Duitsche spionnage in Nederland? verdachte bleef ont kennen Eet meer zuivel Korte vergadering Tweede Kamer t "te de scheidsmuur viel HET BEZUINIGINGS- ONTWERP 4 hky- WOENSDAG 8 MEI 1935 ^©langstelling voor onze forten Ernstige aanranding Aanpassing uitbreiden tot vaste lasten? Het Kamerlid C.J. Kuiper zestig jaar Nv. d Jk vind dit een geraffineerde spionnagede dijk te Vrees wijk wordt plat geloopen door spionnen!" "te? ijet hooren van de getuigen overgaand, tegget kantonrechter allereerst een van de !°°r v,»?eh een verhoor af. Deze verklaarde Ooggetuigen vertellen kV WERKTIJD P.T.T.-PERSONEEL Eerste propagandavergadering vanwege het Crisis-Zuivel- bureau te Alkmaar gehouden De organisatie der propaganda Vrouw van veehouder te Midden- Beemster aangevallen Examen Apothekers-adsistent De soc.-dem. fractie kon het niet laten reeds nu bittere critiek op het wetsontwerp uit te oefenen Nu reeds critiek door ISABEL C CLARKE UIT DE STAATSCOURANT G ezantschapsattachê Defensie Rechterlijke macht Politie-commissaris Notariaat Voogdijraad Rijksveldwacht Onderscheid ingen Eervol ontslag Posterijen Raad van Beroep Directe Belastingen Gedelegeerde Universitaire examens WAT DE TONG STREELT (pag. 4) Va^°oals wij reeds in het kort in een deel ,ja onze vorige editie meldden, stond Dins- 8 voor den Utrechtschen kantonrechter, A' J. de Jager, een Duitscher te- jw*en ten laste was gelegd 28 Maart van een fort te Vreeswijk een situatie- ehihg te hebben vervaardigd. öian, thCllte' een uit Berlijn geboortig jonge. ten(j'eli^ns te Heemstede woonachtig, gaf voor c°Wte zi'n van Jehova. In Nederland ten vJrt met enkele van zijn landgenoo teik ;~r het genootschap „De Torenwacht," no°tschap volgens zijn zeggen alleen T°eri a doeleinden nastreeft, tie ee het onderzoek een aanvang nam, luid- ttchter Vj-n he eerste vragen van den kanton- te^. 'h den verdachte een teekening voor- der ^"hebt u deze teekening vervaardigd zon- SWn Verl°f te hebben?" >,En atltwoordde de Duitscher ontkennend, teen aan den burgemeester van Vreeswijk Ook "et bekend?" 'ttwoora' heze vraag kwam een ontkennend *teierL5?0'de de kantonrechter het over een >-tr bech boeg. °t> een ,nd zicil op den morgen van 28 Maart, ,jw t®rboden weg bij het fort te Vreeswijk." 0001 eP wel; in Holland hangt op eiken tecty. ®h bordje „verboden toegang" zei ver- "&ent zonder spot. u Wei eens op het fort „Honswijk" ge- v "*s cut u verdachte beslist, tebt?» ~1 "et eenige wat u daarover te zeggen ten, jj, drong de kantonrechter aan „denk er "eb getuigen die het u anders zouden Vartenen," saté bleef echter ontkennen. ten raam van den fortwachter gestaan te Jtek j,a en toen den verdachte op een 'telen °P 6en boek' hebben zien staan hezen getuige nog al verdacht voor- ttlttiir|rip)1aarschuwde hij den fortwachter, die v telt naar den teekenaar en zijn mak- den laatete in gesprek was met de vrouw te h fortwachter, toeging, n <3atW van den fortwachter verklaarde Jte t een Duitscher bij haar was gekomen, >tel enkele vrome zaken te verkoopen. s den met den man in Sesprek was, zag van? anher naar het fort toegaan en een JS maken met teekenen. Jtet^/^twachter (naar zijn spraak ook een f^deiijph evenals zijn echtgenoote) vertelde &6ZlPn f*» Viphbpr» Hat. vprHfl.rhf.p. Ktonri „Misschien wel" antwoordde de getuige décharge. „Was u hier al eerder geweest?" „Ja." „Ook in Honswijk?" '.'.Op het fort?" „Neen, bij het fort." „Ja maar, daar staan toch geen huizen! Hoe wilt u nu menschen naar Jehova terugvoeren als u op plaatsen gaat waar geen kip woont!" Hierop bleef getuige het antwoord schuldig. De kantonrechter verwachtte dat ook, en vervolgde: „Weet u hoeveel huizen er staan tusschen fort Honswijk en den Waaldijk?" „Misschien drie" schatte getuige. „Nee, maar één en een schuur! Ik begrijp niet dat u zulk „belangrijk werk" als het Uwe gaat uitvoeren in een streek waar geen hui zen staan!" Dan vertelde de getuige verder. Hij zeide, dat de verdachte bij het fort te Vreeswijk in zijn bijbeltje stond te lezen. Dit doet hij wel tien keer per dag, vertelde hij, want als iemand hem iets vraagt, antwoordt hij in bijbel teksten. Het woord nemend achtte de ambtenaar van het