1 Weerlegging van demagogie C?'1* is mr. Aalberse uit ontvangen b Veu bekend geworden, welke „vette hbjes" deze heer op het oog had, hij doet °ben°Ver in ',De Maasb-" het volgend boekje Verstandig besluit WIJZIGING KIESWET 1® Kerkelijk Leven Mgr. A. J. Holiërhoek WOENSDAG 8 MEI 1935 Prof. Veraart uit de politiek .DEKKERSWALD" EN „HELIOMARE" Sterke, waarborg tegen onrede- lijken aanwas van het kwan tum der kleine partijtjes Hocares" vergadert Eenige verbetering te bespeuren Wedervaren in 1934 WERKLOOSHEIDS BESTRIJDING Adres van den Bond van Tech nische Ambtenaren De televisie-plannen Waar en wanneer begonnen wordt staat nog niet vast JUBILEUM ENGELSCHE KONING Telegrafische gelukwensch van onze Koningin OM HET BEHOUD VAN DE WARENWET Adres van de -Wollendeken- Conventie Valsche rijksdaalders gemaakt NEDERLANDSCHE TUINBOUW Nieuwe overeenkomst met Duitschland noodig ARMENZORG Het verslag over 1933 verschijnt binnenkort Het O.M. voelt nog iets voor de kokende olie RIJK EN GEMEENTEN De financieele verhouding Op 81-jarigen leeftijd te Amster dam overleden Pontificale Requiemmis NAAR HET LAND VAN ST. OLAV Een oude traditie, die gaat herleven ZUSTERS FRANCISCANESSEN VAN HEYTHUYSEN Receptie bij het eeuwfeest der orde KERKELIJKE LEENINGEN yi" V^n den heer Mussert wordt aldoor de Politieke edelmoedigheid gepropa- geerd, die hem om der wille van zijn saai zijn betrekking deed opgeven. Dit is daaraan toe, niemand kan twee heeren *1 Hik dienen. Maar het is niet noodig, dat e dienden van den heer Mussert al hun Senstanders beschuldigen vrienden van s*1 Mammon en de goed betaalde betrek- ®en te zijn. Men weet, dat de R. K. Staatspartij ge- Seld heeft geijverd voor maatregelen te- ?oo 06 cumulatie> minder om de groote rdeelen, die daaruit voor de schatkist ach boeien, dan wel om redenen van j nswaardigheid en voor het moreele ef- °P de houding van het volk. Maar ket gedrukte en gesproken woord wordt («min vooral tegen katholieke voor- ei-1111611 geïntrigeerd alsof ze vooral hun ea zakken uit meervoudig zaken-doen dea willen spekken. alangs heeft de heer Verviers den oud- «ch ster Verschuur beschuldigd, dat men Van hem ontdaan had omdat hij iets gepleegd, dat niet zoover van fraude Was. Het bleek verkiezingspraat van de patste soort! «en Maastricht werd in een vergadering Staatsminister aangeklaagd omdat hij functie aan den Mijnraad duizenden «08 zou verdienen en bovendien als 2 's^er zonder functie. ^°Uder functie beteekende in dit geval ïe h2°n(ier salaris, en de Mijnraad keer- larj etïl f 10.presentiegeld uit per uren- ge vergadering, die met heen- en weer Ja een dag kost. tem .Mmkurg verspreidde de N. S. B. een bfof waarin werd geïnsinueerd, dat Melissen persoonlijk, geldelijk belang ®«oi bebben bij het tot stand komen van het omisch Technologisch Instituut in i_Urg en bij de oprichting der Industrie- en bij de verdere industrialiseering Scjj °Us gewest. Want zoo luidt de val- Stf aanklacht de prof. is directeur der cijj00 ai verkoopmaatschappij, en 't bedrag, fcle i^rlijks boven zijn salaris bij de big riciteitsmaatschappij krijgt is evenre- lt°0^an het aantal Kwh., dat de S.V.M. ver- hoe aan industrieën. Met andere woprden boo tneer industrieën, hoe meer stroomver- P' hoe hooger het salaris, van den prof.! b Was een leugen. De directeur kreeg n zijn vast salaris, zooals bij groote Nemingen gebruikelijk is, een bedrag str Verband hield met den verkochten "iUi*1*1" Maar voor dat bedrag is een maxi- ttfjj vastgesteld. Zoodra dat is bereikt &t de directeur geen cent méér. ber et maximum was reeds in 19331934 6ltct. Vóór 't E.T.I.L. aan den slag kon vóór de Industriebank definitief <bre Worden opgericht, stond vast, dat de vt.r.Cteur der S. V. M. geen cent zou kunnen a enen aan den stroom, welke eventueel nieuw op te richten industrieën kan ^«n geleverd. f(a atmeer men met den schrijver van het booJ zou aannemen, dat het bij den de om ,,de centen" ging, dan had- ge pr°f. Gelissen reeds twee jaar geleden iWCtie voor de industrie-financiering kun- Hi„, Maken. Maar dat heeft de hoogleeraar q gedaan %°k he Voorzitter der R. K. Staatspartij het napt aan he kletspraatjes niet, ofschoon tert end is> dat hij door het opgeven van 0f{ lculiere ondernemingen zeer groote ers heeft gebracht aan zijn staatkundi- Dar^erlczaamheid en toewijding aan de Oe^atuurlijk ontsnapt ook de Voorzitter l]tj K. Kamerfractie niet aan dezen po- k0 n laster. Onlangs heeft de heer A. 8ad (Amsterdam) in een N. S. B.