Zoekt gij betrouwbaar I Personeel? Plaats dan'n „Omroeper" voor 80. OOO gezinnen Viering van den Julianadag Laatste Nieuws Amnestie in Oosten rijk WOENSDAG 1 MEI 1935 Groote deelname allerwegen Ernstig ongeluk bij Velsen Belastingvermindering te Heemstede Belangrijke verklaringen van kolonel Adam Valschheid in geschrifte FUNKE'S GESNEDEN ROGGEBROOD Pastoor J. Kitslaar Duitsch vliegtuig boien Italië België's koningspaar vertrokken Geen cumulatie van inkomsten iiiiiniuiiiiiiiiuniiiiuiiiuiiiiiiiiiuimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiH STADSNIEUWS In Haarlem-Noord en Aerdenhout De wielerwedstrijden Opperbeste stemming Lichtstoet OPROEP AAN ALLE R.K. MID DENSTANDERS! KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM HaarlemV.S.V. BEGRAFENIS Prof. v. WALSEM Groote belangstelling Twee mannen zwaar gewond op den weg gevonden 110 opcenten Personeele Belasting ONTSJAGNAME Mr. TJ. DIJKSTRA Afscheid in de Haarlemsche rechtszaal Crediteurenlij st BURGERLIJKE STAND BLOEMENDAAL Ex-gemeente-architect voor het Amsterdamsche Hof VRAAG UW BAKKER Het volste vertrouwen Incident HOOG BEZOEK AAN FLORA Door motorrijder aangertden en gedood OVERVAL TE OSS Vijf ongunstig bekend staande personen in arrest SCHILDERIJ VAN VAN DYCK ONTDEKT? l JS ZY NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT siiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiü Dinsdagmiddag is in Haarlem-Noord een nationaal-historische optocht gehouden, ge volgd door een reclame-optocht. Voorafgegaan door de stafmuziek van de Haarlemsche Bur gerwacht o.l.v. kapelmeester Schulpzand en gesloten door de Spaarnebazuin, trok de stoet langs de straten van Haarlem-Noord. De his torische groep was vertegenwoordigd door en kele boertjes en boerinnetjes, een zeer deftig heertje en een forschen Germaan, terwijl als eenigste deelnemer aan den reclameoptocht op trad de paardenslager A. Schornagel uit de Gen. Cronjéstraat, die zeer goed voor den dag kwam met twee feestelijk versierde slacht- paarden en een ponny-koetsje. Om beurten lieten de Burgerwacht en de Spaarnebazuin eenige nummertjes hooren, af en toe bijge staan door auto-hoorns en tramgeklingel. Op den Schotersingel werd de stoet ontbonden, waarna voor de deelnemende kinderen een bioscoopvoorstelling werd gegeven in het Frans Halstheater. De prijswinnaars in den, zij het dan ook kleinen, maar toch verdienstelijken historischen optocht waren: lste prijs de Germaan, 2de prijs, 18e eeuwsch bruidspaar. De eerste voorgesteld door A. Vis ser en het laatste door B. Snoek en A. Heten. In de nationale afdeeling werd de eerste prijs gewonnen door twee Volendammertjes (T. Rohlouin en N. Visser), de tweede prijs door een boer en boerinnetje (G. en H. Rooyers) en de derde prijs door de twee Zeeuwsche paarden van den heer Schomagel. Voor de kinderen is een film van het leven van de jarige Prinses vertoond, alsook „Dwerg hangneus", waarbij de kinderen de grootste pret hadden. Dat de bij deze gelegenheid gebruikelijke tractatie niet achterwege bleef en met een hartelijk gejuich ontvangen werd, behoeft geen betoog. Des avonds werd een muzikale rondgang gehouden door de Haarlemsche muziekkapel. Ook deze trok veel belangstelling. Het comité Koninginnedag „Aerdenhout Bentveld" had gisteravond een lampionoptocht georganiseerd. Voorafgegaan door een muziek corps trok de jeugd en niet alleen de jeugd, maar ook de ouderen, door Aerdenhout en het buur-villadorp Bentveld. De stoet, die in de Vondellaan was opgesteld, had tegen het einde enorme afmetingen aangenomen, zoodat weldra een deel zich had afgescheiden en een eigen optochtje ging houden, dat dra in een z.g. hos- partij ontaardde. Zag het er kort voor Juliana dag niet naar uit, dat in Aerdenhout eenig feest zou gehouden worden, zooals blijkt is er toch een aardige rondgang geweest. Als vreemdeling in de wereld der