Wat de tong streelt STADSNIEUWS MOOI NEDERLAND LAATSTE NIEUWS FUNKE'S GESNEDEN ROGGEBROOD WOENSDAG 8 MEI 1935 Oud-wethouder L. Modoo Op 7O-jarigen leeftijd te Haarlem overleden GEMEENTEZAKEN Verkoop grond aan „Arbeid Adelt Overdracht grond GEMEENTERAAD BRAND TE ZANDVOORT Veertig konijnen verbrand NAPRET VAN JULIANADAG Kindervoorstelling in Cinema SCHOONHEID IN BEELD BIJ DE BOIS „Dat klopt," zegt ons de alles wetende heer BURGERLIJKE STAND ZILVEREN JUBILEUM BOE RENLEENBANK HEEMSTEDE Nieuw gebouw betrokken WANDELSPORT K.N .G. V.-marsch Minister van Lidth de Jeude opent de Amsterdamsche tentoonstel ling in het Apollogebouw Waardeert eigen schoon «Mooi Nederland". .Waardeert Uw eigen Opening door Minister VRAAG UW BAKKER De Tentoonstelling Landbouw-Crisisfonds 1935 Eerste Kamer over de begrooting Voorkoming van executies De radio-uitzending van België—Nederland Het meespelen van Raymond Braine Intern, hockeytournooi te Brussel Nederland slaat Frankrijk met 20 en komt in den halven eindstrijd Van Vliet wint op de Vèka-baan Van Egmond-Slaats zegevieren den SO K.M. koppelwedstrijd NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 19 In den ouderdom van 74 jaar is alhier over leden de heer La Modoo, oud-wethouder van Haarlem, Geboren te Dordrecht kwam hij in 1876 naar Haarlem, waar hij aanvankelijk sigarenmaker was, maar zich later als loodgieter-gasfitter vestigde. Hij trad in het vereenigingsleven zeer op den voorgrond en was een der oprichters van de aideeling der S.D.A.P.. Van 1899 tot 1920 was hij lid van den raad, eerst voor de SD.AF. later zonder tot een partij te behooren. Van 1913 tot 1917 was hij wethouder. Meer dan 25 jaar was hij voorzitter van de coöpera tie „de Eendracht". Verder is hij vele jaren actief bestuurslid geweest van het Witte Kruis, lid der commis sie van bestuur van het Provinciaal Zieken huis te Santpoort, voorzitter van de Woning stichting „Ons Huis", voorzitter van de ver- eeniging ,,Des Werkmans Vriend" enz. Ter gelegenheid van zijn 70sten verjaardag werd hij door velen gehuldigd. B. en W. stellen voor aan de R. K. Coöp. Bak kerij -Arbeid Adelt", alhier, tegen den prijs van 17 per M2. in koop af te staan, grond, gelegen aan de noord-oostzijde van de Gonnetstraat, groot circa 313 M2., zulks met de bestemming om op dien grond te bouwen een bakkerij. Aan de N.V. Bouw- en Aannemersbedrijf v.h. S. Feenstra, alhier, tegen den prijs van 13 per M2. in koop af te staan, grond, gelegen aan de oostzijde van de Van Oosten de Bruijnstraat, groot circa 481 M2„ met de bestemming om op dien grond te bouwen vier woonhuizen, elk bestemd ter bewoning door niet meer dan één gezin. De N.V. Nederlandsche Scheeps- en Grond exploitatie Maatschappij te Amsterdam (kan toor houdende te Bloemendaal)heeft zich be reid verklaard om aan de gemeente kosteloos in eigendom over te dragen, grond, (gedeelten Rei gerstraat, Meerkoetstraat en Vondelweg). Tegen aanvaarding van den vorenbedoelden grond bestaat bij B. en W. geen bezwaar. De volgende aanvullingsagenda is verschenen voor de vergadering van den raad der ge meente Haarlem op Woensdag, 8 Mei 1935. Aan punt 6 (overdracht van voor straat be stemden grond) toe te voegen: d. Reigerstraat gedrukt stuk no. 151; punt 9 (verkoop grond): g. Gonnetstraat (RK.. Coöp. Bakkerij „Arbeid Adelt" gedrukt stuk no. 152; h. Van Oosten de Bruijnstraat (N.V. Bouw- en Aannemersbedrijf vh. S. Feenstra) gedrukt stuk no. 153. de Bois, „want Jozef zei altijd: Je prijst wel het werk van mij, maar dan moet je dat van mijn zoon zien, dat is véél knapper." Welk een sympathieke bescheidenheid van een waarlijk groot man! K. de H. Dinsdag is te Zandvoort