[IN EN OM HAARLEM j Soldatenfeest te Athene ykk wot wiU ambtswoning van den Commissaris der Koningin Dansende Grieken DINSDAG 21 MEI 1935 ,DE GRAAL" Ned. Natuurhist. Vereeniging Verkiezing voor den Gemeenteraad De Dans der Euzonen Nummering van candidatenlijsten ZANGCLUB „DE NACHTEGALEN" Uitvoering in het Gem. Concertgebouw LOOP DER BEVOLKING Haarlem telt 129537 inwoners Huwelijken Godsdienst Ziekte N. V. CULTUUR MIJ. KALI DJOMPO Onveranderd dividend Cursusnieuws Onderlinge Bekerwedstrijd „Kennemerland" Gewetensgeld VOETBAL OM HET KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM E. D. O.—R. C. H. DUIVENSPORT De Snelpost Gevleugelde Vrienden (Heemstede) Postduivenver. „De Snelvlieger" TREKJES No. 847 In de Mei l<i""""iiiiii,ilill,,llll,l,lll,ll,ll,,,,,lll,ll,llllll,IIIIIIIIIIIIIIIIIIII,ll,lllllllll,III,inilllllllll,,lllllllll„llllll,llli„)llllll,l,l,lllllll„ll,„llill,l,„imilll. """"""niiiiuiiiiHiiiiiuuiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiniiiiiiiiiiiiiiiiuiHiiiiiiinuniHiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiniB Toen vroeger de Provinciale Griffie van J rdhollancl nog aan de Jansstraat was ge lag de woning van den Commissaris der gin aan de Nieuwe Gracht er om zoo te gen haast de deur. Met een kleine wandeling Noordhollands hoogste magistraat van zijn °P de Griffie. Het Provinciaal Gouverne- ri! verhuisde naar het Paleis aan den Dreef en bleek al spoedig, dat ook voor den Com- J!/Sar*s een nieuwe ambtswoning, die dichter de Griffie was gelegen, wenschelijk geacht In tijden van normalen voorspoed zou r Waarschijnlijk ook niet veel bezwaar tegen aakt zijn, maar toen op de Ontwerp Rijks- grooting- voor het jaar 1934, volop in crisistijd niet minder dan een bedrag van 80.000 a aangevraagd voor zulk een, niet in alle chten en door iedereen noodzakelijk geach- verhuizing van den Commissaris der Konin- Was het niet te verwonderen, dat in de ihgen op dezen post een aanmerking werd 0p akt. Temeer daar op diezelfde begrooting 0p alle manieren werd geknepen en bezuinigd salarissen en op min of meer onontbeerlijke 'Saven. Minister nam den post van 80.000 terug daarmede een steen des aanstoots voor me- ®eh Werklooze. dat°°r iedereen was het duidelijk geworden, den *nricllt'en van een nieuwe woning voor jjj Coinmissaris der Koningin in Noordholland per^eZetl 'Üd van algemeene inkrimping en be- lhg van welvaartseischen door den Minister diet^001, het Parlement in strijd werd geacht den goeden smaak, die iedereen betaamt nover hen, die door armoede en werkloos- getroffen worden. 0p as het brengen van den post van 80.000 'je 6 otltwerP"hegrooting van 1934 al een staal- We Van groote ambtelijke vrijmoedigheid ge- Wat daarna gebeurde, grenst voor den Vati nstaander aan het ongelooflijke. In Mei ^et; Jaar 1934 verscheen reeds in de bladen foe k0richt, dat door het Rijk perceel Pavil- ^°ch aan genaamd „Zonnehuis" was aange- ifj h16' de bedoeling om dat tot ambtswoning richten. Bij informatie bij den Rijksgebou- mecjelenst in Den Haag, deelde men ons toen dat genoemd perceel inderdaad was aan- htig °hder voorbehoud echter van goedkeu- Vatl ^°°r de wetgevende macht. Ervaren leden iop Parlement, die al heel wat gewend wa- lt0p op het gebied van ambtenarenregeering, hUnt]en toch dit markant staaltje van negeering op er uitgesproken wenschen niet verkroppen 1ietVr°eeen ihlichtingen aan den Minister met dat het bericht in dier voege ge- hllref1Ceerd