Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan'n „Omroeper voor 80.000 gezinnen STADSNIEUWS Stramonium in plaats van boonenkruid SPECIALE AANBIEDING ZWARTER'S LAATSTE NIEUWS Wat de tonq streelt PRALINE-WAFELS VERGIFTIGING NEGEN GEZINNEN HYGIËNISCH EN MODERN LEVENSMIDDELENBEDRlJf PIELAGE Co. - ZIJLSTRAAT 18 - TELEF.110'8 De Britsche lucht vloot octf1 VRIJDAG 24 MEI 1935 G.G.D. nam zijn maat regelen ALLEEN VRIJDAG EN ZATERDAG ADR# KOOPT UW EDAMMER KAASJES bij een VERTROUWD Bonuswet treedt ni^ werking f 3 millioen crediet voor „Werkspoor" jcx^ auiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiuiiiiiuuiiJiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiuuiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininiiiiiiiiiiiiiiiË HAARL. HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL Officieele heropening Vele gelukwenschen Beeld van Theo v. Reyn Verduistering Oplichting van de verzekering Valsche aangifte mmm Met traangasbommen rukken de Belgische gendarmen thans op tegen de stakers, die de mijnen bezet houden. De mijn te Pont de Loup waarin zich 15 mijnwerkers op den bodem hébben verschanst Brand door schuld Uitspraken „ST. MONICA" JUBILEERT BURGERLIJKE STAND VAN ONZE RECHTBANK Ernstig ongeluk in den Haar lemmermeer Bediende van een kruidtuin beging gevaarlijke vergissing! Men is toen de herkomst van het kruid nagegaan en via de leveranciers 2 pak extra kwaliteit vlugkokende Havermout 33 ct. 1 K.C. bus Wester Rietsuikersiroop25 ct. 1 K.C. pak fijnste Chocolade Hagelslag 49 ct. 2 ONS 25 CENT Combinatie van gebrande amandelen en Hazel noten in puur en melkchocolade IETS BIJZONDERS IETS FIJNS RAADHUISSTRAAT 67 - HEEMSTEDE - TELEF00H 28033 stuk- Groote jonge Edammers leveren wij op 't oogenblik voor 57 cent per si Lord Londonderry doet beroep op de jeugd Er was geen tweederde mee* heid in den Senaat DE „PATRIA" VERK Weer een Nederlandsch sc' naar Rusland hif De H.IJ.S.M. verstrekte het op verzoek der regeering EERSTE FOKKER-DOU NAAR INDIË NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT alllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIlllllllIIIIIIIIIlIlllllllllllllllIllllllllllllllllllllllllllIllllllllllllilll"11111 Aan de Voorhelmstraat is sinds kort een groot, hoog en smaakvol gebouw verrezen. De frissche gele steenen geven de overigens stille straat een frisch cachet en de vele ramen doen den buitenstaander reeds beseffen, dat bet een schoolgebouw voor dezen tijd betreft. Dit, we zouden haast zeggen majestueuze gebouw der Haarlemsche Huishoud- en In dustrieschool is gisterenmiddag onder groote belangstelling officieel geopend. Onder de aanwezigen merkten we op mej. J. P. Beumer, namens den minister van onder wijs, inspectrice van het Nijverheidsonderwijs; den commissaris der Koningin in Noord-Hol land, jhr. mr. dr. A. Röell en mevrouw Röell, de wethouders A. G. Boes, W. J. B. van Liemt en W. Roodenburg; vertegenwoordigers van verschillende organisaties. oud-directrice», leeraressen en leerlingen etc. De presidente van het schoolbestuur, mej. W. M. Brusse sprak een uitgebreid welkomst woord tot de autoriteiten en gaf vervolgens een overzicht van de ontwikkeling der school. In 1901 smolten twee scholen die op het zelfde terrein werkten samen tot de Haarl. Huishoud en Industrieschool. In 1902 konden reeds 254 leerlingen in een nieuw gebouw ondergebracht worden, maar dit bleek in den loop der jaren nog weer te klein te zijn. Veel