Het crisisbeleid der Regeering New-Yorkscke Bears BOERENLEENBANK VERGADERT Sport en spel DINSDAG 28 MEI 1935 De vaste lasten ondraaglijk Nederlandsche artsen bij den H. Vader Rede van het Tweede Kamerlid A. N. Fleskens voor de boeren De toestand in den landbouiv De taak der overheid De vaste lasten Devaluatie Tuinbouw en veeteelt SNELVERKEER AMSTER DAMGRONINGEN Nieuwe betonweg op Wieringen geopend MEISJE DOODGEREDEN J. Jordaan overleden Nachtelijke veerdient bij Tiel Hij prijst hun bestrijding van de sterilisatie op het intern, congres PAARDENSPORT HET CONCOURS-HIPPIQUE TE AMSTERDAM Reeds 75 paarden uit 't buitenland ingeschreven SCHERMEN INTERN. SCHERMTOURNOOI TE BRUSSEL De Nederlandsche equipes WATERPOLO D.J.K. eerste klasser? ATHLETIEK Nationale wedstrijden D.H.C. SCHAATSEN SONJA HENIE IN HET NAUW Amateursbepalingen overtreden? Geen audiëntie Apothekers-assistentsexamen Machinisten-examen Toelatingsexamen Hoogere Krijgsschool Esperanto-examens Academische examens MARKTNIEUWS AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 27 Mei Bij verdeelde stemming kon- den slechts enkele fondsen in koers verbeteren, tegen het slot volgde een herstel WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT Dec, 2.70-71 2.66-67 CtCuba 3.35 3.35 STOOMVAART LI FAILLISSEMEf Maandag is te Eindhoven de vergadering ge houden van de aandeelhouders der N.V. Boe- renhypotheekbank. Mr. P. W. M. H. Truyen opende de vergade ring met de mededeeling, dat het voor hem een verheugend feit is, dat het jaarverslag der Hy potheekbank bevredigend is, niettegenstaande den zeer slechten gang van zaken in den land en tuinbouw. In het afgeloopen jaar moest zes maal tot executie worden overgegaan. De ach terstallige rente bedroeg niet meer dan 5% pet. van het geheel. De winst was zeer matig. De rente voor nieuwe hypotheken werd bepaald op VA pet. Van de bestaande hypotheken kon niet zonder meer worden verlaagd, daar de bank geen eigen geld uitleent, doch dat van pand briefhouders, aan wien een vaste rente is ge garandeerd. Het is de leiding der bank mogen gelukken alle hypotheken te verlagen tot pet. De bedoeling is alle rente terug te brengen tot 4pet., doch hierover moet men zich geen al te groote illusies maken. Spr. herdenkt hier na het overlijden van Mr. Dubois, aan wiens nagedachtenis spr. dank en hulde bracht. Onmiddellijk hierop werd de vergadering der Coöp. Centrale Boerenleenbank geopend. De voorzitter, de heer Aquarius, herdacht in zijn openingswoord eveneens den overleden di recteur Mr. V. Dubois. Hij sprak een speciaal woord van welkom tot den vertegenwoordiger van den directeur-generaal van den landbouw, Mr. Wintermans, en tot de afgevaardigden der verschillende bonden. Bij de behandeling der winst- en verliesreke ning hield de heer Fleskens een rede, waarin hij ook het crisisbeleid der regeering ter sprake Jsracht. Spr. begon met een herdenking van Mr. V. Dubois, den overleden directeur der bank, en van den heer A. C. v. d. Ven, burgemeester van Son. Spr. gaf vervolgens eenige beschouwingen van algemeenen aard. Als regel wordt zij het dan in sommige kringen nog niet van harte gelukkig erkend, dat een oplossing van het agrarische probleem in ons vaderland voorloopig slechts mogelijk is door het prijsverloop der bodemproducten aan den vrijen invloed der z.g. economische wereld krachten te onttrekken. In eenvoudige woorden uitgedrukt kan dus worden gezegd, dat wij ermede rekening heb ben te houden, dat gedurende meerdere jaren onze binnenlandsche markt afgesloten blijft van de wereldmarkt, terwijl de afsluitsluizen die de communicatie met de wereldmarkt on derhouden door de overheid slechts worden ge opend indien en voor zoover de binnenlandsche economische toestand het wenschelijk maakt Evenwel zullen wij bij onze pogingen om ons nationale productie-apparaat in stand te hou den er tegen moeten waken, dat de problemen niet te eng en niet te technisch worden bezien. Niet te eng en niet te technisch, opdat niet de producent worde beroofd van