Heiligverklaringen te Rome Een grootsche plechtigheid Algemeene verkiezingen in Tsjecho-Slowakije I ^Reenigde katholieke pers Oproep aan de Anglicaansche Kerk ■Mr ALLEN ÉÉN ZIJN' De Nazi-terreur in München Het nieuws van heden Ordinaal Fisher en Thomas Moras, de martelaren van Hendrik den Achtsten, verheven tot de eer der altaren Sint Pieter in een zee van licht ZES NATIES IN HET VELD SINT THOMAS MORUS DE BAROMETER JftEAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: *°°r Haarlem en Agentschappen per 25 cent; per kwartaal f3.25; per Per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM - TELEFOON 13866 MAANDAG 20 MEI 193S Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19345 e ti. Vader herdenkt den roem- vollen dood der beide martelaren Kardinaal Fisher Thomas Morus Het Weer Thomas Morus «leer Voor de bezetting van 450 zetels candideerden 6100 mannen en vrouwen Voorloopige uitslag De laatste hulde van het Poolsche leger aan den gestorven maarschalk Pilsoedski. Het stoffelijk overschot stond op dezelfde plaats waar de maarschalk eenige maan den geleden een parade heeft afgenomen Voor de Parlementsverkiezingen in Tsjecho-Slowakije bestond groote belangstel ling. Een enthousiaste demonstratie te Brüx, Katholieke collectanten tegen den grond geslagen. Politie ar resteert de verkeerden Kardinaal Faulhaber protesteert MILITAIRISME IN TURKIJE DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN JODENDOM, CHRISTENDOM GERMANENDOM Verkrijgbaar in den boekhandel Jeanne d'Arc-viering te Parijs NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek tr Jo^JBomeiiiscfae correspondent seint ons d.d. Neden heeft met grooten luister de "fechtige heiligverklaring plaats gehad Van de beide zaligen, kardinaal John Wisher en Thomas Morus. begunstigd door het fraaie voor- ^arsweer begaven zich in de vroege °chtenduren stroomen geloovigen naar Sint Pieter, wiens beuken zich '^bgzaamaan vulden met menschen uit landen. aanta,1 Engelschen, die naar Rome ge- tj^ waren, is nochtans onder de verwach- 'iid bleven, ten deele doordat den laatsten tla reeds verscheidene bedevaarten hebben «Ub? In groote groepen zijn ruim twee 6wnt* Pelgrims naar Rome gekomen, om de ktige heiligverklaring der beide nationale etik^etl wonen' terwijl naar schatting nog elKe duizenden in kleinere groepen of op t^e]11 gelegenheid gekomen zijn, voor een groot Itjj Jbt de Engelsche kolonies in de steden van 1^ Ook talrijke pelgrims uit Engelsch-Indië dj in hun eigenaardige nationale kleeder- begeleiding van hun bisschoppen aan- Öe vorstelijke tribune zagen wij o.m. ko- «h E ^Pbons van Spanje, met den infant Juan tjefi infante Maria Christina en prinses Hen- Ca van Bourbon en Parma. Op de tribune by diPlomaten zaten o.a. de Engelsche gezant de u Quirinaal en de vertegenwoordiger van va Belgische Kamer, alsmede de echtgenoote den overleden Duitschen minister Strese- erder waren o.a. aanwezig alle abten der ^selsche Benedictijnen en vele abten van an- lat,® orden, alsmede de bisschoppen van Oak- ^d (Australië), van Cork, van Gaspey (Ca- jjUa) en verscheidene missiebisschoppen int en de koloni®n- Tenslotte noemen pdlottl Iddlesleith, lady Ashbumham, sir >.ÜtyCe Lacer. sir Martin Meivin (eigenaar van K.uVerse") en talrijke andere vooraanstaande dolieke leeken. Om acht uur begon het langzame binnentrek- van den Pauselijken stoet. De beide vaan- Ie die den. marteldood der heiligen voorstel- begeleid door de afvaardiging van de En- e rechtsgeleerden, door een vertegenwtoor- van He universiteit van Oxford en door ligen. In den aanlfef herinnerde de H. Vader aan de onvergankelijkheid der Kerk. Terwijl menschelijke instellingen ineenstorten en ver dwijnen onder het getij der eeuwen, staat het kruis van Christus vast boven de golven en houdt nimmer op de menschheid te verlichten met den glans der eeuwige waarheid. Het ge weld der vijanden van het Christelijk geloof kan martelaren maken, doch geeft hun slechts een hemelsche