EEN PINKSTER-ATTRACTIE! f 15.- Fransche Wijn Centrale as B K: Mgr. C. C. Prinsen Toen de scheidsmuur viel New-Yorksche Beurs n.f Sport en spel Ï'ÏL' ZONDAG 26 MEI 1935 v. Heek wint Zilveren Vleugel van Amsterdam 2 HEELE FLESSCHEN CHAMPAGNE AMERICAN FLAG ter waarde van f 10.- De Olympische Dag wisselkoersen faillissement K" Feestelijkheden bij zijn diamanten priesterjubileum Zaterdag begonnen PATER F. TER HAAR Zestig jaar Redemptorist INT. VER. VAN GEMEENTEN Bijeenkomst te 's Gravenhage door ISABEL C. CLARKE Succesvolle eerste wedstrijd geor- ganiseerd door de Amster- damsche Aero Club AANKOOP ZEEVAART. SCHOOL BEZOEK VAN BELGISCHE INDUSTRIEELEN Vliegveld Woensdrecht voor het eerst in gebruik EEN SPINWEB-PUZZLE De kantonrechter vond het echter loterij OVEREENKOMST MET OOSTENRIJK UIT EEN BOOM GEVALLEN ACHTERSTALLIGE HANDELS VORDERINGEN Op Duitsche debiteuren DE FLORA-WEDSTRIJD Kind verdronken Motorrijder gedood R. K. Universiteit Academische examens Stemming prijshoudend. Omzetten 490.000 shares. .Ye uh Examen apothekers-assistent Machinisten-examen Voetbalwedstrijd tegen de Spanjaarden? new-york. 25 J AM ERIK. GOEDERENMARK STOOMVAART L M -.„t V8 Sst 8 De viering van het diamanten priesterjubi leum van Mgr. C. C. Prinsen, prdtonotarius apostolicus, is Zaterdagavond te Den Bosch aangevangen met een plechtige ontvangst van den hoogwaardigen jubilaris in de parochie. Van vele huizen, vooral in de Hinthamer straat, hingen de vlaggen uit, terwijl fraaie straatversieringen waren aangebracht. Monseigneur, die eenige dagen had doorge bracht bij zijn vriend, Mgr. Hermus, directeur van het RJC. Doofstommen Instituut te St. MIchieis-Gestel, werd de parochie binnenge leid door de vier kerkmeesters, de heeren mr. P. Loeff, L. Meuwesen, C. Teulings en C. Romme. kapelaan J. Bijnen, en Th. van Hout en prof. K. Prinsen, neef van den jubilaris. Aan de St. Josephstraat voor het St. Anna- gesticht, wachtte een stoet, bestaande uit alle schoolkinderen der parochie, de meisjes in het wit en de jongens in witte blouses met gele dassen. Voorop ging de St. Tarcisius-groep van de R.K. Verkenners, dan volgde de Patronaats harmonie van St. Cathricn en dan de school kinderen. De landauer, waarin monseigneur in gezel schap van kapelaan Bijnen en mr. Loeff was gezeten, werd gevolgd door twee andere open rijtuigen, waarin de parochieele geestelijkheid en de kerkmeesters hadden plaats genomen. De André de Thaye-groep sloot den stoet. Een rondgang door de straten der parochie volgde, aan den watertoren onderbroken door een hulde van de bewoners van het Hint- hamereind, namens wie de heer Van Eeren- beemt Monseigneur verwelkomde en hem er voor dankte, dat hij aan den vooravond van zijn feest over de „brug" had willen komen. Hij hoopte, dat Mgr. nog vele jaren in dit deel van zijn parochie mocht wandelen. Een bruidje bood daarop Mgr. een mand hortensia's aan en na een dankwoord van den jubilaris en een „lang zal hij leven" ging de stoet verder. Overal langs de trottoirs stond een groote menschenmenigte. In de parochiekerk, die onder leiding van Gerard Gerrits bijzonder fraai was versierd, celebreerde, in tegenwoordigheid van Mgr. Prinsen, de vicaris-generaal van het bisdom, Mgr. F. Hendrikx een plechtig lof met assistentie van rector Goorts als diaken en rector Wouters als subdiaken. Assistentie ver leenden de archimandriet van Jerusalem, pater K. van Vliet, de eerw. heeren van Grinsven, Teulings, Van Eeerenbeemt, secretaris Van Loon, rector De Rooy, rector Paymans en rector Haans. Het parochieel zangkoor onder leiding van kapelaan Knegtel zong de lofgezangen. Het ruime kerkgebouw was geheel met ge- loovigen gevuld. De Hoogeerw. Pater Franc, ter Haar C s.s.R. herdacht Zaterdag den dag, dat hij voor 60 jaren zijn intrede deed in de Congregatie van den Allerheiligsten Verlosser. Pater ter Haar is sedert 1911 algemeen con sultor, d.i. één