New-Yorksche Bears Sport en spel CONCOURS-HIPPIQUE TE BUSSUM MIJ. VAN LANDBOUW DONDERDAG 9 MEI 1935 Het Britsch imperium De Baltische staten Duitschland en het Fransch-Russische pact Tegen geheime bonden in Japan V redesonderhande lingen voor den Chaco? Het Zuiderzeefonds Ook Praag zal pro testeeren Fabrieksbranden in Zweden Eerste polowedstrijd in ons land m faillissement^ MacDonald dementeert. Geen grootere bevoegdheden voor Londen Voorloopig aangewezen op een afwachtende houding Geen stappen bij Engelsche en Italiaansche regeering Het gezond maken der financiën moet voorafgaan aan inpolde ring van den N.O.-polder W ereldtentoonstelling Academische examens Examen apothekers-assistent Stuurlieden-examen Verschillende attractieve nummers staan op het programma, dat van 1618 Mei zal worden afgewerkt CONCOURS HIPPIQUE TE ROME Groote Prijs van Rome gewonnen door „Navello" onder kaptein Filipponi (Italië) VOETBAL BELGIË—NEDERLAND Groote belangstelling voor den voetbalwed strijd HOCKEY HOCKEYTOURNOOI BRUSSEL Nederland tegen de Britten in de halve finale GOLF NederlandBelgië dames 44 ,JHet beste middel tegen den druk der vaste lasten is een loonende prijs'* Export naar Rusland Verzoeken aan den minister Koersstijging bij levendigen handelvast slot. h WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARK! AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 8 Mei STOOMVAARTLIJN^ Met het oog op de verschillende gissingen over het verloop van de op het oogenblik tus- schen het Engelsche kabinet en de premiers der Dominions plaats vindende besprekingen heeft MacDonald hedenmiddag in het Lager huis een verklaring afgelegd. Spr. betreurde ten zeerste de in eenige och tendbladen gepubliceerde ongegronde berichten, volgens welke de Engelsche regeering in de toe komst buitenlandsche politieke beslissingen voor het heele Britsche Rijk zou kunnen nemen, zon der tevoren ruggespraak te houden met de Dominions. Het is niet waar, dat een verande ring van de tegenwoordige verantwoordelijk heid en van de buitenlandsche politieke ver plichtingen der Dominions te berde gebracht of overwogen is. De Engelsche regeering houdt zich energiek aan de op de verschillende impe riale conferenties vastgelegde principes van het systeem der overlegpieging. De betreffende clausules luiden als volgt: „Iedere in onderhandelingen zijnde regeering van Z.M. moet de andere regeeringen van Z. M., ingeval deze daarbij belang hebben, inlichten en haar gelegenheid geven tot mededeeling van hare opvattingen, wanneer zij gelooven, dat hun belangen zouden kunnen worden betrokken. Iedere regeering van Z. M. moet na het ver strekken van zoodanige informaties hare op vattingen met gepaste snelheid uiten. Geen der regeeringen kan stappen doen, die de andere regeeringen van Z. M. zouden kunnen verwik kelen in eenigerlei actieve verplichtingen zon der hare definitieve toestemming." KOWNO 8 Mei (Reuter). De conferentie van de ministers van buitenlandsche zaken van de drie Baltische landen is hedenmiddag om streeks twee uur beëindigd. De ministers van Estland en Letland verlaten nog hedenavond Kowno, doch voor hun vertrek zal de pers ont vangen worden. Men heeft den indruk, dat de voomaamsta vraagstukken, nl. een eventueel deelnemen van de drie staten aan een algemeen Oost-Locarno pact en hetgeen hiermede samenhangt, slechts theoretisch zijn besproken. Het schijnt, dat men van oordeel is, dat het Fransch-Russi- sche pact den toestand heeft gewijzigd. De Baltische staten kunnen geen beslissing nemen, zonder te letten op de verhoudingen van de groote staten en zoolang deze nog niet duidelijk zijn afgeteekend, moet,en zij hierop wachten. BERLIJN, 8 Mei. (Reuter.) Officieel wordt hier ontkend dat Duitschland by de Engelsche en Italiaansche regeeringen formeel of infor meel stappen heeft ondernomen in verband met de gedemilitariseerde Rynlandzóne en de geva ren, die waarschyniyk uit het Fransch—Rus sisch pact kunnen voortvloeien. Ook in diplomatieke kringen wordt ontkend, dat zulk een stap is gedaan. In Duitsche offi. cieele kringen