glorie, terwijl hun zaad zich rijk vermeerdert. Daarna schilderde de Paus in groote trekken het leven der beide martelaren, die aanvoerders geweest zijn van de roemrijke scharen uit alle deelen van het Engelsche volk, die weerstand hebben geboden aan de dwalingen en met hun bloed getuigden van de verknochtheid aan den Heiligen Stoel. „John Fisher, een man van fijn karakter en hooge wetenschap, onderscheidde zich zoo zeer door zijn wijsheid, dat hij op voorstel van den koning zelf tot bisschop van Rochester werd gekozen. In de vervulling van dit ambt toonde hij zijn vroomheid en liefdadigheid en zijn ijver voor de oprechtheid der christelijke leer, zoodat zijn bisschoppelijke residentie eerder een kerk en een universiteit geleek, dan een woning. Hij bracht zijn teer lichaam vasten en geeselingen toe en niets was hem liever dan armen te troos- ROME, 20 Mei. Naar wij vernemen heeft Z. H. de Paus als dagen voor de jaarlljksche viering van de nagedachte nis van de gisteren heilig verklaarde Engelsche martelaren Kardinaal Fisher en Thomas Morus vastgesteld 22 Juni en 6 Juli, resp. de data waarop zij den marteldood stierven. ten en te helpen en aan zielen troost te geven door haar vertrouwen in te storten op Gods barmhartigheid. Maar wanneer er kwestie was over de verdediging van geloof en zeden, was hij niet bevreesd, om openlijk de waarheid en de Goddelijke leer der Kerk te verdedigen. Zijn moedig besluit, om de heilige banden van het Christelijk huwelijk, die ook voor een ko ning onverbreekbaar zijn en het primaat van den Paus van Rome te verdedigen, waren de reden, waarom hij gevangen genomen en ter dood gebracht werd. Blijmoedig ging hy naar het schavot en met de woorden van het Te Deum bracht hy God dank voor het martelaarschap, terwyi hij een vurig gebed omhoog zond voor zich zelf, voor zyn volk en voor zyn koning. Zoo gaf hy tevens een duidelyk bewys te meer, dat de Katholieke godsdienst de liefde voor het vaderland niet verzwakt maar ver meerdert." De tweede ster van heiligheid, aldus de Hei lige Vader, die een lichtend spoor trok door dat duistere tydperk was Thomas Morus. 1 VERWACHTING: Matige tot zwak- §1 ken, later weer toenemende Zuidelijke =j tot Oostelijken of Noord-Oostelyken Ij wind, gedeeltelijk bewolkt, kans op en- §j H kele regenbuitjes, weinig verandering in §1 temperatuur. Hoogste stand: 772.4 te Thorshavn. H Laagste stand: 757.8 te Valentia. 1 Zo» op 5.00, onder 8.53. Licht op 9.23. 1 H Maan op n.m. 11.48, onder v.m. 5.51. Laatste kwartier 25 Mei 11.04 v.m. üllllll!llllllllllllllillllllllllilllllllllllll||||||||||||f||||||!|j|||||||||||||||||lf Begaafd met een allerscherpsten geest en hooge vaardigheid in alle takken van weten schap, besteeg hij spoedig de hoogste trap der openbare ambten, maar niet minder voortreffe- lyk was hij in zijn strijd naar Christelijke vol maaktheid en zijn yver voor het heil der zie len. Zijn sterke en moedige geest Wist weerstand te bieden aan het hoofd van den staat in din gen, die door God en Kerk geboden werden en met waardigheid afstand te doen van het hooge ambt, waarmede hy was bekleed. Noch gevangenis, noch de tranen van zyn vrouw en van zyn kinderen konden hem weer houden. In "die verschrikkelyke uren van be proeving toonde hy zich een stralend voorbeeld van Christelyken moed. Zoo zag men hem, die weinige jaren te voren een werk geschreven had over de plichten der katholieken om hun geloof, zelfs ten koste van hun leven te verdedigen, zelf opgewekt en vol vertrouwen den dood tegemoet gaan." Ten slotte wekte de Paus alle geloovige katho lieken op, om de groote deugden van deze mar telaren na te volgen en voor de strydende Kerk hun machtige bescherming af te smeeken. „wy verlangen," aldus vervolgde de Heilige Vader, „dat gy door de voorspraak der nieuwe heiligen vraagt, wat Ons hart zoo dierbaar is, namelyk dat Engeland volgens de woorden van St. Paulus overwegende de gelukkige voltooiing die het leven van deze martelaren heeft