IN EN OM HAARLEM Met twee kameraadjes op avonturenreis JjUthui - V£eug &U MARIA-STICHTINË Haarlem, 2 Mei Het conflict in de mijnen Werkverruiming en Over heidssteun HOLTAP Poging tot doodslag WANDGEDIERTE Wandelsport voor meisjes DONDERDAG 2 MEI 1935 DOOR BERTHA RUCK VAN ONZE RECHTBANK IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK Ernstige aanrijding te IJ muiden Doodelijke aanrijding Mishandeling Inbraak bij den gevangenis bewaarder Heling van boter en kaas het karpet dal aan twee kanten te gebruiken is N.V. Woninginrichting J. CHRISTIAANS Bij elk Holtapkarpet 2 kleedjes cadeau! Liefdesgevolgen R.K. TOONEELVER. LUDAMUS „Robbedoes" FIRMA VAN LOON - TELEF. 23037 MARNIXSTRAAT 116 - HAARLEM. 100 PROCENT RESULTAAT! REISBUREAU GARAGE DU MEE OVERTREDING UNIFORM- VERBOD Wil I Soirée in Gebouw Central Zilveren jubileum AGENDA 3 Mei Lentetocht I93S Sluitzegels voor de H.O.V. Goede hoop op een gunstig resultaat niiiiiimimiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiimuiiiiiiimiiiiiiiHiiimiiiiiiiimimmiiiiiiiiiiiiiiuiiiMmmiic SuiuiiiiiiiitiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuniiiiiiiiiiimiiiiiiimiiiiimimiimiiiiiuiiiuiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiimiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiE Wanneer de Overheid geldelijken steun verleent om den bouw van, laat ons zeggen, duizend woningen mogelijk te xnaken en daarmee de werkloosheid voor een deel op te heffen, dan is het duidelijk, dat van dien geldelijken steun niet alleen de arbeiders profiteeren, die direct bij dezen woningbouw be trokken zijn, dus de metselaars, timmerlieden, ververs, stucadoors, grondwerkers enz., maar cok de steenbakkers die de steenen voor de hui zen hebben helpen bakken, de houtzagers, die de planken hebben geleverd, de smeden, die het benoodigde ijzerwerk hebben gemaakt, de win keliers, die meer brood, vleesch, melk enz. ver- koopen. Ook is het duidelijk, dat de openbare financiën met werkverschaffing gebaat zijn doordat minder steun aan werkloozen behoeft te worden uitgegeven en doordat er belastingen, directe en indirecte binnenvloeien van arbei ders, die bij den bouw van die huizen voldoende verdienen om in allerlei belastingen te worden aangeslagen. Tot voor korten tijd werd het vraagstuk van de werkverruiming vanuit een te beperkt stand punt bekeken en werden alleen de directe voordeelen van overheidssteun afgewogen tegen de directe opofferingen. In een interessant boekje, verschenen bij de Erven Bohn in Haar lem, heeft de heer Henri Reuchlin M.A. nage gaan welke de gevolgen zouden zijn voor de werkverruiming en de volkshuishouding als het Rijk steun zou willen verleenen voor den bouw van een tweede „Statendam" ten behoeve van de HollandAmerikalijn. Dat boekje is zeer leerzaam en kan voor menig gemeentebestuur een aanleiding zijn om zijn standpunt inzake steunverleening aan werkverschaffing, in goed- gunstigen zin te herzien. Den bouwprijs van diê nieuwe „Statendam" stellende op 12 millioen, berekent de heer Reuchlin, aan de hand van uitvoerige gegevens verstrekt door de Werf Wilton-Feijenoord te Rotterdam, dat 35.9 pCt. van de bouwkosten of tewel 4.3 millioen aan loonen zou worden be steed; 21.7 pCt. of 2.6 millioen aan binnen- landsche onderdeelen en materiaal; 28.3 pCt. oi 3.4 millioen aan ingevoerde grondstoffen en fabrikaten; en dat 14.1 pCt. of 1.7 millioen overblijft ter dekking van algemeene onkosten. Het weekloon gemiddeld op 25.per week stellende komt de heer Reuchlin tot de con clusie, dat bij een loonrekening van 4.3 mil lioen door den bouw van het nieuwe schip op de werf 172.000 arbeidsweken zouden worden verkregen. De bestellingen, die de werf bij ver schillende Nederlandsche bedrijven moet plaat sen voor onderdeelen, instrumenten, binnenwerk en materialen, zullen op hun beurt werk ge ven aan Nederlandsche arbeiders. Hij berekent, dat van de 2.6 millioen aan binnen- landsche onderdeelen en fabrikaten 50.1 pCt-, 