wordt het Fransch-Russische pact nog steeds bestudeerd. De officieel geïnspireerde „Deutsche Diplo matische Korrespondenz" houdt vol, dat er alle reden is om te gelooven, dat Duitschland in de naaste toekomst den onderteekenaren van 't Locarnopact zal verzoeken om een nauwkeurige interpretatie van hun verplichtingen ten aan zien van de nieuwe situatie in Europa, ont staan aan de Fransch-Russische militaire over eenkomst. TOKIO, 8 Mei (Reuter). De campagne tegen de geheime politieke bonden breidt zich ge stadig uit. Tot dusver hebben reeds 2500 arrestaties plaats gehad. Onder de gearresteerden bevindt zich ook de bezitter van het sensatieblad „Teito Nitsji Nitsji", wien afpersing en gewelddadigheid ten laste wordt gelegd. ASUNCION, 8 Mei (Reuter). Nadat Brazilië heeft voorgesteld, dat de ministers van buiten landsche zaken van Paraguay en Bolivia te Rio de Janeiro byeenkomen voor het houden van Voorbesprekingen over het sluiten van vrede, heeft Paraguay verklaard, met dit voorstel in principe accoord te gaan, doch te verwachten, dat de uitnoodiging uitgaat van de mogend heden, die als bemiddelaars optreden. Ontleend is aan het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de begrooting van het Zui derzeefonds 1935 het volgende: Verscheidene leden betreurden, dat minister Coiyn de 2 millioen voor indijking en droog making van den N. O. polder heeft terugge nomen, zij het voorshands. Een groot aantal leden juichte evenwel toe,' dat het Kabinet het gezond maken van 's Rijks financiën wenscht te laten voorafgaan aan het inpolderen van den N.O.-polder. Enkele leden wezen er op, dat eenig uitstel van de verdere inpolderingswerken aan de Zui derzee ook om andere redenen wenschelijk is. Immers er rijzen volgens hen omtrent de nood zakelijke verdere ontzilting van het IJsselmeer nog vele vragen en de teleurstelling, daarmede tot heden opgedaan is, naar hun meening, veel te groot, om het niet wenscheiyk te doen zijn, veel meer onderzoekingen te doen. De opmerking werd gemaakt, dat de afslui ting der Zuiderzee tot dusver niet die verbe tering heeft gebracht in den algemeenen wa terstaatkundigen toestand, welke in uitzicht was gesteld en werd verwacht. Toegeschreven werd dit aan het nog steeds handhaven van het te hooge peil van het IJselmeer en men vroeg hoe het nu staat met de plannen tot verlaging daarvan. Eenige leden betoogden, dat zij voorloopig voorstanders van Staatsexploitatie van den Wieringermeerpolder waren, maar dat zü, zoo dra de tijden daarvoor ryp zouden zyn, vervan ging daarvan door particuliere exploitatie wen- scheiyk achtten. Gevraagd werd, welke de houding der regee ring is ten opzichte van de stichting „JoOdsche Arbeid" in den Wieringermeerpolder en of het de bedoeling is, de voor drie jaar gesloten con tracten na afloop te verlengen. Zoo ja, dan gaat men veel verder dan het verleenen van steun aan vluchtelingen en kweekt men hier een blijvende'nederzetting, te meer bezwarend waar de aanwas van het aan tal vreemdelingen hier te lande toenemende zorg baart. Enkele leden hadden met belangstelling ken nis genomen van de mededeeling der regeering betreffende de verontrustende afspoeling aan de Noordelijke kust van Texel, zy meenden te weten, dat de oorzaak gelegen kan zijn in het op groote schaal schelpenzuigen langs de Texelsche kust en drongen aan op het intrek ken der vergunningen. PRAAG, 8 Mei (Havas). Het officieele on derzoek naar de ontvoering van den Duitschen emigrant heeft uitgewezen, dat de man op Tsjechisch grondgebied werd gearresteerd. De Tsjechische regeering zal te Beriyn protestee ren en indien Berlijn geen genoegdoening geeft, zal de kwestie aan arbitrage worden onder worpen. STOCKHOLM, 8 Mei (Reuter). In den af- geloopen nacht zijn te Alingsos de chocolade fabriek Suchard, een zijdeweverU en een ma chinefabriek door brand verwoest. De schade wordt op meer dan een half millioen kronen geschat. In het plaatsje Ulilcehamn is de tricotage- fabriek Asundems door het vuur vernield. De schade bedraagt ongeveer 400,000 kronen. Ter gelegenheid van de wereldtentoonstelling wordt 15 Juni te Brussel door het orkest en de koren der Florentynsche Maggio Musicali onder leiding van Vittorio Gui in „De Monnaire" Bellini's „Norma" opgevoerd. 