Emma- monument T elef oonnetten genaast Zware brand te Leeuwarden de scheidsmuur viel K STEUN AAN DE TARWE- VERBOUWERS DINSDAG 28 MEI 1935 sterdam richt het met den ee*8ten prijs bekroonde mo nument van v. Zijl op! Vno conflict te Budel Woensdag conferentie met R ijksbem idd elaar lNÖRAA K OP BESTELLING °°Pman was op verzekerings- geld belust k in scène had gezet, ten einde de A gg'n8spenningen machtig te worden. 3 Sv Ptember van het vorig jaar werd er oltej °bós ingebroken in een manufacturen- Wler>taan het Olympiaplein. De winkelier hfc dat bij zijn thuiskomst. Hevig ge reld,60 We«dde hij zich tot de politie en l6 haar van de verschrikkelijke dingen, A gf^n winkel waren gebeurd. Inderdaad te ?n belangrijke hoeveelheid winkelgoede- A v® n verdwenen. Drie ton voor gedeeltelijke dekking van den oogst 1934 Groote duinbrand Tien hectare bij Callantsoog verwoest Steun aan orkesten NA HET BEZUINIGINGS- ONTWERP HET ONDERZOEK IN DE MIJNEN Mr. Verschuur is zijn werkzaam heden begonnen OFFICIEREN KONINKLIJKE LANDMACHT 25-jarig bestaan der vereeniging In 1937 moeten de drie grootste gemeenten eraan gelooven WERKLOOZENZORG Werkkamp te Rockanje HET N.V.V. BIJEEN Opnieuw wordt gelonkt naar de R.K Staatspartij „OEHOE" PER SCHIP NAAR DE WEST Bevredigende ontwikkeling van het vervoer leidt tot uitbrei ding der diensten KONINGIN EN PRINSES NAAR HET LOO BERUCHT INBREKER ONTVLUCHT Waarschijnlijk van Duitschland naar Nederland gevlucht Jaarverslag A. V. R. O. PRODUCTIE VAN BAKSTEEN Beperkingsmaatregelen aan de regeering gevraagd Twee arbeiderswoningen in de asch gelegd Café kreeg groote waterschade HET VEENCONFLICT Staking in Roswinkelerveen geëindigd PASTOOR TH. J. VAN NOORD WERELDTENTOONSTELLING BRUSSEL De Nederlandsche week uitgesteld DE POELIERS EN DE OMZET BELASTING UIT DE STAATSCOURANT Posterijen Onderscheidingen GOUDEN DOCTORAAT De postvluchten Consulaire dienst door ISABEL C CLARKE N' A°sen door den hemel de scheme, mee- ^sterdam krijgt een fraai monu- ter huldiging van de nage- 4chtenis der Koningin-Moeder, ''ternamiddag heeft het „Comité ^tisterdamsch Gedenkteeken H.M. e Koningin Moeder" unaniem ^sloten den eersten prijswinnaar 'J de Haagsche prijsvraag voor monument, den beeldhouwer Zijl, de opdracht te geven, heeft met de leden van het ^'gelijksch Bestuur, de heeren Ter aar» v. Lennep en v. Eeghen als Ji'^ts voor oprichting het Koningin ""naplein gekozen, waar dus, lelijk over een jaar, behoudens *°edkeuring door B. en B. en den "'fieenteraad, het monument zal ïe'rÜzen. ,^ertriede is door het Amsterdamsche comité lÜM;?flul£^ige keuze gedaan en meteen een e quaestie uit den weg geruimd. Alles ^^""eenschappelijk overleg. Immers het tij Vreemd aangedaan en reeds protesten ünstenaarskringen uitgelokt, dat in Den Va aan c'en beeldhouwer Toon Dupuis de ^cht werd gegeven voor een werk dat hij Sereed had en geheel buiten de prijs- i; 0ttl ging, terwijl geen keuze werd gedaan Vi door de alleszins deskundige jury be- de ontwerpen. 1' Den Haag het Dupuis-ontwerp en ta Wstad het bekroonde Van Zijl-ontwerp. ['•t t^terdamsch heeft daarvoor bovendien Ven6 deskundig advies ingewonnen van de Va r?rof' A' w- M- Odee, dr. J. Mendes da 1,1 tien beeldhouwer, architect Jan Gratama De stadsarchitect ir. A. R. Hulshof. V 0.euze is op 't Emmaplein gevallen en WP.het Leidscheboschje, Apollolaan enz., ln de meer intieme afgesloten omge- Kr n het Emmaplein tusschen Vondelpark ;-rit eam, het monument het best tot zijn j.al komen. De zittende beeltenis van t v*5°hingin Emma wordt gedragen door V tstuk. Het geheel is gedacht in Fran- .teen, zooals bij de kathedraal van 10^5 is gebruikt, die het best bestand is Ajj klimaat tegen atmosferische inwerking. Vf öe voorzijde op 't voetstuk wordt een