1.303.000 aan loonen wordt uitgegeven. Voor deze arbeiders schat hij het gemiddeld weekloon op 24.en komt tot de slotsom dat dit loon bedrag overeenkomt met 54.300 arbeidsweken. In de 14.1 pCt., welke algemeene onkosten van ae werf zijn, bevinden zich nog posten die direct door den bouw van het schip worden veroor zaakt. Zoo komt daarin een bedrag voor van 180.000 voor water en electriciteit, door ge meentebedrijven te verstrekken, een bedrag van 730.000 voor salarissen, waarvan ongeveer 20 pCt. zal worden besteed aan salarissen voor rueuw aangenomen lagere ambtenaren, een be drag van 250.000 voor sociale lasten en een bedrag van 40.000 voor diverse belastingen. De uitrusting van het schip met linnen- en beddengoed, met glas- en aardewerk, tafelzilver keukenbehoeften en verderen inventaris zal be stellingen in Nederland tot een waarde van J 500.000 met zich brengen. Wanneer de heer Reuchlin hierop de voor de Nederlandsche jaar productie door de statistieken aangegeven ver deeling toepast, komt hij tot verdere bedragen van 251.000 voor in Nederland uitgegeven loonen, van 127.000 voor vermeerdering van bedrijfsoverschotten tot dekking van vaste las ten, van 10.000 voor meerdere opbrengsten voor sociale voorzieningen en van 112.000 voor stijging van den invoer van goederen. De ar beidsverruiming, welke hiervan het gevolg is, komt bij een gemiddeld weekloon van 24. overeen met 10.500 arbeidsweken. In totaal stelt de heer Reuchlin het aantal arbeidsweken op 133.800 voor' wat de primaire werkverruiming betreft. Hiermede is echter de werkverruiming, welke door den bcuw in Nederland van de „Staten dam" wordt veroorzaakt, niet uitgeput. Immers, de arbeiders, die op de werf of in de nevenbe- drijven werk gevonden hebben, kunnen weke lijks een grooter bedrag uitgeven dan zij tijdens hun werkloosheid deden. De toeneming in de vraag naar verbruiksgoederen, die hierdoor ont- „O Leslie, denk je dat het waar is?" onder brak Gwenna haar eenigszins zenuwachtig. ,_Zij beweerde van wel, beste. Verbeeld je, ze hield dat staande tegenover de vroolijke, mooie Leslie, die notabene nog deze week twee huwe lijksaanzoeken heeft buit gemaakt. Een daarvan vond plaats, toen ik een fantastisch harlekijn- costuum droeg op de fuif van de „Artistieke Rebellen Je weet wel, het idee, dat ik kreeg, toen ik den ruitvormigen weerschijn van 't gekleurde glas op me zag schijnen! !Ik geloof, dat, als ze me zóó had gezien, ze door den grond heen naar de antipoden zou zijn verdwenen. En toch was die malle jongen aan het zweren, dat hij nog nooit zooiets élégants gezien had!" Gwenna keek eenigszins droefgeestig voor zich uit. „Was hij niet naar je zin?" „O, een goedhartige, aardige jongen, met mooie oogen. Maar hij was te simpel voor mij, dank je wel!" zei Leslie luchtig. „Hij was niet weinig van streek, toen ik hem dat zei." „Heb je er niets van aan de oude dame ver teld, Leslie?" „Hoort dat soort vrouwen ooit de waarheid, Gwenna? Ik geloof van niet. Dat is ook de reden, dat die afgesleten, beminnelijke legen den, over wat mannen graag willen en wie staat, moet leiden tot een verdere vergrooting van de Nederlandsche productie en tot nieuwe tewerkstelling van arbeiders. Hij stelt die se cundaire werkverruiming gelijk aan 116.000 ar beidsweken. De gevolgen voor de openbare financiën be rekent hij als volgt: verminderde kosten werk- loozensteun en bijdragen aan werkloozenkas- sen 3.269.000; vermeerderde opbrengst van belastingen door de Werf 40.000; vermeer derde opbrengst aan indirecte belastingen dooi de arbeiders, die door den bouw in primaire of secundaire werkverschaffing arbeid hebben ver kregen 42T.OOO; vermeerderde opbrengst van andere diverse belastingen 295.000; vermeer derde opbrengst van de invoerrechten op goede ren, die uit het buitenland moeten worden inge voerd en voor den bouw van het schip benoodigd zijn 142.000, totaal 4.173.000. Wie lust heeft om de uitvoerige berekeningen van den heer Reuchlin