STADSNIEUWS Met twee kameraadjes op avonturenreis f Laatste Nieatvs Jjcahu&-VJUuQ&iL& GEEN SPRAKE VAN! Haarlem, 24 Me' MARKTEN VRIJDAG 24 MEI 1935 Sweering verliest twee partijen AGENDA Huwelijksfeesten Stockholm FIETSJONGEN CONTRA TRAMTREIN De jongen naar het ziekenhuis DIEFSTAL VAN LOOD TE AERDENHOUT Drie personen gearresteerd VERBREEDING KAMPERLAAN De Maria-Stichting beter te bereiken NUTSSPAARBANK TE HAARLEM Spaarvermogen minder Examens St. Elisabeth's of Groote Gasthuis Elke week opnieuw Afsluiting van de Spoorlaan te Bloemendaal Haarlemsche Machinefabriek v. h. Gebr. Figee Statuten Mannenkoor „Proza en Poëzie" Motordienst Het verkrijgen van vischakten Kennemer Fotokring UIT DEN OMTREK BENNEBROEK BEVERWIJK HAARLEMMERLIEDE VELSEN VELSEN-DRIEHUIS DE NIEUWE BILJARTEN In den wedstrijd om het wereld kampioenschap Libre WIELRENNEN H. S. V. de Kampioen 26 Mel (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Kroonprins Frederik van D^ne' marken in den echt getredefl DR. POOLMAN OVERLED^ Oprichter van het Groene DOOR BERTHA RUCK ■er Donderdagmorgen reed om ongeveer elf uur een fietsjongen onder het viaduct bij den Jans- weg in de richting van de stad. Op het oogen- blik, dat een tramtrein naast hem was, wilde hij nog ,en stilstaand karretje van de gemeen te-reiniging passeeren. Hierbij kwam de jongen in aanraking met den bijwagen van de tram en viel. Door een lid van O.D. geholpen werd hij naar het Ziekenhuis St. Joannes de Deo overgebracht. Daar bleek, dat hij een ernstige bekkenfractuur had opgeloopen. Naar de schuldvraag wordt een nader onder zoek ingesteld. Vrijdag 17 Mei werd van een bouwterrein aan den Boekenrodeweg te Aerdenhout een partij bladlood van ongeveer 150 Kg. ontvreemd. De Bloemendaalsche politie heeft in samenwerking met de Haarlemsche politie het ontvreemde lood weten op te sporen in 'n pakhuis te Haarelm en zijn door de Bloemendaalsche politie aangehou- in beslag genomen. Terzake van dezen diefstal den A. R. en H. van Z., beiden wonende te Haarlem. Zij zijn te Bloemendaal in verzekerde bewaring gesteld. De heler, zekere M.; is door de Haarlemsche politie eveneens aangehouden en naar het Huis van Bewaring overgebracht. De dieven zullen ter beschikking van de justitie worden gesteld. Sinds lang is de Maria-Stichting slechts te bereiken via de Kamperlaan, de smalle Kam perlaan, waar maar één auto tegelijk kon pas seeren. Aan dezen wantoestand komt nu een ein de, want de oude tuinschutting is een flink eind achteruit geplaatst en door een nieuwe vervan gen. Een aanmerkelijke verbreeding van de Kamperlaan is hiervan het gevolg. Openbare Werken is met de bestrating begonnen en maakt aan beide zijden een tegelpad voor de voetgan gers, die vroeger slechts met de grootste om zichtigheid, daar het gevaar van de af en aan rijdende auto's niet te onderschatten was, tot den hoofdingang van de Maria-Stichting konden doordringen. Een belangrijke verbetering, die door de vele bezoekers van het ziekenhuis, zeker zeer gewaar deerd zal worden. Aan het jaarverslag over 1934 van de Nuts- spaarbank ontleenen wij het volgende: In het afgeloopen jaar steeg het saldo tegoed der inleggers van 9.658.130 12 tot 10.159.437.97, derhalve met 501 307.85. Hierin is begrepen een bedrag aan bijgeschre ven rente van 292.094.48, zoodat het surplus der inlagen boven de terugbetalingen bedroeg 209.213.37 of 2 van het tegoed. Geconsta teerd kan worden, dat dit surplus belangrijk lager is dan dat van de laatste 10 jaren, met uitzondering van 1931 en 1932, in welke jaren voor de Spaarbank abnormale invloeden gol den. In de andere jaren bedrceg de stijging gemiddeld 10 van het tegoed. Deze stijging had zeker een abnormaal karakter; zij hield verband met de schijnwelvaart van 1925 en volgende jaren en sproot in de eerste crisis jaren voort uit het feit, dat