De monarchistische beweging in Griekenland i Het bondgenootschap tusschen Frankrijk en Rusland Felle opstand op de Philippijnen Het mijnconflict Het nieuws van heden Brand eischt twee kinderlevens EEN ONTMOETING MET DEN KONING VIER MILLIARD VOOR DE SOVJET DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM - TELEFOON 13866 VRIJDAG 3 MEI 1935 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 19319 In het Londensch verbanningsoord twijfelt niemand aan het herstel van den Troon Venizelos kan ook anders jm Het WèeriiiiiiiiiiniiiiiiiiMiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiji Koning George II Kard. Faulhaber toch landverrader Schandalige revisie van een vonnis Toenadering Polen- Litauen Hagel en sneeuw in Hongarije Vele dooden en gewonden. Leiding zou in communistische handen zijn Vernietigend oordeel Ghandi over de geboortebeperking in Britsch-Indië Spanjaard over den Oceaan „La Presse" hekelt de gevaarlijke politiek der Fransche regeering „Het verdrag is gelijk aan een misdaad" Hedenmiddag wordt beslist over een laatste kans om een staking te voorkomen Inbreker neergeschoten Engelands houding Berucht figuur uit de Haagsche onderwereld DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Een felle vuurzee te Huissen Vliegongeluk in Italië Het Fransche volk KONINGIN EN PRINSES NAAR BRUSSEL NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et-, ingez. mededeeiingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Een ondankbaar werk, koning zijn! Met dezen lapidairen zin nam Koning George II van Griekenland afscheid van zijn ge trouwe Atheners, die toenmaals het is al ^eer elf jaar geleden nu juist niet in een trouwe bui waren. Op dezen revolutiedag, waar op Zijne Grieksche Majesteit het boven ietwat summiere oordeel over zijn beroep velde, wa- ïpn de straten der hoofdstad vol muiters en oproerlingen. „Dood aan den Koning", huilde bet volk en „Leve de vrijheid", huilde het. Op Con achtergrond wreef zich een witharige, bijna ■Vrouwelijk tengere, bij al zijn temperament toch zééi geruischlooze oude man genoeglijk de handen. Dat was Eleutheros Venizelos. De vriend Ces konings, zooals hij zich tot dan toe noem- Ce, verleende op dien dag, 24 Maart 1924, 2ieh zelf een nieuwen bijnaam. Hij noemde Sich in alle bescheidenheid: man der vrijheid. Daar de wereld echter, zooals bekend is, zeer rond is aldus de Londensche correspondent Van het „N. Wien. Journ." kon de man der vrijheid eenige weken geleden zich nog net op het nippertje aan arrestatie en terechtstelling °uttrekken. Zijn getrouwe Hellenen willen hun kening weerom hebben, zij hebben genoeg van ®lf jaren uiterst problematische vrijheid. Sedert een week ongeveer is koning George Weer in Europa. Hij bewoont weer zijn kleine vfla in Londen. Hij was op roofdierenjacht in T^epal. Vrij plotseling onttrok hij zich aan de lachtgenoegens en aan de opwindingen, daaraan Verbonden en keerde per vliegtuig naar Enge land terug. In de omgeving van den monarch Wordt gedementeerd, dat deze haastige terug keer verband houdt met de neergeslagen Veni- zeios-revolutie in Griekenland en met den daar mede samengaanden, geweldigen opbloei der royalistische beweging. Heeft men de eer, zoo schrijft de correspondent, aan den koning zelf te Werden voorgesteld, dan spreekt deze diepzinnig over het onderscheid, dat er bestaat tusschen jüc-ht op tijgers en die op luipaarden en voorts °ver niets anders. Om politiek schijnt de ko ning zich niet te bekommeren en voor het ge rucht, dat hij in een geheime bijeenkomst van samenzweerders te Parijs als koning is gehui fd, heeft hij slechts een vagen glimlach over. >.