na te gaan koope het boekje. Wij hebben hier alleen de groote lijn van zijn berekeningen willen aangeven. Hij komt tot de conclusie dat één derde tot twee vijfden van de bruto-kosten van een tweede „Statendam" ten goede zal komen aan de Over heidsbudgetten door besparing op steun en door ruimer vloeiende baten. Deze berekening is toepasselijk op iederen vorm van werkverschaffing. Of de staat wegen laat aanleggen, huizen laat bouwen, tot versnel de inpoldering in de Zuiderzee of tot bruggen bouw overgaat en hierdoor werkloozen weer in geordenden arbeid terugbrengt, er zal steeds een totale arbeidsverruiming ontstaan, die grooter is dan het onmiddellijk bij de constructie van deze kapitaalgoederen tewerkgestelde aantal ar beiders. Dit zal een aanzienlijke besparing op de verschillende vormen van werkloozensteun en een toeneming van de belastingopbrengst ver oorzaken. Vasthoudende aan het feit, dat één derde a twee vijfden van de bruto-kosten van den bouw van een kapitaalgoed in de openbare kassen te rugvloeit, is het gemakkelijk na te gaan tot welke bijdragen de overheid kan besluiten zon der dat de openbare kassen schade lijden, ter wijl toch de werkverruiming wordt bevorderd. Ir. dit opzicht is het boekje van den heer Reuch lin ongetwijfeld een interessante leidraad. De heer Reuchlin heeft hieraan nog een be rekening toegevoegd, die meer speciaal geldt voor de „Statendam", een werkobject, dat ook na zijn voltooiing een productiemiddel blijft. De exploitatie er van geeft werk aan de beman ning aan boord, aan havenarbeiders en aan re parateurs aan den wal en aan een groot aantal andere arbeiders in bedrijven, die in de meest uiteenloopende scheepsbehoeften voorzien. De primaire werkverruiming daardoor verkregen stelt hij op 12.500 arbeidsweken; secundaire werk verruiming op 9800 arbeidsweken. De openbare kassen zouden door de exploitatie van een twee de „Statendam" een voordeel kunnen hebben van 445.000. Nu voor Haarlem de ophooging van de spoor baan Haarlem—Rotterdam vanaf de Brouwers vaart tot voorbij de Zandvoortschelaan wordt overwogen, een werk dat naar schatting 4 millioen zal vorderen zijn deze cijfers zeer be langwekkend om den invloed er van op de volkshuishouding in deze omgeving na te gaan en een berekening te maken van de offers, die de openbare kassen zich voor deze werkverrui ming zouden kunnen getroosten. Veertien dagen geleden stond voor de Haar- lemsche Rechtbank de 30-jarige bedrijfsleider v. B. te IJmuiden terecht, omdat hij op 11 September 1934 den 35-jarigen kapper W. uit Zandvoort, die per motor was, met zijn auto had aangereden, w. kreeg een beenbreuk. De eisch luidde 50 subs. 25 dagen. De ver dediger, jhr. mr. W. A. Baud pleitte clementie. Hedenmorgen werd verd. veroordeeld tot 50 en 30 dagen. Een 39-jarige wagenbestuurder der N.Z.H. had op 4 Januari j.l. met een tramtrein gereden in de bocht van den Jansweg bij het viaduct en het Kennemerplein. Naast de tram liep J. H. met een handwagen, die, door het te ver uitsteken van de tram in de bocht, onder de tram kwam en gedood werd. De Officier van Justitie eischte 25 of 25 dagen. De Rechtbank sprak verd. vrij. Op 21 September j.l. waren er op een bouw werk te Haarlem oneenigheden tusschen der. aannemer en een aantal steenzetters gerezen. Een 43-jarige Haarlemsche steenzetter had in verband hiermede zich voor de Haarlemsche Rechtbank te verantwoorden als verdacht van mishandeling. De Officier van Justitie eischte zes manden gevangenisstraf. De Rechtbank maakte er twee maanden gevangenisstraf van. In den nacht van 4 op 5 April had S. te Haarlem in het perceel van den heer W. in gebroken, door een raam op te schuiven. Hij had 3 mantels, 1 jas, 1 radio-toestel en eenig geld weggenomen. Verdachte was eerst, kort uit de gevangenis ontslagen en volgens eigen ver klaring zijn goede voornemens weer vergeten. De officier van justitie merkte op, dat verd. het grootste deel van zijn leven in de gevan genis