Koningin en Prinses te Brussel Koning Leopold gastheer Valuta-stabilisatie -fetl hartelijke begroeting Mijnramp in China De a.s. rede van Hitier Het nieuws van heden TEN PALEIZE DE BAROMETER VEREENIGDE katholieke pers Vierhonderd mijnwerkers verdronken De Zomertijd 6UREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: ^SAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: *°or Haarlem en Agentschappen per *eek 25 cent; per kwartaal f3.25; per P°sh per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM - TELEFOON 13866 DINSDAG 14 MEI 1935 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19335 rinses Juliana woont met het Belgische Koningspaar een grootsch ruiterfeest bij ^ofdiner tot besluit De ontvangst De Prinses naar het Ruiterfeest Het verdere programma Korte berichten Amerika bereid den dollar te stabiliseeren, als het niets verliest Rede van Morgenthau De Zwitsersche pers antwoordt Goering Het eerste Fransche MiddeTlandsche zee-eskader heeft een bezoek gebracht aan Napels Het Weer Belangrijke wijzigingen in de Duitsche diplomatie; Hitier minister van Buiten landsche Zaken? Engeland wacht met spanning Generaal Denain ten Vaticane DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Tsjang Kai Sjek's zege tegen de rooden De Balkan-entente Te Boekarest is een luchtconventie goedgekeurd TELEVISIE IN DUITSCHLAND NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 CL, Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek ^•M. Koningin Wilhelmina en H.K.H. Prinses Juliana zijn hedenmiddag te één uur, Belgische tijd, onder groot enthousiasme en hartelijk begroet door Koning Leopold en Koningin Astrid, per auto aan het koninklijk Paleis te Brussel aangekomen om er enkele dagen de gasten te zijn van jonge Belgische Koningspaar, dat zich reeds zoovele sympathiën in Nederland verworven heeft. hoewel dit bezoek niet officieel is zooals dat van Juli 1911 en een streng Particulier karakter draagt, zoodat geen breed militair eerbetoon (gelijk eer- llJds aan de Noorderstatie), de aankomst opluisterde, werd deze toch tot een plechtig en statievol vertoon. Te voren was niet bekend gemaakt kelken weg de Nederlandsche hofauto's zouden nemen, omdat de koningin den wensch moet hebben te kennen gegeven, dat alles, wat ook ^aar eenigszins naar een feestelijken intocht zweemde, achterwege bleef. ^et bezoek is dan ook van strikt persoonlijken aard en kan ook een ^atbiliebezoek genoemd worden, aangezien onze Vorstinne aan Koningin Astrid verwant is. heugenis aan wederzijds geleden verlies door den dood hangt nog over koninklijk samenkomen. Einde Februari van het vorige jaar schreed "°g Prins Hendrik uit ditzelfde paleis achter de doodsbaar van Koning Albert en was den volgenden dag getuige der troonsbestijging van den J°bgen Koning, die als kind nog de feestelijke begroeting had bijgewoond Van Neerlands Koninginne en haar Prinsgemaal te Brussel. Thans werd Koningin Wilhelmina als weduwvrouwe met haar dochter door den jongen Souverein ontvangen, die als Leopold III de vriendschapsbanden tusschen ®elgië en Nederland nauwer wil toehalen. (Van onzen redacteur) Zoning Leopold en Koningin Astrid badden persoonlijk allerlei maatregelen ge- boffen om de ontvangst hunner Neder- 'anösche gasten zoo hartelijk en tevens zoo V°0triaam mogelijk te doen zijn binnen het kade ®er van het intieme. Na de hoofsche ^êroeting r°bken Koningin Wilhelmina en Prinses ,uliana aan den ingang van het paleis (oningin Wilhelmina en Prinses zich terug in hare vertrekken en Sebruikten vervolgens de lunch. de lunch reed het Belgische Konings paar ''air, in groot gala naar de Cinquante- e ter bijwoning van een ruiterfeest. H.K.H. Prinses Juliana woonde dit ^"cours bij. Zij nam bij de Koninklijke a,"iUe van België plaats. 