Regeeringsjubileum van Koning George De feestweek met grootsche plechtigheden begonnen I Schitterend schouwspel in de St. Paul's Kathedraal Het Britsche-Rijk in feestroes l0NDEN EEN SPROOKJES- STAD 1 ALLE KERKKLOKKEN IN LONDEN LUIDEN Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREENIGDE katholieke pers MAANDAG 6 MEI 1935 Avondblad enthousiasme kent geen grenzen 2.000 vreugdevuren in het geheele land Plechtigheid met het „Te Deum" gesloten mm J§ Kiii De Koninklijke stoet Het Weer "UREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Haarlem en Agentschappen per *eek 25 cent; per kwartaal f3.25; per Post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM - TELEFOON 13866 EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19322 i llzenden hebben den nacht in de buitenlucht doorgebracht om niets van het schouwspel te missen Langs den weg in afwach ting van den feeststoet De feestelijk versierde Oxford-Street te Londen De eerste stoeten vertrekken y-m, Het Koningspaar bij de kroning in 1910 llili Ssilp De Koning en de Koningin (Vervolg elders in dit nummer1 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cenl per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek <Van een bijzonderen correspondent). bonden viert heden het grootste kest, dat het Britsche Wereldrijk naar menschenheugenis heeft ge kend, het zilveren jubileum van de troonsbestijging van Koning George Dit feest heeft al wekenlang op hijna alles in de hoofdstad van het britsche Rijk zijn stempel gedrukt, stad heeft zoowel overdag als 8 avonds een sprookjesachtig aan- *len. Straten en huizen zijn ver- Slerd met masten, vlaggen, doeken "r bloemen, en de domineerende kleuren zijn het koninklijke blauw goud. Op de meeste punten heeft stad een prachtig aanzien, de stemming der bevolking is geest driftig en de uitbundigheid wordt hechts getemperd door de karak- *eristieke traditioneele Britsche ^aardigheid. straten zijn versierd met honderdduizen- kln echte bloemen. Hooge masten met veel- eUrige wimpels en vlaggen staan langs de j°°fdstraten opgesteld en zijn onderling ver- door kleurige guirlandes. Langs de route ri^6 *ee®tetoet za* volgen, zijn tribunes opge- M die den kijklustigen een gunstige stand- bieden. wekenlang stroomden de bezoekers uit vefr erste deelen van het Britsche Rijk, uit de lari ,e koloniën en dominions en slechts weinige tiiRp ter wereld hebben geen vertegenwoor- kch»1^ naar dit feest gezonden. Het zijn men- hlllrtn, van bijna elk ras, van verschillende tchiii eur- in verschillende kleedij en ver- lenhe talen sprekend, t'em i ren en gisteravond hebben bovendien Wt extra-ingelaschte treinen duizenden bracht s Provincie naar Londen ge- en daarnaast zijn andere duizenden met ftw ddssen en auto's naar de hoofdstad geko- c0tl Waar zich vanmorgen vroeg reeds alles l\jl{eentroerde nabij de wegen, die de konink- steet zou volgen. (jr^eIen hebben den nacht op straat doorge it ckk Alle hotels waren gisteravond tot de ste plaats bezet, doch duizenden gaven er Voorkeur aan reeds des nachts een gunstige te bezetten voordat de groote drukte zou v atlgen. De stad bood trouwens de laatste &ra een wondermooi aanzien met zijn chtige illuminaties, waarvan 't schoonst uit- de i verlichtingen met schijnwerpers van <jj.a estminster Abbey en de St. Paul's Kathe- Va«- Zelden kwam de groosche schoonheid ket bouwwerk van Sir Christopher Wren dc sierlijkheid van de gothiek der Abbey «auva Koningin Mary van Engeland prachtiger tot uiting dan in dezen sprookjes- achtigen lichtgloed tegen den diepdonkeren nachthemel. Ondanks den overweldigenden zondvloed van menschen heeft men kans gezien speciale maatregelen te treffen voor de duizenden kin deren, die zeker nog nooit een dergelijk schouw spel hebben gadegeslagen en daar misschien nooit meer getuigen van zullen zijn. In de eerste plaats heeft men er voor ge zorgd, dat de kleinen alles goed kunnen zien en voor het Buckingham Palace is een groote ruimte, tot op enkele meters afstand van den rijweg, dien de stoet zal volgen, voor de kinde ren gereserveerd. Bovendien is er voor ge zorgd, dat de kinderen op dezen feestdag, nu zij vrij van school zijn, de melk en school- voeding, die de meesten hunner op school dagen ontvangen, niet zullen ontberen. De politie had uitgebreide verkeersmaatre gelen genomen, die o.a. inhielden, dat over een groote oppervlakte