14 Juni concer teeren dezelfde ensembles onder directie van Vullio Serafin in het „Palais des Beaux Arts". AMSTERDAM. Candidaatsexamen in de Wis- en Natuurkunde de heer H. de Wit. LEIDEN. Doctoraal examen wis- en natuur kunde, hoofdvak scheikunde, de heer A. E. Schou ten. Candidaats examen rechten, mej. L. Tol. Doctoraal examen rechten, mej. L. H. Neyssel. Candidaats-examen rechtten, de heer J. Bosman. LEIDEN. Candidaats-examen Indisch recht de heer C. O. Moorman. Taalkundig doctoraal examen indologie de heer H. N. M. Klooster. Doctoraal examen geneeskunde mej. J. J. Jant- zen en de heer F. H. Ansingh. AMSTERDAM. Geslaagd de heer E. H. Cohen, Haarlem: mej. D. J. Naezer. Leiden. LEIDEN. Geslaagd mej. C. Versluis. UTRECHT. Geslaagd mej. H. J. Gerritsen te Brammen en de heer F. Steenmeyer, te Utrecht. DEN HAAG. Geslaagd voor 3en stuurman groote stoomvaart C. Welboren en A- T. van Calkar. Van 16—18 Mei a.s. organiseert de Gooische Landbouw-Sportvereeniging wederom een groot concours-hjppique te Bussum, dat wat belang- rykheid betreft al zyn voorgangers zal over treffen. Onder de energieke leiding van voor zitter ir. J. p. Leeuwenburg heeft men alles in het werk gesteld om dit vyfde concours-hip- pique weer tot een groot evenement op paar- densportgebied te maken. Het Bussumsche concours heeft langzamer hand een vaste plaats veroverd in de Neder- landsche paardensportwereld en elk jaar stijgt de belangstelling opnieuw. Ruiters van naam en bekendheid slaan deze gebeurtenis niet graag meer over en stellen er prijs op, op dit jaarlyk- sche concours uit te komen. De talrijke inschrij vingen waarborgen een uitstekend programma, waarin niet alleen voor kenners en liefhebbers, maar ook voor leeken zeer veel te genieten en te waardeeren zal vallen. Niet alleen in Bussum en het Gooi maar in het geheele land ziet men dan ook met belangstelling uit naar het einde der volgende week, die Bussum tot een centrum van paardensport zal maken. Van het programma dienen speciaal naast de springconcoursen, twee zeer attractieve num mers genoemd te worden, n.l. de polo-wedstrüd en de „Cross van Bussum". Deze cross is een springconcours, waarin alleen de snelheid de beslissing geeft. Het nemen der hindernissen is hier by de beoordeeling der prestaties van geen invloed. Op beide dagen, n l. Donderdag en Zaterdag, zal een polo-wedstrijd worden gespeeld en dank zy de bemoeiingen van het comité zal men te Bussum voor het eerst in ons land een derge- lijken wedstryd. waarvoor een twaalftal Belgi sche spelers uitgenoodigd is, te aanschouwen krijgen. Bij het polo, waarvan door de groote snelheid, waarmede het gespeeld wordt, een groote aantrekkeiykheid uitgaat, wordt zeer veel van spelers en paarden gevergd. In den wedstrijd, die een uur duurt, wordt dan ook om de tien minuten van paarden gewisseld, zoodat de twaalf spelers de beschikking hebben over een veertigtal paarden, z.g. polo-ponny's, volbloeds, van verschillende rassen, die geen grooter schouderhoogte hebben dan ongeveer 1.50 M.1.52 M. Het speelveld zelf heeft als afmetingen 175 x 100 meter en moet uiteraard zeer vlak zijn, waardoor de bal, die met een hamer voortgeslagen wordt, een zeer groote snelheid krygt. Men kan het spel misschien het beste eenigszins met hockey vergeiyken. Aan beide zyden heeft men een doel en deze goals bestaan uit vlechtwerk. Als bewijs hoe snel het spel zich beweegt, spreekt het feit, dat het heel normaal is, dat de paarden 500 meter per mi nuut afleggen, meer dan voldoende. Zooals vanzelf spreekt, doen zich bij dit spel tal van spannende situaties voor, en voor de toeschouwers is het dan ook een kijkspel by uitstek. Donderdag wordt het springconcours voor dames en heeren gehouden, waarbij de hinder nissen maximaal 1.20 meter hoog zyn. Voor het damesspringconcours is een groote zilveren be ker beschikbaar gesteld, die ineens gewonnen kan worden. Voor