STADSNIEUWS Haarlem, 22 Me' Wij schrijven voor U op advertentien! WOENSDAG 22 MEI 1935 Complete meubileering VOORJAAR 1935 KARPETTEN, TAPIJTEN, LOOPERS Tapijtranden 100 breed 1.50 Tapijtranden 70 breed 1.00 AGENDA Nieuwe Haarlemsche Courant De fusie Beverwijk- Wijk aan Zee De missiefinale te Oldenzaal Tweede proces tegefl religieuzen HERWONNEN LEVENSKRACHT Bloempjesdag op Zondag 14 Juli FLORA EN N. Z.H.T.M. Ontvangsten in 1935 thans 4 pCt. lager dan verleden jaar DOODELIJKE AANRIJDING TE HEEMSTEDE Voor den Kantonrechter R. K. Drankbestrijding VREUGDEDAG VOOR „PRO JUVENTUTE" Gebouw feestelijk ingewijd HET HUIS VAN BEWARING Nieuwe directeur VERKEERSONGEVALLEN Door slaap overmand? SCHADE VOOR AARDAPPEL TEELT Door nachtvorst R. K. Oratoriumvereeniging GR.H' qUTSTRAM 62, 67 PRACHT COLLECTIE PER METER DE A.S. RAADSVERKIEZINGEN TE HEEMSTEDE R. K. lijst twee De orgelbespelingen in de Groote kerk DE BRAND IN DE GROOTE HOUTSTRAAT Procesverbaal opgemaakt Personalia UIT DEN OMTREK Encycliekmeeting te Sassenheim Gevonden dieren en voorwerpen NASSAULAAN 51 - HAARLEM BLOEMEND AAL HAARLEMMERMEER HALFWEG ZANDVOORT Advies tot samenvoeging door den Bevertvijkschen Dubbelen Raad HEEMSTEDE ZAANDAM EERSTE KAMER HET ORDENINGSVRAAGSTUK 23 Met DUIVENSPOtt Bindend verklaren van onder nemersovereenkomsten VOETBAL Samenstelling van het Utrechtsche en Bossche Bondselftal De Reisduif Nieuwe Club Augustinessen voor de rechtba te Berlijn WRIJVING TUSSCHEN PRA EN WARSCHAU STAAT VAN BESOMMING*^ RIJKSVISCHAFSLAG Dinsdag had in het gebouw St. Bavo een comité-vergadering plaats van „Herwonnen Le venskracht". De voorzitter, de heer P. Dijt, deed bij de opening eenige mededeelingen. De vast gestelde feestavond is niet doorgegaan om een financieel fiasco te voorkomen. De heer J. de Graaf, penningmeester, bracht een keurig opgemaakt financieel verslag uit. Bij de bespreking van den bloemendag werd als datum vastgesteld Zondag 14 Juli. Tevens werden benoemd de parochieleiders. Een krach tige actie zal moeten worden ontplooid om de zen bloemendag te doen slagen In dezen moei lijken tijd. Men is er van overtuigd dat als de Z.eerw. heeren Pastoors der parochies met een enkel woord dezen bloemendag aanbevelen, dan heel veel bereikt zal worden. Vele middelen werden aan de hand gedaan om de actie zoo groot mogelijk te doen zijn en om succes te ver zekeren. Ook zal weer een krachtig beroep gedaan wor den op de bloempjesverkoopsters en medewer king gevraagd worden van „De Graal". Een ge animeerde rondvraag besloot deze vergadering. Ir, „Het Rechte Spoor" orgaan van „St. Raphaël" lezen wij de volgende bijzonderheden over de vervoers-opbrengsten der N. Z. H. T. M. in 1935. De opbrengst van de lijn LeidenHaarlem is. bij een teruggang van de opbrengst der abonnementen, met ruim 10.000 of 28 pCt. ge stegen bij 1934 vergeleken. Tramlijn 1 in Haar lem bracht ruim 16.000 meer op of ruim 56 pCt., buslijn A ruim 600 of 12 pCt. meer, bus lijn B bijna 1400 of 53 pCt. en buslijn C een ongeveer gelijk bedrag of 16 y? pCt. De totaalopbrengst der stadslijnen in Haarlem steeg met ruim 19.500 of 43 pCt. Deze hoogere opbrengsten zijn gedeeltelijk een gevolg van uitbreiding van de frequentie van den dienst en tegenover de meerdere op brengst staan dus ook hoogere uitgaven. Op de lijn Den HaagKatwijkNoordwijk kon de uitbreiding van den dienst een verdere verlaging zelfs niet tegenhouden. Dit geldt ook voor de lijn AmsterdamZand- voort en, zij het in mindere mate, voor de lijnen in Waterland. De Sloterdijkdienst bracht bij gelijke fre quentie nog ruim 800 méér op. Het eindresultaat over de afgeloopen April maand is, door den achteruitgang op meerdere trajecten, niet evenredig aan de opgesomde goede resultaten. De meerdere ontvangsten be dragen pl.m. 12.500 of 4,2 pCt. van het