de Spaarbank be langrijke bedragen aantrok, die elders geen of minder rendabele belegging konden vinden. In zooverre kunnen de resultaten van 1934 een aanwijzing zijn, dat althans bij deze Spaar bank het verloop van het saldo-tegoed tot meer normale verhoudingen is teruggekeerd. Dat neemt echter niet weg, dat men zich de vraag kan stellen, of in dit verloop niet ook reeds de algemeene economische omstandigheden zich uitdrukken en een verzwakking van het spaar vermogen aan den dag treedt. De resultaten van het afgeloopen jaar wettigen zulk een con clusie, wat deze Spaarbank betreft, nog niet, doch de resultaten over 1934 van de Rijks postspaarbank, kantoor Haarlem, schijnen wel in deze richting te wijzen, aangezien zoowel het aantal inleggers als het saldo-tegoed een positieve daling ondergingen. In den loop van het jaar werd besloten om met ingang van 1 Januari 1935 de sedert 1911 gehandhaafde inleggersrente van 3 te ver minderen tot 2% De daling van den alge- meenen rentestand miste haar nadeeligen in vloed op de rentabiliteit van de beleggingen niet en gezonde opvattingen van reserve- politiek maakte het noodzakelijk de inleggers rente aan deze daling aan te passen. De financieele uitkomsten van het afge loopen jaar zijn blijkens de winst- en verlies rekening welke een saldo van 110.449.31 (v. j. 106.748-89) aanwijst, bevredigend. Na aftrek van alle bedrijfsonkosten, storting in het pensioenfonds, afschrijvingen op onroe rende goederen en meubilair, kon op 31 December een bedrag van 88.647.15 aan de reserve worden toegevoegd; deze bedraagt thans na afschrijving op de effecten 780.551.23. In 1934 werden uitgegeven 3133 nieuwe boekjes (v. j. 2982) waarvan 2734 aan toonder, 374 op naam en 25, waarbij de terugbetaling tot een zeker tijdstip is opgeschort. Afbetaald zijn 2060 boekjes, zoodat ten slotte het aantal inleggers steeg met 1073 (v. j. 1321) tot 31958. Op 22 en 23 Mei werden in het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis te Haarlem de jaarlijksche examens gehouden ter verkrijging van diploma A. Ziekenverpleging) De examencommissie bestond uit: H.H. Re- geeringsdeskundigen dr. M. J. W. Rienks, Den Helder; dr. W. F. Bijvoet, Bussum en dr. I. Wessel, Hilversum. Voorts de deskundigen van de inrichting: dr. L. C. Kersbergen, mej. dr. F. C. van Hasselt, dr. J. Ph. Joosten Hattink, dr. Tj. Halbertsma, dr. W. Mol en dr. F. C. Kuipers en voorts de dames: M. J. Rebel, adjunct-directrice, Zr. J. van der Sluys en Zr. A. van der Bent, hoofdverpleeg sters. Geslaagd zijn van de 19 candidaten, 18, n.l. de Zusters: L. W. Hermanides, W. J. Dozy, C. H. H. v. Stigt, E. de Blinde, M. v. d. Kam, G. Eb- binge, M. M. W. Oosterbaan, A. C. Kruseman Aretz, D. G. Blom, J. H. Deprez, E. H. v. d. Pol, A. M. Veldhuyzen v. Zanten, H, Muller v. Brakel, A. C. v. Dam, H. J. de Lange, A. J. C. Beltman, A. D. E. L. Wytema en J. de Waal. Te Amsterdam is bevorderd tot arts de heer H. Roeland te Heemstede en zijn geslaagd voor het eerste gedeelte van het arts-exam de heer B. ten Have te Haarlem en voor het examen apothekers-assistente mej. A. C. van der Heu vel te Heemstede. In de afgeloopen week zijn in Haarlem vijf rijwielen ontvreemd en nog niet teruggevon den. De afdeeling Wegen en Verkeer van den B.B.N. deelt mede, dat blijkens bekendmaking van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland gesloten verklaard is voor het verkeer met alle motorrijtuigen, rijwielen en andere rij- en voertuigen in de richting van Zuid naar Noord de spoorlaan in de gemeente Bloemendaal Het voor het algemeen verkeer bestemde gedeelte van dezen weg is in de richting Noord naar Zuid gesloten verklaard voor het verkeer met rijwielen. Het bleek, dat de vereeniging in den bonds wedstrijd „lantaarnplaten" den tweeden prijs had behaald. Daar de secretaris geen