'n den loop van den middag legde onze 8eïa"t, z. Exc. jhr. mr. A. W. L. Tjarda Va® Starkenborgh Stachouwer, namens H.M. If °n'hgin Wilhelmina een krans neer bij het kraf van den onbekenden soldaat. diner ten paleize, waarbij de leden ons gezantschap met de echtgenoote onzen gezant zouden aanzitten, zou den» "an besluiten. ,"verden, waaronder buitengewoon veel Ne- g tan<iers die in Brussel wonen of voor deze Eenheid uit ons land, vooral uit Brabant, P overgekomen, hadden zich in den, om- 5j, Van het paleis verzameld om onze Vor- u nr'e vol geestdrift toe te juichen en eerbiedig ®*oeten. beidraChtlg strekte het in jong-groene schoon- Pralende park zich uit vóór de vorstelijke k^htie. Links in de laagte lag Noord se Ssel met den slanken Stadhuistoren als een 8etl's der oude maar immer jong blijvende baa 1 Van het aloude stadhuis, waar de gothiek 0Pstreving tot God volkomen heeft uit- de 68d- Twee gebouwen beheerschen nog immer siach^' titanische durf van een vorig ge- ge,. 1 stapelde angst en- huivering op tot een tijaChtsgebouw, terwijl de oudheid aan dezen dj^Pkele harer schoonste kunstwerken over- 2Qoais het Broodhuis e.a. rond de Groote h6^ 'l' Welk verschil! Ginds grootheid die tot v. °ntJering dwingt, doch óók even bizaar lijkt beid4ar 6611 gelijkelijk opklimmende schoon- ïv öie zich als verliest in het onaanzienlijke. VÓAw ur ons het breede paleis. <ioo men ook over den bouwstijl van het besfWijlen Koning Albert kort na zijn troons- tQrtl'J8lri§ inwendig omgebouwde paleis moge eeIetl' het imposante en majestatelijke valt tïtj ü't breede bouwwerk niet te ontkennen. ij0o^aarlÜk Koninklijk zijn de Nederlandsche w Vrouwen ontvangen. >1UJJ waren te voren in de gelegenheid een vOor ti?en bl'k te slaan in de vertrekken, die de Koningin en H.K.H. de Prinses Het Belgische vorstenpaar Juliana met gevolg zijn bestemd. Het paleis is een echt doolhof. Het al te nieuwe dat in 1911 nog aan zalen en kamers iets te opvallends gaf, is nu door de jaren verdreven. Goede smaak heeft de stoffeering geleid; de foorname meubelen zijn van een degelijke oudheid. De schoonste familiestukken hangen tusschen an dere prachtige schilderingen. Verlichting, ver warming enz. zijn naar de eischen des tijds. We doorliepen de met Oostersche en andere tapijten belegde vertrekken zoowel die, welke de Koningin en haar gevolg een vorigen keer in den linkervleugel bewoonden, als de salons, die thans voor Koningin en Prinses in gereedheid zijn gebracht. Koningin en Prinses hebben hare eigen slaap kamers, boudoirs, werkkamers en ontvangst salon, alsmede gemeenschappelijke zitkamer enz. Een groene dejeunerzaal, een rose-room- kleurige toiletkamer, 'n grijzen, rooden en groe nen salon... we zijn de oriëntatie kwijt geraakt bij ons uiterst vluchtig bezoek. Daar is nog de gele zaal, waar eens de Hollandsche kolonie door H.M. is ontvangen met daarnaast de bal zaal die tot eetzaal dient; een blanke empire- zaal, wit en goud met groote glinsterende kristalluchters. En dan de wintertuin, de mar merzaal, groen en rood, grootsch.... De hoogwaardigheidsbekleeder dien we spra ken en die ons vriendelijk inlichtte, legde in- tusschen nogmaals den nadruk op het verschil van het verblijf van 1911 en thans. Destijds was het een officieel bezoek, thans heeft de komst een strikt persoonlijk karakter. Na de lunch reden dan te twee uur Koning Leopold III en Koningin Astrid met groot gevolg uit in een, galastoet, omgeven door een eskadron bereden gidsen, ter bij woning van het grootsche ruiterfeest dat in het Cinquantenaire-paleis gebouwd des tijds ter viering van het halve eeuwfeest van België's onafhankelijkheid heden morgen was geopend. H. K. H. Prinses Juliana is ondanks het niet officieele karakter van Haar bezoek, toch in den statiekoets des konings naast H. M. Koningin Astrid naar het paarden- feest rereden. Het bewuste ruiterfeest was een groot