STADSNIEUWS ZOMERSTOFFEN HöMMEN&Co. Laatste Nieuws Claudel's Columbusdrama .NIEUWE COLLECTIE ANEGANG 40 ©ceantca Haarlem, 13 Me' 'N TROUWE KLANÏ Clauiö WANDGEDIERTE MAANDAG 13 MEI 1935 Het drama in Den Haag Doodslag te Hoofddorp Tragische Heiligheid ANWB-tocht met onbe kende bestemming Duïtsche herbewape ning De Grieksche regeering AGENDA PLEBAAN WESTERWOUDT VIJFTIG JAAR KERKMEESTER VERBREEDING VAN DE ROZENSTRAAT Het laatste huis eigendom der gemeente ARTISTENLEED Niet de juiste methode FRAUDE BIJ STEUNVER- LEENING Onbetrouwbare penningmeester gearresteerd Kerkmeesters Kathedrale kerk Opbrengst collecte Piano-recital Na de bruiloft VOOR DEN KANTONRECHTER „Slechts" 135 graden RONDOM DE FLORA Bezoek van den Belgischen gezant Bezoek Schotsche bakkers ONDERWIJSJUBILEA De heer G. A. van der Mey WANDELSPORT Lentetocht van de Graal Kindervoeding De R.K. Vakorganisaties Orgelbespeling „Gemeenschapsbelangen" Groote consternatie in katho lieke kerk Tien jaar tegen verdachte geëischt Niet minder dan 575 automobilis ten en motorivielrijders namen deel er aan Fortenbouw bij Flensburg en Kiel En het vroegere koningshuis FIRMA VAN LOON - TELEF. 2303? MARNIXSTRAAT 116 - HAARl^ 100 PROCENT RESULTAAT 14 RONDOM FLORA INSTELLINGEN LONDEN HULDIGT OPNlEV KONING GEORGE 500 menschen loopen in 't gedrdft verwondingen op VIJF GEWONDEN BIJ EEN AUTO-BOTSING Aanbesteding De toestand van den hoogeerwaarden heer Westerwoudt is nog onveranderd. De patiënt had een rustigen nacht. Wij lezen in „Credo", het parochieblad van de St. Josephskerk, alhier, dat a.s. Woensdag des morgens 8 uur een plechtige H. Mis zal worden opgedragen ter intentie van het zeer zeldzame feit. dat de heer J. W. A. Beijnes 50 jaren lang kerkmeester van die parochie ge weest is. De heer Beijnes is al die jaren een zeldzame kracht voor de parochie geweest, die niet alleen zijn groote gaven van hoofd en hart ten dienste van den groei en bloei van de parochie besteed heeft, doch in allen eenvoud en stilte altijd wel doende was. Aan hem heeft niet alleen de kerk, doch ook menigeen uit de parochie zeer veel te danken. Vooral de armen en zij, die in moei lijkheden waren, werden «immer door hem vergeten. Vanwege zijn hoogen leeftijd heeft de heer Beijnes dezer dagen zijn ontslag als kerk meester genomen. Dit is hem door zijn Hoogw. Excellentie den Bisschop „onder bijzondere dankzegging voor de vele en jarenlange dien sten" eervol verleend. A.s. Woensdag 8 uur zullen ongetwijfeld ve len, zoowel geestelijken als leeken uit deze stad, de plechtige H. Mis bijwonen uit eerbied voor en dankbaarheid aan den persoon van den heer Beijnes, die zoo velen ten zegen geweest is. Naar wij vernemen is krachtens vonnis van den bevoegden rechter thans het laatste huis, dat de gemeente nog noodig had om te kun nen overgaan tot verbreeding van de Rozen straat, in haar handen gekomen. Begin Juni zal met de zoo hoog noodige verbetering van dezen belangrijken toegangsweg tot het Sta tionsplein worden begonnen. In den nacht van Zaterdag op Zondag ls in gebroken in het kleedingmagazijn van den heer v. D. aan de Gedempte Oude Gracht. Het bleek dat men een viertal heerencostuums had ont vreemd, terwijl men tevergeefs getracht heeft, de cassa te forceeren. Bij het onmiddellijk ingestelde onderzoek bleek, dat de dader den buit verborgen had in 'n leegstaand huis in de nabijheid. Later werd daar door de politie een 36-jarige artist aange houden. Tot nader onderzoek is deze in bewaring ge steld. Naar wij vernemen is de penningmeester van de Federatie van Communistische Vakvereeni- gingen in Haarlem. P., gearresteerd. Het is ge bleken, dat hij gedurende eenige maanden op de werkloozenljjsten heeft geteekend voor ie mand, die niet werkloos was en op een trawler voer. Het steungeld, dat P. door zijn valschhe'.d in geschrifte