in 1934 ontvangen bedrag. Dit resultaat brengt op de totale ontvang sten van dit jaar dit gevolg, dat de aanvanke lijk niet erg gunstige cijfers aanmerkelijk zijn verbeterd. Waren de totale ontvangsten over de eerste dne maanden 6,7 pCt. lager dan over hetzelfde tijdvak van 1934, over de vier verloopen maan den is dit percentage tot 4 pCt. gereduceerd. En het exploitatieoverschot is met ruim 80.000, het bedrag over April, vermeerderd! Op de Heemsteedsche Dreef nabij de Pieter Aertzlaan had op Zondag 14 April een ernstige aanrijding met doodelijken afloop plaats. De 30- jarige monteur H. F. B. uit de Haarlemmermeer reed met een snelheid van ongeveer 100 K.M. in de richting Haarlem. Aan de rechterzijde van den weg liep de 75-jarige Den O. die wilde over steken. HU aarzelde, liep weer even terug en daarna, als nam hij een aanloopje, liep hij par does tegen den auto op. De rechter-richting- aanwijzer kwam met een hevigen slag tegen Den O's hoofd, waardoor het slachtoffer op slag gedood werd. Een naast den chauffeur zittende juffrouw werd door het krachtige remmen door de voorruit geslingerd en kreeg een ernstige hoofdwonde. Daar het moeilijk te bewijzen was of B. de oorzaak van het ongeluk was geweest, werd de zaak voor het Kantongerecht behandeld en niet voor de Rechtbank. B. stond hedenmorgen terecht wegens overtreding van de maximum snelheid. Verd. gaf de volgende verklaring van het ongeluk. Hij zou met een snelheid van 60 a 70 K.M. gereden, signaal gegeven en krachtig geremd hebben. De ambtenaar van het O.M. gaf in zijn requisitoir een uiteenzetting van de vreeselijke gevaren van den weg; de overtre ding van de maximumsnelheid was wel een van de ergste. Spr. eischte drie weken hechtenis- straf en een jaar ontzegging van rijbevoegdheid. De Kantonrechter wilde, gezien het blanco strafregister van verd., nog wel een geldboete vragen en deed dit in den vorm van f 75 subs, twintig dagen en zes maanden ontzegging. In het gebouw van de R.K. Mllitairenveree- niging werd Dinsdagavond door Mariavereeni- ging en Kruisverbond een gecombineerde leden vergadering gehouden. In zijn openingswoord sprak de voorzitter er zijn spijt over uit, dat de ernstige aansporing der besturen tot de leden, om vooral deze belangrijke vergadering bij te wonen, zoo weinig resultaat had opgeleverd. De opkomst was zeer teleurstellend. Na het afdoen der huishoudelijke zaken was aan de orde de installatie van den onlangs be noemden Geestelijk Adviseur, den weleerw. heer S. Mol. In zijn toespraak gaf de voorzitter ui ting aan de vreugde over deze benoeming. De katholieke drankbestrljdersvereenigingen stellen het bezit van een geestelijken leidsman op hoo- gen prijs, omdat haar taak vooral een geeste lijke is, zoowel bij het vruchtbaar maken der offergedachte in eigen midden als bij de pro paganda van de onthoudingsidee naar buiten. Door een gezaghebbende werd de drankbestrij ding gekarakteriseerd als een groot stuk Chris tendom, maar dan spreekt het ook vanzelf, dat zij de leiding en medewerking der zielzorgers niet kan ontberen. Zoo is hier het adviseur schap opgevat en het aanwezig-zijn op de ver gaderingen van den geestelijk adviseur werd al tijd dankbaar gewaardeerd. De besturen zijn Z. H. Exc. den Bisschop erkentelijk, dat Kape laan Mol voor deze functie werd aangewezen, omdat zij met groot vertrouwen den nieuwen adviseur mogen begroeten, die van ervaring spreken kan en zijn sympathie met de katho lieke drankbestrijding in het verleden heeft ge toond. Spr. drukte de hoop uit, dat de weleerw. heer Mol niettegenstaande zijn drukken werk kring nog gelegenheid mocht vinden om door zijn leiding en voorspraak het ideaal der ka tholieke drankweer te bevorderen en dat hij langen tijd de adviseur van Kruisverbond en Mariavereeniging in Haarlem zou