ïk weet," verklaarde de koning, „dat deze ge schiedenis, door heel de wereldpers is geloopen, hiaar ik weet heusch niet, hoe dit sprookje is ontstaan. Ik ben bij geen enkele demonstratie °f bijeenkomst geweest, heb geen mijner lands ki gesproken in Parijs en ik heb geen plannen °m op den voorgrond te treden. Mijn leven in Londen zal voortgaan als in het laatste tiental laren: met mijn vrienden, sport en boeken." De koning lacht vroolijk, zooals iemand lacht, Cie niet gebukt gaat onder regeeringslasten. Hij is pas zes en dertig jaar. Hij, de zoon van Constantijn en Sophia, zuster van Willem II, Leeft niets Grieksch aan zich. Hij is naar va derskant een Denen-prins gebleven, naar moe derszijde half Duitsch. Het ziet er niet naar d't, dat deze West-Europeesche cavalier lust zou Lebben om weer terug te keeren naar de on- Weerzwoele atmosfeer van een Balkanhof en Cat hij gaarne zijn Londensche vrijheid zou op- otteren voor de majestatische clausure van het koningspaleis van Tatoi. De geschiedenis vraagt koningen echter niet, Wat hun liever is. De heerscher moet den om standigheden gehoorzamen, méér dan de onder- Caan behoeft te doen. Het is vrij zeker, dat die Omstandigheden koning George wel spoedig op Cfcn troon Kullen terugdwingen. „Het kan hoogstens nog zes maanden du- *en," zegt een hoveling. „Zes maanden! zes Weken!" verklaart een ander. „Over drie we ken algemeene verkiezingen, die zonder twijfel ®en overweldigende monarchistische zegepraal Suilen brengen. Dan nog drie weken en de Na- tionale Vergadering of een peblisciet roept den koning terug op zijn troon." „Zal de koning Can ook terugkeeren?" „Zeker!" antwoor- Cen overeenstemmend de hovelingen, die zoo ien nog verschillend waren van meening. Wel wijzen zij er op, dat de koning zijn terug keer afhankelijk maakt van een sterke meer derheid. De strijd om den staatsvorm mag niet °Pnieuw beginnen. De koning wil geen object War strijd der partijen zijn, alleen symbool Ctr nationale eenheid en eerste dienaar des voiks. Aan het tot stand komen der overwel digende meerderheid twijfelt in het Londensch niemand. Alles wat in Griekenland rang, st-and en naam heeft, heeft reeds den monarch tr..uw gekabeld. Zes secretarissen bewerken de Telegrammen en brieven die dagelijks binnen komen. Er is een interessante brief bij. De heer Eleutheros Venizelos laat eerbiedig aanvragen, of zijn politieke actie in het buiten land, waarheen hij zich tengevolge van ongeluk kige misverstanden heeft moeten begeven, Uvereenkomt met de wenschen van „zijn" ko ning. Hij, Venizelos, beschikt nog altijd over internationale vrienden en relaties, die hü in Cienst kan stellen van het gemeenschappelijk Vaderland. Dat zijn actie in het vervolg zich streng zal houden binnen de omlijsting der mo narchistische loyaliteit, spreekt van zelfZoo Wordt de man der vrijheid weer vriend des ko- ittngs. De kringloop is gesloten en dezelfde trouwe Atheners, die twaalf jaar geleden het konings paleis met steenen bombardeerden, zullen dra Weer geestdriftig juichen in de straten, waar door zeer spoedig wellicht de gouden koets zal Djden garde-ruiters voorop, garderuiters er achter, garderuiters links en rechts en in de koets een glimlachende jonge man, een ko ningvoor hoelang? VERWACHTING; Zwakke tot matigen Oostelijke tot Zuidelijken wind, gedeel- telijk bewolkt, droog weer, behoudens s kans op onweer; iets warmer. Hoogste