DE ONVERANDERLIJKE SIGARET! INCASSO-BANK N.V. - HAARLEM STADSNIEUWS Met twee kameraadjes op avonturenreis Jjcctois-V&euge&s tJ#*)w Haarlem, 4 Mei RADIO MOORSn v. Sint Vincentiusbibliotheken ZATERDAG 4 MEI 1935 Kruisweg 59 CREDIETEN - EFFECTEN - DEPOSITO'S SAFE-DEPOSIT SPMRME NIEUWE STOFFEN AGENDA PLEBAAN WESTERWOUDT THOMAS MOORE EN JOHN FISHER Tentoonstelling in het gebouw der R.K. Leeszaal MUZIEK BALLET TILLY SILLON Jubileum Ten bate der H.O.V. RTIBAIMK DE BLOEMBOLLENVELDEN Stille Omgang Alkmaar WAT EEN KUIL DOEN KAN. Auto maakte sprongetjes De bioscoop aan de Parklaan TEGEN DE HOOGE P.E.N.- TARIEVEN De actie te Velsen HaarlemG.V. A.V. N. V. G. A. v. d. STEUR 'S KLEDERMAKERIJ V KRUISSTRAAT 7 TEL. 10730 COMITÉ VAN KATH. ACTIE GEMEENTEZAKEN Verkoop grond Opheffing Schoterveenpolder Toestand van mej. Peeters Tournee Albert Bassermann Orgelbespeling Graalagenda voor volgende week In mooi en gezond Santpoort LANDHUIZEN 5 Mei 6 Mei Apotheekdiensten R.K. Volksbond DOOR BERTHA RUCK CHIEF WHIP Tot ons genoegen vernemen wij, dat de beter schap in den toestand van den hoogeerwaarden heer plebaan Westerwoudt blijft aanhouden. De geneesheeren zijn tevreden, hoewel de patiënt uit den aard der zaak zwak blijft. In het gebouw der R.K. Leeszaal en Biblio theek is Vrijdagmiddag in intiemen kring een Thomas MooreFisher-tentoonstelling geopend, waarvoor dr. J. F. M. Sterck zijn uitgebreide collectie over de humanisten ter beschikking heeft gesteld, iri het bijzonder de werken en platen betrekking hebbende op de Engelsche martelaren. Aanwezig waren o.a. de hoogeerw. heer Deken H. C. J. Sondaal, dr. J. F, m. Sterck, mevr. Sterck—Proot, den heer G. H. Weustink, mevr. Ellen Russe e.a. De heer Weustink opende met een hartelijk wcord van dank aan dr. Sterck, die o.a. de schitterende collectie beschikbaar nad gesteld, en aan Deken Sondaal, die zich bereid had ver klaard de tentoonstelling te openen. In zijn rede, die hoofdzakelijk van histcri- schen aard was, verhaalde deze op ontroerende wijze den levensloop van de beide martelaren Moore en Fisher en hun vreeselijken dood. Spr. besloot met den wensch uit te spreken, dat men Uit het leven en sterven van de" groote heiligen mocht leeren, trouw te zijn tot aan het einde en dat de expositie daartoe veel mocht bij dragen. Na een kort dankwoord van den heer Weus tink gaf deze het woord aan den heer Jos. van der Velden, den organisator van de tentoonstel ling, die het waarom en hoe der expositie in een schitterende uiteenzetting weergaf. Spr. zeide het meest getroffen te zijn door de uni versaliteit en heldhaftigheid van Moore. dien hij een held noemde als wijsgeer, als socioloog, als staatsman en als mensch. Spr. gaf een treffen de verklaring van de verschillende qualificaties en haalde enkele werken aan, waarin deze be schreven staan. De heer van der Velden memoreerde vervol gens de geschiedenis van de leeszaal en roemde der. arbeid van de heeren Gonnet z.g. en dr. Sterck. Ook hierop volgde een woord van dank van den heer Weustink, waarna dr. Sterck een cau serie hield. Dr. Sterck verklaarde het ontstaan en de historie van de geëxposeerde Werken, prenten en andere voorwerpen. Tot slot maakte h«t gezelschap een rondgang door de, in een klein bestek ondergebrachte, maar buitenge woon interessante expositie. Vermelden we nog, dat de prettige versiering In de tentoonstellingsruimte werd aangebracht door de fa. F. Duyn—Klaes. 8.15 uur: Repetitie R. K. Tooneelver. „Thalia" in den Jans-Schouwburg. 8.30 uur: Bureauvergadering R. K. Reclassee- ringsvereeniging in 't Vincentiusgebouw Groen markt 22. Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken wordt allen R. K. Vereenigingen verzocht bij het uitschrijven van een vergade ring vooraf overleg te plegen met het Algemeen Secretariaat, mej. W. van der Singel, Klever laan 194, telefoon 23608, en bij vaststelling hier van onmiddellijk mededeeling te doen. Op 15 Mei zal de heer H. J. Peper, bestuur der van het kantoor andvoort van De Twentsehe Bank N.V. den dag herdenken dat hij vóór 25 jaren in dienst trad bij de Hollandsche Crediet- en Depositobank Mees en Ritsema: te Haarlem, welke instelling in 1917 opging in de Haar- lemsche Bankvereeniging, die vervolgens op 1 Januari 1931 werd overgenomen door de Twentsehe Bank N.V. De heer Peper staat sedert de oprichting van het filiaal te Zandvoort in 1918 aan het hoofd van dit kantoor. Voor een goed bezetten Schouwburg danste Tilly Sillon gisterenavond met haar leerlingen- groepen een uitgebreid programma ten bate van de H. O. V. Het Kamerorkest der H. O. V. verleende daarbij zijn medewerking, aangevoerd door Marinus Adam. Wanneer men in oogenschouw neemt, dat de meeste leerlingen van Tilly Sillon wel haar danscursussen volgen, maar toch wel nimmer de stoute gedachte zullen koestaren, zich blij vend aan de schoone kunst van Terpsichore te wijden, kan men een avond als dezen uitstekend geslaagd heeten. Er zou, óók dan, verlangd kun nen worden naar wat grooter strakheid in rhythmische bewegingen, wat meer gelijkmatig heid in gebaren, naar wat gröoter souplesse van beweging en wat sterker beheersching van het lichaam ook in moeilijke standen, maar zooals de vertooning nu w'as, kan men er voor dilettanten vrede mee hebben, en waren enkele nummers werkelijk alleraardigst en goed. Zoo het verstoppertje spelen, op muziek van Mozart, zoo ook de caprice van Max Reger, waarvan de choreografie de noodige inventieve kwaliteiten bezat, maar die in gelijkmatigheid van beweging te wenschen overliet. Met het humoristisch dansspel in 1 acte van Marinus Adam „De School", dat ongetwijfeld tot de beste danspres- taties en choreografie van het ensemble be hoort, en dat dan ook steeds groot succes heeft, behooren beide bovengenoemde kleinere dansen wel tot het origineelste dat we te genieten kre gen. Pet leek ons, dat de bekende Suite van Moussorgsky, „Tableaux d'une exposition", zoo treffend door zijn fraai gekarakteriseerde mu ziek, nog niet geheel volgroeid was als choreo grafisch werk. Goed van expressie en pregnant van rhythmische beweging, dus waarlijk dans, waren de onderdeelen Tentoonstellingbezoekers, N.Vi De Dwaas, Spelende kinderen en de samen spraak tusschen Samuel Goldenberg en Schmuyle. Het Oude Slot had geheimzinniger en soberder van expressie kunnen zijn, evenals de catacomben-scène, die te veel hiervan héd. In Landarbeiders was het gebaar der medewier- kende heeren-dansers niet verstrakt en fel ge noeg om te boeien, en de scène van het Kuiken in den eierdop was wel aardig, doch drukte toch niet sterk genoeg de verbazing uit en de eerste levensvreugderoes van het pasgeboren hoenderjong. Marktplaats was te veel pantomine en te weinig dans, zoodat het een rommelig operette-tooneeltje werd. De leerlingen moeten er voortdurend aan denken dat ze „op muziek" acteeren. Heksensabbath had nog feller van ex pressie kunnen zijn; alleen dan vermag een dergelijk, vrij conventioneel dans-onderwerp overigens, te boeien. De door het H.O.V.