dit concours, evenals voor het springconcours van Zaterdag, waarbij de hoogte der hindemissen maximaal 1.40 meter bedraagt, biykt groote animo be zyn. Ook is dit het geval met den Cross, waarvoor o.a. tien Belgische ruiters hebben ingeschreven. Voorts bevat het programma van Donderdag nog een speciaal nummer: amazone, auto en paard, waarbij de berijdster per auto het veld op rijdt en dan te paard stygt. Des Zaterdags zal verder o.m. de heer de Gruyter uit Den Bosch vier Arabische hengsten in de hoogeschool rijden. Het geheele program ma van Zaterdag zal men zoo indeelen, dat de bezoekers van het concours eventueel nog den voetbalwedstrijd NederlandEngeland te Am sterdam kunnen bywonen. Vrydags zullen de deelnemers aan het con cours een rondrit door Bussum maken endaar- by voor het raadhuis defileeren. Op het fraaie terrein aan den Voormeulen- weg is men thans druk bezig met de voorbe reidingen voor dit lustrum-concours. Zoo zün er onder de overdekte tribune kleedkamers ge bouwd, terwyi men verder reeds de stallen voor de talrijke paarden ingericht heeft, aooals ir. Leeuwenburg ons Woensdag by een persbezoek, waarbij ook burgemeester de Bordes van zyn belangstelling blijk gaf, liet zien. Alles byeen genomen, belooft dit lustrum- concours van de Gooische Landbouw-Sportver eeniging een groot succes te worden. Het internationale concours hippique te Rome is voortgezet met het verrijden van den Grooten Prijs van Rome, den Premio Urbi. De lengte van het parcours bedroeg 1050 meter, terwijl er 25 hindernissen waren tot een hoogte van 1.60 meter. Er werd door 158 paarden deelgenomen, waar onder zes Nederlandsche. De wedstrijd werd gewonnen door „Navello", gereden door kapi tein Filipponi (Italië) met 0 fouten, in den tyd van 2 min. 26 sec. „Trixie" onder lt. Greter (Nederland) eindigde als zevende met 2 tydfouten in 2 min. 53 sec., terwyi „Santabel", onder lt. v. Schaik, met 4 fouten de veertiende plaats bezette. De overige Nederlandsche paarden werden niet geplaatst. Vrydag zal het concours om den „Coppo d'Oro Mussolini" worden verreden, een landenwed- stryd, waaraan Nederland zal deelnemen met „Santabel", onder luit. van Schaik, „Danseuse Rose" onder luit. Van Lennep, „Trixie" onder luit. Greter en „Ernica" onder ritmeester Groi vestins. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 8 Mei: Men voorziet hier, dat het aantal toeschou wers voor den voetbalwedstrijd BelgiëNeder land te spelen op Zondag a.s., dat van de vorige jaren verre zal overtreffen. Het Heizelstadion, dat plaats biedt aan 65.000 toeschouwers, is, naar wy vernemen, zoo goed als uitverkocht. De Britsche Internationals hebben Woens dagmiddag door een 4—O-overwinning op Spanje definitief de eerste plaats bezet in groep B, waardoor Vrijdag a. s. Nederland in den hal ven eindstrijd tegen de Britsche Inter nationals zal uitkomen. Duitschland speelt dan als winnaar in groep A tegen Spanje. Zaterdagmiddag vindt de finale plaats, voorafgegaan door de ontmoeting voor de derde plaats. Op de banen van de Kennemer Golf- en Country Club te Zandvoort werd de golflanden- wedstryd NederlandBelgië dames gespeeld, welke ontmoeting in gelijk spel, 44, eindigde. Woensdagmorgen begon in de groote zaal van „Krasnapolsky" te Amsterdam de algemeene vergadering van de Hollandsche Maatschappy van Landbouw. De voorzitter van de maatschappy, de heer P. Stapel Czn., begroette de aanwezigen en speciaal den heer Huizinga, inspecteur van den landbouw. Zoo somber en schier wanhopig, aldus begon de heer Stapel zyn openingsrede, als thans heeft bij menschenheugenis de toekomst voor onzen landbouw en vooral voor de veehouderij en den tuinbouw er nog nimmer uitgezien. Vandaag wil ik voor u met de openiyke beken tenis komen, dat de ineenstorting van ons be drijf op de zwaar belaste punten een aanvang heeft genomen. Waar onze veehoudery en tuinbouw in de jaren van voorspoed aangewezen waren op ex port, doch nu zich meer en meer het binnen land als voornaamste afzetgebied toegewezen zien, beteekent dit, dat zy een structuurveran dering zal