wielersport was het gistermiddag een dubbel genot om de wedstrijden op den bevlagden Zijlweg mede te maken. Voelden we ons in den beginne wat onwennig temidden der starters, baancommis sarissen, wedstTijd-commissie en den hoogen kampvechter, spoedig waren we geheel thuis in deze speciale wereld. We leerden termen als „wieltje houden", „afstoppen" en „halve en heele lengten", we zagen jongens van 16 jaar en misschien nog jonger met valhelmen, ka merjassen en truien in alle maten en prijzen. De belangstelling was enorm en insiders wer den per minuut geestdriftiger, waardoor de anderen vanzelf werden meegetrokken. Het was voor de politie, die met zwaar materiaal aan wezig was, een heele toer om de menschen ach ter de touwen op de trottoirs te houden en men hield zoo nu en dan zijn hart vast als een kind, juist als een startschot weer had geklonken, onder de touwen doorkroop en midden op den weg ging staan. Van alle kanten klonken dan waarschuwingsroepen, waaraan het waarschijn lijk mede te danken is, dat ongelukken uit bleven. Toen het eerste startschot gelost zou worden, weigerde het pistool, tot groote vreug de van de omstaanders. De renners lieten zich echter niet uit het veld slaan en zetten ook zonder revolver een race in. Ruim een uur hebben we de prestaties van de nieuwelingen, de beginnelingen en de amateurs gadegeslagen onder supervisie van v. Egmond, die in sport- kleedjj achter de tafel der jury stond en voor de noodige technische voorlichting zorgde. Een renner, die in een plusfours reed tegen wind in, werd een minder vleiende benaming gegeven en onder groote hilariteit riep men hem na, dat hij ook nog zijn hoogen hoed op had moeten zetten. Bij een der wedstrijden kwamen twee ren ners met elkaar in botsing, waardoor een hun ner op het asphalt bleef liggen en een huis moest worden binnengedragen. Hij klaagde over pijn in de borst, maar dat was niets bijzonders, naar vaklieden ons verzekerden. Misschien had hij maar een rib gebrokenDe andere werd door de jury gediskwalificeerd, omdat hij niet volgens de regelen van de kunst te werk was gegaan. U ziet. we maakten van alles mee daar op den zijlweg. De muziekvereeniging „Caecilia" zorgde voor muziek, terwijl de firma Fibbe voor de radio-installatie had gezorgd, waardoor de uitslagen der wedstrijden door iedereen gehoord konden worden en wenken van brug tot viaduct gegeven konden worden. Vroolijke gramofoonmuziek wisselde de le vende koperklanken prettig af. De wedstrijden waren een novum en daarom is het waarschijnlijk te verklaren, dat de races op belaste bestelfretsen in het water vielen, eenige malen zagen we de fietsende loopjon gens voorbij snorren, maar tot een resultaat kwam het in deze serie niet. Er waren er te weinig en er scheen misverstand te bestaan tusschen de wedstrijdleiding en anderen die er vlak naast stonden. Ook de rijwiel-acrobaten schitterden door afwezigheid om onverklaarbare redenen. Dat neemt niet weg, dat de rest van het program ma zoo aardig en perfect verzorgd was, dat in alle opzichten van een slagen gesproken mag worden. Het bestuur der R.K. Wielrennersvereeniging „Achilles" heeft eer van zijn werk en heeft de dankbaarheid van feestvierend Haarlem ver diend. De uitslagen waren als volgt: Beginnelingen: 1. J. H. Koopen, 2. P. Peetoom, 3. A. Schenk. Nieuwelingen: 1. H. van Beugen, 2. R. Groot, 3. C. J. J. Best. Onafhankelijken en amateurs: 1. A. Molen dijk, 2. D. Fabel, 3. J. Engel. In het café-restaurant Gebr. Brinkmann, is gisteravond het slotbedrijf gehouden van de wielerwedstrijden. De voorzitter van het centrum-comité van Koninginnedag, mr. dr. F. A. Bijvoet, hield een gloedvolle toespraak, waarin hij dank bracht aan de diensten van openbare werken en hout en plantsoenen voor hun medewerking bij ae planting van den Juliana-boorn ondervonden. Voorts aan den heer H. Moerkerk, die be langeloos de