New-Yorksche Bears DE VIEZEN- PR O CESSEN HET VAN EVCKPANEEL Kerk en staat in Duitschland KONINGIN EN PRINSES TERUG VRIJDAG 17 MEI 1935 Geld naar buitenland overgebracht De distributie van groenten Het anti-semitisme in Beieren Onze onderzeeërs te Brussel Bewapening bij de N.S.B.? Eerste aanklacht tegen katholieke religieuze orden heden in behandeling Vermiste deel onvindbaar. De laatste woorden van den dief Grossiers en kleinhandelaren ver zetten zich er tegen Nieuwe breuk in de onderhande lingen met de Evangelische Kerk Enthousiaste begroeting te Goirle en Tilburg Te Tilburg Hartelijk verwelkomd Een aardige attentie Het oponthoud te Den Bosch DE STADSFEESTEN TE DEN BOSCH Bijkantoor voor den K. R. O. CENTRALE SUIKER MPIJ. Behoorlijk dividend Het onderzoek van Minister van Schaik heeft niets op geleverd Commissienoteering van boter Het reorganisatieplan Dc voorzitter, de sprekers beantwoordende, SCHERMEN KON. OFFICIERS SCHERM- BOND Kampioenswedstrijd degen AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 16 Mei Krachtige koersstijging, ver hoogde omzet, meeste fond sen sloten op hoogste punt van den dag H 9 V* WISSELKOERSEN SPECIAAL VOOR U DAMES'ubri£ WAT DE TONG STREELT <p*> 41 AM ERIK. GOEDERENMARK n- sept. n% MARKTBERIC FAILLISSEMEI STOOMVAART LI y BERLIJN, 16 Mei (D.N.B.). Voor het sche pengerecht te Berlijn vindt morgen de behan deling plaats van de eerste der zaken, die we gens deviezenovertredingen gevoerd zullen wor den tegen Kathlieke religieuze orden. Deze zaak gaat tegen een zuster van de Orde der Vincentinessen in Keulen, wie ten laste wordt gelegd deviezenvergrüpen te hebben gepleegd tot een bedrag van 250.000 mark. In totaal wordt op het oogenblik een onder zoek ingesteld tegen ongeveer 50 orden en an dere kerkelijke instanties, waaronder de bis dommen Hildesheim en Meissen. Hun wordt ten laste gelegd, dat zij met bewuste overtre ding van de deviezenbepalingen aanzienlijke bedragen voor een deel gaat het om mil- lioenen zonder toestemming van deviezen- bureaux naar het buitenland hebben gebracht. Soms geschiedde dit doordat onder bescher ming der religieuze kleeding groote bedragen aan rijksmarken naar het buitenland werden gesmokkeld, soms doordat vorderingen op het buitenland gebruikt werden voor den aankoop van buitenlandsche obligaties, hoewel toestem ming tot het transfereeren naar het buiten land van die bedragen geweigerd was. Voor de uitvoering van deze transacties maakte men gebruik van de Universum-bank in Berlijn, welke ter vergemakkelijking van deze illegale zaken in 1933 in Amsterdam een filiaal op richtte. Het onderzoek aldus verder de mededeelin- gen van 't Duitsche Nieuwsbureau heeft voorts uitgewezen, dat 'n reeks betrokken ordesgeeste lijken ter uitvoering van „deviezen-verschuivin gen" documenten hebben vervalscht en gewerkt hebben met valsche plechtige verzekeringen. En kele geestelijken zijn naar het buitenland ge vlucht. In een deel der gevallen hebben de daarmee belaste leden der orde de boekhouding der orden vernietigd of naar het buitenland trachten te brengen. Desondanks kon reeds in acht gevallen een aanklacht worden ingediend, waarmede de gerechtshoven zich in de eerst volgende weken zullen bezig houden. Verdere aanklachten zijn op komst. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 16 Mei: Sedert den oproep van den procureur des Konings te Gent, in verband met de opsporing van het vermiste stuk „De rechtschapen rech ters" van het paneel „Het Lam Gods" en sedert de sensationeele onthulling van den dief Arsène Goedertier uit Wetteren, ontvangt de politie nu van alle zijden aanwijzingen. Dit heeft tot gevolg, dat in talrijke plaatsen, zooals te Gent, Oordeghen, Wetteren, Dender- monde en St. Niklaas huiszoekingen zijn ge daan. Tot nu toe heeft de politie echter niets gevonden. De politie en de autoriteiten van de St. Baafs- kerk zijn nog steeds van meening, dat de dief een medeplichtige moet hebben gehad, die nu het schilderij