S,i ^gebracht van huldebrengende vrou- V e„ren' waarboven de wapens van Neder- l Waldeck Pyrmont plus inscriptie. Van het voetstuk komt een relief: „de /•h:tr:r,Ving", rechts ,,het Beleid" en aan de V „het Oranje-Nassauoord, gedragen ee vrouwenfiguren. öe leeti —oodigde gelden zijn nog niet allemaal V 'haar het comité is toch zóóver, dat 'Veel Zaak aandurft. Het is bemoedigend Vlj0 kleine bedragen er naast grootere zijn ta j, Vele kleintjes maken een groote! de laatste lootjes. De gironummers van tit0 feester van Lennep zijn: 44442 post- n c 1662 stadgiro. ^■tste hand nu Vij Qe Volkskr. verneemt, heeft de rijks- j^,elaar oir. Aalberse, partijen betrokken V6tl c°nflict aan de Zinkfabriek te Budel, tot een conferentie op as. van het bureau Overtoom te Am- V ijj arresteerde op 27 Januari een winke- V öih ufacturen onder verdenking, dat hij 5fd Ul,rzekeringssom ten bedrage van f 3000 'betaald, doch de politie had argwaan. Er werd nagegaan waar de winkelier zich dien avond had bevonden en in wiens gezelschap hij was geweest. Dat was iemand, die zeer verwon derd was geweest, toen de wkelier kwam opdagen bij hem, zij gingen anders zelden of nooit met elkaar om. Het vermoeden reest, dat de beide in brekers hun instructies van den verdachte had den ontvangen. Deze inbrekers behoefden ech ter niet gearresteerd te worden: ze zaten al hoog en droog voor een ander misdrijf in het Huis van Bewaring. De winkelier ontkende aan vankelijk, doch later legde hij een volledige bekentenis af. Thans heeft de winkelier zich voor de Am sterdamsche rechtbank te verantwoorden ge had, wegens het doen van een valsche aan gifte en oplichting van een verzekeringsmaat schappij. Nadat verschillende beambten van de ver zekeringsmaatschappij zijn gehoord, wordt de „inbreker" W. gehoord. Hij heeft op verzoek van den winkelier een groot deel van den in ventaris weggehaald. Verd. vertelt dan, dat W. des middags toen de winkeljuffrouw een uurtje weg was reeds een deel van de goederen had wegge haald. Verd. had aan W. een kwitantie van f 1050 gegeven, voor het geval hij bij den in braak gesnapt mocht worden, kon hij dan de kwitantie toonen. Des nachts tusschen 12 en 1 uur waren de goederen weggehaald. Van de opbrengst had hij niets van w. gekregen. Wel had hij nog f 250 toebetaald naar aanleiding van een chantagebrief. De Officier van Justitie, mr. B. Kist, achtte beide tenlaste gelegde misdrijven bewezen. In verd. voordeel pleit, dat hij nooit eerder is ver oordeeld en thans bezig is, de schade aan de verzekeringsmaatschappij te vergoeden. Beide misdrijven zijn echter ernstig, weshalve spr. een gevangenisstraf van anderhalf jaar erequi- reert. De Minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat uit het Landbouw Crisis Fonds aan de Vereeniging Centrale Tarwe-Organisatie een bedrag van f300.000 uitgekeerd zal wonlen tot gedeeltelijke dekking van den oogst 1934, voorzoover betreft het tijdvak van 1 September 1934 tot en met 31 Maart 1935. De verbouwers van tarwe zullen erkend wor den als groep van producenten van crisispro ducten. Zondagmiddag ongeveer vier uur werd de jachtopziener van Honschooten te Callantsoog gewaarschuwd, dat er brand in de duinen was. Door den sterken Noord-Oosten wind greep het vuur snel om zich heen, zoodat, aldus het Handelsblad", er groot gevaar bestond, dat een geweldige oppervlaktel aan beplantingen vernield zou worden. Het vuur bleek te zijn ontstaan aan gene zijde van den Zijperdijk, een wering die reeds lang geen dienst meer doet, doch vroeger bij de inpoldering haar diensten bewees. Vandaar woei het vuur over in de duinen nabij het Zwanewater. Men ondervond bij het blusschingswerk ge weldigen hinder van den wind. Tenslotte had men na 5 uur werken» de