de straten, die toe gang gaven tot de route, welke de verschil lende stoeten zouden volgen, vanmorgen te half negen voor alle rij verkeer gesloten waren. Aangezien de jubileumfeesten minstens een week zullen duren, en de straatversiering veertien dagen gehandhaafd blijft, zullen eiken avond gedurende drie uur de voornaamste straten in het West-End voor het rijverkeer worden gesloten. Allerlei eerste hulp-diensten zijn voor van daag en voor de rest van de week gemobili seerd, en vandaag alleen zijn vierduizend personen van den openbaren gezondheids dienst en van verschillende eerste hulp diensten op verschillende plaatsen langs de route verspreid en zijn er verscheidene ambulanceposten en medische hulpposten. De menigte waarop men rekent is grooter dan men ooit in de Londensche straten heeft gezien. Eindeloos stroomen de menschen uit de stations van spoorwegen en ondergrond, en op sommige plaatsen is het gedrang angstwekkend. Zelfs degenen, die zitplaatsen tegen betaling hebben gereserveerd moesten zich vanmorgen haasten met het bezetten van deze plaatsen, aangezien naarmate de tijd vorderde, men niet meer door de menigte heen kon dringen Men schat de totale opbrengst van het bedrag dat is besteed aan het reserveeren van plaatsen om den stoet te zien, op 500.000 pond sterling. Zij die reeds zeer vroeg hun plaatsen bezet hebben, hebben vouwstoeltjes "meegebracht of van venters gekocht. Ongetwijfeld hoopten velen deze stoeltjes als standplaats te kunnen gebruiken bij het passeeren van den stoet, doch daartoe kreeg niemand de kans. Er heerschte overal op den weg een levendig verkeer. Ven ters met ververschingen, vlaggen, ballonnen en versieringen maakten goede zaken. Gp ver schillende plaatsen langs den weg speelden 39 orkesten om het wachtende publiek aangenaam bezig te houden en ook het oog vond afleiding door het passeeren van detachementen cava lerie in de schilderachtige Engelsche gala uniformen der verschillende Horse Guards- regimenten. De weg zelf werd in den loop van den ochtend afgezet door detachementen van verschillende leger-regimenten, door marine troepen en troepen van de Royal Air Force. Voor tien uur reeds kreeg het wachtende pu bliek den eersten galastoet te zien van de ver schillende stoeten, die vandaag langs den weg trokken. Het was de optocht van den Speaker van het lagerhuis, die naar de St. Paul's Ca thedral trok. De Speaker werd vergezeld door den Serjeant-at-Arms, zijn secretaris en eenige andere parlementaire hoogwaardigheidsbeklee- ders, gekleed in de traditioneele galadracht met pruik. De Speaker was gezeten in de merkwaar dige oude koets, waarvan het gebruik bij zeld zame gelegenheden een der privileges van den voorzitter van het Engelsche parlement is. De oude zware koets weegt meer dan twee ton en is vervaardigd uit zwaar eikenhout, en is vermoedelijk een product van oud-Vlaamsche houtsnijkunst. De koets heeft geen remmen en inplaats van in veeren hangt de carrosserie in leeren riemen. Inmiddels arriveerden per auto verschillende leden van de Koninklijke Familie, die niet in den feeststoet zouden meerijden, per auto voor de St. Paul, herhaaldelijk toegejuicht door de menigte, indien zij herkend werden, hoewel dat niet altijd het geval was. De volgende stoet werd alleen gezien doör het publiek, dat zich had opgesteld aan het Ooste lijk gedeelte van de route, in de nabijheid van de city. Het was de stoet van den Lord Mayor van Londen, die bij een dergelijk officieel bezoek van den Koning aan het gebied van de City, een zeldzame plechtigheid heeft te vervullen, die Het eerste officieele gedeelte was met de plechtigheid in de St. Pauls ten einde, doch de feestweek is pas geopend en de vele particuliere en minder officieele feestelijkheden beginnen pas. De hotels en restaurants hebben bijna zon der uitzondering vanavond feesten en gala diners georganiseerd, en in het geheele land worden vanavond jubileum-bals en gala-soirées gehouden. Een bijzondere plaats in het feestprogramma neemt de jubileum-radio-uitzending voor het ge heele Britsche Rijk in, o.a. bevattende een rede van den Eersten Minister Ramsay MacDonald. Vanavond te 8 uur zal de Koning zelf een dank woord voor de radio spreken, dat door de geheele wereld gehoord kan worden. Na het vallen van de duisternis zal een ke ten van 2000 vreugdevuren over het geheele land ontvlammen. Het sein