moeilijkheden moesten de laatste jaren opgelost worden, voor aleer den architect Dick Greiner opdracht gegeven kon worden tot het teekenen van een nieuwbouw. Spr. bracht dank aan allen, die aan het ge beuren van dezen dag medewerkten. Mej. Beumer bracht hulde aan de presidente en wees er vervolgens op, dat deze school nog dateert uit den tijd toen er wat ruimer toe gezegd kon worden. Spr. profeteerde, dat het niet goed voor de jeugd van vandaag is om in een ruime luxe omgeving onderwezen te worden. Zij moet doordrongen worden van den ernst, en de ver sobering die allen dienen te bezielen. Deze school is breed opgezet, maar 't groeiende aan tal leerlingen zal elke gedachte aan te veel ruimte ongetwijfeld spoedig wegvagen. Namens den minister uitte spr. tenslotte de beste wenschen. Namens het Haarlemsche gemeentebestuur feliciteerde wethouder Boes bestuur, leeraren en leerlingen. Het nieuwe gebouw is een sieraad voor Haarlem, aldus spr. Het is een waardig tehuis voor een zeer belangrijk onderwijs-instituut Groote bewondering dient men te hebben voor de energie en het doorzettingsvermogen van de dames. De heeren der schepping moe ten erkennen, dat zij de heerlijkste vruchten zullen plukken van het zaad, dat hier wordt uitgestrooid. De vrouw dreigt uit openbare functies verdreven te worden door den man, maar hier is een terrein waar de vrouw altijd de baas zal blijven! (Langdurig applaus). Heir wordt de vrouw voorbereid voor haar taak in het gezin en daarom is het gemeente bestuur met u verheugd over dit gebouw. Moge de invloed op onze samenleving er door ver edelen. De eere-presidente, mej. de Clercq van Weel sprak een kort, pittig woordje. Daarna boden nog gelukwenschen aan mevr. mr. dr. Schutte—Struyck namens de Prot. Chr. Nijverheidsschool; de heer G. van Meurs, hoofdbestuurder van den Ned. Bond van Leera ren en leeraressen in het Nijverheidsonderwijs, een vertegenwoordiger van den Bond van Ver. van Nijverheidsonderwijsinrichtingen, mevr. C. J. Cohen Tervaart namens de Ned. Ver. van Huisvrouwen. De directrice der school, mej. D. v. d. Waal, bracht verschillenden bestuursleden hulde, deel de mede dat de presidente 'n kostbaar mozaïek in de benedengang had geschonken, en dankte architect, aannemer, het heele personeel en vele anderen. ■4 Namens de leerlingen sprak mej. L. Burgers- dijk. Zij deelde mede, dat de leerlingen den kunstenaar Theo van Reyn hebben opgedragen een beeld te vervaardigen, ter plaatsing in het trappenhuis en ter dankbare herinnering aan den heropeningsdag. Het ontwerp, voorstellende een vrouwen figuur met aan de voeten toepasselijke voor- weipen op huishoudgebied, is gereed, maar het gieten in brons moet nog geschieden. Nadat de presidente een slotwoord had ge sproken bezichtigden allen de school en ge bruikten een kopje thee op de bovenste ver dieping, met prachtig uitzicht op Haarlem. passeerde, heeft voorts bijgeremd en is naar rechts uitgeweken. Den stoelenmatter heeft hij door de verblindende verlichting van den te genligger niet gezien. Toen het ongeluk ge beurd was, reed de chauffeur van den tegen ligger door, zonder zich ergens om te bekom meren en bovendien met gedoofde lichten. Verdachte heeft onmiddellijk alle noodige hulp aan het slachtoffer verleend. De president: De chauffeur van den tegen ligger heeft groote schuld. Maar u ook, want u had moeten stoppen toen u verblind werd. De officier van Justitie legde in zijn re quisitoir nog eens