Naar ordening FINANCIEN De „Hanze" bijeen RADIO-PROGRAMMA De weerstoestand Dagfilm WOENSDAG 15 MEI 1935 Middenstandsnooden Noodtoestand tuinbouw Donderdag 16 Mei 1935 Duurzaam karakter der regeling Nog steeds koud weer Bestuur en af deelingen werken hard aan het „O. S. B.- program Neem 'n AKKERTJE BOTTER OP DEN DIJK Met moeite in de haven van Hoorn gebracht Moeilijkheden van den export R.K. SLAGERSPATROONS Ordening en saneering besproken De Hooge Veluwe Anton van der Horst ziek Minister Steenberghe over *t wets ontwerp inzake ondernemers overeenkomsten Med ezeg genschap R. K. Handelshoogeschool Academische examens Apothekers-adsistent LEIDEN. Geslaagd mejuffrouw E. L. van Hoorn. Machinisten-examen Betere vooruitzichten blijven uit Stuurlieden-examen Waterleiding in Groningen 468e STAATSLOTERIJ De Bïlliton Mij. is voornemens ov?T een dividend uit te keeren van 8 p&' 7 pCt. het vorig jaar. i .Jj 1' to" De postvluchten Heden werd te Rotterdam de 53ste jaarver gadering gehouden van den Centralen Raad der „Hanze" in het Bisdom Haarlem. Om negen uur hedenochtend verzamelden zich de katholieke middenstanders, die uit het heele bisdom waren samengekomen, in de dekenale kerk van St. Laurentius, waar de zeereerw. heer Mol, geestelijk adviseur van de Rotterdamsche afdeeling. de H. Mis opdroeg voor het geestelijk en tijdelijk welzijn der Bondsleden. Hierna begaven de afgevaardigden en leden, waarvan vele getooid waren met het Hanze- insigne, naar de zaal van het „Bristol"-Hotel Coomans, waar tegen tien uur de vergadering werd geopend door den voorzitter, don heer E. J. M. Stumpel, die, nadat allen aan wezigen het Bondslied hadden gezongen, net woord nam tot het verwelkomen van de aan wezigen en tot het houden van enkele inlei dende beschouwingen. Spr. wees in den aanvang van zijn rede op c'en groeienden steun, dien de middenstand van burgerlijke en- kerkelijke overheden mag on dervinden vooral ook van de laatste. Als jongste bewijs hiervan noemt hij een verklaring van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent aan rector Bots, een verklaring, die sprekr ge machtigd is thans in het openbaar mede te deelen. Zij luidt: ,,In dezen tijd coöperaties op richten is strijdig met de liefde en daarom ongewenscht." Met luide instemming begroette de vergade ring deze verklaring. De voorzitter spoorde de leden aan met zulk een steun in den rug krachtig samen te wer ken met het hoofdbestuur, opdat door de or ganisaties al het mogelijke kan worden be proefd. vóór de hulp van de overheid waar om men vaak al te snel vraagt wordt in geroepen. Spr. wees daarbij op de werking der com missies van bijstand, waarin de afdeeling Am sterdam een voorbeeld geeft. Met applaus huldigde de vergadering de heeren De Wolf uit Purmerend, Jubileerend voorzitter van het fonds U. B. O., en Langeveld, administrateur van den Bond. De vergadering vereenigde zich met huld»;tl grammen aan H. M. de Koningin en aan Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent. De voorzitter der afdeeling Amsterdam, de heer Peters, onderstreepte de woorden van den voorzitter gewijd aan de commissie van bij stand, waarin de goede bestuurder zijn persoon en zijn ervaring ten dienste van zijn leden stelt en zoo veel goeds kan verrichten. Een tweetal aanwezige leden werd vervolgons aangezocht zorg te dragen voor de notulen van deze vergadering. Nadat van bestuurswege eern- ge mededeelingen waren gedaan, bracht de se cretaris, de heer Th. M. Dresné, een verkort jaarverslag uit, waaraan wij het volgende ont- leenen Het jaar 1934 bracht voor den middenstand geen wijziging ten-.goede. De omzetten liepen nog steeds verder terug, terwijl vooral- de vaste lasten slechts in een zeer langzaam tempo kon den verminderen. Kapitaal-vermindering bleef doorgaan en tal van bedrijven kwamen dan ook in financieele moeilijkheden. De verwezenlijking van het Ordenings-, Sa- neerings- en Beschermingsprogram, destijds tot behoud van het gezonde middenstandsbedrijf ontworpen, werd door de Haarlemsche organi satie naar krachten bevorderd. Door het Centraal Hanze-bureau werd nog een rapport uitgegeven, dragend als titel: „Kan de diocesane Bond, en zoo ja, in hoeverre, con creet medewerken aan de verwezenlijking van het O.S-B.