SKNG Kantteekeningen bij de rede van Hitier I' INTOCHT DER ALLIGATOREN NEDERLANDS PUBLIEK! Jeugd op vacantie LUCHTVAARTWET Examenvrees BALDWIN HOOPVOL TROPENGRIEZEL „Even vergelijken, wie het meest op het Blue Band meisje lijkt DONDERDAG 23 MEI 1935 Bestuur der gemeente Beerta Daarom vacantiehuizen ^ankrijk blijft wan trouwend Fantastische leeftijden - PEPERMUNT Wegneming van bezwaren is urgent Herstel van den ouden toestand Samenzweerd ers Een unicum Het y,trekkenniet aanvaardbaar voor katholieke jeugd- groepeeringen Centraal Secretariaat UIT DE VEENINDUSTRIE Nog geen overeenstemming bereikt KOLENMIJNEN IN LIMBURG Stand van zaken op I Mei LI. Aankomst van 1000 verscheurende monsters in Ouwehand's Dierenpark te Rhenen Publieke tribune U heelt nog 5 dagen tijd om f 1000.— of één der andere geld prijzen te verdienen. Vraagt inlichtingen en stembiljet nog heden aan Uw winkelier» Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de luchtvaartwet. Blijkens de memorie van toelichting doet de wenschelijkheid zich gevoe len om in afwachting van een in voorbereiding zijnde algeheele herziening van de luchtvaart wet een partieele wijziging aan de orde te stel len, opdat spoedig verandering kan worden ge bracht in de 'bepalingen, rakende luchtvaart terreinen. Ten aanzien van deze bepalingen, opgesteld in een tijd, waarin de ontwikkeling, welke de luchtvaart de laatste jaren heeft genomen, niet was te voorzien, zijn bezwaren aan het Jicht getreden, welker wegneming urgent ls te achten. Die bezwaren hangen in hoofdzaak met twee onderwerpen te zamen. Een eerste groep bezwaren raakt de moge lijkheden, welke het bestaande art. 22 biedt voor het leggen van een bouwverbod; een tweede betreft de bestaande regeling van aanwijzing en goedkeuring van luchtvaartterreinen. De mo gelijkheden, welke het bestaande art. 22 biedt voor het leggen van een bouwverbod, zijn in de practijk te beperkt gebleken, zoodat het veilig gebruik van de belangrijkste luchthavens dreigt te worden belemmerd, o. a. met betrekking tot het gebruik van lichtbakens en de kruissnelhe- den van 300 K.M. en meer per uur. In beginsel moet dan ook de mogelijkheid worden geopend, tot een afstand van 5000 meter van de grenzen van het luchtvaartterrein de daarvoor in aan merking komende terreingedeelten van hooge bouwwerken en beplantingen vrij te houden. Een tweede leemte is deze, dat een bouwver bod uitsluitend kan worden gelegd om een „aangewezen" luchtvaartterrein en niet om een „goedgekeurd" terrein. Het hier aangegeven verschil in rechtsgevolg dient in elk geval te vervallen. De regeering is van oordeel, dat het aanbeveling verdient, hier te lande te volstaan met één soort luchtvaartterreinen, welke als zoodanig dienen te zijn „aangewezen". De doel einden, waarvoor aanwijzing kan geschieden, behoeven dus niet meer in de wet te worden opgesomd. Ingediend is een wetsontwerp tot intrekking van de wet van 29 December 1933 tot voorzie ning in het bestuur der gemeente Beerta. De Minister van Binnenlandsche Zaken merkt in de toelichting o. a. op, dat de regeering zich over den gang van zaken beraadt in verband met het optreden van den nieuwen gemeen teraad in 1935. Het is redelijk, dat een nieuw gevormd col lege, op welks tot stand koming de correctieve maatregel van invloed kan zijn geweest, in de gelegenheid wordt gesteld, te toonen, dat het uit den loop van zaken leering heeft geput. Voorts in aanmerking nemende, dat het bezigen van uitzonderlijke middelen met groote