internationaal concours-hippique dat door de Société Royale Hippique de Belgique werd georganiseerd ter gelegenheid van haar vijftig-jarig bestaan. Deze viering had reeds in 1934 moeten plaats vinden, maar is verleden jaar uitgesteld we gens den rouw over den tragischen dood van den zoozeer betreurden Koning Albert I. Ditmaal was het jaarlijksche concours- hippique bijzonder schitterend. Nederlandsche, Fransche, Italiaansche, Engelsche, Iersche en Zwitsersche ruiters wedijverden met de Bel gische. Alreeds was des morgens deze paardenwed- strijd aangevangen met de finale van het mi litaire kampioenschap. In den middag vonden enkele eindbeslissingen plaats. Z. M. Koning Leopold overhandigde persoonlijk den Prix du Roi aan den eigenaar van het beste renpaard. Aan de feestelijkheden werd ook deelgeno men door een eskadron Algerijnsche Spahi's uit Compiegne, die te ongeveer vier uur voor de vorstelijke personen een fantasia moesten uit voeren. Het laatste nummer was het toewijzen van den Prix des Habits Rouges de Belgique. Alleen de leden van den Cercle des Habits Rouges en van erkende jachtvereenigingen werden tot dezen wedstrijd toegelaten. De volgende dagen zullen de wedstrijden tot 18 Mei worden voortgezet. Woensdag zullen H.M. Koningin Wilhelmina en H.K.H. Prinses Juliana te elf uur een be zoek brengen aan het Nederlandsche Paviljoen op de Belgische Wereldtentoonstelling, waar de Nederlandsche regeeringscommissaris, oud minister mr. T. 4J. Verschuur en diens echtge noote aanwezig zullen zijn. Enkele vooraan staande personen zullen aan H.M. en H.K.H. worden voorgesteld door den Nederl. gezant. Den middag brengen Koningin en Prinses met de Belgische koninklijke familie door. Bij goed weder zal waarschijnlijk een rijtoer wor den gemaakt en ergens de thee gebruikt. Samenvallend met het concours-hippique heeft Woensdagavond een groot galabal plaats door de honderd jaar bestaande aristocratische vereeniging „Cercle Noble" in haar lokalen aan de Aarlenstraat. Daar zullen koning Leopold en Koningin Astrid en Prinses Juliana verschijnen. Donderdag 16 Mei brengt Koningin Wilhel mina nog een bezoek aan de paviljoens der Belgische Tentoonstelling om dan nog vóór de lunch de terugreis te aanvaarden. TSINGTAU, 14 Mei (Reuter). In een mijn bij Tsetsjwan aan den zijtak van den Sjantoeng-spoorweg naar Bosjan, ongeveer 80 K. M. ten Oosten van Si- nankoe heeft een ontzettende catastro fe plaats gehad. Het water drong in de mijn, waardoor 400 Chineesche mijn werkers en een Japansch ingenieur verdronken. Het water steeg in de schachten met een snelheid van 1 meter per seconde. Het reddings werk moest na 40 minuten worden afgebro ken, daar de pompen en de liften door het op treden van kortsluiting defect raakten. Men meende reeds dat alle in de mijn werkzame ar beiders, 600 in totaal, verloren waren, doch ge lukkig gelukte het, nog 200 mannen te redden. De betreffende mijn is het eigendom van een Chineesch-Japansche maatschappij. Zondagnacht heeft een zware storm, die ver scheidene uren onafgebroken woedde, de tele- loon-, licht en telegraafleidingen verwoest. Ongeveer 1000 kleine huizen en vele booten op de Jangtse werden beschadigd of wel geheel vernield. Een keurtroep van het leger van den keizer van Abessinië- De troepen worden thans naar Europeesch model geschoold door Belgische en Zweedsche oxideren WASHINGTON, 14 Mei. De Amerikaan- sche minister van financiën, Morgenthau, heeft Maandagavond een radiorede gehouden over de financieele politiek der Vereenigde Stalen. Ilij verklaarde, dat Amerika wel bereid is tot stabilisatie van den dollar, maar dat het dan ook de zekerheid wenscht, dat het daar door niet zal verliezen, wat het thans gewon nen heeft. Morgenthau voegde hieraan toe, dat de dollar op 't oogenblik volkomen gezond is. Hij besprak verder een