Nederland onder dictatuur Echtscheiding in Duitschland Het conflict in de mijnen Kerkelijk leven 01. VROUW IN 'T ZAND ZATERDAG 4 MEI 1935 Mussert aan het woord Beleediging van Hitier voldoende Het Bezuinigingsplan Een adres aan de R.K. Tweede Kamerfractie en het bestuur der Kath. Staatspartij Verklaring der Bonden, wat zij zullen doen, om alsnog een conflict te voorkomen Staking toch nog te vermijden MAC ROBERTSON NAAR NEDERLAND Dinsdag te Amsterdam DE INBRAAK TE POELDIJK Politie zoekt naar tweeden inbreker KUNST VAN HEDEN NEDERLANDSCH MUZIEK FEEST Derde avond: Kamermuziek WAGNER VER EENIGING Elèktra OPERA ITALIANA Ook Nunu Sanchioni komt terug BENOEMINGEN Bij de Priesters van het H. Hart DE THERES IA-NOVEEN Om den vrede! 15de Limburgsche Bedevaart naar Lourdes Roermond vangt Zondag de grootsche feestelijkheden aan ter eere van het Miraculeuze Beeld Vijfde Eeuwfeest dei\ vinding Als stond het reeds vast, dat het vrij heidlievende Nederland een dictatuur tegemoet gaat en dat een burgerlijk Ingenieur daarbij de rol van een Mussolini Zal vervullen, zoo heeft een correspon dent van een Amerikaansch pers-agent schap den dictator-in-spe geïnterviewd om trent zijn plannen na de vestiging der dic tatuur. Door het feit alleen al, dat deze journalist den heer Mussert aldus interviewde, heeft deze op copie beluste persridder er blijk van begeven, dat hij van de politieke verhoudin gen in Nederland ongeveer evenveel af weet a's 2tin collega van de Pransche „Excelsior", le na de jongste verkiezingen den meest arren onzin schreef over de geweldige over winning der N. S. B. in Nederland en b.v. ^kondigde, dat de N. S. B. 44 zetels in de raten behaalde, waartegenover de sterkste Politieke partij, n.l. de R.K. Staatspartij, er aar 28 had kunnen veroveren! journalist-in-angst wist blijkbaar niet, at er ten onzent verschil bestaat tusschen ka ten enTweede Kamer! Ü*e heer Mussert, wien zulk een interview blijkens het welk hij voor vol zou kunnen orden aangezien natuurlijk niet onwel- 0tn is> heeft den Amerikaan genadiglijk te °°rd gestaan en zijn toekomststaat ge ketst. Wij achten een weergave van het vraag- esprek de plaatsruimte in ons blad niet aardhier wordt hoegenaamd geen nieuws verteld. n AHeen enkele puntjes in het relaas kun- en het welmeenende Nederlandsche pu- |ek van belang envan dienst zijn: oe heer Mussert kondigt aan, dat in zijn ictatuurstaat de gewetensvrijheid gega randeerd zal worden: „Het ligt dan ook in e. e bedoeling een ieder vrij te laten zijn !gen godsdienst te belijden; alleen zal het odsdienst moeten zijn en geen openlijke of erkapte politiek." Ziedaar al reeds het begin van de gods- enstbedreiging: een man als de heer Mus- rt, zelf zonder positieve, in het kerkelijke ^concretiseerde religie, zal hebben uit te k aken welke godsdienst zal mogen worden eden en in hoeverre, hij zal uitmaken, er „openlijke of verkapte politiek" in het sPel is. Duitsche voorbeeld is daar om ons k ans alreeds te doen weten wat het lot der atholieke en christelijke religies en kerken zai Zijn drukpersvrijheid? de heer Mussert sprak: da"Juf te ze88en hebben zullen de Voni- en zeer zelier meer de rol van volks- riichters moeten gaan vervullen. Nu zijn öa den regel niet anders dan politieke öa ,IJ den- Bovendien, als al die politieke ftia i en die we hier hebben in het land, een heid zulIen zijn weggevallen en we een een- ia zijn gaan vormen, dan zal er veel ge- bi^Uf overbodig zijn. Dan kunnen de dag- aden zich inderdaad meer gaan wijden n goede voorlichting van hun lezers." dat ziet er voor alle niet N. S. B.