zijn initiatief en opdat de zelfstandige kleine ondernemer niat worde gedegradeerd tot een werktuig in de handen van een niets ontziende crisisbureau cratie. Het naaste doel van onze agrarische politiek moet zijn zooveel mogelijk te bereiken, dat wij den land- en tuinbouwenden stand als stand en als vrije groep in onze nationale eenheid blijven behouden. Waar het eenigszins mogelijk is, onthoude de overheid zioh van gedetailleerd ingrijpen in het binnenlandsche ruilverkeer of zoo men wil in de binnenlandsche prijsvorming, want een zekere mate van vrije prijsvorming en vrije productiebepaling is voorwaarde voor de in standhouding van het besef van eigen econo mische verantwoordelijkheid voor onze boeren en tuinders. Ingrijpen aan de grens door invoer rechten verdient, waar eenigszins mogelijk, on der de gegeven omstandigheden enkel reeds de voorkeur, omdat het een vergaand gedetailleerd ingrijpen in de binnenlandsche prijsvorming overbodig maakt. Van het moment, dat de re geering zich volop durft te realiseeren, dat wij gedurende wellicht jaren gedwongen zullen zijn een zuiver nationaal georiënteerde autarkische welvaartspolitiek te voeren, zie ik niet in, dat een verdere verhooging van invoerrechten bijv. op granen ongewenscht is. Op den duur is met name voor de kleine boerenbedrijven een an dere wijze van ordening dan via de prijsvorming onuitvoerbaar. De overheid zal in ieder geval, zooveel moge lijk hebben contact te houden met de organi saties, die uit het rechtmatige vrijwillige samen gaan op sociaal-economisch gebied van de boe ren en tuinders zijn geboren, van deze organi saties, die ouder zijn dan die semi-officieele erisisorganen met beperkte doelstelling. Deze landbouworganisaties, boeren- en tuin dersbonden, of hoe men dezelve ook nader wenscht aan te duiden, zijn niet alleen vanwege hun historische verdiensten de aangewezen or ganen, om door de overheid te worden benut, doch zij bieden voor de overheid ook het middel om de niet te verwaarloozen psychologische weerstanden, die zij by de doorvoering der crisismaatregelen op het platteland ontmoet te overwinnen. Spr. weet wel, dat hetgeen hy hier over het „hoe" der overheidsinmenging zegt, in Den Haag in zyn algemeenheid niet wordt ontkend, ja zelfs aanvaard wordt; doch hij meent niet te mogen nalaten, van deze plaats als zyn mee ning te uiten, dat het niet voldoende is voor den vorm of zoo men wil officieel met een en ander rekening te houden, maar dat ook in de praktijk in alle onderdeelen en personeelforma- ties van boven tot onder en over geheel de hjn de gesteldheid van de plattelandsbevolking, ook gewesteiyk in meerdere mate, dan tot op heden by de uitvoering der crisismaatregelen dient te worden in acht genomen. Ook is het ver keerd, in de lagere organen een crisisbureau cratie in het leven te roepen, die in hare per- soneele samenstelling soms eerder tegen de eigen organisaties der boeren is geporteerd dan met den wil tot waardeerende samenwerking daar mede bezield is. Sot. wil hiermede zeggen, dat ten aanzien van de onderwerpelijke materie het gevoerde beleid hem niet kan bevredigen. Moge onze minister van Economische Zaken vooral sterk toezien by de keuze van zyn ver trouwensmannen, teneinde verzekerd te zijn, dat zy by den land- en tuinbouw ook vertrou wen hebben; niet alleen by het grootbedrijf, doch ook by de kleine boeren. Hoe staat het met de vermindering der vaste lasten, die op onzen land- en tuinbouw druk ken en met den dag ondraaglyker worden? In den laatsten tyd heeft men herhaaldeiyk kun nen lezen, dat de indiening van een eerste ont werp van wet betreffende de vaste lasten zeer binnenkort zou zijn te verwachten. In elk geval staat dit vast, dat de regeering ten aanzien van deze materie veel te lang heeft gewacht en dat zy zeker het juiste moment heeft laten voorbygaan by de indiening van het groote be- zuinigingsontwerp, dat vóór ruim drie weken by de Tweede Kamer is ingekomen. De boeren en tuinders verwachten, dat de overheid een zoodanig