O. M., mr. G. v. d. Dussen, het ten laste gelegde hier wettig en overtuigend bewezen, en eischte twee weken hechtenis tegen ver dachte. Alvorens uitspraak te doen, vroeg de kan tonrechter aan verdachte: „Weet u wat er in Duitschland met een Nederlander gebeurt die zich op deze wijze bij de forten ophoudt?" Verdachte schudde van neen; „Die wordt tegen den muur gezet en dood geschoten!" Dan vervolgde zijn edelachtbare: „Ik vind dit een geraffineerde spionnage. De dijk te Vreeswijk wordt plat geloopen door de spionnen! Ik zal de overheid van de feiten in kennis stellen die bij mijn on derzoek ter plaatse aan het licht zijn ge komen! Tevens zal ik waarschuwen tegen menschen als u, die den mond vol hebben over Jehova en dan tevens in dienst staan van den oorlog. Is dat soms de naasten liefde: elkaar bespionneeren en dan maar doodschieten?! U kunt er van op aan, dat u in de gaten wordt gehouden en uw geestverwanten eveneens! Ik zal nog zeer clement zijn, al moesten menschen als u veel zwaarder gestraft worden, en veroordeel u tot één maand hechtenis!" Na de uitspraak zeide verdachte nog de teekening niet vervaardigd te hebben en geheel onder den indruk verliet hij de zaal, gevolgd door een zestal geestverwanten, die de publieke tribune bevolkten. Gelet op de vele vroege, late, gesplitste, nacht- en Zondagsdiensten, is de 51-urige werk week, aldus de organisaties, van het P.T.T.- personeel uiterst bezwaarlijk en fnuikend voor het gezinsleven. In dezen toestand kan door de vakorganisaties niet worden berust. Door den werktijd met 3 uur per week te ver korten, zou bovendien aan ruim 500 man werk en brood bij het Staatsbedrijf verschaft kunnen worden. Besloten werd voor dit uiterst belangrijke vraagstuk thans ook de bijzondere aandacht van den minister van Buitenlandsche Zaken te vra gen, terwijl voorts besprekingen zullen worden gevoerd met verschillende Kamerfracties. Daartoe werd een deputatie gevormd, be staande uit de heeren voorzitters: Van den Broek („St. Petrus"), Mennes (D.P.tR.), Roos (C.B.P.T.T.) en Waterberg (C.N.A.B., vakgroep P.T.T.-personeel). 8 tteke gezien te hebben, dat verdachte stond !6teab Hij is eerst naar den man toe- I heefj. u met zijn vrouw aan 't praten was hem toen gezegd, dat hij op verboden teUus leP- De aangesprokene stamelde een tehu en ging direct terug, gevolgd door ver- Jte v^ter ri6 de fortwachter hen achterna en ®flie2e^ie twee vreemdelingen uit het oog te h!6 v.'a Waarschuwde hij den burgemeester, Llel(j jte-rnemend officier van justitie is. Deze te a.a heide Duitschers aan en onderwierp üij een verhoor. .iste ."peering werd op verdachte de be- te iweekening gevonden, welke de situatie Iort goed weergeeft. U?®6 v5 te de kantonrechter zich met de- (j 8 t°t verdachte: „hebt u toen niet II te ten burgemeester gezegd de roode lijnen 'te _^eekening gezet te hebben?" i antwoordde nu de verdachte doch tea 6?de de lijnen niet bij het fort, doch buis te Heemstede." .tead de makker van verdachte als ge .te b décharge naar voren. Hij is opticien teh°ep' docl1 staat thans ook in dienst v,0«tui a en is te Ueersum woonachtig. Jtete ,?e Weigerde den eed af te leggen: wel sintert Wn verklaring teekenen, welke even tes aIs bet afleggen van den eed. Toen Ke d was begon getuige zijn verhaal, feteliw is lid van het genootschap „De t^te iicht" dat verspreid is over de geheele .tel 3_~e leden gaan op huisbezoek en trach- te" t "doende onze landgenooten te „bekee- I'tya Jehova. 6 VeM8aan dan ieder een zijde van de straat te Vptelde getuige „en ontmoeten elkaar dan j'lW elnde daarvan." wtetg bad deze ontmoeting al heel gauw tet interrumpeerde de kantonrechter "tya r staan maar twee huizen!" gaa>"0rn zo° vervolgde zijne edelachtbare i teijg U bij voorkeur zulke slecht bevolkte tea °Pzoeken? Hebt u soms ook een ko- 111 de Sahara?" De hoofdbesturen van de samenwerkende postale organisaties kwamen 7 Mei te- 's-Gra- venhage bijeen in verband met het ernstig po gen om de 51-urige werkweek, welke nog steeds van toepassing is op een groot deel van het per soneel van het Staatsbedrijf der Posterijen, Te legrafie en Telefonie, terug te brengen tot 48 uur. Te Alkmaar is Dinsdag de eerste groote