kon innen, wendde hij ten eigen bate aan. De man, voor wien geteekend werd, was vroeger lid der Federatie, maar had be dankt. P. bleef echter voor hem teekenen. Na zijn uittreden uit de Federatie kreeg de man weer werk, liet zich inschrijven bij een andere vakvereeniging en geraakte toen weer werkloos. Toen hij daarna werd opgegeven voor het ontvangen van steun, kwam de fraude uit. P. is in het huis van bewaring ingesloten. Z. H. Excellentie de Bi-schop van Haarlem heeft den heer G. Weustink herbenoemd tot kerkmeester der Kathedrale kerk en in de Plaats van den heer W. G. H. Jacobs, aan wien wegens vertrek uit de parochie eervol ontslag als kerkmeester is verleend werd benoemd de heer T. van den Berg. De Zondag gehouden liefdadigheidspredikatie ten bate van de St. Vincentiusvereeniging in de parochie van O. L. Vr. Rozenkrans aan het Spaame heeft een bedrag van 760.— opge bracht. De collecte ten bate der St. Martha-Vereeni- ging in de parochiekerk van den H. Antonius van Padua heeft 465 opgebracht. Maandag 13 Mei, des avonds om kwart over acht, geeft de blinde pianist Hugo Kander-Vel den een pianorecital in het Concertgebouw. Zondagmorgen om even acht uur werd brand ontdekt in de bovenzaal van het dansinstituut Kwekkeboom aan de Kleine Houtstraat, waar men tot 6 uur in den morgen bruiloft gevierd had. Een gordijn werd het slachtoffer der vlam men, terwijl de vloer na afloop een zeer on ooglijke vlek vertoonde. Het brandje, misschien ontstaan in een kluwen serpentines, die op den vloer lag, werd door de bewoners gebluscht. door ons consequent wordt nageleefd. Vervol gens wees spr. op den toestand der arbeiders vóór het ontstaan der vakorganisaties en verge leek dezen met den toestand van heden. Onge twijfeld zijn belangrijke verbeteringen tot stand gekomen, o.a. het verschijnen van meer sociale wetten en het stichten van bedrijfsraden, 'n goed geregelde werkloozenzorg, enz. Helaas on dervinden de vakbonden nog te zeer de gewel dige tegenwerking van het economisch libera lisme. Hieraan kan een eind gemaakt worden wanneer alle arbeiders, en voornamelijk de ka tholieke arbeiders, georganiseerd zijn overeen komstig den wil van Paus Leo XIII, neergelegd in de encycliek „Rerum Novarum". Een uitbundig applaus beloonde den spreker voor zijn gloedvolle rede. De secretaris van de parochie Haarlem I be dankte namens de vergadering den heer De Groot voor zijn enthousiaste woorden, waarna de praeses de bijeenkomst sloot. Een cauffeur uit de Haarlemmermeer had zich Maandagmorgen voor den Haarlemschen kantonrechter te verantwoorden, omdat hy in het begin van 1935, met een auto had gereden, waarvan het stuur een speling had van 135 gra den. De Rijksveldwacht hield hem aan op een der heirbanen in de Meer en maakte proces verbaal tegen hem op Men constateerde, dat er een moertje bij het stuur los zat en dat de drie hoekstang niet in orde was. De auto werd vrij gegeven, met een waarschuwing van den rijks veldwachter, dat hij in de naastbij zijnde garage gerepareerd zou worden. Ter rechtszitting bleek, dat hieraan niet vol daan was, doch de man had een kwitantie by zich van een garagehouder. Het was een kwitan tie van35 cent. „Als u de bevelen van de rijksveldwacht niet opvolgt, dwingt u hen den wagen in beslag te ne men" zei de ambtenaar, mr. de Vries van Does- burgh, en eischte tegen den chauffeur f 30 subs 15 dagen. „Je merkte er bij het rijden toch niets van" was het verweer van verdachte, maar hij ver meldde niet hoe het in de bochten ging. De Kantonrechter kon verdachte's meening niet deelen en legde hem f 10 boete op. In den loop van den Zondag werd de „Flora" te Heemstede bezocht door Z.Exc. Charles Mas- kens, Belgisch gezant te Den Haag. Een gezelschap van 80 Schotsche bakkers zal deze week een bezoek aan „Flora" brengen. De heer G. A. van