-kamerorkest fijn gespeel de H-moll suite van Bach werd over het alge meen wel met de noodige gratie vertolkt; hier vielen een paar aardige intermezzo's door de kleineren op te merken, om een weelde van costumeering, die we evenwel graag wat fijnei op elkaar afgestemd hadden gezien: nu was het contrast wat al te schel. In het eerste geval zou het zeer zeker aan voornaamheid hebben ge wonnen. Van Debussy's Cortige et air de Danse ging veel van het karakter van het eerste deel ver loren, de rest Was vrij arm aan inventie, even als trouwens het slotnummer Geschichten aus dem Wiener Wald, dat bovendien door de be geleidster vrij futloos, zonder eenigen „Schwung" werd begeleid. De weinig expressieve begeleiding ook der overige nummers was zeker ook debet aan het achterwege blijven van een fellere expressie bij gedeelten der vorengenoem de dansnummers. En dit was ontegenzeglijk jammer: immers de muziek is integreerend on derdeel van het geheel, ja, alles berust bij der gelijke choreografie op haar uitdrukkingsmid delen als tempo, rhythme en nuanceering. Er werd, ten bate van de kas der H. O. V. nog een tuinameublement op Amerikaansche wijze verkocht, en de opbrengst beliep over de honderd gulden. Overigens was het succes bij alle nummers groot mi zeker ook welverdiend. Dat we critiek oefenden moge gelden als be wijs van intense waardeering, terwijl We de vele bloemen en de krans aan Tilly Silon voor haar vele werk ten bate der H. O. V. verricht van harte gunnen en haar gelukwenschen met de inmiddels bereikte zeer gunstige resultaten van haar choreografischen arbeid. J. S. Voor de bloemenliefhebbers valt er in de om geving van Haarlem nog veel te genieten. Hoe wel de pracht der hyacintenvelden grootendeels voorbij is, zijn de helle schitterende tulpen hiervoor in de plaats gekomen. Aan de Marce- liusvaart en Houtvaart staan meerdere velden in vollen bloei. Daarbij komt nog een andere pracht het geheel verfraaiend. De vruchtboomen staan als groote bruidsbouquetten tusschen de velden en hebben het geheel in één Betuwe veranderd, Een bezoek is het daarom ook dubbel waard. In aansluiting op het reeds gepubliceerde deelt het Comité „Stille Omgang Alkmaar" nog mede, dat de plaatsbewijzen voor den extra trein, alsmede verplicht programma, dienende als toegang tot de kerk, verkrijgbaar zijn bij Reisbureau Lindeman, Barteljorisstraat en na zes uur bij de volgende adressen: P. A. v. Dam, Groote Houtstraat 42—44; Th. de Vries, Wal deck Pyrmontstraat 61; H. G. Cliteur, Gen. dé Wetstraat 44; J. v. d. Linden, van Twiskplein 10, Overveen. Er zal ook een afzonderlijke groep per rij wiel de bedevaart houden. De deelnemers daar aan vertrekken te 1 uur 's nachts van de St. Josephkerk, Jansstraat. Zonder programma kan niemand tot de kerk worden toegelaten. Ten behoeve van de deelnemers uit de rich ting Haarlem zal dit jaar voor het eerst een extra trein rijden, welke om 22.55 uur, Zater dagavond 4 Mei uit Haarlem vertrekt, om 23.01 uit Santpoort, om 23.09 uit Beverwijk en om 23.28 te Alkmaar aankomt. Ten gerieve van de deelnemers uit Haarlem en de duinstreek zal deze trein na afloop van den Ommegang, om 4.10 uur uit Alkmaar ver trekken en om 4.26, 4.32 en 4.38 resp. te Bever wijk, Santpoort en Haarlem aankomen. Vrijdagmiddag reeds een vrachtauto van de N.V. „Steengaas", beladen met 750 K.G. gips op den Vergierdeweg nabij het nieuwe kerkhof. Plotseling leek het of de auto lente-invallen kreeg want hij wipte over een slootje en kwam in een volkstuintje terecht. De oorzaak bleek echter minder poëtisch te zijn. De auto, die aan den rechterkant van den weg reed, viel n.l. in een gat van de uitermate slechte klinkerbestrating, waardoor het linker portier van den wagen open sprong. De be stuurder, een 32-jarige chauffeur uit Den Haag, leunde tegen dit portier aan en viel uit den auto. De auto reed toen zonder besturder verder met bovenvermeld gevolg. Na door een