Het Industrialisatie-Congres I NNI Ertsrijk Limburg Moreele terreur WERKHERSTEL EN WERK VERRUIMING DONDERDAG 2 MEI 1935 Doel van het congres is het verkrij gen van loonenden arbeid voor ons volk in al zijn geledingen, voor arbeiders, werkgevers, boeren, middenstanders Eenheid der deelnemers Juist inzicht noodig Groot nationaal belang - Op elkaar aangewezen Nationaal huldeblijk Ter blijvende herinnering aan de reis van de K XVIII xvrrr'. K.J.C. IN HET BISDOM HAARLEM Statuten bisschoppelijk goedgekeurd DE BLOEIENDE BEEMSTER Op 5 Mei het hoogtepunt Veelbelovende vondsten doen de resultaten eener exploratie met vertrouwen tege moet zien Maatschappij voor dit doel opgericht Het filmcongres te Berlijn A. C. de Bruyn, voorzitter van het £J£. Werkliedenverbond De rede van Dr. Goebbels Dr. Goebbels K.R.O.-NIEUWS De nieuwe pachtwet Indiening van ontwerp heeft eenig oponthoud Nederlandsch-T urksche clearing „OMROEPERS" VOOR DEN KANTONRECHTER Van een geheimen zender De „Ijsvogel" naar Indië vertrokken De „Pelikaan" op Schiphol Examen radio-amateur Door de N.S.B. De overval te Oss Officieele verklaring over de zaak DE MEIHOF Examens in volksdansen KLEEDINGSCHULD VOLDAAN Ter voorbereiding van het door de vier katholieke standsorganisaties in Nederland op Maandag 13 Mei as. in den Dierentuin te 's-Gravenhage te houden Industrialisatie- Congres voor werkherstel en werkverruiming werd in het begin van deze week een over zicht gegeven aan de vertegenwoordigers der katholieke pers, door de congrescommissie. Deze bijeenkomst, die gehouden werd in Hotel Victoria te Den Haag, stond onder leiding van den congres-voorzitter, den heer J. van Hel- lenberg Hubar, burgemeester van Rijswijk. Deze wees er in zijn openingswoord op, van hoe groote beteekenis het congres is, wegens het groote doel, dat men er mee nastreeft, het verkrijgen namelijk van loonenden arbeid voor geheel ons volk. Het congres is geïnspireerd op deze gedach te, dat het een geëigend middel zal zijn, al lereerst om de eenheid der deelnemers te manifesteeren ten aanzien van de onder havige materie, voorts om volk en regeering voor zoover nog noodig, wakker te schudden en tenslotte om de overtuiging te demon- streeren, dat niet berust mag worden in den huidigen toestand. Ondernemers, arbeiders, overheid, wetenschap en kapitaal zullen zich, in combinatie met een actieve regeeringspolitiek, op moeten maken om den uitweg te vinden uit de huidige moeilijk heden. Naar de meening der organisatoren van het congres, zal het productie-apparaat hier te lande voor een belangrijk deel moeten worden omgebouwd. De vier katholieke standsorganisaties willen op het congres de middelen bieden om de be staande werkgelegenheid in de eerste plaats te behouden, maar daarnaast uit te breiden en datgene aan te voeren, wat tot nieuwe vorming aanleiding kan geven. Daardoor willen zij stimuleeren en steunen de activiteit van den Nederlandschen onder nemingsgeest, van welken bekend is dat er nooit tevergeefs een beroep op gedaan wordt. Voorts echter zal ook de actieve regeeringspolitiek in deze middelen het werktuig vinden om zich te manifesteeren en van haar taak te kwijten. Bij dit alles moet het particulier initiatief voorop gaan en den voorrang hebben, maar het dient in zijn actie dan ook geprikkeld, gesteund en beschermd te worden. In het vervolg van de conferentie zette de heer Ir. F. Guljé, voorzitter van de Alg. R. K. Werk- geversvereeniging, uiteen, dat verbetering der industrieele politiek slechts door een juist inzicht in de bestaande toestanden en verhoudingen ver kregen kan worden. Aan de nijverheid in ons land is niet alleen in 't buitenland, maar ook in Den Haag weinig aandacht geschonken. Een nauwer contact met Indië zou voorts voor de industrieën nieuwe mogelijkheden kunnen openen. Hierbij dringt zich ook een punt op, dat in de laatste jaren urgent geworden is n.l. de organisatie