niveau van productie- omvang en productie-opbrengst zal trachten te behouden, dat een normaal bedrijf in staat wordt gesteld, de verplichtingen voortvloeiende uit een niet te abnormalen schuldenlast in een redelyk tempo en in redelyken omvang na te komen. Slechts daar, waar schuldeischers onredelijk zyn in hun eischen en een te hooge rente vor deren of eischen van aflossing stellen zonder daartoe gedwongen te zijn door eigen noodzake- lykheid, m.a.w. waar het crediteurenbelang niet in redelijke verhouding staat tot het debiteu- renbelang en dus onredelijke executies dreigen, dient de overheid bemiddelend tusschenbeide te komen. Ook op het gebied van het schuldenvraagstuk en in ruimeren zin van de vaste lasten, moet naar spr.'s meening de stelregel gelden, dat de overheid zich niet in een gedetailleerd ingrijpen in privaatrechtelyke en credietverhoudingen dient te begeven. Wenscht de regeering op een dergeiyke wyze schuldregelend te gaan optreden, zoo kan zy beter tot een algemeenen monetai- ren maatregel overgaan, dan het credietverkeer door detailvoorschriften te ondermijnen en on- mogelyk te maken. Spr. betreurt het zeer dat de drie Centrale Landbouworganisaties onderling over het pro bleem van den kleinen boer zoo sterk van mee ning blyken te verschillen en kan niet nalaten er hier nog eens op te wijzen, dat het door den Katholieken Nederlandschen Boeren- en Tuin- dersbond in deze ingenomen standpunt het eenig juiste is, waar deze Centrale Organisatie zich op het onlangs te 's-Bosch gehouden congres uitdrukkelijk voor extra hulpverleening aan de kleine boeren heeft uitgesproken. Spr. kan niet nalaten hier ook een speciaal woord over onzen tuinbouw en veeteelt te zeg gen, daar nu juist de onderhandelingen met Duitschland over den transfer van de rente op kapitaalvorderingen weer zyn begonnen. Spr. hoopt van harte, dat voor den gedupeerden Nederlandschen belegger een zoo gunstig moge- ïyk resultaat moge worden bereikt, doch dit neemt niet weg, dat hy meent voorop te moe ten steHen. dat het billijk en noodzakelyk is, dat onze clearingverhouding met Duitschland allereerst wordt benut om een belangrijk groo- ter kwantum tuinbouw- en zuivelproducten naar dit land te exporteeren, dan blykens de voor loopig toegewezen contingenten te verwachten is. Indien niet een belangrijk grooter betalings contingent aan den Nederlandschen export van veehoudery- en tuinbouwproducten wordt toege wezen, dan zal de economische ineenstorting van onze weide- en tuinbouwgebieden niet meer vev af zijn. Minister Steenberghe verklaarde on langs in de Kamer, dat hij van meening is „dat op een bepaald oogenbllk de vorderingen uit de producten, die tenslotte de activiteit in ons land aan den gang moeten houden, gaan vóór de rente-vorderingenSpr. gelooft, dat dit bepaald oogenblik thans gekomen is. Wat het zwaarst is, moet ook het zwaarst wegen, hoe hard het voor velen ook moge zyn. Ten aanzien van de melkveehoudery merkt spr. nog op, dat de moeilijkheden in dit bedrijf thans wel ten top zyn gestegen. Het staat er met onze veebedrijven wanhopig voor en de tot nog toe genomen maatregelen blijken onvol doende te zyn. De regeering moge bedenken, dat het zoo niet langer gaat en dat het een harer eerste plichten is om onmiddellyk op breedere basis in te grijpen, teneinde te voorkomen dat er ongelukken gebeuren, die zullen blyken niet meer te herstellen te zijn. Maandagavond omstreeks zeven uur is het laatste gedeelte van den snelverkeersweg Am sterdamGroningen, nl. de nieuwe betonweg tusschen Den Oever en Hippolytushoef, voor 't verkeer geopend. Verschillende autoriteiten waren by deze ope ning aanwezig, en de bewoners van Wieringen gaven van him belangstelling blyk door in groo- ten getale de plechtigheid by te wonen. De eerste auto, die het nieuwe gedeelte bereed, was en wagen uit Zuid-Holland. Den inzittenden werden bloemen aangeboden. Het vijfjarig meisje M. de R., wonende 2de Schalkburgerstraat te Den Haag, is in die straat onder een wagen van lijn. 13 geraakt