stand: 769.5 te Weenen. Laagste stand: 754.6 te Vardö. =r Zon op 4.29 - onder 7.26 - Licht op 7.56 Maap op v.m. 4.08 onder n.m. 8.55 s EE Eerste kwartier 10 Mei iiiilliiiiiiiiiiiiliiliiillliiiiiiiiiliililiilliiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiilliiiiilliiii Onlangs werd de Duitsche journalist Karl Rohm veroordeeld tot 4 maanden gevangenis straf omdat hij Kardinal Faulhaber een land verrader had genoemd. De rechtbank van Eli' wangen, overwegende dat de Redacteur niet ten onrechte den term heeft gebruikt van land verrader, heeft het vonnis vernietigd en Rohm opnieuw wegens eenvoudige beleediging veroor deeld tot de kleinst mogelijke geldboete. Het „Katholische Kirchenblatt" schrijft: „De strijd tegen de Katholieke kerk heeft tot ge volgen geleid, die ons met ontzetting vervullen. Waartoe dient het geroep om volkseenheid, wanneer er van zekere zijde een wig wordt ge slagen in het volk. Op deze wijze wordt er slechts haat gekweekt; hoe kan men zich toch voorstellen dat men op dusdanige wijze aan Duitschland een dienst bewijst." KOWNO, 3 Mei. (V. D.) Naar verluidt zal de adjudant van maarschalk Pilsoedski, Lepecki, een bezoek aan Litauen brengen. Men vermoedt, dat zijn reis in verband staat met het streven naar verbetering der betrek kingen tusschen Litauen en Polen, waarover in den laatsten tijd geruchten de ronde doen. BOEDAPEST, 3 Mei. (V. D.) In geheel Hon garije heeft sterke nachtvorst plaats gehad, ter wijl ook hagel en sneeuw is gevalien. In het Ncord-Oosten werden de velden bedekt met een sneeuwlaag van verscheidene centimeters. In het Westen is de temperatuur des nachts gedaald tot 6 graden onder nul. Door de koude is ernstige schade aangericht aan den wijn- en ooftbouw in het geheele land. MANILLA (Philippijnen), 3 Mei (Reuter). In de provincie Laguna hadden gisteren twee botsingen plaats tusschen de inlanders en de politie. Er zouden 65 dooden en ge wonden zijn. Te Santa Rosa zijn vijf personen gedood en acht gewond. Te San üdefonso in de provincie Bulacan wisten de rebellen het stadhuis te bezetten, maar zij werden ten slotte met achterlating van zes dooden teruggedreven. Mariano Untivero, een tot de communistisch georiënteerde Sakdal behoorend lid van de wet gevende vergadering, zou de aanstichter van den opstand te Santa Rosa zijn. Hij zal ge arresteerd worden. De politie heeft aan den gouverneur-generaal gerapporteerd, dat de toestand zeer ernstig is. De opstandige beweging breidt zich ook over de andere eilanden uit. Gemeld wordt, dat troe pen opstandelingen de stad Manilla naderen. Een detachement Amerikaansche mariniers is te hulp geroepen. De rebellen hebben telefoon- en telegraafleidingen doorgesneden. NEW-YORK, 3 Mei (V. D.) Vooraan staande Philippinos te New-York die goed bekend zijn met de toestanden op de Philip pijnen, verklaren, naar aanleiding van aen opstand der Sakdalisten, dat een dergelijke beweging in verband met den economischan noodtoestand, waarin een groot deel der be volking der Philippijnen verkeert, verwaGht. kon worden. De lage suikerprijzen zijn de voornaamste oorzaak van de moeilijkheden. De Sakdal is volgensben echter geen sterke organisatie, doch de mogelijkheden ervan ach ten zij niet gering, omdat naar hun meening de beweging onder Japanschen invloed staat en van Japansche zijde gelde'lijken steun ont vangt. f Maandag a.s. viert Koning George V zijn zilveren regeeringsjubileum. Onze foto, dateerend van 1909, toont den jubileerenden vorst (links) in gezelschap van zijn vader, Koning