van onzen economischen voorlich tingsdienst, door benoeming van meer handels- attaché's en beroeps-consuls. Uitbreiding en aanvulling van onze industrieele uitrusting dient voorts onder het oog gezien te worden. Indien er gunstige omstandigheden verkregen konden worden, dient mede het werk der Econ. Technologische Instituten gecoördineerd, gesti muleerd en gecontroleerd te worden, juist Waar hier te lande zulk een overvloed van jonge, economisch geschoolde krachten hun schouders onder dit werk kunnen zetten. Het ongebruikt laten van hun kennis en energie is nationaal verlies. Ten slotte zijn er goederen, bij welker productie geestelijke facto ren, zooals wetenschap en octrooien, een groote rol spelen. De heer A. C. de Bruijn, voorzitter van het R. K. Werkliedenverbond, zette uiteen, dat niet de bevoorrechting van een enkele groep of stand beoogd is, doch de verwerkelijking van een groot nationaal belang. De werknemers organisatie is hierbij zeer geïnteresseerd, wegens het groot gedeelte der leden, die werkloos zijn geworden. Het aantal werkloozen is niet verminderd, doch toegenomen en toenemende. Voor deze Werkloozen en den bevolkingsaanwas is ook in 't buitenland geen ruimte te vinden en vaak niet eens gelegenheid tot vestiging. Alleen de industrie blijft dan als mogelijke Uitkomst in dezen noodtoestand. Doel van het congres zal zijn, regeering en volksvertegenwoordiging tot activiteit aan te sporen, tyaarbij niet langer heil ge zocht wordt in een aanpassingspolitiek, die achter de feiten aankomt. J. van Helleriberg Hubar, de congres- voorzitter De bijzonder aantrekkelijke sociale kant van 't congres is wel de manifestatie der katholieke eenheid onder de vier katholieke standsorgani saties, die op elkaar blijken te zijn aangewezen en elkander kunnen steunen. Een manifesta tie alzoo, waarvan de leerzame beteekenis ook buiten de katholieke kringen opgemerkt zal worden. Reeds eerder is er, volgens den heer De Bruijn op gewezen, hoe voorzichtig men moet zijn met steeds verder doorgevoerde loonsver lagingen, ten aanzien van de industrie. Ten spoedigste moet begonnen worden met het gezond maken van het industrieele leven in ons land. Ook namens den R. K. Boeren- en Tuinders- bond werd een toelichting gegeven op de con gresgedachte. Hiertoe verklaarde Mr. H. van Haastert in een saamvattende bespreking aller eerst dat er geen tegenstelling bestaat tusschen industrieele belangen en die der boeren en tuinders. Ook land- en tuinbouw hebben wezen lijke interessen bij de industrialisatie. Zij kan het middel immers zijn om de overtollige werk krachten op 't land over te nemen. Vooral ook echter omdat zij, voor de afgesneden uitvoer- mogelijkheden, nieuwe afzetobjecten kan ver schaffen in eigen land, door het vergrooten der koopkracht van de massa. Tenslotte is er ook voor boeren en tuinders behoefte aan een orde ning, die juist momenteel gunstig aangevat zou kunnen worden, nu de afhankelijkheid van het land- en tuinbouwbedrijf van de Regeering zoo l groot is. Voor den Ned. R. K. Middenstandsbond sprak Drs. H. L. Janssen over de bijzondere belangen, die hier in elkaar grijpen: men is heden op elkaar aangewezen en juist voor den midden stand kan door industrialisatie verbetering ge bracht worden. Toeneming van de koopkracht en invoering van het kwaliteitsproduct zullen er het gevolg van zijn. Nooit is zoo scherp als thans gebleken, dat de zgn. zelfstandigheid van den middenstander slechts in schijn bestaat. Onderzoekingen, die cijfermateriaal opleverden, hebben sedert kort plaatsgevonden en de daling in de belooning, die zij aanwezen, was waarlijk schrikbarend. Vele zaken werken met onhoud baar verlies of zonder eenige belooning voor hun arbeid; vrijwel alle missen zij een opbrengst die alle kosten dekt. Elke uitbreiding van werk gelegenheid vergroot de ingekrompen bestaans mogelijkheid voor den middenstand. Na deze beschouwingen