spaar zaamheid dient te geschieden, meent de Mi nister te mogen voorstellen, met ingang van de bestuursperiode van den nieuwen raad, aan den abnormalen toestand ten opzichte van het be stuur van Beerta een einde te maken. snurkt. Een luguber en huiveringwekkend ge luid. Het monster heft zijn snuit recht boven 't water. Diep uit de keelholte komt een gor gelend geluid en de witte keelhuid flappert van het geweld. Tot opgetogenheid van de omstanders ver klaart de heele kolonie der alligators zich soli dair: het sein tot snurken is gegeven. Vijf mi nuten lang steken kwaadaardige drakenkoppen boven het water uit en het snurken wordt een onafgebroken koorzang. De man met de micro foon is gelukkig. Dit solidair optreden schijnt alligators eigen te zijn. In meer opzichten toonen zij een ge meenschapszin. Zij leven bij voorkeur in kolo nies. Al biedt de natuur nog meer ruimte dan de afrastering in het Dierenpark, zij houden ervan fn een klein bestek door elkaar te kri oelen. In dit opzicht zijn het echte openlucht baders. Zij vertoonen tegenover elkaar daarbij een merkwaardige verdraagzaamheid, Het lid van de kudde dat zich verplaatsen wil, behoeft geen plichtplegingen te maken: rechtdoor is de kort ste weg. Hij kan over de ruggen der kameraden heenkruipen. Deze protesteeren niet, al zet buurman daarbij zijn pooten onbeleefd op hun gezicht. Toch is die verdraagzaamheid maar schijn. Bij honger is alle kameraadschappelijkheid ver dwenen en doen de kleintje^ beter uit de buurt te blijven van de muilen der grooten. Want zij worden zonder plichtplegingen opgeslokt. Het merkwaardig tafereel in Ouwehand's Die renpark, een unicum in den lande, zal de pu blieke belangstelling wel trekken. Het is de be doeling, dat de show eenige jaren in Rhenen blijft, tot het publiek uitgekeken is op de vratige gasten. Woensdagmiddag waren wij ook nog getuige van de aankomst van eenige jonge leeuwtjes, die zeer onwennig en potsierlijk hun nieuwe woning inspecteerden; bovendien van eenige Afrikaansche Zinga-runderen, een kraanvogel, manenschapen, edelherten en antilopen. De col lectie dieren in het Dierenpark werd weer met eenige kostbare exemplaren aangevuld. Tot de eerste belangstellenden voor de nieuwe bewoners behoorden in de eerste plaats de buren, die koddig reageerden op de verschijning van nieuwkomers achter de scheidende afrastering. Eenige rammen vlogen verontwaardigd met de horens tegen de heining bij het zien van een buitenmodel rund; een kameel trachtte een antilope te intimideeren en eenige aristocrati sche flamingo's staken hun verachting tegen over den nieuwen kraanvogel niet onder stoe len of banken. Als de kennismaking met de buren achter den rug is, worden andere belangstellenden verwacht. Rhenen ligt in een mooie streek en voor klein en groot is een dagje in een dieren park een genoeglijk vacantieuitstapje, Verschenen is een „Gids Vacantiehuizen", uit gave van het „Centraal Secretariaat voor het Vacantiehuizenwerk in Nederland." Het verschijnen van dezen gids is belangrijk om de inleiding, die uitsluitsel geeft omtrent het standpunt van de Interdiocesane Jeugdcommis sie, zooals dit is bepaald na een beslissing van het Hoogwaardig Episcopaat van 10 Januari 1935, ten aanzien van het trekken door de jeugd. Aan de inleiding ontleenen we het volgende: Door de Interdiocesane Jeugdcommissie werd indertijd als middel, om de vacantiedagen door te brengen in een nieuwe en goede omgeving aanbevolen, het gebruiken van R.K Internaten tijdens de