-program?" Het resultaat van de actie begint reeds merk baar te worden. Tal van bedrijven trachten door verticale bedrijfsorganisatie ordening te krijgen. Gesteund echter door de Bedrjjfsradenwet- Verschuur, moeten ook de bedrijfsgenooten zelf de handen aan den ploeg slaan en zich vol doende voorbereiden op de mogelijkheden tot bedrijfsordening met behulp van de overheid. Met belangstelling wordt thans gewacht op wat door B. en W. van Amsterdam zal worden gedaan ten aanzien van de ordening in bepaal de middenstandsbedrijven. Waar ook in enkele andere plaatsen levens middelenraden waren opgericht, werd door het Centraal Hanzebureau een rapport uitgegeven, behelzende „doel, oprichting, samenstelling en werkwijze" van deze raden. Iedere maand verscheen 'n bondscirculaire, waarin steeds weer nieuwe actie-punten wer den aangekondigd. Deze met warmte geschreven maand-circulaires geven den plaatselijken bestu ren nieuw voedsel voor de activiteit in hun af- deelingen. Van meer dan één zijde mocht het Hoofdbestuur vernemen, dat steeds met belang stelling de bondscirculaire wordt tegemoetgezien. De maandelijksche vergaderingen van het Hoofdbestuur, voorafgegaan door die van het dagelijksch bestuur, waren steeds van beteeke- nis, zoowel door het aantal als door den aard van de behandelde onderwerpen. Een kleine greep bewees, dat ook in de af deelingen volop actief leven heerschte. Na een overzicht van de mutaties en de werkzaamheden in de verschillende bonds organen eindigt het verslag met een oprecht dankwoord aan den geestelijken adviseur, wiens bezielende medewerking het hoofdbestuur voort durend aanmoedigt. Den secretaris werd voor dit verslag dank ge bracht. Voor een vacature in den Middenstandsraad, ontstaan door het bedanken van den heer Struycken, had het bestuur den voorzitter, den heer Stumpel, aangesteld. De vergadering ging met dit voorstel accoord. Na een opwekking tot grootere belangstelling in het „Comité van Actie voor het Midden standsbedrijf" kwamen de voorstellen van de afdeelingen aan de orde. Om half één werd de vergadering afgebroken voor de koffietafel. Hedenmiddag werd door allen gezamenlijk een bezoek gebracht aan de AT.O.S. de Ai- gemeene Tentoonstelling op Slagersgebied welke georganiseerd werd in het Verenigings gebouw op het Stationsplein te Rotterdam, waar gisteren de Ned. R. K. Hanzebond van Slagers patroons zijn jaarvergadering hield. bij Hoofdpijn, Zenuwpijn, Vrouwenpijn groote moeite hebben de schipper en zijn knecht het schip drijvende gehouden. Na een angstig uur werden de noodseinen opgemerkt door twee „bunschoters", de Bu 99 en de Bu 164, schippers H. Hëine en P. Zwaan Dezen hebben de Harderwijk 41 op sleeptouw genomen en in de haven van Hoorn binnen gebracht. Hedenmorgen, half drie; is door het slechte weer en den plasregen de botter „Harderwijk 41", schipper P. Petersen, den koers kwijt ge raakt en bij de Nek in het Hoomsche Hof op den dijk geslagen. De botter geraakte daarbij het roer kwijt en kreeg een lek. Het water stroomde naar binnen en met zeer Ter bespreking van den noodtoestand, welke in den tuinbouw-export bestaat, is Dinsdag middag te Den Haag een buitengewone alge- meene vergadering gehouden van de veiling- vereenigingen in de provincie Zuid-Holland. Deze vergadering stond onder leiding van den voorzitter der Prov. commissie van Veilingver- eenigingen in deze provincie, den heer J. Ba- reno'se uit Poeldijk en werd bijgewoond door den Regeeringscommissaris voor den Tuinbouw, tevens voorzitter van het Centraal Bureau van Veilingen in Nederland, den heer F. V. Valstar en Mr. Niemoller, secretaris van dit bureau. Mr. Niemoller heeft een uiteenzetting ge geven van de afgesloten handelsverdragen. De heer F. V. Valstar betoogde dat de Regee- ring zeker de moeilijkheden van den tuinbouw wel kent en tracht verbeteringen aan te bren gen. Deze week worden opnieuw besprekingen gehouden met de Duitsche commissie, waar de export-gelegenheden worden behandeld. Hoe de regeering zich ook zou verweren, de Regeering en ooi spr. als Regeeringscommissa ris hebben de overtuiging dat de moeilijkheden op exportgebied met Duttschland dit jaar bui tengewoon groot zullen zijn en ieder oogenblik verrassingen zijn te verwachten. Verschillende sprekers hebben daarna het woord gevoerd, waarna de vergadering tenslotte de volgende motie met algemeene stemmen aannam en besloot nader een schrijven aan de regeering te richten. De Prov. Veilingorganisatie in Zuid-Holland, omvattende den geheelen tuinbouw in deze pro vincie en allergrootste gedeelte van den tuin bouw in Nederland, in algemeene vergadering bijeen; overwegende, dat de beschikbare