oorkonde met omslag heeft getee- kend en een kunstwerk heeft gemaakt, dat de heer Bijvoet slechts met weemoed tijdens de plechtigheden in de bus had gesloten om be graven te worden aan den voet van den boom. Vervolgens was het woord aan den heer A. Kurvers, die met een verrassing kwam. De K.R.O. had n.l. de attentie gehad om de gra- mofoonplaten, waarop des morgens de rede voering van mr. Bijvoet en van den burgemees ter waren vastgelegd, cadeau te doen aan den heer Kurvers, die ze nu op zijn beurt met een Bijvoet en mej. Maarschalk, nicht van den bur gemeester. geestige speech ten geschenke gaf aan mr. De burgemeester was verhinderd deze bijeen komst bij te wonen. Hierna reikte mr. Bijvoet de prijzen uit en voorts bracht hij dank aan het bestuur der wielrennersvereeniging „Achilles" voor de lei ding van de wedstrijden. Ook gisterenmiddag en -avond is het Juliana- feest uitstekend verloopen. Wij kregen den indruk dat vooral in de och tenduren de tijdsomstandigheden-stemming in vloed had. Eerst in den middag, zoo leek het ons toe, kwam men los en hoe later op den dag hoe grooter de pret en hoe meer opgewekter de stemming werd met de traditioneele hospar- tijen tot slot. Om 9 uur des avonds kwam een lichtstoet het feest nieuwen luister bijzetten. De licht stoet werd gevormd door geüniformeerde leden van de georganiseerde Haarlemsche jeugdorga nisaties, n.l. de Graal, het Ned. Meisjesgilde, de padvinders en St. Bavoknapen en verken ners. Daar sloten zich de muziekcorpsen van de Burgerwacht, Post- en Trampersoneel en de „Spaarnebazuin" bij aan. De stoet werd opgesteld op het Prinsen-Bol werk. Zoolang de fakkels nog niet ontstoken waren, was van de bonte mengeling der kleuren van de uniformen niet veel te zien. In het donker zijn nu eenmaal alle katjes grauw! Niet zoodra waren de 400 fakkels ontstoken of het werd een lichtende regenboog, welke op haar tocht door de stad enorme belangVelling trok. Als een lichtslang met veelkleurige huid kronkelde de stoet zich om den alleraardigst met vetpotjes en lampions verlichten Juliana- boom en vervolgens door de hoofdstraten van de binnenstad waarbij een groote lus gemaakt werd door de buurt rondom den Vijfhoek. On derweg speelden de corpsen pittige muziek. Tot diep in den nacht duurde het feest voort. Langzaam of snel, 't gaat over 't algemeen met de middenstandszaken bergafwaarts. Veel werkloosheid, lagere inkomens, veel meer concurrentie en beunhazerij in de verschillen de vakken, zie hier eenige oorzaken die den Middenstand in moeilijkheden brengen. Alléén kunt ge hierin geen verandering bren gen, maar georganiseerd is de Middenstand een macht waar terdege rekening mee moet worden gehouden. Organiseert u dus! Dat beteekent voor een Katholiek: wordt lid van de R. K. Midden- sta ndsvereeniging en haar verschillende vak groepen, want alleen in een principieele Ka tholieke organisatie zijn naast uw stoffelijke, ook uw geestelijke belangen veilig. De noodtoestand van uw bedrijven, neen, van ae geheele maatschappij, schreeuwt om mach tige organisaties; alleen langs dezen weg kun nen wij langzamerhand uit de crisis verlost worden. A.s. Donderdag wordt een groote propaganda- vergadering belegd bij „Brinkmann" Groote Markt. Daar zal spreken de heer H. E. v. d. Brule, uit Rotterdam, lid van het Hoofdbestuur der Haarl. Hanze, lid van den Gemeenteraad, lid van de Staten van Zuid-Holland, over: „Geen woc-rden maar daden kunnen den Middenstand redden." Komt naar deze vergadering en versterkt uw positie. Het Dag. Bestuur R. K. Midd. Ver. Donderdagavond kwart over 8 wordt op het Haarlem-terrein voor de wedstrijden om het kampioenschap van Haarlem de wedstrijd HaarlemV.S.V. als lichtwedstrijd gespeeld. Haarlem komt uit met: De Vries Van den Berg Van Gooi De la Mar Kammeyer Vreeken Bloemink De Winter Smit Polanen Hurkmans Voogd en Huisman zijn