werd, dat er alleen sprake bleef van Jaar Van ..Zonnehuis" voor den tijd van vijf j..171' recht van koop door de Provincie voor fep et geringe som van 60.000. Voor het hu il^ Van een huis, zoo werd ter verduidelijking iie^^deeld, heeft het Rijk, hebben de ambte- geen toestemming van het Parlement De heeren ambtenaren hadden dus Zij 'jkeiyk hun zin toch doorgezet. Maar ja, 10011 n°g niet waar zii wezen willen, jp^behuis" is niet geschikt voor den Commis- UeVer 1161 moet geheel verbouwd worden en nog er het moet geheel tegen den grond, zoodat dep 11 bieuw paleis voor in de plaats kan wor- Maar voor verbouwen of voor ver- het p0 1S 0611 crediet noodig en dat geld moet a<biv/rlement geven- Er is dus een crediet- te wachten, te - 's bu druk bezig met daarvoor stemming en- Hit in den regel niet kwaad inge- *iatltielsb]>n WlSt VerIedetl W6ek het "A1Semeen Co, itpp^. ad" te melden, dat voorloopig de ïjet 'fSaris der Koningin niet zou verhuizen. "lad schreef: hejjpaar men het weten kon deed men zeer ge- <foir„ nbig; ook het provinciaal bestuur was j^dig gelaten. ïfootg 0626 Z6er eigenaardige gang van zaken ^tpu Verbazing wekte, ook bij het provinciaal Datjj is begrijpelijk als men weet, dat geen ïfagCU!ier er aan denken zou een zoo hoog be- fcltp betalen voor dat huis; en dat deze re- te c getroffen was zonder dat Ged. Staten of biissaris der Koningin er in waren ge- 6eb0, Jn hl de omgeving van het gouvernements- W0p. hog wel huizen te vinden, die tot ambts- liiggj6 van den Commissaris kunnen worden >o0t Wie ter plaatse bekend is, zou daar- 'Sfc no°h het huis hebben uitgekozen waarop j^hsdienst beslag heeft gelegd. bi6(. r advies werd niet noodig geacht, zelfs jjp van dengeen, die er in zou moeten wonen. J0 kreeS de eigenaar van het huis, die er Vfjw e bewoner van was, aan het eind van het §6 i hiith r aanzegging het met spoed te ont- '"ben. Heze spoed bracht, als wij goed zijn ingelicht, bijzondere kosten mee voor het Rijk. Maar er scheen nu eenmaal groote haast te zijn. Waarom, wist niemand. Want van 1 Janu ari af staat het huis leeg. En nu is men er ein delijk aan gaan denken, dat het toch niet kwaad zou zijn als de Commissaris der Koningin eens ging kijken hoe het huis zou moeten worden ingericht. Het resultaat van dit bezoek is volkomen naar verwachting geweest: het huis bleek voor ambtswoning totaal ongeschikt te zijn. Het zou verbouwd kunnen worden, maar dat zou betee- kenen alles sloopen wat achter den voorgevel ligt. In de eerste plaats kan men met een huur huis een dergelijke restauratie moeilijk onder nemen en in de tweede plaats komt men dan zeker tot een bedrag van 100.000, wat in dezen tijd, ook voor een ambtswoning belache lijk hoog is. Het eind van dit lied is, dat de regeering nu voor twee huizen huur moet betalen, n.l. 4000 per jaar aan de provincie voor huur van de tegenwoordige ambtswoning, die eigendom van de provincie is, en ruim f 4000 voor huur van het onbruikbare huis aan de Paviljoenslaan. Had men er den eigenaar althans laten wonen, dan was de last minder zwaar geweest. Er zit nu niets anders op dan het voor vijf jaar ge huurde huis weer te verhuren. Daartoe is, naar wij meenen, opdracht gegeven. En intusschen zal er, door deze eigenaardige gedragingen van een rijksdienst, van een nieu we ambtswoning voor den commissaris der Ko ningin voorloopig geen sprake zijn." Den volgenden dag moest het „Handelsblad" de volgende verbetering