beta- lings-contingenten voor den uitvoer van groen ten en fruit naar Duitschland gedurende het tweede kwartaal van het vorig jaar is uitge voerd; overwegende, dat daardoor voor meer dan de helft der hoeveelheid, welke vorig jaar naar Duitschland is geëxporteerd, thans geen afzetgebied te vinden is: overwegende dat vol komen ontwrichting van de groenten- en fruitmarkt het gevolg zal zijn; spreekt als haa- overtuiging uit, dat de tuinbouw in Zuid-Hoi- land de meest arbeids-intensentieve tak van het Nederlandsche bedrijfsleven is -n daardoor aan den ondergang wordt prijs gegeven, tenzij het aantal betalingscontingenten door Duitsch land belangrijk wordt verhoogd; besluit deze motie ter kennis te brengen van den Minister en de pers. In het verenigingsgebouw „St. Josephgezel- len" te Rotterdam is Dinsdag de zeventiende jaarvergadering begonnen van den R.K. Hanze bond van slagerspatroons, onder voorzitterschap van den heer G. C. Scholtes. Ter gelegenheid van deze jaarvergadering is in hetzelfde gebouw een interessante tentoonstelling op slagerij - gebied, de A. T. O. S. geopend, waaraan een nationale vakwedstrijd verbonden is. De voor zitter de heer Scholtes schetste in zijn ope ningsrede de moeilijkheden, waarmede de be drijven onder de huidige tijdsomstandigheden hebben te kampen en hij sprak den wensch uit dat de leden er in mogen slagen dezen moeilijk heden het hoofd te bieden. De jaarverslagen werden goedgekeurd. Lang durige discussies volgden over de voorstellen tot contributieverlaging. Doordat de begroo- tingspost, waarop 14.000 aan contributie stond vermeld, werd goedgekeurd, kwamen de voorstellen te vervallen. De begrooting werd met algemeene stemmen aangenomen. In de contributie zal geen verandering worden ge bracht. De heeren G. C. Scholtes, F. van Gelooven, J. de Lange en J. Schattorjé werden met alge meene stemmen als bestuursleden herkozen. Aan de orde was daarna het zeer belangrijke punt van bespreking: de ordening en saneering van het vleesch- en vleeschwarenbedrijf in ons land. Drs. H. L. Jansen hield een zeer uitvoerige beschouwing over deze kwestie. Spr. legde er den nadruk op dat men van wet telijke regelingen van bovenaf weinig heil kan verwachten. Het bedrijfsleven zelf moet regelend optreden. Dit optreden moet bestaan in het stichten van een centrale, gevormd door ver schillende groepen van de afzonderlijke bedrij ven. Het doel van de centrale is regeling en be hartiging van de belangen der verschillende groepen in den meest uitgebreiden zin, met in achtneming van de belangen der gebruikers. Hierna werden de afdeelingsvoorstellen behan deld. Wat eon voorstel betreft waarin het hoofdbe stuur wordt opgedragen zoo spoedig mogelijk de noodige maatregelen te treffen ten einde te ge raken tot landelijk erkende en tevens vastge stelde normen voor vakbekwaamheid in het sla- gersbodrijf betreft, deelde Drs. Jansen mede dat reeds een wetsontwerp tot het regelen van ves- tigingseischen is ingediend. Spr. zeide stelling te moeten nemen- tegen het voorstel van de R. K. slagersvereenglng „Breda", waarin zij het hoofdbestuur verzoekt er bij den Minister van Economische Zaken op aan te drin gen het slagersbedrijf in te schakelen in de landbouwcrisiswet. Verschillende afdeelingen voerden daarna over het voorstel tot saneering het woord. ^Nadat de heer Jansen nogmaals scherpe critiek op het voorstel had uitgeoefend werd het door de afd. Breda ingetrokken. Na eenige discussie werd het hoofdbestuur met algemeene stemmen ge machtigd tot de op te richten centrale toe te treden. De communist Schalker heeft aan de minis ters van Financiën en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen o.m. gevraagd of de Regee ring wil mededeelen, op welke wijze het Riik zich financieel verbonden heeft in verband met de overdracht van het landgoed „De Hooge Ve luwe" aan een daartoe opgerichte stichting. De Nederlandsche Bachvereeniging bericht ons, dat de uitvoering welke Vrijdagavond eJc in de Oude Kerk te Amsterdam zou worden gegeven, wegens lichte ongesteldheid van den dirigent Anton van der Horst, niet zal kunnen doorgaan. De Hohe Messe, welke 29 Mei ln de Groote Kerk te Naarden wordt uitgevoerd, behoeft niet te worden uitgesteld. HUIZEN, 1875 M. KRO 8.00—9.15 Gramofoon NCRV 10.00 Leger des Hcils- kwartiertje 10.15 Morgendienst 10.45 Gramofoon (Joh. cle Heer zingt) KRO 11.00—11.30 Tschaikowsky-programma (gra mofoon) 11.3012.00 Godsdienstig half uurtje door