Het verdrag tusschen Frankrijk en Sovjet-Rusland Een breuk tusschen Berlijn en den H. Stoel? MEISJES- EN KINDERHANDEL n Het nieuws van heden VERSTERKING DEN VOLKENBOND WEGENS DE BEDREIGING DER KATH. PERS DE BESTRIJDING BLIJFT URGENT FRANKRIJKS SAMENGAAN MET MOSKOU DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE; NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM - TELEFOON 13866 ZATERDAG 4 MEI 1935 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19320 De Kleine Entente voldaan Verzoek om in vrijheid stelling Van in concentratiekampen op gesloten predikanten Russische Goddeloos heid Eerherstel in Polen Communisten ontvoerd Het Vaticaansche Witboek over de mislukte onderhandelingen bijna gereed Zal er tot publicatie worden besloten? mmm mmrnm. Het Weeri Nieuwe stappen tegen Litauen Een ontwerp tegen oorlogswinst In de centra van het beschaafde Europa bloeit het kwaad we liger dan men denkt Een schandelijk bedrijf Mogendheden niet tevreden over de genomen maatregelen Dranksmokkel naar Amerika Fransche eilanden, die zich gedupeerd voelen De jubileumfeesten in Engeland Weygand door den koning uitgenoodigd DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Van Engelsche zijde wordt in stemming betuigd met het gesloten verdrag Londens antwoord aan de Oostzeelanden Praag en Moskou NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 CL, Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek ■vv Het Italiaansche kroonprinselijk paar, de Prins en Prinses van Piémont, zijn in ge selschap van maarschalk Balbo, gouvernneur van Libië, te Tripolis aangekomen l Na veel over- en weer gepraat is dan toch het Fransch-Ruissisflh verdrag tot stand gekomen, zij het ook in een min der straflen vorm dan aanvankelijk, vooral door Duitschland werd gevreesd. Bij de dis cussies over een Oost-pact, liefst met weder kerige bijstandsclausule, hadden Frankrijk en Rusland het plan voor eeen bilateraal militair bondgenootschap als een zwaar beslagen knup pel achter de deur gezet om Duitschland te intimideeren en tot deelneming aan het alge- meene veiligheidsproject te bewegen. Doch noch Duitschland noch Polen bleken bereid op het door Frankrijk en Rusland gepropageerde vei ligheidssysteem voor Oost-Europa in te gaan. Duitschland niet, omdat het zijn expansie- aspiraties in Oostwaartsche richting niet ^enscht op te geven en niet verwikkeld wil Worden in mogelijke conflicten, waarbij geen Duitsche belangen direct zijn betrokken, Polen Wet, omdat het niet graag tot slagveld wordt gemaakt en zeer beducht is voor een te grooten invloed van Sovjet-Rusland in Europa. Nu het tot stand gekomen Fransch-Russisch verdrag geen zwaar met ijzer beslagen knuppel, maar meer en zeer flexibel badijntje naar Volken- bondsche mode blijkt, zullen Duitschland en Rolen er niet zoo heel erg door worden veront- rUst, ook al zijn ze er natuurlijk allerminst mee ingenomen. De Kleine Entente, die sterken aandrang op Frankrijk heeft uitgeoefend om met Sovjet-Rusland tot een accoord te komen, toont zich over de totstandkoming van het yerdrag zeer voldaan, doch in Frankrijk zijn de gevoelens gemengd, al wordt van geen zijde beweerd, dat een Fransch-Russische overeen komst vermeden had moeten worden. Als drie ledig doel van het verdrag wordt in de pream bule aangegeven: le den vrede in Europa te bevestigen, 2e de naleying van het Volkenbonds handvest te verzekeren en 3e het sluiten van ton algemeen Europeesch veiligheidspact voor to bereiden. Of het aan deze drieledige doel stelling zal beantwoorden, dient te worden af- gewacht. Het zal den vrede in Europa beves tigen, indien het niet Duitschland tot grootere halsstarrigheid en eigenzinnigheid prikkelt, het tol de naleving van het Volkenböndshandvest hoor Frankrijk en Rusland verzekeren, maar kan evengoed een belemmering als een voor bereiding vormen voor een algemeen Euro- Peesch veiligheidspact, waaraan Duitschland en Polen zullen kunnen deelnemen. Een uitge sproken militair Fransch-Russisch