herbenoeming wensch- te, was verkiezing van 'n nieuwen functionaris aan de orde. De nieuwe samenstelling van het bestuur is nu als volgt: J. C. Uhlenbrcek, voor zitter; J. Stoelman, 2e Vooruitgangstraat 29, secretaris; P. Windt, penningmeester; A. G. C. Meyer en W- van Ommen, bestuursleden zon der functie. Na de beoordeeling van de voor den 50-pun- ten wedstrijd bromidevergrootingen ingezonden foto's volgde vertooning van enkele vogelfilms van den heer Burdet. In de heden gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders werden de balans en winst en verliesrekening over 1934 goedgekeurd. De aftredende commissaris, de heer W. L. Hudig, werd herkozen. In het jaarverslag wordt gememoreerd, dat 1934 gunstiger is geweest dan de twee voorgaan de jaren. Het gelukte zelfs, een overschot té verkrijgen. Het saldo ad ƒ32.373.72 werd be stemd voor afschrijvingen. De Staatscourant bevat de statuten van de N.V. Haarlemsche Meubelmakerij, Behangerij en Stoffeerderij voorheen A. M. Randoe, alhier. Het mannenkoor „Proza en Poëzie" is uitge- noodigd om ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der muziekvereeniging „Oefening Kweekt Kunst" te Santpoorrt een gecombineerd concert te geven met deze vereeniging ih het Burgemeester Rijkenspark te Santpoort, op Woensdag 29 Mei 's avonds te 8 uur. Dit concert is bedoeld als opening van het Groot-Nationaal Concours voor Harmonie- en Fanfare-Corpsen, uitgeschreven door O.K.K. op Hemelvaartsdag en 2en Pinksterdag. Indien het weer haar medewerking wil ver- leenen, belooft dit een mooien avond te worden. Bij Kon. Besl. zijn met ingang van 1 Juni a.s. benoemd tot reserve kapitein bij het dienst vak der militaire administratie, bij de School- compagnie van den Motordienst, de reserve eerste luitenants der militaire administratie D. J. Woldendorp en J. C. Verbraaken, beiden van het korps. De Burgemeester van Haarlem brengt ter algemeene kennis, dat belanghebbenden, die vóór den len Juli a.s. in het bezit wenschen te geraken van een visch- of hengelakte (voor het visschen met meer dan één hengel) voor het dienstjaar 1935/1936, ter secretarie dezer gemeente, le Afdeeling, blanco-verzoekschrif ten kunnen verkrijgen ter bekoming van de door hen verlangde akten. In de Woensdagavond gehouden bijeenkomst in de Sociëteit Vereeniging werden de jaarver slagen van secretaris en penningmeester goed gekeurd, terwijl er uit bleek, dat de vereeniging in bloeienden toestand verkeert. De mogelijk heden van het werkprogram voor het volgende jaar werden onder de oogen gezien en besloten uitbreiding te geven aan het aantal werk- en gewone vergaderavonden. „Huls te Bijweg" Sedert verleden week is men bezig met het sloopen van het groote koetshuis met stal en woning, behoorende bij de eens alom bekende schoone buitenplaats „Huis te Bijweg" en in de laatste jaren in ge bruik bij den heer A. Koper voor diens bloe misterij. Hiermede zal dan een oud doch mooi stukje van Bennebroek tot het verleden be- hooren en het zal vele Bennebroekers wel met weemoed stemmen, wanneer ze zich in herin nering brengen de vele cavalcades die van dit zelfde koetshuis vertrokken om in de omgeving of naar elders een rit te paard te maken. De dames en heeren, gelaarsd en gespoord op mooie paarden, vroolijk pratende en door de voorbijgangers vriendelijk gegroet. Deze goede oude tijd, nu voor altijd verdwenen, heeft plaats gemaakt voor een nieuwen met pro- zaïschen woningbouw, om de gemeente en het zielental uit te breiden. Toch zal „Huis te Bijweg" bij vele Benne broekers nog lang in aangename herinnering Een advertentie behoeft geen „kapitalen" te kosten. Plaats maar eens een Omroeper I Rubri ceering en gelijkvormige zetwijze. Billijk han delstarief. blijven en niet alleen om het vele schoone dat in de goed onderhouden tuinen en kassen was tet zien