerende reis is, naar de „Tele graaf" bericht, mogelijk geworden door samen werking van het centraal bureau voor den ex port naar Rusland en de desbetreffende offi- cieele instanties, met advies van de regeerings- commissarissen. Aan de reis nemen deel de hee- ren Homeman voor de veehouderij. Van Wij nen Jr. voor den zuivel en Verduyn Jr., die de exportbelangen van de sierteelt zal behartigen: zij worden vergezeld door den heer Rettmeyer, directeur van het Centraal Bureau voor den Export naar Rusland, die onlangs met de hee- ren van Walree en Molenaar voorloopige bespre kingen in Rusland heeft gevoerd, om het eer ste contact met de Russische vertegenwoordi gers tot stand te brengen. Waarschijnlijk zullen de eerstgenoemde drie heeren ongeveer twee weken wegblijven. Moch ten zij er in slagen een basis voor export te vinden, dan zou daarmee bereikt zijn wat de minister van Economische Zaken als eerste voorwaarde heeft gesteld voor het scheppen van afzetmogelijkheden in Rusland. Van regee- ringswege is, gelijk reeds eerder gemeld, van den aanvang af de noodzakelijkheid betoogd van gemeenschappelijk optreden. Onze Romeinsche correspondent seint ons, d.d. 30 April. Z.H. de Paus heeft heden prof. dr. A. Noyons en prof. dr. H. Weve uit Utrecht, met hun echtgenooten in particuliere audiëntie ontvan gen. Tijdens deze audiëntie heeft de H. Vader zijn tevredenheid over het bezoek der KJV- meisjes uitgedrukt. Ook tegenover Mgr. Pizzardo sprak de Paus zijn voldoening over dit bezoek uit. Bij K. B. is benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau de majoor der Intendance van het Koninklijk Nederlandsch-Indisch le ger J. Kooy, leeraar aan de Hoogere Krijgs school, het versiersel te dragen met de zwaar den. Bij beschikking van den Minister van Justi tie is benoemd tot plaatsvervangend lid der Kamer van Toezicht over de notarissen en can did aat-notarissen te Utrecht J. C. Bemer, in specteur der registratie en domeinen te Utrecht. G. J. GRAAUW, BOEKHANDEL, AMSTERDAM-C. KEIZERSGRACHT 168, TEL. 44505, POSTGIRO 48605, GEM. GIRO G 2021 Dit prachtwerk, dat verschijnt bij het 15-jarlg jubileum der K.L.M., werd samengesteld door den bekenden K.LM.-piloot schrijver A. VIRULY, in samenwerking met de vliegers BEEKMAN, VAN VEENENDAAL en nog andere KX.M.-ers, hun cnrecteu A. PLESMAN en ingeleid door hun Minister-President H. COLIJN. Omvang ca. 400 pagina's druks, w.o. 200 der mooiste en meest interessante foto-illustraties, geb. in keungenprachtband j .j Een satire op de vergoding van den aviateur, is geschreven door den bekenden journalist Dr. P. H. Ritter Jr., die is vervuld van een DIEPE BEWONDERING VOOR DE VERRICHTINGEN VAN ONZE VLIEGERS. Gebonden in prachtband 2.75 Het boek dat geheel Nederland zal lezen! IN 3 DAGEN NAAR AÜSTRALIc met de Uiver in de Melboume-race, door K. D. Parmentier. Opgedragen aan A. Plesman, Directeur der K.L.M. Met een voorwoord van wijlen Z. Exc. Ir. J. A. Kalff, Min. van Waterstaat. Verlucht met ruim 60 authentieke en meerendeels nog niet gepubliceerde foto's. Gebonden ln prachtband 3.90 Deze VIER STANDAARDWERKEN, gebonden in keurige prachtbanden, kosten slechts 14.05 en worden door ons direct in één pakket geleverd tegen betaling van 1' 1.— per maand, of meer naar verkiezing. ALLES IS OOK AFZONDERLIJK VERKRIJ GBAAR dcctei Ril IET De ondergeteekende wenscht franco te ontvangen v. G. J. GRAAUW, Boekh. DC.J 1 C.LDIL.JC.1 te A,dum_c Keizersgr. 