beantwoordden Mr. v. Hellenberg Hubar en Dr. L. G. Kortenhorst vragen, waarbij zij in het licht stelden hoe het congres zich zal keeren tegen de liberale aan passingspolitiek en tegen die opvattingen van de Regeering, waarmee zij blijk geeft achter de crisis aan te komen. Men dient thans ten snelste vóór de crisis uit te komen en het offensief aan te vatten, ook vóór de regeering er het sein toe geeft. Reeds nu hebben de congresplannen in den lande aandacht getrokken en tot verblijdende opmerkzaamheid aanleiding gegeven. Ir. F. Guljé, voorzitter der Alg. R-K. Werkgeversvereeniging Langzaam aan nadert Hr. Ms. K XVIII het einde van haar vijfwerelddeelen-reis; een tocht, die in alle opzichten phenomaal was, en welhaast haar weerga niet vindt in de ge schiedenis van onze Nederlandsche Marine niet alleen, maar evenmin in de geschiedenis van welke zeevarende natie ook. Het Comité „Onze Marine", dat tijdens den grandiozen tocht van onze K-boot het contact tusschen Vaderland en onderzeeboot heeft le vendig gehouden, roept thans het geheele Ne derlandsche volk op, om het mogelijk te maken, het tweede deel van zijn taak voor de K XVIII te kunnen uitvoeren. De belangstelling van het Nederlandsche volk in de reis van Hr. Ms. K XVIII moet zijn van blijvenden aard. Het comité heeft gemeend, dat dit het best bereikt kon wor den door de vorming van een fonds, waar uit ook in de toekomst de belangstelling voor bijzondere prestaties van onze Marine behouden blijft, terwijl ter herinnering aan de reis van Hr. Ms. K XVIII gebrandschilderde ramen in de kazerne onderzeedienst te Soerabaja en te Den Helder zullen worden aangeboden. Deze gebrandschilderde ramen zullen sym- boliseeren de belangstelling van het Neder landsche volk, hier, zoowel als in onze over- zeesche gebieden, voor den tocht van de K 18. Vervolgens zullen de ramen herinneren aan het vertrek, aan de ontmoeting met de „Snip", aan het wetenschappelijk werk van pref. Vening Meinesz en aan de aankomst te Soera baja. Wie aan de totstandkoming van dit natio naal huldeblijk wil medewerken, wordt verzocht zijn bedrage per postwissel of giro 42883 te zenden aan „Onze Marine", Den Helder, ou der motto: „Voor Nationaal Huldeblijk K Z.H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent heeft de statuten van de K. J. C. in het bisdom Haarlem ontworpen door het thans afgetreden bestuur, goedgekeurd, aldus de „Msb.". Onverwijld zal nu worden overgegaan tot de samenstelling van een bestuur en raad, zooals de statuten die aangeven. In aansluiting op een reeds gedane mededee- ling bericht de K. N. A. C ons, dat een toent door de bloeiende Beemster begint Mei het aller mooist zal zijn. Verwacht mag worden, dat 5 Mei a.s de Beemsterbloei zijn hoogtepunt zal heb ben bereikt. Om de mooiste effecten te verkrijgen ver dient het aanbeveling om de Beemster van Purmerend af binnen te rijden. Betsy, de olifant van den Haagschen Dierentuin, deponeerde de ontvangen centen in een speciaal daarvoor bestemd bakje, tot zij op een goeden morgen ontdekte dat een vogel dit bakje tot woonhuis had uitverkoren Het is een algemeen bekend en erkend feit, dat Holland op metaalgebied arm is. Weliswaar heeft men in vroeger jaren uit kleine riviertjes ijzer, dat zich daarin vastgezet had gewonnen, maar de inferieure kwaliteit deed spoedig de nutteloosheid hiervan inzien. In Limburg zijn echter steeds sporen van ertsen gevonden. Particulieren, door die vond sten tot initiatief gebracht, hebben in den voor bijen tijd herhaaldelijk gepoogd hier tot ont ginning te komen, maar de geringe financieele draagkracht dezer dwergondememingen deed dien met moed begonnen arbeid steeds zonder tastbare resultaten blijven. In de laatste jaren zijn door den kolenmijn- bouw op verschillende punten in Zuid-Limburg vry belangrijke ertsaders aangetroffen in het productieve carboon. Deze houden lood-, koper en ook zinkertsen