STADSNIEUWS EISCH VOORTAAN Joseph Roth in Holland De beste sigaret voor Uw gezondheid l Haarlem, 11 Mei Sint Vincentiusbibliotheken RADIO MOORSE MARKTEN ZATERDAG 11 MEI 1935 RINIE J&a»» NIEUWE STOFFEN Een ontmoeting AGENDA H NIEUWE HAARLEMSCHE KUNSTKRING Een tuinfeest en het winter- programma COMITÉ VAN KATH. ACTIE Zilveren jubileum Hommels GRAALNIEUWS Rijkspostspaarbank Gevonden dieren en voorwerpen De R.K. Arbeidsbeurs voor vrou welijk personeel St. Josephs-Gezellenvereèniging Haarlem I BURGERLIJKE STAND De actie tegen de hooge P. E. N.« tarieven Lip's safe-inrichting Loketten van f 5.- per 'jaar af UIT DEN OMTREK HILLEGOM N V. G. A. v. d. STEUR'S./ KLEDERMAKERIJ Tentoonstelling werkstukken Schoolartsendienst in de Bloembollenstreek Belastingplaat j es-contróle De K, R. O. op bezoek NOORDWIJK {0* Jeanette MacDonald en Maurice Chevalier in de film „Het Jolige Weeuwtje" die deze week in Luxor Theater draait Een leven van Jezus? Over Napoleon Shaw, Hitler De Partij-leuze Een zoeker (Adv. Ingez. MedJ Joseph Roth RONDOM FLORA INSTELLINGEN Het bestuur van den Nieuwen Haarlemschen Kunstkring zet met kracht haar actie voort, tot opvoering van het ledental, na de met zooveel succes plaats gehad hebbende tooneelvoorstel- lingen, zal nu op 3 Juli a.s. een groot tuinfeest worden gegeven op het voor dit zoo by uitstek geschikte „Buiten" van wijlen Jhr. Van Lennep te Heemstede aan den Glipperweg. Dit tuinfeest zal uitsluitend worden verzorgd door Haarlem- sche Kunstenaars. Medewerking zullen verlee- nen de Haarl. Orkest-Vereeniging, het bekende Ballet Tilly Sylon en het Mannenkoor „Die Spaemesanghers". Het terrein wordt om 6.30 uur opengesteld en de uitvoering begint om 8 uur; het geheele ter rein waar de voorstelling plaats heeft zal door schijnwerpers worden verlicht. Ook kondigt het bestuur reeds de voorloopige plannen aan voor den a.s. winter. Het seizoen zal worden geopend op 16 en 17 September door het de Boer van Rijk ensemble, op 11 en 12 No vember de Vereenigde Schouwspelers, 17 en 18 Januari 1936 het Nieuw Schouwtooneel, 25 en 26 Februari Gezelschap Saalborn. Op 14 en 15 April zal het de Boer van Rijk ensemble het seizoen weer sluiten. Met den heer v. Deinum is over eengekomen, dat voor elke voorstelling een derde avond is gereserveerd. Men kan zich opgeven als lid bij het secre tariaat Oranje-Nassaulaan 109, Overveen. Maandag bestemd voor godsdienstige ver- eenigingen, geen andere vergadering uitschrij ven. Maandag 13 Mei 9 uur: Bestuursvergadering Reisvereeniging voor Katholieken in „De Leeu werik". Dinsdag 14 Mei 8 uur: Repetitie St. Caecilia in Gebouw „St. Bavo". 8 uur: Bestuursvergadering St. Vincentius- Vereeniging in het Gebouw Graanmarkt 22. Woensdag 15 Mei 2.30 uur: Bezoek van de leden van den R.K. Vrouwenbond aan het Bis schoppelijk Museum. 8 uur: Ontwikkelingscursus Crescendo-club van den R. K. Vrouwenbond in het St. Elisa- beths-Gebouw. Donderdag 16 Mei 2.30 uur: Bestuursvergade ring St. Martha-vereeniging in het Tehuis Bloemhofstraat 1. 8 uur: Begincursus Esperantovereeniging „Abbé Richardson" bij Brinkmann. 8.15 uur: Repetitie R.K. Tooneelver. „Thalia" in den Jans-Schouwburg. 8.30 uur: Bureauvergadering R.K. Reclassee- ringsvereeniging in 't Vincentiusgebouw Groen markt 22. Zaterdag 18 Mei 3 uur: Excursie voor de le den van de Ned. Reisvereeniging voor Katho lieken naar de Stadskweekerij. Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken, wordt allen R.K. Vereenigingen verzocht bij het uitschrijven van een vergade ring vooraf overleg te plegen met het Algemeen Secretariaat, mej. W. van der Singel, Klever laan 194. telefoon 23608. en bij vaststelling hier van onmiddellijk mededeeling te doen. neemt met den leeftijd sterk toe: n.l. kleuter school 7.4 le kl. L. S. 11.5 7e kl. L. S. 18.2 en U. L. O.