pastoor L. H Perquin O.P. 12.01—12.15 Politieberichten 12.15—12.30 Gramofoon 12.302.00 Lunchconcert door het Kro-orkest NCRV 2.00 Cursus Fraaie Handwerken 3.00 Vrouwenhalf uurtje 3.30 Gramofoon 4.00 Bijbelle zing 5.00 Cursus Handenarbeid 5.30 Gramof 6.00 Cello-planorecital 6.45 CNV-kwartlertje 7.00 Politieber. en Pers- ber. v. h. Ned. Christ. Persbureau 7.15 „Een kwartiertje Radio-reportage', event, gramofoon 7.30 Weekoverzicht 8.00 Vaz Dlas 8.0510.30 Opwekkingsavond ten behoeve der Vrije universiteit 10.30 Vaz Dias 10.3512.00 Gramofoon. HILVERSUM, 301.5 M. AVRO 8 00 Gramofoon 9.00 Het ensemble Llsmonds 10.00 Morgenwijding 10.15 Muziek ter nabetrachting 10.30 Het ensemble Lis- monde 11.00 Knipcursus 11.30 Gramo foon 12.00 Het Cantabilé-orkest 1.45 Het Avro-Octet 3.00 Naaicursus 4.00 Half uur voor zieken en ouden van dagen 4.30 Gramof. 4.45 Voor grootere kinde ren 5.30 Kovacs Lajos 6.30 Sport- praatje: Han Hollander 7.00 Kovacs La jos 7.30 Disco-nieuws 8.00 Vaz Dias 8.05 Het omroeporkest 9.35 Radiotoo- neel. „De Roode Bouffante" 10.10 De Avro-Decibels 11.00 Vaz Dias 11.10 12.00 Het orkest van Xlona Palmay. LUXEMBURG, 1304 M. 8.05 Gramo- foonmuziek 12.20 Middagconcert door het Radio-Orkest o. 1. v. Henri Pensls. Im Reiche des Indra, Llncke. De Roos van Stamboul, Fall. Serenade, Widor. Chant hindou, Rlmski-Korsakow. Isoline, ballet. Messager. Isleglio Serenade. Mirandola. De Drie Musketiers, Friml. Down South, Mydd- leton 1.20 Koersen. Daarna gram.muzlek 6.35 Gevarieerd concert en dansmuziek 7.45 Gramofoonmuziek 8.25 Gramo- foonmuziek 9.00 Gevarieerd concert door het Radio-Orkest o. 1. v. Henrl Pensls. Ron de d' Enfants, Honegger-Salabert. Donna Diana, Reznicek. Serenade, Gounod. A tol, Czibulka. Czardas uit „Coppélia-Ballet", Delibes 9.30 Zang door Else Jansen. Das erste Vellchen, Mendelssohn. Gruss, idem. Schneeglockchen, Schumann. Frtih- lingsnacht, idem. Frühlingstraum, Schu bert, lm Frühlint, idem. Gott im Frühling, idem. Minnelied, Brahrps. In meiner Hei mat, Trunk. Liebesfeiér, Welngartner. Daar na gram.plaat 10.05 Dultsch concert door het Radio-orkest o. 1. v. Henri Pensls. Sere nade, Unger. Serenade voor cello en orkest. Volkmann. Soliste: Dodja Feldin 10 30 Gramofoonmuziek 10.50 Dansmuziek van gramofoonplaten. BEROMUNSTER, 539.6 M. 6.20 Gra mofoon 7.35 Gramofoon 8.10 Populair doneert: Het Omroeporkest 9.30 Voor Zwitsers in het buitenland. BOEDAPEST, 549.5 M. 7.50 Uit de Kon. Hong. Opera: „La Gioconda", Ponchielli 11.30 Zigeunerkapel. BERLIJN, 356.7 M. 4.20 Negen liederen v. Krieger 4.50 Het Karin von der Heyde- kwartet 6.20 Meisjeszang 7.40 Kathe Heinemann piano 8.3012.20 Dansmu ziek 8.30 Omroepkleinorkest. BRUSSEL I, 483.9 M. 12.15 José Schnyders' orkest 5.20 Gramofoon 5.50 Orgelconcert: Marcel Dupré 6.50 Kamerconoert 7.25 Gramofoon 8.20 Het Salonorkest 10.2011.20 Concert. BRUSSEL II, 321.9 M. 12.17 Gramo foon 1.202.20 Gramofoon 5.20 Gra mofoon 7.35 Gramofoon 8.20 Het Ra- diosymphonie-orkest 9.20 Het Radlosym- phonie-orkest 10.2011.20 Gramofoon. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 10.35 Volksllederenconcert 12.20 Het Mtlnch. Symphonle-orkest 2.05 Gevar. concert 4.20 Populair concert: Max Gtinther's or kest 5.40 Planoduetten 7.20 Vocaal concert. DROITWICH, 1500 M. 11.25 Orgelspel: Henry Croudson 12.10 Het Rutland Square en New Victoria-orkest 1.20 Gra mofoon (nieuwe opnamen) 4.10 Gramo foon 5.05 Orgelconcert: Gilbert Mills 5.35 Dansmuziek 7.40 Gramofoon 8.20 Concert: j. Armstrong, tenor en H. Bronk- hurst, piano 8.50 Variété-progr. 10.33 Het BBC-orkest 11.35—12.20 Het BBC- dansorkest. HAMBURG, 331.9 M. 12.50 Münchens Symphonie-orkest 2.40 Vroolljk concert 7.20 „Halka", opera van1 Moniuszko 8.30 Dansmuziek 12.20 Het Omroepor kest en SA-stafmuziek, KALUNDBORG, 1261 M. 12.20—2.20 Concert 3.05 Het Omroeporkest. Ca. 3.55 Pianorecital 8.20 Kamermuziek 9.20 12.20 Dansmuziek v. d. oudere generatie: Het Omroeporkest LANGENBERG, 455.9 M. 2.35—3.05 Jeugdkoor 4.20 Kamermuziek 5.20 Het Omroepkleinorkest 7.20 De Mannen- zangver. Liedertafel 1888 Dortmund-Herne 8.30 Het Omroeporkest 10.5012.20 Vroolljk progr. MILAAN, 368.6 M. 5.25 Concert 7.35 Gev. concert. PARIJS, 1648 M. 12.35 Kamermuziek 9.05 Het Nat. Orkest 10.50 Dansmu ziek. PARIJS, 312.8 M. 12.25 Gramofoon 12.45 Concert. ROME, 420.8 M. Symphonieconcert. TOULOUSE, 328.6 M. 7.40 Operette concert 8.05 Operetteconcert 8.35 Or kestconcert 8.50 Salonorkest 9.20 Con cert 10.00 Symphonie-concert 