heeft gezeten. Hij had onmiddellijk na zijn ontslag ingebroken bij den gevangenisbe waarder die naast de gevangenis woont. Een verregaand brutaal stukje. Spr. eischte 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. Verdachte's raadsman, mr. A. Beets, schetste de droeve levensomstandigheden van S. Mr. Beets pleitte voor een gedeeltelijk voor waardelijke en gedeeltelijk onvoorwaardelijke straf met onder toezicht stelling van het Leger des Heils. Uitspraak 16 Mei. In November van het vorige jaar had de 39- jarige v. d. W. boter en kaas gekocht, die van diefstal afkomstig waren. De directeur van een zuivelfabriek, bij Alk maar, waar de diefstal gepleegd was, had 105 pakjes boter vermist en een groote hoeveelheid kaas, ongeveer ter waarde van f 100. Een der dieven, die als getuige werd gehoord, verklaarde dat verdachte de geheele hoeveelheid boter en kaas had gekocht. Verdachte wist, aldus getuige, dat de kaas en boter van dief stal afkomstig waren. Hij had f 58 betaald voor de partij. De eigenaar had na het ontdek ken van den diefstal slechts een gedeelte der kaas teruggekrregen. Verdachte betwistte verscheidene van get.'s verklaringen en ontkende geweten te hebben, dat de boter en kaas van diefstal afkomstig waren. De officier van justitie achtte het zeer waar schijnlijk dat verdachte het wel geweten had. Echter is opzet-heling niet bewezen, doch wel schuld-heling. De eisch luidde zes maanden gevangenisstraf. Mr. O. H. Drilsma pleitte voor een geldboete en een voorwaardelijke veroordeeling. Uitspraak 16 Mei. VOOR HOLTAP-KARPETTEN NAAR: WINKELS ALLEEN: JULIAN AP ARK 58—60 - TEI,. 13661 WESTERGRACHT 79 - TEL. 13292 AMSTERDAMSTRAAT 41 - TEL. 15533 VERKOOP UITSLUITEND A CONTANT In den zeer laten avond van 1 April j.l. heeft zich op de Qed. Oude Gracht te Haarlem een drama afgespeeld. Een 29-jarige koopman stak een 30-jaiige juffrouw, beiden wonende te Haar lem, met een zakmes. De dame kreeg een wond in den linkerbovenarm en een schram in den hals. Het slachtoffer werd per ziekenauto naar de Mariastichting gebracht. De dader was gevlucht doch meldde zich spoedig bij de politie aan. Hedenmorgen stond hij wegens poging tot doodslag voor de Haar lemsche rechtbank terecht. Hij ontkende dat hij de vrouw had willen dooden. Zij had tegen haar wil eenige jaren omgang met hem gehad en later ook met een 36-jarigen matroos. Minnenijd was dan ook de oorzaak van de stekerij. De vrouw beweerde dat verd. haar reeds ver scheidene malen zou hebben bedreigd. Ook de matroos verklaarde, dat verd. gezegd had hem te zullen doodsteken. Dr. Leeuwenberg had het slachtoffer na de stekerij onderzocht. Hij verklaarde, dat de op- geloop,en wonden aan hals, borst en heup, niet van ernstigen aard waren geweest. De Officier van Justitie zeide dat hier sprake was, zoo al niet vah poging tot doodslag, dan toch van poging tot zware mishandeling. Hij eischte 6 maanden gevangenisstraf m. a. v. p. De verdediger, Mr. L. G, v. Dam, pleitte cle mentie. Uispraak 16 Mei a.s. Als het zoo tegen Juni loopt dan dragen de meeste uitvoeringen van vereenigingen liet praedicaat „Laatste van het seizoen". En zoo was ook gisterenavond de tooneelopvoering van de R.K. Tooneelvereeniging „Ludamus" in den schouwburg aan den Jansweg de slotavond. In zijn, op een slotavond passend overzicht over het afgeloopen seizoen kwam de Geestelijk Ad viseur in zijn geestig openingswoord tot de con clusie dat „Ludamus"' met trots en tevreden heid op de tooneelavonden mag terugzien, een conclusie welke wij geheel kunnen onderschrij ven. Want ook gisterenavond was de opvoering uitstekend! Nu moet onmiddellijk erbij gezegd worden dat „Robbedoes", een stuk, als we ons niet vergissen, van Henk Bakker (waar om waren de namen van den auteur en den regisseur niet in het program ma vermeld?) een dankbaar stuk is. Het is zoo echt voor jonge menschen, licht en amu sant, met een vonkenspattenden dialoog en fris- sch,e uitwerking, met de liefde als