geblesseerd. Dinsdagmorgen heeft op de Algemeene Be graafplaats te Bloemendaal de teraardebestel ling plaats gehad van Prof. dr. G. C. van Wal- sem, oud-directeur van het Provinciaal Zieken huis te Santpoort, oud-hoogleeraar aan de Rijks Universiteit te Leiden. De belangstelling op het kerkhof was zeer groot. Namens de commissie van bestuur van het Prov. Ziekenhuis was aanwezig de heer Hartendorf, namens de directie Dr. R. A. Mees en de heer Verbeek. Verder zagen wij Prof. W. v. d. Woude, rec- tor-magnificus te Leiden, Prof. P. Vlu, voorzit ter der Medische faculteit te Leiden, Prof. v. d. Pluym, Prof. dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga, Dr. Dijkstra namens de Ned. Anato mische en Path. Vereeniging, Jhr. C. J. A. Rei gersman, directeur-hoofddir. van den Provin cialen Waterstaat, rabbijn de Vries, talrijke geneeskundigen; het personeel van het zieken huis en van Huize Bethesda Serepta te Heem stede. In de aula werd allereerst het woord gevoerd door Jhr. dr. C. G. J. von Winning, voorzitter van het departement Haarlem der Ned. Mij. tot bevordering der geneeskunde. Spr. schetste het arbeidzaam leven van den overledene, die tot den laatsten dag werkelijk arbeidde. Het liefst verbleef hij vooral den laatsten tijd in het laboratorium. De eeuwige rust moge thans zijn deel zijn. Hierna sprak dr. B. Ch. Ledeboer, dirigee- rend geneesheer van Meer en Bosch te Heem stede en Bethesda Sarepta. Deze legde bijzon der den nadruk op het werk van den overlede ne in Meer en Berg, waar hij van 19211928 directeur was en hij de stoot gaf tot een geheel nieuwe geneeskundige behandeling. Zijn laat ste vreugde was te kunnen werken in het La boratorium van de Koningin Emma-stichting. Bij het graf dankte een zoon van den over ledene, dr. J. G. M. van Walsem voor de be langstelling, waarna Ds. G. J. Waardenburg de plechtigheid besloot met gebed. Dinsdagavond is op den Rijksstraatweg nabij Velsen een ernstig ongeluk gebeurd. Omstreeks tien uur vond een aldaar passeerende automo bilist op den weg twee personen en een motor liggen. Zij waren beiden zwaar gewond en zijr., nadat de eerste hulp verleend was, naar het St. Antonius-Ziekenhuis te IJmuiden-Oost overge bracht. Vermoed wordt, dat de motorrijder in een kuil terecht is gekomen, geslipt en daarna over den kop geslagen. De weg is daar ter plaatse zeer slecht verlicht. Aanvankelijk kon de identiteit van de beide zwaar gewonden niet vastgesteld worden, doch later bleek, dat het waren de heer Timmer uit Alkmaar, die het motorrijwiel bestuurd had en de duopassagier de heer Slijderink, eveneens uit Alkmaar af komstig. Vooral eerstgenoemde, die een zware hersenschudding bekomen heeft, is er het ergst aan toe. B. en W. van Heemstede schrijven aan den Raad: De gemeente Heemstede is voor de Personeele Belasting met ingang van 1 Januari 1935 ge plaatst in de vierde klasse, inplaats van in de derde klasse. De opbrengst in hoofdsom wordt hierdoor 11.100 hooger, waarvan het Rijk 80 pet. ont vangt ten bate van het Werkloosheids-subsidie fonds is 8 880. Voor de gemeente blijft er dus van de hoofd som een bate over van 2.220. Bovendien zou de gemeent volgens de laatst- vastgestelde verordening een heffing van 120 opcenten meer ontvangen 13.320. Totaal 15.540. Dit heeft ons aanleiding gegeven na te gaan of het aantal opcenten niet behoort te worden verminderd. Wij zijn van oordeel, dat het voor het loo- pende jaar billijk is het aantal opcenten met 10 te verminderen, waardoor een mindere op brengst zal moeten worden geraamd van 17.410, zoodat een nadeelig verschil overblijft van 1.870, hetwelk zal moeten worden gevon den door vermindering van den post „onvoor ziene uitgaven" tot dit bedrag. B. en W. stellen voor de verordening tot hef fing van 120 opcenten in te trekken en daarvoor in de plaats vast te stellen een verordening tot heffing van 110 opcenten op de Personeele Be lasting. Gisteren nam mr. Tj. Dijkstra wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd afscheid als griffier van de Haarlemsche Rechtbank. In de rechtszaal, waar rechters, advocaten en het personeel van de rechtbank was samen gekomen, spraken de president: mr. G. Sluis, de Officier van Justitie mr. L. H. Roeters van Lennep, de oudste subst.