Edward VII, en den tegenwoordig en Prins van Wales Naai- aanleiding van het Congres van de EngeJsch Indische vereeniging voor „Birth Control" (geboortebeperking) heeft Ghandi in een der Indische bladen de volgende verklaring gepubliceerd: „De mensch bevindt zich altijd op een twee sprong; hij heeft de keuze tusschen twee we gen, de eene leidt naar boven, de andere naar beneden. De mensch kiest vaak den gemakke- lijksten weg die omlaag voert, vooral, omdat van bovenaf gezien, de afgrond een lieflijk dal lijkt. De mensch valt gemakkelijk in de zonde, vooral wanneer deze zich tooit met den schijn van de deugd. Als gij, propagandisten van de geboortebeperking, uw leer over Indië verbreidt, dan zult gij ongetwijfeld eenigen aanhang ver werven. Maar waarvoor is al die moeite noodig? De slechte instincten hebben geen advocaten cf brochuren noodig. De slechte instincten worden de oorzaak van allerlei kwaad wanneer de mensch ze niet leert beheerschen. Wanneer uw praktijken hier even algemeen zouden worden als in Europa dan zouden de gevolgen ontzet tend zijn. De menschen zouden aan niets anders meer denken dan aan zingenot. Indië zou een land worden van zwakzinnigen, die geestelijke moreel en lichamelijk schipbreuk hadden ge leden. De „wetenschappelijke" verdediging van Uw praktijken neemt den laatsten slagboom weg die de menschen afhoudt van het kwaad. Gij verheft de onzedelijkheid tot een zoogenaamd wetenschappelijk stelsel dat de oorzaak is van een schandelijke onzedelijkheid." LONDEN, 3 Mei. (Reuter.) De Spaansche vlieger Pombo is hedenmorgen om 9 uur in een Engelschen eendekker naar Santander ver trokken, vanwaar hij het Zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan een afstand van 9000 mijl wil oversteken naar Mexico. Hij zal trachten het record op den langen afstand te verbeteren. Het verdrag tusschen Frankrijk en Rusland wordt in Frankrijk zelf, wat men noemt met „gemengde gevoelens ontvangen. Vooral de rechtsche bladen zijn er zeer tegen gekant. Openlijk wordt in dit verband geschreven over de leening van vier milliard, die men den Sovjet schijnt te willen toestaan. „La Presse" noemt het een verwerpelijk ver drag, dat meer is dan een fout: een misdaad. Men is op dit oogenblik te Moskou bezig met de ontwikkeling van de tweede periode van het groote werkprogramma, dat het tijdperk van oorlog en revolutie zal zijn. Het verdrag met Frankrijk maakt deel uit van dat plan, dat moet leiden tot de wereld-revolutie en tot den triomf van het materialisme. Ook is het verdrag een misdaad tegen de Fransche De Sovjet-gezant te Parijs, Potemkin, die het bondgenoot schap Donderdag met Laval onderteékende economie. Want dat politieke accoord bindt Frankrijk, ondanks de ontkenningen die men geven wil, aan nieuwe leeningen voor Rusland. Niet tevreden met het annuleeren, in één trek, van de schulden, aangegaan door het Rusland uit den Tsarentijd en met het confis- keeren van talrijke Fransche bezittingen, voor de revolutie in Rusland eigendom van Fran- schen, wil de Sovjet een nieuwe poging doen om den Franschen spaarzin te exploiteeren. Op hetzelfde oogenblik dat de minister van financiën in Frankrijk in groote moeilijkheden zit, vraagt men van het nationaal bezit vier milliard voor Rusland. Die leening is eenvou dig bestemd voor de spoorwegplannen van den Sovjet en voor het aanleggen van strategische lijnen, zoo beweert men. Men verzekert, dat de materialen door Frank, rijk geleverd zullen worden, dat Fransche in genieurs controle zullen