moeten ondergaan. De akkerbouw echter staat er ook niet onverdeeld gunstig voor. Het zoo juist per 1 Mei afgesloten boekjaar zal ongetwyfeld voor vele onzer akkerbouwers een gunstig beeld te zien geven. Men hoede zich er echter voor hier te gaan spreken van een gunstige positie dezer bedrijven, want een permanent karakter draagt deze uitzondering zeer zeker niet. Het zyn toch de groote oogsten geweest, waaraan dit resultaat is te danken. Verhooging van den melkprijs is onafwysbaar direct geboden, en zeer tot ons leedwezen moe ten we hier melding maken van een afwyzend antwoord op een desbetreffend verzoek onzer organisatie. De Regeeringscommissaris had twee bezwa ren. De bekende zuivelpot van 10 millioen moet biyven om de uitkeering op peil te houden, ter- wyi wanneer de 10 millioen in 1935 zouden zijn opgeteerd, de melkprijs dan plotseling zou moe ten dalen. Er zullen, naar spr.'s meening, meerdere be sluiten op het gebied van de met hypotheek belaste bedrijven moeten volgen, want anders ziet het er met het crediet aan den landbouw in de toekomst zeer zeker niet rooskleurig uit en dit kan niet de bedoeling zyn van de regee ring. Spr. dringt ten slotte aan op onmiddellyke verbetering van de positie der veehouderij- bedryveh en protesteert tegen elke verlaging van den landbouwsteun. In de voortgezette vergadering der Maat schappy van Landbouw werden eenige huis houdelijke agendapunten afgehandeld, waarbij o. m. besloten werd de najaarsvergadering in Alkmaar te houden. De secretaris van de maat schappy, Ir. T. P. Huisman, hield dan een inleiding over den economischen toestand van het landbouwbedryf in zyn algeheelen omvang en over het door de organisatie in te nemen standpunt tot mogelyke verbtering daarvan. Er heerscht thans eén wanverhouding tus. schen loonen en prijzen en alleen een ophef fing dezer wanverhouding zal de grootst mo gelyke welvaart van ons volk kunnen brengen, al zal ook deze in de huidige omstandigheden beperkt zyn. Het beste middel tegen den druk der vaste lasten is en blyft volgens het bestuur een prijs, welke loonend is. Doch hoe deze ook door de Crisismaatrege len benaderd zal worden, hy zal belangryk bly- ven beneden het prysniveau van eenige jaren geleden. Op dit terrein moet naar de vaste overtui ging van het bestuur worden ingegrepen, zoo wel by de pacht als de hypotheek. Het bestuur hoopt dan ook, dat de Regeee- ring by haar toegezegde maatregelen tot ver laging der vaste lasten niet alleen het oog zal hebben op die, welke betaald worden aan par ticulieren, doch ook op die, welke zy zelf op de bedrijven doet leggen. Een ernstig verschil van inzicht met den Minister is te constateeren betreffende de vraag of het in het algemeen belang is, dat het landbouwbedrijf gesteund wordt tot een loonend prijsniveau. Het Hoofdbestuur ziet geen enkel bezwaar in een wetteiyke verplichting tot het bereiden van melkbrood, daar de geringe prysverhooging welke hiermede gepaard zal gaan, ruimschoots wordt goedgemaakt door de hoogerë voedings waarde, welke het brood daardoor verkrijgt. Ook de granen behoeven steun in prijs door een verhooging van het invoerrecht, doch hier dient de grootste voorzichtigheid te worde» betracht. De Nederlandsche landbouw mag een renda bel bedryf verlangen, maar zal de productie ook by de afzetmogelykheden moeten aanpassen. Deze afzêtmogeiykheden moeten in eigen land zoo groot mogelijk gemaakt worden. Inzake het kleinbedrijf neemt het Hoofdbe stuur het standpunt in, dat in stand houding daarvan een nationaal belang vertegenwoor digt. Deze in stand houding dient echter niet gedragen te worden door de gróotere land bouwbedrijven, doch door het Nederlandsche volk in zyn geheeL Na de rede van Ir. Huisman werd uit de vergadering de vraag gesteld of ook niet van officieele zyde alle mogelyke moeite moet wor den gedaan om vee naar Rusland uitgevoerd te krygen. Hoe denkt het hoofdbestuur, zoo vroeg men, over de actie hiervoor van den Bond van Melkveehouders. De voorzitter ant woordde dat het hoofdbestuur van meening is, dat als de mogelykheid daartoe