-sch. 23 Hetzelfde geldt voor de houdingsafwijkingen. Het aantal kinderen, dat ingeënt op school komt, neemt steeds af. Op de le kl. L. S. waren geënt 28.2 en op de Bewaarschool 18.54 (In 1931 waren deze cijfers resp. 64 en 28 Het streven om meerdere geestelijk achter lijke kinderen van de voordeelen van het bui tengewoon L. elders te doen profiteeren, wordt steeds geremd door financieele moeilijk heden. Dat is wel bijzonder jammer, als we we ten, welke voortreffelijke resultaten in derge lijke apart ingerichte scholen worden bereikt. De schoolarts heeft voor de medewerking van de ouders (moeders) niets dan lof en hiermede begint hij zijn jaarverslag. Gemiddeld zijn 95 der moeders bij het onderzoek aanwezig. En dit juist is voor een goed onderzoek vah groot be lang. 16 Mei hoopt de heer C. Hommels, portier aan het Openbaar Slachthuis alhier, zijn 25- jarig ambtsjubileum te herdenken. De a.s. jubi laris, die door den aard zijner werkzaamheden met zeer veel menschen in aanraking komt, heeft zich steeds doen kennen als een ijverig en bereidwillig ambtenaar. Ook buiten zijn werkkring geniet hij groote bekendheid, hij is o.a. bestuurslid van de wo ningstichting „Het Oosten", voorzitter van de Slagers Voetbalvereeniging V.V.A. en een be kend persoon in de zwem- en zeilsport. Het zal den heer Hommels op dien dag zeker aan belangstelling niet ontbreken. N.V. terbleven, worden daarom vriendelijk verzocht zich aan den vertegenwoordiger op te geven. Men tcone nu eens metterdaad, dat men den K. R. O. een warm hart toedraagt. De K. R. O. op haar beurt wordt daardoor in de gelegenheid gesteld haar programma's nog hooger op te voe ren; hetwelk beteekent: meer genot en nog meer gezelligheid in uw huiskamer. Laat het bezoek van den vertegenwoordiger niet te ver geefs zijn. Wanneer ieder naar vermogen en draag kracht steunt, kan de K. R. O. zijn plaats be houden in omroepland. Nederland is de eenige natie van de geheele wereld, die kan bogen op een eigen omroep. Pastoor Perquin, onzen pio nier, kunnen we geen beter bewijs van sympathie geven voor zijn Titanenarbeid, dan ons op te geven als lid van den K. R. O. Men verzuime niet, den vertegenwoordiger naar zijn legitimatiebewijs te vragen. Graalhuis F.mmastraat Zondag 12 Mei om 12.30 uur „De Zaaisters"; 1.30 Inwijdingscursus; na 't Lof Dadenclub. Maandag 13 Mei: 7.30 „De Klimop". Woensdag 15 Mei: 9.15 „De Anemonen". Donderdag 16 Mei: 7.30 „De Erica's". Vrijdagavond om 8.30 is er 'n ontwikkelings club voor leden boven 18 jaar. Woensdag- en Zaterdagavond zijn de boek- blndclubs. Graalhuis Spaame Zaterdagavond 8.15 uur opening van het Weekend voor de leden. Zondag 12.15 u.: kadetten dadenclub gaat door. Graalhuis Rijksstraatweg Zondag: Geen dadenclubs; 56 uur spreek koorclub. Maandag: 8 uur extra repetitie Tooneelclub. Dinsdag na de Congregatie Dadenclub de Po pulieren. Woensdag: 7 uur Inwijdingscursus. Eveneens om 7 uur begint de Korfbalclub op het EDO- terrein bij den Middenweg. Excelsior Vooruit! In den loop der maand April 1935 werd aan het kantoor der posterijen te Haarlem op spaarbankboekjes ingelegd f 302.961.20 en terug betaald f413.402.67. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f 110.441.47. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 188. Ceintuurs en handschoenen: Politiebureau, Smedestraat 9, brief t.n. Mevr. v. d. Bilt: Polle, Voortingstraat 38, Etui met vulpen en passer: Sikman, Marnixplein 6. Honden: Dikkeboom, Oranjestraat 23 en Kennel, Jan Gijzen, Regen- tesselaan 42. Blauwe blazer: De Korte Tugela- straat 37. Katten: Kennel Fauna, Fr. Varkens- markt 2—4. Muts: Uitenbosch, Pieter Kiesstraat 50rd. Stü'dentënpet: Van Berkel, Spaansché- vaartstraat 70. Portemonnaies (f 0.32 J4)Fort- gens, Spaarndamscheweg 304; (l'A cent)Stal pers, Bosch en Hovenstraat 10. Pakje schrijfbe hoeften: Gaarkeuken. Koningstraat 8. Rijw.bel. plaatjes: Bastianen, Zijlweg 90 en Van Niel, Groote Houtstraat 90. Gymnastiekschoenen: Van Ee, De Clercqstr. 84, Schrijfboek: Braspenning, Fabriciusstraat 52. Taschje met 11 ct.: Kops, Lange Raamstraat 11, Tennisballen in net: Van den Brom, Acaciastraat 105. Taschje: Politie bureau, Smedestraat 9, Rijwieltasch van zeil doek: Cauling, Spaarnwouderstraat 122. Zilve ren vulpen: Widman, Kluyskenslaan 22, Sant poort, Geelbruine zweep: Van Drooge, Voor zorgstraat 70. Om vergissingen te voorkomen, maakt het bestuur der R.K. Arbeidsbeurs van vrouwelijk personeel belanghebbenden er op attent, dat de beurs alleen gevestigd is in het Tehuis der St. Martha Vereeniging, Bloemhofstraat no. 1 te Haarlem, en dat deze Arbeidsbeurs en de St. Martha Vereeniging afd. Haarlem der Ned. R. K. Centrale Vereeniging tot bescherming van meisjes geen filialen en andere plaataingsbu- reaux heeft, die voor haar werken. ZATERDAG spreekuur 12.30—13.15. 8.00 Jubileumuitvoering damclub T.E.P. MAANDAG 8 00 T.E.F.-avond. 8.00 Tooneelclub. DINSDAG 8.30 Paladijnen. 9.15 Kolp. Lijfwacht. WOENSDAG Maria-Congregatie. DONDERDAG 8.30 Ontwikk.club. 8.00 U. D. VRIJDAG 815 Bestuursraad. ZATERDAG 8.30 Ping-Pong. a CHIEF WHIP Geboren 8 Mei: C. M. Willemse—van Ben- tem z; Tj. BrauniusVegter d. 9 Mei: A. G. BewarderJacobs z; K. Wie- dijk—Bruning z; E. J. van de Laar—Lange z. 10 Mei: E. M. Willemse—Nagtegaal z. Overleden: 9 Mei: C. M. Bulters—Alders, 42 j., Kamperlaan; J. F. J., 13 j. z. van J. L. Nijs- sen, Kamperlaan. Het onlangs te Velsen-Noord opgerichte Co mité van actie tegen de hooge electriciteitsta- rieven van het P.E.N. heeft aan de leden der Provinciale Staten een adres gezonden, waarin het verzoekt er in de Prov. Staten op aan te dringen het algemeen te ontlasten van de hooge P.E.N.-tarieven door een meer soepele regeling voor te staan, ook o.a. inzake de meterhuren waarmede zeer zeker het algemeen belang ge diend is. 13096 Verkoopingen. Donderdagavond hadden al hier de volgende verkoopingen plaats: Bij afslag in Hotel Flora ten overstaan van notaris W. H. van Arkel te Haarlem: 1. Het winkelwoonhuis te Hillegom, Meer straat 26, groot 1.16 A. In bod gebracht op ƒ5600 door den heer A. W. Koppers; gemijnd op 50 door denzelfde, die dus kooper werd. 2. Het woonhuis en winkelhuis met 2 schu ren etc. Venneperweg 1229 en 1231, totaal KRUISSTRAAT 7 TEL. 10730 Gedurende het winterseizoen hebben de kin deren in Haarlem-Noord, die de jeugdbijeen- komsten van de R. K. Vereeniging voor Groote Gezinnen hebben bijgewoond, aardige werkstuk ken gemaakt. Deze worden geëxposeerd in de gymnastiek zaal van de R. K. Jongensschool aan de Timor- straat (ingang Zaanenstraat)Zaterdag 18 Mei om 4 uur, wordt deze tentoonstelling geopend en is verder te bezichtigen Zaterdag van 4 tot 10 uur en Zondag 19 Mei van 12 tot 6 uur en van half acht tot half tien. Het jaarverslag over 1934 van den School artsendienst district „Hillegom en Omstreken" van de hand van den schoolarts, verscheen de zer dagen. Met ruim 8800 kinderen onder dit geneeskundig schooltoezicht is dit district nog steeds het grootste in den lande. In 1934 werden 2862 kinderen onderzocht, waarvan 2178 volledig. Hiervan werden er 298 naar den huisarts verwezen voor behandeling. Groote tabellen worden gegeven over de aan tallen