der Mey, hoofd van de St. Aloysiusschool te Overveen, herdacht hetjen den dag waarop hij voor 25 jaar zijn onderwij zersloopbaan begon. Des morgens om 11 uur werd receptie gehouden in het Vereenigings- gebcuw „Domi". Te midden van een schat van bloemen zetelde de jubilaris met familie. Na mens het kerkbestuur sprak pastoor van Nie- kerk een hartehjk woord van hulde en dank en bood den heer van der Mey een prachtige klok aan. Pater F. Esser O. E. S. A. sprak vervolgens mede namens den rector van het R.K Lyceum den jubilaris toe. Spr. prees de gastvrijheid van den heer van der Mey en zijn staf van onder wijzers, bewezen in de beginjaren van het R.K. Lyceum, toen men in de bovenlokalen van de Aloysiusschool huisde. De leerlingen, aldus spr. die wij als „afgertudeerd" van uw school krij gen blijken steeds uitmuntende leerlingen te zijn. Dit moet zeker wel te danken zijn aan uw voortreffeiyke leiding en die van hen die met u medewerken. Namens het onderwijzerscorps sprak de heer Ten Hacke, die den ijver en werklust van den jubilaris roemde en hem namens het personeel een salonameublement aanbood. Wethouder Bornwater richtte eenige woorden tot den heer van der Mey, namens de gemeente Bloemendaal, waarna de heer S. Huynink, den jubilaris complimenteerde. Ook de heer de Weyer, inspecteur L. O. feliciteerde den heer van der Mey met zijn jubileum. Nog talrpke bloem-tukken mocht die heer van der Mey ontvangen. De receptie die hierna gehouden werd, was druk bezocht vooral van de zijde der oud-leer lingen, ouders en leerlingen, vrienden en be kenden. In den middag hadden ook de leerlingen een feest. Een goochelaar en meerdere attracties maakten ook voor hen dezen dag onvergetelijk, die den heer van der Mey vanzelfsprekend nog lang zal heugen. Vandaag herdacht de heer J. W. Suiker, hoofd der Petrus Canisiusschool te Haarlem- Noord zijn zilveren jubileum als onderwijzer. Ter gelegenheid van dit jubileum hadden de leerlin gen der school vandaag vrijaf. Zondag 26 Mei zal de heer C. Bak, thans hoofd der R.K. Chineesch-Hollandsche School te Semarang (Java), vroeger onderwijzer te Oud-Schoten en Amsterdam, zijn zilveren jubi leum als onderwijzer vieren. De 25 K.M. Marsch, door den Sportraad van de Graal uitgeschreven, is in Haarlem een goed succes geworden. Om 1.30 uur werd in het club huis Spaame met 34 deelneemsters gestart. Het weer en de mooie voorjaarsdag lokten om van de fri-sche buitenlucht te gaan genie ten; en niet het minst van de bloeiende weelde langs de wegen en de landerijen in voorjaars- praal. En onze weiden met him oranje-geel dek van paardebloemen doen niet onder voor de bollenvelden. De vogelzang werd afgewisseld door het lus tige lied der tippelaarsters, dat goed er de maat deed inhouden. De tocht ging over Bloemendaal, langs Duin en Kruidberg, Driehuis naar Umuiden, terug over Velsen en den Rijksweg. De groep bereikte zonder uitvallers de finish, waarna uitreiking van de Lentetocht-insignes. Voorwaar een succesvol begin! (Gedeeltelijk gecorrigeerd) De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare afdeelingen: Zoete- straat 1115 porties; Overtonstraat 1176 porties, Byzantiumstraat 730 porties. Bovendien werden dageiyks aan de scholen voor Buitengewoon L.O. 105 porties verstrekt. In het gebouw van de St. Josephsgezellen- vereeniging Haarlem I, Jansstraat, werd een vergadering gehouden voor de commissarissen en senioren van het district Haarlem van de St. Josephsgezellenvereeniging. Door den praeses van Haarlem I werd deze vergadering geopend. In zijn openingswoord heette deze den heer De Groot, bestuurder van den R.K. Meubelmakersbond, welkom. Hierna was het woord aan den heer De Groot, die allereerst wees op den internationalen chaos. De abnormale slechte tijdsomstandigheden zijn het gevolg van een economischen