-griffier mr. A. W. Ba ron Sloet, de bureelchef der griffie K. H. Kerk- hoff en mr. J. H. J. Simons namens de balie den scheidende hartelijk toe. Mr. Dijkstra gaf in het kort een overzicht van zijn werkzaamheden en dankte de sprekers voor de hartelijke woorden, die zü aan hem hadden willen wijden. Het weekblad Handelsbelangen nèemt o.m. op de crediteurenlijst in het faillissement Handels- venn. o. d. firma Bouwonderneming Valentijn en Meerman te Haarlem. Deze lijst telt 20 cre diteuren met een totaal passief van f 78.375,84, waarvan preferent f 40.216,17. De baten zijn nog niet volledig bekend. De voornaamste crediteu ren zijn: N V. Het onderling Crediet le hypo theek preferent f 40.000; N.V. Bouw- en Expl. Mij. Haga, cessie en overdracht wegens door den cedent aan de gefailleerde geleende gelden f 17987,94. Getrouwd: 29 April: K. Brants en S. Klein; 30 April: M. L. Deinum en W. E. v d Sluijs. Geboren: 27 April: J. A. Veldmeijer—v Leeu wen d; G. ZoethoutFolkerts, d; K. P. Tim mermansScheffler, z. AANGAAN VAN EEN GELDLEENING De Raad der gemeente Bloemendaal hield Dinsdagmiddag een spoedvergadering. Besloten werd een geldleening aan te gaan van f 1.272000 tgen vier pet. rente a pari. Zij zal dienen tot het aflossen van twee andere lee ningen. WEENEN, 30 April. (V. D.) De bondscommis- sans voor den binnenlandschen dienst, tevens secretaris-generaal van het Vaderlandsche Fiont, kolonel Adam, heeft hedenmiddag een radio-rede gehouden, waarin hij zeer belang rijke verklaringen aflegde. Men heeft, aldus verklaarde hij, de noodzake lijkheid ingezien, dat den arbeiders en anderen geëmployeerden de gelegenheid wordt gegeven, r.aast de behartiging hunner sociale belangen, ook hun politieken wil tot uiting te brengen. Daarom zal in het kader van het Vaderland sche Front de „Sociale Arbeidsgemeenschap" als Ocstenrijksche arbeidersbeweging worden ge schapen. Voorzitter daarvan zal staats-secretaris Gros- sauer zijn. De bondsregeering heeft reeds thans aanwijzing gegeven, den sport- en turngroepen der vakvereenigingen en den cultureelen arbei- dersvereenigingen de beschikking te geven over de in beslag genomen bezittingen der ontbon den sociaal-democratische organisaties. Daar mede worden in de plaats dezer vroegere orga nisaties nieuwe vereenigingen gevormd, die de leden der ontbonden corporaties zullen omvat ten. Verder deed kolonel Adam mededeeling over amnestiemaatregelen der Bondsregeering. In totaal zullen daaronder vallen 600 personen, die op het oogenblik straffen ondergaan, van wie 195 veroordeeld zijn wegens politieke delicten. Van deze 195 personen zijn weer 135 veroordeeld in verband met de sociaal-democratische onlus ten van Februari 1934. Van de 20 Schutzbundleiders, die veroordeeld zijn in het groote Schutzbundproces, zullen Woensdag reeds acht in vrijheid gesteld wor den. Verder zal de regeering den president nog de begenadiging aanbevelen van een a antal socialisten, die wegens deelneming aan den op stand zijn veroordeeld tot vijf jaar zware ker kerstraf. Van degenen, die gedetineerd zijn in het con centratiekamp Woellersdorf, in totaal 447, zul len Woensdag een 52-tal op vrije voeten gesteld v/orden. Kolonel Adam deelde tenslotte nog mede, dat zich op het oogenblik in totaal 1445 personen in hechtenis bevinden. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft behan- ae.'o de strafzaak tegen den 45-jarigen ex-ge- meente-architect van Huizen, thans wonende le Bussum. Hij moet zich verantwoorden we gens valschheid in geschrifte en gebruik ma ken van het valsche geschrift. In de dagvaarding wordt hem ten laste ge legd, dat hij op of omstreeks 9 Februari 1931 te Huizen of elders in Nederland opzettelijk valschelijk heeft doen opmaken of vervalschen door den boekhouder der gemeente Huizen een geschrift, dat als volgt luidde: „Certificaat van betaling. De kassier van oiienbare werken gelieve uit te betalen aan gebroeders Loodsma, wonende te Amsterdam, de somma van een duizend drie honderd vier en zestig gulden wegens levering van 62.000 sliaatsteenen a ƒ0.22." Het stuk was getee- kend door den gemeente-architect en voorzien van den naam van den burgemeester van Hui zen. De ex-gemeente-architect heeft volgens de dagvaarding gebruik gemaakt van dit ver- vaJschte geschrift door het ter uitbetaling te deen aanbieden. Verd. zou voorts een kwijting valschelijk met den naam van P. Loodsma on derteekend hebben met de bedoeling dit stuk tot bewijs te doen dienen voor de ontvangst van ƒ1364. De officier van justitie had wegens valsch heid in geschrifte, twee maal gepleegd, een gevangenisstraf van anderhalf jaar gerequi- reerd. De rechtbank sprak den man vrij van iiet hem ten laste gelegde. Als eerste getuige wordt gehoord de schrift kundige, dr. J. Schrijver, die verklaarde, dat de valsche handteekening zonder twijfel door ver dachte is gezet. Verdachte ontkent echter hardnekkig, de val sche handteekening te hebben gezet. Vervolgens brengt verd. den politieken toe stand in Huizen ter sprake. Ik zelf behoor tot geen enkele partij; maar de Christen-demo craten zijn erg tegen mij. Ik ben gereformeerd en de Hervormden zijn ook tegen mij. Na de pauze wordt de havenmeester van Hui zen verhoord, die verklaart zich van het mys terieuze schip niets te herinneren. Verd. zet uiteen, dat hij den schipper „Loodsma" vrij stelling van het betalen van havengeld heeft verleend, omdat hij zoo klaagde over het hooge havengeld. Pres.: „Och kom, wat maakt dat kleine be drag aan havengeld nu uit op die ruim 1300." Verd. windt zich erg op; „deze getuige" zegt hij „wil mij door het slijk sleuren. Hij heeft het zelf goedgevonden, dat schip niet op de lijst te zetten." Getuige ontkent dit pertinent. Getuige zegt verder, dat de verdachte hem destijds heeft ge vraagd toch maar te zeggen, dat hij het schip „Loodsma" wel heeft gezien. „Denk toch aan mijn vrouw en kinderen" had verd. hem tel kens bijna gesmeekt. Verd. ontkent dit. Zijn verdediger, mr. Von- kenberg uit Gorkum, vraagt waarom getuige nu voor het eerst met dit verhaal komt. Proc.-generaal, mr. Bauduin: „Dit heeft de getuige bij de rechtbank ook verklaard." Getuige P. C. Bakker, gemeente-ontvanger te Huizen, verklaart, dat hij bij een andere ge legenheid eens een uitbetaling van een partij steenen aan den gemeente-architect heeft ge daan, waarvoor hy pas later een „mandaat" ontving. Getuige weet niet zeker, of hy'ook in dit geval-Loodsma het geld eerst aan den ge meente-architect heeft uitbetaald. De magazijnmeester H. Baas uit Huizen ver klaart, dat hij iederen dag steenen vervoerde. Hij moest daar dagstaten van maken en eens in de week inleveren. HYGIËNISCH verpakt BLIJFT VERSCH OMTRENT DE VOORWAARDEN voor deelname aan deze rubriek zal onze administratie U gaarne elke gewenschte inlichting verschaffen. Op verzoek van verd. M. had hij het aantal vervoerde steenen hooger opgegeven, dan het in werkelijkheid was. De reden, die verd. had opgegeven, was, dat hij verd. dan ook andere werken, waarvoor officieel geen steenen beschikbaar waren, kon uitvoeren. Verdachte ontkent, dat hij ooit gezegd heeft, dat er meer steenen moesten worden genoteerd. Wel moest er in verband met dit feit, dat er steeds te weinig was opgegeven wat ruimer v/orden geschreven. Een schipper, die grint aan de gemeente Hui zen leverde, verklaart, dat die levering wel eens zonder factuur of bonnetje