be kroond, hen moge volgen in hun geloof en te- rugkeeren tot het vaderhuis. Mogen zy, die nog van ons gescheiden zyn, aandachtig den ouden roem van nun Kerk overwegen, die tegelyk een weerspiegeling en vermeerdering was van den roem van de Kerk van Rome. Laten zy boven dien bedenken, dat deze Apostolische Stoel hen reeds zoo lang en zoo ongeduldig heeft verwacht, niet als komende naar een vreemde woonplaats, maar als eindelyk terugkeerend in hun vader huis." De Paus besloot zyn homilie met het gebed van Christus zelf: „Vader bewaar hen, die Gy my gegeven hebt, in üw Naam. Mogen zy een zyn zooals wy. Amen." Hierna volgde de Pauselyke zegen en 0fj het Offertorium de aanbieding van de traditioneele geschenken (namelyk waskaarsen, brooden en duiven en kleine vogels in zilveren kooien). Daarna nam het Misritueel zijn voortgang. Bij de consecratie klonk uit den koepel het largo uit zilveren bazuinen als een mystieke muziek over de in ingetogen stilte neerknielen de menigte. Kort na één uur eindigde de grootsche plech tigheid. Zondagavond waren de basiliek en de koepel van den Sint Pieter feestelyk geïllumineerd. Het onvergelykelyke schouwspel van den vlam- menden tempel, dat eerst na middernacht lang zaam uitdooft, trekt naar het Sint Pietersplein wederom eenzelfde menigte als die, welke het hedenmiddag onder de stralende zon vulde. heer Thomas MoreEyston, vertegenwoor diger ^orus van de familiën van den H. Thomas Zeventien kardinalen en tachtig bis hoppen eMsco gingen in den stoet. Het Engelsche °°paat was byna voltallig aanwezig. l^°rt na negen uur kwam Z. H. de Paus met tiaar gekroond op den draagstoel de basiliek Oon, door de tienduizenden geloovigen met Gijpende geestdrift toegejuicht. Paus droeg een rooden mantel, oop Ook de was van de roode kleur der martelaren. Mili Nadat de Paus in de Sacramentskapel een «tui «*6e le in gebed had doorgebracht, nam Z. H. op den troon in de absis en begon het eel van de Heiligverklaring met de drievou- der vordering van den kardinaal-prefect tencongregatie, waarop de Paus tot tweemaal .otwoordde ,hti tiet met een opwekking om de voor- ng van den Heiligen Geest in te roepen, het koor de litanie van alle heiligen en Veni Creator zong. Na de derde vraag verhief de Paus zich Van Zyn troon en sprak de plechtige woor- «€n uit, dat John Fishèr en Thomas Morus heilig zyn en door gansch de Kerk als zoo danig vereerd moeten worden. Nadat deze plechtigheid besloten was met tiet Te Deum, door den Paus zelf aangehe- Veh, begon de pontificale hoogmis om on geveer kwart voor elf. Net koor van Perosi zong de achtstemmige y «ige mis, die Perosi het vorige jaar voor de ^Uiting van het Heilig Jaar gecomponeerd had. Öe levendige, feestelijke muziek, door de Pau- j 'Üke kapel volmaakt gezongen, vormde een Ji'sterrijk geheel met de fantastische glorie van e duizenden lichten en met den gouden glans er kostbare altaarsieraden. De Tsjecho-Slowaaksche republiek is als successiestaat der oude Donau-monarchie een product van den wereldoorlog en van Versailles. Zij is binnen haar grenzen een byna even groote schoolkaart van verschillende naties als tijdens zijn bestaan het vroegere Oosten rijk was. Voor de vierde maal sedert haar be staan schreef de republiek Zondag j.l. verkie zingen uit voor de volksvertegenwoordiging. Zes naties, sprekend zes verschillende talen, ver- oeeld in zestien partyen, stelden voor den Se naat en het Huis van Afgevaardigden 6100 can- didaten. Voor den Senaat, die 150 leden telt, werden 2500 vrouwen en mannen, voor 't Huis van Afgevaardigden met 300 zetels 3600 gecan- dideerd. In de republiek bestaat algemeen, ge lijk en geheim kiesrecht voor mannen en vrou wen op grondslag der evenredige vertegenwoor diging. De kiezers en kiezeressen van den Senaat moeten 26, voor 't Huis van Afgevaardigden 21 jaar zijn, de gekozenen moeten 45 respectievelyk 3c jaar zijn. In het geheel zijn er negen mil- lioen kiezers, waaronder een millioen vrouwen méér dan mannen. De zes naties zyn de volgende: 1. Tsjechen (7 millioen). 