10.05 Schumann-concert 10.40 Liederenvoor- dracht 11.05 Jazzconcert 11.35 Mili tair concert 11.55 Operette-aria's 12.05 Zigeunerorkest 12.4012.50 Dansmuziek. WEENEN, 506.8 M. 8.20 Het Omroep orkest 10.30 Concert 12.001.20 Dans muziek, 5.25 Concert 9-10 VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Verschenen is de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake het wetsontwerp ver bindend en onverbindend verklaren van onder- nezrersavereenkomsten. Het doet den Minister van Economische Zaken genoegen, dat vele leden zich met de voorge stelde regeling konden vereenigen. Inderdaad wordt dit voorstel door het geheele Kabinet warm ondersteund. De minister zal naar beste vermogen trachten, de eventueele bezwaren, welke zich bij de toepassing van dit wetsont werp, wordt het wet, zouden kunnen voordoen, zooveel mogelijk te ondervangen. Inderdaad moet het wetsontwerp worden be schouwd als een eerste schrede op den weg naar een meer geordend bedrijfsleven, maar waartoe deze weg zal voeren,, kan nochtans niet met zekerheid worden gezegd. De positie van den ondernemer is in menig opzicht een andere geworden, dan veronder steld wordt door de leden die tegen het wets ontwerp ernstig bezwaar hadden. De zelfver antwoordelijkheid van den ondernemer heeft zich in sterke mate ontwikkeld tot medever antwoordelijkheid voor alle bij de onderneming betrokken groepen. Neemt men de uit het Be drijfsleven zelf opgekomen, ontwikkeling in aanmerking, dan wordt de tegenstelling tus- schen wat thans reeds bestaat en wat de re geering met dit wetsontwerp beoogt, veel min der principieel. En reeds in menig opzicht is de contracte en bedrijfsvrijheid van overheids wege aan beperking onderworpen. De minister staat in ieder geval niet achter bij den voorzitter van den raad van ministers in waardeering voor den drang tot eigen initia tief en van hem zijn geen maatregelen te ver wachten, die de middelmatigheid tea troon zullen verheffen. Van opheffing der concur rentie is in het wetsvoorstel geen sprake, slecl)ts van een beknotting harer uitwassen. De minister bevestigt gaarne, dat het niet in zijn voornemen ligt, ondernemersovereen komsten verbindend te verklaren, welke de strekking hebbea, te geraken tot een gesloten bedrijf. Het ligt geenszins in de bedoeling, in het bedrijfsleven in zijn ganschen omvang een kunstmatige prijsbepaling ten gunste van een bepaalde bevolkingsgroep te bewerkstelligen. De minister is zich van de gevaren, welke bij een eenzijdige en te gemakkelijke toepassing voor de volkswelvaart dreigen, te zeer bewust om niet het stellige voornemen te koesterea, slechts met de grootst mogelijke behoedzaam heid in het bedrijfsleven in te grijpen en ook het onderlinge overleg tusschen de onderne mers voldoende recht te laten wedervaren. Aan het middel waarmee sommige leden het verbrulkersbelang tegen particuliere mono polies zouden willen zien beschermd, t.w. de stichting in bepaalde gevallea van openbare bedrijven door staat, provincie en gemeente, kan de minister zijn medewerking niet ver- leenen. Ongetwijfeld vormen overeenkomsten tus schen ondernemers, betrekking hebbende op hun onderlinge economische verhoudingen, het object der voorgestelde regeling, maar de toepassing daarvan zal alleen kunnen geschie- dea als het algemeen belang dit eischt. Daar om zal ook aan de werknemers gelegenheid moeten worden geschonken, hun oordeel uit te spreken. De minister meent, dat den arbeiders bij het scheppen van meer geordende verhoudingen in het bedrijfsleven gelegenheid tot medewerking moet worden gegevea. Wordt medezeggenschap in dezen zin opgevat, dan wil de minister gaar ne erkennen, dat de mogelijkheid tot deze medewerking in het wetsvoorstel een begin van verwezenlijking vindt. De Minister moet ten stelligste ontkennen, dat er een verschil zou bestaan tusschen het standpunt, dat de regeering aanvan kelijk ten aanziea van het ontwerp innam, en dat, in December door haar aanvaard. Van den aanvang immers heeft zij het onderhavige wetsontwerp beschouwd als een maatregel, waaraan duurzaam behoefte zou bestaan. De regeering kan niet volledig instemmen met de meening van andere zijde geuit, dat de regeering van gevoelen zou zijn, dat het ont werp hoofdzakelijk strekt tot leniging van den crisisnood in het bedrijfsleven. De voorgestelde regeling is niet in hoofdzaak met dat doel in een ontwerp van wet neergelegd. Dit immers ware in strijd met de opvatting der