propagandavergadering gehouden in de serie van dergelijke vergaderingen, welke op initia tief van het Crisis-Zuivel-bureau te Den Haag in den lande gehouden worden voor de propa ganda van het meerdere gebruik van zuivelpro ducten, waarvoor door den Minister van Eco nomische Zaken onlangs een bedrag van f 1.000.000 is beschikbaar gesteld. De vergadering werd bijgewoond door vele burgemeesters, door vertegenwoordigers van belanghebbende organisaties, alsmede door de vertegenwoordigsters van een zestal vrouwen organisaties. De heer J. A. Geluk uit Den Haag, secre taris van de P. N. Z. hield in zijn kwaliteit van voorzitter van de propagandacommissie van het C. Z. B. een inleiding over de te voe ren propaganda. Reeds lang was men in zuivelkringen van meening, dat er propaganda gevoerd moest worden, doch het ontbrak aan middelen en het is wel merkwaardig, dat de groote moeilijk heden, waarin ons zuivelbedrijf, tengevolge van de buitenlandsche maatregelen is komen te verkeeren, ons tevens de middelen hebben verschaft. Deze middelen werden verkregen uit fondsen, welke werden gevormd door heffingen op den export van zuivelproducten naar landen, die den invoer daarvan hebben gecontingenteerd; op 27 Augustus 1934 besloot de minister van Economische Zaken om uit dat fonds een mil- lioen beschikbaar te stellen voor propaganda voor den meerderen afzet van melk en zuivel producten. Het Crisis Zuivelbureau, dat de taak kreeg die propaganda te voeren, vond het noo- dig allereerst de interne organisatie te verzor gen; ten eerste, door de instelling van een propaganda.commissie, ten tweede door de vorming van een afdeeling „Voorlichting en Propaganda" bij het C. Z. B. die de door het Bureau overgenomen adviezen der propaganda commissie uitvoert. Er waren echter medewerkers noodig, zoowel ten plattelande als in de steden en spr. deed dan ook een beroep op de wijdvertakte orga nisaties van veehouders en zuivelbedrijf, op de aanverwante bedrijven en hun organisaties en op de burgemeesters als Hoofden der bestu rende organen van de plattelandsbevolking. In den lande zijn door het C. Z. B. dertien propagandakernen gevormd als steunpunten en gewestelijke organisatiecentra. Naast de verspreiding van propaganda-druk- werk zal de organisatie van „zuiveldagen" en „zuivelweken" met kookdemonstraties de bevor dering van 't onderzoek naar de beteekenis van de melk voor de voeding van schoolkinderen (waarmede reeds in Rotterdam een proef wordt genomen) en de propaganda voor het gebruik van melkbrood in de actie worden betrokken. Het gebruik van zuivelproducten is niet alleen een landsbelang doch ook een belang van de volksgezondheid. Daar het melkbrood niet veel duurder be hoeft te zijn dan het waterbrood en het aan merkelijk voedzamer is, kan het in belangrij- ce mate bijdragen tot verbétering van de voe ding der minst draagkrachtige bevolking. Wat de propaganda betreft, meende spr. dat, tusschen de kernen en het C. Z. B. een rechtsreeks contact zal bestaan. Spr. eindigde met een beroep op aller me dewerking. De voorzitter deelde hierna mede, dat de kem voor Noord Holland gevormd wordt door de heeren J. Veldstra te Opmeer, Versnel te Hilversum en D. de Waal te Alkmaar. Het terrein van deze kern omvat de geheele pro vincie, behalve Amsterdam en de Zaanstreek en is in pl.m. 25 districten verdeeld. Van de 113 aangeschreven burgemeesters zegden 58 hun daadwerkelijken steun toe, 10 achtten de actie voor hun gemeenten niet noodzakelijk en 45 lieten nog niet van zich hooren. Via de or ganisaties werden 284 personen opgegeven, om zitting te nemen in de verschillende com missies. Tot het werk der commissies zal behooren het bevorderen van het gebruik van melk brood, de verspreiding van reclame-materiaal beschikbaar gesteld door het C. Z. B. het maken van bijzondere reclame, zooals „zuivelweken", het geven van kookdemonstra ties en tenslotte het houden van besprekingen met gemeentebesturen over het verstrekken van goedkoope melk aan schoolkinderen. Dinsdagmorgen in de vroegte werden de be woners van Midden-Beemster opgeschrikt door een geval van ernstige aanranding. Een kruideniersbediende vervoegde zich ten