Boschbrand te Ede Wordt staking vermeden? Toen de scheidsmuur viel DONDERDAG 2 MEI 1935 2S H. A. hooge heide en vlieg- dennen verbrand Kwaadwilligheid DE MIDDENSTANDSRAAD Verslag der werkzaamheden over 1934 Vestiging van buitenlanders TALRIJK BEZOEK AAN SCHIPHOL Steun aan noodlijdende kunstenaars Binnenkort overleg met de betrokken vereenigingen BEPERKING ANSJOVIS- VISSCHERIJ Toepassing Comptabiliteitswet Hoopvolle stemming in de kringen van het mijnbedrijf ZEEVAART- EN ZEEVISCH- VAARTDIPLOMA'S Een compromis tusschen tegen strijdige belangen GEBRUIK MEER ZUIVEL PRODUCTEN De propaganda in Noord-Holland HANDELSOVERLEG MET ITALIË MINISTER ONTEVREDEN Over de salariskortingen in Doetinchem STRAATROOF GEPLEEGD Twee der verdachten te Oss bekennen EIEREN NAAR ENGELAND Beperking te verwachten? UIT DE STAATSCOURANT Ond er scheid ingen Burgemeester Landmacht Notariaat Rechterlijke macht Bevordering Belastingen Posterijen Engelsch bezoek aan Amsterdam Gasten van de K. L. M. bij her opening van den dienst op Hull en Liverpool Statenverkiezingen in Gelderland De officieele uitslag DOOD DOOR SCHULD Bevestiging van het vonnis geëischt BEROOVING TE ROTTERDAM Verdachte aangehouden door ISABEL C. CLARKE ONTROUWE KEURMEESTERS In hooger beroep opnieuw tien maanden geëischt HIJ WILDE ZIJN ZUSJE REDDEN Elf-jarige jongen te Haarlem verdronken Woensdagmiddag te omstreeks drie uur is brand ontstaan op een terrein, gelegen ten Westen van de Renkumsche Beek tusschen Bennekom, Renkum en Bunderkamp, op het grondgebied van de gemeente Ede. De brand nam spoedig een grooten omvang aan en liet zich zeer ernstig aanzien. Onmid dellijk toegeschoten burgers en militairen van het garnizoen te Ede slaagden er echter spoe dig in het vuur te stuiten. Toen de brandweer van Ede ter plaatse verscheen, was de brand nagenoeg gebluscht. Om half vijf waren de laatste vlammen gedoofd. Eenige perceelen hoog dennenbosch, welke gevaar liepen, kon den worden gespaard. Ongeveer 25 H.A. hooge heide en vliegdennen zijn door het vuur vernield. De oorzaak van dezen boschbrand is nog niet bekend. Het verbrande terren ligt niet aan den grooten weg en is ongeveer 500 Meter van den spoorweg verwijderd. De mogelijkheid, dat hier kwaadwilligheid in het spel zou zijn acht de politie, die een on derzoek heeft ingesteld, niet uitgesloten. In dit verband wijst men op de omstandigheid, dat de heide in dezen tijd van het jaar nog niet geheel „droog" is, zoodat de kans op het uit breken van boschbranden door normale oor zaken gering geacht wordt. Verschenen is het verslag der werkzaamheden van den Middenstandsraad over 1934, waaraan het volgende is ontleend: De vraag rees, of de Regeering alleen maar o Pden grond, dat den Middenstand schade wordt berokkend door het verrichten van nevenarbeid door ambtenaren, regelend kon optreden. Een verbod tot handeldrijven komt toch neer op het Onzijdig brengen van wijziging in de dienst- Voorwaarden. De buitengewone omstandigheden met de heerschende werkloosheid werden echter een deugdelijke rechtsgrond geacht. De ambtenaar heeft een vaste positie en het gaat niet aan °m hem vrijheid te geven tot het verrichten van nevenfuncties. Het vestigen van handelszaken door buiten landers wordt door de middenstanders met be zorgdheid gade geslagen; tegenover klachten had de vertegenwoordiger van den minister aangevoerd, dat het hier een lastige materie betrof, omdat, in verband met vestigings- en handelsverdragen de Regeering in deze niet Vóllekeurig kan optreden. Ook het feit, dat bui- tenlandsche detailzaken consenten kunnen krij sen voor hun verkoop in Nederland heeft in grensstreken aanleiding gegeven tot ontevre denheid. In Limburg is de georganiseerde mid denstand van meening, dat aan de groote de tailzaken, die den winkeliers groote concurrentie aandoen, geen consenten moeten worden ver leend voor rechtstreeksche levering aan parti culieren. De moeilijkheid is echter, dat