en te genieten, maar ook vooral omdat door de aldaar wonende familie van Ittersum zoo ontzaglijk veel in stilte voor 'de minder be deelden van alle gezindten werd gedaan. Daar om was het dan ook van B. en W. van Benne broek een vriendelijke gedachte om eenige we gen en lanen welke op die uitbreiding aangelegd zijn, naar de familie van Ittersum te noemen, met welk voorstel de Raad spontaan accoord ging. Laatste vergadering van den „Dubbelen Raad" Donderdagavond heeft de in art. 158 der ge meentewet bedoelde commissie uit de ingezete nen, de z.g.n. „dubbele raad" haar laatste bij eenkomst gehouden onder voorzitterschap van burgemeester H. J. J. Scholtens. De heer Mr. J. A. B. Sanders was afwezig. Na opening der vergadering wérden eenige wijzigingen van ondergeschikten aard aange bracht in het naar een stenogram samengestel de rapport van de vorige vergadering. Daarna werd het verslag door de commissie goedgekeurd en vastgesteld. Het zal bij het rap port der commissie aan Ged. Staten worden toe gezonden. Vervolgens stelde de voorzitter aan de orde het ontwerp-rapport, dat de zienswijze der commissie kenbaar maakt over het namens den gemeenteraad aan H. M. de Koningin ge zonden adres betreffende de samenvoeging van de gemeenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin. Dit rapport, ontworpen door de commissie van rapporteurs werd ongewijzigd en met algemeene stemmen vastgesteld. De voorzitter dankte de leden der commissie uit de ingezetenen voor de belangstelling, welke zij voor de behandeling van het fusie-vraagstuk aan den dag hebben gelegd, dankte eveneens den secretaris den heer J. W. A. C. van Loenen en de stenografen voor hun arbeid en sloot daarna de vergadering. Raadsvergadering De raad dezer gemeente is ter openbare vergadering bijeen geroepen op Dinsdag 4 Juni des avonds te half acht. DE BOERDERIJ DUINEVELD ONDER SLOOPERSHANDEN Een boerderij van meer dan 300 jaar oud komt onder slcopershanden en met haar gaat een stukje historie van het oude dopr Velsen ver dwijnen. Aan den straatweg van Haarlem naar Alk maar in het dorp Velsen, is de ruim 300 jaar oude boerderij „Duineveld" onder sloopershan- den. De boom, welke voor de boerderij staat, is sedert enkele maanden gerooid. Ook deze moet volgens insiders der historie der gemeente Vel sen enkele honderden jaren oud zijn geweest. Aangezien deze boom de laatste jaren geheel hol was, werd deze de „Kinderboom" genoemd. De schooljeugd schepte het grootste vermaak hierin, dat zij op den grond den hollen boom inging en zich met rug en voeten opwerkte om boven bij de kroon te voorschijn te komen. De boom behoorde aan de familie van Tuyll van Serooskerken, en werd dan ook zoolang mogelijk beschermd. Op de boerderij hebben voor zoover is na te gaan, alléén de Duinevelds geheerscht. Vier ge slachten zijn bekend, die achtereenvolgens de boerderij bewoonden. Vanzelf zijn vele gebeurtenissen te vermelden. Zoo vertelde de oudste der Duinevelds ons dat de boerderij tegen het najaar onder water liep, en meei-fnalën dfe Varkeris haar 't hooger gele gen oude Kerkhof moesten worden gedirigeerd. Het personeel da.t dén nacht doorbracht in de besteden van den koestal, heeft de familie meer malen gealarmeerd wanneer het water stijgende was. Dit werden zij dan meestal gewaar wanneer het water de bedsteden inliep. Ook de handela ren van de oude groote Velser koemarkt zullen aan deze historische boerderij aangename her inneringen hebben. Coöp. Boerenleenbank. De jaarvergadering van de Coöp. Boerenleenbank Driehuis-Velsen, wordt gehouden Woensdag 29 Mei, des namid dags acht uur, in het hotel „Zomerlust", alhier. Een waardige tegen hanger van de welbe kende 3 ets- Agio Zand- blaadies. atom verkrijgt Agio Sigaren doen hun naam eer aan Te Bordeaux zijn Donderdag de wereldkam pioenschappen aangevangen. Deelgenomen