vacantie-periode en verder het op richten van vacantiehuizen door de jeugdver- eenigingen. Deze middelen hebben niet aan de verwach tingen beantwoord; noch de Internaten, daar van deze slechts enkele zich bereid verklaarden jeugdigen te willen ontvangen en dan voor slechts enkele weken, terwijl er bijna geen ge bruik van gemaakt werd; noch de vacantiehui zen voor eigen leden, omdat deze te veel gezien werden als vereenigingshuis, en daardoor te be perkt werden in het aantal bezoekers, en voor meerdere jaren aan de eigen leden te weinig af wisseling boden, wat omgeving en verblijf be treft. De Interdiocesane Jeugdcommissie is van oor deel, zoowel om negatieve redenen (voorkomen van het vrij kampeeren en het ongebonden zwerven en trekken) maar ook om positieve re denen (om een goed nachtverblijf mogelijk te maken) dat er van katholieke zijde iets dient te geschieden. De Jeugdherberg is geen vacantiehuis, maar een kortstondig nachtverblijf voor rondtrekkende jeugdigen. De meeste argumenten, die aange haald worden om het oprichten van jeugdher bergen te bevorderen, berusten op de paedago- gische, hygiënische en sociale waarde van het buitenleven, van het contact met de natuur. Welnu, al deze voordeelen zijn ook te bereiken door een verblijf in een vacantiehuis. Het es- sentieele echter van het jeugdherberg-systeem is het vrij zwerven en trekken in de natuur, waarbij de jeugdherberg enkel tot nacht- of dagverblijf dient. Het karakter van het „trekken", dus onaf hankelijk er op uit. alleen of in groepjes, over nachten in een herberg voor jeugdigen zonder onderscheid van richting en gemengd, (waardoor ook het gemengde trekken bevorderd wordt) zonder eenigen waarborg voor de geestelijke ver zorging, lijkt ons niet aanvaardbaar voor onze jeugdgroepeeringen. Geheel anders staat het met het buiten-cen trum of Vacantiehuis. Dit is ingesteld op het doorbrengen van enkele vacantiedagen met gees telijke en lichamelijke verzorging in een katho lieke gemeenschap en onder degelijke leiding, terwijl het verblijf van dag tot dag uitzondering is. Daarenboven is het Vacantiehuis een instel ling van het georganiseerde jeugdwerk, zoodat er contróle kan uitgaan, niet slechts gedurende den tijd van het verblijf zelf maar ook op de ontspanning, die tijdens het verblijf in de vrije natuur wordt genomen. In deze richting meenen wij voor de katholie ke jeugdigen een oplossing te moeten zoeken, door n.l. den katholieken jeugdigen gelegenheid te bieden tot 't doorbrengen van hun vacantie dagen in een R.K. Vacantiehuis, waar zij in een katholiek milieu de geestelijke en lichamelijke verzorging vinden, die redelijkerwijze verwacht mag worden. Een zeker rontact en eenige samenwerking werd echter noodzakelijk geacht tusschen de Vacantiehuizen. Dit werd bevorderd door de jongste beslissing van het Hoogwaardig Episco paat in deze aangelegenheid. Bij schrijven van 10 Januari 1935 mocht de Interdiocesane jeugdcommissie van het Hoog waardig Episcopaat in zake het Vaeantiehuizen- vraagstuk de volgende beslissing ontvangen: 1. Er kome tot stand een Centraal Secretariaat voor het Vacantiehuizenwerk in Nederland. 2. Dit Centraal Secretariaat voor Vacantie huizenwerk in Nederland heeft ten doel, met eerbiediging der vereenigingen en stichtingen, die vacantiehuizen exploiteeren: a. het geven van voorlichting aan R.K. Va cantiehuizen voor een in alle opzichten doelma tige exploitatie; b. het bevorderen van saamhoorigheid en sa menwerking tusschen R.K. Vacantiehuizen; c. het bevorderen van het noodige contact tus schen de R.K. Vacantiehuizen en de R.K. Jeugd organisaties; d. voorts de vertegenwoordiging van het R.K- Vacantiehuizenwerk tegenover de Kerkelijke en Burgerlijke Overheid. 