Net schandaal te München Mgr. Dr. Th. M. Vlaming Bange toekomst Flora's afscheid °E WAARDE VAN EEN RIJKSVERGUNNING NOG EEN BEKENTENIS UITOSS EEN GELEERD PRIESTER HEENGEGAAN ARBEIDSCONFERENTIE TE GENEVE Aspirin GUTZEIT KOMT NIET TERUG MAANDAG 20 MEI 1935 Genève in het nauw Rouw om Pilsoedski's overlijden „Poelau Laut" heeft machine-schade bftoht Mil V Qerneente Heemstede is zoo voldaan de resultaten van de „Flora", dat zij dagavond de sluiting daarvan met een Schitteren4 vuurwerk luister bijzette Hoofddader van roofovervallen door de mand gevallen Bijeenkomst van Poolsche mijn werkers in Nederland H. M. DE KONINGIN NAAR DE RESIDENTIE ACHT KINDEREN ZONDER MOEDER Vrouw door electrischen stroom getroffen i Een bronzen „TJiver"-gedenkplaat, door Nederlandsche schoolkinderen aan de K.L.M. aangeboden is Zaterdag op Schiphol in tegenwoordigheid van den directeur, den heer Plesman, onthuld, waarbij uit iedere provincie één kind tegenwoordig was Wijlen Mgr. dr. Th. M. Vlaming De Nederlandsche afvaardiging samengesteld ACHTSTE DOUGLAS-TOESTEL OP WAALHAVEN VERRASSEND „St. Lebuinus" protesteert tegen de bezuinigingsplannen van de Regeering G edachtenwisseling Op haar reis naar Ned.-Indië te Napels teruggekeerd Ontvoerde Duitscher weigert naar Nederland terug te keer en Een grootsch vuurwerk sluit het bloemenfestijn te Heemstede EERE-DOCTORAAT AAN TWEE TACHTIGERS PRINSES JULIANA Heruitzending van de rede voor het Roode Kruis Promotie van Kloos en v. Deyssel op 27 Mei SMOKKELAARS AANGE HOUDEN Zij probeerden een agent dood te rijden j e Beiersche hoofdstad krijgt zoo lang- D 2arnerhand de wel zeer trieste reputatie, dat de ergste wandaden door nationaai- ^ür 151611 '16gen katholieken gepleegd bij voor- k, daar schijnen te moeten plaats hebben. er8erniswekkende gebeurtenissen, welke zich ^ertijd te München hebben afgespeeld, toen 'nternatioaale katholieke gezellencongres r heetgebakerde Nazi's w'erd geterroriseerd tj. *erschillende congressisten werden gemoles- rd. ZOortot i »orfl( toodat het volledige program niet kon ^en afgewerkt, hebben nu een droevig pen- Sekregen in de mishandelingen, welke de :*>ten van het „Deutsche Caritas-Ver- hebben moeten verduren, en de partij- Politie-maatregelen, waardoor een ontijdig Werd gemaakt aan de groote katholieke —a r^Rhei lati, Sheidscollecte. Evenals voor het inter- ^Oale katholieke gezellencongres indertijd de minister van binnenlandsche zaken voor (j^^ü&s-collecte zijn toestemming gegeven, in den „welgeordenden" en „model-ge- fineerden" staat, waar Hitier, de „Fiihrer" jw dhskanselier alle macht in handen heet te n blijken zelfs vergunningen van zéér *0 deei rijksautoriteiten niet steeds voldoende om °rdelijk verloop van het volvoeren van offi- K w idtschi ^heff, toegestane plannen te waarborgen. De e Caritas-collecte is steeds een hart- ehde manifestatie van katholieke mild- ieid geweest, zij heeft vaak méér opge ld -• dan de inzamelingen voor de „Winter- llA" netgeen te opmerkelijk is, daar de offer- 'toigheid der burgers voor de „Winterhilfe" °P allerlei manieren werd geforceerd, ter- het „Deutsche Caritas-Verband" steeds een beroep deed op den volkomen vrijwil- en spontanen liefdadigheidszin van allen, ^hts het gebod der naastenliefde nog niet heb- ben vergeten. Indien de nationaal-socialisten, *3roce55611 togen van deviezen-smokkelarij ati'chto kloosterlingen hebben uitgebuit om een ^'"«lericale „Hetze" te voeren en de Caritas- tote tg boycotten, zich hebben voorgesteld, de katholieken kunnen dwingen hun "Poezen uitsluitend te reserveeren voor de 'Ohaal-socialistische hulpacties, dan hebben a°h deerlijk vergist. Hun optreden tegen katholieke collectanten en hen, die ondanks zware schatplichtigheid aan het