hoofdrol natuurlijk en drie gelukkige paartjes aan het slot. We vinden het jammer dat in het derde bedrijf het foefje van het bedrog van Robbedoes gebruikt is. En wij meenen ook dat niet voldoende gemotiveerd is waarom de „vcogd" en Robbedoes elkaar tenslotte toch in de armen vallen, al willen wij gaarne erkennen dat de liefde rare capriolen kan maken. Maar dat terzijde. Het stuk had, evenals de opvoeringt een inslaand succes, de talrijke aan wezigen hebben zeer genoten en de lach bleef voortdurend in de zaal hangen, al werd er dooi de aanwezigen belaas nu en dan gelachen in ernstige scones, blijkbaar door verkeerd begrip van het gebeurde on het tooneel. Robbedoes is dan ook green massa-artikel voor het groote publiek. De groote verdienste van ..Ludamus'" op voering is geweest dat ze „Robbedoes" een blij spel liet en er geen klucht van maakte. Dan den anderen kant was het snel van sommige ac- triees en acteurs niet erg diep en zelfs vrij vlak. Er waren weel kleine foutjes, naar het ons toeieek donr bëhnenfieber" veroorzaakt of om dat men zijn rol wellieht. te goed kende: woor den werden gehakkeld of verwisseld, er werd voor de beurt of veel ie zacht gesproken, som tijds in de houding wat geschutterd, het overi gens vlotte tempo had in epi-ele scènes nog wat sneller kunnen zijn. enz. Dit alles geldt niet voor iede-o van de ontredenden, wie de schoen past trekke haar aan! Alleen Florence een tik waarom waren baar ..mooie oogen met de lan ce wimpers" (dat is een tooneelvaktermzoo voortdurend naar den grond geslaeen. een euvel wa ara en ook die van Robbedoes leden? De rolverd°eling was 7."pt goed: Ge Hurkmnns als de vooofj (vooral hij bad zich wat meer irMnrxm uitspelen), mevr. Ars SweHOnb-nek a.ls de tante, de dames .To Boutell'er en Lies sicboopebeek als resn. Robbedoes en Flohr. Hurk v. d. Aardweg als Hein Bprt, Jo Geels als de huisknecht en me.j. Mien Stam als de dienst bode wisten allen iets eigens aan hun ról te geven. Summa summarum: een „fijn" stuk. een voortreffelijke opvoering. „Ludamus" is een van de beste R.K. Tooneelvereenlgingen van Haar lem! F. K. SPECIALITEIT IN 'T VERDELGEN VAN WANDGEDIERTE ENZ. De Haarlemsche politie heeft Woensdagmid dag proces-verbaal opgemaakt tegen een 36-ja- rige dame, een 31-jarigen man en een 17-jarigen jongeman wegens overtreding van het Uniform verbod. (Het dragen van een roode tulp). De roode tulpen zijn in beslag genomen. Jongens en meisjes, we beginnen een nieuw kinderverhaal. Voor onze lezertjes hebben we een reuze Zeppelin afgehuurd, waarmee we samen eerst 'n reis gaan ondernemen. Allemaal dus gauw instappen, maar niet dringen! Waar we naar toe gaan? Dat zal je straks wel merken. ze tot vrouw vragen, steeds blijven voortleven, evenals de welwillende oudmodische gedrags lijnen, opgesteld door lieden, die te oud gewor den zijn, om nog aan het spel der liefde mee te doen." Onder haar gesprek was ze aldoor bezig met poederkwast en borstel, speldenkussen en lip penstift. Gwenna was haar nog aan het bestu- deeren met die oplettende bewondering, die een meisje nooit onthoudt aan een aantrek kelijke schoonheid, tenminste als ze van ver schillend type is. Deze bewondering ging gepaard met een zekere vrees, die een meisje zender onder vinding eigen is: Als zij het type is, dat de mannen bewonderen, dan zullen ze van mij niet houden! Tevens bedacht ze een beetje angstig, wat Oom wel van haar vriendin zou zeggen en een filmpje ging aan Gwenna voorbij van haar oom en voogd, dien zij thuis in het dal had achtergelaten. Zij zag zi)n dik, wit, katoenig haar, zijn streng uiterlijk met de stem van een Welsch predikant, als hij tot haar grooten afschuw langzaam declameerde: „Ja, ja, Ik ken Londen en weet de beteekenis van eèlfstandigheid en broodwinning. Je behoef,t rme niets te vertellen van die college-meisjes, winkel- en kantoorbedienden, die, als je 't ten minste gelooven wilt, hetzelfde werk doen als de mannen, schouder aan schouder. Tegen