ongeschonden bewaart. Echter is gebleken, dat de dief enkele oogen- blikken voor zijn dood, die veroorzaakt werd door een beroerte op een politieke vergadering, nog gezegd heeft een belangrijke mededeeling te zullen doen. Hij heeft tegen zijn vriend, den advocaat De Vos, gezegd: „Alleen ik weet, waar het paneel is verborgen." Na deze woorden stierf de dief echter. De familie Goedertier heeft alles gedaan, om het schilderij terug te vinden, doch zonder resultaat. Men vreest, dat het schilderij niet meer terecht zal komen. in het oog vallende plaatsen zijn de laatste da- gpn duizenden plakkaten aangebracht met op schriften zooals „Steriliseer de Joden" en ,,De Joden werpen het volk in een oorlog en pro- fiteeren daarvan". In het kantoor van een Joodsche firma, welker directeur gedurende den wereldoorlog in het Duitsche leger heeft gediend en drie maal gewond werd, zijn tot twee keer toe de ruiten ingeworpen, terwijl in een der winkelstraten vele spiegelruiten zijn vernield, doordat ze bestreken zijn met chemi sche middelen. Bij den toegang tot tientallen dorpen in Óp per-Beieren zün op de officieele naamborden opschriften aangebracht: „Joden worden hier niet gewenscht". Dat dit wordt gedaan met medeweten en goedkeuring van de verantwoor delijke instanties, blijkt uit een rede van den Beierschen minister van Binnenlandsche Za ken, die Zondag j.l. op een boerenvergadering verklaarde, dat het hem verheugde deze op schriften te lezen'. Donderdagnamiddag is in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Den Haag een vergadering gehouden, georganiseerd door den bond van grossiers en den bond van kleinhan delaren in aardappelen, groenten en fruit, naar aanleiding van de distributie van goedkoope groenten. De voorzitter van den grossiersbond, de heer L. van der Ven, presideerde deze bijeenkomst, die druk bezocht was. De heer C. van der Hout, hoofdbestuurder van den grossiersbond van Rotterdam, gewaag de van de groote ontevredenheid in de beide bonden over de groentendistributie. Waar blijft de particuliere handel? Deze staat naast de distributie. Er worden nu slechtere prijzen gemaakt dan toen tot distributie werd besloten, maar de autoriteiten denken er niet aan met de distri butie op te houden. Voor de bij de distributie gemaakte winst willen de handelaren de pro ducten ook gaarne omzetten. Het moge waar zijn, dat er eens een han delaar wat overmatig veel winst maakt, maar in het algemeen kan de regeering geen goed- kooper distributie-apparaat hebben dan de han delaren. De volgende spreker was de heer W. Verhey, voorzitter der veilingkoopliedenvereeniging „Ons Belang" te Rotterdam, die protesteerde tegen de onrechtmatige en onrechtvaardige be jegening, den handel door regeering en groen- teneentrale aangedaan. Aanvankelijk dachten wij, aldus spr., dat door gedraaide groenten alleen zouden worden ver kocht aan menschen, die anders geen warm maal zouden kunnen krijgen. Maar nu worden allerlei goedkoope groenten verkocht aan alle werkloozen. Nu zijn er van de groenten- en fruitcentrale commissionnaris, die op de dagen, dat de groen ten wel de minimumprijzen halen, groenten op- koopen, welke de centrale daarna met verlies verkoopt. Wie geeft aan de centrale opdracht daartoe? De regeering behoort de groentendistributie over te laten niet aan de groenten- en fruit centrale, maar aan de groente- en fruithande laren. De heer C. van der Draai, grossier te Rotter dam, voerde vervolgens het woord. Hij merkte op, dat dé aanleiding tot de distributie van goedkoope groenten is de tuinbouwsteun. Spr. gewaagde er van, dat de handelaren er minstens even erg aan toe zijn als de tuinders, die steun ontvangen. Hierna spraken nog de heeren J. G. van Kes- sel, voorzitter van den R.K. Bond van Klein handelaren en Mol en Reitsma, resp. voorzitter en secretaris van den bond van kleinhandela ren. Tenslotte werd een motie aangenomen, waarin de aanwezigen als hun meening uit spreken, dat hun