wordt door vertegenwoordigers van Frankrijk, Spanje, Portugal, België, Zwitserland en Ne derland. Onze landgenoot Sweering speelde twee par tijen, die hij beide verloor. Tegen den Zwitser Roth speelde hij een behoorlijke partij en was het verschil niet zoo groot, doch tegen den Portugees Ferraz kwam duidelijk aan het licht, dat onze landgenoot bij dergelijke spelers ver ten achter staat. Ferraz liet zulk een spel zien, dat het voor onzen landgenoot, wanneer hij aan stoot kwam, niet bemoedigend was, verder te gaan, waar door hij dan ook niet veel er tegenover kon stellen. De resultaten van den eersten dag waren: Ferraz (Portugal) 500 6 257 83.33 Baudart (België) 49 6 26 8.16 Roth (Zwitserland) 500 23 119 21.70 Sweering (Nederland) 412 23 162 17.90 Albert (Frankryk) 493 22 324 22.40 Cote (Frankryk) 500 22 205 22.72 Domingo (Spanje) 500 16 314 31.29 Butron (Spanje) 500 16 333 31.29 Cote (Frankryk) 500 16 207 31.29 Baudart (België) 238 16 110 14.87 Ferraz (Portugal) 500 11 357 45.45 Sweering (Nederland) 90 11 31 8.18 Eindelijk stonden drie van de mannen op en namen afscheid van den ander. „Tot vanavond tien uur," zeiden ze. De vierde man die was gebleven wreef zich in de handen. Daarop ging hij naar Wietje en beval haar haar beste kleertjes aan te doen. Toen stapte hij naar het hokje waar Piet lag en maakte de touwen, waarmede deze gebonden was los, .zoodat hij zich een beetje kon bewegen. Daarop ging de kerel weer heen, Piet alleen latend. Doodmoe van het doorgestane viel Piet weer in slaap. Hoe lang hij geslapen had wist hij niet. Plotseling werd hij wakker, en voelde hoe hij werd opgetild en naar buiten werd gedragen, en in een of ander voertuig werd gekwakt. De touwen, waar mede hij was vastgebonden werden losge maakt. Ook Wietje zat reeds in den auto, want dat was het voertuig waarin Piet was gebracht. Twee mannen met ongunstig uiterlijk zaten tegenover hen. De auto reed weg. Piet kon niet zien waarheen, want de ra men waren met papier beplakt. Hij keek eens naar Wietje. Die zat met een zielig snuitje om haar heen te kijken. Piet durf de niets te zeggen. Na een tocht van eenige uren hield de auto stil. De kerels bonden Piet en Wiet een doek om het hoofd en in hun mond werd een prop ge duwd. Daarna werden ze beiden opgetild. Verzetten gaf niets- Woensdag werd een aanvang gemaakt met de wedstrijden op de Heemsteedsche Wieler baan, welke geregeld des Woensdagavonds te 7 u. aanvangende zullen worden gehouden. Ondanks het zeer gure 'weer n de door om standigheden korte voorbereiding was de be langstelling nog vrij goed te noemen. Er werd zeer goede sport gegeven en het publiek leefde geheel mede met de diverse ritten. Er werd begonnen met een sprintrit over 3 baanronden waarvoor 40 deelnemers aan de start kwamen. Hét verloop was als volgt. lste serie 1 Peters, 2 Truitema. 2e serie 1 Molendijk, 2 v. d. Heyden. 3e serie 1 v. Baak, 2 Opbroek. 4e serie 1 Schelvis, 2 Meyer. 5e serie 1 Schaper, 2 de Best. 6e serie 1 ten Boom, 2 Scheidier. 7e serie 1 de Groot, 2. v. Rooyen. 8e serie 1 Schravendijk, 2 Hensen. 9e serie 1 Fabel, 2 Koning. 10e serie le Kruyd, 2 de Breg. Kwart finales: le serie 1 Molendijk, 2 Fuiteina. 2e serie 1 Schelvis, 2 C. Braak. 3e serie 1 Schaper, 2 ten Boom. 4e serie 1 v. Rooyen 2 Schravendijk. 5e serie 1 de Berg 2 Koning. Demifinales: le Demi finale. 1. v. Baak 2 ten Boom. 2e Demifinale 1 Schaper 2 Schravendijk. 