Rijk nog a gaven offerden ten behoeve van de ka- ®ieke weldadigheid, heeft tengevolge gehad, het Caritas-Verband een nog grooter finan- l en daardoor ook moreel succes heeft be- 'd dan anders. is dit nieuwe verontwaardiging-wekkende 2l-schandaal uiteindelijk geworden tot een chtige demonstratie van katholieken moed, £(/n'w> zelfverloochening en offervaardigheid, j °als te doen gebruikelijk is, werden de gemo ed torde collectanten en de terecht vertoornde Quanten gearresteerd, terwijl de in strijd hlti Vergunning van den Rijksminister van ^Penlandsche zaken handelende en mishan- gej6tlcie nationaal-socialisten ongemoeid werden jj. aton. Terecht heeft de nobele katholieke J^torst van München, Kardinaal Faulhaber, 'ddeliijk een scherp protest laten hooren. 2Un benieuwd of de hoogste Rijksinstanties, officieele goedkeuringen door lagere partij- abties en ondergeschikte Rijksfunctionaris-. Worden genegeerd, den moed zullen hebben Vefantwoordelijke belhamels van het met ^dachten rade verwekte schandaal te be- (jat fen. Zoo niet, dan bevestigen zij daardoor, het vertrouwen en de sympathie en me- erl£lng der goedwillende en principieel over- ®he katholieken niet waard zijn. A hessinië heeft nu, evenals Italië, twee CA arbiters benoemd voor de in te stellen arbitrage-commissie. Het heeft geen ^toiërs, maar internationaal vermaarde daarvoor aangewezen, ofschoon Italië, k, Zelf Italianen benoemde, wenschte, dat tifi l0Piërs in de arbitrage-commissie zouden zit- 8 hemen. Abessinië voelt zich sterk in zijn tiiri en vreest het oordeel van volkomen onpar- 6 Ige scheidsrechters niet. Tegenover de Euro- (,^Sch geroutineerde scheidsrechters van Italië het van zijn kant volkomen „ebenbürtige" o ^hen willen plaatsen. Het kan dat doen, at het Abessinisch-Italiaansch arbitrage flat-8 hiets voorschrijft omtrent de eventueele '°haliteit der te benoemen arbiters. Voorloo- jj Abessinië echter gezwicht voor den Ita- %11 hschen eisch, dat de arbitrage-commissie zich °ver het incident van Oeal-Oeal, dat in lelijkheid een ware veldslag op Abessinisch 0lldgebied is geweest, zal bepalen, maar het behoud zich het recht voor te blijven streven naar een algemeene arbitrage, waaraan alle quaesties tusschen Abessinië en Italië zullen moeten worden onderworpen om tot een bevre digende en duurzame regeling te geraken. Er bestaat echter niet veel kans, dat dit streven veel succes zal hebben, want Italië maakt wel sterk den indruk recht op een openlijk conflict met Abessinië aan te sturen. Al heeft Italië uit naam der Europeesche beschaving ook een be roep op de Europeesche mogendheden gedaan om zich van wapen- en munitie-zendingen aan het „barbaarsche" en „Volkenbondonwaardige" Abessinië te onthouden, het beweert óók, dat de Italiaansch-Abessinische kwesties een zuiver Afrikaansche aangelegenheid vormen, waarmee niemand anders dan Italië zelf zich heeft te bemoeien. Deze opvatting kan, sinds Abessinië een dringend beroep op den Volkenbond heeft gedaan, niet gedeeld worden door de andere mogendheden. Het laat zich dan ook aanzien, dat de behandeling van de Italiaansch-Abessi nische controverse voor den Volkenbond van groot belang zal worden voor de verhoudingen in Europa. Het is mogelijk, dat er, indien de Volkenbond het Italiaansche optreden in Oost- Afrika desavoueert, een leelijke, maar door Duitschland graag geziene barst zal komen in het Engelsch-Fransch-Italiaansche Stresa-front. Durven de mogendheden Italië niet terecht te wijzen, dan ontstaat de kans, dat mèt Abessinië zich ook andere minder machtige en kleine mo gendheden diep teleurgesteld zullen gaan voe len over de schamelheid van het Volkenbonds- prestige. De Volkenbond bevindt zich dus in de onbehagelijke positie