en soort van de gevonden afwijkingen. Zoo waren er b.v. op de le klasse lagere scho len 73 met afwijking van het gezichtsvermogen, 39 waren doof, 4 verdacht op long t. b. c., 84 met houdingsafwijkingen, 33 met breuken (waarvan de meeste de moeder onbekend wa ren», 11 met platvoeten. Het is niet doenlijk om maar eenigermate een uittreksel te maken uit alle cijfers, ook niet uit die der andere groe pen. Enkele korte punten zullen we slechts memoreeren: op 523 kleuters werden er ook 4 verdacht op t. b. c„ 23 hadden een breuk, en 38 een verminderd gezichtsvèrmogen. Dit laatste Hedenmorgen had een belastingplaatjescon- tröle plaats op den hoek va nde Parklaan en de Kruisstraat. Een groot aantal fietsen werd in beslag genomen. Men schrijft ons: Den luisteraars in de plaatsen Bloemendaal, Santpoort, Driehuis, Velsen en IJmuiden, wordt bekend gemaakt, dat het in het voorne men van den K. R. O. ligt, om een zijner ver tegenwoordigers de nog niet aangesloten luis teraars een bezoek te brengen, met het doel, hen als lid van den K. R. O. te werven. De tijden zijn slecht; dus ook voor den K. R. O. De luisteraars in bovengenoemde plaatsen, die tot nog toe, om welke reden dan ook, ach- groot 6.85 A., in hoogste bod gebracht op 4000. Niet gemijnd. Kooper J. Braaksma te Haarlem. In Hotel Sistermans ten overstaan van de notarissen H. M. Markusse te Leiden en D. Lodder, alhier: Het woonhuis no. 31 aan de Beekkade te Hil legom met schuurtje, erf en tuin, groot 4 A. 15 c.A. In hoogste bod gebracht op 180Q door den heer H. Rusman alhier. Ten overstaan van notaris D. Lodder: Het woonhuis aan de Krachtstraat no. 30 met steenen schuur en erf, groot 1 A. In hoogste bod gebracht op 2250 door A. Graper alhier. Het burgerwoonhuis aan de Wilhelminalaan no. 30, groot 1.47 A. In hoogste bod gebracht op ƒ2750 door Jac. v. Maris te Hillegom. Een burgerwoonhuis, Burg. Pontstraat 12, groot 1.15 A. Hoogste bieder A. Haster ƒ3450. Een burgerwoonhuis Burg. Pontstraat 14 groot 1.01 A. Hoogste bieder irem ƒ3250. Een idem gelegen idem no. 16, groot 1 A., ƒ3300, C. Carlier. Een idem, gelegen idem no. 18, groot 1.01 A., ƒ3250, B. de Wreede, Lisse. Een idem, gelegen idem no. 20, groot 1.01 A., ƒ3250, dezelfde. Een idem, gelegen idem no. 22, groot 1.34 A., ƒ3250, P. Noppen, Hillegom. Een idem, gelegen idem no. 24, groot 1.20 A., ƒ3200, H. v. d. Jagt, idem. Een idem, gelegen idem no. 25, grot 94 c.A., 3200, dezelfde. Een idem, gelegen idem no. 28, grot 94 c.A., 3100, W. v. Zanten. Een idem, gelegen idem no. 30, groot 30 c.A., ƒ3100, dezelfde. Een idem, gelegen idem no. 32, groot 93 c.A., ƒ3200, J. W. M. v. d. Bosch, Heemstede. Een idem, gelegen idem no. 34, groot 1.24 A., 3400, dezelfde. Toeslag van alle inzettingen over een week. Kerkeveiling. De1 bloembollenveiling ten bate der St. Josephkerk bracht ruim 1500 op. Het vorig beduidend meer. Ook hier de nood der tijden, helaas. Personalia. Tot onderwijzer aan de R. K. Jongensschool alhier is benoemd de heer C. H. V. Floor te Stompwijk. Leesgeld 3 cent per boek in de week. De bibliotheken zijn gevestigd en geopend: N. GROENMARKT 22, Woensdagsmiddags van 34 uur voor kinderen. Woensdagsavonds van 89 uur voor ouderen. KLARENBEEKSTR. 