- laden ook al zeer gevaarlijk uit; het be kent natuurlijk, dat ook in Nederland de Pers volkomen gelijkgeschakeld zal worden volkomen karakterloosheid; en van zulk ®en pers voorspelt men dan „een goede voor lichting". 1 Is alweer Duitschland, waar we erva- teh. met wat al leugens, misleidingen en Perfide verzwijgingen „een goede voorlich- 8" volgens den heer Mussert te identifi ceren is. dok de rassen-kwestie zal in Mussert's heil- fiaat voor velen ook onschuldigen een edreiging vormen; Mussert zeide ervan: „Nu de Joden. Och, die interesseeren ons igenlijk zoo weinig. Die vormen voor ons seen vraagstuk, dat onmiddellijk op den °orgrond staat. Er zal natuurlijk een ein- *\e moeten komen aan den te grooten in- i°ed, dien de Joden op het Nederlandsche geestesleven zijn gaan uitoefenen. Hun invloed op het denken van de Neder- anders is ontegenzeglijk te groot, onver antwoordelijk groot ten opzichte van het cverige deel van de natie, wier leefwijze daardoor sterk beïnvloed wordt. Zoo staat v- een deel van de dag- en weekbladen °nder den invloed van Joden en helaas niet an de beste Joden. Aan den anderen kant orthodoxe Joden, die zich bij ons als gast molen, die zeggen: Wij hopen eens weer j keeren naar het land van Kanaan die °den hebben van ons niets te duchten. Een nder type evenwel de z.g. im- Port-Jood die vormt voor ons de hoofd zaak van het vraagstuk. Wij bedoelen den uiterst links georiënteerden Jood, die met horden en drommen ons volk tracht te ver giftigen. Die Joden zullen hun mond hebben te houden, zoodra wij aan het bewind zijn." Het zal daarvan kan men verzekerd zijn onder een Mussert-dictatuur in Ne derland in a 1 1 e opzichten precies eender gaan als in Duitschland. Dat moet Mussert, ondanks zichzelf en ondanks zijn voorzichtige woorden, nu al verraden. Men weet, dat in het zgn. op „positief Christelijken grondslag" gevestigde na- tionaal-socialistische Derde Rijk echtver bintenissen ontbonden kunnen worden op grond van de niet zuiver-Arische afstam ming van een der partijen, mits de andere partij van onbesmetten Germaanschen bloede is. Zelfs huwelijken, gesloten vóór de overwinning van het Hitlerianisme en de daardoor tot hoogste wijsheid verklaar de domheid der rassentheorie, zijn in Duitschland op dien grond ontbonden als gold het de ongeldig verklaring van den koop van een paard met een „verborgen gebrek." Thans heeft men, volgens de „Times", een nieuwen echtscheidingsgrond wettelijk erkend. Het „Reichsgericht" heeft nl. uitgemaakt, dat het gebruiken van be- leedigende uitdrukkingen aan het adres van Hitier door een getrouwde vrouw als een reden tot echtscheiding kan worden gebezigd. Christus en het Christendom mo gen door de neo-paganisten vrijelijk wor den verguisd en bespot, de onlangs ter ge legenheid van zijn zeventigsten verjaardag gehuldigde Ludendorff mag vrijelijk het Christendom tot den kanker der Westersche wereld bestempelen, maar de katholieke jongens, die den H. Vader toejuichten in Rome, worden in 'n concentratiekamp ge stopt, en een schimpscheut op den „Führer" gedaan in de onveiligheid van de Duitsche binnenkamer kan gestraft worden met echtscheiding. Duitschland is op weg een soort van San Reno te