-ver- „v ermg te Culemborg als voorbeeld van bat Bonzenbaantjes" vermeld het feit, v .'Professor Aalberse ongeveer 10 l btjes heeft, waarvan hij als millionnair leven." zal ze noemen, zooals ze me met de v aaS„is dat nu werkelijk waar?" werden ^"■gelegd, met het antwoord erbij: a- Pensioen, als oud-wethouder van Sociale j anSelegenheden te' Leiden, sinds 1904, per i. r f 3000.In een pamflet, onlangs in „De jaar, benevens f 15 presentiegeld per vergade ring, terwijl deze commissie gemiddeld twee maal per week vergadert. De waarheid is an dermaal, dat ik lid ben van de Centrale Com missie voor de Drinkwatervoorziening, waar voor echter geenerlei salaris of vergoeding wordt ontvangen, behalve een presentiegeld van f 5 per vergadering, terwijl deze Commis sie echter gemiddeld per jaar niet meer dan 3 a 4 keer bijeenkomt. Derhalve moet ook weer deze vette baan van f 3000 en f 1500 is f4000 per jaar worden teruggebracht tot 15 a 20 gld.! f. Salaris als Minister van Staat f 25.000 per jaar. Dit werd me heldhaftig per anonie- men brief verweten en wordt ook in vergade ringen gecolporteerd, zelfs met bovendien de schandelijke bijvoeging, dat deze benoeming opzettelijk op 31 December 1934 was geschied, omdat de Regeering mij daardoor dat bedrag ook over het jaar 1934 nog wilde „toestop pen". De waarheid is, dat ik inderdaad op 31 December 1934 tot Minister van Staat benoemd werd, maar dat daaraan geen enkele geldelijke belooning of vergoeding verbonden is. Ook deze „vette baan" moet dus weer gereduceerd worden tot nul. Het „Millionnairs-inkomen", dat de heer A. Korting mij welwillend uit hoofde van deze „vette banen" toedacht, bedroeg dus volgens N.S.B.-sche voorstelling f 54.500 per jaar. De waarheid is, dat het totale bedrag, dat ik uit hoofde van deze zes „vette banen" ont vang, niet meer is dan 30 a 40 gld. per jaar. Veel werkloozen zouden er dus niet van kun. nen bestaan, als ik ontslag nam. Ik heb me eens dit tot vroolijk slot aan deze in-nare zaak de moeite getroost dit alles te antwoorden aan iemand, die me per brief verweet „een der ergste cumulanten" te zijn. En toen ontving ik dit, ook niet zeer ge- kuischte, antwoord: „Ik heb u ten onrechte verwijten gemaakt; die neem ik nu terug. Maar dit wil ik u nu wel als mijn meening zeggen: dat gij stapelgek zijt, dat gij al dat werk voor niets doet. Ik zou ze lekker danken". Dat is ook een opvatting. Maar misschien begrijpt men nu ook een beetje, hoe ik er toe kwam, om in November in de Tweede Kamer te spreken over de „vie ze demagogie", die met het cumulatievraag- stuk door sommigen wordt gedreven. Misschien wil Volk en Vaderland een en ander overdrukken, minder ter bestrijding van de cumulatie dan van de., demagogie. De viering van zijn zilveren doctoraat is voor professor dr. J. A. Veraart aanleiding geworden, om zich uit de practische politiek terug te trekken. Het resultaat van amper 57.000 stemmen ter wijl hij op een minimum van 100.000 gere kend had 1) is voor den voorzitter der Katholiek Democratische Partij aanleiding geworden, om zijn illusies in de democrati sche politiek achter te laten en zijn weten- schappelijken arbeid voor de theoretische staatkunde weer op te nemen. Op zijn ju bileumdag hebben zijn ambtgenooten en vele vereerders ronduit getoond, hoe hoog zij dezen arbeid schatten en meer dan één hunner heeft de eigen