2 Duitschers <3!4 millioen). 3 Slowaken (2% millioen); 4 Hon garen (800.000); 5 Ruthenen (500.000); 6 Polen (800.000). De Tsjechen hebben dus de meerderheid. Zeer ongunstig voor alle minderheidsparty en is de indeeling der kiesdistricten. Deze heeft tengevolge, dat het aantal stemmen, hetwelk voor een zetel moet worden opgebracht, in over- Na het evangelie hield Z. H. de Paus, op den wegend Tsjechische districten veel lager kan °on gezeten, een homilie over de nieuwe hei- 1 zyn dan in de districten met sterke minder heden. Het onderscheid is vaak geweldig. By de vorige verkiezingen moesten voor één zetel in bijna zuiver Duitsche districten 5000 tot 11000 stemmen méér worden uitgebracht dan in het overwegend Tsjechische Praag. De Tsjechen hadden in dezen verkiezingsstrijd de meeste partijen. De candidaten waren de ouden. Nieuwe jonge krachten werden niet in gezet. De voornaamste partyen waren de Agra riërs, de sociaal-democraten, de nationaal-so- cialisten (party van den minister van Buiten- landsche Zaken Benesj, die echter niets met het wezen der Duitsche nazi's heeft uit te staan), de Tsjechische Volksparty en de com munisten. Dan zyn er nog fascistische partytjes van generaal Gayda en van Kramarsch. Er was eerst sprake geweest van een „Katho liek blok" tusschen de Tsjechische Volksparty en de Slowaaksche Volksparty. Dit blok kwam echter niet tot stand. Wel werd er een overeen komst gesloten, om in eikaars districten over en weer geen propaganda te maken. De Duitschers kwamen in het veld met het Heimatfront van Henlein, die zich op het laatste moment geen „Führer" meer noemde, maar eenvoudig voorzitter. Deze party is die der Duitsche nationaal-socialisten in Tsjecho- Slowakye. Zy heeft den strijd gevoerd met reus achtig tamtam en onbegrensde geldmiddelen. Voorts met christelijk-socialen, Bund der Land- weite, sociaal-democraten eh een Sudeter- Duitsch blok van allerlei afgesplinterden. De nazi's kwamen in hoofdzaak met jonge krachten als candidaten. De sociaal-democraten hebben hun eigen jonge oppositie volledig onderdrukt. Alle oude bonzen kregen hun vaste zetels. Het gaat met het Marxisme in Tsjecho-Slowakije precies zoo als in andere landen: het houdt krampachtig vast aan verstarde vormen, om dat het niet meer in staat is tot een nieuwen stryd. De Slowaken marcheerden onder aanvoering van Mgr. pastoor Hlinka in één gesloten blok. Zy wenschen autonomie binnen het kader van den bestaanden staat. Ook de Ruthenen, Hongaren en Polen kwa men met verschillende partyen in het veld. <r Van den uitslag der verkiezingen is tot op dit moment nog slechts weinig bekend. De nazi- party van Henlein schynt grootere successen te boeken dan de overige Duitsche partyen. Vast schynt ook te staan, dat de partyen der regeerings-coalitie haar positie volkomen heb ben gehandhaafd, zoodat in Tsjecho-Slowakye alles by het oude zal blyven. BERLIJN, 20 Mei Zooals wy hebben ge meld, werd de groote collecte voor den Katho lieken Caritasbond, welke Zaterdag in heel Daitschland met toestemming der regeering is gehouden, te München door het optreden van nazi's tegen de collectanten onmogeiyk ge maakt. De nazi's colporteerden met exemplaren van de „Völkische Beobachtei", waarin het vonnis stond tegen Zuster Wemera te Keulen. Door spreekkoren, aldus meldt het N. v.d. D. nog, werd de Katholieke Kerk in de schande- lykste bewoordingen aangevallen. De voorby- gangers werden aangespóord geen geld aan de collectanten te geven, waarbij ter motiveering werd gezegd, dat de Katholieke Kerk een zwendelpartij is, die niets anders doet dan geld naar het buitenland smokkelen. De politie zag lydelijk toe. Vele Münchenaren waren zoo verontwaardigd over dit optreden, dat zy uit protest groote bedragen offerden, waarop ook zy beleedigd, aangevallen en gemolesteerd werden. Vele col lectanten werden daarop tegen den grond ge slagen. Een ooggetuige deelde