woordig hebben ze wat anders te doen, niet waar, dan zich bij den haard met handwerkjes bezig te houden, net zoo lang tot een man ze verkiest te trouwen! Het is altijd hetzelfde .liedje! Den breeeder arbeidsveld! Ja, om elkaa- De motor wordt aangezet. Rrrrrrrr! Daar gaan we! Met razende vaart stuurt Jan (dat is onze stuurman) het luchtschip in de richting van Utrecht, waar we hoog in de lucht boven den Domtoren vliegen. Maar we gaan verder: over Breda, Antwerpen en Brussel. Daar komt Parijs in 't zicht.... Voort gaat 't, in pijlsnelle vaart, over steden en groote landerijen. Dan over een heel groote zee. Maar het wordt hoe langer hoe warmer in ons luchtschip. Beneden ons zien we alleen maar zand en nog 'ns zand, zeker de Sahara. En daar heb je de Roode Zee al. Wat gaan we toch hard! Je bent er voorbij voordat je 't weet. Woensdagavond half 8 verzamelden zich vele dames en heeren, die in den vorigen zomer aan de reizen van het reisbureau Garage du Mee hadden deelgenomen, voor de groote deuren van deze garage aan de Rozenstraat. Spoedig wa ren ongeveer 400 personen bijeen, die in 6 ruime touringcars naar Zandvoort werden vervoerd. Om half 9 arriveerde het vroolijke gezelschap in gebouw Central te Zandvoort, waar door de leiding van het reisbureau een alleraange naamst soirée was georganiseerd. De zaal was prettig aangekleed, alle tafeltjes met bloemen versierd en een onvermoeibaar or kest zorgde voor het handhaven van de goede stemming. De heer J. F. A. du Mee sprak een welkomstwoord tot de velen, die aan de uit- noodiging van het reisbureau, om dit soirée te komen bijwonen, gevolg hadden gegeven. Ook een opwekkend woord van den algemee- nen reisleider, algemeen bekend als vader Sti- nis, werd met luid handgeklap beantwoord. De heer Fr. du Mee, die de leiding had, bracht er een ware bruiloftstemming in, waar toe in hooge mate het optreden van Willy Derby met zijn accompagnateur, den heer Snoeks, niet weinig bijdroeg. Een drietal komische films verhoogde zoo mogelijk nog de feestvreugde, die zich tegen het eind van den avond uitte in het uitvoeren van oude en nieuwe dansen. Vandaag herdacht de heer H. J. Kruiswijk den dag, waarop hij voor 25 jaren in dienst trad van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort. Op het verlangen van den jubilaris om dezen dag ongemerkt te laten voorbijgaan is geen ge volg gegeven. Namens het personeel van het Ziekenhuis richtte de voorzitter van de feestcommissie een kort woord tot den jubilaris, waarna een leeren fauteuil, een wandspiegel, een barometer en een rookstandaard aan den heer Kruijswijk werden overhandigd. Tevens ontving hü een cadeau van den Nederl. Bond van Personeel in Overheidsdienst afd. Bloemendaal. Ook thuis mocht de jubilaris tal rijke gelukwenschen ontvangen. Gebouw „St, Bavo" Examen gemeente administratie, half tien Federatie Groenten- en Fruithandelaren, 8 uur Proza, 8 uur Samenwerkende Kleermakers, 8 uur Comité Winterhulp, 8 uur R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Café-restaurant Gebr. Brinkmann K. J. M. V. „St. Augustinus", lezing prof. Steger, half 9 R. K. Middenstandsvereeniging, lezing van den heer H. E. v. d. Brule, half 9. Raadhuis, Heemstede Gemeenteraad, 8 uur. Waaggebouw - Spaarne Tentoonstelling schilderijen van Th. Groene veld, 105 uur. Gebouw „St. Bavo" R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Hotel „Royal" Ned. R.K. Vereen, van Han delsreizigers en Handelsagenten „St. Christof- fel", afd. „St. Paulus", Haarlem, half 9. Groote of St. Bavokerk Orgelbespeling, 34 uur. Gem. Concertzaal Balletmuziek tot steun der H. O. V., kwart over 8. St. Elisabethsgebouw Jansstr. 