oorlog. Men snakt naar uitkomst en hier kunnen alleen de katholieken redding brengen, doch alleen dan wanneer de encycliek „Quadragesimo Anno" Bij de orgelbespeling in de Groote- of St. Ba- vokerk op Dinsdag 14 Mei, 's avonds van 8.15— 9.15 uur, te geven door den heer George Robert, zal het volgende programma worden uitgevoerd: 1. Praeludium und Fuge g moll, D. Buxtehude (16371707); 2. Choralvorspiel: o Lamm Gottes, unschuldig. Joh. Pachelbel (1653—1706)3. Fan tasia und Fuge g moll, J. S. Bach (1685—1750) 4. Choralvorspiel: o Mensch, bewein' dein' Sünde gross, J. S. Bach; 5. Eerste Sonate, F. Mendels sohn Bartholdy, Allegro moderato e serlos'o, Adagio, Andante-Recit, Allegro assai vivace. Het comité van „Gemeenschapsbelangen" bestaande uit diverse groepen; arbeiders, za- kenmenschen, kleinwinkeliers en middenstan ders zal als candidaten voor den gemeenteraad stellen: D. Plant jé, M. J. de Milde, C. Sweek- horst, C. Burger Jr., C. H. R. Rompelman. In verband met de tragische gebeurtenis in de katholieke kerk aan het Kamperfoelieplein te Den Haag meldt men ons nader: Onder de H. Mis van 12 uur heeft zich Zon dag in de parochiekerk van de H. Familie aan het Kamperfoelieplein te Den Haag een hoogst ontstellende gebeurtenis afgespeeld. Een der kerkgangers, die tegen den mu'/r geleund stond van het voorportaal, lostte blijk baar in een aanval van zwaarmoedigheid tij dens de H. Mis met een revolver een schot op zich zelf, waarbij hy zich in het hoofd trof en ernstig gewond neerstortte. Onder de vele geloovigen bracht het geluid van het schot groote ontsteltenis te weeg, te meer daar het geschiedde juist op het oogen- blik, nadat de celebreerende priester, kapelaan M. M. Nolet het eerste gedeelte van de con secratie had volbracht. Pastoor J. A. Annegarn, die onmiddellijk ter plaatse was, wist de kerkgangers tot kalmte te brengen, zoodat de dienst voortgang kon hebben. Aan den levensgevaarlyk gewonden man diende pastoor Annegarn onmiddeliyk het H. Oliesel toe, waarna het slachtoffer, dat reeds geruimen tyd aan een ernstige zenuwziekte ge leden had, doch een getrouw kerkganger was, naar het Roode Kruisziekenhuis te Den Haag werd overgebracht. Na den aanslag heeft de pastoor onmiddellijk het Ons Heer uit de kerk overgebracht naar de sacristie. Des avonds om zeven uur is daarna in op dracht van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, de geheele kerk opnieuw ingezegend. Een overgroote menigte woonde deze plechtigheden, die verricht werden door pastoor Annegarn, met assistentie van kap. Maans der parochie, onder groote devotie bij. Naar wy hedenmorgen vernamen, was het slachtoffer, de gepensionneerde brigadier van politie, Van D. nog in leven, doch hy verkeerde in hopeloozen toestand. Sedert zyn verpleging in de kliniek var) het gesticht Oud-Rozenburg te Loosduinen leed hy in sterke mate aan zwaarmoedigheid. Een omstandigheid die veel bijdroeg tot het herstellen van de rust in de kerk, was de aan wezigheid van enkele buiten dienst zijnde re chercheuren, die direct de noodige maatrege len voor geneeskundige hulp en politie-as- sistentie hebben genomen. Het Gerechtshof te Amsterdam zette vandaag de behandeling voort van de strafzaak tegen den vier-en-twintig-jarigen electrotechnicus W. K„ die terecht staat verdacht van doodslag op zijn pleegvader, den electricien van B. te Hoofddorp. Het O.M. had tien jaar gevange nisstraf tegen hem gerequireerd, de rechtbank sprak hem echter vrij. Het woord was heden aan den procureur- generaal, mr. dr. R. Reilingh, voor het houden van zijn requisitoir. Het uitgangspunt in deze droevige zaak, aldus spr., is het feit, dat hier geen sprake is van zelfmoord. De gruwelijke verminking en de bloedspatten wijzen duidelpk op een opzetteiyke levensberooving. Uit niets blijkt, dat iemand anders dan verd. dien