suggestie van prof. Veraart ondersteund, dat hij eerder voor studeervertrek en collegezaal dan voor de politieke arena geroepen is. Degenen, die het onberaden oogenblik betreurden, toen de voortvarende man zijn veel te goede ta lenten ging vermorsen aan een staatkun dige middelmatigheid, kunnen professor Veraart slechts gelukwenschen met het verstandig besluit, dat hem gelegenheid geeft zijn groote verdiensten we denken vooral aan zijn initiatief op het gebied der publiekrechterlijke bedrijfsorganisatie voort te zetten. Het bleef nog onbekend, wie hem in de Kath. Dem. Partij, aan wie hij onder dankbetuiging voor ontvangen vertrouwen en medewerking de neerlegging van zijn voorzitterschap heeft bericht in de lei ding zal opvolgen. Het is in de hopeloosheid van die partij-zonder-perspectief te hopen, dat haar beste elementen, door schade wijs geworden, zich terugtrekken op het begin sel en de eenheid, die zij verlieten. Wat dan achterblijft, kan overgelaten worden aan den heer C. D. Wesseling, tenzij ook deze voor de beveiliging der katholieke demo cratie een ander politiek vereenigingspunt zoekt dan de sociaal-democratie. hai aagsche Post" bestreden, werd dit wethou- j. ^Pensioen opgevoerd tot f6000 per jaar! Waarheid is, dat ik van 19021904 wet- 'U(ler was te Leiden. Het honorarium be- hoi liï f 1000 per jaar. Van pensioen was in dagen nergens nog sprake. Ook in Leiden „p - Deze „vette baan" moet dus geredu- erd worden tot nul. 4Pensioen of wachtgeld als Hoogleeraar te van f 6000 per jaar, sinds 1918. j °e Waarheid is, dat ik van 19161918 hoog waar was te Delft. In 1918 tot Minister van ,beid benoemd, moest ik a f t r e d en als °gleeraar. Van wachtgeld was dus geen spra- a °°k niet van eenig pensioen, daar een J^btenaar eerst pensioengerechtigd wordt na 'hstens tien dienstjaren. Deze „vette baan' ^oet dus evenzeer gereduceerd worden tot Salaris als Voorzitter van Centrale Com ^bssie voor de Statistiek f 6000 per jaar be- evens f 15 presentiegeld voor het bijwonen van vergaderingen. De waarheid is, dat ik ,°°r?.itter ben van de Centrale Commissie voor e Statistiek, maar voor het uitoefenen van «ze inderdaad veel werk vergende functie °rdt geenerlei vergoeding betaald; zelfs geen j?r«sentiegeld. Ook deze „vette baan" moet ÜUs weer teruggebracht worden tot nul. •Salaris als Voorzitter van den Hoogen Raad ^.an Arbeid f 10.000 per jaar, plus f25 presen- ^ekeld. De waarheid is weer, dat ik Voorzitter ah den Hoogen Raad van Arbeid ben, maar 1) Na den tegenvaller in Gelderland was het bezetten van een Eerste Kamerzetel volstrekt uitgesloten. Aan giften en donaties voor verpleging en bij dragen voor verpleging werd slechts 1939 ont vangen, een bedrag dat veel te gering is om aan alle aanvragen te voldoen. De voorzitter verzocht toch vooral mede te werken tot het verkrijgen van giften voor dit doel, omdat juist in den tegenwoordigen tijd velen onder geldzorgen gebukt gaan, waardoor hot niet mogelijk is, zieken, die daaraan be hoefte hebben, naar een Sanatorium uit te zenden. Als leden van den Raad van Bestuur werden herkozen mr. W. J. Berger, advocaat-generaal bij den Hoogen Raad; Anton Leeuwenberg te Haarlem; J. L. van Mulukom, Deken en pastoor te Nijmegen; dr. L. A. M. v. d. Spek, geneesheer directeur van het O. L. Vrouwe-Gasthuis te Amsterdam; em. pastoor L. Stolk, eere-kanun- nik, te Amsterdam, die allen hun benoeming aanvaardden. Verschenen is het eindverslag van de com missie van rapporteurs der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wijziging en aanvul ling van de Kieswet, de provinciale wet en de gemeentewet. Bij het afdeelingsonderzoek van dit wetsont werp werd betoogd dat, had de oorspronkelijke tetkst er van ongetwijfeld tot velerlei opmerkin gen aanleiding gegeven, de nadien daarin aan gebrachte wijzigingen van zoodanigen aard zijn, dat vrijwel alle betwiste punten er uit zijn ver wijderd. Mitsdien