organisaties meer behooren te worden gekend in de te treffen maatregelen met het oog op de belangen van den handel, cn dat in de onderscheidene desbetreffende com- missiën plaatsen voor den handel moeten wor den irjgeruimd. BERLIJN, 16 Mei (VX>.). De hoop, dat er eenige verbetering zou komen in de positie van de Evangelische Kerk, is opnieuw ijdel geble ken, nu de onderhandelingen, die tien dagen geleden waren geopend tusschen den Rijksmi nister van binnenlandsche zaken Dr. Frick en Bisschop Marahrens van Hannover, die de Be- hjdeniskerk vertegenwoordigde, zijn afgebroken. Het besluit om deze onderhandelingen niet verder voort te zetten is blijkbaar genomen na een bespreking tusschen Dr. Prick en Rijks kanselier Hitier, waarin men alle nog restende mogelijkheden om tot een compromis met de Evangelische Kerk te komen, terzijde heeft ge schoven. Deze houding is trouwens in volkomen overeenstemming met het streven der nationaal- socialistische partijleiders om een nationale kerk te scheppen, die een instrument zou zijn voor de propagandeering van de nationaal-socialis- tische wereldbeschouwing, en van een Duitsch- Nationaal geloof. Op een conferentie der Duitsche christenen van Thüringen ,die te Weimar is gehouden, werd o.m. gesproken door een hooggeplaatst ambtenaar, die zeide, dat door Hitier een nieuw licht is geworpen op de geschiedenis van het Christendom. Hitier aldus verklaarde hij neemt niet de plaats van den Zaligmaker in maar hij is, figuurlijk gesproken, een venster, waardoor wij Christus opnieuw in Zün grootheid zien. HU noemde Christus „den meest positie ven antisemiet" en sprak als zün overtuiging uit, dat het, daar het volk de gebruiken van de kerk niet meer innerlijk beleeft hü noemde den Doop en het Heilig Avondmaal nood- zakelük is, dat nieuwe Gegermaniseerde vormen worden gevonden, waarin de verlossingswaar heid kan worden begrepen. MÜNCHEN, 16 Mei. (VD.) Zooals reeds ge meld, neemt het anti-semietisme in Beieren de laatste weken weer een grooteren omvang aan. Op bruggen, bij tramhaltes en op andere Donderdagmiddag zün H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana weer in Nederland te ruggekeerd. Met groote vaart passeerden de auto's de grens. Er werd zoo hard gereden, dat de ordon nans der Tilburgsche politie, die te Tilburg- grens de aankomst zou melden, voorbü'gereden werd! Met een 90 K.M. per uur gangetje was men aldra in Goirle. Ook hier werd met flinke snelheid gereden. Alleen bü de woning van den burgemeester aan den Tilburgschen weg werd even stil gehouden om het dochtertje van burgemeester van Gin- neken in de gelegenheid te stellen om Konin gin en Prinses bloemen aan te bieden. Reeds lang voor den aangekondigden tijd, twee uur, hadden zich de nieuwsgierigen opge steld aan de grens tusschen de gemeenten Goirle en Tilburg. De wachtenden kregen voorloopig niets an ders te verwerken dan een ontzettende stortbui, die tegen half twee losbrak. Daarna verscheen weer nu en dan de zon, en zoo werd het half drie voor de koninklüke stoet naderde. In snelle vaart schoten de wagens voorbü en maar nauwelüks was er gelegenheid een be- hoorlük politie-escorte te vormen. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 16 Mei: De twee Nederlandsche onderzeeërs, op bezoek te Brussel, werden gemeerd aan de aanlegplaats nabü de Van Praetbrug. De officieele personen zijn vandaag aan boord gegaan om de bevelvoerders te begroeten. Ka pitein commandant Motte sprak namens der- minister van Landsverdediging, jhr. W. P. van Lennep namens den Nederlandschen gezant, wethouder Huisman van den Nest namens den Brusselschen Gemeenteraad en de Mü- van Ka naal werken. Daarna had nog een receptie plaats aan land in het lokaal van de Brusselsche Yachting Club, waar de bemanning nogmaals welkom werd ge- heeten op Belgischen bodem. Eerste luitenant jhr. E. J. van Holthe, onder wiens bevel de geheele afdeeling staat en die tevens het commando voert over de O 15, dankte. Vanwege de