uitoefenen, dat er voortreffelijke garanties zijn gegeven. Wij kennen die controle en wij kennen de garanties van den Sovjet. En de materialen komen natuurlijk van de een of andere inter nationale trust. Heeft in werkelijkheid, zoo vraagt men openlijk, deze leening niet tot doel, dat er oorlogstuig voor gekocht zal worden? Wij geven op deze wijze den communis ten niet alleen de macht, om ojf ieder oogenblik dat zy wenschen den oorlog te ontketenen, maar wy geven hun zelfs de wapenen en de munitie, noodig voor de wereldrevolutie die zij nastreven. Aldus het aan scherpte van taal niets te wenschen overlatende artikel van het recht sche Fransche blad. De uitslag van het referendum in de afdeeling van den R. K. Mijn- werkersbond is reeds voor het over groot gedeelte bekend. Zoo goed als alle leden spraken zich voor staking uit. Donderdagmiddag is te Heerlen een confe rentie gehouden tusschen de heeren A. C. de Bruyn en het Tweede Kamerlid Henri Her mans, namens het Ned. R. K. W. V. met het bestuur van den R. K. M. B. Het R- K. W. V. heeft allen steun toegezegd. Hedenmiddag 5 uur is te Heerlen een ver gadering van het Algemeen Mijnwerkersfonds byeen geroepen, waarop een regeeringsvoorstel, betreffende dit fonds, ter sprake zal worden gebracht. Wordt dit voorstel aanvaard, dan mag op goede gronden worden vertrouwd, dat de staking alsnog zal kunnen worden afgewend. LONDEN, 3 Mei (Reuter) De meeste bla den betuigen hun instemming met de gisteren door MacDonald in het Lagerhuis aangekon digde bespoediging by de uitvoering van het luchtvlootprogram. zy leggen echter ook den nadruk op de verklaring, dat Engeland vast besloten is, verdere pogingen aan te wenden, om Duitschland door een algemeene overeenkomst weer op te nemen in de gemeenschap der volken. Tijdens de debatten, welke gisterenavond op de rede van MacDonald in het Lagerhuis volg den, werd door sir John Simon ook een ver klaring afgelegd in verband met het Fransch- Russisch bondgenootschap. Simon verklaarde, dat, indien Duitschland de Sovjet-Unie aanvalt en Frankryk komt haar te hulp, het verdrag van Locarno Engeland onder die omstandigheden dan niet verplicht, Duitschland te hulp te komen. Aan de debatten werd o.a. deelgenomen door Chamberlain en Churchill, die wezen op de ge varen van Duitsche züde. Zü werden luide toe gejuicht. In den afgeloopen nacht, omstreeks twee uur werd de echtgenoote van den electricien Fischer aan de Voorstraat te Poeldük, ge meente Monster, wakker door het aanslaan van den hond. Zij wekte haar man, die gerucht in den tuin hoorde. Door kloppen trachtte hü de buren te wekken. Toevalligpasseerde juisit een nachtstoker, die aanstonds den veldwachter Gevers ging waarschuwen. De mannen bleken, toen hü ar riveerde, reeds gevlogen te zün. Bij het zoeken naar hen zag de veldwachter by de woning van den tuinder A. Persoon op den Poeldük- schen weg, eenige mannen zich bü de deur ophouden. Toen zy den veldwachter zagen, namen zij de vlucht. Deze sommeerde „Politie, staan bly- ven, handen hoog," maar de mannen stoorden zich hieraan niet. Daarop loste de agent twee schoten in de lucht, waarop oen der drie mannen bleef staan. Hü werd door den veldwachter gearres teerd. By de overbrenging naar het politiebureau bedreigde de man den veldwachter, zeggende, dat hü hem „kapot zou schieten". Toen de man naar zün broekzak greep, loste de agent een schot op hem, dat hem in het rechterbeen trof, waarop de man neerstortte. De burgemeester van Monster, de heer G. W. Kampschoer, werd