lid van den Ongevallen Dienst voorloopig verbonden te zijn, is de besturder, die zijn linker enkel gebroken had, per zieken auto van Mathot naar het ziekenhuis St. Joan nes de Deo overgebracht. De vrachtauto werd door een kraanwagen weer over de sloot ge trokken. In aansluiting op ons bericht over de aanvrage voor een bioscoop aan de Parklaan, aiene, dat de commissie voor Openbare Werken thans een parig geadviseerd heeft de vergunning tot den bouw te verleenen. De meerderheid van B- en W. heeft echter het tegenovergestelde geadviseerd. In een bijeenkomst, uitsluitend belegd door 't onlangs samengestelde comité 'van Actie is be sloten, een adres te zenden aan den Minister van Economische Zaken en aan Gedeputeerde Staten, waarin wordt aangedrongen op ver laging van lichttarieven en afschaffing van den meterhuur. Bovendien zullen in verschillende gedeelten der gemeente sub-comité's gevormd worden, om, indien noodzakelijk, tot daadwerke lijke actie te kunnen overgaan. Haarlem komt uit met: De Vries Van den Berg Van Gooi De la Mar Kommeyer Vreeken Bloemink De Winter Smit Polanen Hamstra Zondag 5 Mei 8.15 uur: Jubileum-uitvoering R. K. Tooneelver. „Thalia", Schouwburg-Jans- weg. Maandag bestemd voor godsdienstige veree nigingen, geen andere vergaderingen uitschrij ven. Maandag 6 Mei: 8.15 uur: Jubileum-uitvoering R. K. Tooneelver. „Thalia", Schouwburg-Jans- weg. Dinsdag. 7 Mei 8 uur: Repetitie St. Caecilia in Gebouw „St. Bavo". 8.15 uur: Jubileum-uitvoering R. K. Tooneel ver. „Thalia", Schouwtourg-Jansweg. Woensdag 8 Mei 3 uur: Causerie voor leden van den R. K. Vrouwenbond in het St. Elisa- bethshuis, Jansstraat 49. 8 uur: Ontwikkelingscursus Crescendo-club van den R. K. Vrouwenbond in het St. Elisa- beths-Gebouw. Donderdag 9 Mei 2.30 uur: Bestuursvergade ring St. Martha-vereeniging in het Tehuis Bloemhofstraat 1. 8 uur: Vervolgcursus Esperantistenvereeni- ging „Abbé Richardson" bij Brinkmann. Wat was het leven toch verdrietig voor een jongentje als hij. Wat had hü nou voor ergs gedaan? Kon hij er wat aan doen,' dat Marietje zoo'n domme opmerking maakte? Vader had aan tafel verteld, dat ze over twee weken allemaal naar Holland terug gingen, met zoo'n heele groote boot. Vader was in Holland benoemd tot di recteur van een school in Boschlust. Daar zouden Pietje en Marietje den heelen dag kunnen ravotten in de bosschen. Voor loopig hoefden ze dus al vast niet naar school maar zouden ze weken-lang varen op een boot, heelemaal naar Holland toe! En toenwas het nare gebeurd. Juist toen Pietje een hap rijst naar binnen werk te, had Marietje gevraagd: en wie moet dan het bootje roeien, pappie? Wat een vraag! Dat kind dacht, dat ze met een roeibootje de zee overgingen! En b« die dwaze gedachte was Pietje in den lach geschoten en kwam er een rijstkor rel in zijn- verkeerde keelgat. Pietje moest hoesten, zoodat de rijst over de tafel vloog en juist in vader's gezicht terecht kwam. En voordat hij wist wat er gebeurde, kreeg hij een klap om z'n ooren en stond hij bui ten de deur, met de boodschap: dat vader hem niet meer wilde zien! B. en W. stellen voor aan J. Broertjes te Haarlem, tegen den prijs van 11 per M2, in koop af te staan grond, gelegen aan de west zijde van den Vergierdeweg,. groot pl.m. 2010 M2. zulks met de bestemming om op dien grond te bouwen vijftien woonhuizen; aan J. J. de Korte te Haarlem, tegen den prijs van 19 per M2 grond, gelegen aan de oost zijde van de Burgemeester Boreelstraat, groot pl m. 387 M2, met de bestemming om op dien grond te bouwen drie woonhuizen; aan A. van der Laan de Vries en J. de Vos te Haarlem, tegen den prijs van 13 per