100.000 is of kojnst ]iL&.Cdeufn~ Premie. Het negende Douglasüliegtuig aangekomen. De nieuwe autoweg bij Frankfurt door Adolf Hitler geopend. •- De Godloozen-beweging in de wereld Stt- tfFvf 3 - Y4* Si ONZEN OMROEPER 4 CASTELLA TOILETZEEP HET DAMSPEL 1 imê_ém. IIHf Éi DINSDAG 21 MEI 1935 Het negende Douglasvliegtuig, de .Oeverzwaluw", dat met het s.s. .Rotterdam" uit Amerika was overgebracht, is Maandag te Waalhaven aan wal gezet, waar het verder gemonteerd zal worden 9357 ;i m - ft Een aantal Scheveningsche haringloggers is Maandag ter vischvangst vertrokken. Familieleden en verwanten wenschen de bemanning van een der schepen een goede reis ARBEID ONDER DE JEUGD Een der stelregels luidt: „niets is zoo leerzaam als een straat gevecht met de politie" Godslasterlijke leuzen Gouden medaille toegekend MÊËmêéÈÊÊÊÊm m. Hf éH m. Nog korten tijd en voor de 100.000e maal zal de hulp van onzen Omroeper worden ingeroepen. - Met gulle hand wil onze a-s. Jubi laris ook U in zijn feest betrekken door bet gratis uitreiken van een FOTOREPORTAGE Totdat de 100.000e Omroeper zal zijn geplaatst, ontvangt eenledeb die een Omroeper van ten minste 50 cent plaatst, GKAW 3 stukken heerlijke X f 1 8 tfm mm Wm De Duitsche Rijks-autoweg nabij aan de Main ii door den Rijksleider A Hitier officieel geopend. De auto, Hitler had plaatsgenomen, rijdt het den weg gespannen lint door De Lord Mayor van Londen, sir Stephen Killik, bracht een officieel bezoek aan den kruiser .Nelson*, die deel uitmaakt van het eskaker Engelsche oorlogsbodems, dat in verband met de jubileumfeesten van den Koning ligplaats heeft ge nomen op de Theems ;k:sss Het geheele Rotterdamsche politie®9^ heeft Maandag de oude uniformen vO°r nieuwe verwisseld In Engelsch-Indië begon de bolsjewistische propaganda onmiddellijk na den wereldoorlog. Communistische boeken, blaadjes en strooi biljetten werden bij duizendtallen verspreid. Vooral de mariniers der Engelsche oorlogssche pen waren de beste propagandisten voor de Indische Sow jet. De Koloniale Commissie van de Derde Internationale heeft tot nu toe voor hare propaganda niet minder dan 500.000 pond sterling uitgegeven. In 1930 werd de eerste anti-godsdienstige Bond gesticht, onder den naam van „Vrijdenkersvereeniging voor Indië". Blijkens hare statuten is het doel, „alle gods diensten, alsmede alle religieuze en sociale ze den en gewoonten, die niet in overeenstem ming zijn met den tegenwoordigen stand der wetenschap te bestrijden en te streven naar een wetenschappelijke en verdraagzame men taliteit van de arbeidsbevolking des lands". In 1932 was de beweging reeds zoo sterk gegroeid, dat kon worden overgegaan tot de stichting van den Bond „Vrienden der Sowjet- Unie". Een der omstandigheden, waaraan de bovengenoemde organisaties hare krachtigste argumenten ontleenen, is de ongelukkige kas- tenindeeling van het Indische Volk. De ver antwoordelijkheid voor al het onheil, dat hier uit voortvloeit wordt door de sluwe agitators op den godsdienst en zijn bedienaren gescho ven. In Peru is de Communistische beweging tot ontwikkeling gekomen door de actie der intel- lectueele revolutionnairen, o.a. Gonzalez Preda, Carlos Mariategui en Haya de la Torre. De laatste is thans de leider der partij. Evenals in Engelsch-Indië tracht het Communisme ook in Peru de nationalistische beweging voor haar boel uit te buiten. Het wachtwoord luidt: „Wij moeten Amerikanen