mogen zijn. Vervolgens werd de beschrijvingsbrief voor de Jaarvergadering van het Diocesaan Kruisver bond behandeld. Tot afgevaardigde en plaats vervangend afgevaardigde van de vereeniging werden de heeren Rijbroek en Van Kleef be noemd. Van de rondvraag maakte de weleerw. heer Mol gebruik om op de installatie-rede van den voorzitter te antwoorden. Hij dankte voor het uitgesproken vertrouwen en verklaarde met vreugde het adviseurschap van de katholieke drankbestrijding in Haarlem te aanvaarden. Dat er zoo weinig leden ter vergadering waren gekomen verwonderde hem, evenals het feit, dat de Kruisverbonden en Mariavereenigingen moe ten klagen over sterken achteruitgang. Want juist in dezen tijd, nu er aan het katholieke le ven de hoogste eischen worden gesteld, is een actieve drankbestrijding noodzakelijk; juist nu moet er met volle kracht gewerkt worden om offerzin en ware matigheid te verbreiden. Spre ker zou gaarne het zijne doen om de doel einden der katholieke drankbestrijding te hel pen verwezenlijken. Hij wilde dit niet alleen doen door zijn geestelijke leiding, maar ook door zijn lidmaatschap van het Kruisverbond, zoodat hij zich in klasse B tegelijk wenschen te laten inschrijven. Deze woorden en dit besluit ontlokten aan de vergadering een geestdriftig applaus. Met een dankwoord van den voorzitter en het gebruike lijke gebed werd hierna de bijeenkomst gesloten. Op een voor de Vereeniging „Pro Juventute" bijzonder gelukkigen dag in 1928 schonk een onbekende dame in Luxemburg een bedrag, toe reikend voor de stichting van een bescheiden tehuis. Verschillende factoren werkten nog te, gen, maar vandaag is dan de dag der dagen gekomen: vanmiddag om vier uur werd het ge bouwtje aan de Morinnesteeg feestelijk ge opend. Wij werden reeds vanmorgen in de gelegenheid gesteld het nieuwe home van de zoo heilzaam werkende vereeniging te aanschouwen. Ter oriënteering diene eerst, dat gekozen is het vroegere tehuis voor schoolgaande kinderen het z.g. „Warmoeziertje". Echte Haarlemmers zullen nu wel weten, waar „Pro Juventute" mo menteel huist. Architect Slagter maakte plannen en teeke- ningen, de heer Romeyn voerde ze uit en het resultaat is even artistiek, practisch als huise lijk pittoresk. Ruim en gezellig is de conferentie- en recrea tiezaal, prettige tafeltjes en stoeltjes verhoogen de intimiteit. In deze zaal is een groot glas- in loodraam aangebracht. Dit kunststuk is ver vaardigd door het atelier Lobel, ter dankbare herinnering aan de geefster van het gebouw. Het raam draagt als opschrift „In dankbare herinnering aan M. Le G. de G." en is voorzien van de wapens van Luxemburg en Haarlem, benevens van emblemen, voorstellende arbeid en spel. Met reden mag van een kunstwerk gesproken worden! Waar vroeger achter deze zaal een open plaats was is nu een timmerlo- kaal verrezen. lederen Woensdag komen er ongeveer 30 nara het lokaal, terwijl zij dan 's Zaterdags onverplicht mogen komen om zich te amusee ren. Waren zij er echter 's Woensdags niet, dan is de deur drie dagen later ook gesloten. Een keukentje is onherkenbaar veranderd in een prettig blauw-met-geel-geschilderd wacht lokaal voor de ouders, die op het spreekuur zullen komen. Vroeger had dit spreekuur plaats in het gebouw van den Armenraad, maar het spreekt vanzelf dat voortaan adviezen e.d. uit sluitend gegeven zullen worden in het eigen gebouw. De leider der Zaterdagsche bijeenkomsten, mr. L. F. F. André de la Porte, wees er ons nog op, dat de bijeenkomsten niet uitsluitend voor de jongens van „Pro Juventute" zijn. Om vier uur had onder groote belangstelling de ingebruikneming van het gebouw plaats. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij op de president en vice-president van de Recht bank, het voltallige O. M., de Kantonrechters, het parket en andere hooge figuren uit de rech terlijke wereld, namens het gemeentebestuur was wethouder W. J. B. van Liemt aanwezig; verder zagen wij eenige kopstukken uit organi saties die ook de belangen der jeugd beharti gen. Mr. C. Briët, vice-president van de Rechtbank te Amsterdam en oud-voorzitter van de ver eeniging sprak een openingsrede uit. Wij komen daarop morgen terug. Bij Koninklijk besluit van 17 Mei 1935 is met ingang van 1 Juli 1935, aan H. Bischoff eer vol ontslag verleend als directeur van het huis van bewaring, alhier, in verband met zijn be noeming in een andere functie bij hetzelfde dienstvak en is als zoodanig benoemd C. P. de Blauw, commies ter directie van het Huis van Bewaring te Utrecht. Een vrachtauto met groenten reed te Velsen op den nieuwen weg in de richting Amsterdam. De bestuurder en de persoon die naast hem zat, zijn vermoedelijk door oververmoeidheid in slaap gevallen. Bij de brug van het Zijkanaal C reed de auto niet op, doch naast den oprit. Na eenige rijwielen vernield te hebben, kwam de auto op den kant van den dijk tot stilstand, op slechts eenige meters afstand van het diepe kanaal. Was ter plaatse de grond hard geweest, dan zouden de gevolgen ernstiger geweest zijn. Nu kwamen de inzittenden met den schrik vrij. Den auto kon men met groote moeite uit de modder trekken. Men meldt ons uit Halfweg, dat de nacht vorst in den Houtrak- en Grooten IJpolder groo te schade heeft aangericht Het veelbelovende jonge groen van de met aardappelen en ander gewas beplante hectaren groote landerijen ligt zwart en verlept ter aarde Het geheel biedt een troosteloozen aanblik. Men verzoekt ons te willen melden, dat er morgenavond repetitie is voor het geheele koor. Gebouw „St. Bavo" Spoorwegp® uur; Bestuur Haarlemsche Bond, 8 uur 8 uur; Schaakclub „St. Bavo 8 uur; Jcsephs-Gezellenvereeniging half ïegen- Kunsthandel J. H. de Bois, Kruiswsg ld-' De afdeéling Haarlem-Noord van de R.K. Zondag haar eerste lustrum gevierd en deze gelegenheid werd het bestuur met gevoelige plaat Vereeniging voor Groote Gezinnen heeft daarbij een tentoonstelling gehouden. Bij heeren en dames leiders en leidsters op de vereeuwigd Woensdagmorgen had in het Gezondheids huis de loting plaats over de nummering der ingekomen candidatenlijsten voor de a.s. ge meenteraadsverkiezing. De uitslag is als volgt: 1. Lijst v. Pel, lijstaanvoerder J. A. Pel; 2. R.K. Staatspartij, lijstaanvoerder dr. E. A. M. Droog; 3. Arbeiders Eenheid, lijstaanvoer der J. Koper; 4. S.D.A.P., lijstaanvoerder W. A. de Tello; 5. C. D. U„ lijstaanvoerder P. R. Kromhout; 6. Vrijzinnige Kiezers, lijstaanvoer der A. P. Andretsch; 7. Vrijheidsbond, lijst aanvoerder H. M. v. Unen; 8. Chr. Hist. Unie, lijstaanvoerder jhr. A. v. d. Pol; 9. A.R. Partij, lijstaanvoerder Mr. C. von Meijenfeldt; 10. Com munisten, lijstaanvoerder H. v. Mastrigt. Te beginnen met Donderdag 23 Mei zullen de middag-orgelbespelingen in de Groote of St. Bavokerk weder des Donderdags plaats vinden en wel van drie tot vier uur. De bespelingen op Vrijdag komen dan te ver vallen. Bij de orgelbespeeling in de Groote of St. Bavokerk op Donderdag 23 Mei des namiddags van 34 uur te geven door den heer George zal het volgende programma worden uitgevoerd: 1. Fantasie d.kl.t., J. P. Sweelinck. 2. Toccata Sexta, Georg Muffat. 3. a. Nun komm' der Heiden Heiland; b. Nun freut euch, lieben Christen, G'mein, J. S. Bach. 4.. Andantino, César Franck. 5. Sortie, J. Guy Ropartz. belastingplaatje, Ruurda, Damiatestraat 6; id., Philippo, Berensteynstraat 10; rekeningen, bur. v. pol., Smedestraat; rijwielbelastingplaatje, Hees, Gasthuislaan 50; schoen, de Leeuw, Thomsonlaan 50; tasch, Schoon, Zuiderstr. 29rd; id. bur. v. pol., Smedestraat; vulpen, ten Brink, Vrouwehekstr. 