brand uitgebroken in de schuur van Terol, die staat op het ter rein van Entos bij Plan-Noord. De houten loods stond al spoedig in lichter laaie. In de schuur bevonden zich eenige varkens, die de vlucht namen. De vlammen sloegen over op aangren zende schuren, waarbij 40 konijnen verbrand den. Door afwezigheid van een handkraan kon de brandspuit geen hulp bieden. Hierdoor moest het blusschen op middeleeuwsche manier plaats hebben. Ook probeerde men het vuur met brandbluschapparaten en zand te blusschen, wat echter niet verhinderde, dat drie schuren afbrandden. Gistermiddag werd een filmvoorstelling ge geven in Cinema Palace voor de schooljeugd, die had meegezongen bij de feestelijke planting van den Juliana-boom. Het hoofdbestuur van de vereeniging Koninginnedag, de leden van het Centrum-comité en andere waren aan wezig bij dit jeugdfestijn. Mr. dr. F. A. Bijvoet opende de bijeenkomst met een vriendelijk woord tot de kinderen en dankte den heer Bakker, die de zaal welwillend had afgestaan, de directie van Cinema Palace en de onderwijzers en geleiders, die zoo uitste kend voor den goeden gang van zaken hadden gezorgd, Spr. besloot met een driewerf hoera uit te brengen voor Prinses Juliana. Hierna werd het volkslied gezongen. Een extra attractie was het voor de kinde ren, om de film te zien, waarop zijzelf stonden te zingen, n.l. die van het planten der Juliana- boom. Luide toejuichingen klonken, als zij zichzelf, vriendinnetjes of vriendjes op de aar dige film herkenden. Niet minder luid was het zingen van het lied „Ons Prinsesje" (1909), dat daarna volgde. Hartelijk gelach en uitbundige vroolijkheid waren troef, toen een geestige teekenfilm, een parodie op de filmtheaters, werd vertoond. Prachtige natuuropnamen vielen te bewonderen bü de film over het skieën en de sneeuwlandschappen in Zwitserland, welke film uiteraard niet die waardeering bij de jeugd vond, die men van ouderen verwacht. Nadat nogmaals de film van het planten der Julianaboom vertoond was, gingen de kinderen onder het genot van een heerlijke tractatie, in den vorm van een zakje chocolaadjes, huis waarts. In de bovenzaal van den kunsthandel J. H. de Bois, aan den Kruisweg 68, exposeert thans mevr. Lucie van Dam van Isselt, uit Den Haag, haar delicate schilderwerk. Het is een vriendelijke tentoonstelling, van blijde kleuren en intéressante onderwerpen, als daar zijn stillevens, bloemen, genres etc. Mevr. van Dam is een uitstekend schilderes, van zeer beschaafden, aangenamen toon en optimistische verven. Beziet maar eens haar beide „groote stil levens: „Ommelet" en „Oude Lantaarn.' Op het eerste schilderij ziet men een com- foor met koekepan (donker geschilderd) waar omheen wat eieren en schalen, een eierklutser en een doosje lucifers, alles tegen een fond van lichte tegelsteenen. De techniek is uiterst knap. Suggestief in hooge mate werden de eierschalen geschil derd. Voor dergelijke weergave hebben we groot respect. Ook in „Oude Lantaarn" komt haar beel dend vermogen op te prijzen wijze uit. Zooals men ziet zijn de onderwerpen zeer „gewoon." De schilderes wist er echter iets moois van te maken. Wel is deze beelding niet van die intense kracht, waarmede oude meesters alle aardsche dingen, tot de simpelste toe, om schiepen tot God's wonderen, maar ze mag toclf knap en gaaf en vlot genoemd worden en bovendien ook wel van diepere beteekenis, al is die dan niet de allerdiepste. Mevr. van Dam is voorts zeer vaardig in het uitbeelden van glas. Groene fleschjes zijn daar bijeen, te saam met een tube en een penseel, die de bewondering afdwingen om de zeer knappe wijze van weergave. Nu ziet men eerst, welk een