achtten zoowel de leden, die tegenover het aanvankelijk ingediende wetsont werp volstrekt afwijzend hadden gestaan als zij, die zich daarmede hetzij geheel, hetzij ten deele, hadden kunnen vereenigen, het overbodig, in beschouwingen daaromtrent terug te treden. Wel was men vrij algemeen van meening, dat het stelsel van evenredige vertegenwoordiging dringend herziening behoeft. Zeer vele leden betuigden hun instemming met hetgeen in artikel I van de onderhavige voordracht wordt voorgesteld. In de in dat arti kel opgenomen bepaling achtten zij reeds een sterken waarborg gelegen tegen onredelijken aanwas van het kwantum der kleine partijtjes ten onzent. Zij spreken de hoop uit, dat de minister niet zou aarzelen, de indiening van een voorstel tot verhooging van het genoemde bedrag te bevor deren, indien de ontworpen bepaling onver hoopt niet tot het gewenschte doel mocht leiden. In de Lunchroom Amsvorden te Amersfoort werd de zevende Algemeene Jaarvergadering gehouden van den Ned. Bond van Hotel-Café- en Restauranthouders, onder leiding van den bondsvoorzitter den heer K. de Waal. De voorzitter der regelingscommissie, de heer P. Schoenacker sprak een welkomstwoord. De heer K. de Waal wees op den moeilijken tijd, welken de bond doormaakt. Ten aanzien van de personeele belasting is echter eenige verbetering gekomen. Vervolgens bracht de secretaris, de heer M. J. Martinus uit Enschede het jaarverslag uit. De vereeniging telt 21 afdeelingen' met een totaal van 300 leden. Afgeloopen jaar kwamen er 2 afdeelingen bij, 125 leden traden toe, 135 be dankten, waarvan er 82 hun bedrijf niet langer voortzetten. Drie bezoeken werden aan den Minister ge bracht. Geconfereerd werd over de omzetbe lasting, de personeele belasting en de alge meene vergunning. Het financieele verslag meldde een bedrag aan inkomsten en uitgaven van f 2833.21; het batig saldo bedroeg f71.75, ondanks een aflos- ;ing oude schuld van f 967.82. De heer M. J. Martinus uit Enschede zag zich tot bondssecre- taris-penningmeester benoemd Tot 2e voorzit ter werd gekozen de heer L. van der Aerde uit Den Haag; tot 2e secretaris de heer G. Tijhuis—Trutman uit Hengelo, tot 2e penning meester de heer Jan Braun uit Bilthoven. Tot bedrijfscommissarissen werden benoemd de heeren H. W. Poppe, Beekbergen: J. Lester- huis uit Groningen, J. de Boer uit Amsterdam (aftredend) en H. Smit uit Almelo dat ook aan deze functie geenerlei honora- *7urn verbonden is. Alleen wordt voor verga- /«fingen slechts 3 a 4 per jaar een pre- f«ntiegeld van f 5 betaald. Ook deze „vette aan" van f 10.000 per jaar moet dus terugge- racht worden tot 15 20 gld. per jaar! Salaris als lid van de Centrale Commis- voor de Drinkwatervoorziening f 3000 per In het gebouw der Vereeniging Roomsch-Ka- tholieke Herstellingsoorden voor longlijders en zwakke kinderen, Oosterpark 63 te Amsterdam, weid Zaterdag onder voorzitterschap van dr. N P. van Spanje, de jaarvergadering van genoem de vereeniging gehouden. De voorzitter verwelkomde dr. P. W. C. M. Busch, secretaris, die na een jaar van ziekte voor het eerst weder de vergadering bijwoonde. Ook wijdde hij eenige woorden van dank aan de nagedachtenis van wijlen dr. J. G. M. Mast boom te 's Gravenhage, die een groot vriend van de vereeniging was. De exploitatie-rekening van het Sanatorium „Dekkerswald" te Groesbeek en die van „Helio mare" te Wijk aan Zee werden goedgekeurd. Weliswaar sluit de rekening van „Heliomare r.og steeds met een verlies, doch de verwachting is, dat dit in 1935 veel minder zal zijn, daar het Sanatorium geheel bezet is. Evenals „Dekkerswald" heeft ook „Heliomare een goeden naam gekregen en de behoefte aan uitbreiding doet zich reeds gevoeïen. Dt voorzitter deelde mede, dat van den Mi nister van Onderwijs mededeeling was ontvan gen van een Koninklijk Besluit om voor het onderwijs aan de vele bedlegerige kinderen af te wijken van de wettelijk bepaalde