regeering, dat structureele wijzigingen in het economisch leven de indiening van dit ontwerp vereischen. Voor wat betreft de verbindendverklaring zullen, in den algemeenen maatregel van be stuur zoo noodig bepalingen worden opgenomen, welke ten doel hebben verstarring van het be drijf tegen te gaan. Ook zullen bepalingen moeten worden op genomen, welke het mogelijk maken loopende contracten af te wikkelen zonder hiermede in strijd te komen met de verbindendverklaring. Ter geruststelling kan de minister mede deelen, dat onder de te stellen voorwaarden waarborgen tegen prijsopdrijving niet zullen ontbreken. Ten slotte zullen regelen moeten worden gesteld, welke de belangen van afnemers, we- derverkoopers, verwerkende industrieën en le veranciers beschermen. Bij de onverbindend- verklaring zullen in den algemeenen maatregel van bestuur bepalingen worden opgenomen, welke beoogen te verhinderen, dat de onver- bindendverklaring een ongebreidelden concur rentiestrijd tusschen de bedrijfsgenooten ont ketenen zal. TILBURG. Geslaagd aan de R. K. Handels hoogeschool, hoogeschool voor sociale en eco nomische wetenschappen, voor het propaedeu- tisch examen in de handelswetenschappen de weleerw. heer G. W. A. Smulders uit Lieshout. NIJMEGEN. Geslaagd voor het doctoraal exa men in de rechten de heer N. L. J. Brutnsroa te Nijmegen. LEIDEN. Geslaagd: candidaatsexamen wis- en natuurkunde, letter F, mejuffrouw T. A de Vries. Candidaatsexamen Indisch recht mejuffrouw C. H. G. van der Graaft. AMSTERDAM. Bevorderd tot doctor ln de Rechtsgeleerdheid op proefschrift: „De verkrij ging van de onafhankelijkheid der Philippij- nen" de heer mr. J. A. E. Buiskool, geb. te Koedijk. LEIDEN. Doctoraal examen geneeskunde, de heeren A. B. Khohonggiem en N. Wakkle. AMSTERDAM. Geslaagd de dames A. E. W. H. Janssen, Venlo; M. J. Cornells, Nieuwvliet; J. G. Coers, Arnhem. DEN HAAG. Geslaagd voor diploma B. de heeren H. Sloof te Heerjansdam, Ch. Masson te Groningen en P. H. Kom te Rotterdam. tmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Sedert de maand April, die over het alge meen ongunstig weer, te lage temperatuur, te veel regen en veel te weinig zonneschijn heeft gebracht, is de weersgesteldheid in Mei, na een korte, veel belovende verbetering er toch niet op vooruitgegaan. Wel hebben we in het begin enkele warme dagen gehad en is het weer droog en zonnig gebleven, maar de temperatuur is na die warme dagen geleidelijk blijven dalen totdat gisteren de recordgrens is overschreden, toen de morgentemperatuur lager was dan zij in de laatste veertig jaren op dien datum ooit is geweest. Bovendien was het weer geheel om geslagen en regenachtig geworden. Wel nooit hebben we in die vier decennia zulk een invasie van ijskoude lucht gehad als gisteren, toen over het geheele gebied der Noordzee, Skandinavië en de Oostzee eenkrach- tige Noordelijke tot Noordoostelijken wind woei en de temperatuur overal in dat gebied tus schen nul en vijf graden boven nul lag, terwijl op tal van plaatsen in Skandinavië sneeuw viel. De koude-invasie is dit jaar sterker en langduriger dan in vele jaren het geval is ge weest, waarbij nog komt, dat de algemeene weerstoestand over de Noordelijke helft van Europa voorloopig weinig verbetering in het vooruitzicht stelt. Zoolang de luchtdruk hoog blijft in het Wes ten en laag in het Oosten, blijft koude lucht uit het Noorden toevloeien en deze algemeene luchtdrukverdeeling ls, zooals de ervaring leert, in dezen tijd van het jaar meestal lang van duur. In den Noordelijken luchtstroom ontwik kelen zich dan telkens nieuwe depressies, die over Skandinavië trekken en in onze omge ving buiig en in elk geval koud weer veroorza ken. Men zal daarom tijdelijke opklaringen voorloopig niet moeten beschouwen als hoop gevend. Een groote, meer algemeene en blij vende verbetering van het weer zal waarschijn lijk nog eenigen tijd uitblijven. (Nadruk verboden) DEN HAAG. Geslaagd voor 3en stuurman groote stoomvaart J. Alenson en F. H. C. Aarts. B. en W. van Groningen hebben' Dinsdag middag aanbesteed het leggeflt van een gas persleiding en een waterleiding in de gemeente Groningen, een waterleiding in de gemeente Haren en drie zinkers in de gemeente Gro ningen. Het laagst werd ingeschreven door de N.V. Aannemingsmaatsohappij v.h. firma C. de Ruyter te Amsterdam voor f 124.200. (Niet officieel) 5de klasse, 3de lijst Trekking van Woensdag 15 Mei 1935 Hooge Prijzen 5000— 2784 400.