3. Ingeschreven bij het Secretariaat kunnen zijn: a. vereenigingen of lichamen, die een vacan tiehuis exploiteeren; b. vereenigingen, lichamen of groepen van personen, die als gebruikers van R.K. Vacantie huizen ingeschreven zijn; c. personen, die individueel de R.K. Vacantie huizen wenschen te gebruiken. 4. Het Secretariaat zal financieel worden be kostigd: a. door subsidie der Overheid; b. door bijdrage en contributies der ingeschre ven R.K. Vacantiehuizen, vereenigingen, licha men en personen. 5. Het Secretariaat zal zelf geen vacantiehui zen oprichten. 6. Het Centraal Secretariaat mag echter niet zijn een apart nieuw bureau maar moet wezen een onderdeel van het bureau der Interdioce sane Jeugdcommissie. Het Hoogwaardig Episcopaat laat de uitvoe ring aan Uwe Commissie over. Het Centraal Secretariaat heeft zich daarna gewend tot de katholieke Vacantiehuizen in Nederland om medewerking. Onmiddellijk sloten zich dertien huizen bij het secretariaat aan, dat wil optreden als be middelingsbureau ten opzichte van de jeugdigen en de huizen. Het Centraal Secretariaat is gevestigd in de Lange Putstraat 44 te Den Bosch. De ingeschreven vacantiehuizen zijn de vol gende Bouvigne te Ginneken; Groenewoude te Bun- nik; Columbia te Bussum; Schilversberg te Geulle (D.); Stockenhoff te Beek-Ubbergen; Louisahuis te Rijssen; Sinclairhuis te Eindho ven. Al deze huizen voor meisjes. Voor jongens de volgende: De Bocht te Goirle; In 't Groenewoud te Venlo; Gerra te Haaren (N.-B.)Jeugdcentrale te Ginneken; Ons Jeugdhuis De Steeg; R.K. Vacantieoord L.T.B. te Beverwijk; Camillushuis te Vaals (L.). Geen sprake van, indien Gij slechts Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Te Assen is op het gemeentehuis wederom een conferentie gehouden tusschen werkgevers en werknemers en den Rijksbemiddelaar, betref fende het conflict in de venen te Roswinkeler veen en Emmererfscheiderveen. Ook ditmaal is het niet tot een oplossing ge komen. Betreffende het conflict in Roswinkelerveen kan worden medegedeeld, dat de verveners het indertijd gedane voorstel van den Rijksbemid delaar wilden aanvaarden, doch dat de arbeiders met dit voorstel niet accoord gingen. Wat be treft het conflict in Emmererfscheiderveen, hadden de werkgevers besloten, het voorstel van den Rijksbemiddelaar in overweging te nemen, behalve wat betreft de emolumenten brand en woninghuur, die zij wenschten te laten vervallen. Dit werd door de arbeiders onaannemelijk verklaard. Zij deden echter het voorstel de emo lumenten te laten vervallen, doch daartegenover de loonsverlaging die voor persturf was bepaald op 5 pCt. en alle andere turf op V/2 pCt. terug te brengen resp. op 21/, en 5 pCt. Op korten termijn zal hierover in de bonden worden beslist. [\T u de zeer lange Rijksdagrede van Adolf Hitier rustiger en vooral vollediger over- zjen kan worden dan in het eerste "k. nadat zij ten aanhoore van gansch werd uitgesproken, vinden wij onzen neergeschreven indruk, dat Hitler's he» Sroszen Ganzen" teleurstelde door Weinige concrete nieuws, dat zij in tegen- k 1»S met de voorafgegane suggesties bevat- lestigd. Zooals wij vroeger reeds bij her- tan hebben geschreven, staat Duitschland clPieel sterk in de redeneering, dat het vol- Beef °ntwapende Duitschland jarenlang