in. Emd 1934 is onder leiding van den mijn ingenieur jhr. dr. P. J. C. de Wijkerslooth de Weerdesteijn een voorloopig onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid, of in Zuid-Limburg voor een eftsmijnbouw gunstige objecten voorhanden zouden zijn. In zijn rapport hierover, conclu deert genoemde ingenieur dat niet alleen het carbonisch lei- en zandsteengebergte van Lim burg een vrij rijke dooradering met lood-, zink en koperertsen kent; maar dat ook in de kalk- lagen onder dit gebergte rijke en massieve erts- ophoopingen moeten zijn gelegen. Zelfs kan op redelijke gronden worden aangenomen dat in den ondergrond van Zuid-Limburg de eigen lijke verertsingshaard gelegen heeft van waar uit. de ertsafzettingen van het Akener en Mo- resnetgebied voortgekomen zijn. Dezelfde kalklagen, welke in Moresnet zulke groot© hoeveelheden erts leverden, zullen, naar Kien gerechtigd is aan te nemen, ook in dezen ondergrond ertsrijk zijn. De ertsaders getuigen trouwens reeds hiervan. De rapporteur raadt een nadere exploratie dan ook sterk aan. Na beëindiging dezer explo ratie zal op grond der verkregen en verzamelde gegevens uitgerekend kunnen worden, of de in den ondergrond gelegen ertsmassa's een econo misch object vormen en of men tot exploratie van de aangetoonde voorraden al dan niet kan overgaan. Momenteel is hier te lande een Nederland sche exploratie- en exploitatie-maatschappij op gericht, n.l. de N.V. „Cavando Aequiro", welke zich het volgende ten doel stelt: a. het opsporen van delfstoffen? b. het ontginnen en economisch effectueeren van delfstoffen; c. het winnen van producten uit delfstoffen; d. het verkrijgen van en het beschikken over concessies en vergunningen, welke strekken tot Zooals we reeds met een enkel woord hebben bericht, is het internationaal filmcongres te Berlijn geëindigd, en naar het Duitsche Nacht- richten Bureau meldt, is thans de grondslag „elegd voor een vruchtbare internationale sa menwerking om te komen tot een verbroedering der volken, door middel van de film. Het hoogtepunt van de slotvergadering was de rede van den Rijksminister voor Propaganda, dr. Goebbels, die uitvoerig zijn persoonlijke mee ning over de film heeft te kennen gegeven. Allereerst bracht dr. Goebbels den groet over van den Führer en van de Rijksregeering en dankte het congres voor den gepresteerden ar beid. Daarna gaf de spreker een overzicht van den toestand in de filmwereld en verklaarde dat de kunst weer samen te binden had wat door politiek en economie was gescheiden. Iede re natie, aldus Goebbels, schept kunst in eigen stijl. De kunst is de edelste cultuuruitdrukking van een volk. De meest internationale kunst zal dus die kunst zijn, die uit een sterk nationaal gevoel geboren werd en uit het volksgemoed is ontstaan, maar die zoo sterk dynamisch geladen is, dat zij tot over de grenzen uitbreekt, dat zij vér buiten de eigen cultuurgrenzen reikt, en weer naar aller menschenhart zal verlangen. Ik weet, zoo ging Goebbels verder, dat ik zeer hooge eischen stel aan de artistieke film, die volgens strenge wetten moet gemaakt zijn, wil zij een waardige plaats innemen onder de verschillende oudere kunstvormen. Slechts wanneer de film luistert naar haar eigen wetten, kan zij groot worden. Het too- neel en het boek hebben ieder hun eigen spraak, doch wat in het schemerlicht van het tooneel nog aanvaardbaar wordt, verliest zijn schijn in het harde onmeedoogende licht der Ju.piter- lampen. De film mag zich ook niet richten naar het boek, dat zijn traditie van eeuwen aanwendt om de film te overwoekeren. De film moet haar eigen weg gaan. Een tweede stelling, die Goebbels verkon digde, was de volgende: De film moet zich los i maken van de vulgaire platheid der amuse mentsfilms, doch mag hierbij vooral niet haar greep op het volk verliezen. De smaak van het publiek is geen verschijnsel, dat men als be staande moet