Brusselsche bevolking trokken de Nederlandsche duikbooten veel beküks. Ook de Brusselsche scholen brachten een bezoek. Twee motor-züspannen hielden den weg ter weerszüden ruim. 1 Op het Korvel, in de Zomerstraat, in de Wil lem Il-straat en op de Spoorlaan werden aan H. M. de Koningin en aan Prinses Juliana bloe men aangeboden. Langs heel den weg was het druk van kükers. Voorop stonden overal schoolkinderen want spontaan was de oproep van het Comité van Hulde gevolgd langs het trottoir mee oranje en vlaggetjes. Daarboven wapperden vroolijk de vlaggen aan de huizen. En over alles goot de welwillende zon, buiten verwachting, een blij licht. Keurig werd alles in goede banen geleid, on danks het enthousiasme van het volk. Aan het station aangekomen wachtte er een verrassing. Eenige leerlingen van de R. K. Huishoud school van de Zusters aan den Ouden Dijk had den n.l. iets lekkers klaar gemaakt voor de lunch der vorstinnen, en dankbaar en verrast accepteerde H. M. de versnapering uit cake be staande. Dan reden de auto's door het hek links van het stationsgebouw het perron op. De ploeg manschappen van de Tilburgsche afdeeling van het Roode Kruis vormde een eerewacht voor deze poort. Nauwelüks was H. M. de Koningin uit den auto gestapt, die vlak naast het salonrüiuig op het eerste perron gereden was, of zü liet den mannen van het Roode Kruis verzoeken even nader te treden, daar zü zich gaarne met hen onderhouden wilde. Ploegcommandant, de heer Commandeur, deed daarop zün mannen aantreden, en de beide vorstinnen informeerden bü hen naar den toe stand en de sterkte van het Roode Kruis te Tilburg. H. M. bemerkte de zilveren medaille op de borst van den commandant en vroeg lachend lioe hü er aan kwam, waarop de Prinses haar Moeder inlichtte omtrent de bü Haar jongsten verjaardag aan den heer Commandeur ver leende onderscheiding. Nadat de beide vorstinnen hierna het op eenigen afstand'staande publiek op het perron, dat geestdriftig juichte, zeer minzaam hadden gegroet, bestegen zü den trein. Slechts enkele minuten duurde het nog vóór deze naar Utrecht vertrok om 3.06 uur. Donderdagmiddag te 3.19 arriveerde H. M. de Koningin met H. K. H. Prinses Juliana per ko ninklijken trein aan het station 's Hertogen bosch. De rijtuigen stopten aan de buitenzü'de van het tweede perron Zuid, teneinde vier minuten te wachten op den sneltrein naar Utrecht, waarachter de koninklüke trein zou worden ge koppeld. Honderden en honderden belangstellenden hadden zich naar het perron begeven om H. M. te begroeten. De politie was zeer coulant in haar optreden, zoodat velen uit de menigte H. M. en de Prinses van nabü konden gadeslaan. Het publiek, dat niet genoeg kreeg van het juichen, zette tenslotte spontaan het Wilhel mus in, dat met grooten ernst gezongen werd. Toen de trein zich in beweging zette, om ge koppeld te worden aan den Utrechtschen snel trein, wuifde H. M. dankend voor de hulde het volk toe en de Prinses knikte vriendelük. Een nieuwe ovatie volgde. Het publiek was opgetogen. Precies op tijd vertrok de trein met bestem ming naar Utrecht. Een woord van speciale hulde zü hier gewijd aan het prettige optreden van den stationschef, den heer Houtman, en de Bossche politie on der leiding van inspecteur Oor, die zonder te kort te doen aan de eischen van orde, het pu bliek gelegenheid gaven aan zün gevoelens van aanhankelükheid en belangstelling uiting te geven. Donderdag hebben enkele leiders van den K.R.O. een bezoek gebracht aan Den Bosch om daar de noodige voorbereidingen te treffen voor de uitzending der op handen zünde stadsfeesten. Het gezelschap heeft allereerst zijn opwach ting gemaakt bü burgemeester van Lanschot, die zijn bijzondere sympathie heeft geuit voor deze daad van den K.R.O., waardoor Noord en Zuid steeds beter tot elkaar zullen komen. De burgemeester heeft aan ieder een zilveren Hendrik geschonken. Daarna heeft men onder leiding van den ar chitect en den technischen leider bü de feesten