o4Mem dtoJi&cit TOILE SPORT VROOM DREESMANN tA Boeren in nood "SMdcua/i heblrtdj&nl GEEN SPRAKE VAN! IOOO METER EXPEDITIE ROSSENAAR DINSDAG 28 MEI 1935 In Mekka's Heiligdom De Coöperatie in Nederland LEDERWAREN DAMESMODES PARFUMERIE Dr. Germanus' ervaringen UIT DEN OMTREK BEVERWIJK BLOEMENDAAL HEEMSTEDE VELSEN VELSEN-DRIEHUIS VOGELENZANG IJMUIDEN ZAANDAM Teekens voor snelheidsvermindering ZANDVOORT Felle aanklacht van West-Friese boeren tegen regeerings- maatregelen STAAT VAN BESOMMINGEN RIJKSVISCHAFSLAG DAMESTASSEN, DAMESTASSEN, DAMESTASSEN. 500 DAMES SHAWLS, CORSAGES, VISITETASSEN, SUèDE CEINTUURS, BIES VOOR KRAGEN, EAU DE COLOGNE, BANDFLUWEEL, PARFUM, HUIDCRêME, 31 26 15 12 POLO BLOUSES, DAMES PULLOVERS, m ZUIVER NATUURZIJDE m mooie streep- en ruitdes- sins, voor blouses en sportjaponnen, 80 90 centimeter breed, p. Meter EXCEPTIONELE PRIJS MAGAZIJNEN TOT 10 UUR GEOPEND MORGENAVOND ZIJN ONZE EMAGAZ Beleefd aanbev, Th. ROSSENAAR De collectie damesschoenfn (Speciale correspondentie) BOEDAPEST, Mei 1935. Tot heden toe is het nog maar aan twee Europeanen gelukt, de heiligdommen der Mohammedanen te Mekka en Medina te betreden. Zorgvuldig worden deze plaatsen, waar de profeet geboren en gestorven is, tegen de verontreiniging door vreemdelingen behoed. Een voorwaarde tot het binnentreden in het mysterieuze verblijf van Mohammed's geest, is, dat men de leer van den profeet toegedaan zij of zich geheel in de tradities en gebruiken van den Islamietischen eeredienst heeft ingeleefd, zocdat men als een gelijkwaardige aan de be lijders van den Koran kan worden beschouwd. Zelfs in dit geval is het binnentreden een hachelijk experiment. De minste vergissing in het ritueel, het geringste ongepaste reflex-ge baar is voldoende om den indringer in levens gevaar te brengen. De eerste, die het er op waagde, was de Hon- gaarsche geleerde Ignac Goldzieher, een gron dig kenner der Oostersche talen en gebruiken, die zich bij de Mohammedanen buitengewoon bemind had weten te maken. Na hem slaagde thans de Hongaarsche oriëntalist, dr. Ger manus uit Boedapest, erin, de heiligdommen te betreden. De geleerde werd met groote statie ontvangen door den koning van Arabië. Ibin Saud. Teruggekeerd te Boedapest, was hij zoo welwillend, ons eenige oogenblikken te woord te staan en iets mede te deelen van zijn er varingen in het geheimzinnige pelgrimsoord. Dr. Germanus droeg nog de kleedlj, waarmede hij zich te Mekka getooid had, nJ. een tabaks- kleurigen barakan en een met goud versierden turban of tulband. Zijn baard, dien hij had laten groeien, werkte met dit zonderlinge, maar prachtige costuum mede om den Hongaar in hem onherkenbaar te maken. De man, die voor ons stond, leek op ende op een Oosterling. „Mag ik vragen, wat u bewoog, de reis naar Mekka te ondernemen?" zoo begonnen wij het onderhoud. „De voornaamste beweegreden" aldus de geleerde „was mijn belangstelling voor den invloed van onze Europeesche cultuuridealen op de ontwikkeling van den Oosterschen geest. In hoeverre, zoo vroeg ik mij af, weten de Arabieren, de Egyptenaren, de Syriërs, de Ira- kiërs (onder dezen naam willen de Perzen voortaan in de geschiedenis vermeld worden) zich de ideeën van het Westen toe te eigenen ais bestanddeelen eener zelfstandige, traditie rijke, maar eenigszins gestagneerde bescha ving? Het was dus mijn taak, de