M2, gvond, gelegen aan de noordzijde van den De Ruyterweg, groot pl.m. 542 M2, zulks met de bestemming om op dien grond te bouwen vijf woonhuizen met een garage; aan H. Mulder te Haarlem, tegen den prijs van ƒ13.50 per M2, grond, gelegen aan de noordzijde van de Saturnusstraat, groot pl.m. 1663 M2, om op dien grond te bouwen veertien woonhuizen met een garage; aan de N.V. Bouw- en Exploitatie Mij. „Ho- gerveka" te Haarlem tegen den prijs van 15 per M2, grond, gelegen aan de zuidzijde van de Stuyvesantst.raat, groot pl.m. 4 M2; J. G. Opbroek, alhier, heeft zich bereid ver klaard aan deze gemeente om niet in eigendom ever te dragen een strook grond (gedeelte Jan Gfzenkade, ten oosten van den Rijksstraatweg). Voor de normalisatie van de Jan Gijzenvaart is het gewenscht, dat de gemeente bedoelde strook grond in eigendom verkrijgt. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland zijn bereid medewerking te verleenen aan de op heffing van den Schoterveenpolder. In het ont werp van het daartoe door de Provinciale Sta ten te nemen besluit zal als voorwaarde wor den opgenomen, dat alle bezittingen van den op te heffen polder, waaronder het eventueel batig saldo der eindrekening, komen ten bate van Haarlem, Naar wij vernemen is de toestand van me juffrouw Peeters, die, zooals wij hebben gemeld, van de H. H. Sacramenten der Stervenden is voorzien, nog onveranderd, dat wil zeggen zor gelijk. Op 17 Mei geeft Albert -Bassermann, die een Nederl*ndsche toumée maakt met het ensemble van het Stedelijk Theater te Straatsburg, een voorstelling in den Stadsschouwburg te Haarlem. De heer George Robert hericht ons, dat Dinsdagavond kwart over acht de eerste orgel bespeling van het zomerseizoen op het orgel in de Groote Kerk zal plaats vinden. Graalhuis Emm astraat. Vanwege de tentoonstelling is er èn Zaterdag èn Zondag geen contributie betalen, 't Contri butie betalen is gesteld op Maandagavond 7--914 uur. Graalhuis Spaame. Zondag 5 Mei. Groote generale repetitie voor de leden van de Spaarne-parochie. Van 2—3 uur voor degenen, die meedoen aan „Lente bloemen" en van 36 uur voor alle anderen. Vrijdagavond om 8.30 uur Leidstersvergade- ring. Graalhuis Rijksstraatweg. Zaterdagavond om 8 uur extra repetitie voor de Zangclub. Vergadering voor de leden van de St. Lidwina-parochie. Vergadering voor de propagandaclub. Zondag: half 12 Groepleidstersvergadering; 12 uur Dadenclub de „Elfen"; 12.30 uur Daden- club de „Populieren". De Zangclub gaat Zondagmiddag naar Am sterdam. Doe je best! Veel succes. Vertrek van 't clubhuis voor alle fietsers om één uur. Geen Spreekkoorclub. Maandag: extra repetitie voor de tooneelclub- van Woensdagavond. Woensdag: Inwijdingscijrsus om 7 uur. Excelsior! Vooruit. heeft BOERRIGTER'S LANDHUISBOUW te koop en te huur schitterend gelegen in het nieuwe park rondom de R. K. kerk, Terrasweg. Huurprijs vanaf 35.per maand. Te bevr. op het werk en Mr. Cornelisstraat 21, Telefoon 1*4742, Haarlem. Gebouw „St. Bavo" D. W. S. 8 uur; Jeugd Grafische bond 4 uur; Geel Wit 6 uur; Gewo ne zittingen 4 en 7 uur. Luxor-theater: „It happened one night", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „De blinde vliegenier", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Geschichten aus dem Wienerwald" op het tooneel „Carmelo Vesio", heldentenor, 2.30, 7 en 9.15 uur. R. K. Leeszaal: Thomas More en Fsher-ten- toonstelling, 105 en 79 uur. Waaggebouw: Tentoonstelling schilderijen Th. Groeneveld, 105 uur. KONINGSTRAAT 27, TELEFOON 146C9 OFFICIEEL PHILIPS REPARATEUR (Adv. lngez. Med.) Stadsschouwburg Erika Mann's Pfeffer- mühle, kwart over 8. Schouwburg Jansweg R.K. Haarlems