geschiedde. Get. had op zekeren dag in October 1932 een onder houd met verd. gehad. Verd. had hem gevraagd te verklaren, dat hij wel eens zonder haven geld te betalen in de haven had gelost. Later had verd. hem nog eens bezocht; .get. had toen op diens verzoek eenige veranderingen aange bracht in een journaal. President: „Maar begreep u dan niet, dat dat geknoei was?" Getuige: „Ja, maar ik had eenige verplich tingen, ik leverde hem grint...." President: „Dus get., u handhaaft uw verkla ringen onder eede?" In het journaal is door verd. het woord „Mui den" in „Huizen" veranderd. Get. handhaaft zijn verklaringen. Verd. ontkent pertinent. Get. vertelt dat er nog meer veranderingen in het journaal waren gemaakt. Verdediger: „Wie heeft deze veranderingen aangebracht?" Get.: „Verdachte!" Verdediger: „Vroeger voor den rechter commissaris hebt u gezegd, dat u b.v. het woord „Zand" door „grint" hebt vervangen." Getuige weet het niet precies meer, maar In ieder geval is ce verandering gebeurd op bevel van verd. Dan komt de burgemeester van Huizen, de heer J. W. Egberts, voor het getuigenhekje. Get. had als het in het voordeel van de gemeente was geen bezwaar tegen het koopen van steenen buiten B. en W. om. President: „Maar hij koopt buiten ieder om, van een volkomen onbekenden man. By het lossen was hij niet aanwezig, noch heeft hy de steenen geteld Burgemeester: „Wij vertrouwden hem vol ledig. Hij was onze deskundigeOns is een geval bekend, dat hij duizend gulden aan steek penningen heeft geweigerd." Getuige was aanvankelijk van meening, dat schipper Boomstra en „Loodsma" een en de zelfde persoon was. President: „Maar de eenige man, die den on bekenden schipper ooit heeft gezien, n.l. getuige Kleinman, is indertyd geconfronteerd met Boomstra en zei toen, dat deze niet dezelfde was als de onbekende." President: „Hoe is het met de party-ver houdingen?" Verd. gelooft dat het een hetze is. Getuige: „Er zijn zeven partijen bij de der tien raadsleden; ik laat me daar liever niet over uit." President: „Vindt u het niet onbegrypelijk dat er geen bonnetje of iets anders is, dat be trekking heeft op den koop van de steenen?" Getuige: „Ja. dat is nonchalant." Ir. Gerber, directeur van gemeentewerken te Bussum, antwoordt op de vraag, hoe hij het vindt om in een café in de Kalverstraat bij een onbekende 62.000 steenen te koopen, dat hij het zelf niet zou doen. In een kleine gemeente moet de architect alles doen. Getuige Gerrit Schaap, de werkman, die de straten heeft gecontroleerd, heeft een tekort van 40.000 steenen „terecht gebracht". President: „Hoe is dat blauwe cahier met aanteekeningen van u tot stand gekomen?" Getuige: „Van dag tot dag bijgehouden." President: „Wilt u my dat wijsmaken? Dan ziet een boekje er anders uit. Dit is o v e r g e- s c h r e v e n." President: „Een mooi onpartijdig onderzoek! Was M. (verd.) er niet bij, toen u voor het rapport-Boom^iua de steenen in de straten legde?" Getuige: „Verd. is meegeloopen." President: ,,'t Is fraai, de man. die onder verdenking staat, loopt mee! Is dat blauwe cahier overgeschreven ja of neen?" Getuige: „Ditja!" President: „Zooeven was het van dag tot dag nü is het overgeschreven. Ik heb dezen getuige niets meer te vragen." x Mr. Vonkenberg maakt aanmerking op de wqze, waarop de president een getuige a dé charge ondervroeg. President: „Dit is geen getuige a décharge; ik ondervraag charge en décharge tegelijk. Als u weer van die opmerkingen maakt, ver zoek ik u om maar naar Gorkum terug te gaan. Mr. Vonkenberg biedt zijn excuses aan, waar bij het incident gesloten wordt. Nadat nog eenige getuigen zijn gehoord, wordt verd. ondervraagd. Hij blijft er bij onschuldig te zijn. De bestelling en levering van de stee nen was niet gefingeerd, Loodsma bestaat in derdaad, doch hy is niet te vinden. Het lossen van de steenen was geschied door den knecht