jongste evo lutie van den Islam ter plaatse te bestudeeren en daarbij kon ik uiteraard Mekka en Medina niet voorbijgaan! Weliswaar heb ik gecorres pondeerd met de meeste vooraanstaande Ara bische schrijvers en geleerden, zoodat ik geen grcote verrassingen meer verwachtte, doch ik wilde de ooggetuige worden van de dingen, cie mü reeds bekend waren door lectuur en studie. Ik wist, dat dit practische moeilijkheden zou opleveren, maar hiervoor is de wetenschap nimmer teruggeschrokken. Het is mij trouwens in dit opzicht niet slecht vergaan, tallooze fa ciliteiten werden mij spontaan door de hoffe lijke Oosterlingen verleend. Ik begon met mij te laten inschrijven als theologisch student aan de Mohammedaansche Universiteit van de Azhar-minaret te Caïro. Hier werd ik door den Groot-sheik aan een ernstig examen onderworpen. Toen mijn be voegdheid bleek te voldoen, mocht ik deel nemen aan de theologische debatten. Tezamen met Mohammedaansche studenten ondernam ik vervolgens van Cairo uit den tocht in de richting van de Roode Zee. Onderweg vond ik gelegenheid, de talen der woestijnvolkeren na der te bestudeeren en mij te oriënteeren om trent de maatschappelijke verhoudingen in hun betrekkelijk primitieve samenleving. Een groep pelgrims uit Lybië sloot zich bij ons reisgezelschap aan; wij staken allen teza men in een kleine schuit over, en landden te Dzsida. Hier worden alle Mekka-gangers ge- fceed in den „ihram", opdat geen enkel uiter lijk kenmerk den eenen mensch zou doen ver schillen van den anderen. Ik onderwierp mij uiteraard mede aan deze bepaling, maar dit behoedde mij toch niet geheel voor den tegen stand, waarop een Europeaan te rekenen heeft, wanneer hij zich zoekt aan te sluiten bij de Mekkapelgrims. De controle is uiterst streng. Vermoedelijk door mijn gelaatskleur tot arg waan gebracht, onderwierpen de officieren van het grens-garnizoen mij aan een streng ver hoor. Dr. Germanus in Arabischen kleederdracht „Izbik you Inglizi?" „Zijt gij een Engelsch- man?" werd mij in gebroken Engelsch-Ara bisch gevraagd. De argwaan bewijst wel, dat de zonen van het trotsche Albion bekend staan als onverschrokken, maar ietwat leugenachtige wereldreizigers, die zich uitgeven voor wat ze niet zijn. Wat wilt u echter? Ik was toch theologisch student aan de Aghar-Universiteit? Ik deed dus maar, alsof ik het mengtaaltje van den commandant niet verstond en antwoordde in het Arabisch, dat ik Abdul Karin was, zooals mijn paspoort in de beste orde bevestigde. Heelemaal geruststellend bleek dit niet. Ik werd nog onderworpen aan een ingewikkeld verhoor betreffende de ceremonieën van den Islam en toen ook dit in orde bleek, confis- keerde men voor alle zekerheid mijn fotogra fie-toestel. De pelgrimage naar Mekka is, ook voor den Arabier, vooral geen pleiziertocht. Volkomen uitgeput kwamen wij aan, en verrichtten den voorgeschreven rondgang rond de Khaba op de voorgeschreven wijze zeven maal; ik zoende den heiligen steen en onderwierp mij aan alle eischen van het ceremonieel, met het gevolg, dat ik doodop van vermoeienis in de armen van een muzelman viel. Nu was de eerste voorwaarde vervuld. Ik kon dus den „ihram" afleggen, mij wasschen en wat noodzakelijk was! mij van het on gedierte reinigen. Den volgenden dag trokken wij op kameelen naar den berg Arafat, waar wij de heilige verkondiging (een voorlezing