van de zes naaste medewerkers van den generaal. In het bijzonder wijdt hij zich - aan het bestuur van de provincies Ne derland, België en Canada. Trots zijn hoogen leeftijd van 77 jaar vindt pater ter Haar, bui ten zijn werk als generaal-consultor nog tijd voor zijn studies en publicaties op moraal theologisch gebied. Het zeer bijzondere jubileum is in het ge neralaat der Redemptoristen te Rome slechts in intiemen kring gevferd. Maandag 27 Mei en volgende dagen komt te 's Gravenhage bijeen het Bureau Permanent van de „Union Internationale des Villes et Pouvoirs Locaux", de federatie van nationale vereeni- glngen van gemeenten, die o.a. in bijna alle landen van Europa en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika bestaan. De vergaderingen zullen worden gehouden ir het gebouw der Vereeniging van Nederland- sche Gemeenten in de Paleisstraat. Aan de bijeenkomst zullen, behalve den voorzitter der „Union Internationale des Villes", dr. F. M. Wibaut, deelnemen uit Amerika prof. Egger, uit België de heer Vinck (secr.-generaal van de Union Int. des Villes) en Wouters, uit Duitsch- land dr. Jeserich, dr. Bobermin, dr. Goetz, uit Engeland de heer Montagu Harris, Galer en Hill, uit Frankrijk de heeren Sellier en Lacroix, uit Polen de heer Wlodek, uit Zwitserland dr. von Schulthess en uit Nederland mr. P. Droog- leever Fortuyn, voorzitter der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, en mr. A. Jonker, directeur dezer Vereeniging. Op het programma staan overigens ook ex cursies in 's Gravenhage, Rotterdam, Amster dam en Hilversum, ter bezichtiging van de ont wikkeling (stadsuitbreiding en volkshuisvesting) en van inrichtingen dier gemeenten (als: scho len, havens, musea, enz.) en enkele andere bij zondere instellingen, alsmede van de Zuiderzee werken. Maandag a.s. zal de Vereeniging van Neder- landsche Gemeenten de gedelegeerden aan een maaltijd ontvangen, waarbij mede zullen aan zitten de heeren mr. J. A. de Wilde, Minister van Binnenlandsche Zaken, de Minister van Staat, Commissaris der Koningin in de provin cie Zuid-Holland, Jhr. mr. dr. H. A. van Kame- beek, eere-voorzitter der Vereeniging van Ne derlandsche Gemeenten (behoorende tot de op richters van de Union Int. des Villes) en mr. S. J. R. de Monchy, burgemeester van 's Gra venhage. ,,De Zilveren Vleugel van Am sterdam" is voor de eerste maal „vervlogen" en gewonnen d^or den sportvlieger H. J. P. van Heek in zijn open Pander-toestel. De zonnige voorjaarsdag met breeden, bollen bries heeft dezen eersten wedstrijd om „den Zilveren Vleugel van Amsterdam" niet weinig begunstigd. Het was recht genoeglijk bij het „home" van de Amsterdamsche Aero Club, dat dezen middag onwillekeurig iets weg had van een reusachtig duivenplat. Een twintigtal kleine mechanische vogels van elk pluimage werd er los gelaten over Nederland om prompt terug te keeren in het vertrouwde nest. Tusschen kwart vóór één en kwart over twee was de dubbele rij ranke kleurige vliegtuigjes, die daar bij het clubhuis stond opgesteld, ge leidelijk weggeslonken. Telkens taxide, met nijdig motorgebrom zoo'n klein licht toestel naar de startplaats bij den tweeden richting wijzer, om zich op het aangewezen sein na een flinken aanloop in de lucht te verheffen. En drie kwartier na het vertrek van de laatste verscheen alweer de roode Leopard Moth van J- Heyman, die als eerste was ge start, onder de blanke voorjaarswolken van Schiphol en daalde keurig voor het met een groot wit kruis aangegeven eindpunt van de race. Geleidelijk volgden de anderen tot om zes uur het laatste toestel binnen was. On middellijk werd nu begonnen met het becijfe ren van den uitslag. Zooals men weet is de opzet van dezen jaar lijks te houden wedstrijd om onder de Neder landsche amateur-vliegers de kennis der lucht, navigatie en de behendigheid in het omgaan met vliegtuigen te bevorderen. De