wérden, tenminste voor zuiver-Arische nationaal-socialisti- sche echtgenooten, wier wederhelften niet volkomen gelijk te schakelen zijn met de jubelende loudspeakers der partij. In een vergadering van de R. K. Kiesveree- niging „Recht en Plicht", te Beverwijk is be sloten een adres te zenden aan de R. K. Tweede Kamerfractie en het bestuur der Kath. Staats partij. Daarin wordt gezegd: Bij de verkiezingen, welke gehouden zijn voor de Provinciale Staten heeft onze Partij haar krachtige positie weten te handhaven, dank zij het vertrouwen welke de Katholieke kiezers in de Katholieke Staatsparty hebben gesteld. Men denke echter geenszins, dat de uitslag der verkiezingen als een goedkeuring van het beleid der huidige regeering is te be schouwen. Het dezer dagen ingediende bezuini gingsplan moet dan ook eerder den naam van „ellendeplan" dragen. Het laatste greintje sympathie voor deze regeering is hiermede weggevaagd. Ten zeerste wordt betreurd, dat dit plan mede-onderteekend is door drie Katholieke ministers. Voor de verarmde arbeidende bevolking van ons land beteekent dit project een maximum van verslechtering op sociaal en economisch gebied, de werkloozen geven hiermede den laatsten snik; het brengt den middenstand tot wanhoop, terwül onze uitgemergelde land- en tuinbouw deze groepen aanstonds als hun bin- nenlandsche consumenten zal aantreffen. Voor onze Staatspartij zal in de toekomst haar lot afhangen van de houding onzer Ka tholieke Tweede Kamerleden in deze aange legenheid. De uiterst welwillende toon in de liberale kapitalistische grootpers mane tot de grootste voorzichtigheid. Wil deze regeering spreken over offers bren gen, dan toone zij zich zelf eens flink en vrage deze offers van diegenen, die nog niets geofferd hebben, zij taste de vaste lasten aan en niet met beloften, doch onmid dellijk en drastisch, terwijl zij verder onge moeid late hen die reeds opgeofferd zijn. De wensch wordt hierbij dan ook uitgespro ken, dat onze Katholieke Tweede Kamerfractie het bezuinigingsplan iin zijn huidigen vorm onverbiddeiyk zal afstemmen.. Vrijdagmiddag vergaderde het Bestuur van het Algemeen Myn werkersfonds onder leiding van den Hoofdingenieur van het Staatstoezicht op de mijnen, dr. ir. Waterschoot van dei- Gracht, naar aanleiding van een regeerings- voorstel tot saneering van het Algemeen Mijn werkersfonds. De byeenkomst duurde van half zes tot half acht. Om negen uur werd de vergadering voort gezet, waarbij toen ook aanwezig waren de hoofdbesturen van de drie mijnwerkersorga nisaties, die een vertegenwoordiging hebben in de algemeene ledenvergadering van het A.M.F., met name de R.K. Mynwerkersbor.d, de Alge meene Nederlandsche Mijnwerkersbond en de Prot. Cpr. Mijnwerkersbond. De bonden legden de volgende verklaring af: Naar aanleiding van de voorstellen der re geering betreffende o. a. de benoeming van een regeeringscommissaris in het A. M. P. hadden de organisaties verwacht, dat de werkgevers de voorstellen tot verslechtering van loon- en ar beidsvoorwaarden zouden hebben teruggenomen (op specialen aandrang van de regeering) op voorwaarde, dat de arbeidersorganisaties de oe- noeming zouden aanvaarden van een regee- ringsgedelegeerde met bepaalde bevoegdheden. Op dezen grondslag Waren de organisaties be reid tot onderhandelingen. Nu biykt, dat de werkgevers slechts bereid zijn tot opschorting der aangekondigde verslechteringen