opnemen: „Naar aanleiding van net bericht in een vo rige éditie betreffende het aankoopen van een pand te Haarlem, bestemd tot ambtswoning van den commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, vernemen wij van goed inge lichte zijde, dat binnenkort een wetsontwerp betreffende deze aangelegenheid de Staten- Generaal zal bereiken. Uit de Memorie van Toelichting tot dit wets ontwerp zal blijken, dat, in tegenstelling met hetgeen onze Haarlemsche correspondent daar omtrent heeft bericht, op den gang van zaken bij dezen aankoop een geheel ander licht wordt geworpen. Op grond van onze inlichtingen zijn we tot de overtuiging gekomen, dat ten onrechte den Rijksgebouwendienst een verwijt ten deze is ge maakt. In verband met het feit, dat het wetsontwerp binnenkort de Staten-Generaal zal bereiken zijn we niet gerechtigd nadere mededeelingen over den juisten gang van zaken, alsmede over de kosten, welke aan den aankoop van de nieu we ambtswoning zijn verbonden, te doen. In tusschen, volgens bedoeld bericht, zou de regee ring indertijd den post voor den aankoop van een nieuwe ambtswoning voor den commissaris der Koingin, nadat in de afdeelilngen der Tweede Kamer daartegen bezwaren zijn ge maakt, hebben teruggenomen. Zoo is het even wel niet geschied. Indertijd heeft de regeering dezen post teruggenomen, echter nog vóórdat deze in dé afdeelingen der Kamer kon ter sprake komen." Spoedig zullen wij weten wat de bedoeling is van deze berichtgeverij. De heeren wenschen waarschijnlijk zoover te komen, dat „Zonne huis" tegen den grond gaat en dat op de vrij gekomen plek een spiksplinternieuw paleis voor den commissaris verrijst. Elke cent, die in de huidige omstandigheden aan een nieuwe ambtswoning voor den com missaris der Koningin zal worden uitgegeven achten wij, met wetsontwerp of zonder wetsont werp, een misdaad tegenover de duizenden en duizenden onzer land- en gewestgenooten, die op een houtje zitten te bijten, omdat zij zonder inkomsten zijn. Of dat de schuld van het Rijk of van de Provincie zou zijn, laat ons koud. Spoedig zal bekend worden wie voor het door drijven van de plannen voor een nieuwe com missariswoning verantwoordelijk is. Ons is een naam genoemd. Wij huiveren echter voor den stroom van verwijten, dien deze man zal hebben op te vangen. En niet onverdiend. Het huis van den commissaris der Koningin aan de Nieuwe Gracht voldoet nog in alle op zichten aan de eischen, die men aan een ambts woning mag stellen. Zij ligt in een deftige om geving en is als woonhuis ruim voldoende. Zeker kan hier niet worden gesproken van een wan toestand, waaraan zoo gauw mogelijk een einde moet worden gemaakt. Dat de commissaris naast de Griffie moet wonen staat nergens voorgeschreven. Verschillende commissarissen in andere provincies wonen ook niet naast de Griffie en ook de Ministers wonen niet naast hun Departement. Deferentie voor het leed, dat momenteel door duizenden geleden wordt, moest de Overheid er van weerhouden een zoo totaal overbodige uit gaaf te doen als die voor het inrichten van een nieuwe ambtswoning voor den commissaris in de provincie Noord-Holland. Goedmoedig ziet men den eersten minister Tsaldaris eieren tippen met de gewone soldaten De afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Natuurhistorische vereeniging hield Zondag een vogelexcursie in het duinterrein van de Amster- damsche waterleiding onder leiding van den heer L. van 't Sant. Het doel van deze excursie was, den nestenbouw te laten zien. De excursie slaagde volkomen, daar 37 verschillende nesten werden waargenomen. De Natuurhistorische vereeniging stelt zich ten doel den leden de schoonheid van de na tuur te laten zien en hen van leeken tot ken ners van dit schoons te maken. Secr. is mej. van der Velden, Ged. Oude Gracht 115, Telef. 