72; dekzeil, v. Bremen, Kleverparkweg 166. De Haarlemsche politie heeft thans proces verbaal opgemaakt tegen den 18-jarigen loop jongen, aan wiens schuld te wijten is, dat Dins dagmiddag brand ontstond in het hoedenhuis in de Groote Houtstraat. Bij Koninklijk besluit van 17 Mei 1935 is eer vol ontslag uit den militairen dienst verleend aan N. J. van Veen van de Schoolcompagnie van den motordienst. De jaarlij ksche encycliekmeeting zal dit jaar in Sassenheim worden gehouden en wel op tweeden Pinksterdag. Handschoenen en ceintuurs bur. v. pol., Sme destraat; abonnement, v. Schie, Rijksstraatweg 140; geld. v. d. Leek, Uit den Boschstraat 17; boek, Kuipers, Welgelegenstraat 25; idem, bur. v. pol., Smedestraat; ceintuur, Boeser, Spion kopstraat 30; duiven, v. Eek, Westerhoutstraat 10; hond, Dikkeboom, Delftstr. 24 zw.; horloge, Dijkstra, Prof. v. d. Waalstraat 43; handschoen, Booms, Indischestraat 129; jas en muts, Kok, Leidscheplein 39 zw.; katten, „Fauna"; laars, v. Lest, Jülianalaan 10 H'stede; muts, Der- lage, Leidscheplein 11; oorbel, v. Wetering, Wijde Geldeloozepad 31; portemonnaie m.i. v. Wel, de Keijstraat 5; id. id. Kok, Hosselaers- plein 21; ring, v. Balen, Kruisweg 15; rijwiel- I Velen maakten reeds gebruik van onze gratis OMROEPER SERVICE. BEL HAARLEM 1-3-S-6-6 VRAAG NAAR TOESTEL 61 Noem het nummer van de annonce, waarop U wenscht te reflecteeren. Wij noteeren alle bijzonder heden van Uw sollicitatie Uw vraag Uw aanbod en zorgen voor onmiddellijke doorzending aan den steller der annonce. OMROEPER-SERVICE Kantooruren van half 9 tot half 6 's Zaterdags van half 9 tot half 1 De namen van de stellers der annonces worden niet bekend gemaakt Algemeene vergadering B.V.C. De B.V.C. Bloemendaal houdt op Donderda 23 Mei, des avonds om acht uur, in hotel „Roozendaal" te Overveen, een algemeene vergadering. Aan de gevolgen overleden De achttien jarige mej. Zegstroo, die Zaterdagavond aan den Spaarnwouderweg hoek Sloterweg door een auto werd aangereden en in zörgwekkenden toestand naar het Wilhelminagasthuis te Am sterdam werd vervoerd, is in den nacht van Maandag op Dinsdag zonder tot het bewustzijn te zijn teruggekeerd aan de gevolgen over leden. Belangrijke wegwedstrijd Behoudens toe stemming van Ged. Staten zal op Maandag 27 Mei a.s., in de omgeving van Halfweg een be langrijke wegwedstrijd voor amateurs worden gehouden. Deze wedstrijd gaat uit van de N.W.U. en is een selectiewedstrijd in verband met de uitzen ding van Ned. amateurs naar de a.s. wereld kampioenschappen. Het parcours is gelegen in den Haarlemmer meerpolder nabij Halfweg met als start en fi nish het begin van den IJweg op den Zwanen- burgerdijk alhier. Schuur met auto in vlammen opgegaan Dinsdagmorgen om kwart over vier ontdekte J. Paap, bakker alhier, toen hij naar zijn werk ging, aan de achterzijde van het perceel Hal testraat 83, bewoond door P. E. van der Veld, dat er vlammen sloegen uit de schuur bij dit perceel behoorende. Onmiddellijk waarschuw de hü de bewoners, alsmede de brandweer en de politie. De brandweer was spoedig op het terrein van den brand aanwezig, doch de schuur stond reeds in lichter laaie. De achterkant van het woonhuis had even eens vlam gevat, terwijl een groot aantal rui ten door de hitte was gesprongen. De brand weer behoedde gelukkig het perceel voor een verdere aantasting, doch kon niet verhinderen dat de schuur geheel uitbrandde. In de schuur bevond zich een nieuwe Chevrolet-vrachtauto, welke geheel door het vuur werd verteerd. Om trent de oorzaak van den brand tast men nog in het duister. De schade wordt door de verze kering gedekt. De commissie uit de ingezetenen der ge meente Beverwijk, bedoeld in art. 158 der Ge meentewet, houdt Donderdagavond ten raad- huize dier gemeente een openbare vergadering ter vaststelling van het advies aan Ged. Staten inzake