worden, laat ons daarom ophouden Christenen te zijn." Amerika moet verlost worden van alles wat herinnert aan Europa, dus óók van de Europeesche kuituur en den Europeeschen godsdienst. Bij de begra fenis van bovengenoemden Carlos Mariategui, die in 1930 op dertigjarigen leeftijd overleed, liet de Regeering zich officieel vertegenwoor digen. Uit absoluut betrouwbare bron weten wij, cat Mariategui zich op zijn sterfbed met de Kerk verzoend heeft. De Feruaansche Com munisten beschikken thans over 2 organen: de „Vanguardia" (Voorhoede), een tijdschrift voor studenten der Hoogeschool en „La Sierra" (Het Gebergte), een anti-godsdienstig blad voor hoofd- en handarbeiders. Om haar waren aard te verbloemen geven deze bladen voor, te strijden voor de Pan-Amerikaansche beweging. In werkelijkheid zijn zij organen van de „Ali- Mgr. d'Herbigny, de president van de Pauselijke commissie .J'ro Russia" heeft in de ,Jlevue des deux Mondes" een gedocumenteerd artikel geschre ven over den groei van de godloozen- beweging in de verschillende landen. In het onderstaande geven wij een overzicht van de communistische actie in Engelsch-Indië, Peru, Cana da en Bulgarije. anza Popular Revolueionaria Americana" (AP. RA), die sinds 1924 hare leden vooral recru- teert uit de onderwijzers en kantoorbedienden. De bloedige onlusten van Juli 1932 te Tru- jillo, waren namelijk het werk van de „Apris- tos" (leden van de AP.R.A.). Deze communis tische opstand kon door de politie niet be dwongen worden, de Regeering was verplicht een groote militaire macht te hulp te zenden In Canada weet het Communisme gebruik te maken van de teleurstelling en de ontevre denheid der immigranten. Vooral de jeugd be proeft zij te winnen voor haar idealen. Het wachtwoord luidt hier: „Weerstaat aan Uwe ouders als zij U willen laten bidden.'' Behalve de bonden voor de jonge mannen is er ook een „Bond van jonge pioniers" voor de kinderen van 6 tot 12 jaar en een „Vereeniging van jeugdige kameraden" voor de leerlingen der middelbare scholen. De twee voornaamste cen tra van de communistische propaganda zijn Montreal voor het Fransche taalgebied en To ronto voor het Engelsch sprekende deel der bevolking. Montreal heeft reeds een commu nistische volksuniversiteit. Vooral aan de werk loosheid heeft het Canadeesche communisme het grootste aantal zijner aanhangers te dan ken. Het beschikt over voldoende geldmidde len om de werkloozen die hun geloof willen afzweren, aan werk te helpen. Groote roode aanplakbiljetten verkondigen in alle steden en dorpen: „Uw kinderen stervan van honger, wij geven werk aan allen, die hun geloof willen af zweren." De Aartsbisschoppelijke Curie ontvangt iedere maand talrijke betuigingen van geloofsverza king; gelukkig verzoenen de menschen zich later niet zelden weer met de Kerk. Het Canadeesche communisme beschikt over een organisatie, die een model in hare soort is. Het geheele land is verdeeld in 9 gebieden en ieder dezer in 6 sectoren, ieder met een goed ingericht bureau. Het hoofdbestuur der Partij verzorgt de propaganda en de revolution- naire agitatie, het organiseert de plaatseiyke optochten, openluchtvergaderingen alsmede de stakingen. Wanneer er in een der steden een opstootje voorkomt, dan trekt de communisti sche leiding altyd aan de touwtjes. Een van de stelregels luidt: „Niets is zoo leerzaam als een straatgevecht met de politie". Ten bewyze, dat de