ochtend in de woning van van B. is geweest. Op de jas van den verslagene is een haar ge vonden van dezelfde soort als verdachte heeft. Verd.'s das is gevonden in het gangetje by de werkplaats, tüdens de worsteling heeft hij deze waarschpniyk verloren. De hond was in een der bovenkamers opgesloten. Het is ondenkbaar dat van B. het dier boven zou hebben gelaten. By den verslagene noch in de woning is geld ge vonden. Van B. is dus ongetwyfeld, nadat hij neergeslagen was, beroofd. Deze verd. heeft op zeer geraffineerde wyze z«n vorige pleegouders, bij wie hy op 17-jarigen leeftüd in huis kwam, bestolen en opgelicht. Ook toen hy onder dienst was, heeft hy een diefstal gepleegd. Spr. geeft toe dat er geen bloedsporen zyn gevonden, doch verd. heeft ruimschoots tijd gehad om ze weg te maken. Het staat vast dat de verhouding tusschen verd. en zyn pleegvader den laatsten tijd zeer slecht was, het liep zelfs zoo nu en dan op een vecht- party uit. Er bestond ongetwijfeld een verhou ding tusschen verd. en de vrouw van Van B. De motieven welke verd. tot zyn beestachtige Aan de gosdkoope editie van „Le Livre de Christophe Colomb",» deze maand ver schenen by Galiimard te Parijs, heeft Paul Claudel een zeer lezenswaardige verhan deling toegevoegd over „het drama en de mu ziek". Het is een rede, die hij hield in Maart 1930 voor de studenten der universiteit van Yale. „Tusschen de atmosfeer van het gespro ken woord en die van de muziek is een bijna smartelijk verschil," zoo betoogt hij, na zijn be zwaren tegen de Europeesche opera-techniek te hebben uiteengezet en verdedigd, en dan vertelt hij een aardige anecdote over den regisseur Ge mier, die de leiding had, toen „L'Annonce faite a Marie" werd ten tooneele gebracht in het theater van de Champs-Elysées. „Er is in dit stuk een scène, waarin de huis vader, gereed om te vertrekken voor een lange reis, het brood deelt voor zyn kinderen en be dienden, die om de tafel vereenigd zijn. Op het papier schijnt zulk een tafereel heel eenvoudig, maar verwerkeiykt op de planken krijgt het licht iets belacheiyks. En inderdaad had ik bij vorige opvoeringen dit gedeelte van mijn drama nooit kunnen aanzien zonder een rilling door myn ruggegraat te voelen als bij een valschen toon. Gémier, die zoo'n lange tooneel-ervaring heeft, aarzelde geen oogenblik; „Ik moet daar een klokkenspel hebben." riep hij uit. Een wille keurig klokkenspel werd in beweging gebracht en het heele tafereel verliep schitterend. De so noriteit der begeleidende klanken gaf er precies de atmosfeer, de omgeving, de waardigheid en de distantie aan, die het mager en nuchtere woord niet vermocht te suggereeren Ir. Japan, waar hij als gezant vele tooneel- opvoeringen bijwoonde, zag en hoorde Claudel dit beginsel der muziek als begeleidingsver schijnsel verwerkelijkt en daarop bouwde hy zijn Columbus-drama, dat dus voortdurend wordt onderstreept en bekrachtigd door harmo nisch met den tekst overeenstemmende gelui den. Nu heeft de simpele lezer van den tekst die geluiden niet bij de hand, en hij voelt dit gemis. Om het stuk te beoordeelen, zooals het verdient, zou men een opvoering moeten hebben bijge woond. Dit nog te meer. omdat Claudel gebruik laat maken var: veel filmprojectie op het ach terdoek, waarvoor zich de dramatische hande ling voltrekt. Onder die omstandigheden blyft de eigeniyke tekst maar een onderdeel der op voering en deze tekst is dan ook hier en daar schematisch als een film-scenario. Christobal Colon, genaamd Christophorus Columbus Het admiraalschip van Columbus daad hebben gebracht, zijn niet bekend. Waar- schynlyk is er ruzie ontstaan, hetzij over geld dat vermist werd, hetzij over de vrouw van Van B. Spr. meent, dat uit alle aanwijzingen met zekerheid valt te concludeeren, dat verd. Van B. heeft gedood. Vervolgens schetste