huize van den veehouder S., aan den Pur- merenderweg, en kreeg aan de deur geen ge hoor. Toen hij verder op onderzoek uitging, trof hij tot zijn ontsteltenis op den koegang de 34-jarige echtgenoote van S. in bewusteloozen toestand aan. De omstandigheden, waaronder de jonge vrouw werd aangetroffen, gaven duidelijk spo ren aan van geweldpleging. Naderhand bleek, dat men hier te doen had met een ernstige aanranding, waarbij de vrouw, doordat haar hwals was dichtgeknepen, in be wusteloozen toestand was geraakt. De vermoedelijke dader, een inwonende knecht van S-, is voortvluchtig. UTRECHT. Geslaagd mej. W. P. de Zwaan te Utrecht. DEN HAAG, 7 Mei '35. De Tweede Kamer, bijeengekomen voor' haar derde trimester, is weer spoedig uiteengegaan. Er is nog niet genoeg stof, die rijp is voor openbare behandeling. De volgende week keert zij terug en zal dan des Dinsdags behalve een aantal minder belangrijke ontwerpen een twee tal communistische interpellaties aansnijden, welke heden werden toegestaan. De eerste van het lid Schalker betreft den nood in de Drent- sche veenstreken, de tweede van het lid Wijn koop wil zich mengen in de bemoeienis der Regeering met het conflict in de Limburgsche mijnen. Er is heden reeds een debatje geweest over het groote bezuinigingsontwerp. De president deed, na een Commissie van Voorbereiding te hebben benoemd, die voor de vóórbehandeling zorgen zal, het voorstel, op 16 dezer het om vangrijke ontwerp in de afdeelingen te on derzoeken. Naar men weet, wonen de leden van de Commissie van Voorbereiding deze af- deelingsvergaderingen bij, stellen een verslag op en houden na het antwoord van de Regee ring, zoo noodig, nog mondeling overleg met de betrokken Ministers. Namens de geheele sociaal-democratische fractie kwam er tegen 's presidenten voorstel in zooverre verzet, dat de heer VLIEGEN een motie voorstelde, om de Regeering te verzoeken, de maat regelen, die volgens haar toelichting op het bezuinigingsvoor stel nog maar steeds bij haar in overweging zijn terzake van de verlaging der vaste lasten, zóó tijdig bij W. H. VLIEGEN de Kamer in te die nen, dat zij gelijktij dig zullen kunnen worden behandeld met het groote bezuinigingsontwerp. De sociaal-democratische fractie verklaarde, dat het probleem van de vaste lasten onver brekelijk verbonden is met de bezuiniging. De heer VLIEGEN stortte reeds thans over het ontwerp tot verlaging der open bare uitgaven bittere critiek uit en gispte het als weer een nieuw staaltje van de eenzijdige crisispolitiek, die alleen afbraak voorstelt, en den opbouw, die een tegen wicht zou kunnen zijn, achterwege laat. Bovendien kantte hij zich nu al tegen de machtigingen van „enorme draagwijdte", welke de Regeering vraagt. De Minister van Waterstaat b. v., die nota- bene „pas in het vak" is, zou een volmacht moeten hebben, om het geheele verkeersvraag- stuk te gaan regelen buiten de Staten-Gene- raal om! En de heer Vliegen zou stellig nog veel meer leelijks van het ontwerp gezegd heb ben, als niet President Ruys de Beerenbrouck hem oolijk had aangemaand, ook nog wat voor het afdeelingsonderzoek over te laten. De stemming over de motie-Vliegen is uitge steld tot nader te bepalen datum. Prof. AAL- BERSE achtte een beslissing op dit moment in opportuun. De meening van een groote meerder heid in de Kamer, dat het terugnemen van de regeling, welke het ontwerp aanvankelijk ook omtrent het vraagstuk der vaste lasten had bevat, kon volgens den voorzitter der katho lieke fractie beter worden uitgesproken bij het afdeelingsonderzoek. Het bezwaar van den heer Vliegen hiertegen was, dat de Regeering dan pas na eenige maanden kennis zou nemen van het oordeel der Kamer. Maar hier zag de so ciaal-democratische veteraan de wijziging veerbij, die het Reglement van Orde heeft on dergaan terzake van de werkwijze der Com missie van Voorbereiding. Tot nu toe werd hei verslag van zulk een commissie pas ter ken nis van de Kamer gebracht, als het vóóronder- zoek, inclusief het onderhandsch overleg met de Regeering, geheel was afgeloopen. Voortaan zal, tengevolge van de heden goedgekeurde re glementswijziging, de Commissie van Voorberei ding, als zjj dit noodig