accoord in ben geest van vóór 1914 is het niet geworden. Het houdt zich angstvallig binnen het kader ton den Volkenbond, want Frankrijk voelde biet den minsten lust om ter wille van Ruslands tengevolge van den deplorabelen toestand der Russische verkeersmiddelen, waardoor het troe pen. en ammunitie-vervoer in geval van nood noodlottige vertraging moet ondervinden, niet BERLIJN, 3 Mei (Reuter) Twintig pelgrims, leden van de Belijdeniskerk te Leipzig, zijn naar Herlijn gekomen om den minister van Binnen- mndsche Zaken te verzoeken de achttien pre dikanten der oppositioneele kerk, die in con centratiekampen zijn opgesloten, in vrijheid te stellen. zoo heel waardevolle militaire hulp, de Locarno- garanties van Engeland in de waagschaal te leggen. Een andere factor, die de effectieve waarde van Ruslands militairen bijstand aan- aanzienlijk kan verminderen, is gelegen in de mogelijkheid van een Russisch-Japansch con flict in het Verre Oosten. De bepalingen van het Fransch-Russisch verdrag beperken zich nadrukkelijk tot het Europeesch grondgebied, zoodat het voor Frankrijk geen enkele conse quentie meebrengt, wanneer Japan Rusüand mocht aanvallen. Heeft echter zulk een aanval plaats, dan zal Ruslands militaire macht zoo zwaar gehandicapt zijn, dat er van een krach tig bijstaan van Frankrijk niet- bijzonder veel terecht zal komen. E.-a-fc-Frankrijk en Rusland1 Met nomlig heb- 1 ben geoordeeld nog eens uitdrukkelijk te stipuleeren, dat zij zich strikt aan de Volkenbondsbepalingen zullen houden en bij een onverhoedsclien aanval op hun Europeesch grondgebied eerst den Volkenbondsraad zullen raadplegen en diens aanbevelingen stipt zullen opvolgen, bewijst, dat ook zij uit ervaring ge leerd hebben, dat het instituut van Genève wel eenigen ruggesteun behoeft om op beslissende momenten niet jammerlijk te kort te schieten. De inlijving van het nieuwe verdrag binnen het ka der van den Volkenbond ontneemt er formeel alle Kongsi-tendenzen aan, maar schakelt ook een snelle automatische werking uit, hetgeen met het oog op de ontwikkeling der militaire luchtvaart en de daaruit voortvloeiende noodza kelijkheid van uiterst snelle afweermaatregelen voor de doelmatige werkzaamheid van de over eenkomst niet bepaald gunstig is. Wij zullen niet in détails op de bepalingen van dit punt, dat niet in strijd komt met het Volkenbonds convenant en de reeds gesloten non-agressiepac ten, doch veeleer daarvan een aanvulling is, verder ingaan, doch willen alleen nog wijzen op een merkwaardigen passus in het daaraan toe gevoegde protocol, waarin de Oost-pact-idee tusschen Rusland, Duitschland, Tsjecho-Slowa- kije, Polen en de Oost-zeestaten niet wordt op gegeven en te kennen wordt gegeven, dat de ver plichting tot wederkeerigen bijstand zoo moet worden gelezen, dat zij practisch slechts in wer king zal treden, wanneer Duitschland als aan valler tegen één van beide partijen zou optre den. In dezen passus komt dus 't met zoo veel zorg weggemoffelde specifiek anti-Duitsche aap je weer uit de mouw gekropen en Berlijn zal om dit aapje wel niet van harte kunnen lachen. De Russische godloozen propageeren hun ver derfelijke leer niet alleen onder het welwillend oog van de Sovjet-autoriteiten, maar ook in het buitenland. Vooral in de Slavische landen trachten zij de zielen der kinderen van God te vervreemden. Met goedkeuring van het Epis copaat hebben de Katholieke Poolsche Jeugd- Vereenigingen thans besloten om op 8 Mei as. den verjaardag van de Eerste Communie van de H. Theresia van Lisieux, een Algemeene H. Communie op te dragen, om eerherstel te be wijzen voor de heiligschennissen die in Rusland worden bedreven en om redding te vragen voor de Russische kinderen. De redacteur van een communistisch blad en een communistisch advocaat uit Philadel phia, hebben meegedeeld, dat zij Donderdag avond door een vijftiental gemaskerde mannen werden overvallen, mishandeld en vervolgens een aantal mijlen de woestijn werden inge voerd. De K. W. P. meldt uit