spr. den persoon van verd. Hy heeft een koude, onberekenende on betrouwbare natuur. Tenslotte requireerde de procureur-gene raal wegens doodslag een gevangenisstraf van tien jaar. De door den ANWB uitgeschreven „tocht met onbekende bestemming" voor auto's en motor, rp wielen, die Zaterdag binnen de grenzen van ons land werd gehouden, is, dank zy het prach. tige lenteweer en de schitterende organisatie een toeristisch succes geworden van den eer sten rang. Niet minder dan 575 automobilisten en mo torrijders uit alle deelen van het land hadden zich Zaterdagmorgen tusschen acht en twaalf uur gemeld aan de verschillende startplaatsen naar verkiezing Amsterdam, Den Haag Zeist, Amersfoort, Apeldoorn, Zwolle, Arnhem, Almelo of Deventer waar hun, vóór zij ver trokken, een reglement werd overhandigd, als. mede een der emblemen van den ANWB dragen de doek, welke, op de motorkap of, wat de mo- tc.rrüders betreft, om den arm bevestigd, tevens tot het propagandistisch karakter van den tocht bijdroeg. De voorwaarden, vastgesteld voor de deelname aan den 320 K.M. langen in twee parcoursen een Oosteiyk en een Wes- teiyk gesplitsten rit, waren van dien aard. dat de principieele afkeer, dien de ANWB van „jakkerwedstrijden" heeft, daarin duidelijk tot uiting kwam. De voorjaarstocht, die leidde door de schoonste gedeelten van ons land, en dies een overvloed van natuurschoon te genie ten gaf, is voor alle deelnemers louter een toe. ristisch genoegen geweest, waarbij nog kwam het uiterst attractieve element, dat men tevoren niet wist, langs welke plaatsen en door welke streken hij leiden zou. Wat dit laatste betreft gold het een demonstratie van het ryden op aan wijzing van de bekende BondswegWyzers. De gegevens betreffende den te volgeta weg wer den in het reglement van den rit uitsluitend aangeduid door het noemen van een serie ge tallen, b.v. 6, 3, 20, 8 enz. Iedere deelnemer moest in dit verband in de aanvangsrichting doorrijden tot den eerstvolgenden handwyzer van den ANWB, op welke plaats hy constatee. ren kon dat het in zijn boekje voorkomende eerste getal ook voorkwam als kilometercyfer op een der armen van den eersten wegwyzer Aan allen, wier contróiekaart by het einde van den rit in orde werd bevonden, werd een herinneringsplaquette, die op auto of motor fiets bevestigd kan worden, uitgereikt. Zelden schreef Paul Claudel een zoo eenvou- digen, direct aangrijpenden, maar ook zoo zake- lijken dialoog als in dit drama, dat eigenlijk een droom weergeeft van Columbus, stervend ip een armelijke herberg te Valladolid. Opnieuw pas seert voor Columbus zijn heele leven, maar nu ook zijn heele legende, en terwijl Columbus dit alles doormaakt, zit een andere Columbus als toeschouwer en rechter daarbij. Er zijn dus vrijwel gedurig twee eendere Co- lumbus-figuren op het tooneel: de Columbus van de geschiedenis en de Columbus van de on- stcrfelykheid. In snel tempo voltrekt zich de gespannen ac tie. die meer geïnspireerd is door de algemeen bekende gegevens der ietwat idealiseerende Co- lumbus-legende dan door ten nauwgezette be studeering der werkelijke geschiedenis. Voor Claudel is Columbus, dien hij in zijn voorwoord terloops „le Révelateur du Globe" noemt, zoo als Léon Bloy hem n.l. betiteld heeft, allereerst de Godsgezant naar de Nieuwe Wereld. „Wat ik wist, was méér dan wat ik ontdekte," zegt deze legendarische, maar prachtig verheeriykte Co lumbus. Het stuk doet, by de lezing, tamelijk hybri disch aan, dit kunnen wy moeilyk ontkennen, maar 't is in zyn eenvoud van persoonsuitbeel ding, zonder veel psychologische nuanceering, ongetwyfeld grootsch. De Columbus van Clau del is een held met een doel, doch tegelykertijd een mensch met diepe ontgoochelingen. Hy is het genie, dat in aanraking komt met alle rr.en- scbelyke kleinheid en krakeelzucht, de