49 R.K. Vrouwenbond, 8 uur. R.K. Leeszaal Thomas More Fisher- tentoonstelling, 35 en 79 uur. Er is gelegenheid voor ieder katholiek meisje om zich bij de Wandelsportcentrale van „de Graal" aan te sluiten. De eerste groote tocht rond alle steden is uit geschreven op 12 Mei a.s. De aangekondigde routes rond Alkmaar, Amsterdam, Haarlem, Leiden, Den Haag, Rotterdam en Gouda zijn reeds uitgestippeld. Bij voldoende aanvraag is het echter mogelijk het aantal routes uit te breiden b.v. met een tocht door de Zaanstreek, 't Westiand, of vanuit Hoorn en den Helder. In- tusschen is ook de handleiding voor de Wan delsport voor Meisjes klaargekomen. Deze hand leiding kan men aanvragen bij den Sportraad, Singel 247, Amsterdam. Men gelieve bij aan vraag 15 ets. aan postzegels voor porti in te sluiten. De eerste tocht is niet grooter dan 25 K.M., zoodat de afstand voor flinke sportieve meisjes geen bezwaar behoeft te zijn. Direct na de inschrijving ontvangt men de deelneemsterskaart en alle noodige inlichtin gen. Sluiting van inschrijving uiterlijk 5 Mei. Ook door het Uitgeven van sluitzegels zal het bestuur der H. O. V. trachten het loopende tekort weg te werken of te verkiejnen. Deze zeer artistiek uitgevoerde zegel (ontwerp van den décoratie kunstenaar Jan van der Borden) is verkrijgbaar bij de bestuursleden, alle orkest leden, de muziekschool der Mij. tot bev. dei- Toonkunst, Haarlemsche Muziekinstituut, Alphenaar's muziekhandel en hij den admini strateur H. Berkman, Bieekenbergstraat 16. Tel. 22910. In verband met het hangende conflict in de mijnen hebben Woensdag den geheelen dag de directies der particuliere mijnen in het ge bouw der Mijnvereeniging te Heerlen geconfe reerd, De conferentie wordt vandaag voort gezet. Naar verluidt, bestaat er goede hoop op een gunstig resultaat, wanneer alle partijen, die medezeggenschap hebben in het Alge meen Mijnwerkersfonds, zich bereid ver klaren aan de verlangens der regeering te gemoet te komen. Intusschen gaat het referendum in de af- deelingen van den R.K. Mijnwerkersbond om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn, door. De uitslag van het referendum in de af deelin gen van den Prot. Chr. Mijnwerkersbond, is reeds voor het overgreote deel bekend. Nage noeg alle leden spraken zich vóór staking uit. der lonkjes toe te werpen! Jammer, dat de meisjes niet met vier, in plaats van met twee oogen geschapen zijn! Grootere kansen! Ja, om een jongeman te kunnen vinden! Zoo is het, Gwenna!" By de bloote herinnering er aan, barstte Gwenna verontwaardigd uit: „Soms zou ik die oude menschen door elkaar kunnen schudden!" „Bedoel je den beroemden oom Hugh? Een beetje te wijs, hè?" lachte Leslie vluchtigjes, druk bezig met haar coiffure. „Wat te veel ongezouten waarheden aangaande de typiste, de schilderes met haar palet en de verpleegster met hart shilling-thermometer, hè?" Nu nam ze uit een ovale doos een klein zwart fluweel pleistertje en plakte het aan de linker zijde van haar zorgelooze, roode lippen. „Het maakt effect, vind je niet?" „Ja, hoe kunnen ze nu praten over afgesleten gewoonten ten opzichte van dit alles?" pro testeerde Gwenna. „Kijk tocli eens. hoe die oude mode weer teruggekomen is!" „Kind, pas toch op je dialect," zei Leslie, den tongval van het Welsche meisje nabootsend. „Natuurlijk wijzigen wij de mode naar onzen eigen smaak; maar mijn oude dame moest ze volgen, of ze wilde of niet. Wii zijn in vele opzichten nog hetzelfde," merkte deze wijsgeer uit de 20e eeuw op, „want het voornaamste is toch gebleven, n.l. de huwbare man!" „Hm, ik geloof niet, dat dit voor mij het voornaamste is," zei Gwenna kalm; en terwijl ze aan andere mogelijke gebeurtenissen in het leven dacht, als nieuwe ondervinding, werk, vriendschap, avonturen (bijv. vliegen!), meende ze toch, wat ze zei. Dit was de waarheid, maar naast deze stond een andere waarheid, die de vorige niet tegensprak, maar eerder bevestigde. Want evena's men in een woning bouquetten van rozen arrangeeert in het salon en men in het geheel niet denkt aan de huiselijke werk zaamheden in de keuken; en dan naar beneden gaat en bij de geuren, door de versch gebak ken brooden verspreid, weer de bloemen in de andere kamer vergeet zoo zijn er ook in den geest van het jonge meisje vele