mede, dat hy had ge zien, dat een jonge collectant, die ondanks ver zet van de nationaal-socialisten doorging met collecteeren, eerst bedreigd en daarna zoo zwaar mishandeld werd, dat hij moest worden wegge dragen. Van een oude dame werd een mantel verscheurd. Tal van arrestaties zijn verricht, hoofdzake lijk van collectanten en voorbijgangers, die zich verzetten tegen de nationaal-socialisten. Een priester, die in den oorlog een been heeft verloren, werd eveneens gemolesteerd. Hy kwam daarby te vallen en werd zoo ernstig gekwetst dat hy naar het politiebureau moest worden overgebracht, om verzorgd te worden. Kardinaal Faulhaber heeft Zondag tijdens de H. Mis een scherp protest tegen het optreden der nationaal-socialisten laten hooren en als zyn meening uitgesproken, dat het boven eiken twyfel verheven is, dat dit optreden was voor bereid en van hoogerhand werd gesteund. In verband met de treurige gebeurtenissen, aldus de kardinaal, zal vandaag in alle katho lieke kerken in Beieren gecollecteerd worden, Aan dit beroep op de geloovigen is op ruime wijze gevolg gegeven en enorme bedragen zyn door de kerkgangers ten behoeve van de Caritas- vereeniging afgestaan. BERLIJN, 20 Mei (V.D.) In verband met de demonstraties en voorlezing van protesten in de voorafgaande weken in de Katholieke kerken waren gisteren in vele steden, vooral te Berlijn en München, de Katholieke kerken tydens den dienst door politie en Gestapo scherp bewaakt. WARSCHAU, 20 Mei (Havas) Te Danzig heeft een groep nationaal-socialisten den lei der van het Centrum, Stachnik, aangevallen en mishandeld. BERLIJN, 20 Mei (Reuter) In een preek zeide de bekende predikant Niemoeller: Onze kerken worden gevangeniskerken, want we kun nen daarbuiten niet meer over het Evangelie spreken. Hij gaf een lyst van de 22 predikanten in con centratiekampen, een aantal in politie-arrest, een twaalftal uit hun parochies verwyderd en zes, wien het verboden is te preeken. ISTAMBOEL, 20 Mei. (Reuter). De minister raad heeft een regeling goedgekeurd, waarby de pre-militaire opleiding van de Turksche jeugd wordt voorgeschreven. De plechtige heiligverklaring van kardinaal Fisher en Thomas Morus. Pauselyk beroep op de Anglicanen. 4 De nazi-terreur te München- Katholieke collec tanten tegen den grond geslagen. De ontvoerde Duitscher Gutzeit wenscht niet naar ons land terug te keeren. De stakers te Le Havre hebben toegegeven en het werk hervat. Algemeene verkiezingen in Tsjecho-Slowakye. „St. Lebuinus" protesteert tegen de bezuini gingsplannen van de Regeering. De „Poelau Laut", op weg naar Indië, wegens motorschade naar Napels teruggekeerd. 9 Mgr. dr. Th. M. Vlaming, kanunnik en oud- officiaal van het Bisdom Haarlem overleden. Pater J. Nielen O.P., prior te Nijmegen, plot seling overleden. Benoemingen in het Bisdom Haarlem. De roofmoord te Oyen en de overval te Uden thans opgehelderd. Drama te Zuilen. TWEE ACTUEELE BOEKEN: Sir Joseph Clayton's boeiende levensschets van in de vertaling van Plet Kasteel. Prijs: lngen. 1.75; Geb. 2.50. KARDINAAL FAULHABER'S: in de vertaling van Ant. van Welsem. Prijs: ingen. f 1.35; Geb. i 1.95. N.V. Uitgeversmy. „FIDELITAS" - A'dam-C. PARIJS; 20 Mei. (Reuter). Hedenochtend is het traditioneele feest ter eere van Jeanne d'Arc gevierd. Tallooze vereenigingen defileerden voor het standbeeld, dat na de officieele hulde haast ver dween onder de kransen en bloemen. De president van de Republiek nam aan de officieele hulde deel, waarna de troepen defi leerden. Een ontzaglijke menigte sloeg het défilé gade. De uiterst-linksche organisaties herdachten gisteren aan de „Mur des Fédères" op het kerk hof Père Lachaise de laatste Communards, die in 1871 werden gefusilleerd. Voor het eerst sedert de scheiding van socia listen en communisten in 1920 waren de link- sche groepen weer vereenigd. 1 V VWVVWWI\w\\t]\l II 11 Is li- Stand op Maandag 1 uur n.m.: 762.2 Vorige stand: 761.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1