fraaie objecten het zijn, deze „dood gewone" glazen fleschjes. Met het oog van de(n) schilder(es) bezien worden zij tot ware „wonderen". Ze staan er zoo rustig, met het reine dag licht in zich: inderdaad zéér mooi! Een ander veel gebracht onderwerp is: Bloemen. Deze zijn steeds blijde geschilderd, maar en hier volgt tegen onzen zin het Multatuliaansehe „maar," wat gemaniereerd, hetgeen een weinig jammer is. We maken voor enkele werken een uitzondering, b.v. voor no. 10. Liefgetal zijn die aardige kievietseitjes op het tinnen bord; geestig is het schilderij met de oude merklap. Om wat mee te dweepen lijkt ons het „Pronkboeket," onder de glazen stolp. Fijn en precieus werden voorts geschil derd: „Potje met roode geraniums," „Schelp"; vol stroomend licht en leven en dan die grap pige rood-witte radijsjes in het oude papier! We mogen concludeeren, dat de expositie leer bezienswaard is en dat Lucie van Dam een benijdenswaardig talent heeft; dat zij is een uitstekend schilderes, van distinctie, op timisme en evenwichtigheid. Een werkje van haar in uw huis, is een vreugde voor altijd! Nóg is er iets zeer schoons te zien, daar bij de Bois. Wij bedoelen de nalatenschap in „zwart en wit" van vader en zoon Israëls. Merkwaardig is het te moeten beseffen, dat Isaac in dit teekenwerk boven zijn beroem den vader uitgaat. Bevallen: 4 Mei: H. Egberts—Schuurman d; J. DijkstraWouda z; T. HasertTol d. 5 Mei: C. Bakker—Wit d. 6 Mei: J. C. HeemskerkKaasenbrood d, 7 Mei: E. Roest—Engel d. Ondertrouwd: 7 Mei: F. Kasteelen en R. M. Koekkoek. Getrouwd: 7 Mei: H. J. G. Klein Schiphorst en A. C. C. Roozen; W. Kok en J. C. J. de Ridder. Overleden: 5 Mei: H. SmitsKrommenhoek 78 j., Westerhoutpark; J. C. Maurer 88 j„ Gen. de la Reijstraat; M. L. Hoekendijk 32 j„ Haze- pa terslaan. 6 Mei: R. J. Bos 26 j„ Raamsteeg; M. M. G. Winkler, 75 j„ Klarenbeekstraat. BoogaardAdler, 77 j„ Frederik Hendriklaan; De nieuwe St. AugustinuskerJc te Buiten veldert, welke met haar 43 Meter hoogen toren de wijde omgeving beheerscht, wordt hedenmorgen door Z. HExc. Mgr. J. D. J. Aengenent geconsacreerd Nadat sedert de stichting van de afd. Heem stede van de Boerenleenbank in 1910 het kan toor gevestigd was in het administratiege- bouwtje van de woningbouwvereeniging „Ber kenrode" op het Res Novaplein, kon het be stuur eenigen tijd geleden beslag leggen op het perceel Binnenweg 67, dat na eenige verbou wing zeer geschikt was gemaakt voor deze in stelling. En zoo had Dinsdagmiddag, hoewel in zeer beperkten kring, de officieele ingebruik stelling plaats van het nieuwe kantoor. Behalve het bestuur en de raad van toezicht was o. m. aanwezig de heer Visser, directeur der Centrale bank uit Utrecht. De voorzitter der afdeeling Heemstede, de heer Jos M. J. Braam, heette in het bijzonder welkom den heer Visser en feliciteerde mede de heeren dr. E. A. M. Droog, J. C. v. d. Eijken. P. J. v. Empelen en Jan M. J. Braam, die al de jaren lid van den Raad van Toezicht zijn geweest. Vervolgens zette spr. uiteen de motieven, die geleid hebben tot de verplaatsing van het kan toor. Dank zij de zeer groote medewerking van de Centrale Bank en den Raad van Beheer, aldus spr., konden onze plannen verwezenlijkt wor den. Moge, zoo besloot de voorzitter, deze ver huizing bijdragen tot nog grooteren bloei der bank. Vervolgens sprak de voorzitter van den Raad van Toezicht, dr. E. A. M. Droog, die de ver huizing een mijlpaal in het vereenigingsleven noemde. Deze verhuizing heeft toevallig plaats in het zelfde jaar waarin de vereeniging haar 25-jarig bestaan heeft herdacht. Dat de noot} drong om nu een nieuwe woning te betrekken, mag als bewijs gelden dat