uit den koran met homilie) aanhoorden, om dan af te dalen in het Mina-dal, en daar de offer- kameelen en schapen ter slachting op te dragen. Koning Ibin Saud ontving mij hier in audiën tie met talloozen, die hem kwamen gelukwen- schen wegens den mislukten aanslag der man nen van Yemen. Ik noemde hem mijn Arabi schen naam en verhaalde, dat ik theologisch o.uuent was te Azhar. „Welk is uw vaderland?" vroeg mij de vorst. „Ik kom uit het vaderland der Hongaren, o Heer der geloovigen, en ben aan het einde van mijn pelgrimstocht uit dit verafgelegen land; ik smeek om uwe bescherming en om uw steun, zoodat ik mij veilig hier kan op houden" antwoordde ik. Na eenige aarzeling riep de koning uit „Auta Dhaifi" „Gij zijt mijn gast." Hij stelde mij een slavin ter beschikking en beval, dat mijn foto toestel zou worden nagezonden. Verschillende malen bezocht hij mij en sprak met mij over Hongarije. Dank zij deze hooge bescherming kon ik alle kunstvoorwerpen, geschriften en ritueele vaten die in de heiligdommen aan wezig zijn rustig bestudeeren. Zoodoende ver kreeg ik gegevens, die nog onbekend zijn in Europa en die ik eerlang hoop te publiceeren. Te Medina bezocht ik het graf van den pro feet, maar op weg naar Nazda werd ik over vallen door hevige koortsen, die mij dwongen terug te keeren naar Mekka, waar ik opnieuw 'skonings gast was ent>eenige Europeaan wien dit ooit overkwam, voor de Khaba een redevoe ring mocht houden over de kenmerken van den Mohammedaanschen eeredienst. Met groote belangstelling volgden de toehoorders mijn uit eenzetting. Het interesseerde hen hevig, wat een buitenstaander over hen dacht en met elk blijk van belangstelling onzerzijds waren zij zéér ingenomen." Tot zoover het verslag van dr. Germanus, die uit de kennismaking met de practijk van het Mohammedaansche ritueel een grooten eer bied bewaart en die ook in zijn publicaties herhaaldelijk wees op den diepen levensernst, ten grondslag liggende aan de wereldbeschou wing der Islamieten. Voor de Europeesche cul tuur zijn ze niet meer zoo gesloten als voor heen. Er zullen echter nog jaren over heen gaan, voordat de Mohammedanen hun argwaan jegens het christendom, die allengs in ver achting ontaardde, geheel hebben afgelegd. De eerste „doppertjes" Vanuit Noorddorp zijn Maandag aan de Centrale Veiling de eer ste natuurdoperwten aangevoerd. Burgerlijke Stand Geboren: A. G G. M. Bersee-Dreissen, z. Ondertrouwd: R. Verdegaal en J. C. War merdam H. Eeltink en H. P. L. ten Oort N. J. Meijer en C. Beider. Getrouwd: M. C. C. Jansen en A. J. Th. M. Blans. Overleden: K. Andeweg 71 j., echtgen. van P. Verhoeven T. Nunnink 85 j„ wed. van L. Zedel. Wedstrijd tuinversiering De wedstrijd in tuinversiering met bloeiende bolgewassen, welke tijdens de Flora 1935 in onze gemeente gehouden werd, is een groot succes geworden. De jury, gevormd door de heeren G Bleeker, Santpoort; H. Boegschoten, Aerdenhout; A. Sabelis, Heemstede, leden en C. Peijde, secre taris, heeft geen gemakkelijke taak gehad. De tuinen zijn naar de grootte ingedeeld in A, B, C en D-klasse. De jury heeft in verband met het aantal deelnemers toegekend voor klasse A vijf, klasse B zes, klasse C vijf en klasse D (met verreweg de meeste deelnemers) acht prijzen. Het hoogst bereikbare aantal pun ten was door de jury bepaald op 40. De volledige uitslag luidt aldus: Klasse A: 1 Mevr. Peereboom-Buys, Adr. Pauwlaan 12, 37% punt, hovenier P. J. v- Dort; 2 G. Onstein, Pieter Aertzlaan, 36 punten, hovenier C. R. van Empelen; 3 G. Sikkema, Oudemanslaan 1, 35 punten, hovenier idem; 4 mevr Lefebvre Kaars-Sypestein, v. Merlenlaan 31, 32 punt, hovenier idem; 5 A. L. Yland, v. Merlenlaan 28, 30 punt, hovenier idem. Klasse B: 1 M. de Bruyn, Heemst. Dreef 101, 40 punten; 2 H. C. v. d. Pols, Heemst. Dreef 71, 38punt; 3 mej. Dolleman, v. d. Spisgei- laan 1 36'/% punt; 4 P. W. A. Josso, Heerer,- weg 209, 36 punten; 5 mevr. Alofs, Heemst. Dreef 58, 36 punten; 6 P. J. de Gruyter, Kerk- laan 115 35% punt. (Van al dezen was de heer C. R. v. Empelen hovenier). Klasse C: 1 C. v. d. Leek, Heemst. Dreef 92, 36 punten, hovenier C- R. van Empelen; 2 mevr. Dolleman, Jeroen Boschlaan 15, 36 punten, hovenier idem; 3 H. J. Dirksen, Heemst. Dreef 113, 29 punten, hovenier idem; 4 J. H. Günther Mohr, Heemst. Dreef 106, 29 punten, hovenier idem; 5 W- Olivier, Heemst. Dreef 90, 28 pun ten, hovenier P. J. van Dort. Klasse D: 1 Joh. Slaap, Heeren weg 68, 39 punten, hovenier C. R. v. Empelen; 2 L. Th. Dobbe, Binnenweg 85, 37 punten, hovenier idem; 3 dames Ypma, Heemst. Dreef 36, 35 punten, hovenier idem; 4 Bouma-Westerbaan, Heemst. Dreef 38, 33 punten, hovenier idem; 5 P. G. J. v. d- Est, Herfstlaan 16, 31 punten, hovenier P. J. v. Dort; 6 mevr. Joosten, Havenstraat, 30 punten, hovenier C. R. v. Empelen; 7 W. M. Rooyers, Heemst. Dreef 39, 29 punten, hove nier H. M. Ruysenaars Czn.; 8 N. J. Horn, Heerenweg 29, 28% punt, hovenier J. A. de Vries. Aan den heer M. de Bruyn is de eerste prijs ,,met lof der jury" toegekend. Bij gelijk aan tal punten heeft de jury door loting de volg orde aangewezen. Een advertentie behoeft geen „kapitalen" te kosten. Plaats maar eens een Omroeper 1 Rubri ceering en gelijkvormige zetwijze. Billijk han- delstarief. De werkloosheid Aan het eind der vorige week waren bij de gemeentelijke arbeidsbeurs al hier ingeschreven 2361 werkloozen, waarvan 63 beneden 18 jaar. Over de verschillende beroepen waren ze als volgt verdeeld: Bouwvakarbeiders: 375, metaalbewerkers 295 boven en 10 beneden 18 jaar, kantoorpersoneel: 39 boven en 6 beneden 18 jaar; huishoudelijke beroepen: resp. 24 en 10; houtbewerkers; 38; landarbeiders: 29; visscherijpersoneel: 523; los- en fabrieksarbeiders: resp. 679 en 32; van de overige beroepen resp. 296 en 5. Aanvragen kwa men niet binnen. R. K. Harmonie. De R. K. Harmonie „Soli Dec Gloria" hield haar jaarvergadering in ,,'t Huis te Velsen". Het jaarverslag van den secretaris Th. v. Geldorp memoreerde o. a. de medewerking aan kerkelijke feesten en Koninginnedag. Het leden tal breidde zich uit. De buitenconcerten hadden plaats onder ongunstige weersomstandigheden er trokken weinig bezoek. Een poging, gedaan om het zilveren jubileum met een concours te herdenken, is mislukt. De penningmeester de heer L. Molenaar toonde een sluitende reke ning, al moest hiervoor ook het batig saldo van verleden jaar aan meehelpen. Beide functiona rissen werden bij de bestuursverkiezing her kozen. Besloten werd deel te nemen aan het festival van de harmonie „Concordia" Velsen. Landlooper aangehouden De politie heeft alhier aangehouden zekeren J. W. O., terzake landlooperij, bedelarij en als staande gesigna leerd in het Algemeen Politieblad. Hfj is