gran- dioos-grootmoedige, die stoot op een doodsche spaarduiten-politiek, de geweldig eenzame, die de beproevingen doormaakt van een teleurge- stelden gloriedroom. Dit laatste fragment, waarin hy de toekomst van Amerika voor zich ziet als in een uiterste wanhoop: de riegerslavemy, de gouddorst, de verschrikkingen der kolonisatie, alles, wat hem aan zijn zending kan en moet doen twyfalen, is van een waariyk tragische verschrikking en laat zich alleen vergelfiken met de hoogtepunten der spanning uit Flaubert's „Tentatlon de Saint An- ïtoine". „Weet je nog" vraagt hem de kok vah de boot, die hem gevankelijk naar Spanje terug voert „weet je nog hoe dat Italiaansche koopmannetje er uit zag. dat in hout en in verf stof handelde en meevoer op een van je sche pen. Amerigo Vespucci?" „Ik herinner me dien man nauwelyks," zegt Columbus. „Maar die is het toch maar, die zijn naam gaf aan de wereld, welke jy ontdekt hebt. Vraag je hoe die wereld heet? Amerika." Nu valt het koor in en met zwellenden aan drang bevestigt dit: „Amerika. Amerika." Dan is Columbus bijna verslagen. Maar zyn geloof vindt ook in deze wanhoop den uitersten kreet: .Uit de diepte, o Heer, uit de diepte roep ik tot U." Herinnert dit niet aan den Sint Antonius van Flaubert, bekoord door zyn eigen vroegeren leerling, den geliefden Hilarion? Daar zijn din gen, die de menscheljjke natuur nauwelijks ver draagt zonder te bezwijken en zulk een ding is de diefstal der glorie voor het waarachtige ge nie. Tegen laster en rerratatie-schennis, tegen ar moede en ontgoocheling gehard, verdraagt het de bitterheid dezer uiterste miskenning niet. Maar Columbus verdraagt. En hier ligt in het spel van Claudel zyn bijna bovenmenscheli.ik heroïsme, men zou kunnen zeggen: zijn tragi sche heiligheid. Er zyn inzinkingen, zooals de scène der hei- densche goden van de nieuwe wereld, die sa menspannen om de ontdekking te doen mis lukken, doch onmachtig moeten terugwijken voor het godsvertrouwen van den held. Hier nadert Claudel. in een poging tot het komi sche, bijna aan het belachelijke. Maar wellicht kan het effect bij een opvoering hee' anders zyn dan bij de rustige lectuur. Het spel stelt zeer hooge eischen aan de vertolkers. Het heeft echter recht, hooge eischen te stellen Zonder voor ons gevoel nu bepaald Claudel's meester werk te zyn, zooals eenige critici beweerden, achten wii het toch een der rijkste openbarin gen van zijn vruchtbaar en steeds verrassend génie. DOM MUET KOPENHAGEN, 11 Mei. (Reuter). Uit Apen- rade (Deensch Sleeswyk) wordt aan Ekstra- bladet gemeld, dat de Duitschers versterkingen aanleggen aan de kust van Sleeswijk-Holstein, welke volgens het Verdrag van Versailles ge demilitariseerd moet blijven. Bij Flensburg en Kiel worden weer forten gebouwd. BOEKAREST, 11 Mei. (V.D.). In politieke kringen heeft het eenig opzien gebaard, dat Maximos, de Grieksche minister van buiten- landsche zaken, heden door ex-koningin Elisa beth van Griekenland ontvangen is. Men brengt dit bezoek in verband met de restapratiemo- geiykheden voor het vroegere Grieksche ko ningshuis. Dit is de eerste maal dat een officieele Grieksche persoonlijkheid contact heeft gehad met het vroegere koningshuis. Tot dusverre vermeed ook de Grieksche gezant te Boekarest ieder contact met de koninklyke familie. SPECIALITEIT IN 'T VERDELGEN VA" WANDGEDIERTE ENZ. Gebouw „St. Bavo" R. K. Bevolkings011^ 8 uur. Clnema-Palaee: „Tiger Bay" Op het tof neel: Fiers, accordeonist; 7 uur en 9.15 uur- Frans Hals-Theater: „De smokkelaars v9 Duinkerken", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater: „Het jolige WeeuwM®' 7 en 9.15 uur. Waaggebouw Spaarne Tentoonst®''®" van schilderyen van Th. Groeneveld, 10~1 Kunsthandel J. H. de Bois, Kruisweg: Te toonstelling 95 uur. R. K. Leeszaal Fisher Thomas tentoonstelling, 10—5 