de oprichters juist gezien hebben, toen ze vol vertrouwen op de toekomst het initiatief namen tot de oprichting. En wij zouden dit nieuwe kleed niet hebben aange trokken, indien de resultaten niet zóó waren, dat wij met vertrouwen de toekomst tegemoet kunnen gaan. Feestvieren willen wij niet, doch de algemeene tegenspoed mag ons niet terneer drukken. Uitvoerig schetste spr. hoe bedroevend het vroeger was gesteld met de credieten aan land bouwers. In 1864 werd door burgemeester Raf- feisen in Duitschland de eerste goed gefun deerde credietbank van het boerenbedrijf ge grondvest. Spr. ging vervolgens de voorge schiedenis van onze boerenleenbanken na. De eerste dateerde van 1897. Thans zijn er hon derden in Nederland. De stoot tot de oprichting van de thans jubileerende bank werd gegeven door den inmiddels overleden heer H. M. Ruij- senaars Hz. Zij werd gesticht in hoofdzaak ten bate der bollenkweekers, die, omdat zij hun bloembollen op langen termijn verkochten, veel te hooge rente moesten offeren. Spr. herinnerde vervolgens aan de oprich tingsgeschiedenis en de samenstelling van Be sturen en Raden van Toezicht. Met weemoed herdacht spr. twee bestuurs leden, die de bank door den dood ontvallen zijn, n.m. wijlen de heeren H. M. Ruijsenaars Hz. en A. A. Swalfs. Dan gaf spr. een zeer uitvoerige uiteenzet ting van den groei der afdeeling in de afge- loopen 25 jaren. Begonnen met 13 leden steeg dii aantal het eerste jaar reeds tot 38. In 1934 waren er 130 leden. Bedroegen de ontvangsten en uitgaven in het eerste jaar ƒ64.698.59, in 1934 was dit bedrag gestegen tot ƒ832.023.89, terwijl de inleg der spaarders reeds is gestegen op einde 1933 tot ƒ383.556.60 en het aantal spaarboekjes in om loop gestegen zijn tot 761. Zoo vervolgen wij nu, aldus spr., onzen koers in dat nieuwe gebouw, dat dank zij de goede zorgen van architect v. Gelder, den timmerman v. Wessem, den schildler v. d. Weiden en den stukadoor Timmer zoo is omgebouwd, dat het op waardige wijze onze bank huisvesting kan verleenen. Dr. Droog besloot met de beste wenschen voor de toekomst. Vervolgens sprak nog de heer Visser, direc teur der centrale bank te Utrecht. Deze toonde met cijfers den groei der bank aan en dankte dezen groei aan de wijze waarop de belangen van de leden behartigd zijn en aan het ver trouwen dat de Besturen, Raden van Toezicht en de Kassiers genieten. Spr. wees op de uit stekende samenwerking van de jubileerende met de centrale bank. Spr. besloot met den wensch dat deze bank een nieuw bloeitijdperk tegemoet moge gaan. Vervolgens werd het nieuwe gebouw bezich tigd, dat voortreffelijk en practisch is inge richt. Aan de voorzijde heeft het een nieuwe direc tiekamer, waarachter een kamer van den kas sier en daar weer achter een kamertje van den bediende Onder het gebouw een brandvrije kluis. Alles is eenvoudig gehouden, zooals ook de viering van het 25-jarig bestaan en de opening van het nieuwe gebouw eenvoudig waren. Door de Santpoortsche Tumvereeniging T.V.S. is ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan op Zondag 19 Mei a.s. een marsch van 30 K.M- uitgeschreven. Dinsdagmiddag te twee uur is in de groote zaal van het nieuwe Apollogebouw te Am sterdam door Zijne Excellentie jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, Minister van Water staat, in tegenwoordigheid van verschillen de vooraanstaande personen o.w. wethouder dr. Vos, geopend de Nationale A. N. V. V. Tentoonstelling „Mooi Nederland". „Waardeert uw eigen land" is de ideëele zin dezer expositie, die door ir. A. Vogel en A. V. Hartogh als architecten is opgebouwd. De voor zitter der Algemeene Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer C. R. T. baron Krayenhoff, heeft er het gezag van zijn naam en persoon aan gegeven en zoo heeft de opzet, die een ideëele en geen commercieele is, gelijk hij steeds be toogde, toch tot een succes geleid. Ondanks tegenstand van vele zijden, ondanks afzijdigheid en kat uit den boom kijken, heeft hij een groot aantal gemeentebesturen en anderen bewogen tot deelname. En wanneer we thans over de tentoonstelling rondwandelen met haar zeer af wisselend aspect en verschillende attractieve stands, dan is hetgeen we kunnen waardeeren voor een groot deel zijn werk. De tentoonstelling kon niet zijn een tentoonstelling der A.N.V.V Maar ze is onder haar auspiciën tot stand ge komen en haar voorzitter heeft zich er zeer veel moeite voor getroost. Op het Oud-Hollandsche Marktplein, dat aan één zijde geheel open als 't ware met de ten toonstelling ineenloopt, was een tafel voor het bestuur gesteld met daarvoor stoelen voor de genoodigden. Als -voorzitter van het Uitvoerend Comité sprak de heer C. R. T. baron Kraijenhoff aller, eerst een welkomstwoord: land" deze woorden die den boventoon voe ren bij alles wat wij ter zake hebben gedaan en nóg zullen doen voor het welslagen dezer ten tentoonstelling geven voldoende te kennen het nationalistische, ideëele doel, dat de Alg. Ne- derl. Ver. voor Vreemdelingenverkeer ermee nastreeft! Juist in deze tijden van achteruitgang op zooveler gebied, van gebrek aan saamhoorigheid, van gemis aan durf en doorzettingsvermogen, ja zelfs van gebrek aan ernstigen wil om el kaar te steunen en opbouwend samen te werken, in deze zoo moeilijke tijdsomstandigheden, juist nu hebben wij gemeend den eigen landgenoot te laten zien wat hij bezit in zijn eigen, mooie land en te trachten, door dit aanschouwelijk voor te stellen, wellicht meer dan voorheen te doen waardeeren. Vele gemeenten wilden gaarne mededoen aan onze zoo bij uitstek vaderlandsche tentoon stelling, maar konden niet bij gebrek aan mid delen. Vele Ver. v. Vreemdel.verkeer, welker sub sidies of inkomsten sterk waren verminderd of geheel waren verdwenen, konden uit dien hoof de onmogelijk mededoen. Maarook enkele der Ver. v. Vreemdel. verkeer toonden gedurende de onderhandelin gen totaal gemis aan energie; hier en daar ont brak zelfs de goede wil tot eendrachtig samen werken, maar stond men afgunstig of vijandig tegenover zustervereenigingen! Daarom was ons werk moeilijk, ja zwaarder dan wij ver wacht hadden. Maar daarom stellen wij ook des te meer prijs op de vele medewerking, die wij mochten ondervinden en wij brengen op rechten dank aan allen, die ons zoo krachtig hebben gesteund ter bereiking van ons doel, dat geen eigen voordeel beoogt. Een speciaal woord van dank breng ik aan het gedelegeerd lid van ons Uitvoerend Comité, den heer Strengholt en zijn staf van medewer kers, die naast zijn groot optimisme een groote energie aan den dag heeft gelegd en in korten tijd bergen werk heeft verzet en daarmee de A,N,V.V. groote diensten heeft bewezen! Ook dank aan al diegenen, die prijzen beschikbaar hebben gesteld voor de naar ik hoop vele bezoekers en prijswinnaars. Ten slotte, en wel in de eerste plaats, mijn oprechten dank aan Z. Exc. den Minister van Waterstaat, die ons de eer aandoet deze ten toonstelling wel te willen openen en daardoor een grooten moreelen steun geeft aan het werk van de A.N.V.V. en aan allen die hier aanwezig zijn. Alsdan nam Z. Exc. Minister van Lidth de Jeude het woord om de tentoonstelling voor ge opend te verklaren. Een streven om het schoon in eigen land beter te doen kennen en meer te doen waardeeren zoowel door vreemdeling als, en niet op de