geleid voor den Officier van Justitie te Haarlem. Vischstrooper betrapt Zaterdagavond is zekere W. v. d. B. uit Noordwijkerhout door de politie alhier aangehouden wegens het vervoe ren van visch en eenig vischtuig in onmiddel lijke nabijheid van vischwater, zonder dat hij voorzien was van een vischacte of schriftelijke vergunning van den eigenaar van het visch water. Het vischtuig en de visch werden in be slag genomen. Tegen v. d. B. is proces-verbaal opgemaakt. Havennieuws De Fransche Stoomtrawler, gemerkt D. J. 247, is met machineschade bin nengekomen en ligt thans in reparatie bij de Mij. „Hera" alhier. De Zweedsche motorkotter „Magni" bracht alhier voor de firma Jonge- jans 800 kisten makreel van 20 kg. De Noorsche motorboot „Skager", die alhier 600.000 kg. natuurijs heeft gelost, is weer naar Noorwegen vertrokken. Verfwerk visschershaven Het uitvoeren van het verfwerk aan de gebouwen van het Staatsvisschershavenbedrijf is opgedragen aan den op een na laagsten inschrijver, den heer A. A. de Pauw alhier voor #15970. Rijwieldiefstal Aan de school aan de Sta tionsstraat zijn niet minder dan één rijwiel en zeven rijwielplaatjes ontvreemd. Tusschen rails bekneld Bij den overweg van de oude spoorlijn, waar de rails ten be hoeve van de artillerie-inrichtingen intact zijn gebleven, geraakte Zondag weder een wielrijder bekneld. Hij kwam daardoor te vallen, tenge volge waarvan hij zoodanig verwond werd, dat hij in het ziekenhuis moest worden opgeno men. Hongerstaking Aan boord van een in de haven liggende Engelsche rijstboot weigerden Zondag een viertal Chineesche schepelingen 't eten te gebruiken, dat hun door den scheeps kok werd voorgezet. Zij meenden, dat dit geen menschelijk voedsel was. Gevolg van deze weigering was een vecht partij, waarna de schepelingen van boord gin gen om zich bü de politie te beklagen. Deze kon niet anders doen dan bemiddelend optreden. Burgerlijke Stand. Geboren: Andries Petrus, z. van P. J. van Hoften en A. Thesing; Klaas, z. van J. Dik en B. Holkamp; Comelis Martinus, z. van H. T. Scheffer en J. E. v. d. Huijsen; Adriana Elisabeth, d. van W. Doets en J. Loon; Jacob Verkeer, dat den agent van voren nadert, moet snel heid verminderen, heid verminderen. Verkeer, dat den agent van achteren nadert, moet snel- Hendrik, z. van M. Ketema an A. v. d. Stadt; Charlotte Isabella Francina, d. van J. F. van Bergem en W. C. de Jeu; Simon, z. van S. Schaap en A. Smit; Cornelia, d. van J. Out en E. Waal; Maria, d. van D. E. Bijleveld en P. Smelser; Pieter Albert, z. van P. A. Henkes en C. A. Polak; Elia Andrea Maria, d. van W. M. Ausems en M. L. M. Stokvis; Nicolaas Adrianus Maria, z.v. B. N. Conijn en C. J. Smit; Johanna d. van G. T. Weijnen en G. Mandjes; Nico Jan, z. van D. J. Kok en D. A. van 't Veer. Ondertrouwd J. W. Ditmars en J. Duijvis; C. ter Velde en T. Dekker; J. H. Duurhout en H. Swart; J. B. Daemen en M. Doeven; H. J. Zijlemaker en J. Timmerman; D. A. J. Kroon en A. M. Bun ders; A. van den Dongen en E. K. Roepert; H. Hooft en K. Sijbrands; H. Jonkhart en G. Plooijer; S. Jansen en H. Hartgers; P. Stolp en G. Roubos; W. J. Jonker en G. Woldhuis. Gehuwd: M. Nannolo met M. Mandjes; N. Glandorff met H. M. Tjerks; A. P. Bark met M. Hartog; E. Bakker met T. van Prooijen; J. de Kloe met A. van Leeuwen. Overleden: Neeltje Duijvis, oud 62 j., geh. met