opdracht was de aangegeven route te vliegen in den tijd, welken men zelf voor de verschillende tra jecten had berekend en wel zoo nauwkeurig mogelijk in den aangegeven koers. De gemaakte tijden werden vastgesteld bij de beide tusschen. landingen, Welschap en Waalhaven, en aan het eindpunt, terwijl de juiste koers werd ge controleerd vanaf de controleposten brug bij Grave, Loevenstein en Wassenaar. Hier waren de deelnemers dan ook verplicht op niet groo- ter hoogte dan 200 M. te passeeren. Eindelijk ging het erom bij de landingen neer te komen op of zoo dicht mogelijk bij een aangegeven plek, natuurlijk met afgezetten motor. Het min of meer nauwkeurig uitvoeren van deze op dracht werd uitgedrukt in winst- en straf- punten. Onder de belangstellenden bij start en te rugkomst waren wethouder J. ter Haar, haven meester W. N. v. d. Poll, de heer G. Crone, voorzitter van de Kamer van Koophandel, de heer Wallaerdt Sacré, voorzitter van de Kon. Vereeniging voor Luchtvaart en de heer E. Enthoven, voorzitter van den Raad van Be heer van de K. N. I. L. M. De uitslag van den wedstrijd werd na zorg vuldige berekening als volgt vastgesteld: 1 H. J. P. van Heek met open Pander, 120 p.; 2 J. Tempelman met Fokker-Wulff; 3 J. Heyman met Leopard Moth. In de afd. „Rijksopleiding tot Verkeersvlieger" waren het J. J. Bak, van Soesterberg en S. J. Eilders. Beide laatstge noemden ontvingen een verkleind model van den „Zilveren Vleugel." Na afloop reikte de heer Crone, voorzitter van de A. A. C., de prijzen uit, waarna ook de heer Enthoven nog het woord voerde. Namens de prijswinnaars dankte de heer Van Heek. Volgens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer achten sommige leden de kosten van aankoop van het gebouw der Zeevaartschool te Groningen wel zeer hoog. Al moge nog een schuld van ruim f 265.000 op het gebouw rus ten, de tegenwoordige verkoopwaarde is stel lig belangrijk minder dan dit bedrag. Ook al neemt men de uit de Nijverheidsonderwijswet voortvloeiende verplichting in aanmerking, dan nog dringt zich de vraag op, of hier wel de voor het Rijk meest voordeelige gedragslijn is gevolgd. Gaarne zouden deze leden hierom trent eenige nadere inlichtingen ontvangen. Andere leden juichen deze transactie toe. Het Rijk kan het gebouw gebruiken. Het is billijk dat de gemeente Groningen, die aan deze bezuiniging wilde medewerken, daarvan geen schade lijdt. Een twaalftal directeuren van vooraanstaan de Belgische brood- en biscuitfabrieken zal Dinsdag a.s. een bezoek brengen aan ons land, teneinde eenige bedrijven in oogenschouw te nemen. Na bezichtiging van de te Bergen op Zoom gevestigde Liga-Fabrieken zal het gezel schap onder leiding van den directeur dezer fabrieken, den heer Th. R. Neutelings. per vlieg tuig naar Amsterdam vertrekken. Hiervoor zal gebruik gemaakt worden van het vliegveld te Woensdrecht, dat den 22sten Juni officieel ge opend wordt door den Minister van Waterstaat. Zaterdag heeft voor den Haagschen kanton rechter, mr. Philipse, een zaak gediend tegen de gebroeders J- J. A. en G. J. L. B., wien was ten laste gelegd, dat zij te Leiden een loterij zouden hebben in werking gehouden, zonder dat hun de daartoe bij de Loterijwet 1905 vereischte toestemming was verleend. Zij hebben n.l. bij een kapper aldaar een z.g. „spinweb-puzzle" geplaatst, een spel waarvan het systeem vrijwel met de z.g. prikplank over eenkomt. Voor 5 cent kon het publiek dingen naar prijzen, waarvan er totaal 26 in één puzzle voorkwamen. Er waren 496 papiertjes, waarvan 26 een prijsje bevatten. Volgens de verdachten was dit geen loterij, doch een puzzle, waarbij het publiek zelf in vloed op het behalen van prijzen kon uit oefenen. Mr. Gelinck, het O. M. waarnemende, zeide, dat z. i. hier wel degelijk van een loterij sprake was, daar er in de practijk van een kansbereke ning niets terecht komt. Spr. vorderde tegen ieder der