tever- s beeft gewacht op het inlossen der ont- g, be lof ten, door de overwinnende mo- 'beden in het Verdrag van Versailles ge- en tenslotte heeft moeten nemen, wat de Ilcclt IXlOcWJil wo>u v retl niet geven wilden, ofschoon zij Duitsch- S rechtsgelijkheid en recht op zelfverdediging op^^kheid principieel hadden erkend. Hitler's erking, dat de geringe bewUpeningsverminde- t-Xon Welke enkelen zich getroostten om den Vah goeden wil te redden, volkomen wer- ij! ®etleutraliseerd en opgeheven door de tech- tatiii Vervolmaking van oorlogstuig en leger- a®e> snijdt zeker hout, voor zoover deze tafo^ betreft. Bepaald wonderlijk is het w r' dat juist Hitier een beroep doet op den -baanden staat van ontwapening, welke cbland ten bewijze van zijn volkomen in- daJ*tl0öale loyaliteit heeft geaccepteerd, om Voo^' 0611 klemmend argument te distilleeren tale ^Hklacht van eenzijdige verdrags- h«(J'lnis tegen de niet ontwapenende mogend- - Immers deze staat van ontwapening is gevoerd door de door Hitier verketterde en ^Suisde regeeringen van het nietswaardige '"^-systeem, dat Duitschland op onverant- ^v^'Üke wijze naar den afgrond zou hebben De Weimar-regeeringen hebben den - Van ontwapening niet „con amore" aan- tnaa*r noodgedwongen zwichtend voor overtnacht, zooals zij noodgedwongen en htehd voor een overmacht het „Dictaat" Versailles hebben onderteekend en zooals Noodgedwongen Hitler zelf eenige zeer bes- e hoofdstukken uit „Metn Kampf" al- Voorloopig heeft moeten verloochenen, w 2011 eerlijker en rechtvaardiger zijn ge- st' indien Hitier, naast de fouten en gebre- het systeem van Weimar ook de „goe- baden van de voorgaande regeeringen had inpiaats van zijn voorgangers voor 'verraders en slechte patriotten uit te schel- W als zoodanig te behandelen en onder- ais hun belangrijkste daden uit te spelen Ve ten onwederlegbaar bewijs van Duitschlands btakte onschuld. Wanneer Duitschland zich t^noVer de andere mogendheden thans be- ijjteh kan op de radicale ontwapening, welke werd doorgevoerd, dan heeft het dit aan het nationaal-socialisme te danken, Ij het niet aan het nationaal-socialisme danken, dat de herstelbetalingen tot tainimum zijn gereduceerd en de Rijn- en r"bezettingen werden opgeheven. a* het Verdrag van Versailles, dat van de zi)de der overwinnaars werd beschouwd ais een strafvonnis voor een oorlogsmis- ter men mag dit niet uit het oog ver- bog onhoudbaar en onbillijk is geworden en ter hoe beter radicaal gewijzigd diende te eh om de noodlottige discriminatie der in- "er overwonnenen op te heffen, hebben min- jj, PartÜdige staatslieden dan Hitier volmondig tehd, 1VjA'ijZe echter< waarop Hitier gemeend heeft kty hland. eenzijdig aan de niet meer te hand- Ver(hagsverplichtingen te moeten onttrek- Wet de wijze, welke in dat verdrag zelve de u v°°vzien. Intusschen doet dit niets af aan ta )vatlgriikheid van Hitler's verklaring, dat hij, ^aitsch: land zijn „eer" en bewapening terug kanomen, zich stipt zal houden aan de •tat T^tebepalingen, welke niet in conflict komen fefe,* ^hiitsche opvatting van volkomen rechts ta Jammer alleen is, dat hij in dit ver- Se^ Nawegen heeft over Duitschlands verlan- Veïv*laar mandaatgebieden of koloniën, want line van dit verlangen is bij andere gele- 'oor Duitsche nationaal-socialistische "es een gerechtvaardigde eiscb van volko- «Cht^^kgerechtigdheid genoemd. Hitier weet hi h0e men in En8eland over dit verlangen Cbland denkt, en zijn rede had de zeer Vj6 'enz vooral Engeland gunstig te