lesuren. Dit besluit is voor het onderwijs in het Sanatorium van zeer groot belang. Na de gewone afschrijvingen sluit de balans der vereeniging met een batig saldo van 446.46, dat op nieuwe rekening werd overgebracht. De bondsraad van den bond van Technische Ambtenaren in Overheids- en in Semi-Over- heidsdienst.heeft zich met een adres tot de Re geering gewend, waarin groote teleurstelling wordt uitgesproken over den tragen gang van zaken met betrekking tot de openbare werk verruiming. Gaat het met de uitvoering van het 60-mil- licenplan, zoomede met de voortzetting van den inpolderingsarbeid in de voormalige Zuiderzee naar de meening van den Bond allerminst naar wcnsch, een andere teleurstelling heeft zich hieraan toegevoegd door de groote vertraging, welke ook de plannen tot versnelden bruggen bouw ondervinden. De eerste officieele plannen daaromtrent zijn weer al ruim twee jaar oud. De werkloosheids bestrijding wordt ook door deze vertraging ten zeerste gehandicapt. In het feit, dat de omvang der werkloosheid in het algemeen, en die onder alle categorieën van technici in het bijzonder voortdurend groo- tere afmetingen aanneemt, meent de Bondsraad aanleiding te mogen vinden de gevolgen van de vertraging in de uitvoering van den versnelden bruggenbouw ook in dit licht te stellen en een dringend beroep op de Regeering te doen den versnelden bruggenbouw, als belangrijk object voor directe en indirecte werkverruiming, krachtig te willen bevorderen en bespoedigen. H.K.H. Prinses Juliana ontvangt bloemen bij den ingang van het Concertgebouw te Amsterdam, waar zij het tweede orkest-concert van het Muziekfeest 1935 met Haar tegenwoordigheid opluisterde Het Ned. Televisie Instituut te Utrecht deelt ons het volgende mede; In verband met verschillende aanvragen om werkgelegenheid aan een hier te lande in te richten Televisie-Studio-laboratorium achten wij het noodig er op te wijzen dat nog niet vast is komen te staan wanneer en waar een der gelijke inrichting, waarvan door ons het goede bestaansrecht betoogd werd, tot stand zal ko men. Dit om teleurstellingen te voorkomen. Ook is nog in het geheel niet bekend in hoeverre de Omroepvereenigingen hierin mede zullen werken, alhoewel het plan hun volle sympathie heeft. Voor zaken betrekknig hebbende op de con cessie-aanvraag voor televisie uitzendingen door den KRO, de NCRV en de VARA, gelieve men zich dus alleen tot deze Vereenigingen zelf te wenden Verder deelt het Ned. Tel. Instituut mede, dat de Bataviasche Radiovereeniging aan dit Insti tuut de opdracht gaf plannen voor televisie uitzendingen in Ned. Indië in studie te nemen en zijn Studio daarvoor beschikbaar stelt. Een concessie-aanvraag om televisie uit te mogen zenden is daarvoor door deze Vereeniging bij de Indische Regeering ingediend. Wij vernemen van omroepzijde, dat het ge- he-ele televisie-vraagstuk nog nader in studie zal worden genomen in het Comité van Ned. Omroepvereenigingen. Het vraagstuk zal reeds a.s. Donderdag een onderwerp van bespreking uitmaken in de vergadering van genoemd Co mité te Utrecht. Hare Majesteit de Koningin heeft aan Zijne Majesteit den Koning van Groot-Brittannië en Ierland bij gelegenheid van Zijner Majesteits regeeringsjubileum het volgende telegram ge zonden: „Op dezen dag van uw zilveren jubileum bied ik Uw Majesteit mijn oprechte geluk wenschen aan. Wilt Mijne allerbeste wenschen aanvaarden voor Uw persoonlijk geluk en voor den voorspoed van Uw Rijk." De Nederlandsche Wollendeken-Conventie heeft een adres doen toekomen aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, naar aanleiding van het onlangs aangeboden ontwerp, ter ver-» laging van de openbare uitgaven, waarbij o.m. wordt voorgesteld, de warenwet geheel of ten deele buiten werking te stellen. De Wollendeken-Conventie meent haar ernstige bezwaren kenbaar te moeten maken tegen het scheppen van de mogelijkheid om artikel 14 der