verdachten een boete van f 75 subs, een maand hechtenis. Mr. Philipse kon zich geheel met het requisi toir vereenigen en veroordeelde de verdachten conform den eisch. voor koersfixeering is verkregen, zijn hieron der begrepen. Aan Treuhanderkonto-posten is door De Ne derlandsche Bank gedurende dezelfde periode in totaal een bedrag van ongeveer R.M. 1.000.000 met de begunstigden afgerekend. Het hoogste afgerekende volgordenummer was 15548. Het totale bedrag van de op het Treuhander- konto Niederlande uitstaande vorderingen die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, beloop.t op het oogenblik omstreeks R.M. 19 millioen. De Treuhanderkonto-posten waarvoor koersfixee ring is verkegen, zijn hieronder begrepen. Op het departement van Buitenlandsche Zaken is de. reeds geparafeerde contingenten or ereenkomst tusschen Nederland en Oostenrijk onderteekend. Tijdens de wielerwedstrijden op de wieler baan „De Zwaluw" te Eindhoven was de 30- Jarige W. S. in een boom geklommen om de wedstrijden goed te kunnen zien. Op een ge geven oogenblik riep hij echter naar beneden, dat hij zich niet meer kon houden en viel van een hoogte van 10 meter naar beneden. In ernstigen toestand werd hij opgenomen en op advies van dr. Smits per G-G. en G.D. naar het ziekenhuis vervoerd. De man verkeert in levensgevaar. In de week van 20 tot en met 25 Mei is door de Nederlandsche Bank in totaal een bedrag van omstreeks R.M. 800.000 van de op haar Sonderkonto bij de Deutsche Verreehnungskasse uitstaande vorderingen met de begunstigden af gerekend. De nummers van deze posten liepen van 76920 tot 77032. Het totale bedrag van de op het Sonderkonto uitstaande posten die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik omstreeks R.M. 52,4 millioen. De Sonderkonto-posten waar- Het Uitvoerend Comité van Flora 1935 deelt den uitslag van den wedstrijd mede, welke was uitgeschreven voor goede antwoorden op de vraag: „Wat zal de uitspraak der jury zijn, die de zes voorjaarsstadstuinen ingezonden op Flo ra 1935 beoordeelt?" Onder controle van notaris mr. J. A. de la Hayze te Heemstede is deze uitslag vastgesteld. Ingeleverd waren 8775 geldige biljetten, waarop dus de deelnemers de zes tuinen in een be paalde volgorde hadden geplaatst. Ingevolge het reglement voor dezen wedstrijd zijn thans be schikbaar 18 x 3 prijzen van tien gulden of 54 prijzen. 104 biljetten gaven den juisten uitslag aan, n.l. die, welke de jury had vastgesteld. Deze uit slag was C (A. Koper), B (J. F. Bekker), D (v. Dort's tuinaanleg), F (H. Copijn en Zn.), A (Carl van Empelen), E (Van Empelen en Van Dijk). Te Aalten is in een onbewaakt oogenblik het driejarig zoontje, eenigst kind van H. J. Fukkink, voorover in een waschketel gevallen en verdronken. De 23-jarige H. v. Veen, rijwielhersteller te Eeilen, is op den weg tusschen Assen en Bei- Ier in botsing gekomen met een auto. De mo torrijder was op slag dood. NIJMEGEN. Doctoraal examen in de Ger- maansche Taal en Letterkunde (Duitsch) mej. M. E. Ruland te Heerlen. Geslaagd voor M. O. paedagogiek mej. A. M. C. Nuy te Nijmegen. LEIDEN. Doctoraal examen rechten de heer F. Frerker. Doctoraal examen geneeskunde de heeren J. W. Fostrna en M. Westerkamp. Arts examen eerste gedeelte de heer A. Gerrits. Cand. ex. klassieke Letteren Mej.- H. C. Lou waars. Bevorderd tot doctor in de Geneeskunde op proefschrift „Bijdrage tot de anthroRologie van de bevolking der Schouten-eilanden" de heer H. C. Bos, officier van gezondheid le klasse Koninklijke Marine geb. te N. Lekkerland. In verband met het naderend PINKSTERFEEST, heeft de Directie der Fransche Wijn centrale (ET1ENNE FRèRES) voor de lezers van dit blad een „Elck wat Wils"-kist samen gesteld, waarvan de inhoud zijn weerga tot heden nog niet gevonden heeft, en die ge paard gaat met een zeldzame verrassing!! De Pinksterfeestkist 1935 bevat: 3 Hcele flesschen Margaux (Rouge) 3 Heele flesschen Haut Barsac (Blanc) 1 Heeie flesch Porto d'Origine (15 jaar oud) 1 Heele flesch Malaga Vieux Noir 1 Heele flesch Vermouth 1 Heele flesch Advocaat Francais De origineele prijs van bovenstaande kist is f 28.