en was onmiddellyk dood. Op 61-jarigen leeftijd is te Parys overleden de aldaar sinds 1895 gevestigde Nederlandsche bankier J. Jordaan, lid van de Ned. Kamer van Koophandel. By wyze van proef heeft de gemeenteraad van Tiel besloten voor 3 maanden, ingaande 1 Juni a.s., tot invoering van den nachtdienst voor het veer TielWamel. Indien deze proef een bevredigend resultaat oplevert, zal overwogen worden, om den raad een voorstel tot definitieve invoering van den nachtdienst voor het veer te doen. Onze Romeinsche correspondent d.d. 27 Mei: seint ons De Paus heeft heden eenige Nederlandsche directeuren van ziekenhuizen in audiëntie ont vangen. Deze directeuren maken deel uit van het Internationale Congres. Zy werden met hun dames aan den Paus voorgesteld door Mgr. Eras. Het waren Dr. Engelen en mevrouw, dr. ten Berge uit Den Haag en mevrouw, dr. Honig met zyn vrouw en dochter en dr. Mendes de Leon uit Maastricht. Zooals men weet had de Paus j.l. Zaterdag zyn afkeuring erover uitgesproken, dat eenige Duitsche artsen het voorstel hadden gedaan om eugenetiek en de sterilisatie tot onder werp te maken voor een volgend congres te Parys. Het zyn de Nederlandsche artsen geweest, die zich ertegen hebben verzet en een ernstig protest tegen deza voorstellen hebben laten hooren, waardoor heden het voorstel ook is verworpen in het congres. Bij de ontvangst der Nederlandsche artsen heeft Z.H. de Paus Zijn groote voldoening uit gesproken over de houding van de Nederland sche doctoren en hun geluk gewenscht met hun stelling kiezen tegen de verderfelyke voorstel len, die Hy onchristelyk en tegen de natuurwet noemde. Het staat nu vast dat aan den grooten lan- denwedstryd op het a.s. internationaal con- cours-hippique te Amsterdam, waarvoor als wis- selprys de groote Hollandsche molen is uitge loofd, vier landen zullen deelnemen en wel: Bel gië, Duitschland, Frankrijk en Nederland. De inschrijvingen voor dit concours-hippique overtreffen nog die van verleden jaar. Zoo zyn o.a. meer dan 75 paarden uit het buitenland ingeschreven. Alles wordt gedaan om dit concours voor het publiek zoo aantrekkelijk mogelyk te maken. Zoo zullen deelnemers aan het nummer jacht paarden, die geen lid zyn der K.N.J.V., inge volge het programma desalniettemin de meute dier vereeniging moeten volgen. Het shownummer op Donderdag en Vrijdag staat onder leiding van luitenant Wil- brenninck uit Deventer, daarin bygestaan door de luitenants Ootmar en Maris, terwyl de mu ziek onder leiding staat van staftrompet- ter Kleijnen. Zooals bekend, wordt dit nummer ditmaal samengesteld uitsluitend uit huzaren met muziek en hoornblazers, zoodat dit nummer geheel afwykend is van hetgeen verleden jaar werd vertoond. Aan het springconcours voor dames wordt deelgenomen door de bekende Nederlandsche dames mevr. Pasman en mej. Pauptit, terwijl ook Duitsche en Belgische dames hebben inge schreven. Voor het Internationaal Schermtournooi, op 7, 8 en 9 Juni a.s. te Brussel te houden, zyn door den Kon. Ned. Onderofficieren Scherm- bond de volgende equipes aangewezen: Voor het florettournooi der militaire scherm- leeraren: Adj. Kooy te Kampen (captain), ser geant Abrahams te Breda, wachtmeester Van Mierlo te Amersfoort en sergeant Sprorik te Utrecht. Voor het floret-, degen- en sabeltoumooi der onderofficieren-amateurs: Adj. Burgel te 's-Gravenhage (captain), opperwachtmeester Desta te Utrecht, sergeant Kolen te Breda en wachtmeester Schriever te Utrecht. Voor dit toumooi kon sergeant Faber uit Amersfoort op medisch advies niet worden aan gewezen. De voor Zondag door de polo-commissie vast gestelde wedstryd S.V.H.D.J-K., welke de be slissing zou brengen of D.J.K. al dan niet eer- ste-klasser zou blyven is Zondag niet gespeeld, aangezien van de zijde van S.V.H. aan den com petitieleider medegedeeld was dat zy den wed stryd niet wenschte te spelen. Hoewel niet offi cieel, werd D. J. K„ die volledig aan het station te Amsterdam aanwezig was, hiervan in ken nis gesteld. Deze weigering van S.V.H. zou dus automatisch met zich mede brengen dat D.J.K. dit seizoen in de eerste klasse biyft spelen. De beslissing van de polo-commissie hieromtrent is echter nog niet genomen en zal in de geheele zwemwereld met belangstelling tegemoet gezien worden. Zondag werden te Delft nationale athletiek wedstrijden gehouden, georganiseerd door de vereeniging D.H.O. ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan dezer organisatie. De belangrijkste uitslagen luidden: 800 Meter: 1. Tackema Haarlem 2 min. 4,8 sec.; 2. Bouman AAO 2 min. 4,8 sec., 3. Robert AV 1923. 100 yards: 1. Osendarp, Trekvogels Den Haag 10.6 sec., 2. Mesman Schultz 10,8 sec., 3. Klase- ma 10,8 sec. 800 Meter klasse B: 1. van Wilsum Haarlem 2 min. 10,8 sec.; 2. A. Visser, Holland, Leiden. 1000 Meter klasse S: 1. Taconis AV 1923 2 min. 52.7 sec., 2. Van Maren, ADO, Den Haag 2 min. 54.4 sec.; 3. J. Mulder, Trekvogels, Den Haag. 1000 yards klasse C: 1. van Lier, Haarlem, 11.4 sec. 400 Meter klasse C: 1. Mieghout, AAC, 54,3 sec., 2. Haan AV 1923 54,4 sec. Hoogspringen: 1. Van den Klinkenberg, Haar lem, 1.75 Meter; 2. Carlier, AV 1923, 1.70 Meter. Speerwerpen: L Van der Poll, AV 1923, 56.60 Meter, Estafette 4 x 100 Meter klasse C: 1. AV 1923 tyd 47 sec.; 4 100 Meter klasse A: 1. AV 1923 tyd 44,2 sec., 2. V. en L. Den Haag, 46 sec., 3. Trekvogels, Den Haag, 46.3 sec.; 3 x 1000 M. estafette: 1. Haarlem 8 min. 23.7 sec.; 2. Feyen- oord 8 min. 38.1 sec., 3. Holland, Leiden, 8 min. 50,2 sec. Vereenigingsprijzen: 1. AV 1923 56 punten; 2. Haarlem 35 punten; 3. Trekvogels 24 punten; 4. AAC 17 punten. Sonja Henie, drievoudig Olympisch kampioe ne en negenvoudig wereldkampioene in het schoonryden op de schaats, krijgt momenteel van verschillende kanten te hooren, dat zij de amateursbepalingen heeft overtreden. Thans heeft Engeland een dienovereenkomstige aan klacht tegen het yskoninginnetje ingediend, welke behandeld zal worden op het in de maand Juni te Stockholm te houden congres van de internationale organisatie. Van Engelsche zyde voert men aan, dat het Noorsche rijdstertje op haar tournée door Amerika vergoeding heeft ontvangen voor de reiskosten van haar ouders, die haar op deze reis hebben vergezeld, hetgeen als een overtreding van de amateursbepaiingen moet worden opgevat. Men wijst er op, dat Sonja, die 21 jaar oud is, thans mondig is en derhalve haar buitenlandsche reizen, evenals andere schoonryders, alleen dient te onder nemen. In dit verband wordt echter opgemerkt, dat de toer door Amerika is georganiseerd met volle toestemming van de organisaties van de Ver- eenigde Staten en van Noorwegen, welke het by zulke groote afstanden niet zoo nauw meer schijnen te nemen, zoodat zy door hun slappe houding in zekeren zin de overtreding in de hand hebben gewerkt. De gewone audiëntie van den minister van Sociale Zaken zal op Woensdag 29 Mei a.s. niet plaats hebben. AMSTERDAM. Geslaagd mevr. J. Brester Blomberg, A'dam, en de heeren M. A. Kramer, Den Haag, E. Jacobsma, A'dam. DEN HAAG. Geslaagd voor diploma C de heeren M. E. v. Merkom, Rotterdam; A. M. de Berkum, Amsterdam; A. P. Nagelkerke, Schie dam. Theoretisch gedeelte van dipl. C: G. J. Leich, Halfweg; J. C. Louman, Den Haag; M. Visser, Rotterdam; H. Kroeze, Leeuwarden. Voor het toelatingsexamen voor de Krijgskun dige studiën van de Koninklijke landmacht, zijn geslaagd le-luit. der inf. op non-activiteit L. A. van den Berge; le-luit.-vlieger (van het wapen der artil lerie) J. H. van Giessen; le luit. der artillerie J. R. H. Lagas; le-luit. ordonnansofficier van H. M. de Koningin (van het wapen der artillerie) R. Romer; le-luit der inf. B. A. SJoerdsma. (Alpha- betische volgorde). In Nederl.