voldoening het vuur meester te worden. Een groot gedeelte van het duinland, onge veer 10 H.A., werd vernield. De oorzaak van den brand is onbekend doch is waarschijnlijk te wijten aan noncha lance van wandelaars of spelerij van jongens. Het bestuur van de Juridische Faculteit van het Utrechtsche Studentencorps, in deze han delend voor de Juridische studenten aan de Rijks-Universiteit te Utrecht, heeft zich met een adres tot den Minister van Onderwijs gericht, waarin het onder de aandacht van den Minister brengt, dat het, door de uitwerking van het bezuinigingsontwerp in de Memorie van Toe lichting verontrust, ernstige schade vreest voor de Faculteit der rechtsgeleerdheid, in het bij zonder voor het onderwijs in het Volkenrecht. Onder verwijzing naar het feit, dat de huiclige functionaris het onderwijs op zoodanige wijze geeft dat hij niet alleen de groote belang»tel- ling van de studenten ten volle heeft bevredigd, maar ook steeds meer interesse voor deze tak van rechtswetenschap heeft opgewekt, verzoekt het bestuur den Minister een behoorlijk uni versitair onderwijs in het Volkenrecht te bevor- ren, zoo eenigszins mogelijk door handhaving van den huidigen hoogleeraar. Dezer dagen kwam het Comité ter Beharti ging van de Algemeene Belangen van Over heidspersoneel (A.C.O.P.) in jaarvergadering bijeen. Uit de gevoerde besprekingen bleek, dat de hoofdbesturen van genoemde bonden zeer ern stige bezwaren hadden tegen inhoud en strek king van het wetsontwerp ter verlaging van de openbare uitgaven. Zooals is medegedeeld, heeft de regeering ge sloten gedurende de a.s. zomermaanden een serie postzegels met toeslag uif te geven, waar van de opbrengst zal dienen voor sociale en cultureele doeleinden. De helft zal ten goede komen aan de acht gesubsidieerde Nederland- sche orkesten, de andere helft aan de Neder- landsche Vereeniging tot bevordering van den arbeid voor onvolwaardige arbeidskrach ten (A. V. O.) Bovenstaande afbeelding van een sterk spre kend biljet dat binnenkort op ruime schaal in ons land zal worden verspreid, en in forsche lijnen is opgezet, zegt direct waar het om gaat: de serie postzegels, het woord „helpt" en het stroomende geld suggereeren onmiddellijk de gedachte aan postzegels koopen en daardoor een goed werk verrichten. De donkere hand, welke de postzegels ophoudt en de blanke hand, waaruit het geld mild vloeit, symboliseeren de gedachte „van duisternis tot licht". De beide handen zijn zeer slank gehouden; het zijn geen grove materialistische handen, maar de slanke ideëele handen van den mensch, welke bereid is zijn medemenschen te helpen. De postzegels, die door de fa. Joh. Enschedé te Haarlem gegraveerd worden, zullen de beel tenissen dragen van H. D. Guyot, grondlegger van het doofstommenonderwijs in Nederland (1)4 cent), Alphons Diepenbrock, toonkunste naar (5 et.), F. C. Donders, den bekenden hoogleeraar in de oogheelkunde te Utrecht (6 cent) en J. Pzn. Sweelinck, toonkunstenaar (12)4 cent.). De verkoop vangt 15 Juni aan en duurt tot ultimo September. De verkoopprijs van den Guyot-postzegel van 1)4 cent is 3 cent, die van den Diepenbrock- postzegel van 5 cent is 8 cent, die van de Braille-postzegel van 6 cent is 10 cent en die van den Sweelinck-postzegel van 12 <4 cent is 16 cent. Een opwekking aan onze lezers voor dit sympathieke doel deze postzegels zooveel mo gelijk te gebruiken en den verkoop er van zoo veel mogelijk te bevorderen, lijkt hier welhaast overbodig. Hoogere Krijgsschool, hadden bloemstukken gezonden. Persoonlijk gaven, behalve de reeds genoemde autoriteiten, van hun sympathie blijk, o.a. de generaals De Jonge van der Halen, De Iongh, van Munnekrede, Fabius, dr. Praag, Kappel- hoff, Van Andel, De Wolf, Roldanus en Belt man, de