—, thans voor den exceptioneelcn prijs van Franco huis Inclusief alles! Als „clou" dezer Pinkster-aanbieding zal de Directie de,r Fransche Wijn-Centrale gratis en franco onzen lezers aanbieden: Onnoodig hieraan toe te voegen, dat deze voor Nederland kostbare propaganda door U ten zeerste zal worden gewaardeerd. Wij verwachten dan ook op dit exceptioneele aanbod een overstelpend aantal bestellin gen te ontvangen. Etienne Frères AMSTERDAM Li IDSCHESTRAAT 98 Postgiro No. 139815, Gem. giro F 942 of postwissel Wij verzoeken TJ beleefd, doch dringend, Uw orders zoo spoedig mogelijk in te zenden met het oog op de geleidelijke expeditie, tot uiterlijk 6 Juni a.s. DE ADMINISTRATIE Siotkoersen Mei 25 24 23 Allied Chemical 1491/3 149% 149»/, American Can Co. 126'/,, 126% 1268/, AmericanCar Foundry 146/g 15 14% American Smelting Ref. 451/3 46 46% American Tel. Tel. 120 119% 1198/, American Tobacco B. 871/s 87 87 V, American Waterworks 107/g 11 10% Anaconda Copper 171/4 174 177/g Ass. Gas Electr. Co. Atchison Topeka 41 4174 40% Baltimore 6f Ohio 107/g 11 107/g Bethlehem Stee] Co. 273/8 27% 277/2 Canadian Pacific 117/8 117/4 Case Treshing 5714 58)4 58% Chase National B. 21i/4 21)4 217/4 Chesapeake Ohio. 431/3 438/, 431/2 Chicago Milwaukee pref IV3 17/2 1 7,2 Chicago Rock IsL 1V8 17/8 IV4 Chrysler Motor 46% 47 48V, Cities Service 1% 13/g 1% Consol Gas of N.Y. 224 223/g 22 Continental Oil 22 223/g 23 7 Dawesleenlng 36 35)4 348/, 6i/a Youngleening 287/8 28 27% Deleware Hudson 29V 293/g 28% Dupont de Nemours lOH/g 1C0% IOOI/3 Eastman Kodak I4434 143)4 143% El. Bond Sh. Co. 7 73/g th General Electric 253/g 257/8 261/s Genera! Gas EL dL A General Motors 316/a 317/2 317/g Great Northern 1414 143/8 14 Hudson Motor 7Vg 7% 77/g Illinois Central ID/8 117/8 107/g International Harvester 423/4 43 44 International Nickel 283/, 287/g 291/s International Tel. Tel. 8% 8% 8% Kennecott Copper 20% 20?4 207/g Koninklijke Olie 41% 4134 42 Mc.Keesport Tin PL A. 1101/0 110 1117/3 Miss. Kansas Texas 3 37/* 2% Missouri Pacific IVy 1% IX Idem pref. 17/g l?/8 1% Montgomery Ward 26?4 267/g 277/, National Cash Reg. Coi 1434 15 157/4 National City Bank 204 201/3 20% National Dairy Prod.G-A. 15)4 15% 157/3 National Steel 50Vs 501/3 49% New York Central lba/8 16)4 163/g Nord American Co. 13SA 137/2 131/s Norfolk Western 173 1741/s 173% Novadel Pennsylvania 22 211/a 21 Proctor Gamble 49V3 49% 49% Publ. Serv. N. L. 30 291/a 291/a Radio Corp. of Ami 53/g 57/3 5% Sears Roebuck 29 39 393/4 Shell Union Oil 10% IOI/3 11% Socony Vacuum IS I0V2 153/8 Southern Pacific 167/g 16% 167/4 Southern Railway lOVs 107/8 10 Standard Brands 157/, 15 13%§ Standard Oil of N.-Jersey 437/g 493/g 49% Tidewater Ass. Oil 123/8 12 12 Union Pacific 96L/3 S 97 951/2 United Aircraft 12% 121/s 123/4 United Corp. A. 2% 2 2% United States Leather 77/g «7/8 87/1 United States Rubber 137/8 137/2 14 United States Steel Corp. 343/8 34% 341/8 Wabash gew. A. 17/8 17/8 17/4 Westinghouse Electric) 481/8 48% 49 Wooiworth Building S9'/8 60 6u% ex coupon bieden exdlv. ex claim I gedaan en laten. Dit zijn gedane siotkoersen, geen bied. koersen. (slot) LEIDEN. Geslaagd mej. A. H. van Muijlwijk en de heer H. E. Siedler. Geslaagd voor diploma C: J. Vrolijk te Sche- veningen en J. M. Thön te Vlissingen, en voor het theoretisch gedeelte van diploma C: H. P. Pieterse te Rotterdam en J. J. Tentoea te Den Haag. Het programma voor den Olympischen Dag op 30 Juni a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam wordt weer op dezelfde wijze sa mengesteld als in de voorafgaande jaren. Het zal dus weer bestaan uit nationale athletiek- en wielerwedstrijden, uit