deze consenten worden verstrekt op grond van vroe- Seren invoer, terwijl anderzijds een Farijsch Warenhuis ook via consenten van ons betrekt. Wat betreft het wetsontwerp tot het heffen van een nieuwe belasting op besloten vennoot- schappejj heeft de Middenstandsraad een com missie benoemd, bestaande uit de heeren mr. J. A. G. M. v. Hellenberg Hubar, J. K. W. F. van Bommel, W. G. Scheeres en den heer Wierenga, Welke in haar rapport opmerkte, dat hier niet alleen het misbruik werd achterhaald, zooals de Begeering mededeelde, doch dat vrijwel alle kleine N.V.'s eronder vallen. Daardoor zou het grootbedrijf een belangrijken voorsprong'krij gen op de kleine en middelsoort bedrijven. Niettegenstaande het gure, winderige weer gedurende de heele maand April, vormen de getallen voor het bezoek aan Schiphol en voor het aantal rondvluchten een record voor dezen tijd van het jaar. In de overeenkomstige maand Van 1934 bezochten 13.006 personen de Am- sterdamsche luchthaven, doch dit jaar kwamen hiet minder dan 20.038 betalende bezoekers. Voorts waren er 1043 pleiziervliegers, een aantal, dat precies overeenkomt met het totaal, dat over de eerste vier maanden van 1934 be reikt werd. Ongetwijfeld zijn deze gunstige resultaten te danken aan de steeds stijgende belangstelling van 'het publiek voor de luchtvaart en aan het ïeit, dat op Schiphol de meest moderne vlieg tuigen, als Fokker/Douglas, F 22 en F 36 steeds bezichtigd kunnen worden. Politie-agent tot apotheker: Uw bediende heeft iemand ver gif gegeven in plaats van een hoestpoeder en nu is de man dood. Hoor je dat Willem, als je zoo de klanten behandelt ko men ze niet meer terug- Smith's Weekly Op de vragen van het communistisch Tweede Kamerlid Wijnkoop betreffende de steunverlee- ning van Rijkswege aan noodlijdende kunste naars, heeft Minister Slotemaker de Bruine ge- entwoord, dat het ambtelijk overleg over de regeling voor steunverleening aan noodlijdende kunstenaars dezer dagen is geëindigd. De Mi nister stelt zich voor de betrokken vereenigin gen van kunstenaars binnenkort bijeen te roe pen, om met haar over de verdere uitvoering van de aanhangige plannen overleg te plegen. Ten gevolge van den beperkten afzet van ansjovis naar het buitenland, en wel met name naar Duitschland, gedurende de laatste jaren, ligt hier te lande nog een groote voorraad an sjovis van oudere jaargangen in opslag. Indien in het a.s. seizoen de ansjovisvisscherij, zooals vroeger herhaaldelijk voorkwam, ruime vangsten mocht opleveren, zoodat de aanwezige voorraad gezouten ansjovis nog aanzienlijk zou worden vergroot, ontstaat het gevaar, dat een gedeelte van den voorraad ten slotte onverkoop baar zou blijken. Naar wij vernemen, is in verband daarmede de vraag overwogen, of het geen aanbeveling zou verdienen dit jaar een sterke toeneming van den voorraad tegen te gaan. Deze overweging heeft geleid tot het voor nemen de hoeveelheid in te zouten ansjovis in het as. seizoen te beperken. Daartoe zal het zouten van ansjovis worden verboden, zoodra een hoeveelheid van 15000 an kers gezouten zal zijn. Ingediend is een wetsontwerp tot toepassing van art. 83 der Comptabiliteitswet 1927 ten aan zien van de kosten van toetreding van het Rijk tot en de bijdrage aan de stichting tot ver ruiming van werkgelegenheid voor academisch gevormden over 1933. In verband met de besprekingen, welke de minister van Waterstaat Dinsdag heeft gehad met den hoofdingenieur van staatstoezicht op de mijnen, bestond, volgens de „N-R.Crt." zoo wel in directiekringen als in den kring van de arbeidersleiders in Limburg een optimistische stemming ten aanzien van de mogelijke ont wikkeling van den toestand. Algemeen bestaat de verwachting dat alsnog een staking zal kun nen worden vermeden. Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer in zake de wetsontwerpen, houdende bepalingen omtrent bovengenoemde diploma's. Om. wordt daarin gezegd, dat de ontwerpen inderdaad een compromis vormen tusschen tegenstrijdige be langen. Uitsluitend heeft de wet ten doel, het vastleggen van de eischen, welke voor een vei lige zeevaart moeten worden gesteld, in welk opzicht het onderscheid tusschen groote han delsvaart en beperkte groote handelsvaart niet gemotiveerd is. Spoedige inwerkingtreding van de voorschriften zal bevorderd worden. Opvolging van het denkbeeld, om de oude diploma's te beschouwen als geldig certificaat voor de nieuwe wet zou bij de uitvoering tot groote moeilijkheden aanleiding geven. De meening, dat in het algemeen de examen- eischen voor de zeevischvaartdiploma's te laag gesteld worden, wordt door den Minister niet gedeeld. Het stellen van hooge eischen zou het bedrijf, dat toch reeds met vele moeilijkheden heeft te kampen, ten zeerste benadeelen. Aan de memorie is een nota van wijziging toegevoegd, waarbij o.a. ten aanzien van de zeevaartdiploma's de eisch van kennis der En- gelsche taal alleen is opgenomen voor de aan vullingsdiploma's. Zooals bekend, heeft onlangs de minister van Economische Zaken een bedrag van f 1.000.009 beschikbaar gesteld voor de propaganda voor opvoering van het Binnenlandsch gebruik van zuivelproducten. Het Crisis-Zuivelbureau heeft gemeend op de meest organisatorische wijze te werk te moeten gaan door in de verschillende provincies, Over- ijsel en Gelderland gecombineerd, propaganda- kernen te stichten; zoo zijn er elf provinciale en een propagandakern gesticht voor de vier groote steden Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht. Die provinciale propagandakernen vragen thans de medewerking van de burgemeesters, van de belanghebbende landbouworganisaties en van de vrouwenorganisaties, waaruit ver schillende districtscommissies worden gevormd, voor de meer locale propaganda voor het meer der gebruik van zuivelproducten, waarvan de actie voor het melkbrood een der voornaamste punten is. In Noord-Holland zullen 'n 24-tal districts commissies worden gevormd. Dinsdag 7 Mei wordt in 't Gulden Vlies te Alkmaar de groote Provinciale Propagandaver- gadering gehouden, voor Noord-Holland, waar toe behalve de burgemeesters en de belangheb bende landbouworganisaties zijn uitgenoodigd: de R.K. Diocesane Vrouwenbond, de Ned. Ver. v. Huisvrouwen, de Ned. Ver. van Boerinnen en Plattelandsvrouwen, de Bond van oud-leer lingen van het landbouw-huishooidonderwijs, de Ned. Christelijke Vrouwenbond. De voorzitter van de Propaganda-commissie van het Crisis-Zuivedbureau, de heer J. A. Geluk, secretaris van de F.N.Z. te Den Haag, zal een inleiding houden, over de nationale be- teekenis van deze propaganda voor de verhoo ging van het binnenlandsch gebruik van zuivel producten. Naar ons ter oore komt, ligt het in de be doeling, dat besprekingen over een nieuw han delsverdrag zullen gevoerd worden. Daartoe zal zich, waarschijnlijk in den loop van deze maand, een delegatie van Nederland naar Rome begeven. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft het- gemeentebestuur van Doetinchem medege deeld, dat hij bezwaren heeft tegen de door den raad vastgestelde loonregeling voor het ge- meentepersoneel. De minister verlangt, dat in alle zeven loon- klassen de minima worden verminderd met 146 en de maxima met 45. Voorts wenscht de minister, dat de loonsver laging voor de eerste zes maanden voor de ge huwden op 10 pCt. en voor de ongehuwden op 15 pCt. wordt gebracht. B. en W. hebben deze voorstellen bij het ge organiseerd overleg aanhangig gemaakt en stel len voor aan de wenschen van den minister te voldoen. Twee van de vijf gearresteerden, verdacht van den straatroof te Oss gepleegd, hebben 'n volledige' bekentenis afgelegd. Van de drie an dere verdachten staat de medeplichtigheid vrij wel vast. Het vijftal zal naar 's-Hertogenbosch worden overgebracht, om ter beschikking van de justitie te worden gesteld. Naar de „Times" verneemt houdt de stijging van den eiereninvoer in Engeland uit Neder land verband met het feit, dat sommige Engel- scbe koopers, die gewoonlijk groote hoeveel- Benoemd tot officier OrMljte-Nassau Orde M. Rooy, administrateur afd. volkshuisvesting ter gem.