Rome: De nieuwe persverordening van de Duitsche regeering heeft in Vaticaansche kringen een buitengewoon ongunstigen indruk gemaakt. Al gemeen is men van oordeel, dat de Katholieke pers krachtens deze verordening in het gunstig ste geval geheel vervormd zou moeten worden tot een kleurlooze dagbladpers, hetgeen het laatste stadium zou beteekenen van een roem- loozen ondergang. Na de smadelijke behandeling van leden der katholieke jeugdorganisaties, die uit Rome terugkeerden, het schandelijke vonnis tegen prelaat Leffers, het verbod van het „Berliner Kirchenblatt", is men hier in goed ingelichte kringen van oordeel, dat een volledige breuk tusschen het Vaticaan en het Derde Rijk niet lang meer op zich zal laten wachten. Uit zeer goede bron werd medegedeeld, dat het Vaticaan reeds verschillende scherp gestelde nota's aan Duitschland heeft gericht. Het Vaticaansche Witboek over de mislukte onder handelingen tusschen Duitschland en den H. Stoel is thans zooverre gereed, dat het bin nen enkele dagen in druk kan verschijnen. Ook de H. Vader zelf is zeer bezorgd en ver ontrust over de ontwikkeling der dingen in Duitschland, vooral daar het Vaticaan nog al tijd van meening was, dat de bepalingen van het Concordaat op een eerlijke en loyale wijze zouden worden uitgevoerd. De H. Stoel heeft altijd de bedoeling gehad, om in het Concordaat de bepalingen op te ne men, waarbij de vrijheid der Katholieke pers gewaarborgd zou worden. Tijdens de onderhan delingen is deze vrijheid voor de Katholieke pers herhaaldelijk ter sprake gekomen, zoodat aan de opvattingen van den H. Stoel niet ge twijfeld kan worden. Het wreekt zich nu, dat in den tekst van het Concordaat en ook in het; aanvullend protocol de pers niet zoo uitdruk kelijk genoemd is als in het Concordaat met Oostenrijk. Feit is nochtans, dat door het Vaticaan de vrijheid van de Katholieke pers als een con ditio sine qua non werd gesteld voor de ratifi catie van het Concordaat. Men neemt hier voorloopig niet aan, dat de voorzitter van de Repressekammer op de hoogte was van deze geheime diplomatieke overeenkomst. Maar uit het protest van Mgr. Orsenigo kan men concludeeren dat de Nun tius bij dit protest een schending op het oog heeft van de voorwaarden, die bij de ratifi catie werden gesteld en die in het proces verbaal vermeld staan. Bovendien richt het protest van den Nuntius zich voornamelijk tegen het feit, dat een bedreiging met de ver nietiging der Katholieke pers een elementaire schending is van de vrijheid en de rechten der Kerk. Men is in Vaticaansche kringen van oordeel, dat, ook wanneer de Katholieke ners zou mogen blijven bestaan (en dit zou alleen onder den sterksten diplomatieken druk verkregen kunnen worden), zij toch door allerlei bezwa rende bepalingen naar den afgrond gedreven zou worden. Van bepaalde Duitsche zijde heeft men er in Rome steeds op aangedrongen, om met de uitgave van het Witboek te wachten, daar het Nationaal-Socialisme de kinderziekte nog niet overwonnen zou hebben. Maar van andere zijde heeft uien gewezen op het feit, dat het zwijgen der Curie als een zwakheid wordt opgevat en dat zoodoende het heidensche front van Rosenberg steeds meer naar voren is geschoven. Er zijn hier in Rome nog enkelingen die, tegen alle hoop in, vertrouwen dat op het laatste oogenblik het gezond verstand in Duitschland nog zal domineeren. Wanneer echter de Curie na rijp beraad toch van het tegendeel overtuigd is, dan zullen Paus Pius XI en Kardinaal Pacelli als onver schrokken moedige figuren ten aanhoore van heel de wereld een duidelijke taal spreken. In Duitschland schijnt men niet voldoende aandacht te schenken aan het feit, dat na het verschijnen van het Witboek een defüiitieve veroordeeling van het Nationaal-Socialisme als ketternij volgen zal. Koning Boris van Bulgarije bezocht in gezelschap van Koningin Giovanna de eerste internationale Balkanjaarbeurs in Plodiv S VERWACHTING: Zwakke tot mati- gen, Oostelijke tot Zuid-Oostelijken wind, meest helder