Warenwet buiten werking te stellen. Juist in den allerlaatsten tijd heeft bij de fabrikanten zoowel als bij den handel de overtuiging post gevat, dat ook het artikel dekens onder de Warenwet gebracht moet wor den. De Conventie constateert n.l., dat er ten aanzien van het artikel dekens misleiding van het publiek plaats vindt. Dergelijke misstanden zijn, naar het oor deel der Wollendeken-Conventie, alleen op te heffen bij algemeenen maatregel van bestuur als bedoeld in artikel 14 der Warenwet. Een beroep wordt gedaan op de Tweede Kamer om met deze opmerkingen rekening te willen hou den. porteerd aangaande de armenraden, waarvoor weer van de jaarverslagen dier instellingen moest worden gebruik gemaakt. Deze jaarver slagen kunnen eerst worden opgemaakt, nadat de noodige gegevens der bij den armenraad aan gesloten instellingen beschikbaar zijn. Ook wat andere belangrijke gegevens betreft mutaties in de lijst, bedoeld in art. 3 der Armenwet, waarover veelvuldig moet worden gecorrespon deerd, gemeentelijke subsidiën ex. art 14, waar van de juiste bedragen eerst na vaststelling van de gemeenterekeningen door Ged. Staten bekend zijn, enz. duurt het geruimen tijd alvorens over volledige opgaven kan worden beschikt Voor het verslag 1932 waren eerst in het najaar van 1934 de opgaven compleet. Intusschen zijn de gegevens voor het verslagjaar 1933 thans vol ledig, zoodat het verslag over laatstgenoemd jaar binnenkort zal verschijnen. Het verslag over 1934 zal verschijnen, wan neer de gegevens over dat jaar bijeen zijn, het geen, naar uit het vorenstaande kan worden op gemaakt, eerst na afloop van het jaar 1935 het geval kan zijn. De Tweede Kamerleden Kampschöer en Groen hebben den minister van Economische Zaken gevraagd, of het tijdstip niet aangebro ken is, om een nieuwe overeenkomst met de Duitsche regeering aan te gaan om ten behoeve van den Nederlandschen tuinbouw hoogere be- talings-contingenten te verkrijgen b.v. door ver mindering van den last van de rentevorderingen en indien niet, of de minister dan niet van meening is, dat de Nederlandsche tuinbouw met de huidige maatregelen ten gronde gaat. Bij de bespreking in de pers van het door de regeering ingevolge art. 196 der Grondwet uit gebracht „Verslag over de verrichtingen aan gaande het armbestuur in het Koninkrijk der Nederlanden" over het jaar 1932 werd de vraag gesteld, of deze verslagen voortaan niet eerder kunnen verschijnen. In verband hiermede wordt van bevoegde zijde opgemerkt, dat bij het stel len van deze vraag vermoedelijk niet is bedacht, dat het verslag verschillende gegevens bevat, die eerst geruimen tijd na afloop van het ver slagjaar beschikbaar zijn. Zoo moge worden ge wezen op hetgeen in het verslag wordt gerap- Eenigen tijd geleden had de recherche te Rotterdam geconstateerd, dat er valsche rijks daalders in omloop werden gebracht, die vrij goed waren nagemaakt. Aanvankelijk kon men geen enkel spoor van herkomst in handen krij gen, totdat eenige maanden geleden een win kelierster bij de politie kwam vertellen, dat iemand bij haar een valschen rijksdaalder was komen wisselen. Deze iemand bleek te zijn een caféhouder uit de buurt, die op zijn beurt de rijksdaalder van een zekeren M. had ontvangen. A. M. had met den valschen rijksdaalder een oude schuld betaald, welke hij nog bij den caféhouder had loopen. De aanhouding van M. was spoedig een feit en uit het verhoor kwam vast te staan, dat M. het geld van een bekend zilversmid te Schoonhoven voor 90 ct. per stuk had gekocht. Bij een inval in de smederij vond men een gietflesch met Brusselsche aarde gevuld. De directeur van de smederij, de 43-jarige M., maakte in de Brusselsche aarde afdrukken van rijksdaalders, welke later met een alliage war den gevuld. L. M. bracht daarna het randschrift op deskundige wijze in de rijksdaalders aan. Zoowel M. als L. M. (de zilversmid) bekenden het hun ten laste gelegde volledig. De