in afwach ting van het resultaat van de bezuinigingen, welke met medewerking van den regeerings- gedelegeerde in het Fonds zullen worden ver kregen, kunnen de organisaties dat zoo niet aanvaarden, aangezien zij zich dan van te voren zouden vastleggen. zy willen echter geen middel onbeproefd laten en geen enkele poging achterwege, om uitbreking van het conflict te voor komen. Hoezeer zy nieuw uitstel op zich zelf ook betreuren, zijn zy bereid weder om hun leden te adviseeren in uitstel te berusten in afwachting van een onderzoek, hetwelk tot saneering van het mynbedryf leidt en om het mogeiyk te maken na te gaan, onder leiding van een regeeringsgede- legeerde, of het mogelijk is bepaalde wyzi- gingen in het Fonds aan te brengen. Zij zijn daartoe bereid in de ver wachting, dat de regeering het mo gelijk zal maken de aangekondigde verslechteringen definitief terug te De Amsterdamsche bereden politie oefent voor de ruiterfeesten nemen, waarbij zij zich tevens be reid verklaren in het Fonds een re- geeringsgedelegeerde te aanvaarden met adviseerende stem in het be stuur en een beslissende stem in de algemeene vergadering, zooals be doeld is in het heden voorgelegde voorstel met betrekking tot artikel 1 15 van het Fonds-reglement. Op deze verklaring volgden langdurige dis cussies, welke ongeveer tot hedennacht drie uur duurden. Overeenstemming was echter toen nog niet bereikt. Dr. Waterschoot van der Gracht heeft ten slotte uitstel aangeboden waarover de directies zich nog zullen beraden. De Bonden zullen alleen in uitstel berusten onder de boven genoemde voorwaarden. T Mei zal Mr. Mac Pherson Robertson, die zich wereldbekendheid verwierf door het orga- niseeren van de LondenMelboume-race, op zijn reis door Nederland te Amsterdam arrivee- ren. Omtrent de, arrestatie van W. K., die bij een poging tot inbraak gisternacht te Poeldijk door een ryksveldwachter werd neergeschoten, verne men we nog dat K., tezamen met nog een an deren verdachte, by verschillende inwoners van Poeldijk dien nacht heeft getracht in te breken. Die pogingen zyn vermoedeiyk aangevangen bij tuinder Nederpel aan de Vredebestlaan. Daar werd een keukenraam opengeschoven, doch toen de inbrekers gerucht hoorden, zijn ze er vandoor gegaan. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de RJC. pastorie, waar een schuur werd doorzocht. Maar ook hier liep de buit op niets uit. Daarop is het tweetal naar de woning van den tuinder van Leeuwen gegaan, waar de politie in den tuin voetafdrukken vond. De inbrekers zijn hier echter niet in de wo ning kunnen komen. Het vierde bezoek gold de woning van den electricien Fischer, waar, zoo als gemeld, de hond alarm maakte. In het Ziekenhuis Westeinde te Den Haag heeft men den kogel niet kunnen vinden, zoodat deze waarschijniyk het been weer heeft verlaten. Hoewel de verwonding niet van emstigen aard is, zal K. enkele dagen in het ziekenhuis moeten verblijven. K., die vroeger te Monster woonachtig was en later in Den Haag, heeft reeds tal van vonnissen achter den rug. Aan de hand van foto's, waar enkele Rerso- nen het tweetal heeft gezien, alsmede van voet afdrukken, tracht de politie thans den anderen inbreker op te sporen. Misschien is er nu gelegenheid om iets over het programma van de feestconcerten te zeggen (want dat moet toch óók gebeuren!) om er dan verder niet meer op terug te komen. Men kan het