tot licht bewolkt, droog weer behoudens in het Zuid-Westen ge il ringe kans op onweer, warmer. Hoogste stand: 769.1 te Warschau. Laagste stand: 750.8 te Vardö. E Zon op 4.27 - onder 7.28 - Licht op 7.58 Maan op v.m. 4.42 onder n.m. 10.09 Eerste kwartier 10 Mei 1 De dreigende opheffing der Duitsche katholieke pers. Naar een volledige breuk tusschen Duitschland en den H. Stoel? Benoemingen Priesters van het H. Hart. Adres der R.K. Kiesvereeniging te Beverwijk aan de R.K. Tweede Kamerfractie en het bestuur der R.K. Staatspartij in zake het bezuinigings plan. Verklaring der mijnwerkersbonden, wat zij wil len doen, om den staking te voorkomen, o WASHINGTON 4 Mei (Reuter). De door den Senaat ingestelde commissie v. onderzoek inza ke bewapening heeft thans aan de plenaire zit ting van den Senaat het aviti-oorlógswinstont- werp (Flynn-plan) voorgelegd. Tegelijkertijd vroeg de commissie nog eens 45.000 dollar voor de voortzetting van de en- quete. De kerkelijke plechtigheden bij de opening van het Katholiek Paviljoen op de Wereldtentoonstelling te Brussel werden geleid door Z.Em. Kardinaal van Roey Men hoort wel eens beweren, dat de handel in blanke slavinnen niet meer bestaat en dat be richten daarover slechts te danken zijn aan den sensatielust van dagbladen. De werkelijkheid is echter anders. Wanneer men de jongste rapporten van den Volkenbond raadpleegt, zoo meldt men ons uit Genève, blijkt direct, dat dit schandelijk bedrijf in on-s beschaafde Europa juist het meest voorkomt. In het afgeloopen jaar werden in 28 staten vele gevallen van meisjes- en kinderhandel voor de verschillende rechtbanken behandeld. Wanneer men weet, dat het hier geen mis drijven betreft die in verafgelegen, exotische landen, in havensteden, of dergelijke werden bedreven, maar dat deze handel zelfs bestaat in Midden-Europa, dat alleen in het kleine Zwit serland reeds 130 gevallen van handel in blanke slavinnen voor het gerecht werden behandeld en dat in Oostenrijk in één jaar 140 personen wegens dit misdrijf werden veroordeeld, dan kan men zich voorstellen dat deze menschen- handel nog veel grootere afmetingen heeft dan de optimisten geneigd zijn aan te nemen. Wanneer men leest, dat er bigamie werd ge pleegd met meisjes van 1216 jaar, of dat een misdadiger in Egypte in één jaar tijds niet minder dan zeven jonge meisjes schaakte en in publieke huizen afleverde, dan begrijpt men dat er krachtdadiger maatregelen genomen die nen te worden om dit kwaad afdoende te be strijden. Deze man, die zeven menschen ver kocht, werd gestraft met zes maanden gevan genisstraf, een geldboete en uitwijzing, een straf, die méér dan mild was. Nog treuriger werd het beeld, wanneer men leest, dat nog dertig andere landen geen be richten inzonden. Landen als Bolivia, Chili, Abessynië, Roemenië en Sovjet Rusland, waar de handel in blanke slavinnen welig bloeit, hebben geen rapporten ingezonden. Hoe ontzet tend zou het overzicht worden, wanneer men ook van deze landen gegevens ontving. „Waartoe dienen deze berichten," zal men zich wellicht afvragen. Dezer dagen vergadert te Genève de Volkenbondscommissie ter bestrij ding van den handel in blanke slavinnen. Deze commissie heeft tot taak, om de uitvoering te bevorderen van de internationale verdragen tot bestrijding van dezen afschuwelijken memschen- handel, alsmede om eventueele nieuwe maat regelen te overwegen, welke genomen zouden kunnen worden. Voor den arbeid van deze com missie zijn dergelijke berichten van zeer groot belang en wanneer, zooals men redelijk mag verwachten, de Commissie er in zal slagen, om een internationaal verdrag tot stand te brengen tot uitroeiing van de publieke huizen, de broei nesten van dezen handel in blanke slavinnen dan is een groot werk tot stand gebracht, waar toe de overzichten en statistieken zeer veel zouden kunnen bijdragen. LONDEN, 4 Mei (Reuter) De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" meldt, dat het antwoord der Litausche regeering op het Engelsch-Fransch-Itahaansche