aanvaarden. Deze smaak laat zich cultiveeren. Men kan haar beïnvloeden in goede en in slechte richting, doch hiervoor zün soms groote opofferingen noodig. Dat wil echter niet zeggen, dat de film slechts een bleek aesthetisme te dienen heeft. Integen deel, juist op grond van haar verstrekkende invloed en haar vergrijpende mogelijkheden moet de film, meer nog dan de ander? kunsten een volkskunst bij uitnemendheid zijn. Maar volkskunst heeft lief en leed van het volk in een edelen vorm gestalte gegeven. De film mag zich dus niet verliezen in een droomland, doch moet midden in de werkelijkheid staan. De materieele offers, die men voor de kunst brengt, geeft de kunst ideëel weder terug. Iede re regeering heeft o. a. tot taak om groote ge- bouwen te laten scheppen, teneinde den archi- tectonischen geest van den tijd een kans te ge ven, doch ook ten aanzien van de film heeft de regeering dezen plicht. Daarom zal iedere re geering ook finantieele offers moeten brengen om de artisticiteit van de film veilig te kunnen stellen. De film, zoo luidt een andere stelling, moet midden in den huidigen tijd staan. Dit wil ech ter niet zeggen, dat zij geen historische on derwerpen mag kiezen, doch deze onderwerpen moeten op onzen eigen tijd afgestemd zijn. Wanneer de film uit deze gedachte geboren wordt, dan zal zij de volken niet van elkaar verwijderen, doch tot elkaar brengen. De film kan een cultuurbrug zijn tusschen de verschil lende naties. Sprekend over de Duitsche film, wees de mi nister er op, dat Duitschland eerlijke bedoe lingen heeft deze cultuurbrug te slaan. Een groot en rijk leven wacht er op in de film ver beeld te worden. De film moet waarachtig zijn als het leven zelf, zij moet rekening houden met de verlangens der menschen. Aldus in korte trekken de rede van dr. Goeb bels. Een van de resultaten van het filmcongres is nog de oprichting van een vereeniging voor film kunstenaars uit Duitschland, Tsjecho Slowakije en Oostenrijk. De leden dezer vereeniging heb ben alle filmkunstenaars der wereld opgeroe pen om toe te treden tot hun organisatie. Aan de statuten der vereeniging zal spoedig worden gewerkt, daar de leden binnen afzienbaren tijd een bijeenkomst in Venetië zullen beleggen. L':»: Zondagavond 5 Mei, op 9.35 uur, zendt de K. R. o. een Thomas More-herdenking uit met medewerking van mevrouw Ellen Russe en het KRO-orkest. Van de feestconcerten ter gelegenheid van het Nederlandsch Muziekfeest 1935, dat bedoeld is als een huldiging van Willem Mengelberg, geeft de K. R. O. Zaterdag 4 Mei een uitzending van „Elektra', het drama van Sophocles, waarbij Diepenbrock de muziek schreef en welk drama in den Stadsschouwburg te Amsterdam wordt opgevoerd, onder auspiciën van de Wagner- vereeniging. Dinsdag 7 Mei wordt het groote feestconcert in het Concertgebouw, uitgezonden m. m. van het Concertgebouworkest o. 1. v. Willem Men gelberg, gastdirigenten en vacole en instrumen tale solisten. de sub a, b en c genoemde handelingen; e. den handel in delfstoffen, daaruit gewonnen producten, alsmede in artikelen, benoodigd voor of betrekking hebbend op den mijnbouw; f. de deelname in andere ondernemingen. Als eerste object kiest deze N.V. het exploree- ren en eventueel exploiteeren van lood- en zink ertsen in Zuid-Limburg, dit op grond van bo ven aangehaald rapport. De ontwerp-statuten liggen ter inzage bij mr. G. H. J. W. van Soest, advocaat en procureur aan de Voorstraat te Utrecht. De „Msb." weet mede te deelen, dat een ontwerp-Pachtwet op het Departement van Justitie gereed ligt. Aangezien echter de zaak mede beoordeeld moet worden door de Depar tementen van Financiën en Economische Za ken en overigens een kwestie is, welke het ge heele kabinet raakt, is eenig oponthoud on vermijdelijk. Van Regeeringszijde wordt gestreefd naar zoo spoedig mogelijke indiening, die dan ook binnen afzienbaren tijd wordt verwacht. De directie van het