12353. De voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden van den Raad der gemeente Haarlem brengt ter openbare kennis, dat het Centraal Stembureau van alle hoofdstembureaux mededeeling heeft ontvan gen, welke geldige lijsten van candidaten zijn ingeleverd. De nummering van de candidatenlijsten voor de verkiezing van de leden van den Haarlem- schen gemeenteraad zal as. Maandag plaats hebben. Een goed begin is het halve werk, zegt een bekend Hollandsch spreekwoord. Zoo beschouwd mogen wij de eerste uitvoering van de Zang club „De Nachtegalen", Zondagavond in het Gem. Concertgebouw, wel zeer hoopvol voor de toekomst noemen. Want deze uitvoering mag alleszins geslaagd heeten. De jeugdige zangclub leden zongen en acteerden met 'n spontaneïteit en gevatheid, waardoor eendeels soms wel eens de inzetten aan ongelijkheid leden, maar waar door anderzijds de uitgevoerde liedjes een aardig relief kregen. Het programma was tweezijdig samengesteld. Tooneelstukjes wisselden af met koornummer tjes, pianostukjes (van twee- tot zeshandig toe!) met een kleppermarsch en reidansen. Reeds het geestig welkomstwoord veroverde de zaal en naarmate de nummertjes uitgevoerd werden, steeg het succes tot tenslotte aan het eind van de uitvoering aan de leidster en de Zangclub een ovatie werd gebracht en haar bloemen en geschenken werden aangeboden. Ook de jeugdige leden van de Zangclub zelf toonden veel plezier in hun taak te hebben. Mej. Kampmeijer heeft dan ook een goede keus weten te maken. Hoe gingen de jongens op in het liedje „De Kwajongen" dat ze, ook uiterlijk, „als een kwa jongen met vuile knieën en gezichten, maar ook met een gouden hart" zongen. Voor de meisjes was b.v. „M'n lieve kleine popje" en het „Wiege liedje" met de Engelen weer zeer geëigend Het Lachliedje was opmerkelijk goed door het rake verschil in „Als Vader lacht" en „Als moeder (Speciale Corespondentie) Het hoogfeest van Paschen wordt in Athene jaarlijks op een buitengewone manier ge vierd, niet alleen in de kerken, maar ook in de kazernes, die alle aan den Boulevard Ki- fissia gelegen zijn, even buiten de stad, in een wijk, waar vele voorname Atheners zich een zomerverblijf inrichten. Op Paaschdag zien de officieren en zelfs de gewone soldaten van het Grieksche leger er uitzonderlijk netjes uit. Ze dragen hun mooie uniformen en hebben zich voor deze gelegenheid laten scheren. De heele militaire macht is plotseling clean shaven; dit ziet men hier niet vaak! Maar er is reden toe, want de jaarlijksche feestelijkheden worden deze maal bijgewoond door den eersten minister Tsal daris, die 'n groot gevolg, waaronder de hoog ste militaire autoriteiten, meebrengt, zoodat men even netjes dient te zijn als op de groote in spectie. De feestviering begint met een gezamenlijken maaltijd, of juister met de aanbieding van een aantal spijzen, die tezamen een zonderling hors- d'-oeuvre vormen en „retzina en mésé" heeten, de Paaschbeste „ratjetoe" van het Grieksche leger. Dit rijkgevarieerde gerecht bestaat o.m. uit kleine hapjes gebraden vleesch, aardappelen, kaas