van den man, die van twee kanten klappen kan krijgen, terwijl Duitschland al klaar staat om van louter „Schadefreude" in zijn gepantserd vuistje te lachen over het weer leelijk in de knel rakende Genève. Zaterdag heeft de 20-jarige A. H. v. d. P., die betrokken is bij verschillende misdrijven door de Ossche misdadigerskringen ge pleegd, bekend den roofoverval gepleegd te hebben op het echtpaar B. te Uden, in Fe bruari van het vorig jaar. De marechaussee, die het onderzoek naar al deze zaken in handen heeft, bracht v. d. P. Za terdag naar Uden over, om met zijn slacht offers geconfronteerd te worden. Deze herken nen hem niet v. d. P. was indertijd gemas kerd maar na een scherp verhoor viel hij dooi de mand en bekende de misdaad ge pleegd te hebben. Na met drie kameraden het plan ontworpen te hebben, had hij van een handlanger voor ƒ40 de gewenschte inlichtin gen gekregen, waarna het gezelschap des nachts bij de oude menschen inbrak, den boer mis handelde, beide oudjes vastbond en daarna met 2000 en eenige sieraden verdween. De „medewerkers" van v. d. P. zitten allen in de Bossche strafgevangenis. De arrestatie van den handlanger kan elk oogenblik verwacht worden. Volgens de bekentenis van den jeugdigen P. de B., die wegens den gepleegden roofoverval te Oyen tot 7J4 jaar gevangenisstraf was ver oordeeld, moet v. d. P. ook beschouwd worden als de hoofddader van dit misdrijf. Door deze verklaringen in het nauw gebracht, zou v. d. P. ook in deze zaak een volledige be kentenis hebben afgelegd. De Poolsche gezant dr. W. Babinski is Zon dag met den heer de Sroczynski, attaché aan de legatie, naar Heerlerheide gegaan om een bijeenkomst bij te wonen, welke de circa 4000 Poolsche mijnwerkers in Limburg hadden geor ganiseerd ter nagedachtenis van den maar schalk Pilsoedski. Onder dé aanwezigen waren de Poolsche consul-generaal in Amsterdam, de heer Th. Skowronski, de consul-honorair van Polen in Limburg, mr. v. d. Kroon, verschillende leden van het Limburgsche corps consulair, de deken van Heerlen, een vertegenwoordiger van de Directie der Mijnen en plaatselijke autoriteiten. Op het podium der zaal, waar de bijeenkomst gehouden werd, stond een portret van den ont slapen maarschalk, met de Poolsche vlag en rouwfloers omhangen. Dr. Babinski hield een toespraak over den arbeid en de idealen van den maarschalk en wekte zijn landgenooten op om aan deze idealen te blijven vasthouden en er voor te strijden. Ook de Poolsche consul-generaal uit Amster dam voerde het woord en schetste de historische figuur van Pilsoedski, wiens beteekenis en in vloed zich nog langen tijd zou doen gelden. Mr. v. d. Kroon sprak namens de Poolsche mijnwerkers in Limburg de gevoelens van deel neming en rouw uit met het groote verlies dat Polen heeft getroffen. H-M. de Koningin is hedenochtend vroeg per auto van Het Loo naar de residentie vertrok ken om voor enkele dagen op het Huis ten Bosch te verblijven. Zaterdagavond was mevr. VI. te Heerlen bezig met een electrische waschmachine, die zij pas had aangeschaft. Daarbij kwam zij in aanraking met den stroom, waardoor zij op slag werd gedood. De getroffene was moeder van acht kinderen. Zondagavond om half elf uur is in de Maria- stichting te Haarlem overleden de hoogeerw. beer Mgr. dr. Th. M. Vlaming, kanunnik en oud-officiaal van het bisdom Haarlem. Z.H.Eerw. had vorige week Dinsdag den leef tijd van 76 jaar bereikt. Mgr. dr. Theodorus Maria Vlaming, geboortig van Amsterdam, begon zijn studie aan het oude Hageveld te Voorhout. Na te Warmond den theologischen cursus ten einde te hebben ge bracht, werd hij 15 Augustus 1884 priester ge wijd. Mgr. Bottemanne gaf hem toen de op dracht in Rome aan de St. Apollinaris Univer siteit zich