daartoe zal ge geven worden door 't eerste vreugdevuur in het Hyde Park, dat door den Koning zelf zal worden ontstoken door 'n druk op een knop in Buckingham Palace. Dit is de laatste officieele plechtigheid op den Jubileumdag. ongeveer 600 jaar oud is en plaats vindt bij de historische Temple Bar. De Temple Bar is de grens van de city en staat aan het begin van Fleet Street, de Londensche krantenstraat. De traditioneele beteekenis van de aanwezigheid van den Lord Mayor op deze plaats beteekent, dat zelfs de Koning van Engeland de City van Londen niet kan betreden, zonder de toestem ming van den vertegenwoordiger der burgerij. Dit wordt gesymboliseerd door het overhandigen door den Lord Mayor van het met paarlen be zette zwaard aan den Koning als een symbool van de onafhankelijkheid van de City. De Ko ning raakt het gevest aan en geeft het zwaard terug aan den Lord Mayor, die het weer in de fraai bewerkte scheede steekt. Deze plechtigheid staat bekend als de Ceremonie van het Zwaard, en het zwiaard zelf was een geschenk van Ko ningin Elisabeth aan de City, toen zü in 1570 de eerste Royal Exchange opende. De stoet van den Lord Mayor bestond uit 5 rijtuigen, waarvan de eerste vier, die vooraf werden gegaan door den City-Maarschalk, wa ren bezet door de wethouders en andere ge meentelijke autoriteiten, terwijl de Lord Mayor in de achterste koets vergezeld werd door den Zwaarddrager en den Stafdrager. Te ruim tien uur vertrok de stoet der minister-presidenten van Buckingham Pa lace om te half elf, nog voor de eerder ver trokken zware koets van den Speaker, bij de St. Paul's aan te komen. In het eerste van de zes rijtuigen was de Britsche Eerste Mi nister Ramsay MacDonald gezeten, in ge zelschap van zijn dochter Ishbel. In de vol gende rijtuigen zaten de Eerste Ministers van Canada, de Zuid-Afrikaansche Unie, Australië en Nieuw Zeeland, de vertegen woordiger van Indië en de Eerste Ministers van Zuid Rhodesia en Noord-Ierland. Zoowel voor als in de St. Pauls kon men ge nieten van een schitterend schouwspel. Voor de St. Pauls was een eerewacht betrokken door de Honourable Artillery Company, het oudste regiment van het Britsche leger, in scharlaken uniformen met hooge helmen, versierd met pluimen van zwanenveeren. Onmiddellijk voor den ingang stonden de Yeomen van de Ko ninklijke Lijfwacht in hun uniformen in Tu- dor-stijl van scharlaken en goud, met platte, zwart fluweelen baretten en lange, met goud versierde hellebaarden. In de deuropening wachtte de Bisschop van Londen, met een groot aantal leden van de hofhouding, allen gekleed in verschillende kleu rige gewaden en uniformen. Voor het koor stelde zich de stoet op rondom den Aartsbis schop van Canterbury, die den Koning en de Koningin naar hun plaatsen zou leiden. tn totaal waren ongeveer twee duizend per sonen in de kathedraal verzameld, o.a. de leden van het diplomatieke corps, de leden van het kabinet en van de beide huizen van het Par lement, de hooge gasten uit de Dominions, en tallooze personen uit het opehbare leven, uit de kringen van handel, wetenschap, kunst, marine en leger. Toen de komst van den Koning en de Ko ningin werd aangekondigd rezen alle aan wezigen van hun zetel op. Door den Aarts bisschop van Canterbury en den Bisschop van Londen werden de vorstelijke personen naar hun plaatsen geleid, waarna de dienst aanving. Toen het „God save the King", waarmee de aanwezigen den jubilaris ont vingen, was verstorven, zong het koor twee psalmen, waarna gedeelten uit het Oude en Nieuwe Testament werden voorgelezen. Hierna hield de Aartsbisschop van Can terbury de feestrede, waarin hij den Ko ning dankte voor alles, wat hij in zijn 25 jarige regeeringsperiode voor het volk hai gedaan en den zegen des hemels afsmeekte voor het verdere geluk van dta monarch en gezin. Eenige psalmen en gebeden besloten het eerste gedeelte van de plechtigheid, waarna de Aartsbisschop van Canterbury, de Bis schop van Londen, de Deken en de Kanun niken van de kathedraal zich naar het Hoogaltaar begaven, waar het Te Deum- Laudamus werd gezongen. Terwijl alle aan wezigen knielden gaf de Aartsbisschop van Canterbury zijn zegen. De dienst werd besloten met het eerste en het derde couplet van het „God save the King", x SS® Koning George, die heden zijn zilveren koningsjubileum viert. Kort na de aankomst van den Lord Mayor voor de Temple Bar kwamen