60, Woensdagsavonds van 7.30 tot 9 uur. HAGESTRAAT 49, Woensdags- en Vrijdags avonds van 7.308.30 uur. GEN. DE LA REYSTRAAT 17, Dinsdags- en Vrijdagsavonds van 8.309.30 uur. EEMSTRAAT (jongensschool), Woensdags middags van 2.30—3.30 uur voor kinderen. Dinsdags- en Vrijdagsavonds van 89 uur voor ouderen. Naar het uiterlijk voorkomen kon hij wel een schrijnwerker of een klein zelfstan dig timmermansbaasje zijn, maar hij is de Oostenrijksche schrijver Joseph Roth, die reeds geruimen tijd in Frankrijk woont en een rijken staat van dienst als litterator achter zich heeft. Joseph Roth is veertig jaar. Hij werd op 2 September 1894 geboren te Svaby in Oostenrijk, studeerde aan het gymnasium, vervolgens aan de universiteit en was nauwelijks leeraar in de Germanistiek, toen de wereldoorlog uitbrak en hij als vrijwilliger dienst nam In het Oosten rijksche leger. Hij bracht het tot vaandrig. Na den wapenstilstand probeerde hij, zonder al te groot succes, zijn geluk als journalist; hij waag de zich aan een roman: „Flucht ohne Ende" en verwierf bekendheid. Zijn volgende boeken maakten hem beroemd: „Tarrabas", „Hiob", Radetzky-marsch". In 1924 vestigde Roth zich te Parijs. Geen emigrant Hij is dus om te beginnen heelemaal geen Duitscher en vervolgens geen „emigrant" uit het Derde Rijk zooals men, hem ten onrechte opsommend bij de verbannen schrijvers, wel eens meent. Zijn boeken zijn zelfs niet verbrand of verboden. Eerst met zijn laatste werk „Der Antichrist", dat in 1934 bij Allert de Lange in Amsterdam verscheen en dat, door J. W. F. Werumeus Buning, in het Nederlandsch ver taald, met een inleiding van Anton van Duin kerken, eveneens bij de firma Allert de Lange werd uitgegeven, keerde Roth zich duidelijk te gen het nationaal-socialisme, dat geheel vreemd en vijandig is aan zijn merkwaardig religieus schrijvers-temperament. In dit boek wijst hij op de gevaren van den modernen tijd. De anti-christ, zoo redeneert hij, is niet op de eerste plaats het apocalyptische monster, dat komen zal op het einde der dagen, maar de antichrist is een voortdurend aanwezige wereld macht, die den menschelijken zielenadel bedreigt. De antichrist kleedt zich altijd in modern ge waad en gebruikt moderne middelen: het bank wezen, de krant, de film, de massa-organisatie, de reclame, de leuze. Al wat den mensch naar de zeven hoofdzonden verleidt en hoeveel is dit niet in de moderne wereld? wordt on middellijk gesteund en gepropageerd door de anti-christelijke wereldmacht. Niet met boks- pooten verschijnt Satan, maar nu eens in de toga van den hoogleeraar, dan in het colbert van den beursman, dan in het werkpak van den artist. in de levensbeschouwing van Joseph Roth zijn licht en schaduw verdeeld door het een-' voudige beginsel: wat ons nader tot God brengt, is goed, het andere is slechts. Joseph Roth is, zooals hij voor u zit, een een voudig man, met heldere, maar ietwat schuwe en onrustige oogen, die groote verschrikkingen hebben gezien en die speuren naar zachtheid, naar goedheid, naar mededoogzaamheid. Een zacht gemoed vereenigt Roth met een sterke overtuiging. Hij spreekt een welluidend-Zuide- lijk dialect, met weeke stem en kleine, beschei den gebaren begeleiden al wat hij zegt. Op het eerste gezicht is hij heelemaal niet wat men van een merkwaardig man verwacht, maar in het gesprek gaat hij spoedig naar de diepte. Hij is geen man, wien men makkelijk een interview afneemt. Hij zou er onrustig door worden, daarom is het beter hem maar te laten praten en kalm af te wachten, wat hij beweert. Is het waar, mijnheer Roth, dat u een „Leven van Jezus" aan het schrijven is? Het werd hier in Holland verteld; ik geloof zelfs, dat ik dit bericht ergens gepubliceerd heb gezien. Neen, hij is geen „Leven van Jezus" aan het schrijven. „Ich bin ja doch zu fromm dazu, nicht?" Bovendien: het „Leven van Jezus" is al geschreven. Dat moet „der Ludwig" verder maar op zijn eigen manier herhalen. Joseph Roth is meer dan tevreden met de bestaande Evangeliën en lijdt niet aan de behoefte, er een bij te maken. Hij is er immers te „vroom" voor! Het schrijven van boeken