een bezoek gebracht aan het terrein, waar een apart bijkantoor voor den propaganda-dienst van den K.R.O. zal worden gesticht en waar eveneens de technische dienst voor de repor tage zal worden gehuisvest. merkte op, dat de statutaire voorschriften vól komen in acht zijn genomen. Het is aangenamer een dividend te kunnen toucheeren, dan de aan deden op 38 a 39 pCt. te zien schommelen. De waardedaling van de activa noodzaakte tot schoonmaking der balans. Daarom kwam de vraag hoe een gezonde situatie kan worden ver kregen en zonder medewerking der pref. aan deelhouders is deze niet te bereiken. Over het Ioopende jaar is een behoorlük divi dend te verwachten. De schuld omvat een be drag van ƒ6 millioen, die aan den Staat der Nederlanden voor accijns moeten worden be taald. Een der aandeelhouders heeft den voorzitter verzocht onderhandelingen te willen openen om van preferente aandeelhouders te verkrijgen, afstand te doen van de uitkeering van ƒ3000, ware het slechts om den indruk van onrecht vaardigheid tegenover de gewone aandeelhou ders weg te nemen. De voorzitter meende, dat preferente aandeelhouders hiertoe niet geneigd zün. Overigens zün de bedragen waarom het gaat, te gering om van groot belang te zün voor de toekomst van de gewone aandeelhou ders. Uit de vergadering wordt de houding van het bestuur verdedigd door er op te wijzen, dat gezien de afstooting der buitenlandsche belan gen een gedeeltelü'ke liquidatie heeft plaats ge had, waarbü preferente aandeelhouders recht van voorkeur hebben. Op desbetreffende vragen van het communis tisch Tweede Kamerlid Wü'nkoop heeft minister van Schaik het volgende geantwoord: Dat bü de N.S.B. welke min of meer ge slaagde pogingen heeft aangewend om te komen tot de vórming van z.g. weerorganisaties een voortdurende bewapening en smokkelhandel in wapens plaats heeft, is den minister ook na een ter zake ingesteld onderzoek niet kunnen blüken. De vraag: Weet de regeering dat de Kring huizen van de N.S.B. deels wapen-opslagplaat sen zün, deels tot kazemeering van gewapende mannen, de zoogenaamde W A-troepen, en tot oefening in den wapenhandel dienen, dit laat ste vooral wanneer de Kringhuizen ook over terrein beschikken, zoodat in dergelijke geval len de W A-troepen zelfs o.a. in loopgraven formeel en militair worden geschoold? wordt ontkennend beantwoord. Afgezien van een incidenteel, in strijd met het verlangen van de leiding der N.S.B. plaats gehad hebbend geknoei met vuurwapenen, heeft het uitvoerig mede naar aanleiding van de hier- bedoelde verklaringen in de pers, d.w.z. „De Tribune", ingesteld onderzoek niet kunnen aan- toonen, dat de kringhuizen der N.S.B. bewaar plaatsen of depots van vuurwapenen en munitie zijn of dat door de N.S.B. wapenen uit België en Duitschland worden gesmokkeld. Tenslotte merkt de minister, wellicht ten overvloede, op, dat het mogelük smokkelen, verhandelen en verstrekken van vuurwapenen door of vanwege de N.S.B. zün. aandacht blüft houden. De commissienoteering van Nederlandsche &>ter is vastgesteld op £Q.3£> Donderdag is te Amsterdam de jaarlüksche algemeene vergadering van aandeelhouders ge houden der Centrale Suiker Mpij., die onder leiding stond van den heer J. M. Telders. Aan wezig waren 563 aandeelen, recht hebbende op 86 stemmen. In de daarop volgende buitengewone verga dering worden de reorganisatie-vooretellen in behandeling genomen. Deze betreffen de intrek' king der preferente aandeelen, de afschrijving op de nominale waarde der gewone aandeelen tot 30 pCt. en de uitkeering van ƒ100 in con tanten en de aanwending van het door een en ander vrükomende bedrag voor afschrijving op de activa, teneinde deze meer in overeenstem ming te brengen met de in de laatste jaren zoozeer veranderde omstandigheden. Daar te weinig aandeelen waren gedeponeerd, kon in deze vergadering geen beslissing wór den genomen, zoodat een nieuwe vergadering zal worden büeengeroepen. Desniettemin ver klaarde het bestuur zich bereid