-Indië slaagden voor het toelatings examen voor de krijgskundige studiën voor het K.N.I.L. de le-luit. der inf. R. W. van de Beek; le-uit. der artil. D. N. Blankemeijer en de le- luits, der inf. J. B. Egelle, L. R. van der Eist (vlieger), J. D. de Riemer en J. H. W. de Roche- mont. ROTTERDAM Geslaagd voor diploma A: A. Stolk, M. C. Henkens, A. W. v. d. Starre, M. Drinkwaard, H. L. van Woerden, P. J. Tierolf, allen te Rotterdam; L. H. van Bent-hem, L. N. Dekker, A. Kiewiet, J. J. C. Kok, W. de Horn, A. v. d. IJssel, L. Velders, allen te Den Haag; H. Oosthoek, B. Weber, beiden te Vlissingen; N. J. Holster, Middelburg; F. Kalisvaart, Vlaardin- gen; D. Varkevisser, J. G. Meere, beiden te Scheveningen; A. v. d. Lecq en A. Adriaansz, beiden te Gouda. Voor diploma B: J. Worms, Den Haag; L. Kasje, Hoek van Holland en M. L. Dekker, Pur- merend. AMSTERDAM, boetoraal examen in de eco nomische wetenschappen de heer G. van der Wal. AMSTERDAM, 27 Mei. Eieren. Hoogste prijs 2.90. mlddelprijs 2.102.30, laagste prijs 1.85, eendeieren 1.70. per 100 stuks. Totaal aanvoer 130.000 stuks. Handel goed. (Medegedeeld door Simoons Co., A. van Vliet Zn. en L. Slyper) Van 3.304.30 uur Kon. Olie Unilever Philips A'dam Rubber Ind. Bank Anaconda Adj. Milwaukee Cities Service 188i/2—188 10014—1/, 2701/,—269 111 801/ 101/—9/16 2%—1/, 1 7/16-3/g Van 4.30—5 uur Kon. Olie Unilever A'dam Rubber Beth. Steel U. S. Steel Adj. Milwaukee Cities Service 188—1871/ 1001/,—1/ 111 17 21% 21 1% NEW YORK, 27 Mei. (Part.) De koersbewe- ging in Wallstreet was heden over het algemeen eenigszins verdeeld, doch de koersverschillen bleven meerendeels tot fracties beperkt. Staal- waarden waren goed prijshoudend. Steels trok ken na lager inzet een fractie aan; Bethlehem Steels daarentegen lagen nauwelijks pryshou- dend. Spoorwegshares waren vast. Atchison To- peka's hadden de leiding met een koerswinst van ruim 1 dollar. Koperwaarden waren goed prijshoudend, terwijl automobielaandeelen na iets zwakker inzet in het verloop teekenen van verbetering gaven. Petroleumaandeelen hadden van winstneming te lyden en de noteeringen gaven hiervan een duidelyke weerspiegeling: zy waren nagenoeg algemeen iets luier. Waren- huisaandeelen konden zich niet ten volle hand haven en stelden zich iets beneden de slot- koersen van den vorigen dag. Public-utilities verkeerden meerendeels in reactie, waarbij de verliezen over het algemeen zich tot fracties beperkten. Een uitzondering vormden Amer. Tel. Tel., die na onveranderden inzX 1 dol lar aantrokken. Aandeelen in fabrieken van landbouwwerktuigen ondergingen weinig ver andering. Tabakken golden iets lager. Vliegtuig- aandeelen waren vaster, waarby Douglas Air craft opvielen door een verbetering tot boven 26. Chemische waarden bleven op peil. Electri- citeitswaarden waren aan den vasten kant. De handel was uiterst kalm; gedurende het eerste uur werden slechts 200.000 shares omgezet, de kleinste omzet sinds geruimen tyd. Aanvankelijk heerschte in de tweede beurs- helft een ongeanimeerde stemming, omdat de onzeker financieele toestand in Frankrijk het publiek tot voorzichtigheid aanmaande en liqui daties hier en daar druk op de markt uitoefen den. Staalwaarden verkeerden lichtelyk in reac tie, toen bekend werd, dat de bedrijvigheid in dezen tak van industrie in de afgeloopen week was terug geloopen. By inkrimpenden handel ging de belangstelling hoofdzakeiyk uit naar de goed geclasseerde papieren. Later in den mid dag voltrok zich, met eenige uitzonderingen, over de geheele linie een herstel, waarvan in de allereerste plaats verschillende chemische waar den, industrials, tabakken, aandeelen in blik- fabrieken en telegraafmaatschappijen profiteer den, die ruim 1 punt in koers verbeterden. Ook staal-, warenhuis-, kunstzij dewaarden, sporen en equipmentshares ontmoetten goede vraag, doch de voordeelige verschillen waren hier ge ringer. Automobielwaarden waren prijshoudend, terwijl koper- en mynwaarden een verdeeld verloop te zien gaven. Natte waarden en olie- shares vertoonden een neiging tot terugloopen. Een winst van 1 pet. a 3K pet. boekten Amer. Tel. Tel., Westinghouse, American Can, East man Kodak, Air .Reduction. Allied Chemical, Amer. Tobacco, U. S. Smelting en Norfolk Western. De omzetten bedroegen 820.000 shares. Slotkoersen Mei 27 25 24 Allied Chemical 151 149% 149% American