en allerhande bijspijzen, van alles een mondjevol. De aanbieding ervan is het hoogte punt der Grieksche gastvrijheid. Omdat het Pa schen is, zijn er bovendien Paascheieren, die ook den regeerings-afgevaardigden worden uitge reikt. Deze eieren zijn rood geverfd. Goedmoe dig ziet men den eersten minister Tsaldaris en den minister van oorlog Kondilis eieren-tikken met de gewone soldaten. Er heerscht een pret tige stemming in de eetzaal. Na het ronddeelen van de retzina en mésé volgt de eigenlijke Paaschplechtigheid: het roos teren van het Paaschlam, dat, aan het spit ge regen, door soldaten op het veld gedragen wordt en daar boven een groot vuur in de open lucht geroosterd. Dit duurt ongeveer een vol uur. Als eindelijk het Paaschlam voldoende bereid is, worden de groote stukken, direct van het spit, gesneden en rondgedeeld. Met eet ze met groote hoeveelheden retzina. Inmiddels is het middaguur voorbij en komt het oogenblik voor het „eorti tis agapis", het feest van de liefde, dat dansenderwijze gevierd wordt door alle militaire corpsen, ook door de lijfgarde van den President der Grieksche Re publiek, de beroemde Euzonen, die reeds ge kleed zijn in allermerkwaardigst zomertenue, want hier is het heel wat vroeger zoel dan in het kille Holland. De Euzonen dragen witte, zwaar geplisseerde korte rokjes, rijk met goud en zilver bestikte jakjes, waaraan enorme witte mouwen, roode mutsen met wuivende kwasten en roodleeren schoenen met groote pompoenen. De kousen en de nauwsluitende kuitbroeken zijn, evenals de rokjes en de mouwen hagelwit. Dit accentueert nog de felle kleurigheid van de overige klee- dingstukken. Als de dans begint, komen de militairen stevig, mannelijk aangetreden op hun krachtige beenen. Lijkt hun uniform eenigszins op de kleeding van zigeuner-ballerina's, hun houding is stram-militair. Maar weldra speelt de muziek. De figuren schijnen te veranderen. Ze worden zwieriger, luchtiger, 't is of zij afnemen in ge wicht. De volksdansen van het oude Grieken land herleven in de snelle buigingen en rhyth- mische verglijdingen, weldra komt er een vuur in de bewegingen, de geest der ouden wordt vaardig over deze modernen en met ernstig gelaat, als of 't een heilige handeling is, dansen deze krachtige volwassenen den dans, die een uitdrukking van het Grieksche volkswezen is, lenig, snel en beheerscht. Geen oogenblik lijkt het kinderachtig en toch heeft het ook niet die saaie plechtigheids-vervelendheid, waarmede men in een Noordelijker land van een feestuur altijd een „feestelijke stonde" weet te maken. Deze dansers, de Euzonen, zijn de allerbeste soldaten van het Grieksche leger, ze hebben de Republiek in zeer hachelijke omstandigheden gediend. Maar nu dansen ze, lichtvoetig als een idylle van Anacreon. Ze dansen den dans hunner vaderen, den dans van hun verleden, die een maal dynamische uitbeelding gaf aan den droom van hun volk. Ze zijn er zich wel van bewust. Bij de fijne gracie hunner luchtige be wegingen, bewaren zij den diepen ernst van mannen, die beseffen een traditie voort te zet ten, welke ongerept moet blijven, omdat zij Hel- leensch is, eerbiedwaardig en schoon. Het was prachtig. lacht". De Kleppermarsch werd tezamen keurig uitgevoerd. Jammer dat in de „Bruidsvaart in de sneeuw" de trouwkoets wel iets te hard reed. Maar ook hier vermaakten de zeer vele aanwezigen (de Tuinzaal was tjokvol) zich uitstekend. „Soldaatje spelen" was vervolgens