over Jezus is tegenwoordig meestal, tenminste voor letter kundigen, een zeer onvroom bedrijf. Wat hy dan in Holland kwam doen? Zijn Hol- landsche uitgever verzorgt op het oogenblik zijn nieuwen roman: „Die Hundert Tage", een boek over Napoleon, maar over den vernederden Na poleon, over den Napoleon, die boetvaardig is geworden, vaardig tot boetedoening* „Dieser Mensch war von der Holle geschickt, aber hat den Himmel gefunden". Dat interesseert den schrijver van „Hiob" en van „Tarrabas". Hij ziet het leven als een geweldige uitbeelding van den strijd tusschen goed en kwaad. Het goede sluimert in lederen mensch. Het wordt gewekt door deemoedige aanvaarding van het leed. De lijdende mensch, ook al lijdt hij rechtvaardig, ook al ondergaat hij een straf, welke hij ten volle verdiende, is altijd dichter bij God dan de mensch, die het leed niet kent of die het ontvlucht, het afkoopt voor geld en rijkdom, voor macht en roem. Slechts in het lijden wor den de menschen waarlijk goed. De Duitsche correspondent van een Neder landsch dagblad heeft eens medegedeeld, dat u werken zou hebben vertaald van Bernard Shaw, is dit zoo? Het lijkt zoo weinig overeen komstig uw opvattingen! „Het is ook heelemaal niet waar. Ik heb nooit iets van Shaw vertaald; ik heb integen deel tegen Shaw geschreven. Ik ken hem per soonlijk. Hij is een zeer onaangenaam mensch en een zeer onaangenaam letterkundige. Zijn boeken zijn slecht. Hij maakt de menschen slecht. In Shaw zie ik duivelsche strevingen, vooral een duivelschen hoogmoed. Ik ben tegen Shaw, zoo als ik tegen Hitler ben. Men heeft mij ten on rechte vereenzelvigd met schrijvers, die tegen het nationaal-socialisme zijn op grond van mo derne, b.v. communistische overwegingen. Ik ben om andere redenen een tegenstander van het nationaal-socialistische systeem, n.l. om conservatieve redenen. Evenzeer als tegen Hitier ben ik gekant tegen Stalin. Communisme of nationaal-socialisme maakt weinig verschil; in den grond zijn ze elkander gelijk. Lenin is om zoo te zeggen de grootvader, Mussolini de vader en Hitier de zoon van één en hetzelfde systeem. Dit systeem is in wezen goddeloos. Het zoekt zijn heul en heil bij aardsche macht. Als de Hitier jeugd 's Zondags een uniform of een trom pet te kort komt, kan, ze rustig een uniform of een trompet leenen bij de communistische jeugd, want het zijn dezelfde uniformen en de zelfde trompetten: de uniformen van den „mensch tegen God" en het lawaai van den „mensch tegen God". Bij zulke schrijvers als Bernaid Shaw begint altijd het „lawaai van* den mensch tegen God". Ook bij zulke redenaars als Adolf Hitler. Wat doen die lieden? Ze maken de anti godsdienstige ideeën tot beelden en tot leuzen. Schijnbaar kunnen die beelden en die leuzen heel goed passen in een algemeen godsdienstig kader, maar in werkelijkheid zijn het slechte, perverse ideeën. Het zijn de zondige gedachten der menschheid, die om daden roepen." De film In zijn boek „Der Antichrist" wijdt Joseph Roth veel aandacht aan de film als modern anti-christelijk machtsmiddel. De film immers maakt gedachten tot beelden. De film theore tiseert niet, maar toont de consequenties van de theorie: de daden. Zij onteigent als het ware den handelenden mensch zijn volledige gedaan te. Er blijft alleen de schaduw, de schim van den mensch over en die schim handelt. Die schim stelt daden, welke wij voor oogca krij gen en waarvan wij de getuigen worden ge maakt. Niet den mensch zien wij, die handelt uit een gecompliceerd psychisch gestel, maar de ziellooze schim en nu werkt die schimmige daad op ons in. Die daad wordt in ons tot theorie, tot gedachte. Daarom, meent Roth, is de