C. Stolp; Adrianus Franciscus de Krijger, oud 53 j., geh. met J. de Boer; Comelis Stroö, oud 77 j„ geh. met N. de Boer; Jan Schoen, oud 77 j., weduwnaar van G. Zwart; Jan Vro lijk, oud 30 j„ ongeh.; Klaas Haan, oud 59 j., weduwnaar van G. van Nek; Arhje IJff, Oud 30 j., geh. met J. B. Prinsze; Dirk Bakker, oud 52 j., geh. met G. de Jager; Rudolf Venekamp, oud 57 j., geh. met A. de Vries. Schorsing geëindigd Van de drie voor onbe- paalden tijd geschorste werkloozen in de werk verschaffing te Zandvoort, hébben er twee be richt ontvangen, dat voor hen de schorsing is opgeheven. Stand werkloosheid De daling van het aan tal werkloozen neemt gelukkig iets toe, zoodat sinds de laatste opgave het aantal van 389 ver minderde met 58 en dus thans 314 bedraagt, verdeeld over de volgende groepen: Gezins hoofden 285, kostwinners 12, kostgangers 6 en inwonende gezinsleden 38. De Kring Hoom van den Boerenvakbond va^ den L.T.B. hield dezer dagen een buitenge*0^ alg. vergadering, waarbij de heer Jos SjerP® Hem de moeilijkheden in het veehoudersbe besprak. Komt er niet spoedig hulp. dan iTr mo?c duizenden boeren reddeloos verloren. van regeeringszijde voor vier jaar een ve van- executies komen. De handelspolitiek zich richten naar de binnenlandsche markt. vraag wordt gesteld in verband met d® garir.ekwestie, wie ten onder moet gasn Unilever of de 200.000 boeren. De huidige steU^j regeling heeft niet de redding gebracht van werd verwacht. Er moet gewerkt wo in de richting als de bedoeling der crisiszuiv wet is, een melkprijs te doen uitkeeren. °v'er eenkomstig met de noodzakelijke produc kosten. Vervolgens werd het optreden der controle gelaakt, wier optreden dikwijls ontactisch Uit de vergadering werd het idee geopperd ni het hoofdbestuur op korten termijn een verga dering te beleggen, over maatregelen, die ver betering in den toestand van het boerenbedr kunnen bewerkstelligen. van de Dinsdag aan den rijksvischafslag aange komen stoomtrawlers: RO 46 Claesje 430 man den f 2040.Amsterdam 580 manden f 2300. Henriëtte Jacoba 335 manden f 1750.Chris tine 520 manden f 2200.Geziena Catharina 140 manden f 1140.Ancor 115 manden f 950. Protinus 395 manden f 1450.Azimuth 260 manden f 1240.Loggers: IJm. 204 f 300. Sch. 250 f 480.—, Sch. 247 f 480.—, KW 56 f 820,- KW 144 f 500.—, KW 48 f 340.—, KW 31 550.—, KW 78 f 950.—. IJMUIDEN, 28 Mei 1935 Rijksvischafslag Tarbot per kg. 0.40 tot 0.32, griet per 50 kg. 25.tot 8.tong per kg. 0.40 tot 0.30, groote schol per 50 kg. 22.tot 20.middel schol per 50 kg. 21.— tot 16.—, zetschol per 50 kg. 17.tot 14.kleine schol per 50 kg. 15.tot 2.30, schar per 50 kg. 6.— tot 2.30, tongschar per 50 kg. 25.— tot 14.—, vleet per stuk 0.90 tot 0.56, pieterman en poon per 50 kg. 4.70 tot 2.50, middel schelvisch per 50 kg. 12.50, kl. mid del schelvisch per 50 kg. 13.tot 6.50, kleinè schelvisch per 50 kg. 9.tot 2.30, kabeljauw per 125 kg. 15.tot 10.gullen per 50 kg. 9. tot 2.30, leng per stuk f 8.50 tot 3.60, heilbot per kg. 1.10 tot 0.55, wijting per 50 kg. 4.50 tot 3.10, koolvisch per stuk 0.18 tot 0.10, makreel per 50 kg. 9.tot 1.70. De vierde aflevering van het Maandschr van het Centraal Bureau voor de Statistiek vas o.a. gegevens met betrekking tot de coop® ratieve vereenigingen in ons land. <ej Uit opgaven van de Kamers van Koophan en Fabrieken heeft het Bureau nagegaan, h1* veel