Ge mengd Tooneel „Thalia". Opvoering van „Een Moeder", kwart over 8. Gem. Concertgebouw v. Delden's revue Gaat toch zeker goed" 8 uur. Frans Hals Theater „De blinde Vliegenier", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace „Geschichten aus dem Wienerwald". Op het tooneel Carmelo Vesio, heldentenor; 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater „It happened one night",, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo" R.K. Bevolkingsbureau 8 uur. Schouwburg Jansweg R.K. Haarlems Ge mengd Tooneel „Thalia". Opvoering van „Een Moeder", kwart over 8. R.K. Leeszaal Tentoonstelling Thomas More-Fisher, 10, 5 en 7 en 9 uur. Gemeentelijke Concertzaal Don Kozakken- koor. „Platoff", kwart over 8. Waaggebouw Tentoonstelling schilderijen Th. Groeneveld, van 10 tot 5 uur. Kunsthandel J. H. de Bois, Kruisweg Ten toonstelling 95 uur. -Frans Hals-Theater „De blinde Vliegenier", 2, 4.30, 7 on 9.15 uur. Palace „Geschichten aus: dem Wiener wald". Op het tooneel Carmelo Vesio, helden tenor, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater „It happened one night", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. De Zondag- en avonddienst der apotheken wórdt van 4 Mei tot 11 Mei waargenomen door Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69; fa. Grijseels en v. Hes, L. Veerstraat 14; L. Schoori, Frans Halsplein 1 en W. F. Wintersen, Konin ginneweg 3. Leesgeld 3 cent per boek in de week. De bibliotheken zijn gevestigd en geopend: N. GROENMARKT 22, Woensdagsmiddags van 34 uur voor kinderen. Woensdagsavonds van 89 uur voor ouderen. KLARENBEEKSTR. 60, Woensdagsavonds van 7.30 tot 9 uur. HAGESTRAAT 49, Woensdags- en Vrijdags avonds van 7.308.30 uur. GEN. DE LA REYSTRAAT 17, Dinsdags- en Vrijdagsavonds van 8.309.30 uur. EEMSTRAAT (jongensschool), Woensdags middags van 2.303.30 uur voor kinderen. Dinsdags- en Vrijdagsavonds van 89 uur voor ouderen. In het verslag van de ledenvergadering van den R. K. Volksbond, afdeeling Haarlem, ge plaatst in ons nummer van Vrijdag, zijn eenigo storende fouten geslopen. Waar gesproken wordt van de bedoeling van prof. Steger als voorzitter van het Comité van Katholieke Actie staat, dat deze een krach tige katholieke kiesvereeniging wil stichten. Hier behoorde te staan katholieke kern vorming. Verder werd in deze ledenvergadering het zestig-millioen-plan besproken; abusievelijk stond er eerste millioenenplan te lezen. 7 .Misschien denkt hij wel, dat ik te dom ben, om notitie van me te nemen. Ik wist 't wel, dat Leslie mij veel te jong gekleed heeft met die blauwe ceintuur om! Ik zie er uit als een reclameplaat van een zaak in baby-artikelen," dacht Gwenna verstoord. „Of behoort hjj tot die jongelui, die maar stil zitten eten en drinken, zonder Iets te zeggen of te denken?" Den julsten stand van zaken kon zij natuur lijk op dit oogenblik niet weten, maar als een ruwe schets van zijn gedachtengang diene het volgende. „Dat beroerde boordenknoopje! Dat ver- wenschte ding! Die sneld kan me natuurlijk ieder oogenblik achter in m'n nek prikken als ik er 't minst aan denk en dan zal ik een gil geven, alsof ik vermoord word en de dames van schrik doen bezwijmen Dan, naar 't menu kijkend: Wat krijgen we zooal te eten? Mooi, die Smiths doen zich altijd maar lekker te goedEn nu iets anders: wie zijn' toch al die dames in haar kleurige costuumpjes? Die rose, die is een getrouwde vrouw. Die dame, wier jurk wel op een helgele lampekap lijkt, moet wel zes voet lang zijn. Kijk, die oude Hugo lonkt haar toe! Hij weegt bepaald een paar dozijn kilo's te veel; dat komt van zijn epicuristisch leventje. Een walglijk