Nederlandsch Clearing- instituut deelt het volgende mede: Teneinde verbetering te brengen in de si tuatie, geschapen door de ongunstige ontwik keling der Nederlandsch-Turksche clearing, is de Nederlandsche Regeering met de Turksche Regeering in nader overleg getreden. In afwachting van de te treffen regelingen wordt aan exporteurs in overweging gegeven, alvorens, met ingang van heden, verdere ex porten naar Turkije te ondernemen, welke voor verrekening via de clearing in aanmerking zul len worden gebracht, zich bij het Crisis-Uitvoer- Bureau te voorzien van een contróle-uitvoer- certificaat. Het Crisis-Uitvoer-Bureau zal deze certificaten slechts voor bepaalde goederen en binnen vastgestelde grenzen mogen afgeven. Of en in hoever vorderingen wegens leverin gen van goederen, waarvoor geen contröle-uit- voercertificaat werd verkregen, te zijner tijd tot vereffening over de clearing zullen worden toegelaten, zal nader worden vastgesteld. Te Delft heeft eenigen tijd een geheime zen der, die zich aankondigde met de letters X. X. X., na middernacht vreugdeklanken in den ether gebracht. Dat heeft zoo eenige weken kunnen voort duren, totdat ambtenaren van den P. T. T. dienst en politie de geheime „studio" wisten te ontdekken, en een inval deden op de kamer van een student aan de Hertog Govertkade. Daar werd de installatie in beslag genomen, en vijf studenten-omroepers bekeurd. Woensdag hadden twee van hen zich voor den kantonrechter te Delft te verantwoorden; drie van hen hadden van het schikkingsrecht gebruik gemaakt. Eén van de studenten gaf het feit toe, doch de ander zette uiteen, dat hij tijdens de uit zendingen niet aanwezig was, welke verklaring door getuigen-studenten werd gestaafd. De ambtenaar van het O. M. vorderde f .100 boete, doch de kantonrechter meende de boete gelijk te moeten stellen met die van het be schikkingsrecht, nJ. f 50 subs. 10 dagen. Hedenmorgen te 6.30 uur is het K.L.M.- vliegtuig de „Ijsvogel" van Schiphol naar Ba tavia vertrokken. Twee passagiers maken de reis tot Singapore mee. Het toestel vervoert voorts 113 K.G. bagage, 130 K.G. lading, 325 K.G. post en 49 K.G. pakketpost. Het Indië-vliegtuig de „Pelikaan" is Woens dagavond te 20.34 uur op Schiphol geland. De „Oehoe" op de uitreis is in Bangkok aan gekomen. Op Maandag 3 Juni a.s. en zoo noodig ook op volgende dagen zal weder examen worden gehouden tot het verkrijgen van een amateur- raciozendmachtiging of een verklaring van be voegdheid tot het bedienen van een zoodanige zendinrichting. Het examen zal worden gehouden in het ge bouw Scheveningscheweg 6 te 's Gravenhage, telkens te 19 uur. Zij, die aan dit examen wen- sehen deel te nemen, moeten hun verzoek om een zendvergunning richten tot den minister van Binnenlandsche Zaken of, om een verkla ring van bevoegdheid, aan den directeur-gene raal der P.T.T. uiterlijk Vrijdag 24 Mei Met soortgelijke middelen als in Duitschland zijn toegepast, om macht te krijgen en onrecht te ple gen, wordt ook in Nederland gewerkt. Aan vele medici in ons land heeft de N. S. B. een circulaire gezonden, aldus aan vangend: „Het is ons uiteraard bekend, dat vele onzer volksgenooten (o.a. Katholieken en Israëlieten) bezwaren hebben tegen den vorm, waarin zich het Duitsch Nationaal- Socialisme openbaart, terwijl anderen (b.v. Vrijmetselaren) tegen het Italiaansche Fas cisme zijn gekant." Daarom wordt iedere „Weledele Zeergeleerde Heer" dokter of arts gesommeerd, om „strikt vertrouwelijk bij gaande vragen te willen beantwoorden en ons deze antwoorden in bijgesloten enve loppe in te zenden." De vragenlijst luidt: Zijt gij reeds lid der N. S. B.? Symphatiseert gij met ons streven? Acht gij toetreding bezwaarlijk voor Uw prac- tijk? Kent gy ons programma en de toelichtingen? (Brochure 1, 2 en 4). Zfjt gij abonné van Volk en Vaderland? Zijt gij tegenstander onzer beweging? Zoo ja, waarom? Wenscht gij nadere