acht, ook een gewoon Voorloopig Verslag kunnen uitgeven van de meeningen, die zij in de afdeelingen consta teerde. Dan treedt dus in een veel vroeger sta dium naar buiten, wat er in de Kamer leeft. Ongetwijfeld zal bij het bezuinigingsont werp deze weg worden ingeslagen. En on getwijfeld zal dan tevens blijken, dat een groot deel der Kamer de voorgestelde be zuinigingen niet aanvaardbaar acht, als niet tegelijkertijd de aanpassing wordt uitge breid tort de vaste lasten. De Commissie van Voorbereiding voor het bezuinigingsontwerp is uitstekend samenge steld. Zij bestaat uit den vrijzinnig-democraat Ketelaar, den Christelijk-Historischen oud minister De Geer, den leider der sociaal-demo cratische fractie ir. Albarda, den president der anti-revolutionnaire fractie den heer Schouten, den voorzitter der liberale fractie Dr. Bierema en de katholieke afgevaardigden Mr. Goseling en Mr. Teulings. Nog een tweede wijziging van het Reglement van Orde is goedgekeurd. Daarbij wordt de mogelijkheid geopend, om de rapporteurs over een bij de Kamer binnengekomen ontwerp reeds te benoemen voor het afdeelingsonderzoek. Het motief van deze wijziging is, dat niet altijd de meest geschikte leden tot rapporteurs werden aangewezen, omdat de afdeelingen, zonder over leg met elkaar, zich van deze taak moesten kwijten. Men ziet: het Parlement zet zijn streven naar meer efficiency nog voortdurend voort! Ntef 0Ver Viola was de oude heer minder te- vtekpj, Waarom wilde zij toch naar Rome p. Riezen was lastig en kostbaar en hij .teclov,Van overtuigd, dat Cymbeline wel naar te (j had kunnen komen, als hij gewild had, *terc,aar op te knappen. Carnegie had een V hten vallen, hij geloofde, dat Carnegie Jte, te'te Als zij iets voor hem verborgen hiel- te jjte^en zij er gauw genoeg achter komen, V J nog de baas was. Toen hij zoover ge- Was, ging de deur open en kwam Car- v'teo^tjes de kamer binnen, te»11 morgen, vader. Is Lambert al weg?" JlaJl/Uj moet er nu al vroeg zijn." W tert was weer op de Towers, een paar Jte »j, Iaug om niet, gedurende de afwezigheid vrouw, het Oude Huis ook nog aan te tehH houden. Primula was inwonend in het 0s^aal in Paldon. aï*h r-fcuuun. v ging zitten. i ij hij al Iets gehoord van Viola voor zoo- '.'eet?" zei hij en richtte zijn harde, pien- op zijn vader. meen, dat er een brief was. Hij zegt er Bij Koninklijk besluit is mr. J. G. de Beus benoemd tot gezantschapsattaché. Benoemd tot reserve-kolonel bij den Gene rator Staf de res-luit. kolonel K. L. Rozendaal van dien staf. Met 1 Augustus wegens bereiken van pen sioengerechtigden leeftijd eervol ontslagen J.' D. B. Ophorst als bibliothecaris bij de Kon. Mil. Academie; als zoodanig is benoemd in vasten dienst P. P. Kuntze met gelijk eervol ontslag als commies bij het Dep. van Defensie. Benoemd tot commies in vasten dienst bij het Dep. van Defensie J. Gemser, thans adj.- commies. Bevorderd tot off icier-vlieger 2e kl. die der 3e klasse J. D. Dolman. Bij K. B. zijn benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Neuzen mr. R. J. J. Lambooy, advocaat te Hulst en mr. H. B. L. de Rechter, advocaat en procureur te Hulst. Bij K. B. zijn benoemd: a. tot Officier van Justitie bij de rechtbank te Assen mr. L. W. E. M. Lasonder, thans sub stituut-officier van Justitie bij de rechtbank te Arnhem; b. tot substituut-officier van Justitie bij de rechtbank te Arnhem mr. O. E. C. graaf van Limburg Stirum, thans substituut-officier van Justitie bij de rechtbank te Breda. Bij K. B. is benoemd tot commissaris van politie te Schiedam H. P. Clasie, inspecteur van politie le klasse te Amsterdam. nooit veel over. Ik kan me niet indenken, waar om zij er naartoe wilde." „Ik wel," zei Carnegie, „dat kwam ik u net vertellen." Hij glimlachte kwaadaardig. Al een poosje, al sinds den oorlog eigenlijk, stads die snelle, haastige verzoening tusschen Lambert en zijn vader, had Carnegie gevoeld, dat de Lambert Harrimans op veel te goeden voet waren met de Towers. Hij hield niet van dat tel kens sturen om mijnheer Morrison, den notaris, hij wist niet wat er achter kon steken op het gebied van testamentaire beschikkingen. Hij zelf was beleefd, maar meer niet tegen Lam bert, Viola verafschuwde hij meer dan ooit. Haar zachte manier van doen kon hij niet uit staan. Zij moest dat maar niet met den ouden heer probeeren, het was al erg genoeg, dat Lam bert volmaakt onder haar duim zat. De North Fagdon Gazette had sir.