verder te gaan bekwamen in het Kerkelijk recht. Hier promoveerde hij tot doctor utriusque juris, doctor in de beide rechten in het Ro- meinsch en in het Kerkelijk Recht. Na zijn terugkeer uit Rome in 1888, heeft Deken Taverne te Rotterdam voor enkele we ken een geleerden assistent gehad in den per soon van den nieuwen doctor. Zijn Bisschop riep hem echter spoedig naar Warmond, waar hij als opvolger van prof. De Bruin de leerstel lige godgeleerdheid ging onderwijzen. In No vember 1892 kwam dr. G. van Noort naar War mond, om het professoraat in de dogmatiek over te nemen. Prof. Vlaming trad nu in de plaats van prof. W. van Halen, die tot dan toe onderwijs in het Kerkelijk recht had gegeven, verankerde zich in de Kerkelijke wetgeving en werkte aan de voorbereiding van zijn vlot hand boek over het huwelijksrecht in de Kath. Kerk, „Praelexiones Juris Matrimonii", dat hij na het verschijnen van den Codex hieraan aangepast heeft en dat nu nog gezaghebbend is. In Warmond vond hij tusschen zijn lessen en het andere werk voor de studenten, vanaf 1895 tot zijn vertrek in 1906 was hij moderator van de Maria-congregatie onder de studenten, nog tijd en gelegenheid om zijn gedachten te laten gaan over de positie der katholieken in ons land en over de houding van niet-katholieken tegenover leer en praktijk der Kerk. Het was in die jaren, dat hij fouten ontdekte in het betoog van den Amsterdamschen hoog leeraar Hector Treub over den abortus provo- catus. Prof! Vlaming wierp zich op de kwestie en verdiepte zich in de medische wetenschap op dit gebied. In een publiek debat voor een ge mengd gehoor van doctoren, advocaten enz. be handelde hij te Utrecht de Treubkwestie en verdedigde er het katholieke standpunt. Beiden hebben na een collegiaal dispuut hun strijdschriften gebundeld. Ook dient vermeld de polemiek met prof. Pijper over „Boete en Biecht". Dr. Vlaming heeft voorts in de oprichting van de Katholiek Wetenschappelijke Vereeniging een groot en werkzaam aandeel gehad. Hij ver wachtte veel van deze vereeniging om de be oefening van de wetenschap onder de katho lieken op hoog peil te brengen en te houden. Op verzoek van pater Is. Vogels heeft hij de juridische afdeeling voorbereid en bij de op richting in „Diligentia" te Den Haag werd al lereerst dr. Vlaming, de geestelijke vader, die door zijn buitenlandsch Romeinsch doctoraat eigenlijk van lidmaatschap was uitgesloten, tot het lidmaatschap uitgenoodigd. De thans overledene was voorts eerste voor zitter van de Apologetische Vereeniging „Petrus Canisius". In 1906 benoemde Z. H. Exc. Mgr. A. J. Cal- lier dr. Vlaming tot pastoor van de parochie van O.L. Vrouw Rozenkrans en Dominicus aan het Spaame te Haarlem. Na een actief en met apostolischen ijver ver vullen van zijn herdersambt aldaar, werd dr. Vlaming in 1915 om gezondheidsredenen over geplaatst naar Berkel en Rodenrijs, in welke rustige parochie pastoor Vlaming zich nu ook meer kon wijden aan de zaken van de Kerke lijke Rechtbank, die hoe langer hoe veelvuldiger voor elk geval opnieuw moest worden ingesteld. Gemakkelijk was zijn taak niet: de verant woordelijkheid voor de parochie kwam tenslotte immers toch op hem neer ondanks de toene mende drukte aan de diocesane rechtbank. Tijdens dit pastoraat bezorgde hij het twee- deelig „Handboek over het kerkelijk huwelijk" een tweede uitgave. Op zijn consecratiedag, 25 Juli 1928, benoem de Z.H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent dr. Vla ming bij eerste bestuursdaad tot zijn opvolger als Kanunnik Theologaal van het Haarlemsche Kapittel. Na een veertien-jarigen arbeid in de parochie Berkel stelde de Bisschop hem in Fe bruari 1929 aan tot hoofd van de kerkelijke rechtbank onder den naam van