168, Tel. 44505, Postgirorek. 48605. Gem. Giro G 2021 1 ex IN DRIE DAGEN NAAR AUSTRALIë ƒ3.90 1 ex. DE LUCHTHELD ƒ2.75 1 ex.' „ALLES O.K."ƒ4.50 1 ex. M'N OUWE KIST ƒ2.90 en wenscht dit bedrag te betalen in maandelijksche termijnen van (Alle vier deelen zijn gebonden in prachtband) Naam Straat Woonplaats S.v.p. doorhalen wat niet verlangd wordt en invullen wat per maand betaald zal worden. (Kan ook per briefkaart worden besteld) door SIR CHARLES KINGSFORD SMITH met 32 illustraties en 'n voorw. van Ir.B.Stephan, Adj. Dir. Nederlandsche Vliegtuigenf abrFokker Gebonden in keurigen zwart linnen band met gouddruk prijs slechts 2.90 ^%%vwwwwBWW\r»virtwvvwvii 46 „Dan was het niet," en de harde oogen van Camegle waren strak op Cymbeline gevestigd, terwijl iedereen aan tafel den adem inhield, „dan was het niet honderd kilometer van Val leyiands?" „Valleyiands. Wat klets je een onzin. Car- hegie. Natuurlijk is Cymbeline niet op Valley- lands geweest. Hij kent de Westes niet en ik Wil niet, dat hij er ooit komen zal," zeide de oude mijnheer Harriman kriebelig. Cymbeline was toen in de gunst en hij vond het niet prettig, dat hij gesard werd. „Ik zou er heel wat onder wollen verwedden, dat hij niet zoo onbekend is met die lieve juf frouw Angela, als u wel denkt," meende Car negie. Suze, die altijd zoo stil aan tafel was. dat men haar tegenwoordigheid biina vergat, keek haar neef vragend aan. O, dat kón niet waar i zijn, dat kón niet. Het zou zijn leven vernielen. zooals het het hare vernietigd had. De Westes brachten niets dan ongeluk. Zij moesten hem niet naar Valleyiands laten gaan. Zij had het liefst hardop willen roepen en hem waar-schu wen, maar de gewoonte was sterker en zij zweeg. „Laat den jongen met rust, Carnegie, hij gaat vanavond weg," zei Lambert met plotselinge flinkheid. „Ik wal niet hebben, dat je zijn laat ste uren vergalt met je insinuaties." „Je moest maar naar je kamer gaan en zien of je koffers klaar zijn," zei Viola rustig. „U wilt hem wel verontschuldigen, nietwaar?" en zij wendde zich tot den ouden heer Harriman. „Ik kom dadelijk." Het was niet het juiste oogenblik voor ont hullingen, en ze kon zien, dat Carnegie, woe dend door wat Cymbeline er zoo onbesuisd had uitgegooid, op wraak zon. Nu, als de jongen weg was, was er nog tijd te over om den ouden heer alles te vertellen, wat hij wist. Zij over dacht, met een gevoel van pijn, dat het onwaar schijnlijk was, dat hij nog naar'Pagon zou ko men vóór hij naar Frankrijk trok. Zïl zouden hem zeker spoedig sturen. Zij hadden lederen man noodig, die gemist kon worden. Spoedig verliet zij de tafel en cine naar bóven, Hij propte de laatste dingen in een toch al volle tasch. zy liep op hem toe en kuste hem. „Vertel me maar alles, beste vent." „Het is in orde. Mams. We zijn verloofd het volgend jaar trouwen we." Zijn opgewekte stem en zorgelooze overtui ging deden haar verschrikken. „Weet haar moeder het dan?" „Ja, ik stond er op, dat zij ingelicht werd. Zij was vreeselijk aardig voor me. Vooral, toer. ik haar zeide, dat ik al gauw katholiek zou worden." Viola dwong zichzelf kalm te blijven onder al die onthullingen. „Maar schat, weet je wel, wat je doet? Je moet niet dingen op je nemen, waarvan je de strekking niet beseft." „Wees maar niet