üs het uit breken van den oorlog veel van haar populari teit ingeboet. Zij had om zoo te zeggen, op het verkeerde paard gewed en voor velen van haar vroegere lezers was zij geen betrouwbare voor lichtster meer. Papier werd met den dag schaar- scher, het was heusch geen pretje, in oorlogstijd een krant uit te geven. „Wat bedoel je?" vroeg de oude heer zenuw achtig. Hij voelde zich heelemaal niet goed dien dag en was niet in de stemming, onaangename verrassingen te hooren. „Viola is niet alleen naar Rome gegaan, ziet u," zei Carnegie, terwijl hij in zijn stoel achter over ging leunen en zijn handen achter zijn hoofd vouwde. „Maar dat heeft Lambert na- Bij K.B. is benoemd tot notaris te Streef kerk mr. J. W. Nortier, candidaat-notaris te Nijmegen. Bij K.B. is aan J. van Eizenga op zijn ver zoek met ingang van 1 Juni eervol ontslag verleend als lid van den Voogdijraad te Rot terdam, onder dankbetuiging voor de als zoo danig bewezen diensten. Bij K. B. is benoemd tot lid van den Voogdij raad te 's-Gravenhage mr. M. J. van Steenes, onderdirecteur der le Christelijke Hoogere Burgerschool te 's-Gravenhage, wonende aldaar. Bij K.B. is aan C. G. Wiegand op zijn ver zoek met ingang van 1 Mei 1935 eervol ont slag verleend als lid van den Voogdijraad te Amsterdam, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. Bij K.B. is benoemd tot Districts-Comman dant der Rijksveldwacht P. C. Schmidt Crans, inspecteur van politie le klasse te 's-Graven hage. Bij K.B. is toegekend de zilveren medaille der Oranje-Nassau-Orde aan T. van der Vliet, baas bij de Conservenfabriek Gebr. Los te Zwijndrecht. Bij K.B. is met ingang van 1 Juli aan den hoofdcommies bij het Rijksarchief in Gronin gen B. Lonsain op zijn verzoek eervol ontslag als zoodanig verleend. Bii K.B. is aan dr. F. C. A. Philips op zijn tuurlijk stil gehouden voor de familie." „Zij is toch niet bij hem weggeloopen?" vroeg mijnheer Harriman. Een van Carnegie's plezierige voorspellingen was altijd geweest, al sinds Lambert's trouw dag, dat zü het nooit bij hem zou uithouden. „Neen, dat niet precies," hernam hij droog, „zij is alleen maar gegaan met Lady Weste en haai- dochter. Het schijnt, dat de kleine juf frouw Weste er even erg op stond als zij, om den jongen Cymbeline nog eens terug te zien." Mijnheer Harriman werd bloedrood en was een oogenblik sprakeloos van verontwaardiging Camegie wachtte op den stroom scheldwoorden, die hij bij ondervinding wist, dat komen ging. Mijnheer Harriman had nooit geleerd, zich te bedwingen, hoewel hij het zijn kinderen wel had bijgebracht. „Dat lieg je!" riep hij uit. „Dat lieg je. Zij zouden het nooit wagen om achter mijn rug om mij zoo te trotseeren. De dochter van Roger Weste.... Hij barstte bijna van woede. Camegie echter bleef doodkalm bij dezen storm, dien hij zelf ontketend had. „Ik dacht wel, dat u er zoo over denken zou," zei hij zoetsappig. „Maar het is absoluut geen leugen. Het is volkomen waar.... vraag het maar aan Lambert. Zij gaan al lang met elkaar omal vanaf dat zij nog kinderen waren. De oorlog werkt de liefde buitengewoon in de hand." Hii glimlachte sarcastisch. „U weet na tuurlijk, dat zij katholiek is en dat hij ook al bekeerd is? De Towers," hij keek de kamer eens rond en liet zijn oogen met opzet over het verzoek eervol ontslag verleend als leeraar aan de R. H. B. S. te Oostburg, Bij K.B. is met ingang van 1 Mei 1935 be noemd in vasten dienst tot adjunct-commies bij het Hoofdbestuur der P. T.T. dr. A. A. M. Enserinck, thans werkzaam op voet van ar beidsovereenkomst bij genoemd Hoofdbestuur. Bij K. B. zijn benoemd voor het tijdvak 1 Mei 1935 tot en met 30 April 1941 bij den Raad van Beroep voor de Directe Belastingen: a. te Arnhem, tot lid-voorzitter mr. dr. C. W. Maris, president van het Gerechtshof te Arn hem en tot plv. lid-plv. voorzitter mr. A. A. Onopius, procureur-generaal bij het Gerechtshof te Arnhem, mr. dr. A. D. H. Fokkema