ruitersport en een voet balwedstrijd van een sterk Nederlandsch Bonds- elftal. De dressuurproef der ruiters, die het vo rige jaar zoo tijdroovend was, blijft ditmaal echter achterwege. De voetbalwedstrijd wordt gespeeld door een sterk Nederlandsch Bondselftal vermoedelijk te gen een Spaansche ploeg. Na de Olympische Spelen in 1928 heeft geen Spaansch elftal meer in Nederland gespeeld en waar de Spanjaar den onlangs in Keulën een verdiende overwin ning op het Duitsche elftal behaalden en fraai en sterk spel demonstreerden meende de com missie voor den Olympischen Dag, waarvan de heer K. J. J. Lotsy de voorzitter is, dat voor de afwisseling' een Spaansch elftal een bijzondere attractie zou vormen op dezen sportdag. 25 Mei 24 Mei Brussei 17.03 17J 0 Rome 8.22Vj 8.22L/2 Madrid 13.66 13.64 Bern 32.3b 32.32 Weenen 18 82 18.79 25 Mei 24.82Vj 24'?. Oslo A'dam 67.56 Londen 4.94' j Parijs 6.58Vs Berlijn 40.30 67.54 4.95s/* 6.58s/) 40.27 NEW-YORK. 25 25 Mei Jle' 25 Mei 24 Mei Suiker Juli 2.51-52 2.49-50 Jan. 2.49 Sept. 2.58-60 2.55-56 Mrt. Dec. 2.66-67 2.62-64 CtCuba 3.35 Suiker (nieuw contract) slot Juli 2.51-52 2.47-48 Dec. 2.43-44 Sept. 2 57-58 2.53-54 Jan. 2.44-45 Mei 2.62-j3 2.58-59 Mei 2.48-50 Rubber 2.46 3.35 2-39-40 2.40-41 2.44-16 Standaard Mei 12.72 Juli 12.81 Sept. 12.92: Oct. 13.00 Katoen Loco 12.40 11.97 12.44: 12.56 12.67 12.73 12.35 11.95 Dec. Jan. Mrt. 13.39: l3'1 Juni Juli 11.98-12C0 11.96 Aug. 11.94 n.S7 Sept. 11.89 11.78 Oct. 11.84-85 11.69 Nov. 11.87 1172 Tarwe Roode Winter loco Harde Winter loco Tin Loco 52.10 51.40 Koffie (Rio) Juli 5.29 Dec. 11.90-91 Jan. 11.93-95 Febr. n.94 Mrt. 11.95-96 April 11.97 Mei 12.00 11-/8 11.' 11.81 107Vs 50.8?^ Juni 51.75 (Santos) Sept. Dec. Mrt. Mei 5.42 5.53 5.62 5.68 5.22 5.34 5. 5 5.54 5.60 25 Mei 24 Mei Tarwe Mei Juli 8(3/8-V3 Sept. 883/g-% Dec. 903/s.% Mais Mei 823/g Juli 786/g Sept. 71'/g Dec. 62% Reuzel Loco 13.57% Mei 13.55 Juli 13.60 Sept. 13.70 Dec. 13.70 Juli 7.75 Sept. 7.86 Dec. 7.94 Mrt. 8.00-01 Mel 8.05-06 CHICAGO, 25 Mei Haver 88 Mei 383/g 88Vs-6/b JuU 346/s 89%-% Sept. 3a% 911/3-8/8 Dec. 35)4 Rogge 8434 Mei 5 0% 79%, Juh 51 72% Sept. 62)4 64V8 Dec. 551/* Duluth LünzaaJ^ 13.57)4 13.50 13.55 13.671/3 13.621/3 Mei 1.72 Juli 1.73 1.73V) Winnipeg gesloten. BINNENLANDSCHE HAVENS. Get1 KONINKL. NEDERL. STOOMB. Mlf- fll. BOSKOOP, thuisreis, 25 Mei te Liverpe FAUNA, 25 Mei van Genua naar Pj"el VENUS, 25 Mei van Bari te Catania. ROTTERD. LLOYD. KEDOE, thuisreis, 25 Mei te MarseiUe- KONINKL. HOLL. LLOYD. MONTFERLAND, thuisreis, 24 Mei va» DIVERSE SCHEPEN. 'j JONGE ANTHONY, 20 Mei van Torre Valencia. op BEYERLAND, 25 Mei van Rotterdam T"LINGE, 18 Mei van Koivisto te Kotka-^ 2* NAALDWIJK, Gdynia naar Londen, l Mei Elseneur. „„„re. PARKHAVEN, Rio Janeiro naar Havi 24 Mei Finisterre. 04 HENNIE. naar Immingham, pass. Southend. "N* Opgegeven door v. d. Graaf Co. (Afd. Handelsinformaties). Failliet verklaard: p„ 24 Mei: G. Jacobs, handelende onder „.v. -w. 1 ,,De Watergeus voorh. G. Jacobs". F' Weesperstraat 28. _t 3<lp B. Querido, Amsterdam, Nickerlestraf r£)s B. K, J. Wallinga, koopman. Am" Fred. Hendrikplantsoen 96 III. -j, S. Teitelbaum. koopman. Amsterct." der Amstellaan 35. Vernietigd de faillissementen van: G. ,v Amsterdam'; L. Arp, Bussum. de f Opgeheven wegens gebrek aan actiei ejd lissementen van: Fa. Brinks en Groen de firmanten A. J. G. Brinks en B. J g v. j/s veld, aannemers, Weerselo en Losser; 'Th',st: Rhoer, Rotterdam; B. de Groot, idem, yo0,efl Graaf, idem: P. Spijker, Terwolde £e®;,erdf%t: R. J. Rouwenhorst. Apeldoorn; L. W. ,,(i' J. Wierde Jr.. Sneek; J. Buurmans. .rt J. Wierae jr.. snees; j. nuunmui», ir. Toni Pesch," Venlo; P. J. Klaassen, frij-jcr N V. ,De Vlijt", Spekholzerheide gem. Michael Schillings, Eygelshoven. wwwwwvwwywvswwvwwws 68 „Ik moet naar het vliegveld. Maar geen woord er over, Angela. Het spijt me, dat ik je alleen