heer Van Heteren, werkzaam bij de rijks muntsmederij te Utrecht, verklaarde dat het formaat van de valsche rijksdaalders iets klei ner was en ook de kleur vertoonde een afwij king, het randschrift was zeer goed nagemaakt. De officier van justitie eischte tegen den zil versmid, wiens gedragingen hij scherp hekelde, een gevangenisstraf voor den tijd van twee ja ren. Vroeger, aldus de officier, wierp men val sche munters in een ketel met gloeiende olie, een straf, die werd opgelegd omdat er zeer groote belangen op het spel stonden. Komt er veel valsch geld in omloop, dan gaat het ver trouwen in de gangbare munt verloren. Wat verdachte A. M. betreft, deze is de drijfveer ge weest door den smid tot valsche munterij aan te zetten. Spreker requireerde eveneens een ge vangenisstraf van twee jaren. Tenslotte eischte de officier tegen den 47-ja- rigen los werkman V., die eveneens valsche rijksdaalders van den zilversmid had ontvan gen en zelfs niet na de uitgifte den smid betaald had, twee jaar gevangenisstraf. Mrs Eikelenboom, Scholten en Telders pleit ten respectievelijk voor de drie verdachten cle mentie. Uitspraak over 14 dagen. Bij missive van 29 April 1935 heeft de Mi nister van Financiën aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat de voorloopige uitkeering in gevolge art. 3, letter c van de wet van 15 Juli 1929 in verband met de nadere raming van de middelen van het gemeentefonds, was vastge steld op 92.61 pet. van het bijdrag voor elke gemeente opgenomen in kolom 5 van bijlage A, gevoegd bij het ontwerp van wet, dat geleid heeft tot de wet van 4 Maart 1935. De opmerking is hieraan vastgeknoopt, dat de gemeenten hiervan geen nadeelige gevolgen zouden ondervinden, daar het Rijk dezen te genvaller, wegens de garantiebepalingen van de wet van 1935, zou opvangen. Teneinde misverstand te voorkomen wordt er nu van de meest bevoegde zijde de aandacht op gevestigd, dat ingevolge de garahtie- en limietbepaling der wet van 4 Maart 1935 deze tegenvaller slechts voor 9/10 gedeelte ten laste van het RÜk komt, voor zooveel het uitkee- ringstijdvak 1935-1936 betreft. De garantie-uitkeering en de inhouding we gens limietbepaling voor volgende uitkeerings tijdvakken zijn op haar beurt afhankelijk van resp. de garantie-uitkeering en de inhouding wegens limietbepaling voor het uitkeeringstijd- vak 1935-1936. In den ouderdom van ruim 81 jaar is Dins dagavond te Amsterdam overleden Mgr. A. J. Holiërhoek, directeur der Onderlinge Kerkelijke Brandwaarborgmaatschappij „Sint Donatus". Op velerlei gebied van priesterlijke en intel- lectueele werkzaamheid heeft de overledene zich bewogen. Geboren in October 1853, begon hij na zijn priesterwijding op 7 October 1877 zijn loop baan in de zielzorg als kapelaan te Wassenaar. Om de groote gaven van zijn intelligentie werd hij spoedig geroepen tot het professoraat op Hageveld, waar hij 15 jaar zijn krachten wijdde aan de opleiding van Haarlems priester schap. Een gelijk aantal jaren nam hij hierna het herderschap waar der parochie van den H. Bonifacius te Amsterdam, waar hij vervolgens in 1909 Mgr. A. J. F. J. de Bouter opvolgde als pastoor der parochie van de H.H. Petrus en Paulus. Onder zijn pastoraat werd de eigenlijke parochiekerk, de oude Fransche kerk aan den N. Z. Voorburgwal gesloten en de hulpkerk van St. Joseph parochiekerk. Voor de kerkelijke administratieve instellin gen heeft hij zich verdienstelijk gemaakt, met name jegens „Sint Donatus", waarvan hij in 1909 onder-directeur was geworden en sedert 1912 de directie waarnam. Op de jaarlijksche commissarissenvergadering van 1917 deelde wijlen prof. Keulier van Roer mond namens het Doorluchtig Episcopaat me de, dat het Z. H. den Paus behaagd had pastoor Holiërhoek te benoemen tot Geheim Kamer heer. Een achttal jaren is hij penningmeester der Vereeniging van Bijzonder Onderwijs in het Bisdom Haarlem geweest, welke zooveel aan den