kolonels Diemont, De Wolf. Eg|ink, Beek, van Santen en Sillevis (garnizoenscom mandant) en de eereleden Collette, Bolken en Schotman. De vergadering van heden draagt een huis houdelijk karakter. Ter voorbereiding van het onderzoek naar den toestand in de mijnen, waarmede, op uit- noodiging van de regeering, de heer mr. T. J. Verschuur, oud-minister van Economische Za ken, zich heeft belast, heeft deze in de afge- loopen week besprekingen op de betrokken de partementen gevoerd en conferenties gehad met den Minister van Waterstaat en den Rijksbe middelaar, prof. mr. P. J. M. Aalberse. Het onderzoek ter plaatse, dat uiteraard ge- ruimen tijd vergt, zal zich in hoofdzaak heb ben te concentreeren te Heerlen, waarheen mr. Verschuur zich Maandag heeft begeven. De Vereeniging van Officieren der Kon. Land macht hield Maandag haar jaarlijksche alge meene vergadering in het Hotel Witte Brug te Den Haag, welke heden wordt voortgezet. Vele militaire en enkele civiele autoriteiten woonden deze algemeene vergadering bij. Na een openingsrede van den voorzitter, luit.-kolonel A .Numans, op wiens voorstel werd besloten een telegram van aanhankelijkheid te zenden aan H. M. de Koningin, sprak de Minister van De fensie, dr. Deckers, eenige hartelijke woorden. Vervolgens werd het woord gevoerd door luit.- generaal W. Röell, commandant van het veld leger, waarna dr. Japikse, directeur van het koninklijk huisarchief, een rede hield over de weermacht en het Huiws van Oranje. Hierna werd een receptie gehouden. Velen hadden langs telegrafischen weg het bestuur der jubileerende vereeniging gelukge- wenscht. Enkele vereenigingen, zooals die der Marine-officieren, der Reserve-officieren, en andere bevriende organisaties, zoo ook de Naar aan de N. R. Ct. ter oore komt, is het zoo goed als zeker, dat de naasting door het rijk van de telefoonnetten der drie grootste gemeenten, Amsterdam, Rotterdam en Den Haag in 1937, bij afloop van de concessies, doorgaat. Men kan haar, naar werd verzekerd, als een voldongen feit beschouwen. Overwegingen van technischen aard zouden tenslotte den doorslag ten gunste van de naasting hebben gegeven. Inzake de vergoe ding van de inkomsten uit de telefoonbedrij ven, welke de gemeenten bij de naasting ko men te derven zou in beginsel een accoord getroffen zijn, dat voor de gemeenten bevre digend genoemd mag worden. De Chr. Centrale voor werkloozenzorg deelt mede, dat op 15 Juni e.k. het tweede werkkamp der Centrale te Rockanje wordt geopend. Dezer dagen wordt te Amsterdam de zestien de algemeene vergadering gehouden van het Ned. Verbond van Vakvereenigingen. In zijn openingsrede heeft de voorzitter, de heer E. Kupers, er op gewezen, dat de werk loosheid sinds het vorige jaar met 60.000 per sonen is toegenomen. Verder constateerde hij, dat van het zestig millioenplan nog haast niets is uitgevoerd. Voorts wees hij op het nut van een actieve welvaartspolitiek en bepleitte herstel van de handelsbetrekkingen met Rusland. Van l Januari 1932 tot 1 Januari 1935 is het ledental met ongeveer 20.000 afgenomen. Hoe het met het bezuinigingsontwerp zal gaan, hangt volgens spr. af van de R.K. Staats partij. Wanneer het ernst is bij deze partij, kan morgen aan den dag een regeering worden ge vormd, die een doelbewuste welvaartspolitiek zal kunnen voeren. Binnenkort gaat 'n tweeede vliegtuig naar West-Indië. De Fokker F 18 „Oehoe" wordt op het oogenblik door den Technischen Dienst gereed gemaakt om den 25sten Juni per ss. „Boskoop" naar Curasao te worden gezonden. Zoodra volledige overeenstemming met de regeering van Venezuela bereikt is hetgeen binnenkort verwacht mag worden zal een luchtlijn naar dit land worden ge opend. Wellicht zal de nieuwe verbinding den lsten Augustus tot stand komen. 