bestaat ex port naar Rusland zeker beter is dan inblik ken. In de middagzitting werden discussies ge voerd over de inleiding van Ir. Huisman. De volgende door het hoofdbestuur gestelde motie werd met algemeene stemmen aangeno men, waarbij besloten werd deze zoo spoedig mogelyk aan den Minister van Economische Zaken door te zenden: „De Hollandsche Maatschappy van Land bouw in algemeene vergadering te Amsterdam bijeen, gehoord de besprekingen, brengt beleefd onder de aandacht van Uwe Excellentie den onhoudbaren toestand waarin de veehouders- bedrijven verkeeren; is van oordeel, dat directe verbetering, in het belang der bedrijven in het belang van het platteland en van ons volk, dringend noodza- fcelyk is; verzoekt Uwe Excellentie den toeslag op de melk direct te verhoogen en zoo de fondsen uitgeput raken, uit anderen hoofde geld voor dit doel beschikbaar te stellen; is overtuigd, dat by niet-inwilliging van dat verzoek door de voortschrydende armoede, ex- tensiveering en werkloosheid de offers voor het Nederlandsche volk belangryk grooter zul len zyn; verzoekt Uwe Excellentie voorts den afzet ver meld in eigen land te vergrooten door verplicht stellen van de bereiding van melkbrood tegen consumptie melkprys; den afzet van boter en andere dierlyke vetten door hoogere belasting en contingenteering van vetten, ingevoerd of voortgebracht met inge voerde grondstoffen, loonender te maken. NEW-YORK, 8 Mei. By vry levendigen handel gedurende het eerste en tweede beursuur werden 550.000 shares omgezet trokken de koersen krachtig aan, waarbij zilver waarden wederom op den voorgrond kwamen. U. S. Smelting stegen by den inzet reeds met 1 dollar en verbeterden vervolgens nogmaals meer dan 2 punten. American Smelting waren 1 punt hooger. Staalwaarden werden gestimu leerd door de vastere stemming voor staal- schroot. Na onveranderden inzet trokken U. S. Steels 1 dollar aan; Bethlehem Steels boekten een overeenkomstige koerswinst. Spoorwegwaar den waren goed van toon, speciaal Union Pa cific, die byna 2 punten verbeterden. Atchison Topeka's liepen ongeveer 1 dollar op, terwijl overigens de koerswinsten tot fracties beperkt bleven. Alleen vielen nog Southern Railway op door een zeer vaste houding. Petroleumwaarden trokken veel meer belangstelling dan in langen tyd het geval is geweest en ontmoetten vraag, dank zij de betere vooruitzichten voor de pe troleumindustrie. Standard Oil of N. J. stegen tot 45. Koperwaarden lagen vast, evenals auto- mobielaandeelen, van welke Chrysler ruim l'A dollar avanceerden. Warenhuis-aandeelen kon den zich meerendeels een kleinigheid verheffen. Public-utilities waren mede goed gedisponeerd; Amer. Tel. Tel. stegen ruim 1 dollar, terwyl de meeste andere dezer papieren fracties hooger kwamen. Industrials konden zich verbeteren. American Can waren 1 dollar hooger, terwyl Case Theshing eveneens een dergeiyke winst konden aantoonen. Tabakswaarden lagen goed prijshoudend: Reynolds Tobacco avanceerden tot 49. Ook electriciteits-aandeelen werden hoo ger genoteerd. Na een aanvankelyke koersinzinking als ge volg van winstnemingen, zette daarna de sty- ging zich weer verdeer voort, waarby zeer groote posten in één transactie van eigenaar verwis selden. Over de geheele linie werd een flinke winst geïncasseerd, waarbij mynen, chemische waarden, aandeelen in fabrieken van landbouw werktuigen, industrials, tabakken, zoomede eenige specialiteiten op den voorgrond traden. Ook aandeelen in telegraafmaatschappyen lieten zich van hun goeden kant kennen en verschil lende papieren avanceerden een drietal punten. Van de koperwaarden waren Anaconda's goed gevraagd. Petroleumshares zetten hun koers- styging verder voort, waarby de laaggeprysdé soorten zich aansloten. Continental Oil verbe terden 1 punt. Public-utilities werden tegen hoogere pryzen uit de markt genomen, mede in verband met de grootere afname van electri- schen stroom. Van de tabakswaarden bleven Reynolds Tobacco en General Cigars by de al gemeene stemming ten achter. Ditzelfde was het geval met de afdeeling der spoorwegwaar