den vollen nadruk op 'het geen de president had opgemerkt. Het speet spr. dat de chauffeur van den tegenligger on vindbaar was en dat hij hem dus niet voor de rechtbank kon dagen. Maar ook verdachte is roekeloos geweest en had niet op den tast mo gen gaan rijden toen hij door de lichten van den tegenligger verblind werd. Spr. eischte een maand hechtenis en intrekking van het rijbe wijs voor zes maanden. De verdediger Mr. Briët, was van meening, dat verdachte voorzichtig en correct is opgetre den en hij niet de schuld van de aanrijding heeft. Spr. pleitte dus vrijspraak subs, een voor waardelijke veroordeeling of een- geldboete. Uitspraak 6 Juni a.s. Een inwoner van Krommenie was controleur van het steuncomité aldaar. Hij hield echter uitkeeringsgelden, die een weduwe had moeten ontvangen, achter. Verd. bekende. Eveneens had hij op het eind van het vorig jaar op verschil lende tijdstippen gelden, die hij van het plaat selijke steuncomité en het nationaal crisisco mité had ontvangen om leveranciers te beta len, verduisterd. Verd. bekende op die manier ongeveer f 200 zich toe te hebben geëigend. De voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur zeide, dat verdachte oorspronkelijk het volste vertrouwen had genoten. Get. vermoedde, dat verdachte's vrouw een zeer duur leven leidde en dat hij om de tekorten aan te zuiveren, de dief stallen heeft gepleegd. Enkele winkeliers, die geld hadden moeten ontvangen, doch dit niet gekregen hadden, wer den als getuige gehoord. De Officier van Justitie eischte tien maan den gevangenisstraf, waarvan vier maanden on voorwaardelijk m.a.v.p. Verd.'s raadsman, mr. H. S. Pot, schetste verd.'s droeve omstandigheden en maakte dui delijk hoe hij tot de diefstallen was gekomen. Spr. pleitte clementie en vroeg ontslag uit de voorloopige hechtenis. Dit verzoek werd afge wezen. Uitspraak 6 Juni. Een 60-jarige inwoner van Lisse had op 22 April aangifte gedaan bij den inspecteur van politie te Lisse, dat zijn rijwiel gestolen was. Dit bleek later niet waar te zijn. Tevens richtte hij tot de verzekering een brief, waarin hij den agent van de verzekeringsmaatschappij te Lisse trachtte te bewegen f 65 af te geven voor den diefstal van zijn fiets. Dit geld had hij ont vangen. Met een zekeren S. had hij afgesproken, dat deze zijn fiets uit het schuurtje zou halen. Verd. zei echter, dat S. er op aangedrongen had de oplichting doorgang te laten vinden. Verd. gaf' ter rechtszitting een geheel andere verklaring dan hij bij de politie had afgelegd. Den inspecteur van politie kwam het waar schijnlijk voor, dat S. verdachte tot de daad had aangezet. De twintigjarige arbeider S. uit Lisse be kende medeplichtig te zijn geweest aan den gefingeerden diefstal. Toen deze diefstal had plaats gehad, had hij de fiets in een sloot ge gooid, later weer er uit gehaald en haar zelf gebruikt. De Officier van Justitie merkte op, dat deze gevallen zich den laatsten tijd meer voordoen. Spr. achtte het ten laste gelegde bewezen en eischte een gevangenisstraf van drie maanden. Mr. J. H. C. Slotemaker pleitte voor een voorwaardelijke veroordeeling en een reclassee- ringsrapport. Uitspraak 6 Juni. Tegen hem eischte de Officier van Justitie een gevangenisstraf van zes maanden. Uitspraak 6 Juni. De 25-jarige v. d. O., landarbeider uit de Haarlemmermeer, had in 1934 van het Huis van Bewaring uit, waar hij voor een kippendiefstal huisde, een brief geschreven aan den Rijks