gezicht. Zou ik op zijn verre bloedverwant schap met mij kunnen rekenen en vijf pond van hem leenen?Dit kleine meisje, dat naast mij zit en dat ik eens moet toespreken, wat heeft die een lief klein halsje en mooie krullen! En kleine beauté! Zóó mooi, dat de anderen bij haar niet in de schaduw kunnen staan. Ik zou zoo graag eens met haar praten, maar als ik mijn hoofd omdraai, raakt die beroerde speld los en steekt me in mijn rug. Vervloekte speld! Maar komaan, nu moet het toch, ofschoon...." en terwijl hij voor zichtig en stijf zijn hoofd en schouders tegelijk omdraaide, sprak hij eindelijk Gwenna aan met een stem, die diep en mannelijk, en tegelijk zacht als die van een vrouw was. ,.U 'woont zeker niet in de stad, wel?" Het meisje uit het verre Welsche dal richtte zich ietwat beleedigd op. „Ja, ik woon wel in de stad," antwoordde zij, zich verdedigend. „Wat doet u denxen, dat ik van buiten kom?" „Dan moet ze gisteren pas aangekomen zijn," dacht de» jongeman bij zichzelf, terwijl de borden werden weggenomen. Gwenna vermoedde een ondeugend glinsteren in zjjn oogen, toen hij vervolgde: „Heeft u werkelijk nooit in Wales gewoond?" „Nu, ja," gaf Gwenna Williams in haar zacht, eigenaardig accent toe, „maar, hoe wist u dat?" „O, ik verwachtte dat wel. Ik heb er zelf ook eenigen tijd doorgebracht om te visschen," antwoordde haar buurman, „Ik logeerde dan gewoonlijk in een landhuisje. Dat is jaren ge leden en de eigenaar was mijn neef. Die neef daar," en hij wees den bedoelden persoon met zijn hoofd aan. Het was de zwart-ge- stropdaste jongeman met het bakkebaardje, die in druk gesprek gewikkeld was met Leslie Jong. „We waren gewoon ach, vervloekt!" riep hij eensklaps heftig uit. „Daar gaat het waarachtig langs mijn rug naar beneden!" Gwenna staarde verbaasd den vreemden gast aan, die er zoo erg knap uitzag en toch zulke eigenaardige uitdrukkingen bezigde. Zij kon zich niet weerhouden te vragen: „Waarover heeft u het toch?" „Over die speld," antwoordde hij deemoedig. Toen leunde hij met zijn blonden kop achter over en glimlachte, zoodat er diepe kuiltjes ln zijn gebruinde wangen verschenen en een rij regelmatige, schitterend witte tanden zich liet zien. En toen ontdekte Gwenna, dat hij op slot van rekening tóch een prachtkerel was. Hfi begon nu hartelijk te lachen en zei: „U moet me wel voor volslagen krankzinnig gehouden hebben. Het beste zal zijn, u maar volledig in te lichten wat mij overkomen is." Nadat hü zich van een stukje tong bediend had (ze waren nog aan de visch) verte'de hij: „Het geheele geval is, dat, toen ik mü aan het kleeden was voor het diner, ik mün boor deknoopje verloor, zoodat ik op het laatste moment mün boord met een speld moest vast steken. Ik werd er zenuwachtig van. Werke lijk! Elk oogenblik verwachtte ik, dat de speld in mijn nek zou haken." „Daarom scheen hü zoo verstrooid en afge trokken!" dacht GWenna, die zich uitermate blij en opgelucht gevoelde over deze kleinig heid. Ze zei: „Ik dacht, dat u 'n stüven nek gekregen had, door u aan tocht bloot te stel len." „Tocht! Er is altijd tocht in overvloed, waar ik zit by mijn werk!" antwoordde hij lachend. Opnieuw begon hü over zijn boord te klagen. „Nu wordt het erger," zei hü. ,,Die ongelukkgie boord begint nu mün achterhoofd te beklimmen en ik zal met nek en schouders acrobatische toeren moeten uitvoeren, om het beroerde ding op z'n plaats te houden; de menschen zullen denken, dat ik den Vitusdans heb!" Gwenna gevoelde grooten lust om hem 't vei ligheidsspeldje te overhandigen, dat zich onder haar blauw ceintuurtje bevond, zoodat hü zün boord kon vastmaken, zonder gevaar van zich te