— 3046 13817 15293 17669 20938 200— 18901 100— 1517 4060 8581 9137 9242 10711 11840 13626 13970 20615 20732 Prijzen van 70 84 266 390 484 655 699 781 1052 1100 1114 1150 1381 1404 1492 1528 1683 1755 1805 2111 3194 3272 3356 3640 3761 4030 4300 4311 4482 4928 4933 4993 5242 527C 5317 5356 5407 5410 5467 5469 5928 6209 6285 6576 6844 6946 6967 7137 7215 7305 7514 7660 7964 8107 8511 8551 8597 8602 8853 9076 9109 9251 9341 9440 9679 9738 9962 10279 10503 10539 10615 10733 10777 10788 10836 11002 11064 11125 11283 11360 11585 11587 11652 11734 11815 11957 11972 12182 12262 12275 12314 12391 12531 12730 12807 12822 12870 12956 13176 13214 13389 13532 13618 13636 13670 13672 13791 14031 14150 14236 14286 14421 14569 14599 14718 14853 14858 14899 15246 15312 15376 15460 15615 15659 15660 15972 16150 16167 16184 16195 16258 16268 16335 16338 16343 16504 16636 16653 16820 17111 17116 17226 17421 17468 17481 17733 17923 18008 18124 18307 18448 18502 18611 18648 18914 19011 19389 19492 19620 19850 19987 20127 20154 20302 20608 Nieten 37 40 97 100 248 270 321 363 409 514 581 603 616 652 682 690 776 832 1011 1015 1046 1048 1111 1189 1238 1250 1278 1289 1294 1423 1461 1676 1677 1678 1686 1804 1831 1371 1891 2007 2087 2151 2172 2239 2283 2309 2325 2329 2340 2450 2494 2560 2612 2730 2763 2850 2876 2888 2907 2909 2916 3110 3168 3209 323J 3244 3316 3370 3402 3406 3444 3451 3509 3536 3575 3602 3630 3696 3755 3762 3800 3843 3852 3866 3897 3919 3973 4016 4091 4157 4176 4188 4224 4258 4293 4344 4366 4434 4440 4446 4544 4557 4579 4615 4666 4677 4679 4695 4728 4743 4801 4827 4932 4959 4987 4989 4990 5013 5049 5050 5139 5144 5197 5214 5216 5260 5387 5430 5574 5582 5610 5636 5653 5669 5742 5806 5838 5844 5922 5945 5954 6008 6037 6070 6075 6111 6126 6190 6198 6244 6248 6270 6329 6414 6428 6480 6526 6548 6550 6577 6613 6666 6711 6719 6768 6777 6796 6843 6853 6933 6939 6966 7043 7079 7091 7174 7184 7227 7242 7299 7325 7343 7374 7383 7394 7404 7458 7471 7513 7529 7536 7558 7566 7567 7576 7587 7630 7664 7677 7686 7687 7690 7769 7799 7853 7863 7867 7885 7902 7914 7943 7979 8013 8055 8059 8078 8085 8160 8190 8331 8358 8371 8398 8407 8423 8460 8531 8535 8561 8566 8624 8699 8714 8792 8816 8855 8926 9061 9065 9139 9170 9194 9208 9231 9254 9267 9476 9537 9599 9642 9663 9803 9852 9873 9878 9963 9999 10007 10069 10098 10101 10175 10223 10245 10250 10259 10312 10318 10366 10424 10582 10607 10613 10638 10656 10710 10752 10825 10882 10918 10956 10959 11011 11072 11095 11108 11151 11228 11239 11291 11403 11408 11559 11591 11644 11646 11691 11699 11702 11735 11747 11756 11761 11793 11834 11861 11948 11999 12006 12035 12161 12175 12176 12177 12178 12193 12258 12341 12462 12545 12612 12627 12648 12656 12687 12764 12823 12829 12862 12884 13015 13051 13087 13088 13178 13252 13328 13329 13410 13414 13527 13533 13566 13640 13693 13723 13749 13756 13786 13886 13890 13891 13963 13983 14055 14058 14070 14111 14138 14164 14169 14215 14257 14270 14316 14345 14351 14562 14572 14615 14728 14793 14798 14817 14829 14873 14881 14951 15033 15042 15063 15066 15076 15153 15166 15189 15235 15243 15292 15439 15505 15536 15569 15581 15666 15784 15795 15814 15851 15878 15903 15925 15981 16004 16053 16065 16112 16152 16178 16186 16273 16301 16310 16348 16377 16446 16450 16465 16479 16497 16512 16664 16695 16713 18774 16932 17126 17191 17201 17250 17273 17307 17339 17399 17476 17552 17561 17587 17592 17603 17695 17698 17725 17775 17823 17839 17842 17891 17902 17905 17921 17924 17946 17956 18020 18098 18205 18249 18251 18282 18292 18313 18321 18343 18389 18453 18465 18492 18554 18566 18616 18617 18803 18808 18820 18880 18972 18997 19047 19113 19226 19354 19430 19539 19560 19595 19597 19632 19695 19755 19764 19811 19839 19845 19941 19982 19988 20024 20029 20116 20135 20173 20212 20309 20556 20562 20680 20692 20718 20751 20770 20776 20840 20846 20879 20931 20977 20987 De Vereeniging voor den Effecten^\j;i te Amsterdam heejt beslotende p. ten aanzien waarvan de conversie "■„uït gische leeningen is afgewezen, voorloovj.,, in de prijscourant te zullen blijven no Het bestuur der Luxemburgsche ben'f* sloot eveneens tot voortzetting van teering van niet geconverteerde s,mf naast de noteering van de wel geconven de leeningen. toft* De Belgische premier verklaarde Sts aan de journalisten o.m. het volgende. mand is nog onwetend van de fatale "P volging der feiten, der vergissingen tegenslagen, die over ons het onhen f devaluatie hebben gebracht. Een iedef jPp er zich thans rekenschap van, dat dej ^l luatie het minste kwaad is en dat df" el<- eenige middel is, om den kring zonder de, die ons omgaf, te breken. tie De Stoomvaart Mij. „De Maas" 1934, na afschrijvingen, een verlig' -A. van f 556.284 tegen f 87.047 het vofV gic'1 De „Straits Times" meldt, dat ernstig bezorgd maakt over den 9 welke bezorgdheid gelegen is in de dat Ned.