veldwachter B., welke brief de beschuldiging in hield, dat v. P. zijn armbandhorloge had ge stolen, terwijl hij wist, dat dit niet het geval was. De president las den brief voor. Van P., die het horloge gestolen zou hebben, zeide dit niet gedaan te hebben. Get. meende, dat hij beschuldigd was van den diefstal, omdat verd. eerder uit het Huis van bewaring wilde zijn, teneinde een fiets bij hem weg te halen, die get. bij wijze van borg door verd. was overhandigd. v. P. en verdachte samen hadden het horloge verkocht aan een horlogemaker. Verd. ontken de dit. De eisch luidde vier maanden gevangenis straf. Uitspraak 6 Juni. Voor de Haarlemsche rechtbank stond gis termiddag de 31 jarige Haarlemmer C. terecht, die in verzet was gekomen tegen een vonnis van de rechtbank, waarbij hij veroordeeld was tot een maand voorwaardelijk met een proef tijd van 3 jaar en f 30 subs. 20 dagen wegens het veroorzaken van brand door schuld. Op den voormiddag van 24 October j.l. was C. bezig geweest een deur van een nieuw gebouw de landbouwschuur in de Haarlemmermeer electrisch te lasschen. Daarbij zou hij de noo dige voorzorgsmaatregelen tegen brand niet genomen hebben waardoor vonken door de deur in de schuur vlogen en het daarin aanwezige koren en stroo in brand staken. De schuur brandde tot den grond toe af, evenals een loods met landbouwwerktuigen, terwijl eenige kafbergen en een andere land bouwschuur groot gevaar liepen eveneens te verbranden. De brandweer slaagde eerst na een heelen dag en nacht hard werken er in den brand te blusschen. Verdachte zeide zich niet schuldig te voelen. Hij heeft reeds vele malen electrisch gelascht zonder dat er brand ontstaan is. Ook de eigenaar van de verbrande schuren zeide steeds den indruk gehad te hebben dat verdachte niet roekeloos optrad. De officier van justitie merkte in zijn requi sitoir op, dat verdachte, juist doordat het zoo veel malen goed gegaan is, bij het electrisch lasschen in het hier betreffende geval roekeloos is geweest. Spr. persisteerde bij zijn eisch van 2 maanden hechtenis voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd en f 50 subs. 30 dagen. De verdediger, mr. B. W. Stomps, vroeg ver nietiging van het bij verstek gewezen vonnis omdat z.i. hier niet vaststaat dat de brand door grove schuld van verdachte is ontstaan. Subs, pleitte spr. clementie. Uitspraak 6 Juni. De rechtbank te Haarlem heeft Donderdag 23 Mei 1935 de volgende uitspraken gedaan: C. P., slagersbediende, wonende te Lisse. „Smaadschrift". Ontslagen van rechtsvervol ging. L. H. M., chauffeur, wonende te Overveen. „Appèl overtr. Motor- en Rijwielreglement." Vrijgesproken. W. de C., brandstoffenhandelaar, wonende te Zaandam. „Appèl overtr. Motor- en Rijwiel- wet." Vonnis kantonrechter Zaandam be vestigd. H. H., tuinder, wonende te Wijk aan Zee en Duin. „Appl overtr. Wapenwet." Vonnis kan tonrechter Haarlem bevestigd. A. B. S., zonder beroep, wonende te Amster dam. „Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet." Vonnis kantonrechter Zaandam bevestigd. S. M., garagehouder, wonende te Den Hel der. „Appèl overtr. Wet Openb. Vervoermidd." Een week hechtenis voorw. met een proeftijd van twee jaar benevens f 15 boete subs. 9 da gen hecht. o.v. H. v. d. B., molenaar, wonende te Aalsmeer, „Appèl overtr. Tarwewet." f30 boete subs. 15 dagen hecht. o.v. R. J. W., molenaar, wonende te Haarlem mermeer. Appèl overtr. Tarwewet." f 100 boete subs. 20 dagen