-secretarie te Rotterdam. Benoemd tot ridder Nederlandsche Leeuw generaal-majoor W. J. D. Havelaar van de artillerie. De zilveren eere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, is bij bevordering toegekend aan M. Beun, gem.-veldwachter te Oostburg. Verleend de eere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in brons, aan C. Ver kerk te Vinkeveen, tweed machinist in dienst van het waterschap Groot-Mijdrecht. Benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau W. J. Pont, gem.-geneesheer te Wijk-bij- Duurstede. Toegekend de aan de Orde van Oranje-Nas sau verbonden eere-medaille in zilver aan: H. Scheele, huismeester in dienst van den heer E. C. K. Völcker, te Almen, gem. Gorssel; H. Franzen, pakhuischef bij de firma Gebroeders Sluijk, te Haarlem, J. Scholten, hoofdverple ger aan het N. H. Diaconessenhuis te Arnhem; in brons aan: H. Gerritse, huisknecht in dienst van den heer H. Corbeljjn, te Tiel. Toegekend de aan de Orde van Oranje-Nas sau verbonden eere-medaille, in zilver, aan: P. van der Sluis, chef van de montage-afdeeling der N.V. Dryfriemenfabriek T. H. Haagen, te Rotterdam. Toegekend de aan de Orde van Oranje-Nas sau verbonden eere-medaille in zilver aan: A. van de Vliert, meesterknecht bij de firma Wed. M. J. van Heeswijk, te Nuland (bij bevordering) in brons aan Mej. R. Stoppelman, dienstbode bij de familie Groenstad, te Amsterdam. Toegekend de zilveren eere-medaille der Oranje-Nassau Orde aan J. van der Horst, baas in alg. dienst bij mevrouw de douairière van Wieldrecht, geb. jonkvr. Van Repelaer te Leersum; en de bronzen eere-medaille aan J. den Das, boerenarbeider in dienst van den heer D. Covers Jzn. te Alkmaar en aan mej. E. Den DasBeets, werkster in dienst van den heer Govers voorn. Benoemd met 1 Mei tot burgemeester van Zoetermeer L. B. Middelberg. Benoemd tot res.-eerste-luitenant bij hun tegenw. regiment de res.-tweede-luits. C. J. J. van Berkel van het 17e reg. inf., J. F. van den Berg van het 22e reg. inf. en C. B. J. van Hui ten van het 14e reg. inf. Met 1 Mei is benoemd tot Commandant van het korps geleiders van ontplofbare stoffen in vasten dienst de gep. majoor der artillerie H. J. Karei. Benoemd tot notaris te Purmerend F. Dokter, cand.-notaris te Purmerend. Herbenoemd tot kantonrechter-plaatsvervan- ger: met 10 Mei mr. L. E. Roes in het kanton Rotterdam; met 20 Mel mr. G. J. Jansen in het kanton Eindhoven, mr. M. C. de Jong in het kanton Arnhem en mr. P. Langeveld in het kanton Alkmaar; met 25 Mei mr. P. J. Jürgens in het kanton Amsterdam; met 2 Juni mr. A. H. C. M. H. van Liebergen in het kanton Maas tricht; met 10 Juni mr. H. P. C. M. de Witt Wijnen in het kanton Gouda, mr. C. J. B. du Croc in het kanton Zierikzee en J. C. Bus in het kanton Sneek; met 16 Juni mr. P. I. J. M. van der Velden in het kanton Nijmegen en mr. C. D. Tukker in het kanton Rotterdam; met 20 Juni mr. H. L. Sijpkens in het kanton Apel doorn. Benoemd tot kantonrechter-pl.verv. in het kanton Leeuwarden H. W. van den Berg, bur gemeester van Schiermonnikoog. Aan J. Eggens is op verzoek eervol ontslag verleend als rechter-pl.verv. in de Rechtbank te Utrecht, onder dankbetuiging. Met 1 Mei bevorderd tot phytopatholoog bij den Flantenziektenkundigen Dienst ir. H. van Lookeren Campagne, te Wageningen. Benoemd tot adjunct-accountant der directe belastingen in tijd. dienst J. H. van Lingen te Arnhem, G. W. M. Smits te Zevenbergen, C. W. Mühlstaff te Rotterdam, J. G. Saarloos te Rot terdam, C. Terhorst te Nijmegen, A. K. Ber- voets te Appingedam, W. J. de Blaeij te Rot terdam. -Met 1 Juni 1935 is aangewezen als directeur van het P.T.T.-kantoor te Zwartsluis de com mies bij den P.T.T.