moet laten." „Maar het is al zoo laat. Ik dacht, dat je vanavond vrij was." Dat hangt er van af. Nu moet ik weg. Zag het maar aan moeder, als zij komt. Jammer, cat ik je nu moet verlaten." Z(j kroop bevend in zijn armen. „O, denk je, dat het een Zepp is?" „Misschien," ontweek hij haar. „Maar ik ge loof niet, dat ik zoo bof." Een onbestemde vrees beving haar. Het was al laait, bijna acht uur, waarom moesten zij hem nu nog hebben? Wat was er gebeurd? Een gevoel van naderend onheil greep haar erger dan ooit aan. Zij hield Cymbeline vast, alsof zij hem niet wilde laten gaan. „O, Cym," zei zij. Hij maakte zich zachtjes los. „Ik moet weg. Nacht, Angela, mijn schat." Zij was alleen voor zij het goed wist. Ziin haastig vertrek deed haar angst toenemen. Zij ging terug naar haar stoel bij den haard en rilde ondanks de warmte. Zij leek een bloem, door de nachtvorst geraakt. Het scheen haar toe, dat Cymbeline haar alleen maar even ge schonken was om weer weggerukt te worden. Hij was weg, zij hoorde zijn motor knarsen langs den weg naar Fagdon. „Hij wordt zeker gedood. Ik heb hem nog niet eens kunnen zeggen, hoeveel ik van hem houd. Nu zelfs weet hü niet.... ik schaamde menu zal hij het nooit weten." Zij drong de tranen terug, tot haar oogen be gonnen te branden. Haar handen klemden zich om de gebeeldhouwde leuningen van den stoel. Zij hoorde niet, dat de deur open ging en Viola zachtjes de kamer in kwam. „Kijk, Angela," zei Viola verwonderd. Wat deed het meisje daar alleen? Waarom zag zij er zoo bleek en akelig uit? Waar was Cymbeline? Angela bewoog zich niet. Voor den eersten keer voelde Viola een soort ongeduld en was zij bijna boos. Dat was toch een beetje al te dwaas, daar maar te zitten en geen inlichtingen te willen geven. „Waar is Cymbeline?" Er klonk iets ongedul digs in haar stem. „Weg," zei Angela en keek haar met holle oogen aan. Dat eene woord uitte zij nog moeilijk. „Weg? Waarheen? Zeg toch eens wat. Angela." Zij kwam dichterbij en keek haar onderzoe kend aan. Hadden zij na hun lange scheiding gekibbeld? Als Angela Cymbeline weer ongeluk kig had gemaakt, zou zij het haar nooit ver geven. Haar jongen was vijftig Angela's waard. „Hijhijwerd opgebeld, van het vlieg veld. Hij ging meteenWe hadden geen tijd om afscheid te nemen." Zij beefde over al haar leden. Viola stond naast ..den stoel van Angela. „Wat is er, Angela? Ben je ziek?" „Neen. Alleen maar bang." „Bang? Waarvoor?" „Dat hij sterven zal. Misschien is hetwel een Zeppelin. En hij ging zoo gauw. Hij wist meer dan hij zeggen wou." „Ik wou, dat ik eerder terug gekomen was," zei Viola. „Ik ben in de cantine opgehouden er waren te weinig lui. Ik wou, dat ik hem nog gezien had, voor hü weg ging." Het smartte haar ook. Hij was weg zonder voor haar een boodschap achter te Jaten. Geen woord. Dit bleeke kind, dat daar zat, geheel in beslag genomen door haar eigen vrees, had al zün liefde en aandacht. „Maar ze hadden toch niets gezegd over Zepps, wel? Door de telefoon,bedoel ik," vroeg zü. „Dat zei hü niet. Hij had haast. Hü ging dadelük. Nu is hü er al. Elr is natuuriük iets geweest, dat zü hem noodig hadden." „Natuuriük." stemde Viola dof toe. De angst en onrust van Angela staken haar aan. Lang geleden had zij zich heilig voorge nomen, zich niet door haar zenuwen te later, overmeesteren, maar nu verbrokkelde dat voor nemen voor de open en onbedekte vrees van Angela. „Je moet je een beetje flink houden, Angela," zei zij. „Je moet jezelf moed inspreken. Cymbe line heeft zich aan zijn vaderland gegeven. Je moet hem waardig zün." „Ik heb geen moed meer," zei het meisje lusteloos. „Ik ben bang en ik houd van hem." Zij bekende het zonder schaamte, alsof terug houdendheid nu uitgesloten was. Als Viola haar aanzag voor een lafaard, kon haar dat niets meer schelen. „En denk je, dat ik niet van hem houd?" zei Viola. „O, ja. Maar u is alleen maar zijn