protest tegen de schending van het Memel-statuut onbevre digend geacht wordt. Het antwoord van Litauen is derhalve aan leiding voor het nemen van nieuwe diplomatieke stappen in den loop der vólgende week. Duidelijk aldus het blad, is aan Litauen medegedeeld, dat het voor den Volkenbond ter verantwoor ding zou worden geroepen, indien de Litausche maatregelen de groote mogendheden niet moch ten bevredigen. De signatarislanden zouden van meening zijn, dat het zeer wel mogelijk is, de Duitsch-sprekende bevolking van het Memel- gebied binnen zekere grenzen aan het regee- ringsbeleid te laten deelnemen, zonder de Li tausche souvereiniteit in gevaar te brengen. ST. JOHNS (New Foundland) 4 Mei (Reuter). Er is een gespannen toestand ontstaan op St. Pierre en Miquelon, tal van jaren een bloeien de opslagplaats voor dranksmokkelarij naar de Vereenigde Staten, als gevolg van een Donder dag uitgevaardigde Fransche proclamatie, waar bij de uitvoer van alcohol van de eilanden ver boden werd. De leden van de plaatselijke Ka mer van Koophandel zijn afgetreden en de gisteren gehouden verkiezingen werden door de burgerij geboycot. SOUTH DARTMOUTH (Massachusetts) 4 Meid-Reuter). De douane heeft hier 800 kisten stérken drank in beslag genomen. Deze zouden ontscheépt zijn door het Britsche s.s. „Accura cy", dat een dezer dagen door de kustwacht te New London (Connecticut) is aangéhouden, bij welke gelegenheid echter geen drank aan boord werd gevonden. De waarde van de in beslag 'genomen lading wordt op 200.000 dollar geschat. PARIJS 4 Mei. (Havas). Volgens een tele, gram uit Londen aan de „Matin", melden de Engelsche bladen, dat generaal Weygand op het speciaal verzoek van den Engelschen ko ning zelf, is uitgenoodigd om aan de zijde van de Britsche legerchefs deel te nemen aan de jubileumfeesten. LONDEN 4 Mei (Reuter). Ter gelegenheid van het zilveren regeeringsjubileum van ko ning George heeft de Canadeesche regeering aan gevangenen voor een deel amnestie ver leend. Vijfhonderd gevangenen zijn reeds ontslagen. In totaal vallen duizend personen onder deze amnestie. Ook de Zuid-Afrikaansche regeering heeft besloten, een jubileumsamnestie voor gevange hen af te kondigen. LONDEN, 4 Mei. Het Fransche persbureau Ha vas meldt, dat de onderteekening van het Fransch-Russisch hulpverleeningspact in de Britsche pers met bevrediging wordt ontvangen. De „Daily Telegraph" verheugt er zich over Jat de tekst van het pact geheel binnen het stelsel van den Volkenbond is gehouden. In verband hiermee is het volgende bericht van belang. De gezanten der Oostzeelanden te Londen hebben, naar de diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" meldt, bij de Engelsche re geering geïnformeerd, hoe zij zou staan tegen over een Oostzeepact met toetreding van Sovjet- Rusland, naar het voorbeeld van het Fransch- Russisch pact. Hierop, is geantwoord, dat Engeland bij deze aangelegenheid geen direct belang heeft, en dat de zaak dus door de betrokken landen naar ei gen-goeddunken dient te worden behandeld. Tegelijkertijd heeft de Engelsche regeering echter laten weten, dat zij instemt zoowel met het plan, alsook met het principe, waaróp het Fransch-Russisch pact is gebaseerd. WARSCHAU, 4 Mei (Reuter). Naar de „Ga- zeta Polska" uit Parijs verneemt, zou Laval voor nemens zijn, te Moskou een pact van moreele ontwapening voor te stellen, waarvan het doel zou zijn, de communistische propaganda in Frankrijk tegen te gaan. PRAAG, 4 Mei (Reuter). Dr. Benesj, de Tsje chische minister van Buitenlandsche zaken, heeft gisteren den Sovjet-gezant te Praag ont vangen. Hij heeft met den Russischen diplomaat den tekst van een pact van wederkeerigen bij stand tusschen Tsjecho-Slowakije en de Sovjet unie, naar het voorbeeld van het pas gesloten Fransch-Russisch pact, bestudeerd. De onder handelingen zullen langs diplomatieken weg worden voortgezet. Stand op Zaterdag 1 uur n.m.; 76L5 Vorige stand; 763.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1