-dienst H. M. Lukens, thans beheerder van het bijpost-, telegraaf- en tele foonkantoor te Sappemeer; met 1 Juni 1935 aangewezen als directeur van het P.T.T.-kan toor te Maassluis de commies bij den P.T.T.- dienst J. L. M. Boot, thans beheerder van het Bijpost-, telegraaf- en telefoonkantoor te Am- sterdam-N^prd. heden Nederlandsche eieren opdoen in het voorjaar en die dan in Nederland opslaan voor verscheping in het najaar, dit jaar er toe zijn overgegaan deze eieren onmiddellijk te impor teeren en in Engeland zelf op -te slaan. Dit be sluit zou genomen zijn met het oog op de mo gelijkheid, dat tegen het najaar een decreet zal worden afgekondigd, waarbij de invoer van eieren in Engeland aan bepaalde grenzen ge bonden zal worden. Voor het loopende kwartaal zal de bestaande vrijwillige afspraak met de importeerende lan den nog blijven gelden. Ter gelegenheid van de heropening van den zomerdienst der Kon. Luchtvaart Mij. van Amsterdam naar Hull en Liverpool v.v. is Woensdag een gezelschap Engelsche journalis ten, dat de gast is van de KLM, omstreeks één uur met de „Duif", bestuurd door gezagvoerder Smirnoff, voor een tweedaagsch bezoek aan ons land op Schiphol aangekomen. Onder lei ding van havenmeester Dellaert hebben de En gelsche gasten zich van de outillage der Am. sterdamsche luchthaven op de hoogte gesteld. In den namiddag is het gezelschap in het Paviljoen Vondelpark een thee aangeboden door den chef van den regeerings-persdienst, den heer A. J. Lievegoed, die vergezeld was door den adjunct-chef van dezen dienst, den heer D. J. Lambooy. Namens de KLM waren aan wezig de heeren Thomson, chef op Schiphol, Dijkstra, vertegenwoordiger te Liverpool, Nieu- wenhuis, chef van het passage-kantoor op het Leidscheplein, en van der Kloot, namens de af- deeling buitenland. Wij merkten voorts op den Engelsch-n consul, den heer Laming en haven meester Dellaert, terwijl ook verscheidene Am- sterdamsche journalisten ter verwelkoming van hun Engelsche collega's de thee bijwoonden. De heer Lievegoed richtte een kort welkomst woord tot de gasten. Namens de vereeniging „De Amsterdamsche Pers" sprak de heer D. Kouwenaar, het En gelsche gezelschap hartelijk toe, en deed uit komen, dat de Nederlandsche journalisten groote bewondering hebben voor de Engelsche pers. De vredelievendheid van het Engelsche volk prijzende, zeide hij, dat het de taak is van alle journalisten, mede te werken aan de handhaving van de goede verstandhouding tus schen de volken. De hoop uitende, dat de En gelsche collega's een aangename herinnering aan hun reis zullen bewaren, wenschte de heer Kouwenaar tenslotte de KLM toe, dat door zakenlieden en journalisten van de lijn, welker heropening tot deze ontvangst aanleiding heeft gegeven, een druk gebruik zal worden gemaakt. Nadat namens het Engelsche gezelschap de heer Taylor van de Liverpool Daily Post in een geestig speech je dank had gebracht voor deze hartelijke ontvangst, vertoefde men, terwijl ver- verschingen werden rondgediend, nog geruimen tijd in gezellig samenzijn op het terras. Morgen zullen de Engelsche journalisten een bezoek brengen aan de internationale bloemen tentoonstelling te Heemstede; des middags om vier uur keeren zij met de KLM naar hun land terug. In de Woensdag te Arnhem gehouden zitting van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van leden voor de Provinciale Staten van Gel derland is de officieele uitslag der verkiezingen vastgesteld. Deze uitslag komt overeen met de gepubliceerde cijfers. Tevens is vastgesteld de lijst der S.D.A.P.. waarover nog geen zekerheid bestond in verband met het feit, dat verschillende lijsten waren ingediend. Na loting is de lijst als volgt vastgesteld: J. L. B. Keurschot uit Didam: mevrouw C. A. Weersma-van Duin uit Zutfen; B. Bakker uit Arnhem; J. Roseboom uit Hattem; A. van Geuns uit Tiel; A. v. Dam uit Winterswijk; G. A. Cordewerer uit Nijmegen; G. Stempher uit Apeldoorn; J. Bronkhorst uit