de samenvoeging van de gemeenten Be verwijk en Wijk aan Zee en Duin. Aan het ontwerp-advies ontleenen wij het volgende: De geheele commissie onderschrijft zonder voorbehoud de argumenten, vervat in de adres sen van de Raden der gemeente Wijk aan Zee en Duin en Beverwijk tot de Kroon gericht Eenparig verklaart de commissie zich derhalve voor samenvoeging dier gemeenten. Uit een en ander moge blijken, dat de ver eeniging van de beide gemeenten door de com missie wordt geacht te zijn een eisch van al gemeen belang. Immers, alle argumenten voor samenvoeging schijnen hier aanwezig. Het on derhavig geval is dan ook zeldzaam illustratief voor de noodzakelijkheid van vereeniging van gemeenten als ultimum remedium. Niettemin heeft de commissie zich nog in het bijzonder beraden over de vraag, of in casu de groote gemeene belangen, welke het verlangen naar samenvoeging deden ontstaan, niet op andere wijze en door andere in ons publiek recht gegronde middelen zouden kunnen worden gediend. Zij komt echter tot de conclusie, dat samen werking, hoe intensief en eendrachtig ook, voor de openbare belangen, welke hier door de ge- splitstheid van het grondgebied in het gedrang komen, geen voldoende oplossing vermag te bieden. Ook heeft de commissie de vraag onder het oog gezien, of wellicht partieele grenswijziging in stede van vereeniging der gemeenten een doeltreffende oplossing van de tegenwoordige en toekomstige moeilijkheden zoude kunnen brengen. Reeds het feit, dat van de omtreeks 8700 ingezetenen van Wijk aan Zee en Duin er niet minder dan ongeveer 7500 woonachtig zijn in het bebouwde gedeelte dier gemeente, dat feitelijk een recente uitbreiding is van de be bouwde kom van Beverwijk op het grondgebied van Wijk aan Zee en Duin, pleit hiertegen. Het laat zich aanzien, dat deze uitbreiding van Be verwijk zich regelmatig zal blijven voortzetten. Het dorp Wijk aan Zee met zijn landelijke om geving zou niet voldoende levenskrachtig zijn om zich als gemeente te handhaven. Bovendien heeft Beverwijk geen belangen, tegenstrijdig n;et die van Wijk aan Zee. Veeleer is de bloei van de badplaats evenzeer van beteekenis voor Beverwijk als voor Wijk aan Zee. Een grenswij ziging in voorbedoelden zin meent de commissie dan ook niet als een bevredigende voorziening te kunnen aanmerken. Om deze redenen acht de commissie in het algemeen belang vereeniging der gemeenten Be verwijk en Wijk aan Zee en Duin noodzakelijk. Zy veroorlooft zich tenslotte nog als haar wensch kenbaar te maken, dat de periode van onzekerheid, welke door het aanhangig zijn van deze aangelegenheid is geschapen en in ver schillende opzichten ongewenscht is, zooveel mogelijk worde bekort. Burgerlijke Stand Ondertrouwd: G. Tim merman en E. Verzaal A. J. C. Tesselaar en P. J. Leuven H. P. Smit en M. M. Hom. Getrouwd: J. Lodder en J. Juffermans H. Neeskens en F. M. Grundmann G. A. M. Rhee en C. M. J. Roozen. Geboren; M. B. v. d. Meer-de Winter, d. Overleden: E. Boven, 23 j., ongeh. KORSTJESDAG De z.g. korstjesdag ten bate van het plaatse lijk crisiscomité zal gehouden worden op Woens dag 29 Mei, daags voor Hemelvaartsdag. BLINDENAVOND Donderdag 23 Mei a.s. zal er in het R. K. Vereenigingsgebouw alhier een uitvoering wor den gegeven ten bate der vereeniging „Le Sage Ten Broek-comité Zaandam" welke vereeniging ten doel heeft het verschaffen van lectuur aan blinden. De avond wordt gegeven door de kruis- kinderen en leden van „De Graal", afdeeling Zaandam, met medewerking van een paar be kende humoristen. Tevens verleent medewer king de jazzband van de St. Joseph-Gezelln. Na afloop gezellig samenzijn. Tevens wordt er door bovengenoemde vereeniging een autotocht georganiseerd op Dinsdag 11 Juni ofwel derden Pinksterdag, naar het R.K. Blinden Instituut St. Henricus te Grave. Burgrlijke