't Vervoer op de KLM-lijn Curacao-Aruba blijft zich op bevredigende wijze ontwikkelen. In April werden 340 betalende passagiers vervoerd, d.w.z. acht of meer per vlucht. Met ingang van den lsten Juni zal het ver keer op deze lijn worden uitgebreid. Tot heden werden Dinsdags en Zaterdags twee diensten in beide richtingen onderhouden, hieraan zal op Woensdag en Vrijdag één dienst Curagao—Aru ba v.v. worden toegevoegd. Het aantal leden liep iets terug. Bij de telling cp 1 October 1934 bleek dit te zijn 198.187. De contributie bedroeg ƒ716.300 of pl.m. ƒ36.000 minder dan in 1933. De „Radio-Bode" had een oplaag van onge veer )4 millioen exemplaren per week. Mede dank zij de baten uit de exploitatie van de Radio Bode, kon het bedrijfs-overschot over 1934 ruim 600.000 bedragen. Het kapitaal van dep A.V.R.O. kwam daardoor na afschrijving tot op 1 van alle bezittingen (met uitzondering van het Effectenbezit) op 2.5 millioen gulden. Aan de omroep-programma's werd bijna 625.000 gulden ten koste gelegd. „De vooruitzichten voor 1935", aldus de heer Vogt in het verslag, „hoewel niet ongunstig te noemen, werpen toch donkerder schaduwen, dan wij vroeger wel hebben zien hangen." Tot en met Maart 1935 stortten de Luister vinken n.l. ruim 300.000 aan contributies. Toch wordt het bedrijfs-overschot voor 1935 voor zichtigheidshalve geraamd op niet meer dan 200.000. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Ju liana zijn Maandagavond 6 uur van het Paleis Huis ten Bosch te Den Haag per auto naar Het Loo vertrokken. Maandagnacht is uit de politiekazerne te Aken ontvlucht de 35-jarige O. W., geboren te Jungfer. W. maakte deel uit van een inbrekersbende, die den laatsten tijd opereerde in Aken en om geving en in Zuid-Limburg, vooral in Heerlen, waar de bende eenige groote inbraken gepleegd heeft. Bii een der inbraken werd de bende op het einde van de vorige maand te Aken op hee- terdaad betrapt door den Oberwachtmeister Steinbuch. Deze werd door een lid van de bende doodgeschoten. In verband hiermede was W. door de Duitsche Kriminalpolizei gearresteerd. De Kriminalpolizei en de Heerlensche recher che stelden een uitvoerig onderzoek in met het gevolg, dat W. aan de Kriminalpolizei een vol ledige bekentenis aflegde. Hij noemde als mededaders zijn vrouw, Th. E. en den Nederlander, Van der V. Deze zou den Oberwachtmeister hebben doodgeschoten. Van der V. is, evenals de vrouw van W. voort vluchtig en houdt zich vermoedelijk in Neder land of België op. Daar W. familie heeft te Delft vermoedt men, dat hij de wijk naar Nederland heeft genomen. Verschenen is het jaarverslag 1934 van den A.V.R.O. De Nederlandsche Baksteenbond heeft, naar het „Volk" verneemt, een ontwerp gemaakt voor een meer rationeele productie in de baksteen industrie. Volgens dit ontwerp zou men moeten geraken tot een productiebeperking van 25 pro cent en, in verband daarmede, tot een prijs- verhooging tot zoodanige hoogte, dat uit de meerdere opbrengst een schadeloosstelling zou kunnen worden uitgekeerd aan de stil te leg gen fabrieken. De baksteenbond heeft aan de regeering ver zocht haar medewerking te willen verleenen door zoowel de prijsverhooging als de stilleg ging der fabrieken te sanctionneeren. Men schijnt te hopen, dat in dit geval de wet op het verbindend verklaren van ondernemersovereen komsten zal worden toegepast. Maandagmiddag omstreeks 5 uur is brarfd uitgebroken in 't z.g. „Oud-Talhek", 'n bekend café aan den Groninger weg te Leeuwarden. Dit café, een gedeelte van een pand. behoorde toe aan den heer W. Brouwers, evenals de an dere perceelen, een groote houtschuur, twee arbeiderswoningen en een woonhuis bij het café. De perceelen werden bewoond door de familie Brouwers, de