Arnhem; P. A. v. d. Ent uit Arnhem; M. Rademakers uit Arnhem; J. Mooring uit Zaltbommel. Wegens het veroorzaken van dood door schuld is de 21-jarige chauffeur F. C. J. B. door de Haagsche rechtbank veroordeeld tot twee maan den hechtenis, met intrekking van het rijbewijs voor den tijd van één jaar. Op 8 Augustus van het vorig jaar bestuurde B. een personen-auto. waarmede hij een dame als passagiere vervoerde. Hij bevond zich op de Prins Mauritslaan nabij het kruispunt Franken- slag te Den Haag, toen hij een voor hem uit- rijdenden auto rechts wilde inhalen. Hij ver loor daarbij de macht over het stuur en reed het trottoir op. Een zich aldaar bevindende voetganger, de heer W., geraakte tusschen den auto en den muur van het hoekhuis bekneld en werd zoodanig getroffen, dat hij onmiddel lijk overleed. De advocaat-generaal bij het Haagsche Hof, mr. Vermeulen, zeide dat men hier met een buitengewoon groote mate van onvoorzichtig heid te doen heeft. B. heeft met zoodanige snel heid gereden, dat hij het van rechts komend verkeer niet ontwijken kon en moest toen een zoodanige manoeuvre maken, die zijn wagen op het trottoir bracht. Bovendien bleken de remmen niet in orde te zijn. Op dien grond achtte spr. de opgelegde straf in overeenstemming met den ernst van het ge pleegde feit en concludeerde hij tot bevestiging daarvan. Mr. F. W. Nanning verzocht clementie. Arrest 15 Mei as. Een 42-jarige kellner, die den laatsten tijd de aandacht op zich had gevestigd door zijn bui tensporige uitgaven, is, naar het „Handelsblad" meldt, dezer dagen aangehouden. Bij verhoor op het politiebureau bleek het vermoeden, dat hjj schuldig zou zijn aan een in Feyenoord ge pleegde berooving, juist te zijn. De man bekende den gepensionneerden fabrieksarbeider uit de Oranjeboomstraat in een café van diens porte feuille, inhoudende ƒ1200, te hebben beroofd. Deze diefstal werd de vorige week Woensdag gepleegd. Bij de aanhouding had de man nog ƒ200 over. fl^vwwwvwwwwwwwwvwi TT „Met God's hulp," fluisterde hü, terwijl hij zijn gezicht tegen het hare aanlegde op de oude, liefkozende manier. „Maar u moet altijd Voor me bidden, altijd." Bij het afscheid schreide zij niet, hoewel, toen hij weg was, het was alsof haar* hart brak, Lambert was heel teeder in de dagen die volg den. Primula was rustig en vol toewijding en vroeg niets over dat laatste gesprek met Cym- heline. Zij gingen weer in het Oude Huis wonen en Lambert hervatte zijn werk, alsof hij er nooit hit geweest was. 2jj verzorgden Viola alsof zij een zieke was, in de dagen, nadat Cymbeline was vertrokken. HOOFDSTUK Het Kanaal lag ver onder hem, als een sluier Van blauw en zilver. De kust van Engeland was onduidelijk en wazig door een dikke mistbank, die haar als een kleed' omsloot, slechts hier er. daar blonk wit een krijtrots. Frankrijk lag als gehuld in een dof gouden hajaarslicht, men zag den rook die opsteeg uit steden en dorpen, de smalle glinsterende ban den van de rivieren, de rechte witte wegen, dwars door groene landouwen, aan beide zijden bewaakt door boomenrijen. Alles was kleurig, het panorama peuterig klein. Door den afstand scheen het zelfs onbe langrijk, toen hij nog hooger klom om een witte mistbank te ontwijken. Hij vloog over naar Franki'ijk, om eindelijk zijn aandeel te nemen in het groote avontuur. Hij was, zooals de meeste jongelui van zijn leeftijd, zonder vrees, bijna zorgeloos. En onder zijn rustige oplettendheid vervulde hem een diepe, heftige opwinding. Het gesnor van zijn schroef, het harde, wilde, schurende geluid, was hem muziek, woeste, eentonige muziek. Hij vloog snel, de wind floot in zijn haar. Wat zag de zee er plat uitbijna als een enorme uitgestrektheid hemelsblauwe zijde, waarover de stoomschepen met tergende traagheid voeren. Het leek, alsof zij over een vaste substantie gleden. Hier boven zag men de dingen anders. Een mensch was zoo nietig, een dwerfhij had van vliegeniers gehoord, dat, toen