vragen betref fende de voorstellen te beantwoorden. Van» aandeelhouderszijde werd ernstig be zwaar gemaakt tegen de volledige terugbetaling van het preferente aandeelenkapitaal plus 3000 uitkeering, terwijl de gewone aandeel houders zich groote opofferingen moeten ge troosten, Deze critiek werd uit de vergadering ondersteund. Het 29ste wapenfeest van den Kon. Officiers- Schermbond werd Donderdag te Den Haag voortgezet met het kampioenschap degen om den Zilveren Wisselbeker van wülen Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden. De uitslag hiervan luidt: pt. ont.tr. geg.tr. 1. W. Driebergen, oud officier Kon. Ned. Mar. 13 3 7 2. luit.-gen. G. A. Scheffer 12 3 6 3. res. luit. F. v. Wieringen 11 4 6 4. luit. A. J. G. Boutmy 10 4 5 5. luit. H. G. Hagens 10 5 6 6. kap. F. H. ten Haeff 8 5 4 7. It. t. z. J. Douw v/d Krap 8 5 4 8- kap. H. Mipberg 8 5 4 9. luit. D. W. v. d. Bosch 6 7 4 10. luit. M. P. Feith 4 7 3 Voorzoover de deelnemers met gèlük aantal punten eindigden, is de volgordê na barrage bepaald, waarna werd voortgegaan met den af- deelingswedstrijd sabel. Hiervan luidt de uitslag: gew. part. ontv. tr. geg. tr. 1. Amersfoort 21 82 127 2. Breda I 20 83 127 3. Den Haag I 20 88 121 4. Den Helder 15 99 111 5. Breda II 11 112 88 6. Den Haag H 11 116 95 7. Walcheren 7 126 77 8. Utrecht 7 127 83 De winnende équipe van Amersfoort bestond uit: luit. Hagens, oud-officier W. Driebergen, luit. D. W. v. d. Bosch en luit. W. Bakker. (Medegedeeld door Simoons Co., A. van Vliet Zn. en L. Slüper) Van 3.30—4.30 uur Kon. Olie 173—174 Unilever 96% Philips 245 y, H.VA. 176—177^- A'dam Rubber 106 Young 18 Anaconda 9 9/16 Beth. Steel 16 5/16—% U. S. Steel 20)4— Adj. Milw. 2%3/16 Gen. Shell 6—1/16 Pref. idem 54 y2 Van 430—5 uur Kon. Olie 174—173 Unilever 97 A'dam Rubber 106—106% Amer. Smelting 26 K Anaconda 9 13/16—% Beth- Steel 16%—3/4 U. s. Steel 20% Adj. Milw. 2 3/16 Gen. Shell 61/16 Tidewater 7 Gisteren werd opgegeven, 169%—171, moest zijn 169!»—171, NEW-YORK, 16 Mei (Part.) Na een eenigs- zins aarzelende opening trad in Wallstreet he den een krachtige koersstüging in, die verge zeld ging van een uitbreiding van den omzet. Staalwaarden namen heden bij de opwaart- sche koersbeweging de leiding. U. S. Steels open den onveranderd en verbeterden daarna onge veer 1 dollar. Bethlehem Steels avanceerden meer dan 1 punt, National Steel, dat wat zwak ker begonnen waren, verkeerden later krachtig in herstel. Ook spoorwegwaarden waren goed gedisponeerd, waarbij Atchison Topeka's ruim 1 dollar, Union Pacific 114, dollar en verschil lende andere spoorwegaandeelen van ]A tot 1 dollar hooger werden genoteerd. Zilveraandee- len waren gevraagd, als gevolg waarvan Ameri can Smelting ruim 1 punt, U. S Smelting ruim l'/2 punt aantrokken. Koperaandeelen lagen willig; Anaconda's stegen 1 dollar, terwül Ken- riecott Copper boven 20 kwamen. Warerihuis- aandeelen waren goed gedisponeerd, al bleven de koerswinsten beperkt. Automobielaandeelen hadden een vast verloop en stelden zich alge meen hooger; Chrysler traden op den voorgrond door een avons van ongeveer 1 dollar. Petro- leumaandeelen konden zich meerendeels een fractie verheffen. Public-utilities bleven goed op peil. Chemische waarden boekten kleine koerswinsten. Tabakken lagen willig. American Tobacco monteerden I punt. Aandeelen in fa brieken van landbouwwerktuigen en equip- mentshares werden gunstig beïnvloed door de vaste stemming op de tarwemarkt en verbeter den een fractie a 1 punt. Vliegtuigwaarden trok ken een kleinigheid aan. American Can golden ruim 1 dollar boven het vorig slot. Na het eer ste beursuur zette de koersstijging zich voort, hoewel winstnemingen nu en dan een tüdelijke reactie veroorzaakten. In de overige beursuren kwam er geen noe menswaardige verandering in de algemeene beursstemming. Op eenige uitzonderingen na kon op alle af deelingen de koersstüging voort gang vinden, waarbü automobiel-, kunstzüde-, staal-, mün- en