stem- etl Vermoedelijk heeft hij er daarom maar V ^tevegen. Hitler's opzet om Engelands zucht ^''belen houvast te geven is blijkens Bald- in het Lagerhuis goed geslaagd, ook "ta j ^'tier's woorden zonder eenigen merkba- v 06(1 gebleven op de herbewapeningsplan- 'tafl ,d, ^geland. De verklaringen, dat Duitsch- 1 aich teren stipt aan Locamo zal houden, indien de 'at ook doen, dat het de demilitarisatie ^Unzorie zal eerbiedigen, niettegenstaan- bit ^^"rtaire versterkingen aan de andere zijde 11 'ik maken, dat het gaarne op een lucht- invulling van het Locamo-verdrag zal kereid is van onderzeebooten geheel af te l'Un tonnage en aantal te beperken, dat 'taf j.n'et 3,3,11 benkt en er ook niet de middelen OIn een bewapeningswedloop ter zee eaa« met Engeland, Htv, lrnperiale n niet waarvan de bijzon- vlootbehoeften worden erkend, 1 nagelaten een goeden idruk op de brj' regeering te maken. Hitler's uitgespro- coyeidlle'b °m deel te nemen aan een p^s- ,„a ectief non-agressie-stelsel ofschoon hij V>" van het internationale collectivisme e"b sarcasme hekelde,geeft Engeland, n'et gebrand is op nieuwe militaire bij- ichtingen, hoop, dat er een algemeene grondslag yoor Europa met Duitsch land zal kunnen worden gevonden, te meer daar Hitier verzekerd heeft dezelfde bewapenings-ver- minderingen en -beperkingen vrijwillig en op voet van volkomen gelijkheid te willen aanvaar den als die, waartoe de andere mogendheden zich zouden willen verplichten en zoodoende de Britsche illusie van een algemeene ontwape ningsconventie weer nieuw voedsel heeft gekre gen. n Frankrijk is althans de pers heel wat minder goed te spreken over Hitler's rede dan de Britsche regeering. Het wantrouwen tegen Duitschland zit daar zeer diep ingekan kerd. Het heeft daar ontstemming gewekt, dat Hitier alleen maar op nonagressie-pacten met zijn buurstaten, met uitzondering van Litauen, wil ingaan, en zich zeer in het bijzonder heftig tegen Sovjet-Rusland heeft gekeerd, waarmee Frankrijk thans door een bondgenootschap met wederkeerige militaire bijstandclausule verbon den is. Het maakt een eigenaardig effect, Hitier te hooren spreken over het in strijd met de elementare rechten van den mensch en de plichten der beschaving handelende Litauen, dat door de mogendheden, welke het Memel statuut hebben gegarandeerd, tot de orde dient gedwongen te worden. Zijn in Duitschland zelf door de nationaal-socialisten de elementaire rechten van den mensch en de plichten der be schaving overal en altijd geëerbiedigd en ge handhaafd? Hitler's verklaring, dat zijn mon delinge betuiging van Duitschlands vredelie vendheid en afschuw voor een nutteloozen oor log méér waard is dan de onderteekening van welk pact dan ook, omdat hij in het volle be wustzijn van zijn verantwoordelijkheid tegen over God en zijn geweten deze betuiging aflegt ten overstaan van geheel de door hem geleide natie, heeft Frankrijk niet al te zeer overtuigd, want Hitiers verklaringen wijzigen zich wel eens, wanneer de omstandigheden zich wijzigen, men behoeft daar „Mein Kampf" maar op na te slaan. Niettemin staat het thans onomstoo- telijk vast, dat Hitler, alias Duitschland, op het oogenblik vrede en rust behoeft en geen oor log wil. Daaraan te twijfelen zou aan kwaad willigheid grenzen. De financieele en economische toestand van Duitschland, welke zeer moeilijk is, geven voor de oprechtheid dezer verklaring den besten en meest betrouwbaren waarborg. Intusschen duurt Hitler's aardsch bestaan niet eeuwig, en wat zullen