bouw van de Bisschoppelijke Kweekschool te Beverwijk ten koste legde; hij was Regent van het inmiddels verdwenen Gesticht van Liefda digheid aan de Heerengracht te Amsterdam, directeur der St. Augustinusvereeniging ter verzekering van den ouden dag voor heeren geestelijken, commissaris van de N.V. Dagblad en Drukkerij De Tijd, enz. enz. Ter gelegenheid van zijn gouden priesterfeest Oct. 1927 werd hij benoemd tot eere-kanunnik van het kathedraal kapittel van Haarlem. Wie hem als professor op Hageveld gekend hebben, roemen hem als 'n geleerd, maar tevens duidelijk leeraar; wie in de herderlijke bediening zijn leiding mochten ondervinden, hebben de herinnering bewaard aan een warmvoelend, ar beidzaam, volijverig zielenherder. En wie eenigs- zins bekend zijn met het verzekeringswezen hebben eerbied voor zijn arbeid op dit gebied verricht. De Metten zullen Vrijdagavond te 8 uur wor den gezongen in de parochiekerk van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen „De Posthoorn" en de Lauden Zaterdagochtend te 930 uur aldaar, waarna te 10 uur de Ponificael Uitavart .De btegrafenis heeft op de R.K. Begraafplaats St. Barbara plaats. De plannen om ter gelegenheid van het 12 '/•- jarig bestaan van de Procure der Noorsche Missie een reis te organiseeren naar Noor wegen met aansluiting bij de Noorsche Sint Olavs-bedevaart naar Stiklestad, hebben nu vasten vorm aangenomen. De Nederlandsche Reisvereeniging voor Katholieken heeft een programma uitgewerkt voor deze gecombineerde vacantie- en bedevaartreis naar Noorwegen, onder leiding van Pastoor de Geus, oud-missio naris van Noorwegen. 29 Juli sluiten de deelnemers zich te Trond- heim aan bij de Noorsche pelgrims en dezen dag is geheel gereserveerd voor het maken van de bedevaart naar Stiklestad, waar Z. H. Exc. Mgr. Mangers een pontificale H. Mis zal op dragen in de St. Olavskapel op den top van een heuvel, die geheel de idyllische Stiklestad- vallei overschouwt. Het is een oude traditie, die hier gaat her leven. Stiklestad was in de middeleeuwen een beroemde bedevaartplaats. Van alle Christen landen, zelfs van de verste, "kwamen er pel grims. Ook vele Nederlanders togen ter bede vaart naar Stiklestad, de plaats, waar de H. Olav stierf als martelaar, en mochten er zijn machtige hulp ondervinden. Uit dankbaarheid werd zelfs te Amsterdam een St. Olavkapel ge bouwd, die nog bestaat, ofschoon niet meer als kapel in gebruik. De betrekkingen van Holland met Noorwegen dagteekenen van het tijdperk, dat Amsterdam door zijn buitenlandschen handel begon te bloeien en de H. Olav, koning van Noorwegen, in het Middeleeuwsch Nederland op bijzondere wijze werd vereerd. Het herleven van deze oude traditie mag zeker op veler belangstelling re kenen. Men verzoekt ons mede te deelen, dat Zondag 12 Mei in de aula van het moederhuis der eerw. Zusters Franciscanessen van Heythuysen te Heythuysen receptie gehouden wordt bij gele genheid van het eeuwfeest der orde. Deze ge legenheid tot gelukwenschen bestaat echter al leen van twaalf tot een uur. In de Dinsdag gehouden vergadering va:, obligatiehouders der 5 pet. obl. leening ad f 300.000 van het R.K Kerkbestuur der Parochie van den H. Willibrordus, Rotterdam, Anno 1925, zijn de volgende voorstellen aangenomen: 1. Verlaging der rente tot 4 pet. voor den tijd van 10 jaar, te beginnen met de coupon per 1 Mei 1935, op voorwaarde, dat alle crediteuren der parochie op gelijken voet worden behan deld en dat driemaandelijks een financieele controle zal worden uitgeoefend. 2. Verlaging der aflossing tot f 2000 per jaar, te beginnen met de aflossing per 3 No vember 1935 tot en met de aflossing per 2 No vember 1945, met dien verstande, dat per 2 No vember 1946 de aflossingen volgens het be staande aflossingsplan worden hervat en de te weinig afgeloste bedragen op den vervaldatum der leening worden betaald.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5