de eerste stoeten van de Koninklijke Familie in het gezicht. Het was de stoet van den Hertog van York met zijn gezin, die vooraf werd gegaan door een eere escorte van kapiteins van de Royal Horse Guards, in hun schitterende uniformen. In het eerste rijtuig zaten de Hertog en de Hertogin van York met hun beide dochtertjes, de Prin sesjes Elisabeth en Margaret. Het populaire jonge gezin werd langs den geheelen weg dave rend toegejuicht en glimlachend dankten de Her tog en de Hertogin, terwijl de beide prinsesjes vol vreugde en steeds met elkaar lachend met hun zakdoekjes wuifden. In denzelfden stoet reden ook de Hertog en de Hertogin van Kent, die pas» korten tijd van hun huwelijksreis terug zjjn. Opnieuw schalde het gejuich van de me nigte op, toen het populaire paar passeerde. Het geluid van het gejuich was nauwelijks in de verte verstorven, of de stoet van den Prins van Wales naderde, geëscorteerd door de lijf wacht van den Prins. Hij reed in het eerste rij tuig, met zijn tante, de Koningin van Noorwe gen, en zijn broer, den Hertog van Gloucester. Opnieuw daverde het gejuich langs den weg. Af en toe leek het alsof de enthousiaste me nigte door de militaire afzetting zou heenbre- ken. De populairiteit van den Prins van Wales is de laatste weken zoo mogelijk nog toegeno men door de wijze, waarop hij propaganda heeft gemaakt voor de Jubilee Trust, het nationale Jeugdfonds dat ter gelegenheid van het regee- ringsjubileum is gesticht en dat na een eersten oproep reeds over 500.000 Pond Sterling kon beschikken. In het tweede rijtuig zat Prinses Victoria en de Princess Royal met haar echtgenoot, den Earl of Harewood. De geestdrift stijgt echter tot een toppunt als de stoet met de koets van den Koning en de Koningin nadert. De koninklijke stoet wordt voorafgegaan door afdeelingen van de Royal Horse Artil lery en het corps dragonders, wier unifor men de fraaiste en meest bewerkelijke zijn van de vele fraaie uniformen van de Brit sche weermacht. Htm pracht wordt echter geëvenaard door de uniformen van de ko ninklijke lijfwacht, die voltallig voorafgaat aan de zes rijtuigen, waaruit de koninklijke stoet bestaat. Tusschen het smettelooze wit van rijbroeken en uitmonstering en het felle scharlakenrood der uniformen schitte ren de blank gepolijste kurassen. In het eerste rijtuig reden de Koning en de Koningin, zichtbaar getroffen door de overweldigende betuigingen van geestdrift en aanhankelijkheid, die overal uitbraken waar de koninklijke stoet passeerde, en een logenstraffing waren van alle traditioneele beweringen omtrent de koele gereserveerd heid van den Brit. De Koning en de Konin gin danken voortdurend glimlachend voor de hulde, en menigeen treft het, dat de Ko ning er in lang niet zoo goed heeft uitge zien, zoodat men nauwelijks zou vermoeden, als men hem zag, dat hij binnen een maand zijn zeventigsten verjaardag hoopt te vieren. HET ZILVEREN REGEERINGSJUBILEUM VAN KONING GEORGE. GROOTSCHI PLECHTIGHEID TE LONDEN. Op de Donau is een boot omgeslagen; zes men schen zijn verdronken. Parlementsverkiezingen in Joego-Siayië bren gen groote meerderheid aan de regeering. Gemeenteraadsverkiezingen in Frankrijk kaïn verloopen. Voorspelling over den einduitslag nog niet mogelijk. Explosie in een mijn op Hokkaido; het lot vai 84 mijnwerkers onbekend. Prof. dr. J. G. Ch. Volmer, hoogleeraar aan di Technische Hoogeschool te Delft, te Nice over leden. Benoemingen in het bisdom Haarlem. Voortgezette vergadering van den Ned. R. K Metaalbewerkersliond. Het collectief contract in de bollenstreek ver lengd tot 1 Maart 1936. De staking in de mijnindustrie opgeschort. Verkeersongevallen in verschillende plaatsen. Felle garagebrand te Overdinkel. Ernstig auto-ongeluk te Ten Post (Gr.)een doode, een ernstig gewonde. Groote boseh- en heidebrand te Hengelo (G.) 2 a 400 H.A. verwoest. VERWACHTING: Zwakke veranderlijke wind, aanvankelijk nog uit Oostelijke richtingen, licht tot half bewolkt, later wellicht toenemende bewolking, droog weer, aanvankelijk weinig verandering in temperatuur, later wellicht iets koeler. Ëj Hoogste stand: 773.3 te Warschau. Laagste stand: 762.9 te Ingö. Zon op 4.23, onder 7.31. Licht op 8.01. S Maan op v.m. 6.22, onder n.m. 11.57. §1 Eerste kwartier 10 Mei 12.14 n.m. Stand op Maandag 1 uur n.m.: 767.8 Vorige stand; 767.7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1