den, die zich wel boven de vorige slotprijzen bewogen, doch waarby de winsten tot fracties beperkt bleven. Het einde van den beurshandel bleef zeer vast, met voordeelige verschillen van l'/3 a 5 pCt. voor Chrysler, Amer. Can, United Fruit, Air Reduction, Allied Chemical,. Du Pont, Amer. Tobacco, Eastman Kodak, Case Treshing, Amer. Tel. Tel., Westinghouse, Industrial Al cohol, National Steel, Amer. Smelting, U. S. Smelting, Amer. Celanése en Goodyear. De tfa- zetten bedroegen 1.390.000 shares. Door Eastman Kodak is een onveranderd kwartaaldividend van 1.25 dollar geannonceerd. Slotkoersen 8 6 Mei Allied Chemical American Can Co. American Car. Foundry American Smelting Ref. American Tel. Tel. American Tobacco B. American Waterworks Anaconda Copper Ass. Gas Electr. Co. Atchison Topeka Baltimore Ohio Bethlehem Steel Co. Canadian Pacific Case Treshing Chase National B. Chesapeake Ohio. Chicago Milwaukee pref Chicago Rock IsL Chrysler Motor Cities Service Consol Gas of N.Y. Continental Oil 7 Dawesleening 5'/2 Youngleening Deleware Hudson Dupont de Nemours Eastman Kodak El. Bond Sh. Co. General Electric General Gas El. cl. A General Motors Great Northern Hudson Motor Illinois Central International Harvester International Nickel International Tel. Tel. Kennecott Copper Koninklijke Olie Mc.Keêsport Tin PI. A. Miss. Kansas Texas Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward National Cash Reg. Co. National City Bank National DairyProd.G.A. National Steel New York Central Nord American Co. Norfolk Western Novadel Pennsylvania Proctor Gamble Publ. Serv. N. L. Radio Corp. of Am. Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Standard Oil of N.-Jersey Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp. A. United States Leather United States Rubber United States Steel Corp. Wabash gew. A. Westinghouse Electric, Woolworth Building 5 exdiv. 1 ex claim S I 3= gedaan en laten. Dit zyn gedane slotkoersen, geen bled, (slot) koersen. 146 1443/4 1431/4 121 119%. 1177/8 14% 13?i 13% 45% 44 397/8 117% 1153/8 114% 873/4 85% 851/4 11% 11% 103/g 147/g 14 13% V4 3/8 40% 4IV4 397/p 10% 113/8 10% 253/4 257/g 24% 103/g 103/g IOV4 59 563/4 55% 2U/4 213/4 213/4 42Vs 421/s 413/4 13/S 1% 13/g lVs 11/8 1% 43% 417/g 41% 11/4 H/4 IV4 243/s 24% 233/g 203/4 193/4 1934 35^ 3Si/2 35% 26 26 26 28 29% 27% 98% 977/g 96% 140 138% 135 7 6% 6% 24% 24% 237/g 3/8 3/8 31% 31 30% 12% 12 H 123/g 8 81/4 73/4 107/g 113/8 10% 4II/4 40^ 397/g 28 28 27% 7 7 67/8 187/8 177/s 18% 36 36% 35%: 1091/3 107% IO6V3 3 31/8 27/g IV4 1% H/4 1% 17/8 17/8 267/g 263/g 261/4 15 141/8 143/s 20% 201/4 20 1434 141/4 14% 48 47% 461/4 16% 16% IS8/* 143/4 14 14 167 167 167% 205/4 21 2Ö1/4 49% 49% 49% 29 291/4 28 Si/4 5% 38% 38% 37% 71/8 73/s 141/8 141/4 14 15% 157/g 15% 10% 11% 10% 14% 141/4 14% 453/8 437/g 44% 10% 97/s 10% 89 903/4 88% 123/4 13 123/g 23/4 2% 2 121/4 12 11 323/g 321/4 31% 11/8 11/8 11/8 46 43% 43 60 58% 59 NEW YORK, 8 1 8 Mel 7 Mel Brussel 16.92 16.93 Rome 8.22% 8.23% Madrid 13.67 13.67 Bern 32.35 32.35 Weenen 18.84 18.84 ex coupon bieden 8 Mei 7 Me' Oslo 24.35 24.32ji A'dam 67.70 67 6= j Londen 4.843/g 4-82/1 Parys 6.59% I Berlyn 40.21 40.23 j NEW YORK, 8 W 8 Mei 7 Mei 8 Mei 7 Suiker Mei 2.44: 2.31-35 Dec. 2.60-61 Juli 2.44-46 2.37-38 Jan. 2.451 Sept. 2.52-53 2.44-45 Mrt. CtCuba 3.25 Suiker (nieuw contract) slot Mei 2.42-45 2.38-39 Dec. 2.55-56 Juli 2.44-45 2 40-41 Jan. 2.38-39 Sept. 2.49-50 2.45-46 Mrt. 2.35-35 Rubber Standaard Mei 11.59 Juli 11. 