Officiaal en op Sacramentsdag 1933 bij den aanvang van zijn gouden priesterjaar ontving hij de onderschei ding en benoeming tot Huisprelaat van Z.H. den Paus. In deze laatste functie van Officiaal koos hij in 1929 zijn woonplaats in Heemstede. Tenge volge van het vele en langdurige ingespannen bureau-werk noodzaakte een hartzwakte hem in 1932 zijn vruchtbaren arbeid te staken. Zelfs in deze laatste jaren, toen het kerkelijk proceswerk steeds groeide, zag hij nog kans een Fransch werkje van Mgr. Durieux in een Hol- landsche overzetting voor pater Thunnissen te toucheeren. Deze uitgave onder den naam van „Huwelijkswetgeving der Katholieke Kerk," draagt, hoewel het niet zoozeer uit de voorrede blijkt, onmiskenbaar het stempel van zijn over- vloedigen corrigeerenden en amplificeerenden arbeid. Op den feestdag van Maria-ten-Hemel-opne- ming, 15 Augustus 1934, werd feestelijk en on der groote belangstelling het gouden priester feest van dr. Vlaming gevierd. Pastoor Van Noort te Heemstede hield bij deze plechtigheid de feestpredicatie, waarin hij het rijke leven naging van den jubilaris, en er op wees, hoe dr. Vlaming den vollen rijkdom van Gods genaden ontvangen heeft en daardoor een groote zegen geworden is voor het geloovige volk. Bij K.B. is de afvaardiging van Nederland naar de 19e Internationale Arbeidsconferentie, welke 4 Juni a.s. te Genève zal bijeenkomen, als volgt samengesteld: Tot afgevaardigde der Nederlandsfihe regee ring, tevens voorzitter der afvaardiging, prof. mr. P. J. M. Aalberse, Minister van Staat, lid van de Tweede Kamer, voorzitter van den Hoo- gen Raad van Arbeid; tot afgevaardigde der Nederlandsche Regeering, mr. A. H. Joekes, lid van de Tweede Kamer. Voorts zijn benoemd tot afgevaardigde ver tegenwoordigende de Nederlandsche werkgevers mr. A. N. Molenaar, alg. secr. Verbond van Ned. Werkgevers te 's-Gravenhage; tot afge vaardigde vertegenwoordigende de Nederland sche arbeiders E. Kupers, voorz. N. V. V., lid van de Tweede Kamer; tot technische raads lieden van de Règeeringsafgevaardigden: Mej. G. J. Stemberg, referendaris Dep. van Sociale Zaken; ir. R. A. Verwey, dir. Rijksdienst der Werkloosheidsverzekeringen en Arbeidsbemid deling; H. J. Top, Oost-Indisch hoofdambte naar met verlof; tot technische raadslieden van den afgevaardigde voor de werkgevers: G. F. Evelijn, chef sociaal-economische afd. der N. V. Philips Gloeilampenfabriek te Eindho ven; dr. A. G. Fennema, te 's-Gravenhage; tot technische raadslieden van den afgevaardigde voor de arbeiders: H. Amelink, secr. Chr. Nat. Vakverbond, penningm. Intern. Chr. Vakver bond, lid van de Tweede Kamer; P. J. S. Ser- rarens, bestuurslid R.K. Werklieden Verbond in Nederland, secr. Intern. Chr. Vakverbond en lid van de Eerste Kamer. Zondagmiddag is te 12.20 uur op het vliegveld Waalhaven te Rotterdam het achtste Douglas- toestel, de PHAKN, de Nachtegaal, aangeko men. De machine werd bestuurd door den heer Duimelaar. De overtocht van Cherbourg naar Waalhaven werd binnen de twee uur volbracht. snel, langdurig en krachtig werkt bij rheumatielc Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets. Zondag werd in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht door „St. Lebuinus", de R.K. Vereeni ging van onderwijzers in het aartsbisdom, een vergadering gehouden ter bespreking van de- bezuinigingsplannen van de regeering. De vergadering werd o.m. bijgewoond door het Tweede Kamerlid, {ten heer J. G. Suring. De voorzitter, de heer P. Wildschut uit Arnhem, hield een beschouwing over het ont werp en begon met er op te wijzen, dat de regeering al veel eerder het roer om had moe ten gooien. De vaste lasten zijn te zwaar en dienen ver minderd te worden alvorens de bezuinigingen