-Indië, als de gulden zou dep" ren zou trachten den rubber-uitvoer J ji grooten, n.l. van bevolkingsrubberoma bevolking als zij meer guldens voor rubber krijgt, meer zou gaan tappen e uitvoerrecht door de devaluatie niet j^i effectief zou zijn. Het blad ziet °vehtd hoofd, dat in dit geval het uitvoerrec inlandsche rubber zou worden verhooy rndit^1; Het bijzonder uitvoerrecht voor f"" pt' bevolkingsrubber is met ingang van a.s. op een grondslag van negen CJ- halve K-G. droge rubber vastgesteld. i, 1 Mei was het uitvoerrecht 8 centDe.fli ingevoerde verhooging houdt verbana de verhooging van het restrictie-Perc voor het tweede kwartaal en een jjpl' verhooging tot 35 pCt. voor de tweed* van 1935. Volgens geruchten zullen twee W>' landsche gedwongen leeningen in Ru. land worden uitgegeven. De eerste za M eeren van 500 tot 700 millioen Mark de verzekeringsmij en worden onderga' ft tegen 98'A pCt. en een rentevoet va, ft* pCt. De tweede leening zou een s00.*^ volksleening zijn en het karakter dra9e.f een vooruitbetaling van belastingenyf aan faciliteiten, in het bijzonder veLn1iiit: der belasting op het inkomen, ve„j i zijnEr is sprake van een leening van milliard Mark tegen 2V2 a 3 pCt. De Frankfurter Zeitung" meldt, - geen besprekingen plaats vinden 11* de Duitsche Rijksbank en Londen oVe crediet van 750.000. Morgenthau's rede over de valuta-O^1 f heeft te Londen groote teleurstelling - i* wekt, omdat deze concrete verklaring .f plannen mist. De verdediging van M'°pil' thau van het opstapelen van goud rika, hetgeen geen bewaring van worden genoemd, volgens hem, wërd sc gecritiseerd. Morgenthau's valuta-rede heeft t° schillende meeningen te New-York nfyt ding gegeven. Een van deze me?/1, luidt, dat de regeering is opgeschTm1i de inflatie-geruchten, in verband 1,1M bonus-wetMen acht het niet uitBy^ dat Roosevelt zich zal laten overhd*I- 2 milliard aan de oud-strijders Q°~ tfO? keuren. Bankkringen verklaren, do*1 A genthau beter zou hebben gedaan, eeJ:eii\ bilisatie aanbod te doen, dan te met een verdere dollar-devaluatie, 1 0ct'' ook andere landen nog tot devaluatie v ten overgaan. Senator Thomas zal bij den Ame^jé schen Senaat aandringen op een ij11 t tionale valuta-stabilisatie, waartoj Vereen. Staten het initiatief zouden m nemen. De stokers der Chevrolet-fabrieken ten het compromis voorstel der werk9 t/: te aanvaarden, hetgeen neerkomt op j hooging der loonen. Zij zullen den hervatten. De Amerikaansche Senaat besloot, sl f. verlenging van de herstelwetgeving tien maanden goed te keuren en twee jaar. Dit besluit beteekent, na jjf", neming van de bonus-wet voor oVd'fjj ders en de beslissing van het Hoogger tl hof inzake de spoorweg-pensioenwAJ' nieuwe ernstige tegenslag voor de Deal. De „Association of Credits" een rijke vereeniging van bankiers heeft voor 75 pCt. of 18.000 leden tegen de we Amerikaansche bankwet uitgespt0 De oplossing van het arbeidsgeschil automobielnijverheid der Chevroletlurf ken is zeer verheugend, maar de zichten van den arbeidstoestand in meen worden ongunstig geacht. Vandaag worden de benzineprijtJJ New-York verhoogd, waarvan gisteren jf de petroleum-aandeelen den gunsttSB vloed ondervonden. De oogstvooruitzichten in Amerika bushel tegenover 405.034.000 bushel De oogstvooruitzichten in Amerika AM den vrij optimistisch beoordeeld; voor wintergraan bedraagt rig jaar. De Standard Brands kondigt een anderd kwartaal-dividend aan van 9 De gemiddelde dagelijksche ruio-d fl/.6 ductie in de Vereen. Staten is in af loopen week met 125-700 vaten tot 2fin S' vaten gestegen. De benzine-voorraae gen van 34.782.000 tot 34.949.000 vaten De General Cigar boekte in het eu/i kwartaal aan ontvangsten 323-995 tfi 0.50 per gewoon aandeel tegen 3™ 3 0-52 p. a. het vorig jaar. De Dollar bleef gisteren te New-V°f^ 1.4767 onveranderd. De valuta-markt te Amsterdam, weinig of geen verandering. De „Ibis" op de thuisreis, is te Athene komen. 4 1 De „Pelikaan" (uitreis) vloog Dins®8* Djask naar Allahabad.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 6