hecht. o.v. L. V., koopman, zonder vaste woonplaats, thans ged. „Diefstal." Acht maanden gev.straf met aftr. prev. hecht. o.v. N. L., arbeider, wonende te Lisse, thans ged J. L. L., timmerman, wonende te Lisse „Diefstal." f Sub. 1: acht maanden gev.straf m. aftr. prev hecht. o.v. Sub. 2: acht maanden gev.straf voorw. met, een proeftijd van drie jaar en bijz. voorwaar den. A. C. P., wonende te Koog aan de Zaan. „Bedreiging." f 35 boete subs, drie weken hecht. o.v. H. L., bankbediende, wonende te Amsterdam. „Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet." f 200 boete subs. 20 dagen hecht, met ontzegging van de bevoegdheid motorrijtuigen te besturen voor den tijd van zes maanden o.v. De naaikrans „St. Monica", onderafdeeling van den R. K. Vrouwenbond, vierde Donder dag zijn 12)4-jarig bestaan. Des middags werd een receptie gehouden in het gebouw der St. Vincentiusvereeniging, waarvan enkele zalen geheel belangeloos waren beschikbaar gesteld. Een daarvan was feestelijk met palmen versierd, terwijl de andere als „ten toonstellingszaal" dienst deed. Daar lagen op een tafel de kleedingstukken door de leden ver vaardigd, keurig gerangschikt, met een aardig bloemetje er tusschen, wat dadelijk een pret- tigen indruk maakt. De naaikrans mocht veel blijken van belang stelling ontvangen: cadeaux, in den vorm van flanel en gebreide pakjes alsook een bedrag aan geld, hetwelk dankbaar door het bestuur aanvaard is. Verschillende brieven en telegram men waren binnengekomen, o.a. van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem en van den Hoogeerw. heer Deken H. C. J. Sondaal. De R. K. Vrouwenbond zond een fraai bloem stuk als geschenk en een enveloppe met in houd. De receptie was zeer druk bezocht, o.a. door Heeren Geestelijken, enkele Vincentianen en talrijke andere belangstellenden. GEBOREN: H. H. J. PhilippoSoutberg d.; M. F. V. KoopenKesseler z.; F. v. d. Hoek van Nimwegen d.; A. van SteenFranken d.' P. C. Dijkkampvan Til d. en z. ONDERTROUWD: J. P. van Galen en M. van Zon; D. Hoek en A. W. van der Vecht; J. Nieuwenhof en J. E. Hagebout; F. W. Freij- muth en W. Jonker; D. C. Keetlaer en A. W. M. Koenekoop; P. de Bruin en H. J. v. Maas; W. F. Pieters en W. Boogaard; J. Groeneveit en H. D. van den Burg; B, Overdijk en G. W. Does; H. S. Kwakkelstein en B. Mooij. GETROUWD: J. W. H. Put en W. Driehui zen; F. Kasteelen en R. M. Koekkoek; C. De nijs en A. A. E. Klipp; G. Cornet en J. Bij- voets; J. E. Kruijff en G. A. G. v. d. Veldt. OVERLEDEN: K. Hartog 66 j., Stolbergstr. A. Vos 56 j., Rollandslaan; A. KaanBode 51 j., Acaciastraat; Tj. de Vries, 73 j., Maarten v. Heemskerkstraat; J. van der Breggen 10 j„ Hazepaterslaan; J. G. Anderson 76 j., Einden- houtstraat; J. P. BulensHazevoet 70 j., Ja- cobijnestraat; A. J. M., 8 dagen, d. van J. G. Vermeijs, Teijlerstraat. Op 1 Augustus jJ. is op den Hoofdweg in den Haarlemmermeer een zeer ernstig ongeluk ge beurd. De 48-jarige stoelenmatter W. reed al daar, komende uit de richting Hoofddorp en werd plotseling omvergereden door een achter hem rijdenden auto, bestuurd door een jonge man uit Hillegom. De stoelenmatter werd zwaar gewond naar het ziekenhuis „St. Joannes de Deo" te Haarlem overgebracht. Verdacht van het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld stond de Hillegomsche chauffeur gisteren voor de Haarlemsche rechtbank terecht. Dr. Th. Th. Koot had het slachtoffer behan deld en verklaarde dat W. een linkerbovenbeen breuk