zijn opvolgers onder minder benauwen de omstandigheden gaan doen met de weer macht, welke hij thans in het leven heeft ge roepen? Wij gelooven gaarne dat Hitier zich even verantwoordelijk acht tegenover zijn volk als welk parlement ook, maar wanneer alle ver antwoordelijkheid in één hand is gelegd door den wil des volks, brengt dit risico's mee, welke de geleidelijk in stand gehouden continuïteit van een meerhoofdige volksvertegenwoordiging voorkomt en uitsluit. De bewering dat Duitsch land feitelijk en essentiëel een zuiver democra tisch geregeerd land is, zal er dan ook bij niet- Duitschers en niet-nationaal-socialistisch gezin den niet in willen. Tenslotte heeft Hitier niet geheel ten onrechte gewezen op den het internationale vertrouwen vergiftigenden invloed der anti- Duitsch gezinde vaak door emigré's beïnvloede pers, welke stelselmatig de publieke wereld opinie inneemt tegen het Derde Rijk en zijn op- permachtigen leider, maar van den anderen kant dient Hitier te bedenken, dat Duitschland zelf herhaaldelijk de publieke wereldopinie heeft gefroisseerd en in het harnas heeft gejaagd, door maatregelen, welke buiten Duitschland niet konden en mochten worden gebillijkt, en de nationaal-socialistische gelijkgeschakelde pers van een allerminst vertrouwenwekkende partij digheid is gebleken, welke verschillende malen op ernstige tendentieuze waarheidsverkrachtin gen en in strijd met de feiten zijnde dementi's is betrapt. Het totaal aantal arbeiders der gezamenlijke steenkolenmijnen in Limburg bedroeg op 1 Mei 1.1. ondergronds 19.857, bovengronds 10.149. De totale netto-productie der gezamenlijke steenkolenmijnen in Limburg bedroeg gedurende de maand April 1935 984.317.570 ton steenkolen. Het aantal werkdagen, waarop het bedrijf ge durende de maand April 1935 regelmatig werd uitgeoefend bedroeg bij de onderscheidene mij nen: Staatsmijnen in Limburg: Wilhelmina, Emma.. Maurits 23, Hendrik 22, Domaniale Mijn Mij. 21, Mijnen Laura en Ver.: Laura 20, Julia 21, Oranje-Nassau Mijnen: O. N. I, II en IV: 18, O. N. III: 19, Mijnen Willem-Sophia 20. Een militair vliegtuig van „De Kooy" maakte Woensdag een noodlanding bij Arnhem. Een der vleugels brak af (inset) De Woensdag begon nog wat koud, doch werd in den middag een vroege zomerdag, waarop de Noordenwind niet al te fel meer blies. De zon deed haar best en maakte het niet al te moeilijk op een plekje gronds aan den Veluwe- zoom zich verplaatst te voelen naar de tropen. De tropen in Rhenen. Veilig beslöten tusschen stevig gaas een der meest unheimische taferee- len uit het tropische oerwoud: een poel vol al ligators, een krokodillensoort uit Zuid-Amerika. Van de tallooze dieren, die in de wouden, zeeën, steppen en luchten van de groote aarde ronddwalen, zijn er vele te Rhenen vertegen woordigd in Ouwehand's Dierenpark. Nog ont brak er één, een der merkwaardigste van de schepping, een griezelig creatuur, door den mensch steeds met vrees en afschuw beschouwd en het onderwerp van gruwelijke legenden. De krokodil is in alle tijden het symbool geweest van leelijkheid, arglist en wreedheid, en ver groeide in de volksverbeelding in de drakenge- stalte tot een duivelsch schrikbeeld. Woensdag arriveerde in Rhenen een zending van duizend alligators uit Florida. Zij waren van Amerika gekomen en hadden, op vier na, het transport goed doorstaan. In Hamburg had den zij eenige dagen oponthoud gehad: gewacht werd op het aanbreken van meer tropisch weer. Toen dit in het uitzicht kwam, werd