natuuriyk niet iedereen naar den zin maken. En daarom wry ft men zijn oogen (en ooren!) wel eens uit, wanneer men sommige namen ziet en sommige werken hoort, en raadpleegt ver wonderd zijn geheugen, wanneer men andere jmist. Te Huissen brak brand uit in het huis, bewoond door de familie De Haas. Het vuur greep zoo vlug om zich heen dat aan redden van twee kinderen (2 jongetjes van 11 en van 2 jaar) niet meer te denken viel. De vader, die nog pogingen in het werk stelde, werd ernstig gewond en moest naar het gast huis te Arnhem worden overgebracht Nu moet de lezer echter niet verwachten, dat ik daar „zwaar" over ga schryven. Op bruiloften neemt men in de gebruikeiyke levensschetsen en dergeiyke aardige rijmelarijen bruid en brui gom wel in het ootje, maar men gaat geen ern stige „critiek" uitoefenen. Dat doet men op een feest niet. Ik thans evenmin. Maar wel wil ik opmerken, dat men de Ne derlandsche werken over het algemeen meer over de programma's moest strooien, meer ge- ïykelijk verdeelen, vooral nu het buitenlandsche bouquet van noviteiten in den regel al verlept is bij het aanbieden. Gedenk slechts het afge- loopen seizoen. In de prachtig uitgegeven feestgids staat wel een schynbaar imposante rij Nederlandsche wer ken, welke door het Concertgebouw zijn uitge voerd in den loop der jaren, doch deze verdich ting onder 40 atmosferen druk verschilt aanmer- kelük van de practische spanning van het reper toire zoo gewoon door den loop van elk seizoen heen. Een andere opmerking-in-het-algemeen over de houding van het publiek tot de moderne muziek bewaar ik tot het concert van a.s. Maan dag. Voor heden volsta ik met de vermelding der artistieke gebeurtenissen van dezen avond. Het meest opmerkelijke was de uitvoering van Julius Röntgen's laatste piano-kwintet. De RTO- ductiviteit van dezen muzikant is ontstellend ge weest, misschien alleen te vergeleken met die van Czemy, den man, die vier lessenaars met composities op zyn kamer had staan en telkens van elk een bladzijde schreef, omdat hij zich den tëd niet gunde de pagina's te laten drogen! Meesterwerken schreef Röntgen geen enkel, diepe of hevig-ontroerende ook niet. Maar wat men wel bij hem genieten kan, dat is een aan- stekelyke, door-en-door gezonde Spielfreudigkeit, een onuitbluschbaar enthousiasme voor alle gen res, een brillant vakmanschap. En wanneer ie mand geen genie is, dan zyn dit al buitenge woon kostbare eigenschappen. Julie de Stuers toonde zich in liederen van Diepenbrock en Dina Appeldoorn zonder eenig voorbehoud een groot vertolkster. De stem mocht nu en dan eenige onwilligheden vertoonen, dit deed aan het brengen-van-het-lied, aan het waariyk-herscheppen niets af. Van onze uitgesproken talentvolle modernen hoorden we een kleine suite voor viool en piano (Bertus van Lier) en een fluitsonate (Piet Ket ting) waarin naast het knappe vioolspel van An- dries Roodenburg het sublieme musiceeren van den fluitist Joh. Feitkamp diepen indruk maakte. Een der snelst gemaakte componisten-carrières is ongetwüfeld die van Johannes den Hertog; hoewel deze eminente repetitor en opera-kenner bij mijn weten nog maar weinig schreef, werd zyn werk reeds uitgevoerd op een abonnements concert en thans op het Nederlandsch Muziek feest, voorwaar een zeldzame eer, wanneer men de toestanden hier eenigszins kent. Ik geloof, dat het jammer was voor den totaalindruk van zqn zeven