worden toegepast. Altijd zijn het de onderwijzers, die het eerst worden aangepakt en voor hen is reeds in 1924 de crisis begonnen. We zijn nu aan de uiterste grens. Spr. somde voorts op de punten, waar het thans om gaat: de aantasting van de pensioen rechten, de verplichte pensionneering op 60- jarigen leeftijd, doch de kern van alles is het kweekelingen-drama. Nooit mogen we het ge voel hebben, dat we ons veilig stellen ten koste van onze werklooze collega's. In de toekomst zal een derde van onze on derwijzers voor 500.moeten werken. Vreemd is het, dat van de zijde der school besturen, die bij deze zaak toch ook belang heb ben, nog niets van het ontwerp is gehoord. Een vlammend protest moet van deze verga dering uitgaan. Wat men thans wil, mag niet gebeuren. Het wordt eindelijk tijd, dat men eens van de onderwijzers en het onderwijs af blijft. Bij de gedachtienwisseling, die daarna volgde, verzocht de afgevaardigde van Zevenaar, dat de R.K, Kamerfractie haar stem niet aan het ont werp zou verleenen, indien niet voldaan is aan de volgende eischen: verwijdering van de ge huwde ambtenares, een drastische bezuiniging bij het hooger onderwijs en afschaffing van de gezins-cumulatie. Gewezen werd ook op den onchristelijken geest van het ontwerp. Met de vervroegde pen sionneering was men het in het algemeen eens, evenals met de beperking van de opleiding. De vergadering vertrouwde er op, dat het be stuur het standpunt van „St. Lebuinus" krach tig zal verdedigen in de bestuursvergadering van het K. O. V. op Zondag as. De voorkeur werd gegeven aan een landelijke protestvergadering in plaats van diocesane ver gaderingen, welk punt op de K. O. V.-bestuurs- vergadering zal worden besproken. Het Vrijdagnacht van Napels naar Indië ver trokken motor-vrachtschip „Poelau Laut" van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland", heeft onderweg machineschade gekregen, tengevolge waarvan het schip naar Napels is terugge keerd'. De „Poelau Laut" heeft de mail voor Indië aan boord. Van Amsterdam is een assistent ingenieur naar Napels vertrokken, teneinde dén omvang van de schade op te nemen. Na het herstel van de schade zal dé reis worden voort gezet. Nader wordt medegedeeld, dat de kapitein Dinsdagmorgen weer hoopt te vertrekken. De onlangs ontvoerde Duitscher Gutzeit, die, over de grens gelokt, in de gevangenis te Detmold was opgesloten, en die door'tus- schenkomst van de Nederlandsche Regee ring weer naar ons land kon terugkeeren, is Zaterdagmorgen naar de Nederlandsche grens geleid, waar hij ten aanhoore van ver schillende officieele getuigen de verklaring aflegde, niet naar Nederland te willen te rugkeeren. Zaterdag omstreeks een uur wachtten de dis trictscommandant der marechaussee, luit. J. A. de Hoog, hoofdinspecteur Boerrigter uit En schede en de opperwachtmeester van de mare chaussee te Glanerbrug de terugkomst van Gutzeit bü Glanerbrug af. Deze werd per auto naar de grens gebracht en daar werd hem offi cieel medegedeeld, dat hij naar Nederland kon terugkeeren. Gutzeit zei daarop, dat hij niet over de grens wilde gaan. Een officieele verkla ring werd opgemaakt, die door de Duitsche en Nederlandsche autoriteiten en door Gutzeit zelf werd onderteekend. Gutzeit wisselde toen eenige woorden met zijn vroegeren kostbaas, den heer Jonker, die hem duidelijk herkende. Kort daarop stapte het Duitsche gezelschap weer in den auto en ver dween. Gutzeit maakte een kalmen indruk, en wist klaarblijkelijk zeer goed wat hij wilde. Regen, regen.... op Flora's stervensavond niets dan regen maar al het water kon het enthousiasme en het vuurwerk niet blusschen. Duizenden trokken in den zonnigen middag naar de tentoonstelling te Heemstede, om nog een laatsten