koperwaarden op den voor grond traden. Ook tabakken, sporen, chemische- en rubberwaarden boekten een flinke winst. Olie- waarden waren goed prüshoudend. De noteering van Pennsylvania ruwe olie liep met 10 punten terug. Daarentegen vertoonden public-utilities een weifelende tendenz. Van. de Staalwaarden verkeerden National Steels lichtelük in reactie. Reynolds Tobacco sloegen eveneens een bene- denwaartsche koersrichting in. Op de afdeeling der industrieelen ontmoetten aandeelen Gillette Razor overwegend aanbod. Laatbeurs bleven de noteeringen langen tijd op weinig veranderd niveau hangen, terwül het slot hier en daar op winstnemingen een lichte reactie te zien gaf; de meeste fondsen sloten echter op het hoogste punt van den dag. Een winst van V/2 pCt. a 3% pCt. werd behaald door Chrysler, Wes- tinghouse, United Fruit, Case Treshing, In dustrial Alcohol, Amer. Celanese, Amer. Smel ting, U. S. Smelting, Anaconda Copper, Kenne- cott Copper en Union Pacific. Slotkoersen Mei Allied Chemical American Can Co. American Car. S? Foundry American Smelting Ref. American Tel. Sf Tel. American Tobacco B. American Waterworks Anaconda Copper Ass. Gas Electr. Co. Atchison Topeka Baltimore Ohio Bethlehem Stee] Co. Canadian Pacific Case Treshina Chase National B. Chesapeake Ohio. Chicago Milwaukee pref Chicago Rock IsL Chrysler Motor Cities Service Consol Gas of N.Y. Continental Oil 7 Dawesleening 5y3 Youngleenlng Deleware Hudson Dupont de Nemours Eastman Kodak El. Bond Sh. Co. General Electric General Gas fit El. cL A General Motors Great Northern Hudson Motor Illinois Central International Harvester International Nickel International Tel. fit. Tel. Kennecott Copper Koninklijke Olie Mc.Keesport Tin PL A. Miss. Kansas Texas Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward National Cash Reg. Co. National City Bank National Dairy Prod.G.A. National Steel New York Central Nord American Co. Norfolk Western Novadel Pennsylvania Proctor fit Gamble Publ. Serv. N. L. Radio Corp. of Am. Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Standard Oil of N.-Jersey Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp. A. United States Leather United States Rubber United States Steel Corp. Wabash gew. A. Westinghouse Electric. Woolworth Building S o exdlv. es ex claim Dieaen I gedaan en laten. Dit zijn gedane slotkoersen, geen bied. (slot) koersen. 16 15 14 151 150 147 126 I25V4 124 153^ 14% 143-1 45% 44 437/g 119% 119% 116% 87% 86% 863/g 11 Va 11 L% 17 Va 15 H 153/g 43Va 42 41% 11% 113/g 11V2 27% 257/8 26% 11% 107/g 10% 60 58% 58% 21% 21% 2IV4 43V4 43% 43 1 Va 1% 13/g 1% 1% 1% 48% 45% 451/8 1% 13/8 l»/8 22% 2 2h 23V* 22% 213/8 21V4 34% 35 35Vs 257/a 25»/* 25% 31 30% 29 100 Va 100 99% 142 V2 142 142 73/g 67/8 7 257/8 3/0 25% 3/o 25 3 L /8 3 5% /8 32 /8 321/4 14% 14% 13s/4 8)i 77/g 77/g 11 11 Va 11% 433/g 42 42% 29% 28% 24% 7% 7% 7% 207/g 193/g 19% 39 38% 367/g 113 111 112% 3 3 3 13/8 13/8 13/g 2 17/8 13/4 21H 26 26% 15% 143/4 15 21 20/4 20% 15% 15 15 493/4 50 49% 17% 17 10% 13% 14 14 171 170 169% 22 213/4 21% 483/4 48?I 48% 30 293/4 29% 53/s 5Va 51/8 393/4 393/g 39 10Va 8V4 147/g 14% 14% 1'% 17% 17 107/g 11 11 15 14% 14% 47 46%§ 46 11% 11 10»/* 97% 96 94 137/g 133/4 13»/* 2h 27/g 2»/* 6 6 13% 12% 12% 341/8 327/8 33 13/8 lVs 1% 49 467/8 46% 60 59% 59 <3 ex coupon GRAANNOTEERING LIVERPOOL, 16 Mei. Tarwe. Juli 5.5, 5.7 December 5.8 October Brussel Rome Madrid Bern Weenen 16 Mei 16.9? 16.92 Oslo 8.237/8 8.23% A'dam 13.66 13.66 Londen 4.89% 32.34 32.34 ParUs 6.588/* 18.82 18,81 Berlijn NEW-YORK, 16 Mei 15 Mei 24,521/2 67.74 4.878/, 6.59 40.27 40.27 24.60 67.75 i« M{l NEW-YORK, 16 14 Mei 15 Mei Suiker Mei 2.46 2.45-48 Dec. Juli 2.47-48 2.45-47 Jan. Sept. 2.55-57 2.53-54 Mrt. CtCuba 3.27 Suiker (nieuw contract) slot 2.62-64 2.48 2-4° 3.27 Mei 2.45 2.44 Juli 2 45-46 2.44-45 Sept. 2.51-52 2.50-51 Rubber Standaard Mei 12.33 Julj 12.43 Sept. 12.53 j Oct. 12.6U Katoen Dec 2.57-58 Jan. 2.39-41 Mrt. 2.38-39 12.21 Dec. 12.75 12.18 Jan. 12.85 12.49 Mrt. 12.99 12.48 Loco Mei Juni Juli Aug. Sept. 12.35 11.88 11 91 11.9 -96 11.91 11.88 12.35 11.50 11.91 11.93.94 11.89 11.86 Oct 11.86-87 Nov. 11.88 Dec. 11.91 Jan. n.96 Febr. 11.99 Mrt. 12.02 Tarwe Roode Winter loco 103% Harde Winter loco 111% Tin Loco 51.15 50.80 Juni 50.65 Koffie (RiO) Mei 5.03 4.98 Juli 5.05 5.05 Sept. 5.16 5.19 Dec. 5.26-27 5.29 Mrt 5.35 b.33 Mei 5.41 5.43 2>$ 2.3'? 