film zoo gevaarlijk. Deze zeer persoonlijke opvatting doet ons denken aan een woord van Goethe: „Der Handlende hat kein Gewissen, nur der Betrachtende". De film-schim is altijd „der Handlende". Maar niet alleen het film-beeld, ook de partij- leuze is een machtsmiddel der moderne wereld tegen Christus, aldus Roth. De partij-leuze maakt de werkelijkheid tot een zeer eenvoudig, bekoorlijk schema. „Eritis sicut dii" was de eerste partij-leuze, het partij program van Satan in het Paradijs: „Gij zult gelijk goden zijn". De partij-leuze is de som van allerlei samenvloeiende, vaak onderling onver- eenigbare gedachten op de grens van het daad- worden. Ze is de formule der bekoring. Ze is de kwade belofte. Deze kwade belofte ver vreemdt den mensch van zijn innerlijk wezen, maar stelt hem allerlei uiterlijk bezit macht, welvaart, grootheid als het voornaamste be- geerenswaardige voor oogen. Ze stelt het ééne noodige op den achtergrond, het aardsche op den voorgrond. Ze zoekt het aardsche voor te stellen als het eene noodige. Ze doet den mensch die hooge waarheid vergeten: „Het Rijk Gods is binnen u". Zulke gedachten ontwikkelt Joseph Roth aan een café-tafeltje in Amsterdam, waar hij toe vallig verblijft. Het teekent hem, dat hij ook in een koffiehuis deze ideeën niet van zich kan afzetten en dat het interview, inplaats van een persgesprek, bijna een formeel theologisch debat wordt. Hij is gansch vervuld van deze dingen, de man met zijn profeten-natuur en zijn een voudig werkmansuiterlijk, die leeraar in de Germaansche taalwetenschap en vaandrig in het Oostenrijksche leger was, maar die zich met niets anders kan bezighouden dan met de pro blematiek van het goed en het kwaad in de wereld, om steeds weer te concludeeren, dat het leed de eenige verlossing is en de deemoed de eenige verheerlijking. Men gaat, na zulk een ontmoeting ,naar huis in de stellige overtuiging, kennis te hebben ge maakt met een edelen, worstelenden geest, wien de wereld nog niet verhelderd is, 'doch die achter de veelvuldge verschijnselen der wereld gedurig en met een fijne intuïtie voor het goede, naar de beteekenis zoekt. Gebouw „St. Bavo": Cursus R. K. Volks"" half vier; Geel Wit, 6 uur; Gewone tingen, 4 en 7 uur. tfl0. Cinema-Palace: „Tiger Bay". Op net ullr, neel: Fiers, accordeonist; 2.30, 7 uur en 9-lö yall Frans Hals-theater: ,De smokkelaars Duinkerken", 2.30, 7 en 9.15 uur. n „jO, Luxor-theater: „Het jolige Weeuwtje 7 en 9.15 uur. lling Waaggebouw Spaame Tentoons van schilderijen van Th. Groeneveld, 19^ Kunsthandel J. H. de Bois, Kruisweg: toonstelling, 95 uur. R. K. Leeszaal Fisher Thomas More, toonstelling, 105 en 79 uur. KONINGSTRAAT 27, TELEFOON 14 OFFICIEEL PHILIPS RÉPARA!* ü'üül'!1: PHILIPS RADIO Flora Bloemententoonstelling lederen dag 9 uur 's morgens tot 12 uur 's nachts. Teyler-Museum Bloemschilderen van Di lemsche schilders. lederen werkdag van 1 5 uur. De Zondagen 7 April van 1—3 uur Mei van 1—4 uur. Frans Hals Museum Tentoonstelling g®f v. denis Bloembollencultuur, lederen werkdag 104 uur. Zondags van 10—3 uur. St. Elisabethsvereeniging Jansstraat 49 Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 ü!lf I vergadering van 3 tot 5 uur. SpreC* Donderdag van 3 tot 4 uur. .-[jl R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe O" 70 Geopend dagelijks van 10 tot 5 en 7 tot 9 uur; 's Maandags van 2 tot 5 eO 7 tot 9 uur. ALKMAAR, 11 Mei 1935 Boter Boter 62'/2 cent70 cent, Eieren 22.25, Eendeieren 1.75. ALKMAR, 11 Mei. Veemarkt- Aangevoerd: 3 paarden f 100200 per stuk; 71 melkkoeien f 100160 per stuk; geldekoeien f 80—130 per stuk; 67 nuchtere kalveren, slacht, f 28 per stuk; 169 schapen vette f 1016, magere f 8— 14 per stuk; 532 lammeren f 46 per stuk; 34 biggen 10 weken f 10—14; 12 bokken en geiten f 37 per tsuk. BROEK OP LANGENDIJK, 11 Mei Aan gevoerd 300 kg. peen 0.60, 1650 kg. gele kool 2.10 tot 2.30, doorschot 1.3250 kg. Deensche Witte kool 3.60 tot 4.20; 6675 kg. bieten onver koopbaar. 