ze voor de eerste maal boven waren en de strijdende legers zagen, het dwaas geschenen had, die speelgoed soldaatjes, die een kinderachtig spel speelden. Niet een grimmigen strijd op leven en dood. Zag het er, van God's standpunt uit bezien, ook zoo kinderachtig uit? Onmogelijkals zelfs geen musch Zelfs geen muschhoe veel minder dan een ziel, voor wie al het lijden van den Ver losser opgeofferd was? Als bekeerling van nog pas een paar dagen, voelde Cymbeline zich als of hij onmetelijke geestelijke rijkdommen ontvangen had. Al de nieuwe gloed van een bekeerde was in hem. Hi) begon de dingen al te zien met dat geestelijk inzicht, dat alle katholieken moeten hebben, als zij dat eeuwigheids-standpunt innemen, van waaruit zij al hun woorden en daden moeten becordeelen. Dat geestelijke lag onder alles, doordrong alles. En men kon nergens meer bang voor zijn Er was geen vrees voor de ziel, die in staat van genade het lichaam verliet. Zelfs kon men dat uur met vreugde verbeiden als men binnen de palen gebleven was. En het was zoo gemakke lijk er binnen te blijven, zooals een katholiek dat behoort te doen. De regels waren duidelijk en: helder als kris tal, niemand behoefde in het duister rond te tasten. Niemand behoefde zelf uit te maken, wat goed en wat niet goed was. Er waren plich ten te vervullen, in het begin was het zelfs moeilijk en vernederend voor sommigen. Maar de belooning Heel duideijk kwam de herinnering van den laatsten Zondag op Valleylands in zijn gedach ten terug. En niet alleen het beeld van An gela en van hun nu uitgesproken genegenheid voor elkaar overstroomde hem met zoetheid. Het was de geestelijke zijde, de diepere beteekenis van alles wat hij gezien en gehoord had. O, die eerste Kerstmis op Valleylands, die hem liet geloof gegeven had. Wat een lichten wenk had hü maar gehad, wat een kleine kans om die kapel voor het eerst binnen te treden. Een drafje over de wintersche voelden... Het bijna kinderachtige avontuur om door de Trent te wa den. Hoe licht had het hem kunnen ontsnappen. En wie weet of hij dan in jaren nog de kans gehad zou hebben om weer eens Mis te hooren? Dan had hij misschien al die groote gunsten niet ontvangen. Die gedachte benam hem den adem. Hii had gebeden en de nevelen waren opge trokken. Eensklaps was zijn wereld veranderd. Leven en dood waren geen vijanden meer. Het lichaam was van zoo weinig belang, daaren tegen de ziel die er het leven aan gaf, zooveel. Misschien herneemt het leven nooit meer zijn gewoon aanzien, als eenmaal dat helder visioen van het geloof iemand verschenen is. Het leven is veranderd in beteekenis en belangrijkheid. De tijdelijke dingen worden teruggebracht tot hun ware proporties, komen op den tweeden rang. Het lichaam wordt daarom alleen kost baar, omdat het een tabernakel is van iets onsterfelijks, iets eeuwigs, onverwoestbaars. Jong en schoon, sterk en blij, toch ziet het zichzelf sterfelijk en vergankelijk. Alle moeilijkheden werden door de katholieke kerk opgelost in het licht der eeuwigheid. Daar in lag de uitleg voor alles wat den mensch ver ward en onbegrijpelijk toeschijnt. De slanke, witte toren midden in een dorp, bracht zijn gedachten tot de werkelijkheid terug, met een schok en onbewust boog hij het hoofd. In den geest knielde hij aanbiddend neer voor het Allerheiligste Sacrament in Valleylands, Ik wou u iets zeggen. Wil je je betrekking opzeg gen? Dat niet, ik wil wel dienst bode zijn, maar geen lid van de familie. Holite Humor, Londen De advocaat-generaal bij het Haagsche Hof, mr. Vermeulen, concludeerde Woensdag tot be vestiging van het vonnis der Haagsche recht bank, waarbij de gewezen keurmeesters H. V. en A. C. van V., van de veilingsvereemging ,,'s Gra- venzande", zijn veroordeeld iedeT tot tien maan den gevangenisstraf. Verdachten, die resp. Ie en 2e keurmeester bij genoemde veiling waren, hebben in strijd met hun plichten eenige malen goederen als