en 7—9 uur. Gebouw „St Bavo". Kappers 9 uur, - mencollectanten St. Joseph, half 9; r- kundig Bureau, 8 uur; St. Caecilia, 8 uU Cursus R. K. Volksbond, 8 uur. Gebouw Kamer van Koophandel. Ka® van Koophandel en Fabrieken, half 8. unt Groote of St. Bavokerk. Orgelbesp®® kwart over 8kwart over 9. Patronaatsgebouw Teylerplein. Wé® bouwvereeniging „St. Bavo". I Cinema-Palace: „Tiger Bay".Op bet t° neel: Fiers, accordeonist; 7 uur en 9.15 ui® Frans Hals-theater: „De smokkelaars v® Duinkerken", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Het jolige Weeuwtje" 7 9.15 uur. - Waaggebouw Spaarne Tentoonstel'®8 van schilderijen van Th. Groeneveld, 10—5 Kunsthandel J. H. de Bois, Kruisweg: Te toonstelling, 95 uur. R.K. Leeszaal Fisher Thomas ^°r tentoonstelling, 10—5 en 7—9 uur. Flora Bloemententoonstelling lederen 9 uur 's morgens tot 12 uur 's nachts. Teylcr-Museum Bloemschilderijen van lemsche schilders. lederen werkdag van uur. De Zondagen 7 April van 13 uur e° Mei van 1—4 uur. ,e. Frans Hals Museum Tentoonstelling gesc" denis Bloembollencultuur, lederen werkd®8 104 uur. Zondags van 103 uur. St. Elisabethsvereeniging Jansstraat 49 Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 0 vergadering van 3 tot 5 uur. Spreelc Donderdag van 3 tot 4 uur. a R-K. Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gr3 ,,i 70 Geopend dageiyks van 10 tot 5 en v 7 tot 9 uur; 's Maandags van 2 tot 5 en 7 tot 9 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend op werjj dagen van 10—4 uur en op Zondagen V®P tot 2 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aab^j, gen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraa' Haarlem. Tel. 11671. s, R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Ale'sO lederen dag 10—12, 2—4, 8—9 uur. Zate1®. 10—12 uur. Adres; Bloemhofstraat 1. K® lem. Tel. 11671. Wit-Gele Kruis (R. K. Kraamhulp, pleging en Magazyn Parklaan 75 (tel. Spreeuren: R. K. Wykveroleging, Ma^l verplegingsartikelen, inschrijven lidmaats®1 LONDEN, 13 Mei Meer dan 500 pers®1^ hebben Zaterdag verwondingen opgeloopeU het gedrang van de grootste menschenme®^. die sinds menschenheugenis was sam6®; stroomd en dicht opeengepakt stond voor Buckingham Palace teneinde hulde te We ^jf aan Koning George en Koningin Mary. T®® j personen moesten naar het ziekenhuis w°r overgebracht. In de Engelsche kerk aan het Begynh0^.j,e Amsterdam is Zondagochtend een p'eC dankdienst gehouden ter gelegenheid van zilveren regeeringsjubileum van Koning Ge°® ris®' Op den Ryksweg Venlo-Nymegen naby keJom heeft Zaterdagmiddag een botsing ee" gehad tusschen een personenauto en vrachtauto. In beide wagens hadden kooplieden plaats genomen. Door de botsing geraakten zoowel de P6 ,i] nen- als de vrachtauto van het wegdek e® kwamen terecht op het vier meter lager S gen bouwland. Vyf van de inzittenden min of meer ernstige verwondingen op. eerste geneeskundige hulp werd verleend a een dokter uit Afferden en twee toevallig seerende artsen. Zij achtten overbrenging11 eit een ziekenhuis te Nymegen noodig. Intussc f, bestaat voor geen der gewonden ievensgev j De beide auto's zyn aanzieniyk geh&ve Het provinciaal bestuur van Zuid- H0Ö' heeft aanbesteed het maken van het e(i lichaam de betonverharding voor den rijvvoS de verdere bykomende werken voor de tering van het wegvak MaassluisSchenk®^) van den provincialenweg MaassluisHoek Holland. A Laagste inschrijfster was de N.V. g Kraayenveld's Aannemingsbedryf en A. ^g(fi man te Haarlem en Overveen voor rtl' Nietwaar, U bent 'n trouw lezer van onze briek „Omroepers". U moogt er graag eer® grasduinen. De zakenman weet van Uw lust te profiteeren, hy plaatst Zaken-OmroeP die onze rubriek juist zoo veelzydig doen zü® die Uwe regelmatige belangstelling inderu® motiveeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2