financieele en monetaire zijde van Roosevelt's New Deal en zette den economischen achtergrond daarvan uiteen. De Amerikaansche natie moet uit den chaos op handels- en finan cieel gebied gered worden. Indien de wereld be reid is te streven naar stabilisatie van den bui- tènlandschen handel, aldus Morgenthau, zal Washington geen obstakel zijn. Wat den wereldhandel betreft is de finan cieele politiek der Vereenigde Staten gebouwd op het streven naar behoud van Amerika's aandeel in den wereldhandel. De bewering, dat de Ver. Staten door het ophoopen van goud den wereld handel, verlammen, is onjuist, daar hier tegen» over staat de gestegen wereldproductie van goulr Wel streeft Amerika er naar, in verhoogde mate zilver als valutametaal te gebruiken. Morgenthau toonde zich zeer optimistisch over de vooruitzichten van den wereldhandel. In het jaar 1934 is de buitenlandsche handel der Ver eenigde Staten naar de waarde gestegen in ver gelijking met de beide voorgaande jaren. Er zijn vele teekenen die wijzen op een voortgezet her stel in den wereldhandel. De verklaring van Morgenthau heeft te Was hington nog al eenige verrassing veroorzaakt. Sommigen zien hierin een uitnoodiging aan Groot-Brittannië. Morgenthau, zoo zegt men sprak wel degelijk namens de regeering, want, naar men weet, heeft hij zijn verklaring vooraf nauwkeurig met pre sident Roosevelt bestudeerd. De Republikeinsche Senator Snell zeide, dat Roosevelt klaarblijkelijk van meening veranderd is. BAZEL, 14 Mei. (Havas). Verscheidene Zwit sersche bladen, onder welke de „Neue Ziircher Zeitung" en de „Neue Berner Zeitung" pro testeeren in hun commentaren in krachtige bewoordingen tegen de uitlatingen van den Pruisisehen minister-president. De „Bund" schrijft-: „Noch het Zwitsersche volk, noch zijn pers zullen, zich door de Duitsche bedreigingen laten gelijkschakelen." en ,La Liberté" uit Frei burg in Zwitserland merkt op: „Göring weet klaarblijkelijk niet, dat bij verdrag is bepaald, dat Zwitserland steenkolen uit Duitschland koopt in verhouding tot het geld, dat de Duit- schers in ons land achterlaten." VERWACHTING: Matige tot krachti- gen veranderlijke wind, later afnemend uit Noordelijke richtingen, afnemende be wolking, aanvankelijk nog kans op re- gen- of hagelbuien, kans op nachtvorst, later zachter. Hoogste stand: 772.6 te Thorshavn. Laagste stand: 757.8 te Marseille. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind te De Bilt 14 Mei te 7.45 uur aan alle posteu: „Weest op uw hoede". Zon op 4.09 - onder 7.44 - Licht op 8.14 Maan op n.m. 3.41 onder v.m. 2.06 Volle Maan 18 Mei BERLIJN, 14 Mei. De correspondent van „Svenska Dagbladet" seint aan zijn blad: De Duitsche pers is den laatsten tijd, blijk baar op hoog bevel, ongewoon zwijgzaam omtrent de buitenlandsche politiek; ook omtrent de a.s. bijeenroeping van den Rijks dag wordt een groote geheimzinnigheid be waard. Naar wij vernemen staat een en an der in verband met het feit, lat eenige am bassadeurs door nieuwe persoonlijkheden zullen worden vervangen; Hitier zelf zal bin nen afzienbaren tijd de leiding van het Mi nisterie van Buitenlandsche Zaken overne men, met von Ribbentrop als Staatssecre taris. Ongeveer veertien dagen geleden heeft Hitier op de bijeenkomst der districtsleiders in München reeds verklaard, dat hij niet veel tüd beschikbaar had voor binnenland- sche zaken, wijl hij al zijn aandacht moest wijden aan de buitenlandsche politiek. De diplomatieke medewerker van de Daily Tel. maakt gewag van de ongewone belangstelling, waarmee men te Londen de rede van HiOer over Duitschlands buitenlandsche en militaire poli tiek tegemoet ziet. „Langs diplomatieke kanalen is aangeduid, dat Hitier den weg wenscht te effenen voor be sprekingen over het Europeesch program, vervat in de Fransch-Engelsche nota van 3 Febr." Wanneer