Andreae, raadsheer in het Gerechtshof te Arnhem en mr. J. H. M. van der Grinten, rechter in de arr. rechtbank te Arnhem; b. te Zwolle, tot lid-voorzitter mr. dr. I. A. van Roijen, oud-burgemeester van Zwolle en tot plv. lid-plv. voorzitter mr. G. F. M. Pathuis Cremers te Ommen en jhr. mr. M. A. de Sa- vornin Lohman, president van de arr. recht bank te Zwolle; c. te 's-Gravenhage tot lid-voorzitter mr. K. W'. Brevet, oud-president van het Gerechtshof te 's-Gravenhage en tot plv. lid-plv. voorzitter mr. C. Jannink te Voorburg en mr. W. Lun- singh Tonckens, raadsheer in het Gerechtshof te 's-Gravenhage; d. I. te Rotterdam, tot lid-voorzitter mr. dr. H. J. D. van Lier, voorzitter van den Raad van Beroep (C) te Rotterdam, en tot plv. lid-plv. voorzitter jhr. mr. dr. G. W. van Vierssen Trip, vice-president van de arr. rechtbank te Rot terdam, mr. J. R. Goddard te Rotterdam en mr. Jacq. Dutilh, advocaat te Rotterdam; landschap buiten dwalen, „zal natuurlijk in handen van de priesters komen, als de jonge Cymbeline aan het erven komt." Dat was een gevaarlijk ding om te zeggen, zelfs voor Carnegie. Nu keerde de woede van mijnheer Harriman zich vanzelf tegen den brenger van het slechte nieuws. „Hoe durf je met zulke praatjes bij mij aan te komen, Carnegie? Hoe durf jij tweedracht zaaien tusschen mij en Lambert en zijn kin deren? Ik vertrouw Lambert volkomen. Al moet hij ook heel wat toegeven om zijn vrouw stil te houden, ik weiger gewoonweg om zooiets aan te nemen. Ik zal hem dadelijk opbellen, dat moet ik precies weten. Mijn kleinzoon katho liek! Mijn kleinzoon verloofd met een Weste! Be geloof er geen syllabe van. Carnegie, ze heb ben je wat op de mouw gespeld. Ik laat Lam bert onmiddellijk komen en vraag hem, wat er van aan is. Ga niet weg. Camegie, je moet hier blijven en hooren wat hij te zeggen heeft. Ik wil niet hebben, dat jij praatjes verkoopt over je eigen broer." Hij had geen adem meer over. Uitgeput van woede zat hij daar met booze oogen naar Car negie te kijken. „Ik vrees, dat ik niet veel tijd meer heb," zei Carnegie, die er liever niet bij was, als Lam bert met die dubbele beschuldiging werd gecon fronteerd. „Al laat ik natuurlijk veel aan Smith over, toch moet ik een oogje houden op zijn voorstelling van zaken." Hij stond op, een grove, reusachtig groote vent. In gezicht en uitdrukking was hij een vergroote uitgave van de Harrimans, bij hem c. II. te Rotterdam, tot lid-voorzitter mr. P. Blussé van Oud-Alblas, advocaat en procu reur te Dordrecht, en tot plv. llid-plv. voor zitter mr. H. Heuvelink, president van de arr.- rechtbank te Dordrecht, mr. R. Rensma, advo caat en procureur te Gouda, en mr. K. K. Douw van der Krap, secretaris van den Voogdijraad te Dordrecht; f. te Middelburg, tot lid-voorzitter mr. H. F. Lantsheer te Oostkapelle, en tot plv. lid-plv. voorzitter mr. dr. R. W. Graaf van Lynden te Koudekerke en mr. W. M. C. Jolles, president van de arr.-rechtbank te Middelburg; g. te Amsterdam, tot lid-voorzitter mr. dr. F. C. van Geer, raadsheer in het Gerechtshof te Amsterdam, en tot plv. lid-plv. voorzitter mr. B. de Gaaij Fortman, rechter in de arr.-recht bank te Amsterdam, mr. H. P. van Heukelom te Amsterdam en mr. F. L. Neppérus, voorzitter van den Raad van Beroep (C) te Amsterdam; h. te Alkmaar, tot lid-voorzitter M. C. Roos, notaris te Alkmaar en tot plv. lid-plv. voorzit ter mr. W. Stap, advocaat te Alkmaar; i. te Leeuwarden, tot lid-voorzitter dr. E. van Weideren baron Rengers te IJsbrechtum en tot plv. lid-plv. voorzitter mr. J. J. Croles, presi dent van het Gerechtshof te Leeuwarden en mr. C. W. Stheeman, president van de arr.- rechtbank te Leeuwarden; j. te Groningen, tot lid-voorzitter jhr. mr. T. J. van Iddekinge, advocaat en procureur te Groningen en tot plv. lid-plv. voorzitter mr. F. J. Lisman, president van de arr.