prikken, Leslie zou dat zeker gedaan heboen, daar was zü van overtuigd, maar Gwenna voelde zich nog te verlegen tegenover dien vreemdeling, ofschoon, nadat hü het ijs gebro ken had met zijn boordeknoopje (excuseer de beeldspraak), zü zich minder bleu begon te voelen en hem minder als vreemdeling begon te beschouwen, dan wel als een nieuwen vriend. Bij het volgend gerecht babbelde hij vertrouwe- lük met haar over haar geboorteland en de plaatsen, die hü daar al visschend bezocht had. „Er was een heerlüke, heldere beek met forellen," vertelde hü met zijn diepe, wellui dend stem, „met vroolük bruisend water, bor relend als champagne, helder als glas en met kleine diepe draaikolkjes onder de lommerrijke schaduw der overhangende takken. Je kunt er tot op den bodem zien en het is juist of je door de tallooze bruine, grijze en witte steen tjes, vermengd met stukjes lei, kortom, het is als Plotseling zweeg hü, haar strak aanziende. Hij hield haar oogen weer vast, zooals hü dat voor den spiegel gedaan had. Nu hü zoo dicht bü haar zat, merkte hü, dat zü glas helder, bruinachtig-groen waren met stippel tjes van lei-kleur; waarachtig, ze geleken veel op de tooverkleuren der beekjes van haar ge boorteland.... Met dezelfde intensiteit, waar mee hü bü bet visschen de stroompjes had aoorvorscht, boorden zijn blikken zich in de diepte van haar mooie oogen. Hü vergat alle andere gewaarwordingen en bleef sprakeloos. Dan zag hü metzijn eigen oogen den maagdelijken blos als een verrukkelijke dageraad haar wan gen kleuren, ja, van het stevige, blanke halsje tot aan die dikke, bruine cherubskrullen ver spreidde zich de gloed. Haastig wendde hü toen zijn gezicht af en zei stamelend van ontroe ring: „Dat beekje had ook een aantrekkelijken naam, die, als uitzondering in de Welsche taal, gemakkelük uit te spreken was, n.l. de Dula-s." „Kent u de Dulas?" riep Gwenna enthou siast uit, alweer vergetend, dat zij pas als een verlegen kind gebloosd had onder den vurigen, vorschendén blik van zü'n blauwe oogen. „Wel, ze stroomt op korten afstand van m'n ge boortehuis!" Voort gingen ze met hun gekeuvel over plaatsen, aan beiden bekend. Zonder dat ze het merkten, werkte hun voorbeeld aanstekelijk want de conversatie aan tafel hield op, hortend en stootend te zün en nam een levendig ka rakter aan. Gwenna hoorde niets dan een ge zoem en gegons, maar toen bü het aandragen der vleeschgerechten haar buurman zich ten laatste uit beleefdheid tot de rose dame over- boog, die aan zün andere züde zat, amuseerde zü zich, door aandacht te schenken aan het geen er zoo al aan tafel gesproken werd. „Sommige van zün schilderstukjes, vooral die in waterverf, vallen wel in mün smaak!" klonk het uit den mond van Smith, die klaarblükelijk een uitvoerige dissertatie over de edele schil derkunst hield en die besloot: „En ik weet zeker, dat hü voor een van zün beste stukken maar tweehonderd guinjes kreeg, t Is dood eenvoudig een schandaal!" Het scheen daarentegen Gwenna schandalig toe, zooveel geld voor een schilderij uit te geven, waar je toch eigenlük niets anders mee cieed, dan ze ophangen en ze daarna vergeten. Twee honderd guinjes. Wat zou zijzelf er al niet mee kunnen doen, als ze die bezat! Een heel jaar lang op reis gaan! Of, zalig idee, elke week te Hendon een vliegtocht maken! Op een gegeven oogenblik leunde Gwenna's buurman voorover, om de aandacht van de gastvrouw te trekken en onderbrak het ge sprek, terwijl zün diepe, zachte bas het geluid aan tafel overstemde: „Mevrouw Smith! Excu seer mün interruptie, maar hoor ik niet een baby vreeselijk huilen?" .(Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2