moeder." Alleen maar zijn moeder. De woorden troffen Viola als een slag. Alleen maar de moeder van CymbelineWas dat een positie van den tweeden rang?Er lag waardigheid in haar stem, toen zü ze We: „Het is voor moeders ook niet altijd gemak- kelüker om dapper te zün." Angela was te veel met zichzelf bezig om te redetwisten. Zü leunde achterover en sloot de oogen. Zü wenschte, dat zü kon slapen tot Cym beline terug kwam. Als ze je een tand trokken, kreeg je wel narcose, waarom dan nu niet, met die zielepün, die veel erger was dan lichaams- lijóen. „Wil je niet liever naar je kamer gaan? We eten over een paar minuten. Wü zün maar met zün beidjes, mün man heeft laten weten, dat hü in de fabriek moet blüven. Ik heb van avond geen cantine." Viola sprak zachtjes, plotseling voelde zü medelüder» met het meisje. Haar kort ongeduld was weer verdwenen, zij kon dergelüke gevoe lens nooit lang koesteren. „Ik zou liever hier blüven. Ik kan niet eten. Ik ben koud." Zü rilde nog, haar kleine, smalle handjes hield zij stijf in eengestrengeld, alspf zü zich nog een beetje wilde beheerschen. „Je moet een klein beetje nemen. We kunnen hier wel eten. Een beetje warme soep zal je opknappen." Viola haalde een dikke reisdeken en legde die over de knieën van het meisje. Nu was zü een en al teederheid. Angela was ziek en had behoefte aan zorg en oppassing. En zij was toch het meisje, dat Cymbeline zoo lang en zoo on verstandig liefhad. En dat zij hem ook beminde, bewees wel die verschrikkelijke angst dien zij nu gevoelde. „Doet u maar geen moeite voor me," zei Angela. „Natuuriük doe ik dat," zei mevrouw Harri- m&n flink. Zü ging de kamer uit en kwam spoedig terug met een blad1. Het was iets voor haar om zelf voor Angela te zorgen, zoodat niémand anders haar ellende zag. Op het blad stonden een kom soep, wat geroosterd brood, een glas wü'n. Zü zette het op een tafeltje bü Angela neer. Het meisje duwde het korzelig weg. „Ik kan niet eten. Ik kan niet." Viola sopte met groot geduld wat brood in de soep en voerde haar met een lepel, alsof zü een baby was. „Cymbeline moet dat witte gezichtje niet zien, als hü terug komt," zei zü lief. Zij werd zelf rustiger, nu zü voor een ander zorgen kon. Het was voor haar altijd makke- lü'ker bezig te zün. dan stil te zitten. Toen de soep op was, stond Viola eT OP' get Angela een glas wün zou uitdrinken, haar goed doen, haar verwarmen. pF „Maar u heeft zelf nog niet gegeten- testeerde het meisje. g. „Dat hindert niet. Er is nog tijd f?cn ik ben toch maar alleen." gfCj' Zü pookte het vuur op en legde er e® d houtblok op. Dan wreef zü Angela's voe 0 U1 koud waren als üs. Zü had haar schoen® gedaan. 1 „Neen, neen, doet u het maar me Angela. Zü vond het naar van zichzelf, dat ^1 ondankbaar was, dat zü liever had, dat haar met rust liet. „K „Ik ben nu warm, dank u wel," ze1 ik zou mün schoenen wel weer aan, hebben. Zij hebben me misschien no Z\j beëindigde dien zin niet, maar s Viola aan, met wüd open schrikoogen. HOOFDSTUK XXXIV fit Vg.fl J0 Het was bijna half negen, toen het schot de nachtelijke stilte verscheurde eI*., vrouwen in plotselingen schrik deed °P- P'J Alle twee schenen te voelen, dat zij dafte wacht hadden en het waarschuwde h» ye- het sluipende gevaar zich nu openilük z° tconen. s 7.68-69 7.76 7.83 7.91 7.98 25^' 24 Mei 40V) 35V* 33'it) 35 V) SOs/s SOVi èZ'l» iè l/l ,ro®- IJMUIDEN. Aangekomen 25 Mei: Twee ders, m.s.„ Rotterdam. ooriis; »d. Vertrokken 25 Mei: Escaut, mts., *7?!tes&e s, tarte, s., Bremen; Embla, s.. Lubeck; 0{a. s., Newcastle; Phrontis, s„ Java; RiJnsl' G<J%, Leith; Pluto, s„ Hamburg; Douglas, Vechtstroom, s„ Huil; Hontestroom, s„ AMSTERDAM. Aangekomen 25 Mei broeders, m.s., Rotterdam', ledig, Sum» Kampman. VEREEN. NEDERL. SCHEEPV. MlJ- HOLLAND—O.-AZIË LIJN- ZUIDERKERK, thuisreis, 24 Mei van aiH" (Wordt ve; irvolS'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2