-rechtbank te Groningen. Bij beschikking van den minister van On derwijs, K. en W. is benoemd tot gedelegeerde van de Nederiandsche Regeering bij het 2e internationale congres voor het bibliotheek wezen, dat van 20 tot 30 Mei 1935 teM adrid en Barcelona zal worden gehouden, dr. W. Leen- dertz, bibliothecaris van de Nederiandsche Han- delshoogeschool te Rotterdam. was niets verzacht of verminderd. Hij was zoo hard als steen. „Lambert zal wel niet probeeren, het tegen te spreken. Hij liegt nooit, al zag hij voor zijn eigen gemak de waarheid! dan we eens verber gen. Alles en alles samen genomen, kunnen wij Cymbeline niet beletten, naar de haaien te gaan op zijn eigen manier." „Lambert bedriegt me nooit," zei mijnheer Harriman, „hij speelde open kaart, toen de jongen onder dienst ging. Ik heb toen ruzie met hem gemaakt en als de oorlog er niet tusschen was gekomen, geloof ik niet, dat het ooit weer goed geworden zou zijn. Lambert moest kiezen tusschen mij en adle mooie madam, zijn vrouw en hij koos haar. Hij is altijd slap geweest, waar het haar betrof, maar ik geloof toch niet, dat hij zijn zoon ooit zou toestaan katholiek te worden of zich met de dochter van Roger Weste te verloven. Het is ondenkbaar, eenvou dig ondenkbaar." Hij belde en liet dadelijk een telefonische boodschap naar de fabriek sturen om zijn zoon te zeggen, <ïat hij onmiddellijk op de Towers moest komen. Zij hielden het natuurlijk expres stil voor hem, altijd verondersteld, dat het waar was; zij wilden voorkomen, dat hij zijn testa ment veranderde, kort geleden had hij een nieuw gemaakt, heelemaal ten gunste van Lam bert en Cymbeline. De jongen was zijn eenige kleinzoon, hij had zich kranig gehouden in Gallipoli, had het militaire kruis gewonnen en bad tweemaal in de dagorder gestaan. Dat was al heel wat voor zoo'n jongen vent. Maar hij moest leeren, dal Het lid der Tweede Kamer de heer C. J. Kuiper, hoopt Donderdag 9 Mei den 60-jari- gen leeftijd te bereiken. De heer Kuiper werd 9 Mei 1875 te Abcoude geboren. Na de lagere school te hebben be zocht, werd hij me taalbewerker. In 1907 werd de heer Kuiper gesalarieerd secretaris en in 1910 gesalari eerd voorzitter van den Ned. R. K. Me taalbewerkersbond en bleef dit tot 1914. Daarna werd hij gesa larieerd penningmees ter van het voormalig bureau voor de R. K. Vakorganisatie. Se dert 17 Sept. 1918 is hij lid van de Twee de Kamer der Staten Generaal als vertegenwoordiger der R. K. Staatspartij. De heer Kuiper is lid van het Dag. Bestuur van het R. K. Werkliedenverbond in Neder land, redacteur van het tijdschrift „Leering en Leiding" en redacteur van het dagblad „De Volkskrant". Van zijn hand verschenen: „De Katholieke Vakbeweging in Nederland", 1923 en „Uit het Rijk van den Arbeid" (twee deelen) 1924. De heer Kuiper is een Kamerlid wiens woord gezag heeft omdat het steeds getuigt van praktischen zin en gezond verstand. Hij is een van de beste uit de R. K. Arbeidersbe weging voortgekomen Kamerleden. De a.s. jubilaris is ridder van den Ned. Leeuw en van de Oranje Nassau orde. Ongetwijfeld zullen hem op 9 Mei a.s. van vele zijden blijken van belangstelling worden betoond. C. J. KUIPER LEIDEN. Geslaagd taalkundig doctoraal examen Indologie de heeren B. van Eijk en J. G. Colmjou. Economisch candidaatsexamen Indologie de heer E. M Uhlenbeck. SPECIAALVOORU DAMES i» de rubriek er toch nog dingen waren die hij niet mocht dóen, tenzij hij liever had, dat iedere stuiver vermaakt werd aan Carnegie en Daniël. De Towers in handen van priesters. Dan ver maakte hij nog liever alles wat hij bezs.t aan het hospitaal te Pagdon. Mijnheer Harriman had een heftig vooroor deel tegen de Katholieke kerk, al wist hij er zoowat niets van. Hij was steil protestant, hield niet van veel zingen in de kerk, waar hij iederen Zondag heen trok. Hij' voelde het, alsof er een soort schande kleefde aan iemand die katholiek was en liever liet hij zijn geld na aan een ab soluut onbekende dan aan „een Roomsche". Lambert was ook in die meening grootge bracht en het was onwaarschijnlijk, dat hij ze zoo maar zou hebben laten varen. En Viola, al waren haar fouten nog zoo groot en haar demoraliseerende invloed nog zoo diep, toch had dat er nog aan gemankeerd, dat zij katho liek geweest was. Zij konden hun zoon er toch wel van afhou den, zoo'n mallen stap te doen. Hij kon van die heele geschiedenis van Carnegie geen woord geloovenCamegie had een oude grief tegen Lambert. (Wordt Vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 3