3e Demifinale 1 Schelvis 2 v. Rooyen. Deze demifinales waren alle zeer spannend en leverden zooals de uitslag te zien geeft nogal eenige verrassingen op. Groote finale: 1. Schaper, 2 v. Baak 3 Schelvis. Kleine finale: 1. v. Rooyen 2 ten Boom 3 Schravendijk. Vervolgens werd een inhaalwedstrijd gereden voor den Brassard 1935 geschonken door een on zer donateurs. Het eerst kwamen hiervoor aan den start Th. Drost en M. v. Baak over maxi mum 20 ronden. Het resultaat was dat Drost won door v. Braak na 14 ronden in te halen. Drost zal zoo doende de volgende week dezen fraaien Bras sard moeten verdedigen. Tenslotte werd een belangrijke en fraaie kop pelrace gehouden over 40 K.M. waarvoor de volgende acht sterke koppels aan den start kwamen: FruitemaMolendijk. Schaperten Boom. PeetoomF. v. Egmond. De Vries—Schravendijk. Oudolf—Heyselaar. Schleidlerde Breij. FabelGroot. MeyerJansen. Direct werd een scherp tempo ingezet en on derscheidden Fruitema—Molendijk hierin zich ri Gebouw „St. Bavo" Haarlems Koor, 8 uur Metaalbewerkers, 8 uur Bevolkingsbureau, 8 uur. gg -- Kunsthandel J. H. de Beis, Kruisweg Tentoonstelling, 9—5 uur. jo-—7 Kunstzaal Reeker Tentoonstelling» Gebouw „St. Bavo" Geel-Wit, 6 u g Gewone'zittingen 4 en 7 uur Cur Volksbond, half 4 Bestuur R.K. Ra TeUgd- 3 uur N.V. Stad Haarlem, half 3 groep Grafische Bond, 4 uur. tfi- Café-Restaurant Gebrs. Brinkmann 8 Ullt- Haarlem Kon. Ned. Toonkunstenaars,^ Palace „Menschen, die verdwijnen". jo, tooneel „De Bronzeels", Ned. acrobaten, 7 en 9.15 uur. r jje- Rembrandt-Theater „Walzer an eI1 wa". Op het tooneel: „Brions Comp." 2-3 9.15 uur. Luxor-Theater „De spionne van Stam 2.30, 7 en 9.15 uur Frans Hals-theater „De duivel is 'n 2.30, 7 en 9.15 uur. te W" bijzonder. Zij wisten alle klassementent nen en daarmede dezen koppelwedstrijd. en FabelGroot eindigden op de 2e Pla jje was dit voor R. Groot een mooie prestati werden Schaperten Boom en 4e Sche1 de Brey alle zonder rondenverlies. pea: vef v. Egmond, de VriesSchravendijk, en wsejaaf Jansen verloren 1 ronde en OudolfHey e, 2 ronden, terwijl MeyerJansen nog e®0 mie wonnen. trl)^9 Op tijd waren deze geanimeerde wedsi» eJi waarvoor 40 deelnemers aan den start afgeloopen. 'S- prir% STOCKHOLM. 24 Mei (Reuter) Frede' Ingrid van Zweden en Kroonprins -- van Denemarken zijn hedenmorgen in het welijk getreden. Het huwelijk werd gesloten in de kerK Storkyrkan ten overstaan van den Luther^ primaat van Zweden, aartsbisschop Eiöeh1 Upsula. Een uitgelezen gezelschap was aa*\,e- zig, met name de koningen van Zweden. marken en België en de Duitsche ex-kroohP Honderdduizenden hebben het jonge t toegejuicht. Meer dan 1600 autobussen h® belangstellenden naar Stockholm vervoer Tijdens de huwelijkssluiting daverden nonschoben van de in de haven voor anker gende oorlögsschepen. Op bijna 69-jarigen leeftijd is in den -^0 loopen nacht in Zeist overleden de vr Haagsche arts Dr. W. Poolman. .gpti8' De thans ontslapene was in de resiu doch ook in het geheele land een bekend soonlijkheid, mede als gevolg van zt)n zaamheid ten behoeve van „Het Groene waarvan hü de oprichter was. Van de Haagsche afdeeling is hij dertig jaar voorzitter geweest en na zijn ai M/f' in 1931 werd hij benoemd tot eere-voO' HAARLEM, 22 Mei. Groentenmarkt. 4045 cent per kg. Asperges 40-50 cent len 912 cent, Rabarber 36 cent, RoCiv«i», cent, Prei 25 cent, Selderie 310 cent,ju selie 310 cent, per bos. Sla 4.006.50 krop. Raapstelen 1.502.50 per 10O bos. kool 1124 Cent, Komkommer 79 cent F (fi Spinazie 30—65 cent, Postelein 45—70 een üljvie 0.501.00 per kist. 24. Leslie's stem klonk nog in de verte: „Ik ben er niet voor in stemming; daarenboven neb je den laatsten keer er een gehad, om de scherpe kantjes te verzachten, zooals je het noemde." Haar partner gromde nu weer verstaanbaar: „En wat beteekent een kus, dien ik gehad heb? Zoowat hetzelfde als een portie aardbeien met room verleden zomer." Een onbenullig incidentje! En toch bracht, althans verhaastte het een verandering van atmosfeer in dat prieeltje waar die twee Jonge menschen sprakeloos zaten onder de reus achtige glimwormen, die boven hun hoofden schommelden. Want Gwenna dacht, niet zonder afgunst: .Leslie vermag een man aan haar alleen te doen