blik te werpen op datgene, wat Heemstede in het middelpunt yan de belang stelling deed staan. In den avond vooral kwamen nog tal van be zoekers. teneinde het vuurwerk, dat door de ge meente Heemstede werd aangeboden en het slot van het muziekconcours van Johez mee te ma ken. Edoch, tegen half tien vielen de eerste druppels en de overdekte bordessen en de res taurants werden bestormd. Toen om tien uur echter de eerste vuurpijl de lucht doorkliefde en met een luiden knal het vuurwerk opende, stroomde men weer naar de afschutting van het buitenterrein en vergat den regen. De vuurre gens, de zonnen, de bengaalsche vuurpotten, de uitspattende vuurpijlen, kortom het geheele vuurwerk was grootsch opgezet en slaagde, on danks de nattigheid, uitstekend. Men heeft vol op genoten gedurende het uur, dat de lich tende kogels en de knallende stukken om en boven Flora het publiek geboeid hielden. Het slotstuk met de woorden ,,De laatste groet van Flora" oogstte een dankbaar applaus/ Na elf uur ging nog menigeen een kijkje ne men in het bloemenpaleis. Het was over twaalf, toen een wachter de poorten van Flora sloot en daarmede deze schit terende tentoonstelling tot het verleden ging behooren. Hulde aan de organisatoren, aan het uitvoe rend comité, aan de inzenders, aan allen, die Flora maakten tot een onvergetelijke Neder landsche bloemenexpositie, die tot ver in het buitenland haar roem mocht hooren verkondi gen. Hedenavond te circa 7.10 uur zal de rede, welke H. K. H. Prinses Juliana Zaterdag 1.1. te Utrecht heeft uitgesproken voor het Roode Kruis, door de N. C. R. V. worden uitgezonden. De Senaat der Universiteit van Amsterdam zal het doctoraat honoris causa in de Letteren en Wijsbegeerte verleenen aan de heeren K. J. L. Alberdingk Thijm (Lodewijk van Deyssel) en W. J. Th. Kloos (Willem Kloos) in een open bare bijzondere zitting op Maandag 27 Mei, des namiddags te 3 uur in de Aula der Uni versiteit. In deze zitting zal, behalve door den Rector Magnificus, het woord gevoerd worden door prof. dr. A. A. Verdenius en door de heeren Alberdingk Thijm en Kloos, terwijl de voor zitter van de Faculteit der Letteren en Wijs begeerte, prof. dr. A. W- de Groot, als promotor zal optreden. De Senaat noodigt allen, die belang stellen in het hooger onderwijs, uit, deze plechtig heid bü te wonen. Zaterdagmorgen omstreeks kwart over negen zag de surveilleerende agent van politie S. in de Condorstraat te Tilburg een luxe auto staan. Daar de agent reden had om aan smok kelen te denken, hield hij deze in het oog. Wel dra zag hij den auto vertrekken, dwars over een weiland wegrijdend. De agent, die nu vrijwel zeker van zijn zaak was, reed snel met zijn fiets zoodanig om, dat hij in de Groenstraat beland de, waar hij weldra den auto weer zag aan komen. De agent sommeerde den bestuurder te stop pen. Deze gaf evenwel vol gas en reed recht op den agent aan. Slechts door zeer snel opzij te springen kon deze voorkomen dat hij aangere den werd. De auto >eed door, maar de politieman had den chauffeur herkend als S. v. D., een bekend smokkelaar. Onmiddellijk kregen hierop alle posten in den omtrek opdracht naar den wagen uit te zien. 's Middags werd deze aangetroffen in St. Mi chielsgestel, waarbij bleek dat v. R. de eigenaar was. Deze, zoowel als S. v. D., werden aange houden. De auto bleek echter niets ver dachts te bevatten, terwijl ook een onderzoek ter plaatse niets opleverde. Intusschen is tegen S. v. D. proces-verbaal opgemaakt, o.a. wegens poging tot doodslag en het niet stoppen bij sommatie daartoe. Dinsdag zullen de heeren voor den rechter commissaris worden geleid. De agent S. verdient zeker lof voor zijn waak zaamheid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5