laatste plaats, door de eigen landgenooten, had zijn volle sympathie. HYGIËNISCH verpakt BLIJFT VERSCH OMTRENT DE VOORWAARDEN voor deelname aan deze rubriek zal onze administratie U gaarne elke gewenschte inlichting verschaffen. De minister legde den nadruk op de moreele verheffing van den mensch door aanschouwing van natuurschoon. In deze kommervolle dagen, als het somtijds schijnt of alles om ons heen wan kelt en velen hun zelfvertrouwen en evenwicht dr-'jen verliezen, ziet men de natuur als machtig verschijnsel, dat den mensch leert dat er door de eeuwen heen onveranderlijke vet ten zijn, die steeds blijven gelden. Voor die ve len schenkt natuurschoon vrede en rust, nood zakelijke elementen en levensvreugde. Hoezeer dit bij intuïtie moge worden aange voeld, de weg daarvoor dient te worden aange wezen, de oogen dienen te worden geopend voor het vele schoons, dat ons omgeeft en om dit te ontsluieren, is de AN.W.B. een voortreffe lijke gids. Hierna voerde nog het woord dr. I. H. J. Vos, die er zijn vreugde over uitsprak, dat deze ten toonstelling te Amsterdam wordt gehouden en haar veel succes wenschte. Na de officieele opening werd een rondgang over de expositie ondernomen. De tentoonstelling zelf is gereed gekomen binnen vijf dagen en biedt een afwisselend beeld. Hoewel sommige instanties van welke men het allereerst verwachtte, niet mee hebben gedaan, biedt de tentoonstelling toch veel af wisseling. Vooral een eerbiedige oude stad als Nijmegen komt met een stand vol cachet goed voor den dag. Limburg is ook mooi vertegen woordigd. Venlo doet van zich spreken, Tegelen noodt de landgenooten naar de Passiespelen en het heerlijke Geuldal heeft een gezamenlijke in zending, waarin het schoon van ons Zuiden pit toresk tot ons spreekt. De stand van Apeldoorn met fraaie diorama's is een der schoonste van de expositie. De Nederlandsche spoorwegen noodt tot reizen door het eigen land en de A.N.W.B. zou de A.N.W.B. niet zijn indien hij hier ontbrak. Ook de K.N.A.C. heeft een visite kaartje neergelegd. Zeist, Doorwerth, Terschel ling, Scheveningen, Heemschut, Vught, enkele •natuurbaden als Boekelo enz. mogen zich ver der er op beroemen de fraaiste stands te be zitten. Particulieren hebben voor Groningen, Amsterdam en andere steden gezorgd. Zoo biedt de opbouw der expositie in de groote hal een fleurig wisselend beeld. Het Oud-Hollandsch Marktplein is niet een afzonderlijke geslotenheid, maar loopt met de expositie ineen. De kaart van Bernard van Vlijmen van Ne derland met allerlei geografische fouten scherpt het denkvermogen der bezoekenden, die vele prijzen met de oplossing kunnen winnen. En reeds heden arriveert de burgemeester van het dorp, waar het deze week kermis zal zijn. De tentoonstelling blijft geopend tot en met 19 Mei. Aan het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de begrooting van het Landbouw-crisis- fonds voor 1935, is het volgende ontleend: Vrij algemeen werd steun aan den landbouw als noodzakelijk erkend, als in het belang van cns geheele volk. Men had waardeering voor hetgeen de regeering in dezen gedaan heeft, al is desondanks de toestand in veehouderij en tuin bouw nog zeer slecht. Vele leden betreurden dat, ondanks den verleenden steun, de bedrijfsuitkomsten nog zoo onbevredigend en de vooruitzichten bij voortduring zoo weinig hoopvol zijn. Kon men de noodzakelijkheid van steunmaat regelen ten behoeve van den landbouw vrij al gemeen toegeven, tegen de wijze van uitvoering van deze maatregelen bestond bij verscheidene leden ernstig bezwaar. Vele leden zouden aan een eenvoudiger stel sel van steunverleening de voorkeur geven. Zij stelden de vraag, of