inlichtingen? AfzenderOnder teekening Goedgunstig werd in de circulaire nog meegedeeld dat desnoods de onderteekening niet behoefde te worden aangebracht. (Het scherpzinnige centrale stelsel zift dat toch wel uit). Maar door de vertrouwelijke me- dedeelingen kwam de „Nat. Soc. Beweging in Nederl." namens welke door H. K. hoofd afd. III onderteekend werd, er achter wie onder de medici voorstanders, twijfelaars of tegenstanders van de N. S. B. waren. Allen werden geclasseerd voor de propagan da en de politieke organisatie van het toe komstige land, zooals de N. S. B. dit her vormen wil. Maar aan degenen, die niet geliefden te antwoorden, werd een dreig brief gezonden, dat ze op de zwarte lijst zouden worden geplaatst. Moreele terreur! In verband met den ovferval te Oss op den heer J. W. verzoekt men ons van officieele zijde het volgende mede te deelen. De heer J. W., die nogal eens misbruik majfkt van sterken drank en dan daarbij in verdacht gezelschap van beruchte personen uit de Ossche onderwereld verkeert, waarin hij niet thuishoort, was Zaterdagavond weer op stap met eenige personen. Om een uur des nachts bevond hij zich in verdacht gezelschap in „Het Vierhoekje" en wel met de vijf, die er van verdacht worden, hem overvallen te hebben. Op een gegeven moment bij het naar huis gaan, duwde een der mannen W. in een sloot en ontlastte hem tegelijkertijd van zijn porte feuille, inhoudende 80. De beroofde W. deed hiervan géén aangifte bij de politie, doch deze kreeg er lucht van en haalde W. Maandagavond van zün bed en nam hem een scherp verhoor af, waarbij hü ten slotte meedeelde, dat hü in den nacht van Zaterdag op Zondag werd beroofd. De politie vond hierin aanleiding om de vijf personen, in wier gezelschap W. zich had be vonden, van hun bed te lichten. Dinsdagmorgen werden zij voor den burge meester geleid. Aanvankelijk ontkenden zü hardnekkig, doch ten slotte vielen zü door de mand. Het geld is Zondagmorgen in een beruchte kroeg verdeeld. De verdachten C., B„ N„ B. en van E. zullen voor den officier van justitie te Den Bosch wor den geleid. 27 April j.l. zijn op de „Meihof" te Oosterbeek weredorm de jaarlijksche practijk-examens in Volksdansen afgenomen, door examinatoren van de „English Folk Dance and Song Society" (E. F. D. S.) voor het „elementaire" examen in Contra-dansen slaagden van de 12 candida- ten: de dames N. van Baal, Nijmegen; H. J. Belinfante, 's Gravenhage; F. Boissevain, Utrecht; I. Cammaert, Tilburg; J. Emste, Arnhem; P. D. Frylink, Utrecht; N. Hessing, Arnhem; G. J. Uiterwük, Nümegen en de heer G. J. Reule, 's Gravenhage. Voor het „advanced" examen in Contra-dan sen slaagden van de 7 candidaten: de dames M. Staffhorst, Utrecht; C. J. de Vries, 's Graven hage en de heeren W. Becker, Arnhem; S. van Eimeren, Arnhem. Voor het eerst in Nederland werden ook examens voor het behalen van het „Elementary Folk Dance Certificate", afgenomen (practük- examens in Marris en Zwaard-dansen). Van de 6 candidaten slaagden er 5 en wel: de dames N. H. Mak, Rotterdam; C. Witte, Arnhem en de heeren W. Becker, Arnhem; S. van Eiemeren, Arnhem en J. N. A. van Poeteren, Delft. Ofschoon de eischen voor het behalen van het „Elementary Folk Dance Certificate" hoog gesteld zijn, bedroeg het percentage der ge slaagden 83 zoodat de Engelsche examinato ren vol lof waren over „the very high standard" Ier Heihofdansers, die allen hun opleiding ont vangen hebben van mevr. dr. Elise van der Ven —ten Bensel, leidster van het Nederlandsch Centraal Bureau voor Volksdansen (N. C. B. V). te Oosterbeek. De Poolsche gezant te 's Gravenhage, dr. W. Babinski, heeft op het Ministerie van Buiten- landsche Zaken te Den Haag een chèque over handigd, groot ƒ933.135, zünde de laatste afbe taling van de z.g. „kleedingschuld" betreffende een leening, welke Polen bü de Nederlandsche regeering heeft aangegaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5