bejaarde moeder, de wed. Brou wers en den heer W. de Boer. De brand werd het eerst ontdekt op den zolder van het huis, bewoond door W. de Boer. Door den hevigen wind wakkerde het vuur spoedig aan. De motorspuiten van Huizum en Jelsum, die spoedig ter plaatse waren, wisten het vuur te beperken tot de beide arbeiderswoningen, ter wijl het café groote waterschade kreeg. Eenige oogenblikken werden door den he vigen vonkenregen en den wind de naastbij- zijnde gebouwen in gevaar gebracht. Verzekering dekt de schade. In het district Roswinkelerveen hebben de veenarbeiders Zaterdag besloten om de staking met ingang van, Maandag op te heffen en een loonsverlaging van 5 pCt. voor persturfwerk en 7)4 pCt. voor alle andere werkzaamheden te aanvaarden. De toestand van pastoor Th. J. van Noord te Langendijk (Noord-Scharwoude), die, zooals gemeld, eenige dagen geleden uit voorzorg werd bediend, is de laatste dagen goed vooruitgaan de. De Belgische regeeringscommissaris bij de Wereldtentoonstelling maakte Maandag be kend, dat de Nederlandsche week, welke zou worden gehouden in overleg met de Nederland sche autoriteiten te Brussel, tot een lateren da tum werd verschoven. De Nederlandsche week had Maandag moe ten beginnen. De vereeniging van Poeliers en Wildhande- laren in Nederland heeft zich met een adres gewend tot den minister-president en den Mi nister van Economische en Sociale Zaken, waar in wordt gewezen op omstandigheden, dat de omzetbelasting wel moet worden betaald door de geadministreerde bedrijven, welke voorts inkomstenbelasting, ziekte>- en ongevallenver - zekeringspretmiën betalen, terwijl zij aan de bepalingen van de arbeidswet, hygiënische voorschriften van de gemeenten enz. moeten voldoen en dat deze eischen en belastingen worden ontdoken door markt- en straathandel. Adressante verzoekt maatregelen waardoor de straathandel in poeliersartikelen wordt uit gesloten, opdat aan deze oneerlijke concurren tie een einde wordt gemaakt, en tot de in wer king treding daarvan de geadministreerde be drijven vrij te stellen van omzetbelasting. Met I Juni is aan den commies bü den P.T.T.- dienst W. Mulder, aangewezen als beheerder van het bijpost-, telegraaf- en telefoonkantoor Amsterdam Prins Hendrikkade, op zijn ver zoek eervol ontslag verleend. Op Donderdag 30 Mei a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat Mr. S. Boltjes te Baarn, oud notaris te Leeuwarden, aan de Leidsche Aca demie promoveerde tot doctor in de Rechts geleerdheid. De „Koetilang" (uitreis) vloog Maandag van Bagdad en landde in Jodhpur. De „Ijsvogel" (thuisreis) vloog Maandag van Bagdad naar Cairo. Toegekend de zilveren medaille der Oranje- Nassau Orde aan mej. J. Themmen, huishoud ster bij den heer F. van Weerden te Zuidhorn en aan J. van der Mark, bestuurslid van de Zondagsschoolvereeniging „Otoadja" te Oud- Beijerland, wonende te Barendrecht; de bron zen idem aan J. Luyendijk te 's Gravenhage, bestuurder, en aan B. Walsmit te 's Gravenhage, conducteur, beiden bij de N.V. Gemengd be drijf Haagsche Tramweg Maatschappij. Aan jhr. I. L. van den Berch van Heemstede te 's Gravenhage is verlof verleend tot het aan nemen van het ordeteeken van Officier in de Orde van Verdienste, hem door den Bonds president van Oostenrijk verleend. De heer W. Vogel is erkend en toegelaten als consul van België te Paramaribo voor Suriname. vloog het eerste de kamer uit, wierp -=l open en verdween in den tuin. Viola oogenblik achter om het licht uit te 5® deux te sluiten en volgde dan de snel ende gestalte in de duisternis. Zü zag noS het Pad afvliegen, dat om de 4?