vertrekjes en loketjes, afzonderlijk afgesloten en zonder eenige gemeenschap met elkander. Voor Gwenna's oogen was er een geheim schilderijtje, welks kleuren helderder waren dan het groen van den lorkeboom en het pur per der leien daken uit het welbekende dal, n.l. zij zelf in een rose zomerjurk (altijd een zomerjurk ondanks elk jaargetijde) en een blonde jongeling met hemelsblauwe oogen, die haar ten huwelijk vroeg De spotvogel van een Leslie vermaande naar altijd, met die oude-damesstem, om toch te wachten, tot de ware Jacob zou opdagen. Een juweeltje van een raad! Er zat zoo'n ouder- wetsch geurtje aan! Maar we weten, wat dat alles beteekent en die ouderwetsche lui wisten er geen zier van. Toch blijft waar: „Twee dingen zijn bij uitstek groot, Het lief deleven en 's krijgsmans dood." „Ik kan me zulk een ding als oorlog nu eenmaal niet voorstellen", peinsde Gwenna luid op het bed. „Kan jij het?" „O jawel, maar toch maar vaag," ant woordde Leslie. „Je weet wel, al mijn familie leden waren in het leger. Maar die schatrijke man, die mijn zus trouwde, zegt, dat er nooit meer oorlog zal gevoerd worden, behalve tus schen eenige krijgslustige, wilde stammen. Hij benijdt het ministerie van oorlog eiken pen ning en hij is woest over die nuttelooze, staande legers. Welk betooverend costuuin zal ik voor vanavond kiezen? De groene hoop, de witte onschuld of het gele gevaar? Jij draagt wit, Taffy, allright, dan zal ik dit dragen." Zij stapte in een amberkleurig satijnen kleed en trok het rondom zich omhoog en de prachtige stof omsloot haar gelijk de golf den zwemmer, zóó eischte het de kortstondige, intusschen weer lang verdwenen mode. Een krans van gele bloemen was gevlochten in de zwaar gouden centuur, die losjes om haar heupen hing. „Ziezoo, klaar is Kees! Hoe zie ik er nu uit?" vroeg Leslie. Langzaam keerde ze zich op haar teenen om en het hoofd met de glanzende haren gracieus opgeheven, poseerde ze lachend voor Gwenna, die haar adem inhield van bewon- dering. „Leslie! O, waar heb je dit eenig mooi costuum toch vandaan?" „Het is een afgedankt dingetje van een rijke nicht. Wat zou ik moeten beginnen, ais ik zoo nu en dan niet wat kïeeren op die manier machtig werd; ik zou 't werkelijk niet weten: als een landloopster zou ik door den eersten den besten politieagent worden opgepikt. Maar men kan niet voortdurend balcostuums dra gen," filosofeerde Leslie. „Zie ik er niet uit als een reclameplaat van de Punch? Ben ik niet gemetamorfoseerd? Wie zou me aanzien voor hetzelfde levende bundeltje sjofele kleeren, dat je zooeven in de vestibule tegenkwam? Nie mand immers. Van asschepoetster tot prin ses! Dat is mijn motto. Maar jou, Taffy, heb ik nog nooit leelijk gezien. Het zijn jouw krullen, die 't 'm doen, althans voor een groot gedeelte. Je hebt dat soort korte glanskruilen, dat alleen bij kleine jongens te vinden is en dat alle vrouwen je benijden. Kom nu hier, dan zal ik je eens opknappen; voor een jurk heb ik al gezorgd." Het avondcostuum, dat Gwenna dien avond bij het diner zou dragen, had Leslie met haar uitgelezen smaak zelf in een etalage bij een uitverkoop ontdekt en onmiddellijk gekozen. Het was gemaakt van verblindend wit satijn, waar van de glans echter getemperd werd door een dof tulen overkleed als een ragfijne kring rondom de hel zilveren maan. Het effect was prachtig; maar waar was het gebruikelijk garnituur van dit Parijsch costuum gebleven? Waar de sjerp en de franjes en de glimmende strikken en de rest van al de Fransche schit tering? Leslie had er een Engelsche editie van gemaakt. „Al dat rommeltje heb ik er afge- torndriep ze enthousiast haar vriendinnetje toe, dat met beteuterd gezicht deze plundering scheen te betreuren. „Neen, hoor, geen censc- kleur voor jou, dat is goed voor gehuwda dames; neen, geen behangsel-tirelantiJntjes voor jou, Taffy. In dit eenvoudig, effen wi' ben je gewoon onweerstaanbaar! (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2