het systeem van hooge mo nopolieheffingen niet binnen afzienbaren tijd tot aanmerkelijke vereenvoudiging zou kunnen leiden. De maatregelen, door de regeering genomen ter voorkoming van èxècutie van landelijke eigendommen, gaven aanleiding tot breedvoe rige beschouwingen. Met ontsteltenis hadden verscheidene leden kennis genomen van de wijze, waarop de regee ring heeft gemeend, een regeling te moeten tref fen, ten einde zoogenaamde onredelijke execu ties van lendelijk eigendom te voorkomen. De ontsteltenis van deze leden gold nog meeT de wijze, waarop de regeling is getroffen, dan den maatregel zelf. Deze leden achtten het gekozen middel ook niet doeltreffend. Voorts keurden andere leden het af, dat er geen beroep is op de rechterlijke macht. Bijzonder ongunstig achtten vele leden de vooruitzichten van de melkveehouderij. De productie is grooter en de prijzen zijn slechter dan ooit. De betalingsmoeilijkheden met Duitschland, de waardedaling van den Belgischen frank, de belemmering van den uitvoer in vele landen en de ongekend groote productie in ons land vormen even zoovele factoren, die de markt ongunstig beïnvloeden. In verband hiermede werd de vraag gesteld, of het niet aanbeveling zou verdienen het afzetgebied van boter in het binnenland ten koste van de margarine te verruimen. Andere leden voerden hiertegenover aan, dat de margarine-productie ten onzent reeds be perkt is, en dat aan verdere beperking ernstige bezwaren zijn verbonden. De werkloosheid zal daardoor toenemen, niet alleen in de margarine industrie, maak ook in de scheepvaart. Uit Brussel wordt gemeld, dat de Belgische Voetbalbond de volgende maatregelen genomen heeft om Raymond Braine Zondag a.s. tijdig te Brussel te krijgen. Zaterdagavond vliegt Biaine na zijn wedstrijd voor Sparta te heb ben gespeeld naar Berlijn. Daar neemt hij den nachttrein naar Keulen. Te Keulen zal Zon dagmorgen een speciaal vliegtuig van Sabena Braine oppikken, in welk geval hij om half een te Brussel arriveert, waardoor zijn meespe len tegen Nederland verzekerd is. Omtrent de radio-uitzending van den wed strijd vernemen wij nog, dat eerst thans de KB.V.B. toestemming gegeven heeft den wedstrijd uit te zenden. De N.I.R. heeft thans echter medegedeeld, dat deze omroep- vereeniging er geen prijs meer op stelt de ontmoeting uit te zenden. Het internationaal hockeytournooi te Brussel werd Dinsdag voortgezet met een tweetal wedstrijden, waarbij Nederland met 2—0 van Frankrijk en Duitschland met 3—2 van Zwitserland won. Nederland heeft zich met deze zege ee° plaats verzekerd in de halve finale, Vrijdag a.s. wordt gespeeld. Het spel der Nederlanders in den wed^errc tegen Frankrijk was in de eerste helft ,6, van goed. Er werd in de Nederlandsche deren niet met die dash gespeeld, welke w goed van verschillende ontmoetingen ke De Franschen waren iets meer in den ?Ji uj[- en als de Hollandsche halflinie niet zoo stekend had gespeeld en de Franschen zoo slecht geschoten hadden, waren er voor de rust enkele doelpunten door tegenstanders gemaakt- In de tweede helft ging het bij de Or r, hemden beter. Geleidelijk ontstond er een 0 wicht en reeds direct na de hervatting sc Jan van der Hagen, welk doelpunt door heer Fulherton wegens „trappen" ong werd verklaard. Nederland bleef sterker e -j, tien minuten spelen kon Tresling na goed geven van Van der Hagen uit een corner ren 10. Het Nederlandsch elftal, gesteund do0Leed! goal, ging steeds beter spelen. Doch het twï0of doelpunt ontstond eerst enkele minuten het einde, toen van der Hagen handig fout van Ch. Imbault profiteerde en K Tixier passeerde 20. De 20 zege was ongetwijfeld verdiend- Heden