had opgeloopen. Er waren allerlei com plicaties ontstaan zoodat het slachtoffer pas in begin December uit het ziekenhuis ontslagen kon worden en nu nog niet geheel hersteld is. Een politieagent had de remmen van den auto, welke de aanrijding had veroorzaakt, on derzocht en zeide ze in orde te hebben bevon den. Een 26-jarige landarbeider had eveneens op den Hoofdweg op den avond van het ongeluk op de fiets gereden en wel in dezelfde rich ting als W. Zijn vrouw zat op de duo. Hij werd gepasseerd door den auto van verdachte, die flink hard reed. Van den anderen kant nader de een auto met sterk verblindende verlichting. Ook deze auto reed snel. Plotseling hoorde hij een knal en naderbij gekomen bemerkte hij, dat W. door een der auto's was aangereden. Zijn vrouw legde gelijkluidende verklaringen af. De aangeredene zelf zeide niet verblind te zijn geweest door de lichten van den tegemoet komenden auto. Hij had niet bemerkt dat een auto achter hem naderde. Opeens kreeg hij van achteren een schok, werd tegen een boom geslingerd en kwam pas in het ziekenhuis weer bij kennis. Zijn fiets werd totaal vernield. Hij Verdachte verklaarde met een snelheid van 30 a 40 K.M. gereden te hebben. Hij heeft de lich ten van zijn auto gedund toen de tegenligger In de laatste dagen hebben zich te Amsterdam in negen gezinnen vrij ernstige vergiftigingsgevallen voor gedaan. De G.G.D. is er in geslaagd als oorzaak vast te stellen het ge bruik van z.g. boonenkruid bij tuin- boonen. Dit boonenkruid bleek na melijk geen boonenkruid, maar het gevaarlijke stramonium, dat door den kruidenleverancier als zoodanig was afgeleverd. Bij de zieken deden zich de volgende ver- 1 schijnselen voor; de menschen werden duizelig, zagen alles dubbel en verkeerden als het ware in een roes. De pupillen van hun oogen ver wijdden zich en reageerden traag. Zij hadden een drogen mond, dikke keel en versnelden pols. Deze verschijnselen wezen hetzij op botulisme, het gebruik van anaerobe-bacteriën, welke zich wel voordoen in geconserveerde artikelen, dan wel op het gebruik van atropini. Het onderzoek door den G.G.D. bracht tenslotte uit dat al de vergiftigde gezinnen tuinboonen hadden gege ten, hetzij versch, hetzij uit bussen. Onmiddellijk zijn toen van den tuinboonen- voorraad der leveranciers monsters tuinboonen van verschillende merken onderzocht, eerst in de laboratoria van den G.G.D., later chemisch door den Keuringsdienst van Waren, maar zon der resultaat. Bij verkoop van tuinboonen wordt echter steeds een zakje z.g. boonenkruid vóór het smakelijk bereiden van het gerecht, cadeau gedaan. Men heeft toen het boonenkruid onderzocht en dit bleek, zoowel in bouw als in vorm, af te wijken van normaal boo nenkruid. Een nader onderzoek door den heer Keulemans, hoofdapotheker van het Binnengasthuis, en door prof. v. d. Wielen toonde aan, dat het kruid kristallen bevat te, z.g. atropine, een sterk alcaloïd. van de tuinboonen, die aan het geheele geval onschuldig zijn, kwam men bij een kruidenfirma op het platteland, die haar kruiden in een z.g. tuin uitpoot en teelt. Bij deze firma kan het raadsel worden opgehelderd. Bij vergissing had een bediende in plaats van boonenkruid het gevaarlijke stramonium afgeleverd, 'n kruid, dat atropine bevat en o.a. wordt gebruikt bij het vervaardigen van z.g. asthmasigaretten, welke daardoor bij het rooken die eigenaardige zoetige lucht verspreiden- Op den zolder van de kruidenfirma vond men nog