Stand. Geboren: Maria Jacoba Petronella, d. van S. Does en W. Pos. Gerrit Ru- dolf, z. van J. M. Prinsze en A. H. Voogd. Geertruida Elisabeth, d. van W. Jongh en M. H. Braster. Leentje Jannetje Maria, d. van D. Korsse en M. Goedhart. Aaltje, d. van A. W. Streutker en A. Schaap. Reina Petronella, d. v. W. de Gooijer en P. A. Albers. Ondertrouwd: F. H. Siersema en M. van de Geer. B. Heistek en M. E. Sol. G. IJff en T. de Ruijter. A. Mars en T. Mol. G. van Schoon hoven en J. T. Hallingse. P. Prinsze en G. R. van den Berg. D. Kok en A. A. G. Minderhoud. Getrouwd: C. Jak met E. M. Bolleman, F. En gel met T. C. L. Schoots. Overleden: August Jozef Polak, oud 69 jaar, geh. met W. C. S. Bout. Claziena van Rijswijk, oud 57 jaar, geh. met W. Roos. Evert Oderkerk, oud 83 jaar, weduwnaar van G. Kalf. Eleonora Anna Henriëtte Wissel, oud 61 jaar, geh. met O. J. F. Hopster (won. te Wormer). Tentoonstelling, 95 uur. Kunstzaal Reeker Tentoonstelling uur. Haar- Café-Restaurant Gebr. Brinkmann lemsche Handelsvereeniging kwart over 8. Sociëteit „Vereeniging" Kennemer kring, 8 uur. jet Rembrandt-theater „Op Stap" uur. tooneel „Beuker en Denijs", 2.30, 7 en S.lj> ,30, Luxor-theater: Het jolige weeuwtje 7 en 9.15 uur. „js- Frans Hals-theater „Crime withou sion", 2.30, 7 en 9.15 uur. innü^ Palace „De Asphalt lelie' Op het1 Gills Pack, 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo" Boerenleenbank, ^0 acht Bloemisten, 8 uur Bestuur "^inas- Adelt", kwart over acht R.K. Bev°' bureau 8 uur. -0 Kunsthandel J. H. de Bois, Kruisweg Tentoonstelling, 95 uur. uyl Kunstzaal Reeker Tentoonstelling, uur' 00 Rembrandt-Theater „Op Stap" 7? uuT,, tooneel „Beuker en Denijs", 2.30, 7 en f.l» „30, Luxor-Theater: „Het jolige Weeuwtje 7 en 9.15 uur. 0js- Frans Hals-Theater „Crime without V sion", 2.30, 7 en 9.15 uur. nee\: Palace „De Asphalt-lelie". Op het too Gills Pack, 2.30, 7 en 9.15 uur. (Vervolg.) Bij de voortgezette besprekingen in de Eerste Kamer over het wetsontwerp inzake bindend verklaren van ondernemersovereenkomsten zette dr. Wibaut zijn rede voort. Spr. betoogt, dat het woord ordening dikwerf verkeerd wordt gebruikt, n.l. niet voor het stre ven naar evenwicht tusschen productie en con sumptie in het belang der geheele menschheid. De regeering kan in het tegenwoordig produc tiesysteem niet de leiding geven, die zij zich voorstelt. De heer VAN DEN BERGH (V.B.) acht de verhoudingen tusschen de ondernemers niet van dien aard, dat ingrijpen van den wetgever vol gens dit ontwerp noodig wordt. Zulk aantasten van particuliere omstandigheden is vooral in dezen crisistijd overbodig. Het ontwerp is on-Nederlandsch. Ook in het buitenland heeft het beperken der bedrijfsvrij- heid niet het begeerde resultaat gehad. De heer VAN EMBDEN (V. D.) wijst op het ingrijpend karakter van dit wetsontwerp. Spr. acht de bindendverklaring een belangrijke stap in de goede richting. Op het Quick-terrein te Oldenzaal wordt Zondag de finale gespeeld van het tweejaariyk- sche missietoumooi der R. K. F. tusschen de elftallen van den Utrechtschen en den Bos- schen bond. Van dit toumool werd, zooals men weet, vorig jaar de eerste ronde gespeeld. In Dongen won Haarlem van het Bredasche elftal, terwijl Limburg in Kerkrade door de ploeg van den Bosschen Bond werd geklopt. Utrecht, dat in de eerste ronde was vrijgeloot, lootte voor de tusschenronde tegen Haarlem. De wedstrijd tusschen de elftallen der beide noordelijke bonden werd in Hoorn gespeeld en tegen ieders verwachting in door de Aartsdio- cesanen verdiend gewonnen. Daardoor was het zeker dat de beker, indertijd door „Het Cen trum" uitgeloofd, definitief in het bezit zou komen van den Bosschen of Utrechtschen bond, want beide bonden hadden den beker reeds vjermaal gewonnen en bij vijfmaal winnen komt deze definitief in bezit. De elftallen zijn als volgt samengesteld: Utrecht: Doel: Pot (V.VA.). Achter: Schoonderwoerd (B.E.G.) en Wek- kxng (Pathm. Boys). Midden: Holtkamp (Volh. Entos), Pik (V.D.Z.) en v. d. Linden (Zw. Vooruit). Voor: Oosten Jr. (Emos), Nienhaus (S.D.O. U.C.), v. d. Berg (Vogido), ten Bokum (Bilt- hoven), de Hosson (H.M.S.). Den Bosch: Doel: Ph v. d. Voort (Kolping). Achter: Stooker (Brabantia) en Smits (Kol ping). A 3. 