worden gespeeld de wedstrijden BrittanniëSpanje en BelgiëOostenrijk- Waarschijnlijk speelt Duitschland a-s- {ej- dag de eerste halve finale tegen Spanje. wijl Nederland in de tweede halve finale «r Groot Brittannië zal uitkomen. Een eI* y<r echter, indien morgen de Britsche intern» nals van Spanje winnen. d 0 Voor de wedstrijden, die Dinsdagavon ,£u de Veka-wielerbaan te Duivendrecht w stel' gehouden, was slechts zeer matige belan ling, waaraan het minder gunstige weer, door het verblijf op de tribunes verre van genaam was, niet vreemd geweest zal zlJ j^s- In het sprintnummer voor amateur6 schen van Vliet, Peperkamp en B. Leene de jeugdige Woerdensche renner, die zün ritten won winnaar. W. VWA* ij.. - In zijn serie tegen Peperkamp vertro» Vliet van kop af, en won met flink var j) na een formidabele eindspurt, die hi) j in de tweede ronde inzette. B. Leene m°e meerderheid erkennen van den Bossche die echter niet fortuinlijk was, toen hij 1 laatsten rit, die door de drie renners vei werd, een leelijken val deed. Peperkamp in de tweede ronde achteraan, toen zijn band sprong en hij met een harden smak zijn hoofd op de baan kwam. AanvankeltIj/ het zich nog al ernstig aanzien en de naar moest op een baar worden wegged'^fl maar gelukkig bleek later, dat de 8('v van dezen val toch niet van ernstigen waren. De sprintwedstrijd voor profs leverde pCf overwinning op voor den Belgischen r Arlet, die de plaats van Huybrechts, die hinderd was, innam. Van der Linden won zijn series van F« J burg en van Egmond en bezette de tiff pls.8lts Ifg! De 50 K.M. koppelwedstrijd had aanvaöl u een kalm verloop. Reeds direct trok het van KorridonBosland, die in dezen een goed figuur sloegen, de aandacht. GouquetRemeveer waren de aanleiding de eerste groote jachten, die echter z.0fiy succes bleven. Tenslotte wisten Kori"1 Bosland echter een ronde uit te looped' hevige valpartij, waarvan Heslinga, Los en v. d. Linden het slachtoffer werden- g oorzaak, dat de wedstrijd na 140 ronden ruimen tijd geneutraliseerd moest worde Na de hervatting lieten vooral de pi)1' Slaatsvan Egmond en Pijnenburgv. den zich gelden. Dertig ronden voor het wist het eerstgenoemde koppel en even ook Pijnenburgv. d. Linde een ronde j#' men. Tot het einde toe bleef de stand v vrijwel onveranderd. Pijnenburg had met vm te kampen, doordat hij in de voorlaatste een bandendefect kreeg, waardoor van Slaats met de eerste plaats in het 1® klassement ook de overwinning behaalde; PijnenburgSlaats en Korridon— eindigden resp. op de tweede en derde P Sprintwedstrijd voor amateurs over 600 1 (3 ronden). Ie Rit: 1 van Vliet (laatste f,# 12 3/5 sec.) 2 B. Leene; 2e rit: 1 Peperk J 13 2/5 sec; 2 B. Leene; 3e rit 1 v. Vliet sec., 2 Peperkamp; 4e rit: 1 v. Vliet sec., 2 B. Leene, 3 Peperkamp (gevallen)- ft Totaal uitslag: 1 v. Vliet, 3 pnt., 2 e» perkamp en B. Leene 6 pnt. f (P Sprintwedstrijd voor beroepsrenners °ve0iil11 meter (3 ronden) le rit: 1 Arlet (laatste 12 4/5 sec.), 2 v. d. Linden; 2e rit: 1 v. 12 1/5 sec.), 2 Pijnenburg; 3e rit: 1 (ntP1! 12 3/5 sec., 2 v. Egmond; 4e rit: 1 v. d. 13 4/5 sec., 2 Pijnenburg; 5e rit: 1 v. d- W.,LjdJ 13 4/5 sec., 2 Pijnenburg; 5e rit: 1 v. d. j/' 13 1/5, 2 v. Egmond; 6e rit: 1 Arlet sec., 2 Pijnenburg. Totaal uitslag: 1 Arlet 3 pnt., 2 v. d. 1/ J\ 4 pnt., 3 v. Egmond 5 pnt., 4 Pijnenburg J1 <y. Wedstrijd voor amateurs over 5 ronden) zonder klassementen: 1 C. Me'f0(' min. 48 2/5 sec., 2 R. Lodewijks, 3 G- tengen. 0/ Ploegenhaalwedstrijd voor nieuwelinge0 cy?' max. 3 K.M. (15 ronden)Frankvan loopen op de JongGroene wegen een baan in in 4 min. 1 1/5 sec.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4