den zak met echt boonenkruid onaangeroerd. Intusschen waren bij 52 winkels in Amster dam de kleine zakjes boonenkruid, in werkelijk heid het gevaarlijke stramonium voor afgifte aan tuinboonen koopende klanten in voorraad. Al deze zakjes zijn in beslag genomen. Geluk kig was het valsche goedje nog niet buiten de hoofdstad verspreid, zoodat verdere gevolgen konden worden voorkomen. In den loop van Woensdag was alles gesaneerd. Intusschen wijst dit geval zoo zeide ons dr. L. Heyermans, die ons hedenmorgen van het voorgevallene in kennis stelde, op de noodza kelijkheid van geregeld toezicht op consumptie artikelen. Ook een betrouwbare organisatie van bedrijven, welke dergelijke gevaarlijke variaties leveren, dient verzekerd te zijn. Gelukkig be perkte zich het gebeurde tot Amsterdam, waar de verschillende diensten onmiddellijk paraat zijn. Op het platteland waren tegenmaatrege len heel wat moeilijker geweest. De slachtoffers van deze vergiftiging, bij wie zich de eerste verschijnselen enkele uren na het gebruik van de tuinboonen voordeden, zijn na een ziekte van ongeveer twee dagen gelukkig al len hersteld. Wat U bij ons koopt is natuurlijk goed dat weet U. Neen, het is geen vergissing De prijs is 57 cent, zoolang de voorraad strekt LONDEN, 23 Mei. (V.D.) Heden is men be gonnen met het werven van personeel voor de Britsche luchtmacht. Het ministerie van Lucht vaart heeft nauwkeurige détails gepubliceerd, over de voorwaarden van indiensttreding. Ge lijktijdig verscheen een oproep van den mi nister van luchtvaart, Lord Londonderry, met der volgenden inhoud: „Met de reeruteering wordt weldra begon nen; ik doe een beroep op de jeugd om zich aan te sluiten bij de Engelsche luchtvloot." In het kader van het luchtbewapeningspro- gram zullen in de a.s. jaren 2500 vliegers wor den opgeleid, terwijl nog 20.000 man personeel on de vliegvelden werkzaam zal zijn als meca niciens enz. De helft hiervan hoopt men in April 1936 opgeleid te hebben. In 1937 hoopt men de luchtmacht opgevoerd te hebben tot 1500 eerste linie-machines met 55.000 man personeel. Aan zijn rede voegde Londonderry nog het volgende toe; „Wij willen met onze luchtmacht niet wed ijveren met andere landen, noch willen wij meedoen aan een bewapeningswedloop, doch wii beantwoorden Hitler's aanbod tot beper king van de bewapening met onze verklarin gen, dat wij ook wat de luchtmacht betreft niet zwakker willen staan dan onze buren. Bij cnze taak tot uitbreiding van de luchtvloot heb ben wij den vollen steun van ons volk noodig. Voor de opleiding van onze piloten en mecani ciens zullen nieuwe particuliere en militaire vliegvelden ingericht worden." Tot verwezenlijking van de recruteeringsplan- nen zullen in de voornaamste steden van En- ge-land nog tien recruteeringsbureaux geves tigd worden. De recruten worden verdeeld in „Vliegofficieren met korten dienst" en „Vlie gers zonder den rang van officier". Voor de eerste groep komen in aanmerking jongelieden van goeden huize, met hoogeschool- opleiding. Zij zullen een aanvangssalaris van 325 pond st. per jaar ontvangen. Na een actieven dienst van vier jaar zullen zij zes jaar als re serve-vliegers dienst doen. Voor de tweede groep komen in aanmer king jongelieden met een middelbare school opleiding; deze zullen een aanvangssalaris van 2CC pond genieten. De nieuwe militaire lucht- vaartscholen zullen gevestigd worden te Han- worth, Reading, White Waltham en Sywell. Tijdens den