* liep naar het terras er boven. Er maan, maar de sterren schitterden, A j.5 Was onbewolkt. k"H jj,®' terras hield Angela stil en kon Viola Aiit kaar voegen. Overdag kon men van hoogste punt van den tuin, den Ifd j, °mtrek overzien. Maar nu was zelfs de It^^isteJ011 "I een soort onr onnatuurlijk, grieze- gehuld. Nergens vertoonde zich een >iov S het station lag in diep duister. Ver wes hi het Oosten, zagen zij een biWti als eèn vallende ster flitsen en ver- E»an klonk weer de doffe knal van een histinctmatig keken zij omhoog. Daar net gevaar, als het werkelijk dreigend ^achtten in ademlooze stilte, een paar %Van elkaar af. doogenlooze stralen van een zoeklicht, zwenk ten door de lucht, doorzochten den hemel van het eene einde tot het andere. Hun onmeedoogend licht ontdekte, heel hoog, de silhouette van een luchtschip, nauwelijks zichtbaar wegens de groote hoogte, maar dat den indruk maakte van een levend iets, dat zich wrong en kronkelde, om van den harden stralenbundel bevrijd te worden. De ontploffingen volgden elkaar sneller op en de rossige vlammen van uiteen spattende gra naten werdén zichtbaar tegen den Oostelijken hemel. Wolkjes witachtige rook kwamen uit het luchtmanster voort en onttrokken het een oogenblik aan het starre licht van de zoek lichten. Bommen vielen er uit als sterren, him dave rende ontploffingen, als zij op de aarde terecht kwamen, vermengden zich met het voortduren de rommelen van de kanonnen. Viola kon na de eerste oogenblikken van ver bazing de verschillende geluiden onderscheiden, die knarsten en snorden door de verstoorde stilte van dien herfstnacht. Zij kon bijvoorbeeld het zoemende geluid hooren, dat de schroef van de Zeppelin maakte, tusschen het telkens weer komende ontploffen van de granaten door. Sommige van de bommen moesten zeker in de buitenwijken van de stad zijn neergekomen. Maar in de snelle vaart over de stad, zouden er ook wel een paar zijn neergekomen dichter bij de Towers en bij Valley lands. Een voorbijgaande bezorgdheid voor de be- i woners van die huizen ging haar door den geest, haar werkelijke zorg, nu vreeselijk leven dig. lag in een andere richting. Beiden wachtten op het verschijnen van iets anders aan den hemel. „Ik wist wel, dat zij daarom om hem stuur den," zij Angela ineens. „Ik begreep het dade- lijk." zij had haar bevende lusteloosheid laten varen en was nu gejaagd actief, ging van het eene punt naar het andere, om het varende luchtschip beter in het oog te kunnen houden. Nu het gevaar een duideltjken vorm had aangenomen, scheen zij het beter te kunnen verdragen. Het was een gevaar, dat hen allen bedreigde, haarzelf en Viola en de inwoners van de dichtbevolkte stad. Nu had de oorlog hen ook gegrepen, zij zagen nu voor het eerst het licht van een barstende kartets en hoorden het doffe gedonder van het geschut. Een groote wolk, die er uit zag als een enorm stuk witte watten, dreef voorbij de Zeppelin en werd rossig doorgelicht door de zoeklichten. „Daar is hij weer," riep Angela, toen het schip schommelend en men zou haast zeggen, onwillig, er boven uit kwam en weer werd ge grepen door de stralenbundels. Het leek op een vogel, gehypnotiseerd door een enorme kat, zooals het daar dreef, hulpe loos in die koude lichtzee, met ieder detail van zijn sinisteren vorm duidelijk zichtbaar. De volgende minuten werden de beide vrou wen bijna doof door het gillen van de gra naten, de luide ontploffingen van de vallende bommen, die als groote, heldere sterren naar beneden schoten. De wereld scheen vervuld van grootsche, wilde geluiden, die den nacht verscheurden. Toen zij weer opkeken, zagen zij, scherp afgeteekend tegen den hemel, een smal, wespachtig ding dat heel hoog hing als een roofvogel. Een slank ding, als een libel, donker tegen de wolken, die als witte pluimen door den hemel voeren. Men dacht onwillekeurig aan David en Go liath, zoo ongelijk schenen