coöperatieve vereenigingen op 1 <JaDUfiI1. j.i. in het Handelsregister waren ingeschrev Het Maandschrift deelt mede, dat dit aaI\g„ 3223 bedroeg. Al deze vereenigingen zijn peraties in den zin van de Wet op de Coöpe* tieve Vereenigingen. Buiten beschouwing j® gelaten de vooral in den landbouw tajLr vereenigingen, welke niet aan de eischen o genoemde wet voldoen; economisch is er ech vaak geen verschil in werkwijze tusschën de vereenigingen en de coöperaties. Vergeleken met verleden jaar blijkt er welrJ0 verandering te zijn gekomen in de aantal) der in het Handelsregister voorkomende c0v peraties. De coöperaties in den landbouw vo men in ons land verreweg de grootste Sroep (69 pCt.). Vergeleken met 1925 Is het totaal aantal coó- peraties toegenomen met 6 pet., hoofdzaken) ook weer in den landbouw. Van de 3223 ingeschreven coöperaties voe den 775 in haar naam de letters G.A., hetS®® beduidt, dat de statuten eene van de wetteli)"^ voorschriften afwijkende regeling der aanspr®* kelijkheid bevatten, 787 de letters W.A. <gee^_, van de wettelijke voorschriften afwijkende geling) en 345 de letters U.A. (aansprakelijk heid bij de statuten uitgesloten). De overig 1316 coöperaties voerden een naam zonder ee dergelijke aanduiding. Dit komt, doordat de ®P 15 Juni 1925 (datum van inwerkingtreding d® Wet op de coöperatieve vereenigingen) ree, bestaande coöperaties, zoolang statutenwi)z'SlP' dienaangaande niet heeft plaats gehad, bfl® statutairen naam kunnen voeren zonder M" voeging van de bedoelde letters. Bord met r o o d e n rand, rood kruis en blauw veld Waar zoo bord staat» mag gee" enkel voer* tuig stoppo* met treksluiting, imit. leder, diverse kleuren 78 met treksluiting, prima leder, diverse modellen 2.90 - fijn leder, in zwart, bruin, beige brede, lange en vierkante modellen, prima kwaliteit Georgette in moderne genres, exceptioneel 89 - PIQUé KRAGEN, bobbed of punthalsmodel, pracht kwaliteit 49 - en marine, zeer moderne mca 3.90 - in grote verscheiden heid uitvoering aardige modellen knip, vanaf pracht sortering, moderne kleuren in crêpe of matzijde Liter, de beste kwali teit diverse breedten, moderne kleu ren. breedte 12-9-5-3-1% Suzon, mooie fijne parfums VAPORISATEURS, nieuw model, met kwast TANDPASTA Velona, fijne kwaliteit, grote tube prima fabrikaat, per grote doos flacon, per El voor jongens en meisjes, In diverse kleuren, alle maten 38 grote verscheidenheid van mo- m dellen en kleuren, vanaf 49 - ri''- C -V.. -y S.i. DAGELÏJKSCHE SNEL-VRACHTDIENST Rechtstreeks HAARLEM PURMEREND HOORN Via Buiksl. - Landsm. en Ilp-Purmerland - Kwadijk - Middelie en Oosthuizen - Assendelft - Krommenie - Zaanstreek - Jisp - Wormer VERTREK: HAARLEM—HOORN 1 uur 's middags VERTREK: HAARLEM—via ZAANSTREEK 3 u. 's midd. HAARLEM—PURMEREND 2 X daags BESTELLINGEN: BEGIJNHOF 29 zwart - TEL. 11570 iTWVf. Wij brengen eer» nieuwe collectie smaakvolle mo dellen van betere kwaliteit jn het bereik van iedere beurs. grote ZOMER- MODE ,opea schoenen In gekleurd en wit linnen geweldige Onze prima SANDALEN met crêpe. Buitengewone RECLAME AANBIEDING 20-21 ct. 23 24-23 75 SPORT l INNEN in diverse modellen 59 29 33 34 37 38-42 t.SO •Se. 23-34 LINNEN S SCHOENEN voo» sport en strand 35 46 DAMES OPANKEN een zeer grote verscheidenheid in modellen en fcleuren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 10