Hitier zal spreken is nog niet bekend. Het is mogelijk dat hij nog afwacht of Laval hem op zijn terugreis van Moskou een bezoek zal bréngen, want het is bekend dat Laval overtuigd is van het nuttig effect van een gesprek tus schen hem en Hitier. „Er zijn aldus de medewerker twee aan gelegenheden, waaromtrent Europa met span ning Hitler's opvattingen wenscht te vernemen: le. De omvang, waarin hij bereid is mede te wer ken aan de collectieve organisatie "an vrede en 2e zijn houding t.a.v. bewapeningsbeperking. „Te Londen hoopt men dat Hitier construc tieve voorstellen zal doen en in die hoop heeft het Hoogerhuis zijn debat over de rijksverdedi ging een week uitgesteld. Naar Havas uit Londen verneemt zijn finan cieele kringen daar van oordeel, dat Hitler in zijn a.s. rede zal trachten de bezorgdheid, ge wekt door de recente verklaringen van zijn on der-leiders, te kalmeeren. Deze verwachting is gegrond op de overwe ging dat de Duitsche regeering van de Bank van Engeland een voorschot van 759.000 pond ster ling wenscht te verkrijgen voor de betaling van Engelsche uitvoeren naar Duitschland. VATICAANSTAD, 13 Mei Z. H. de Paus heeft hedenmiddag den Franschen minister van luchtvaart, generaal Denain, in audiëntie ont vangen. Generaal Denain begaf zich vervolgens naar den staatssecretaris, kardinaal Pacelli. Vierhonderd mijnwerkers in China tengevolge van een mijnramp verdronken. Hitler's a.s. rede in den Rijksdag wordt met spanning verwacht; geruchten gaan dat hij het ministerie van buitenlandsche zaken zal over nemen. Amerika bereid den dollar te stabiliseeren als het daardoor tenminste geen verliezen lijdt. Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana te Brussel. Donderdag wordt te Den Haag een protestver gadering gehouden tegen de manier van ver strekking van goedkoope groenten aan werkloo- Bij een garagebrand te Noordhorn (Gr.) is een 22-jarige monteur omgekomen. Hedennacht om twee uur gaat de zomertijd in. Men vergete dus niet hedenavond klokken en horloges één uur vooruit te zetten. Men blijft daardoor voor onaangename ver rassingen gespaard. KWEI JANG, 14 Mei (Reuter) Uit Kwei Tsjou wordt vernomen, dat de communistische troepen, welke hier kort geleden zijn verslagen, hun in Duitschland opgevoeden leider Tsju Teil hebben verloren. Nog vele dagen na zijn dood vluchtten zijn volgelingen voor de overwinnende troepen van Tsjang Kai Sjek, terwijl zij het stoffelijk over schot van Tsju Teh op een geïmproviseerde baar met zich droegen, bedekt met een roode vlag. Waarnemers van den regeerings-vliegdienst, welke over de communistische troepen vlogen, konden eerst niet zien, wat onder de vlag ver borgen lag, doch gevangen communisten hebben het verraden. Nu de communisten in Heine benden uiteen zijn gespat, die door de regeeringstroepen heen en weer worden gejaagd, weet men niet, wat met het lijk is gebeurd; vermoedelijk ligt het begraven in een onbekend graf in de bergen. BOEKAREST, 13 Mei. (Reuter.) De landen van de Balkan-Entente, Roemenië, Joego-Sla- vië, Griekenland en Turkije, hebben te Boeka rest beraadslaagd. De conferentie beschouwde het Fransch-Russische hulpverleeningspact als de basis van de toekomstige organisatie der vei ligheid in Oost-Europa. Verder werd beraad slaagd over de a.s. conferentie te Rome. Wijders werd besloten den handel alsmede de verkeersmiddelen uit te breiden. Er werd een postconventie opgesteld, terwijl goedkeu ring werd gehecht aan een luchtconventie. BERLIJN, 13 Mei (V. D.) In het gebouw der rijkspostdirectie te Potsdam, heeft heden een eerste vertooning plaats gevonden van televisie-beelden op grooten afstand ruim 20 K.M. waarbij ongeveer 200 vertegenwoor digers van de Duitsche pers aanwezig waren. Stand op Dinsdag 1 uur n.m.: 758.4 vorige stand 764.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1