2.37-5» 12 12/? 128' 11.83 1188 11-8? -I 11.9 11.9? 101% 110 50.33 (Santos) Mei 7.53 Juli 7.45 Sept. 7.51 Dec. 7.56 Mrt. 7.64 Mei 7.67 16 Mei 15 Mei Tarwe Mei 9234-7/6 91-911/6 Juli 937/3-94 92%-% Sept. 94%-7/8 93-93% Mais Mei 88% Juli 83 Reuzel Loco 13.321/2 Mei 13 32i/2 Juli 13.32V2 Sept. 13.471/2 Dec. lc.45 871/4 81 75% 13.15 13.10 13.121/2 15.25 CHICAGO, 16 Mei Haver Mei 451/8 Juli 373/4 Sept. 3 3/4 Rogge Mei 54 Juli 537/g Sept. 55V* Duluth Lijnzaad Mei 1.72 I-72 Juli 1.73 7 61 7.49 7.57 7.6} 7.7 7.7^ 16^ 15^ 44% 36V3 34% 52^ 529* S36/a 1.78 16 Mei 15 Mei Tarwe Mei 873/g 863/g Juli 88% 87% Rogge Mei 47% 45% Juli 49% 473/g Oct. 51-7/8 49% Haver Mei 407/g 393/g Juli 41 39% Oct. 3b»/* 3 7 Va WINNIPEG, 1° ^ei 16 Mei I5 Gerst Mei 43% Juli 44% Oct. 45% Lijnzaad Mei 1.377/g Juli 1.39j/3 4lV* 42% 4b% 1.35^ 1.37>4 AMSTERDAM, 16 Mei. Eieren. Hoog»te ji. 2.70, middelprijs 1.95—2.20, laagste P eendeieren 1.70 per 100 stuks. Dagaanvoer dej j stuks. Weekaanvoer 410.000 stuks, ".au woon. —gil' KOPENHAGEN, 16 Mei. De officieele sehe boternoteering bedroeg heden 140 is 45 cent per K.G. LEEUWARDEN, 16 Mei. Boter. De com noteering van Nederlandsche boter vastgesteld op 32 ct. N.V« Opgegeven door v. d. Graaf Co., c" (Afd. Handelsinformaties). Surséance van betaling: Definitief verleend aan: H. v d Helm. -Sj, mtr. Wassenaar, voor den tijd van 1V. J" ff windvoerder: mr. J. F. A. v d Heyden, de» Failliet verklaard: e tr 15 Mei: F. Huisjes, landbouwer, a» Gramsbergen. o'" J. C. Mosman, koperslager, Enschede, zaalschestraat 177. „„nek A. F. Ensink, kleermaker, Bornerbrc* Borne. „„fabhVV W. C. Schaap, laatst conserven!a thans handelsreiziger, Dordrecht, Blau r plein 7. r rti® A A. van Beuzekom, kleermaker, poort, West Hoogstraat. ..„„d&rfL'MJ' C. W. Kieboorn, koopman. Werkend g\a Jan Schreurs, landbouwersknecht, broek. Oostendorperstraatweg F.49. M. Th. Rombout, loodgieter, glrauw Hulst. ™,inihS B. Wltteveen, Amsterdam, V. Be»1 straat 189 hs. .„.ster'1 J. J. van Staveren, glasschilder, AB»" Jan van Galenstraat 100 III. Tb J. G. Pljtak, caféhouder, Amsterdam, beckeplein 18. Vernietigd de faillissementen va";„rrtari'il' Brugman, Abbenes; P. Groeneweg, Rotter» Opgeheven wegens gebrek aan actie!" f, lissementen van: A. v d Akker. Delft'y Slaghekke, Hengevelde gem. Ambt i Reisigev, Den Haag; W. F. Kanis, Den H j Niezen, Den Haag: J. v d Zeeuw, Lelden. Meer. "Leiden: H. J. Eikmans, Haarlem; J- Haarlem; P. W. Michel. Haarlem; G. Zandvoort; J. Tuzee, Santpoort. BINNENLANDSCHE HAVENS p IJMUIDEN. Aangekomen 16 Mei: Hontes s., Londen. cu«si«' Vertrokken 16 Mei: Alf, s.. Tyne; E- »T W R'dam: Calypso, s., Middl. Zee via Rdam- rope, s„ Spanje via R'dam. jiqtjl. AMSTERDAM. Aangekomen 16 Mei: stroom, Londen, stukgoed, Handelskade, Stoomb. Mij. MIJ. OCEAAN MELAMPUS, 15 Mei van Amst. te Batavf PROMETHEUS, Amst. naar Java, pass. Gibraltar. KON .NED. STOOMB. MIJ. FAUNA, 16 Mei van Gibraltar naar Orar% TITUS, Rotterdam naar Middl. Zee, Mei Gibraltar. CALYPSO, 16 Mei van Amsterdam V1 terdam naar Middl. Zee. J MEROPE,16 Mei van Amst. via R'daj» Spanje. DIVERSE SCHEPEN P^' BEURSPLEIN, Oxeloeund naar R'dam. r- Mei Skagen. «reP1 HOOGLAND. 15 Mei van Blyth naar MIDSLAND. 16 Mei van R'dam op d® ,,k ST. PHILIPSLAND, 15 Mei van Ham»u' de Tyne. „„edfvf TRITO, 15 Mei van Belfast naar DrOghe WESTLAND, 16 Mei van Rotterdam te MARK, 11 Mei van Viipuri naar Ham»®- pü1' MFïï.WEDE, 14 Mei van Southampton te kerken. M V JONGE JOHANNA, 14 Mei van Pahna lorca naar Londen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2