kleine stukken voor harp, viool, alt viool en cello (onder den titel „Maria-weg") dat er telkens zoo lang gepauzeerd en gestemd werd door de uitvoerenden, waaronder Mevrouw Den HertogBerghout zeer schoon en zuiver de harp- party speelde. Tot slot van dezen afwisselenden avond trad het mooie Kralingsche Vrouwenkoor onder de directie van Otto Glastra van Loon op met en kele moeilijke nummers van B. v. d. Sigtenhorst Meyer, Guillaume Landré en Felix de Nobel, welke laatste zich bij de liedbegeleidingen weer de zeldzaam-begaafde accompagnateur toonde. Er heerschte een opjgewekte sfeer in de ge lukkig volle kleine zaal, welke niet weinig ver hoogd werd door het succes voor de uitvoeren den en voor de aanwezige componisten Bertus van Lier, Piet Ketting, Johannes den Hertog en Guillaume Landré. THEO VAN DER BIJL. Met het oog op de aanwezigheid van Prinses Juliana bij de voorstelling van „Elektra" op Zaterdag 4 Mei a.s. in den Stadsschouwburg te Amsterdam, wordt het publiek verzocht, pre cies 8 urn: gezeten te zijn. Men deelt ons mede, dat aan de zomencon- certtoumée der N.V. Italiaansche Opera be halve door de reeds eerder genoemde solisten ook zal worden deelgenomen door de bekendë Italiaansche coloratuur-sopraan Nunu Sanchio ni. Welke lyrische tenor zal medekomen is mo menteel nog niet beslist. De Hoogeerw. pater provinciaal der Priesters van het H. Hart heeft benoemd tot Rector van het Rectoraat te Maastricht den zeereerw. pa ter P. Mulleners; tot rector van het klooster te Amsterdam, Keizersgracht 19, den zeereerw. pa ter L. Henneveld en tot rector van het Missie huis „Christus Koning" te Helmond den zeer eerw. pater H. Roosen. Vervolgens tot professor in de moraaltheo logie en het Kerkeiyk Recht te Hees den zeer eerw. pater Ph. Collignon; tot professor in de moraal-theologie te Liesbosch den zeereerw. pa ter E. Schildkamp; tot leeraar aan het Juve naat te Bergen op Zoom de weleerw. paters L. v. Marrewijk, J. v. Buuren en J. Jansen; tot leeraar aan het Missiehuis „Christus Koning" te Helmond den weleerw. pater S. Schotten en tot leeraar aan het Juvenaat te Lanaeken den weleerw. pater P. Schreinemachers. Voor de Missie van Finland werden benoemd de weleerw. paters P. Verburgh en L. de Jong; voor Zuid-Sumatra de weleew. pater F. Hof stad, voor Noord-Brazilië den weleerw. pater J. Brügemann. Tot administrator te Hees werd benoemd de weleerw. pater J. Smeehuyzen; te Rotterdam, Walenburgerweg, den weleerw. pater A. Geb- bing; te Liesbosch de weleerw. paters J. Kars- kens en R. v. d. Wiele; te Heimond den wel eerw. pater P. v. Eijk en te Heer den weleerw. pater P. Kops. Tot assistent te Rotterdam, Walenburgerweg, den weleerw. pater M. Busing en te 's-Gra- venhage de weleerw. paters L. Steegh en H. Winkeler. Waar pas nog het Opperhoofd der Kerk, onze H. Vader Paus Pius XI de geheele katholieke wereld aanspoorde tot gebed om het verkrijgen en behouden van .den vrede, daar meenen wy niet beter te kunnen doen dan ook onze half- jaarlyksche gebedsactie in dit teeken te zetten. Vanaf den drempel van ons klein heiligdom, waar voor ons zoo overvloedig in vervulling gaat, wat als een schoone belofte op den in gang staat geschreven „Pax intrantibus" Vrede, voor wie hier binnentreden, durven we dus 'n dringenden oproep naar buiten te doen weerklinken. De Karmelites mag immers dien rijken schat van vrede niet zelfzuchtig alleen bezitten, ze moet er onophoudelijk van mede- deelen. 