bloemkool e.d., die z.g. „doorgedraaid" waren en die volgens de voorschriften vernietigd be hoorden te worden, aan derden afgeleverd en de opbrengst ten eigen bate aangewend. Ook hadden zij eenige kisten druiven, die op de vei ling waren blijven staan, ten eigen bate verkocht. De beide verdedigers, mej. mr. Marcus en mr. J. de Jong, pleitten clementie, op grond, dat de beide mannen een langdurigen staat van dienst hebben, en dat zij hun toekomst door deze fei ten hebben bedorven. De bevolking van 's Gra- venzande is hun zeer goed gezind en alom is men van meening, dat deze menschen reeds zwaar genoeg gestraft zijn. Het hof zal 15 Mei a.s. uitspraak doen. Te Haarlem is Woensdagmiddag de 11-jarige M. A. L., wonende in de Lombokstraat aldaar, in het Noorderbuitenspaarne verdronken. De jongen speelde met zijn zevenjarig zusje op het onderstel van een op den wal staande hijschkraan. Het meisje viel daarbij in het wa ter en de jongen, die haar wilde grijpen, even eens. Voorbijgangers wisten het meisje te red den, doch de jongen was reeds in de diepte ver dwenen. Na tien minuten dreggen heeft de po litie hem opgehaald. Een dokter en eenige leden van de reddingsbrigade hebben geruimen tijd kunstmatige ademhaling toegepast, doch de levensgeesten waren reeds geweken. Het lijkje is naar de Mariastichting overge bracht. Zijn overgang was zoo buitengewoon gemak kelijk en eenvoudig gegaan, dat het niet te ver wonderen was, dat zelfs Viola dacht, dat hot niet heelemaal echt was. Zij had het te veel aan den invloed van Angela toegeschreven. Maar Cymbeline wist wel, dat Angela er eigen lijk heel weinig mee uit te staan had gehad. Er zijn zielen, die, beroofd van het erfdeel des geloofs, zich van allen godsdienst afzijdig houden, totdat zij in aanraking komen met het katholieke geloof, waar zij al dien tijd onbewust op gewacht hebben. Zonder dat zij precies de grootte van hun gemis voelen, kunnen zij toch geen vrede nemen met surrogaten en als de tijd komt, treden zij in de Kerk, met gemak en eenvoudige vreugde: het is als de thuiskomst van een laten zwerver. En zoo was het ook ongeveer gegaan met Cymbeline Harriman. Het middel was inder daad Angela geweest, maar als hij zich voor stelde, wat haar aandeel was geweest, scheen het hem toe, dat zij hem alleen maar geleid had naar een deur die al open stond. De kerk had haar deuren open gezet voor een jongen vurigen apostel. Hij keek neer op Frankrijk en bepeinsde of het hem leven of dood zou brengen. Daar verrees het Engelsche kamp met zijn lange tentenrijen. En snel volbracht Cymbeline zijn daling door de klare lucht, landde en stond voor den eer sten keer op Franschen grond. HOOFDSTUK XXIII In de week na het vertrek van Cymbeline kwam Angela geheel alleen zijn moeder een be zoek brengen. Het was de allereerste maal, dat zij het Oude Huis binnen trad. Cymbeline had er niet terug kunnen komen, vóór hij naar Frankrijk vloog. Haar bezoek was inderdaad een mijlpaal. Het was de eerste keer. dat een Weste den drempel van een Harriman overschreed sinds den tijd, dat de muur gebouwd was, meer dan vijf en 'twintig jaar geleden. Haar gezichtje was smaller en zorglijker ge worden en Viola, die haar niet gezien had sinds den avond van het bal, toen zij opgewonden was geweest en vol van haar succes, vond, dat zij erg veranderd was. Er lag een rustelooze, ongelukkige trek om haar mond en Viola voelde haar moederlijke zorg dadelijk ontwaken. „Hebt u al iets van hem gehoord?" was de vraag, waarmee zij als met de deur in huis viel. „Alleen nog maar een briefkaart. Hij is er, ergens in Frankrijk," antwoordde Viola. Zij zaten in het salon van het Oude Huis, de wijde ramen zagen uit op het grasveld. De mu ren waren bekleed met groen damast, er lag een paars kleed op den vloer. Het was een ka mer die een gevoel van rust en vrede gaf, oo>: omdat er zoo weinig meubelen stonden. Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 3