bouw en de inrichting van de 31 aan te leggen vliegvelden zullen verschillende verkeershavens voor militaire doeleinden ge bruikt worden. Het ministerie van luchtvaart deelde tenslotte mede, dat binnen het kader van het territoriale leger drie nieuwe lichte eskaders bombardementsvliegtuigen gevormd zullen worden. spoor" niet rechtstreeks als pand nemen. or< Verleening van het crediet te h«v werd destijds verantwoord geacht eener grond van het belang, dat de Ned. Sp°° .j#' geacht worden te hebben bij het v0°r/a v5 der voortreffelijk uitgeruste fabriek® 0ÏeP „Werkspoor," anderzijds op grond van weging, dat, gelet op de toenmalige positie van „Werkspoor" en op de waa het onderpand de terreinen van v-e* spoor" te Amsterdam ter grootte van ff- 9 H.A. en die te Zuilen van ongeveer het aan het crediet verbonden risico werd geacht. cp>-. Medegedeeld wordt nog, dat ook de jJ- rende goederen te Amsterdam van a <e „Werkspoor" voor het crediet hypothee» bonden zijn, zij het ook in rang na een f goederen reeds rustende hypotheek, 8r resto f700.000. WASHINGTON, 23 Mei. Reuter). Ve heeft de bonuswet, waarover president velt zijn veto had uitgesproken, ver^ pi Veertig senatoren steunden het veto va^ sevelt, 54 verklaarden zich er tegen. Br geen tweederde meerderheid, welke n°] lijk was om de wet van kracht te doen Donderdag is 't koopcontract geteekend ip den Rotterdamsch Lloyd aan Sovjet' het Nederlandsche passagiersschip Onlangs hebben de Tweede Kamerleden Van Poll en Suring vragen gesteld in verband met de verstrekking van een crediet van f 3.000.000 door de N.V. Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij te Utrecht aan de te Amsterdam gevestigde naamlooze vennootschap „Werk spoor N.V." Minister Van Lidth de Jeude heeft thans geantwoord, dat het crediet werd verstrekt op verzoek van de Regeering, nadat „Werkspoor" de tusschenkomst van de Ned. Spoorwegen had ingeroepen, daar de Rijksverzekeringsbank obligaties of schuldbekentenissen van „Werk- Sovje'he Ki' is verkocht, ten behoeve van de Russisch delsvloot. Het schip zal in Nederland geclassificeerd en uitgerust worden. ®r(, stemd voor den dienst van Odessa op lende Middellandsche Zeehavens. De hoofdinspecteur voor den aankoop va» "j pen in Nederland, kapitein Afanasslefi- noemd worden tot gezagvoerder van de aanwinst der Russische handelsvloot. J De „Patria" is in 1919 op de werf vaILgtlA ninklijke Maatschappij „De Schelde' en meet 9686 bruto register ton en 59<>8 J ton netto. Het schip is uitgerust met h bij „De Schelde" gebouwde stoomturbio een capaciteit van 7000 I.P.K., die het j\ heid geven van 16 mijl per uur. ..yd y In dienst van den Rotterdamschen j het van Rotterdam op Nederlandsch- dië, totdat het vier jaar geleden in VJ Maashaven werd opgelegd. Hoewel he r vier jaar heeft opgelegen, verkeert het het uiterlijk nog in zeer goeden staat. Zooals bekend heeft de K.LM. het den dienst op de Amsterdam—Batavia nenkort geheel met Fokker-Douglas« efj uit te voeren en Donderdagmorgen is gP Fokker-Douglas als Indië-vliegtuig genomen. Het is de PH-AKK „Koetil» gjjy gelijk gemeld, om 6.30 met den heer J. ais gezagvoerder en C. M. Schrey als bestuurder van Schiphol vertrokken 18 t 10.00 plaatselijken tijd, nog geen vier Agfi Marseille landde, 985 K.M. van Amste fr. Aan boord bevindt zich ook de hêJ// Martin, hoofd van den dienst Amsterd» tavia, die de geheele reis meemaakt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4