van den schipper, ook deze had hy nooit terug gezien. Bq ontvangst had verd. de steenen niet geteld of gekeurd. De zitting wordt dan geschorst tot Zaterdag a.s. De „Flora" te Heemstede is gisterenmiddag bezichtigd door Z. Exc. minister dr. Deckers, mr. dr. K. J. Frederiks, secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken, generaal Snijders en den heer v. Nispen tot Sevenaer, oud-gezant. Gistermorgen is de zeereerwaarde heer J. M. L. Kitslaar, pastoor van Zeeland (N Br.) bij een aanrijding door een motorfiets gdood. Toen de pastoor bij de kerk in de :om van het dorp den weg wilde oversteken, verd hij door den motorrijder O. uit St. Oedeiïode, die juist uit de richting Uden kwam, aangeeden en tegen den grond gesmakt. Hy was vywel op slag dood. Door een kapelaan werd tem nog het H. Oliesel toegediend. 3 Mei zou Pastoor Kitslaar 45 jaar worden. In October 1915 werd het Wit-Gele-Kuis op gericht, waartoe pastoor Kitslaar het nitiatief nam. De regeering erkende zijn veüiensten door hem te benoemen tot ridder in ie orde van Oranje-Nassau. Sedert tien jaar was de overledene patoor te Zeeland. SESTO CALENDE (Italië), 30 April. Keu ter.) Zaterdag j.l. is een Duitsch vliegtuj. dat herhaalde malen boven de stad vloog, dor zes Italiaansche militaire vliegtuigen gedwonen te dalen. Sesto Calende is een groot centrui van de Italiaansche luchtvaart. Aan boord van het Duitsche vliegtuig fevond zich een persoon, welke in civiel was gkleed, doch men vermoedt, dat het een Duitsh of ficier is. Hij had twee fototoestellen by sch en kwam uit Duitschland; hy wordt gevangn ge houden. Het incident is tot nu toe geheim gebuden. Gistermorgen zijn koning Leopold en konin gin Astrid van België per auto uit Den Haag naar Brussel teruggekeerd. Via den Merdyk werd Breda omstreeks half twaalf iereikt, waar de lunch in het Zuid-Hollandsch loffie- huis bij de markt werd gebruikt. Na afloop hiervan keerden de hooge gasten over het drukke marktplein naar den alto te rug, waarby bleek dat de bevolking de tonink- ïyke gasten had herkend. Luide toegejuicit ver trokken de hooge gasten in de richting van de Belgische grens. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, zal de nieuw benoemde burgemeester van Schie dam, Mr. Dr. F. L. J. van Haaren, wien eervol ontslag zal worden verleend als procureur-ge neraal en ondervoorzitter van den raad van bestuur van Suriname, als zoodanig geen pen sioen genieten, zoodat van cumulatie van in komsten in deze geen sprake kan zijn. Dinsdagnacht heeft in de Brunsumschestraat te Oss een overval plaats gehad. De heer W., die als zeer bemiddeld bekend staat, ging om 12 uur naar huis en werd in genoemde straat door vier a vijf personen overvallen. Hij verzette zich hevig, doch de aanvallers wierpen hem tegen den grond, snoerden hem den mond en doorzochten zyn zakken. Met de portemonnaie inhoudende f 70, maak ten zy zich uit de voeten. De heer W. ging naar huis en stelde de politie telefonisch op de hoogte. Deze stelde onmiddeliyk een uitgebreid onder zoek in en kon tot de arrestatie overgaan van een vijftal ongunstig bekend staande personen. By het verhoor ontkenden allen hardnekkig. Zij zijn in arrest gehouden. HANNOVER, 29 April De Hannoversche schilder Richard Schloesser is by het restau- reeren van schilderyen in het Vaderlandsche Museum een werk op het spoor gekomen, dat naar zyn meening een schildery van Van Dyck is. Het stelt een jonge vrouw in koninkiyke houding voor. In een opschrift wordt de vrouw aangeduid als: Henriëtte Stuart, derde dochter van Karei I van Engeland, gemalin van den hertog van Orleans. By het verwy deren van de overschildering van den achtergrond stuitte ge noemde schilder niet alleen op den oorspronke- lijken achtergrond, maar vond hij ook aan de linkerzijde de signatuur A. van Dyck. f;

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4