denken, zelfs als zij er niet voor in stemming is. Ik niet. Toch zou ik het misschien kunnen, als er niet één ding in den weg stond. Zelfs nu twijfel ik er aan, of hij niet aan die andere zit te denken!" „Die andere" was haar mededingster, zijn machine. En den geheelen avond had Gwenna vermeden, over haar te sprekenZij wist, dat de tijd gekomen was voor het duel tus- schen „het meisje en de vliegmachine," om de eerste plaats te veroveren in het hart van den man; een duel, zoo oud als de wereld, tusschen het ding, dat een man bemint, en het andere, waar hij nog meer van houdt. Zij dacht aan de geschiedenis van Lovelace, die zijn eer boven alles liefhad. Zij dacht aan den onverbidde- lijken, kouden Oceaan, die zoovele geduldig wachtende, beminnende vrouwen van haar mannen berooft, of de IJspool, die met haar magnetische kracht zoovele mannen van hun vrouwen naar zich toetrekt. En haar vliege nier werd in beslag genomen door die uitvin ding, die reeds bekend was onder den bijnaam van zijn „fiamjée!" „Leslie beweert, dat het niet zoo erg ls, als wanneer het een andere vrouw zou zijn, maar lk beschouw die machine bijna als een vrouwe lijk wezen," dacht het zwijgende meisje. „Ik zie haar als een soort gevleugelden draak. Zóó stel ik mij die verloofde van hem voor. vooral met die grijpklauwen, die hem niet los willen laten Een rukwindje schommelde de lampions boven hun hoofd zacht tegen elkaar en de wilgen daarbuiten ritselden als zijde. Gwenna zat onbeweeglijk met ingehouden adem. Plotseling werd haar droomerij onderbroken door een scherp gevoelde, doch ongeuite Intuïtie: „Hij zit aan mij te denken Paul had zich lichtelijk geamuseerd met dat voorbijwandelend paartje. Hij beschouwde Leslie als een volleerde flirt. Dit kleine ding was niet zoo. „Ik zou me haar niet kunnen voorstellen, als sommige meisjes, die een kus wegschenken als een dans, of zelfs om de scherpe kantjes van een weigering te ver zachten...." Haar lippen, dacht Lij verder, vormen een echt cupidoboogje met de kleur van het bloedroode vingerhoedskruid, dat zoo over vloedig in haar geboorteland, Wales, groeit. Ze waren misschien nog zachter dan die krullen, die hij zoo gaarne wilde streelen. „Wat een krankzinnig idee!" Maar het was een idee, dat overgeseind werd op een wijze, veel ouder en onbegrijpelijker dan die van Marconi; want Gwenna hoorde in haar hart de boodschap: „Hij hoorde zoo juist, dat die jongeman Leslie wilde kussen.... en nu denkt hy er over, om my te kussen." Nauweiyks eén armlengte van haar verwyderd, dacht de jongeman een beetje verward: „Zou lk? Maar het is eigenlyk wat laag, om het te doen Het meisje dacht: „Hy zou wel willen, waar wacht hy toch op? Zoo aanstonds is het tyd om heen te gaan...." Want aan den gezichtseinder werd het al lichter. En die bleekheid werd weldra vervan gen door den gloed van rood goud. De morgen stond brak aan! Vanuit de danstent klonk een nog luider geschetter van muziekinstrumenten; twee lang gerekte tonen van den cornet-ü-piston en dan 'n uitgelaten jolige deun, de oude „Posthoorri Galop," dei laatste dans. Daarna een verwijderd geluid van handgeklap en het roepen van: bis! bis! Maar er was geen tyd meer voor „bis"; met dezen laatsten dans was het einde ge komen. Reeds maakten eenige paren aanstal ten tot vertrek, en het geronk der auto's liet zich reeds hooren. Zijn stoel kraakte, toen hy deze een weinig terzyde schoof. Met een smachtend en onschuldig verlangen van liefde wachtte Gwenna, of hy haar kussen zou! Zelfs al zou het maar deze ééne keer zyn! Zelfs al zou ze hem nooit weerzien! Ging hij nu niet de kroon zetten op het wonderlijk droombeeld van dezen zomernacht „Neen, neen, 't gaat niet," protesteerde de jongeman zwygend tegen een spottende stem in zyn binnenste. Dan lichtte hy het blonde hoofd op en met een glans van trots