gewaarschuwd, benevens dr. ter Haar, die adviseerde den man naar het ziekenhuis te Den Haag over te brengen. De inbreker bleek te zün de 45-jarige W. K„ wonende te Monster, doch een berucht figuur uit de Haagsche onderwereld. Hü had juist dezer dagen de gevangenis ver laten, waar 'hü wegens inbraak vier jaar had uitgezeten. Hü weigerde zün medeplichtigen aan te wü- zen. De politie tracht de beidf personen op te sporen. Opstand op de Philippijnen. Vele dooden en gewonden. Het Fransch-Russische bondgenootschap ge hekeld in de rechtsche Fransche pers. Bij inbraakpogingen te Poeldijk is een der daders, die de politie bedreigde, in het been geschoten. Hedenmiddag zal in een vergadering van het Alg. Mijnwerkers Fonds een regeeringsvoorstel besproken worden als laatste kans tot vermij ding van een staking in de mijnen. Twee kinderen bij brand te Huissen om gekomen. O Hedennacht omstreeks 12 uur is te Huis sen het warmoezeniershuis van .den heer J. Hendriksen aan de Valom, bewoond door het gezin A. de Haas, afgebrand. De brand kostte twee kinderen het leven. Het vuur was direct zoo hevig, dat aan blus- schen en redden niet meer te denken viel. De burgemeester, alsmede de brandweer waren onmiddellijk ter plaatse. Door de snelle ver breiding van het vuur zijn twee kinderen in de vlammen omgekomen, terwyi bij pogingen om dezen te redden de vader ernstig is ge wond. Na eerste hulpverieening door dr. W. Bos nians is de vader onmiddeliyk per Roode Kruis- auto naar het St. Elisabeth-gasthuis te Arnhem vervoerd. Zijn toestand is zorgwekkend. Nader vernamen wij nog, dat de heer De Haas, de vader der twee kinderen, die op genomen is in het St. Elisabethsgasthuis te Arnhem, voorzien is van de H. H. Sacramen ten der Stervenden. Zün verwondingen zijn niet door verbran ding, doch door glasscherven ontstaan. In. het dorp Huissen -heer§cht groote versla genheid. By de plaats des onheils was in den loop van den morgen veel belangstelling en al lerwegen werd de tragische dood der twee kin deren druk besproken. De namen der slachtoffers zyn: Wilhelmus Antonius De Haas, oud 12 jaar en Hendricus Antonius De Haas, oud 1 y, jaar. De beide onherkenbaar verkoolde ïykjes wer den gevonden onder aan de trap. Biykbaar hebben de kinderen tevergeefs getracht het huis te ontvluchten. Toen de ouders ontwaakten, was het reeds te laat en konden de kinderen niet meer worden gered. VENETIË, 3 Mei. (Reuter.) Te Strassoldo zijn twee militaire vliegtuigen in de lucht tegen el kaar gebotst en in vlammen neergestort. De beide piloten werden gedood. PARIJS, 3 Mei. (Reuter.) Volgens de voor- loopige statistiek over de bevolking van Frank rijk, bedroeg in 1934 het geboorte-overschot in vergeiyking met het aantal sterfgevallen ruim 42.000, terwül dit in 1933 slechts ruim 21.000 be droeg. De correspondent van de N. Rott. Ct. meldt: In het Koninkiyk slot te Laeken worden nu reeds de noodige toebereidselen gemaakt voor het bezoek dat Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana op 14, 15 en 16 dezer aan het Belgische hof en de Brusselsche wereldtentoonstelling zul len brengen. Tijdens dit verblijf zal gravin Mamix van St. Aldegonde, geboren gravin d'Oultremont als Bel gische eeredame aan het gevolg van Koningin Wilhelmina worden toegevoegd. Voor Prinses Juliana is de keuze gevallen op de jonge gravin Jacqueline de Lannoy, dochter van den gewezen grootmaarschalk van het Bel gische hof. Stand op Vrijdag 1 uur n.m.: 763.4 Vorige stand 768.8.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1