6^^ Bovengenoemde vereeniging hield Zonaas^, wedvlucht van Noyon (Fr.) Om 7 uur 30 bi heid gesteld, bereikte de eerste duif liaafj om 12 uur 13, met een gemiddelde snelheid 1172 meter per minuut. De prijzen werden gewonnen als volgt'- „(j- J. J. v. Staveren 1, 2, 7, 8, 20; H. J- graaf 3, 6, 14, 27; H. Everts 4, 18, 29, 32! J„ Bakker 5, 10; J. de Bie 9; C. Verdonk U» 't Ende 12, 26; W. Jansen 13; J. J. de Bie w,c, G. H. Brendel 17; P. A. Blommaert 17, 21, j, Plas 19, 22, 30; P. Kroon 24; P. v. Andel 2s' Broekhof 28; N. Wezenbeek 31. Alhier is opgericht de schaakclub chade". met aanvankeliik 14 reI) Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeu' S. J. Abspoel, voorzitter; W. Mantel, seC ris; C. Mantel, penningmeester; J. v. A®be J. Wuis, leden. Er zal worden gespeeld op Donderdag^ r, in café-restaurant Bolwerk op het Kenned1 plein. 1. De club zal zich aansluiten bij den Hollandschen Schaakbond en het volgend J deelnemen aan de tientallen-wedstrijden, j,. Gedurende de zomermaanden zal een cl competitie worden gehouden. BERLIJN, 22 Mei. Heden begon voor de Hjnsche snelschepenrechtbank het tweede P ces wegens deviezen-overtredingen tegen q gieuze orden. Naar het D. N. B. meldt, he®£ef zich thans de 56-jarige algemeen-overste Zusters Augustinessen, Zuster Neophysti» t de wereld Maria Meuke), en de 57-jarige Zf.g Englai, die de algemeene administratie je, orde beheert, te verantwoorden wegens d® zenvergrijpen in vijf gevallen. De orde had in 1921 voor den bouw van ziekenhuis in Keulen leeningen van ong®v 3 J-» millioen mark opgenomen by een ban" Amsterdam tegen 7 en 8 pCt. rente. Met over de grens gesmokkelde marken den de laatste jaren in totaal voor 210.000 den aan obligaties zyn teruggekocht. WARSCHAU, 22 Mei (Reuter) De Poo^j luchtiyn Krakau—Weenen, welke sedert L bestaat, wordt met ingang van 1 Juni gest»a aangezien de Tsjecho-Slowaaksche autorit®1 niet langer willen toestaan, dat Poolsche V®6" tuigen over Tsjechisch gebied vliegen. van de Woensdag aan den RUksvischafslag 9®ï|, gekomen stoomtrawlers: IJsselmond 290 n1® den 2950.Oentoeng 140 manden 2030- Adriatic 260 manden 2520.—, Timor 430 d1®.; den 3440.—, Uiver 350 manden 2860.—. Log8®\, Sch. 412 890.—, KW 107 760.—, KW 124 670- KW 33 620.—, KW 108 380—, KW 169 450.— IJMUIDEN, 22 Mei 1935 RUksvischafslag Tarbot per kg. 0.50 tot 0.42, griet per 50 28.— tot 14—, tong per kg. 0.65 tot 0.45, 8tCLA schol per 50 kg. 25— tot 21—, middel sCL. per 50 kg. 22— tot 18—, zetschol per 50 19— tot 6—, kleine schol per 50 kg. 20.— -f 7.50, schar per 50 kg. 9.50 tot 5.50. tongsrija per 50 kg. 31— tot 17.50, vleet per stuk 2.1° Yo, 1—, pieterman en poon per 50 kg. 8.50 tot kleine middel schelvisch per 50 kg. 18.— t„t 14—, kleine schelvisch per 50 kg. 14.— 8.50. kabeljauw per 125 kg. 36— tot 7.—, a len per 50 kg. 16.tot 7.leng per stuk f tot 1.55, heilbot per kg. 0.75 tot 0.55, wUtinS P t 50 kg. 11.tot 3.80, koolvisch per stuk 0.8" 0.43, makreel per 50 kg. 12— tot 4.10. In de gisteren geplaatste overlijdensadvertentie van den Hoogeerw. Hooggel. Heer Mgr. Dr. TH. M. VLAMING staat o.a. vermeld: De plech tige Lauden Zaterdag 25 Mei 's morgens te 8% uur, enz. Men gelieve hiervoor te lezen: De plechtige Lauden Zater dag 25 Mei 's morgens te 9'/z unr, waarna de Pontificale Uitvaart te 10 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2