iets dat de jongens, blijkens hun stramme houding en prachtig marcheeren, nog altijd, als spel, na aan het hart ligt. Het Tyrolerliedje met de rei dansen leverde tenslotte een daverend slotstuk. Tusschen deze nummers door traden vele so listen op, die ieder door een wel zeer jeugdigen galant met een bloemstuk beloond werden. Zoo wel pianistisch als in hun zang toonden de jongens en meisjes reeds goede vorderingen te hebben gemaakt, al zal hier en daar nog wel ijverig op verbetering van foutjes gestudeerd moeten worden. Afzonderlijk mag nog wel het zeer mooi uit gevoerde „Bloemenmeisje" en het met veel jo- lijt in passend costuum gezongen „Varen" ver meld worden. Volgens de statistische gegevens omtrent de gemeente Haarlem telde Haarlem op het einde van Maart j.l. 61880 mannen en 67657 vrouwen, totaal dus 129537 inwoners. In vergelijking met Maart 1934 is het inwonertal met 2200 ruim toegenomen. Berekend per 1000 inwoners over een vol jaar was het geboortecijfer in Maart 17.47, het sterftecijfer 10.37, het vestigingscijfer 62.05 en het vertrekcijfer 54.23. In vergelijking met verleden jaar Maart is dit jaar alleen het sterftecijfer wat hooger (vorig jaar Maart sterftecijfer 8.14). Het aantal huwelijken was in Maart 46, d. i. 23 minder dan verleden jaar. Van dize 46 hu welijken werden slechts 9 kerkelijk Ingezegend, terwijl daarentegen 11 huwelijken door echt scheiding ontbonden werden. (Verleden jaar 14 kerkelijk ingezegende huwelijken op de 69 en 14 echtscheidingen). In Januari van dit jaar bedroeg het aantal huwelijken 56 (18 kerkelijk ingezegend), in Februari 59 (27 kerkelijk inge zegend). Slechts 4 echtscheidingen werden in ieaer van die maanden uitgesproken. Er vestigden zich 56 vreemdelingen, maar er vertrokken er in Maart 89. Hiervan waren resp. 30 en 68 vrouwen. Van de 56 vreemdelingen waren maar even 40 Duitschers (meestal dus Duitsche dienstboden). Uit Amsterdam kwamen weer de meeste nieu we inwoners van Haarlem, n.l. 141. Naar Am sterdam vertrokken 101 Haarlemmers. Het aantal Roomsch-Katholieken bedroeg op 1 April j.l. 44325 (dat is meer dan een derde van het totaal aantal inwoners), het aantal Israëlieten 992, het aantal oud-Roomschen 177 en het aantal Protestanten 39469. Tot een andere gezindte behoorden 3065 personen en tot geen gezindte 41509 (d. i. meer dan het aantal Protestanten)Op 1 April 1934 bedroeg het aan tal Katholieken 43407 (is dus in een jaar tjjds met bijna 1000 gestegen), het aantal Israëlieten 958 (toename .dus 34) en het aantal onkerke- 1 ijken 40566 (toename dus 943). Er stierven in Maart 131 personen (71 man nen en 60 vrouwen). In Maart totaal 108 (vrou wen en mannen precies gelijk verdeeld: 54). Roodvonk maakte in Maart de meeste slacht offers: 22 (vorig jaar 33). Aan de algemeene vergadering van aandeel houders der N.V. Cultuur Mij. „Kali Djompo" zal worden voorgesteld, een dividend uit te keeren van 3 pCt. (onveranderd1). Door de vele aanvragen van buitenstaansters en aangemoedigd door het succes van de laat ste cursussen is de Vrouwelijke Jeugbeweging voor Katholieke Actie „De Graal" er toe over gegaan een nieuwe reeks van cursussen samen te stellen, die toegankelijk zijn voor alle meis jes en jonge vrouwen, dus ook voor haar, die geen lid zijn van de Graalbeweging. De eerstvolgende van deze cursussen, die in den vorm van een week-end gehouden worden in- het Centrale Graalhuis voor Katholieke Actie te Scheveningen, zal