die twee machten te zijn. Het geluid van schieten werd nog luider en de Zeppelin, die nu heel hoog hing en snel voer, scheen te willen ontsnappen naar de Noordzee, om de woedende kanonnen te ontgaan. Men raadde, dat de straten van Pagdon vol stonden met kijkers, die zich niet stoorden aan waarschuwingen en alle voorzorgen in den wind sloegen. Wie was nu laf genoeg am in een kelder te zitten en zooiets te missen? Angela's oogen verlieten geen moment dien kleinen, zilveren muskiet, die zoo vlug snorde in de witte vederwolken. Zij hield den adem in, telkens wanneer hij een plotselingen duik nam, wetend, dat haar eigen beminde piloot er in was. Hii was hooger en hooger gestegen om het monster van boven aan te vallen. En nog scheen de Zeppelin het verlangen te koesteren, tot eiken prijs te ontsnappen. Hij daalde nu, om achter de wolken beschutting te zoeken, maar een scheur vertoonde hem duide lijk. Men zag hem hier en daar zwenken, als speurend, goed zichbaar waren de groote om vang, de hangende gondels. Hij maakte den indruk van een opgejaagd dier. dat een veilig heenkomen zocht. Hij kon dan wel de kanonnen ontkomen, monr niet den kleinen muskiet, die met hem de vrijheid van de lucht genoot. Er was een ontploffing en tegelijkertijd een vlammetje uit de Zeppelin zelf. Een kleine roode draad vloog van het eene einde naar het andere en groeide, totdat het heele schip als met een vurig potlood geteekend, tegen den hemel hing. Het vuur verspreidde zich en groeide aan. Het schommelen werd heviger en het schip does lager en de roode vlam nam toeBrandende voorwerpen als gloeiende ballen vielen ter aarde met knallende ontploffingen. Van een dof rood, werd het luchtschip wit gloeiend. Het ging op zijn neus staan en schoot dan naar beneden, terwijl het een baan vuur achter zich liet. Dan verdween het in het duister Het viel als een ontzettend projectiel, door een reuzenhand geworpen. Angela zag het vallen, witgloeiend, lichtend, een gedoemd en brandend monster. En toen hei viel, klonk een verwijderd hoerageroep uit de straten van Pagdon, ver weg. En ver, ver boven de aarde, begon de kleine muskiet te dalen, zonder begeleiding van gra naten en kartetsen, vlug en veilig. Viola bleef kijken, dan keerde zij zich tot Angela, die vreemd stil geworden was. Zij vond haar bewusteloos op het terras liggen. HOOFDSTUK XXXV Lambert was laat op de fabriek gebleven dien avond. Hij had vroeger in den avond een waar schuwing ontvangen dat er wel eens een lucht aanval kon plaats vinden, want een vloot lucht schepen was gesignaleerd een paar kilometei uit de kust. Al de vrouwen en meisjes waren van de mu nitiefabriek naar huis gestuurd, de mannen die over waren, hielden op met werken en maakten brandslangen en emmers water klaar, als verwachtten zij een grooten brand. Alles werd vlug en zonder overhaasting ge daan. Pagdon had nu al meerdere munitiefa brieken, maar die van Harriman was de belang rijkste en grootste. Bü deze fabriek hoorde Viola's cantine. Zü had gehoord, dat er dien avond geen werk door vrouwen werd gedaan en al verbaasde dit nieuws haar een weinig, het was toch niet zoo buitengewoon. Het was al eens meer gebeurd, als de machines degelijk nagezien moesten worden. Lambert verwonderde zich er over, waarom de Zeppelin zich niet tevreden had gesteld met de gemakkelüker prooi van de haven en scheepsdokken, maar doordrong tot de stad. Iemand als Schulz büvoorbeeld, zou goede in lichtingen kunnen geven, hoe en waar zij lagen en hoe belangrijk zü waren. Het scheen hem en velen anderen toeschouwers toe, dat het schip heftige pogingen had aangewend, om de fabriek te bereiken, alsof het wist, welk een pracht, "doelwit zü bood. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 3