1 Sept. 11.83: Oct. 11.90 Katoen 11.52 11.6o 11.77: 11.84 Dec. 12.05 Jan. 12.13 Mrt. 12.30 2.55-5* 2.43 3.25' 2.51-52 2.35-35 2.33 11.97 12.08 12.23 11.57 Loco 12.25 Mei 11.84 Juni 11.85 Juli 11.85-87 Aug. 11.73 Sept. 11.61 Tarwe Roode Winter loco Harde Winter loco Tin Loco 50.30 Koffie (Rio) Mei 5.05 12.15 Oct. 11.49-50 11.75-76 N°v- 11 a2 11.7b Dec. h.55-56 11.77-78 Jan. 11.57 11.67 Febr. 11.57 Mrt. 11.62-63 11.47-4 11.51 11.55 11.57 11.60 11.63 1057/g 1067/s 114% 115% 50.55 Juli 49.75 50.10 Juli Sept. Dec. Mrt. Mei 5.19 5.33 5.43 5.50 5.c5 5.05 5.19 5.33 5.43 5.50 5.55 Mei Juli 7.74 Sept. 7.77 Dec. 7.77 Mrt. 7.82 Mei 7.87 (Santos) 7.84 7.87 7.77 7.82 7.81-87 7.87 7.92 8 Mei 7 Mei Tarwe Mei 95%-% CHICAGO, 8 8 Mei 7 Mei Juli 95%-% Sept. 96%-% Mais Mei 89% Juli 81% Sept. 76% Reuzel Loco 12.72% Mei 12.70 Juli 12.80 Sept. 12.95 Haver 95%-95 Mei 45% 45 37% 35% 947/8-3/4 Juli 373/4 953/8-1/4 Sept. 3 Rogge 89Vs Mei 571/s 567/8 81% Juli 573/8-% Sb7/s 76% Sept. 587/g 58% Duluth Lijnzaad Mei 1.78 178 Juli 1.77 1.77 12.70 12.60 12.75 12.90 8 Mei 7 Mei Tarwe Gerst Mel 86S/4 87% Mei 42% Juli 88% 89% Juli 43% Oct. 453/8 Rogge Lijnzaad Mei 491/4 48% Mei 1.371/4 Juli 51 501/8 Juli 1.39 Oct. 527/g 521/4 Haver Mei 393/4 395/g Juli 39% 40 Oct. 39 387/8 WINNIPEG, 8 M 8 Mei 7 Me* 42% 433/4 45% 1.37V4 1.39 Medegedeeld door Simoons en Co., A. Vliet en Zn. en L. Slyper) Kon. Olie 161%—162% Unilever 93% Philips 239% Anaconda 8 3/8—8% U. S. Steels 19% van Opgegeven door v. d. Graaf Co. N-V. (Afd. Handelsinformaties) Surséance van betaling: jj.V- 3 Mei 1935: voorloopig verleend aan de Sigarenfabriek „Argentina" gevestigd te K&c'r r; kantoor houdende te Amsterdam. Bewindvoer {6- mr. P. Kapteyn, Zwolle. Oproeping schuldeiscu^r Woensdag 29 Mei e.k. des voormiddags fp- in de Rechtbank te Zwolle. Er is geen ontw accoord gedeponeerd. Uitgesproken door Arrondissements Rechtb® Amsterdam: 8 Mei: R. van Herkestein, smid. Amstew Dapperstraat 9 huis. „.steC H. Ch. van Gellekom, metselaar, Ara" dam, Haarlemmer Houttuinen 60 II. ,Kef- J. P. van Steenhoven, grossier in suu- werken, Amsterdam, Olympiaplein 102 huis- jj, G. P. Hensen, sigarenwinkelier, Amsterv Leliestraat 122. J. W. Roskam, kapper, Amsterdam, BO" dorpplein 20 huis. „,„hoi>6' A. v. d. Made, caféhouder, Bussum, Stat'" weg 12. Op 26 April 1935 uitgesproken het faillissen'f, van de Comm. Venn. A. M. Quist. SteenoC'*,!" dit betrof eveneens A. M. Quist, beheerend noot. Steenbergen. Opgeheven wegens gebrek aan actief: .-p- 6 Mei: J. J. v. Leeuwen, Haarlem, weg 84. L. v. Dijk, Velsen, Rijksstraatweg 238- flIj' N.V. Visscherij Maatschappij „De VriB schap", IJmuiden. BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN. Aangekomen 7 Mei: Medee, Caen (voor Velsen). „.p. 'Vertrokken 7 Mei: Ascanla, s., Antwerp^ Energie, s., R'dam; Vliestroom. s., Hull; Days, m.s., Mistley. „nlti 8 Mei: New Lambton, s„ Newcastle; Elsa, Hamburg; Groenlo, s., Newcastle; Waterland. B. Aires; Nereus, s., Kopenhagen; Amazone. Hamburg; Scopas. tank, R'dam. .^t. AMSTERDAM. Aangekomen 8 Mei: AmDW m.s., Duisburg, rèpareeren, Werf Kromhout. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. ACHILLES, 7 Mei van Triest n. Fiume. AURORA, 7 Mei van Alicante n. Malaga. BAARN, uitreis, 6 Mei te Callao. „J, GANYMEDES, 7 Mei van Izmir te Istar.O" HEBE, 7 Mei van Kopenhagen te Danzig- HERMES, 7 Mei van Kimassi te Izmir. ORESTES, 8 Mei van Haifa te Beyrouth., ORION, 7 Mei van Barcelona n. Alexandra* ORPHEUS, 7 Mei van R'dam te Passages- TRITON, thuisreis, pass. 7 Mei n.m. Ouessant. VENUS. 7 Met van Valencia n. Genua. ALKMAAR, thuisreis, 5 Mei te Iquique. AMAZONE, 8 Mei van Amst. n. Hamburg- NEREUS, 8 Mei van Amst. n. Kopenhagen-^ BERENICE, 5 Mei van Port au Prince D Kingston (J). KON. HOLL. LLOYD MONTFERLAND, 7 Mei 's avonds van Ame'- B. Aires. WATERLAND, 8 Mei van Amst. n. B. Aires- MIJ. NEDERLAND TAJANDOEN, thuisreis. 7 Mei v. MarseU1®' CHR. HUYGENS, uitreis, 7 Mei van Suez- SALABANGKA, thuisreis, 7 Mei v. SingaP%. JOHAN DE WITT, thuisreis, pass. 7 Mei Per TARAKAN, 8 Mei van BBatavia n. Amst. HOLLAND—WEST AFRIKA LIJN AMSTELKERK, 6 Me: v. Monrovia c. VbS VER. NEDERL. SCHEEPVAART MIJ. HOLLANDAFRIKA LIJN MELISKERK, 8 Mei van Hamburg n. BOSCHFONTEIN, 8 Mei van Bremen n. B»^ blJAGERSFONTEIN, thuisreis, 7 Mei te Za»^ bar. HOLLAND—O. AZIE LIJN GROOTEKERK, uitreis, 4 Mei v. Hongkong^, GAASTERKERK, uitreis, pass. 7 Mei GlbraJw" HOLLAND—- AMERIKA LIJN VOLENDAM, 8 Mei van New York te B"* EDAM, 7 Mei van Boston n. R'dam. DRECHTDIJK, 7 Mei van Seattle te va couver. DINTELDIJK, R'dam e. Pacific Kust, 6 van Cristobal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2