plaats hebben op 1 en 2 Juni a.s. voor Sociale en Charitatieve Werksters. De volgende sprekers (sters) zullen aan dezen cursus meewerken; Directeur A. M. A. Vollaerts spreekt over „De grondslag van ons werken"; Rector J. F. A. Bots over: „Wat beteekent maatschappelijk werk voor onze hedendaagsche cultuur"; professor dr. A. M. A. A. Steger: „Het werkterrein van het meisje en de vrouw op charitatief gebied"; Pastoor W. Möller: „De Pausen en de sociale orde"; mejuffrouw M. v. Zeist: „Hoe moeten we maatschappelijk werk ster zijn." ,,De stof van den cursus „Het Apostolaat van de Moeder" blijkt in breede kringen belangstel ling te wekken. Vandaar dat de cursus van 23 en 24 Maart nog eens gegeven zal worden en wel 22 en 23 Juni a.s. Voor dezen cursus zullen de inleiders zijn: Directeur A. M. A. Vollaerts met „Natuurlijk en bovennatuurlijk Moeder schap"; mevrouw N. van Glabbeek, voorzitster van den Diocesanen R.K. Vrouwenbond in het Aartsbisdom Utrecht, met als onderwerp „Hoe maakt een meisje zich gereed voor het huwelijk"; weleerw. heer S. Linthorst, zal spre ken over „Man en vrouw"; mej. M. van Zeist zal spreken over „De Hoogste Taak" en mej. M. Meertens over „De bijzondere taak van de Moe der in het rijk van Christus." De kosten zijn zoo laag mogelijk gesteld, om zooveel mogelijk Katholieke Jonge Vrouwen in de gelegenheid te stellen er gebruik van te maken. Opgaven tot deelname worden tot ongeveer een week van tevoren ingewacht bij het Cursus- Departement, Centraal Graalhuis voor Katho lieke Actie, Oude Scheveningscheweg 90, Sche veningen. Onder auspiciën van de Kon. Nederlandsche Politiehond-Vereeniging, zal op Zondag 26 Mei as. de jaarlijksche wedstrijd om den zilveren wisselbeker te Driehuis wederom plaats vinden op de overplaats van het landgoed „Schoonen- berg" aan den Driehuizerkerkweg, daartoe wel willend beschikbaar gesteld door den heer W. P. de Vries. Aan dezen wedstrijd zullen deelnemen ae poli- tiehondendresseervereenigingen „Kent U Zelf" „Zuiderhout" uit Haarlem en „Oefening Baart Kunst" uit IJmuiden. Als keurmeesters zullen fimgeeren de heeren W. van Prattenburg (Zeist), G. van Oort (Bus- sum) en H. Heykamp (Hilversum), terwijl de heer H. Boomhouwer (Hilversum) als pak wer ker zal fungeeren. De Minister van Financiën maakt bekend, dat alhier ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen f 49.15. Woensdagavond kwart voor acht spelen bo vengenoemde clubs tegen elkaar op het EDO- terrein in het Noordersportpark. EDO komt als volgt uit: van Roon Zandstra Bome v. Geemen Koppen Oomen Nattrot, Goemaat, Putten, H. Koene, Spek. zU Bovengenoemde vereeniging van Postduiven- liefhebbers hield een wedvlucht op Zondag 19 Mei van Noijon, afstand 340 K.M., duiven los 7.30 uur. De prijzen behaald als volgt: P. Martens 1, 5, 7, 8, 10, 13, 22. G. Dolhé 2 4, 6, 16, 21. E. v Egdom 3. D. Schuurman 9. T. Luikel Jr. 11, 12, 20. J. de Goede 14. J. Oudolf 15. E. Cassee 17, 19. R. Brakel 18. Eerst getoonde duif 12 uur, 11 min., 35 sec. Laatst getoonde duif 12 uur, 35 min., 30 sec. Uitslag wedstrijd Neyon op 19 Mei, afstand 332 K.M. Los 7.30 uur. 2, 18 E. D. des Bouvrie; 4, 5, 6, 8, 13, 15 K. C. Sijtsma; 7 A. v. Zadel; 9, 12 W. v. Huis; 10 L. de Winter; 14 P. v. Egmond; 16 A Compier; 17 L. J. Kramer. Ie getoonde duif 12 uur 11 min. 15 sec., laatste prijswinnaar 12 uur 24 min. 39 sec. Eere-prijzen gewonnen door No. 1, 2, 4. A.s. Zondag wedvlucht Corbeil. Uitslag