't Is haar zending, door gebed en offer, een levende bemiddeling te zyn tusschen God en de wereld. Sint Theresia, onze Heilige voor spreekster, ter wier eere we deze noveen (van 1725 Mei) gaan houden, heeft 't weer fijn uitgedrukt als ze tot ons, haar zusters zegt: „We moeten geen vrederechters, maar Engelen van vrede zyn." Anderen spreken, treden naar buiten, wy moeten de Engelen navolgen, die ook voortdurend, door Gods beschikking, ten dienste der menschen gesteld zyn. En die no veendagen zyn toch zoo'n schoone gelegenheid om, tot troost en hulp voor degenen die ons hun geestelyken of tijdelijk en nood bekend maakten, ons van die zending weer dieper be wust te maken. Daarom hopen we dat weer velen van de aangeboden gelegenheid gebruik zullen maken, dat 't in eigen land, waar toch ook zoovelen zuchten onder 't zware kruis der beproeving, 'n kleine, doch krachtige voortzet, ting moge zyn, van wat pas Lourdes in 't groot mocht aanschouwen! De H. Mis, eiken dag der noveen in onze Theresia-kapel tot uwe intenties opgedragen, zal ook hier van uw en ons ge. bed het stralend middelpunt zijn. Vereend in Zyn Naam, biddend met en voor elkander, zal Christus in ons midden zijn, ons vertrouwvol gebed beantwoordend door Zyn onbeschryfelijke bemoediging „Pax vobis." Vrede zy U. Zrs. KARMELITESSEN. Heerenweg, Egmond a. d. Hoef (N. H.) Giro no. 39730. De wereldmanifestatie te Lourdes heeft de aandacht getrokken van heel de wereld, in het bijzonder van het katholieke volk. Dat deze gebeurtenis eenig in de geschiedenis der Kerk ook hier te lande met groote belang stelling is gevolgd, blykt o.m. uit het feit, dat in een kort tydsbestek nog nooit zooveel aan vragen van zieken bij de Limburgsche Bede vaart zyn binnengekomen als de laatste week. Helaas zijn de financieele middelen niet vol doende om aan al de aanvragen te voldoen. Verblijdend is dan ook dat eveneens een paar groote giften werden ontvangen voor het mee nemen van on- of minvermogende zieken. Want reeds thans moet het bestuur der Limb. Bedevaart wikken en wegen om het vervoer en de verzorging van ongeveer 300 zieken zoo goed mogelijk te doen zyn. Zooals bekend, vertrekt de Limburgsche Bedevaart die thans haar derde lustrum viert op 25 en 26 Juni as- Biedt een bedevaart zonder zieken lang niet die echte sfeer van devotie, gebed en offer als een bedevaart mèt zieken, dan begryot men dat de zieken ook het middelpunt van heel de bedevaart moeten blyven. Dat is by de Limburgsche Bedevaart in volle mate bereikt, vooral waar de hooge Beschermheer, Z. H. Exc. Mgr. ai-. G. Lemmens, Bisschop van Roermond, wederom de Bedevaart meemaakt en voor de arme zieken een echte vader zal zyn. Het rollend hospitaal der Limburgsche Bede vaart met zyn doktoren, gediplomeerde ver pleegster en helpsters vertrekt op 26 Juni as., evenals de trein met pelgrims, die de reis rechtstreeks maken. De overige treinen ver trekken een dag vroeger. Verdere gegevens betreffende de bedevaart vindt u in de advertenties van dit blad. Zondag 5 Mei vangen te Roer mond de feestelijkheden aan, die daar dezen zomer worden gehouden ter gelegenheid van het vijfde eeuw feest der vinding van het genade beeld van Onze Lieve Vrouw in 't Zand. Alsdan zal de groote pro cessie van Roermond naar de kapel der E.E. P.P. Redemptoristen van O. L. V. in 't Zand trekken met