Can Co. 128 126% 126% American Car. Foundry 15% 14% 15 American Smelting Ref. 45% 45% 46 American Tel. Tel. 121% 120 119V4 American Tobacco B. 88% 871/2 87 American Waterworks 10% 10% 11 Anaconda Copper 17% 17% 17% Ass. Gas Electr. Ca Atchison Topeka 41% 41 41% Baltimore Ohio 11% 10% 11 Bethlehem Steel Co. 27% 27% 27% Canadian Pacific HVs 11M llVf Case Treshing 58% 57% 58% Chase National B. 21% 21% 21% Chesapeake Ohio. 43% 43% 43% Chicago Milwaukee pref 13/g 1% 1% Chicago Rock IsL 1% 1% 1% Chrysler Motor 46% 46% 47 Cities Service 2Vs 1% 1% Consol Gas of N.Y. 22% 22% 22% Continental Oil 22 2 2% 22 7 Dawesleenlng 35 36 35% BVa Youngleenlng 27% 287/g 28 Deleware Hudson 29% 29% 29 Dupont de Nemours 101% 101% 100 Eastman Kodak 148 144% 143% El. Bond Sh. Co. 7 7 7% Genera) Electric 26% 25% 257/g General Gas El. d. A General Motors 31% 31% 31% Great Northern 15% 14% 14% Hudson Motor 7% 7% 7% Illinois Central 11% 11% HVfl International Harvester 42% 42% 43 International Nickel 29 28% 28'/g International Tel. fit. Tel. 8% 8% 8% Kennecott Copper 20% 20% 20% Koninklijke Olie 4lVs 41% 41% Mc.Keesport Tin PL A, 111 110 /a 110 Miss. Kansas Texas 3% 3 3% Missouri Pacific 1% 1% 1% Idem pref. l7/a 1% 1% Montgomery Ward 27% 26% 267/g National Cash Reg. Ca 14% 14% 15 National City Bank 20% 20% 20% National DairyProd.G.A. IS1/ 13% 15% National Steel 50 50Vs 50% New York Central 17/g 16% 16% Nord American Co. 13% 13% 13% Norfolk Western 174 173 174/8 Novadel Pennsylvania 21 22 21 /g Proctor Gamble 49 49% 49% Publ. Serv. N. L. 30% 30 29% Radio Corp. of Am. 5% 5% 5% Sears Roebuck 397/g 39 39 Shell Union Oil l(i7/8 10% 10% Socony Vacuum 15% 15 15% Southern Pacific 17% 167/g 16% Southern Railway 10% 10Yg 10/g Standard Brands 15 15% 15 Standard Oil of N.-Jersey 48/3 4b7/g 49% Tidewater Ass. Oil 12 12% 12 Union Pacific 98 96% 97 United Aircraft 12% 12% 12/3 United Corp. A. 2% 2% 2% United States Leather 7% 77/g 8% United States Rubber 13% 13/g 13% United States Steel Corp. 347/g 34% 34% Wabash gew. A. 1% 1% 1% Westinghouse Electric. 49% 48/g 48% Woolworth Building 6u% 5960 S exdlv. t ex coupon -= ex claim bieden I gedaan en laten. Dit zyn gedane slotkoersen, geen bled, (slot! koersen, 27 Mei 25 Mei NEW-YORK, 27 Mei 27 Mei 25 Mei Brussel 17.08 17.03 Oslo 24.82% 24.82% Rome 8.21% 8.22% A'dam 67.58 67.56 Madrid 13.64 13.66 Londen 4.94% 4.94% Bern 32.30 32.30 Parys 6.58% 6.58/2 Weenen 18.78 18 82 Berlyn 40.27 40.30 NEW-YORK, 27 Mei 27 Mei 25 Mei 27 Mei 25 Mei Suiker Juli 2.55-57 2.51-52 Jan. 2.52 2.49 Sept. 2.62-63 2.58-60 Mrt. 2 57-58 Jan. 2.47-48 2.44-45 2.62-b3 Mei 2.52-53 2.48-5" Suiker (nieuw contract) slot Juli 2.54-55 2.51-52 Dec. 2.45-46 2.43-44 Sept 2.60-61 Mei 2.64-65 Rubber Standaard Mei 12.77 12.72 Juli 12.8312.81 Sept. 12.96 12.92 Oct. 13.03 13.00 Katoen Loco 12.30 12.40 Dec. H.75-76 lHf.9S Juni 11.95 11.97 Jan. n.77 li-*' Juli 11.96-97 11.98-12C0Febr. 1U9 H-g-jé Aug. li.#! 11.94 Mrt. u.go H%S Sept. 11.78 11.89 April 11-82 11-9' Oct. 11.69-70 11.84-85 Mei 12.0" Nov. 11 70 11.87 Dec. 13.16 Jan. 13.27 Mrt. 13.43 13.15 13.23 13.39: Tarwe Roode Winter loco Harde Winter loco Tin Loco 51.85 52.10 Koffie (Rio) Juli 5.40 Sept. 5.52 Dec. 5.63 Mrt 5.70-71 Mei 5.77 27 Mei 25 Mei Tarwe Mei 86%-% 86»/ Juli 87%-% 87%-% Sept 88%-% 88%-% Dec. 90%-% 90%-% Mais 98 98H 106% 1°6 Juni 51.55 51.75 (Santos) 5.29 Juli 7.85 5.42 Sept. 7.97 5.53 Dec. 8.07 5.62 Mrt. 8.13 5.68 Mei 8.19 7.75 7.86 7-94 n< 8.00-01 8.05-06 CHICAGO, 27 27 Mei 25 Mei 83% Juli 777/g Sept. 72/g Dec. 61% Reuzel Loco 13.55 Mei 13.52% Juli 13.50 Sept. 13.55 Dec. 13.50 82% 78% 71% 62% 13.57 13.55 13.60 13.70 13.70 Haver Mei 37% Juli 343/g Sept. 33% Dec. 35 Rogge Mei 50% Juli 50% Sept. 52% Dec. 55/3 Duiutb Lijnzaad Mei 1.69 1 Juli 1.70 38% 34% 33% 35% 50% 51 52 55% 1.72 1.73 27 Mei 25 Mei Tarwe Mei 83% Juli 84% 85% 87% Kogge Mei 40% Juli 42 Oct. 44 H 45% 468/4 48% Haver Mei 40% JuU 39 Oct. 35% 44% 42/8 38% WINNIPEG, 27 ei 27 Mei 25 Gerst Mei 39% 43% Juli 40% 44% Oct 39% Lijnzaad Mei 1.29 Juli 1.29% Aug. 1.31 44 1.34 1.34% 1.36 GRAANNOTEERIN G. LIVERPOOL, 27 Mei. Tarwe. Mei 5.0 Vt' 514. Oct. 5.4i/4, Dec. 5.5 V.