's-HERTOGENBOSCH. N.V. Botermijn. Aanvoer op 7 Mei: 19.400 kg. Hoogste prijs 1.47, laagste prijs 1.38, middelprijs 1.44. Aanvoer op 10 Mei: 27.275 kg. Hoogste prijs 1.45, laagste prijs 1.37, middelprijs 1.42. HEILOO, 10 Mei. Coöp Veilingsver „St. Wil- librordus" Aardbeien 2650 cent per doosje. Kropsla I 3.10—4.90, Idem II 1.20—2.40, Bloemkool I 8.70—12.30, idem IX 3.30—5.80 per 100. Worte len I 1.201.50, idem II 7090 cent per 10 bos. Spinazie 16—40 cent- per kistje. Asperges, dik wit 2842 cent, Idem dik blauw 1926 cent, id. dun wit 1418 cent, idem dun blauw 712 cent per bos. LEIDEN, 10 Mei. Veqjparkt Aanvoer: 753 run deren, 436 kalveren, 1702 schapen, 1032 varkens. 53 stieren 60.00235.00 per stuk, 3446 cent per kg. sch. a. d. haak. matig. 195 kalf- en melkkoeien 85.00190.00, stug. 278 varekoeien 60.00—135.00. stug. 227 vette ossen en koeien 90.00220.00 per st., 3252 ct. p. kg., matig. Fokkalveren 6.008.00, 45 vette kalveren 25.0050.00 p. st., 4273 ct. p kg. 391 nucht. kalveren 2.005.00, traag. 853 vette schapen 10.0017.50. matig. 849 lammeren 3.00 7.00, matig; zuiglammeren 7.0011.00, matig. 288 mestvarkens 18.0034.00, stug. 744 biggen 10.00 14.00, stug. LEIDEN, 10 Mei. 66 partijen Goudsche kaas: I 11.0012.00, IX 10.00. 23 partijen Leidsche kaas. I 11.0012.00, II 10.00. Per 50 kg. Handel traag. LEEUWARDEN, 10 Mei. Kaas (noteering V.V Z.M.). Goudsche 20 plus 4.505.00. ld. 40 plus 4.505.00, idem volvet 9.009.50. Edammer kaas 20 plus 9.009.50. idem 40 plus 9.009.50. Brood kaas 40 plus 12.0012.50. Stemming flauw. NOORD-SCHARWOUDE, 11 Mei. Aanvoer: 4100 Kg. peen f 0.60—1.20; 14600 Kg. kroten f 0.40—0.60; 66400 Kg. D. witte kool f 2.40—4.40; 12100 Kg. Gele kool f 2.40. Bovenstaande foto stelt voor eenige huizen, gebouwd door Roosen's Bouwbew N.V. aan de Caninefatenstraat te Haarl®1^ Noord. De Caninefatenstraat is een vah nieuwste straten nabij den Rijksstraat1*' 3 en Jan Gijzenvaart, welke straks, als a' klaar is, met andere bijliggende stra1 pleinen en hoekjes een buitengewoon trekkelijk stadsgedeelte zullen vormen, geheel vrije huizen zijn in tweeërlei opz1^ merkwaardig en in zekeren zin een te®k des tijds. Merkwaardig is vooreerst de Pr"„ 32,50 per maand is 'n prijs, dat menig^ wel lijkt. „v Een aparte bijzonderheid is wel de t>o en de uitgebreidheid van deze huizen; den vallen zelfs een leek direct op. De bevatten een flinke vestibule, een Tü e( gang, keurig betegelde w. c. met fontein Z®^ moderne keuken, eveneens geheel beteg® f ruime suite met erker, met en dat is aW zoo iets aparts, marmeren vensterbank drie slaapkamers, badkamer met Verder geriefelijke groote zolder, nl voor- en achtertuin en wat buitengeW0^ gemakkelijk is, een flinke schuur met P°0^ Bij alle narigheid, waarvan deze tijd va g getuigt, mag het als een prettige ervai'^ aandoen, dat deze buitengewoon keurig® van alle modern comfort voorziene huiz te bewonen zijn voor 32,50 per maand- gfi Waar het bezit van aandeelen, effecten e ander waardepapier, waaronder er zijn, nagenoeg waardeloos zijn geworden, langer hoe meer een labiel bezit blijkt zijn, lijkt het ons toe, dat deze huizen gJJ voor geldbelegging een betrouwbaar „j veilig object vormen. Roosen's Bouwbcd is gevestigd Bosch en Vaartstraat Haarlem, Tel. 17166 en te Bennebroek, lenlaan 1, Tel. 429.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2