wedvlucht Noyon op 20 Mei Afstand 332 K.M. P. J. v. Da alen 1, 2, 3, 8, 9, 12, 13, 19 23; J. W. Wolters 4, 15, 17, 22; H. V. Roosdorp 5 11; C. Kraan 6, 16; P. Dik 7, 21; W. Petri 10, 14, 25; P. A. Bone 18; J. J. Doeglas 20, 24. Na Maart met haar Negen-tal zomersche dagen, Gevolgd door April Met veel regen en wind, Komt Mei met haar zon En haar lach ons begroeten Nn geeft de natuur rap Ken frisch-groene tint. Wel moet ze nog vechten Met hagel en stormen Kn dwingt ons te grijpen Naar winter-kleedij, Maar boomen en vogels Kn bloemen vertellen In kleur en in klank van de lieve maand Mei. We loopen „ijskoud" Zonder jasje te wand'len, We willen het dwingen, Doch Mei lacht ons uit En jaagt ons, tot straf Voor de „luchtige" daden, Nog even een stevige Kou op de huid. In Mei komt de Schoonmaak ons terroriseeren, Je woont in de keuken En eet in de gang. De schilders en witters Besmeuren je kleeren En zingen nog grijnzend Van „Wij zijn niet bang." 'tis kloppen en vegen En schuren en poetsen, Men sleept heel de boedel Naar tuin en naar plein, Je bent „in de wolken", Maar zwijgt in berusting, Vergeet, dat het wolken Van stof en roet zijn. De inhoud der kasten Gaat angstwekkend slinken, Er wordt „opgeruimd" Met wreedaardig geweld. De voddenzak puilt, Vuilnisbak wordt 'n toren, In Mei wordt gevloekt Door de lui.... van de belt. De kachels verhuizen Naar schuren en zolders, Die gaan in de Mei Mgt „vervroegd pensioen". We zingen weer rillend Een lied van de Meimaand En hebben het stil „Met elkander te doèn." In Mei komen nieuwe Gordijnen en loopers En matten en zeil Met wat kleedjes er by. De geur van de wrijfwas Vermengt zich harmonisch Met die van de zeep En de tuin-lucht van Mei. In Mei steken velen Zich nieuw in de kleeren, 'n Jurkje, 'n dasje, 'n Shirt en 'n dop. In Mei rolt het geld Zoo vanzelf maar de deur uit En voelen de vaders Zich allen als Job. In Mei bindt de liefde Weer heilige banden En dartelt door bosschen En park en plantsoen. De Meimaand hoort Tal van room-zoete geheimpjes En de mééste Liefdesverklaringen doen. En Mei is de maand Van de blozende bruidjes, Van trouwstoet en bloemen, Van lach en geluk. De Burg'lijke Stand Heeft in Mei geen vacantle. En schrijft vele nagels En vulpennen stuk. In Mei viert de „Flora" Haar hoogste festijnen En troont in een weelde Van kweek-kunst en pracht. De êelste cultuur van Ons klein Nederlandje Wordt uit landelijk Haemstee Naar buiten gebracht. De Mei brengt nieuw leven In hoofden en harten. De Mei brengt een lach En een groet en een lied. De Mei verjaagt somb're En booze gedachten En brengt wat verzachting In pyn en verdriet. De Mei brengt nieuw bloed En een krachtiger adem, Ze geeft weer wat moed In een donker bestaan. Met de Mei in het hart Durft ook menige tobber Die God niet opzij zet, Het leven weer aan. In Mei krijgt het beeld Van de Grootste der Moeders De frisch-jonge bloemen Van tuin en van veld. In Mei is het moeder, Die voor d' eigen bloemen Van Haar en het Kindeke Zingt en vertelt. Och, mocht deze Mei In beproefde gezinnen, Wat vreugde ook brengen Voor groot en voor klein. Och, mocht ze voor vele Maatschapp'lijk gewonden De bode van uitkomst En opstanding zijn. O, lieve maand Mei, Breng weer wilskracht en daden, Breng arbeid en vooi-spoed, Geleid het verstand Van allen die tasten En zoeken naar midd'len Tot redding, herstel Van ons klein Nederland. G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5