- ju" BINNENLANDSCHE HAVENS s„ IJMUIDEN. Aangekomen 25 Mei: Perse - K°2P6eMeT Parana. s„ Rosario; City of P* s„ Gothenburg; Melrose, s., Newcastle _Afr!K,«'. sen)Flore, s., Swansea; Ashlea, s., w. jje Vliestroom, s., Hull; Cordillera, rel, s„ Londen; Costa Rica, s.. Hamburg, 6. Lance s., Bassein (voor Zaandam), »1D Le27lnMei:' Ganter, s., Antwerpen Theano, s., Fowey; Beyerland, s., Newcastle. s„ Newcastle; Rhein, s., Hamburg; Ner ödS Idem; Bowling s., Lelth; Margaretha s. wall (voor Zaandam). Antweri* Vertrokken 26 Mei; Cordillera, s., A Trajanus, s., Hamburg. nrnsKj0' Aangekomen 27 Mei: Gustavsberg, s-, Orof> vik (voor Velsen); Lingestroom, s. Brtótoi. ^li Vertrokken 27 Mei: Rosario, s„ Napels, lis, s„ R'dam; Ransdorp, m'.s. Brussel. r£eU»' AMSTERDAM. Aangekomen 26 Mei. rCAtf» Kopenhagen, stukgoed, Levantkade, YerBaiioK»£lt.' doorskantoor; Parana, Rosario, graan ^rgj Wambersie Zn.; City of Dunkirk, Gothen^ stukgoed, Houthaven. Ruys Co.; Flore, vV-, sea, steenkolen. Rietlanden, Idem; Ashlea, z„. Afrika, cacao, J. P. Coenhaven, Wambersie jjo». Vliestroom, Huil, stukgoed, Handelskade, del« stoomt). Mij.; Merel Londen, stukgoed, B» flF»' kade, General Steam Transport Cy; Cosra,, Hamburg, stukgoed, Surinamekade, 27 Mei: Viborg, Leningrad, hout, Hout K,ei, M W. Brandts: Theano. Fowey, stukgoed Rietlanden, Verg. Cargadoorskantoor; Bey Newcastle, steenkolen, Rietlanden, Sche P po Steenk. Mij.; Rhein, Hamburg, stukgoea us, Ruyterkade, Van Es van Ommeren; r|ja Hamburg, stukgoed. Sumatrakade, Verg. gteeU doorskantoor; Bowling. Leith, stukgoed kolen, Zeeburgerkade idem. TTmUidcJ,' Aangekomen 27 Mei: Ransdorp, IJ troojS' ledig. Nieuwendammerdijk, Ketjen; Lingsf jfll Bristol, stukgoed, Handelskade, Holl. Stoom JAVA-NEW-YORK LIJN SIANTAR, 26 Mei van Java te New-Yoih. vib. TANIMBAR, 26 Mel van New-York te MIJ. NEDERLAND y#i MADOERA, 25 Mei van Kaapstad naar Ja VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND-AFRIKA LIJN v(f- BLOEMFONTEIN, uitreis. 27 Mei te Beir»; trekt 29 Mei naar Mozambique. ROTT. LLOYD KOTA PINANG, 27 Mei van R'dam te KOTA BAROE, 26 Mei van R'dam te Soer DIVERSE SCHEPEN JONGE ANTHONY, 26 Mel van Valencia Carthagena. -„•n^rd8'®'' JONGE JOHANNA, naar Londen en Rottei pass. 26 Mel Finisterre. MOORDRECHT, 26 Mel Van Vlisslnge1' Houston. pa®"' RANDWIJK, Newcastle naar Archangel. r 26eSrSÖ 26 Mel van de Tyne te PeDORDRECHT, 26 Mel van Lagos te Genj/^j te WOLSUM, Santa Fe naar Engeland, 27 J» St. Vincent v.o. «-„vese" BATAVIER III, 26 Mel van R'dam te Grave- GRUTTO, 26 Mei van R'dam te Londen- NIEUWLAND, 27 Mel van R'daiH te t" mouth. ,0 Mld BATAVIER VII, 27 Mel van R'dam te 1 leSBERNISSE, 27 Mei van R'dam te Hambd^pJt POELDIEP, 26 Mel van R'dam te King'L SCHIELAND, 26 Mel van Blyth te Hamb" <F ST. ANNALAND, 26 Mel van Antwerpen ^HOOGLAND. 25 Mel van Hamburg n. de DUIVENDRECHT, naar Fhiladephia, Mel 5 uur 30 n.m. 20 mijlen Z. van Lanas KATWIJK, pass. 25 Mel Dover. HONTESTROOM. 26 Mel Van Amst. te RAPANA, pass. 26 Mel Dungeness. ROTULA, 25 Mel van R'dam te Cristob»1 .pi ALDEMARIN, 25 Mel van Las Paliwas n. werpen. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N-V- (Afd. Handelsinformaties). Failliet verklaard: 24 Mei: C. J. de Jong Azn., Krimpen a. dyirK A. Timmermans, handelende onder de V Nieuwe Rotterdamsche Oliehandel, Rottera»' Schansstraat 42. ,.e \!j L. Frenk, Rotterdam, Schiedamschewes^p N. Ouwerkerk, schoenwinkelier, straat 20a. Winkel Heerenstraat 20b, Pott®„lKe 25 Mei: H. J. Sinnlnghe Damste, teem Enkhuizen. f»1;, Opgeheven wegens gehrek aan actief «e pje lissementen van: M. O. v d Berg, handel ven hebben onder den naam van Wexte* g«l, rage, Rotterdam. Jagerslaan 29; H. van ö1'-. land, Rotterdam, Anna Paulownastraat Roelof de Jonge, Rotterdam, Schiedams®/! V' 156; M. Sas, Rotterdam. Poortstraat 23: Volaart, Rotterdam Busken Huetstraa* s"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2