Z. H. Exc. Mgr. Lemmens, Bis schop van Roermond, burgemees ter mr. P. Reymer en andere gees telijke en wereldlijke autoriteiten. Deze processie is als 't ware de inzet der feesten. De eigenlijke feestperiode valt van 11 Augustus tot 15 September. Toch zullen tusschen Mei en Augustus nog enkele feestelijkheden plaats heb ben; er zal een Mariaspel worden opgevoerd enz. Op 10 Augustus hoopt men een tentoon stelling te geven. Op 15 Augustus zal een groote triumftocht gehouden worden met het wonder beeld. Onder Roermonds merkwaardigheden behoort ongetwijfeld de kapel van O. L. Vrouw in 't Zand. Hoeveel bedevaarten uit heel het land zijn reeds daarheen getrokken! Hoeveel gebeds- verhooringen hebben er plaats gehad! Schilder achtig gelegen aan de oostzijde der stad, aan het einde der schoone, rijzige Kapellenlaan trekt de wondere beeltenis jaarlijks duizenden pel grims. Vyf eeuwen geleden werd dit beeld door een herder in een put gevonden. Pastoor Guil- helmi van Maasniel heeft ons in zijn boek met den „Roomschen Pelgrim" dat hij in 1698 uitgaf de eerste wondervolle mededeelingen geboekt waarin hij opteekende hetgeen door den brand die in 1685 Roermond en de oude stukken der kapel vernielde, was verloren gegaan. Het jaar 1435 moet als het jaar van de vondst worden beschouwd en de eeuwfeesten werden dan ook in 1785, 1835, 1885 gevierd. Reeds in 1418 bevond zich een Lieve Vrouwe Kapel „buijten Zwartbruecken porten am dem Zande'" volgens twee in 1859 ten stadhuize ge vonden documenten. Pater Kronenburg CssR. en pater Van Krag- ten CssR. zyn van meening dat hier van de eer ste kapel gesproken wordt waarin het wonder- beeldje reeds werd vereerd, en dat dus het mi- rakuleuze beeld van O. L. Vrouw in 't Zand moet gerekend worden tot de oudste van ons land! Dat het de benaming „mirakuleus", die het te allen tijde heeft gedragen, ten volle verdient, wordt door de historie voldoende bewezen. Pater Kronenburg schrijft: „de faam der wonderen bij dit beeld geschied klinkt tot ons uit den mond der meest bevoegde getuigen". Luitenant Vegersheim liet in 1578 de kapel na 160 jaren bestaan afbreken en het beeld werd in de St. Christoffelkerk gebracht. 32 jaar later ving deken Pollius aan met het bouwen eener nieuwe kapel die meermalen o.a. in 1684 werd gewijzigd en vergroot. Bisschop Reginaldus liet onder het Oostenryksch bestuur in 1683 het beeld in alle kerken der stad verheffen en plechtig in de processie ronddragen om de be- vryding van Weenen van de Turken te verkry- gen. Tijdens den Spaanschen successie-oorlog wordt het beeld 10 jaar lang in de kathedraal bewaard om het tegen schending te vrywaren. In 1737 werd het rectoraat der kapel opgericht en in 1800 de kapel heropend. Na 2y, jaar wordt daar het beeld teruggebracht. Met grooten luister is in 1835 het vierde eeuwfeest gevierd. Tot 1863 hebben seculiere priesters de bediening der kapel waargenomen doch in dat jaar riep de Bisschop v. Roermond Mgr. Paredis, de paters Redemptoristen naar de Kapel in 't Zand. In 1877 werd het wonder beeld op last van Z. H. Paus Pius IX door Mgr. Paredis', geassisteerd door den Internuntius Mgr. Capri gekroond. In 1896 ging men noodgedwon gen over tot den bouw der huidige kapel. Het gekroonde Mariabeeld van O. L. Vrouw in 't Zand, dat vóór 500 jaar door den eenvoudigen leider uit een water put werd opgehaald

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5