propaganda niet ver geefs heeft gewerkt, zy hier nog vermeld dat de Communistische Party by de verkiezingen van 1932 tweemaal zooveel stemmen behaalde als te voren. In Bulgarije heeft het communisme na den oorlog eenige maanden de macht in handen gehad, maar reeds in 1923 moest het deze af staan en in 1924 werd de Partij ontbonden, tengevolge der „Wet tot Bescherming van den Staat". De Communistische Partij was hiermee uit het Parlement verdwenen, maar de bolsje- wiseering van de massa werd ongestoord voort gezet. Tijdens den ïykdienst voor Generaal Georgeff, die drie dagen te voren door Com munistische kogels gevallen was, vloog de or thodoxe Kathedraal van Sofia op 16 April 1925 door de ontploffing van een communistische bom de lucht in. Door deze vandalen-daad werden 150 menschen gedood en 500 gewond. En de ondergrondsche propaganda weet nog steeds nieuwe successen te boeken. Den eersten December 1931 werd een ,3ond van Godloo- zen" gesticht, die weldra ook de beschikking kreeg over een eigen orgaan. Tegenwoordig organiseert de Bolsjewistische Partij iederen Zondag openbare anti-godsdienstige betoogin gen in verschillende steden en dorpen des lands. Overal zijn de muren der kerken beklad met godslasteriyke en communistische leuzen ais „Godsdienst is opium voor het volk", „Weg met den Godsdienst", „Leve Lenin", enz. „Naar alle richtingen," schrijft Mgr. d'Her bigny, „steekt het communisme zyn vangarmen uit, doch de landen, waar zyn afgezanten de krachtigste actie ontplooien, zyn Spanje, Mexi co, Frankryk en Duitschland." Aan het Algemeen Verbond van Volkstuin- vereenigingen in Nederland is de gouden me daille toegekend voor het exposeeren van een volkstuin in het voorjaar, uitgeloofd door de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur. Alles betreffende deze rubriek te adresseeren aan den Damredacteur van dit blad. Tot de voornaamste eindspelcomponisten van Europa behoort ongetwyfeld de Franschman E. Lieubray. Uit het omvangrijke werk van dezen grootmeester van het eindspel hebben wij eenige eenvoudige stukjes gekozen. Ze behooren opge lost te worden zonder de stukken te verplaatsen en eerst indien men daarin niet slaagt, raad plege men de oplossingen. Zooals gezegd, het zyn eenvoudige probleem pjes, doch ze zyn zeer elegant en geestig. (Uit „La Revue Fransaise du Jeu de Dames") In Amerika is thans ook een record gevestigd in het aankleeden van baby's. De wereldrecordhoudster speelde het in 29 seconden klaar hoort U niet door de radio. Toch heeft de radio zyn onverflauwde belangstelling. U wenscht 'n radiotoestel te verhandelen? Span onzen Om roeper er voor! Dagelijks bereikt hy 80.000 ge zinnen. Hy zal U dus zeker van dienst kunnen zyn. IL IV. Voor alle vyf geldt: Wit speelt en De oplossingen zyn als volgt: 1. 8-3! 38-43 2. 3-21 43-49 3. 21-16 49-44 4. 45-40 44:35 5. 37-19! wint. 1. 16-43!' 25-30 2. 43:25 33-38 3. 17-12 26-31 4. 12-7 31-37 5. T-l! 38-42 6. 47:38 37-41 7. 25-14! wint. 1. 16-49 29-33 Indien 1.29-34; 2. 35-30, 34:25; 3 enz. wint. 2. 35-30 39-44 3. 49:40 33-38 4. 40-29! 38-43 5. 45-40 43-48 6. 40-34! wint. Er is een by-oplossing door 1. 35-30! IV. 1. 26-12! 30-34! 2. 12:45 13-18 3. 45:16 35-40 4. 32-27 40-44 5. 16-11! wint. V. 1. 39-33! 32-37 2. 33-47 27-31 3. 12-8 31-36 4. 8-2 36-41 Indien 4. 37-41; 5. 19—13! wint- 5. 47:36 37-42 6. 36-27! wint.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4