In zyn oogen: „Kom, ben je „Hy wil! Hy gaat me kussen!" dacht het meisje ac'i mlcos. En met die gedachte was geheel haar hart gericht op wat komen ging. En dan gebeurde er plotseling iets, aat de betoovering verbreken zou. Op het oogenbUk zelf, dat ze dacht; „Hy wil!", stond hy van zijn stoel op, dééd een stap voorwaarts naar den ingang van het prieel, terwijl zyn breede schouders het licht onderschepten. „Luister!" zei hy. En Gwenna stond op, en luisterde ademloos en toornig. Hij deed het niet en zy voelde zich bedrogen. Wat was er plotseling tusschen ge komen? Nu hoorde ze het. Het geronk van een motor, van een auto meende ze. En ^der- daad, onder het geschetter van dien laatsten galop klonk het zoo. Maar er lag 'n ongebrei delde en toornige klank in. Een auto heeft den vasten grond onder zich te bekampen; een stoomboot het onweerstaanbare water. Maar deze machine vond geen tegenstand, dan van de open lucht. Het was een vliegmachine! „Kykl" zei Paul, Ver in t verschiet, over het stille lanóschap, waarop de nacht haar laatste sporen achter liet, steeg een vliegmachine de gouden glorie tegemoet van de rijzende zon. Gwenna ver liet het prieel en tuurde haar na. Vroeger had ze zich verwonderd, dat die hoogvliegende dingen niet naar beneden tuimelden. Nu zou ze verbaasd hebben gestaan, als zooiets ge beurd was. Rustig, als op rails, kwam de machine nader, onder nydig gegrom. Tegen de lucht afgeteekend, leek ze op een lei kleurige libel, en toen ze den toenemenden glans van den dageraad tegemoet vloog, scheen zy een vorstin van het luchtgebied, die met op geheven hoofd haar troon bestijgt. „O, wat is ze mooi!" riep het meisje uit. In die oogenblikken vergat ze de toornige gevoe lens van teleurstelling en den weemoed, die onafscheideiy'k verbonden zyn met het einde onzer kortstondige genoegens. „Wat een prach tig gezicht!" „Bah! 't Is die oude paardetram no. zoo veel, bestuurder zoo en zoo," vertelde de vlie genier haar, die de machine met een scherp critischen blik gadesloeg. Hy kende die byzon- derheden door het eigenaardige geluid, dat by geen enkelen motor hetzelfde is. „Ze is niets in vergeiyking met wat myn P. D. Q. zal zyn," verklaarde hy triomfante- ïyk, toen ze het pad beklommen, om naar de tent terug te gaan. „Wacht maar tot ze klaar is! Ze zal een sensatie in de vliegwereld ver wekken, weet je dat wel?" Hy geeuwde een weinig van slaperigheid na de nachtwake van pletöier, doch op het gebied. van zyn uitvinding was hy wonderlyk wa- pe Hij zou met het grootste gemak tot a^geP' ontbyt hebben kunnen doorgaan met u' zettingen van eenig nieuw gezichtspunt °P jf gebied, terwyi naast hem het meisje ps* zilveren schoentjes langzaam het pad steeg Hy vervolgde: „Nog worden er overal, iP hier in Engeland als in het buitenland, lompe, logge gevaarten gefabriceerd, ouderwetsch als de houten rammelkasten, ^1 men vroeger fietsen noemde, byv. de Ta Hallo! Wie ls daar?" ,,Bitte!" antwoordde de stem van den schen kellner, wiens gezicht verborgen achter een enormen stapel borden, dien hü 1$ zijn onderarm behendig balanceerde. Die was gestoken in een helder, wit jasje, dat zyn breede, maar gedrongen borst gekh j/ zat. zyn haar was kort en stekelig als geel, kort stroo, en een dito snor sproot zyn vastberaden bovenlip. Hy was het l met onhoorbaren tred van achteren genad jijK Wederom sprak hy, maar nu in onberisPe Engelsoh: „Pardon, mynheer!" «i> Dampier maakte plaats, om hem te ef, passeeren. By het zien van dienzelfden kel Jgji dien zy aan het begin van den avond ook te opgemerkt, overviel haar, zonder verklap reden, een huiveringWas het, omdat witgekleede, onhoorbaar verschijnende tegen den achtergrond van de wazige opdoemde als een spook?.... Later zou zü zich herinneren. „(Wordt verv< -o#"'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2