het trans port voortgezet en zoo troffen wij Woensdag morgen in het Dierenpark een grooten stapel aan van lange, lage kisten, waarin de mon sters veilig waren opgeborgen. Een vijver met groot strand van zand lag op de badgasten te wachten. Eenige boomstam men en een beplanting van palmen brachten de sfeer van het oerwoud. In den morgen werd de eerste kist geopend en uit de donkere verpak king het geweldig reptiel in het daglicht ge sleept. Mannen met spieren waren noodig om de alligators in bedwang te houden en naar den vijver te brengen. De bekken waren daarvoor meest dichtgebonden met een stuk touw, doch in den zwaai van den staart hebben de dieren een geweldige kracht, die bij groote exemplaren slechts met drie man kan worden beheerscht. Langzamerhand geraakte de vijver bevolkt. In een apart afgeschoten gedeelte werden de aller kleinsten gedeponeerd, de beestjes, die nog niet lang geleden door de zon uit het ei waren ge broed. Het zijn dwaze caricaturen, reuzen salamanders op hooge pooten, die onbeholpen rondkrabbelen. De zeer talrijke gebruikers van dit kinderbad, alhoewel reeds slecht ter been, vertoonen toch meer levendigheid en speelsch- heid dan hun meer bejaarde buren, die in een zeer flegmatisch tempo hun logge lijf voort bewegen. „Bejaard" is tusschen haakjes een zeer be trekkelijk begrip bij alligators. Een tachtigjarige is nog maar een kleine jongen. Wij zagen kna pen van 2.5 3 M. uit de kist komen, reusachtige dieren. Zij werden geschat van middelbaren leeftijd te zijn, d.w.z. 500 a 600 jaar oud. Onder het bewind van Inca's en Azteken, lang vóór de ontdekking van Amerika, maakten deze die ren het oerwoud daar onveilig. Een ervan strompelt rond op drie pooten. In welk hevig gevecht kreeg hij zijn verminking?? Wellicht in de Amerikaansche prae-historie. Een alligator kan 1200 jaar oud worden! Misschien hebben deze beesten, thans opgeborgen achter kippe gaas, nog eens het vleesch geproefd van de trotsche krijgers van Montezuma. Terwijl langzamerhand de vijver zich vult en steeds meer krokodillen in het water worden geworpen, ontstaat rond den vijver een grooten kring van belangstellenden: journalisten, foto grafen en radioreporters. Met belangstelling wordt elke nieuwe aanwinst van de kolonie af gewacht, en de grooten worden met bewonde ring begroet. Elke beweging der dieren is nieuw en ontlokt commentaar aan de baliekluivende menigte, die over het hek leunt. Voorloopig zijn de dieren echter merkwaardig rustig. Ze zijn nog beduusd van het licht en van de koude lucht, waardoor ze plotseling worden omringd na een lange reis in enge kisten. Zij laten zich in het water smijten 'en zoeken dan, na eenige staartbewegingen, een rustig plaatsje om zich te zonnen. Een enkeling verzet ziclAhevig tegen zijn transport en blaast van geweld. De radio reporter, die wilde dat het dier dit merkwaar dig geluid voor de microfoon zou herhalen, had weinig succes: het beest werd koppig en ver koos bijten boven blazen. Na een vervaarlijken hap in de richting van een hand, die bijtijds werd teruggetrokken, werd de booswicht aan zijn staart ia Engelschen looppas naar den poel gebracht. De radioreporter kreeg toen na eenige oogen- blikken toch zijn zin en kon volop tevreden zijn. De verontwaardigde krokodil nam een initiatief, dat de honderden, die vóór hem in het bassin waren gearriveerd, geweigerd hadden te ne men: hü snurkte. Een krokodil brult niet, loeit niet, maar es us-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 9