bang, Mamslief. Ik weet er al heel wat van. Heusch, ik heb er al bijna twee jaar over gedacht. Al sinds den eersten keer op Valleyiands." Langzaam sprak zij: „Je moet je niet te veel door haar laten beïnvloeden. Gebruik je eigen oordeel. Zy is een meisje.... en jonger dan jy bent." Smeekend zag zy hem aan. „Maar dit heeft niets met Angela uit te staan," verzekerde hy haar. „Behalve, dat den eersten keer, dat ik naar de H. Mis ging. Ik met haar ben gegaan. Een heeleboel menschen bekeeren zich met den eersten keer MishoOTen. Ik ben heusch niet de eenige." Precies zooals Primula had voorzien, hij ging heelemaal over naar de andere zijde. Kwam absoluut buiten hun levens te staan. De dienst, de Katholieke Kerk, ieder op de beurt had hem als het ware beet gegrepen. En aan iederen oproep had hy zonder slag of stoot gehoor ge geven. „O, mijn kind," zei zü gebroken. Er waren tranen in haar oogen. „Mams, ik ben vanavond zoo gelukkig. Ik wil de dat u het ook was." „Lieve Cym, moet ik je heelemaal verliezen?" zuchtte zij. „Dat moet u niet denken. U is nog mijn lief ste, by na mijn allerliefste. Het is alleen ver schillend." Hy ging tegenover haar zitten. „Ik zou graag hebben, dat u ook van Angela ging houden. Dat zal u niet moeiUik vallen, zy is erg lief. Maar zy is niet koud en stil als Prim, zy is als een witte, dansende vlam." Zijn oogen glansden. „Ik weet nu al, dat ik van haar houden zal," zei yiola. „U moet ze opzoeken, lief tegen haar zijn, als ik weg ben." „Als je weg bent? O, je gaat toch nog niet weg?" „Liefste mam, ik denk, dat het al gauw zal zyn. Als ik geen vrij kan krijgen, moet u maar naar Londen komen. Zij hebben me hard noo dig in het vliegenierscorps in Frankrijk." Ineens werd Viola vreeselijk koud. Zij vroeg zich af hoe moeders zulke vreeseiyke dagen te boven kwamen. Nu al vrat de onzekerheid aan haar hart. „Wilt u Paps mijn verloving mededeelen? Maak, dat hy zün toestemming geeft. En PrimMisschien moeten we het niet publiek maken, want het is beter, dat Sir Roger het vooreerst nog niet weet." Wat deed haar nu weer veranderen? Die be sluiteloosheid deed Viola niet veel goeds ge- looven van haar trouw, zelfs al had zy Cymbeline nu beloofd zijn vrouw te worden. „Zy hield altijd al van me. Ik denk, dat zy meer deed alsof. Zy was bang, daarom stuurde zy me den vorigen keer weg. Haar vader wil. dat zy Trusttott trouwt. Zij schynen allemaal doodsbenauwd te zijn voor Sir Roger." „Ik denk, dat het veel beter is, je grootvader maar niets te zeggen, als we het kunnen laten," zei Viola. SPECIAAL VOOR U DAMES is <J« rubriek Zy geloofde in de mogelijkheid, dat Sir Roger ten leste verzoend zou worden met het voor uitzicht, dat Cymbeline zijn schoonzoon werd, maar het was ondenkbaar, dat de oude heer Harriman er ooit toe gebracht zou kunnen wor den, om Cymbeline te vergeven, dat hij katho liek werd en nog minder, dat hij met een ka tholieke trouwen ging. zy zelf en Lambert zouden er wel niet veel op tegen hebben. Hun zoon was hun ontwas sen. Zelf hadden zy hem zyn vrijheid gegeven en die vrijheid scheen een symbool te vinden in die vleugels, die hem nu boven wolken zou den dragen en over zeeën, zy zeide: „Weet goed wat je wilt, lieveling. Als je ka tholiek wordt, moet je een goed katholiek worden." Nooit vergat zy zyn antwoord. Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 3