Lord Eden's stijgende ster UNIE !De Unie ió yoedkoop. tudeluk BISCUITS UNIE-KOFFIE MUSSOLINI BLIJFT SCEPTISCH GROOT BLIK GEMENGDE VAN FI.1.- DINSDAG 28 MEI 1935 De Blauwe Adelaar geplukt Bodemonderzoek N ieu w-Guinea Welke vlakten voor landbouw in aanmerking komen INDISCHE MISSIEVEREENI- GING Het kruis uit het stemlokaal Liberale voorzitter heul „geen bezwaar tegen ver- wydermg OFFICIEREN KONINKLIJKE LANDMACHT „Gij zult trouw blijven aan de Koningin, gehoorzaam aan de wet" MAANDAG. 27 MEI ZATERDAG, 8 JUNI CENT NETTO 6IJ AANKOOP VAN ELK HALF POND VAN 15 - 20 - 221/ï - 30 - 40 - 45 - 50 CENT PER HALF POND De moeilijkheden in Budel PRINSES JULIANA Voorjaarsvergadering van het hoofdbestuur OOK DE f 15.000 ER UIT Nadere uiteenzetting van de bezwaren R.K. Ver. ter Bescher ming van Meisjes Het volgende Internationale Congres in Nederland. R.K. Handelshooge- school HOOGE RAAD VAN ARBEID Adviezen vastgesteld betreffende eenige voorontwerpen Opgericht is een stichting ,JK.ath. Handelshoogeschool-Fonds" TEXTIELSCHOOL TILBURG Met Middelbare Textieldagschool DEVIEZENSMOKKELARIJ DOOR AUTO OVERREDEN Verduistering Valschheid in geschrifte Schilder gevallen De ,,Lord Privy Seal" Anthony Eeden heeft de vuurproef te Genève, welke van be slissende beteekenis kan worden voor zijn Politieke en diplomatieke carrière, glansrijk ®°orstaan. Deze nog jeugdige en zeer elegante ^ttgelschman, die in zijn uiterlijke verschijning 6611 model is van Angelsaksische correctheid, ^it talenten en gaven, welke hem als het ware v°°rbeschikken voor het spelen van een beslis- ^hde rol in de Engelsche buitenlandsche poli- Het eenige bezwaar, dat vele ouderen in ^geland tegen hem koesteren, is, dat hij te is. Eden is nog geen veertig. Dit bezwaar Verliest echter eiken dag meer grond en in de ®°gen van minder bejaarden is Eden's jeugd 'er<3er een voordeel dan een nadeel. Eden stond Genève voor een moeilijke taak, maar dank den volledigen steun van Laval en de bereid- ^Üigheid der nader tot elkaar te brengen par- 1Jen> heeft hij deze althans voor het oog op 2eer verdienstelijke wijze vervuld. Het Hon- ^arsch-Joego-Slavisch geschil, ontstaan na den °hingsmoord te Marseille, toen Joego-Slavië °ngaarsche autoriteiten beschuldigde de terro- J^ten te hebben gesteund, subsidiair niet te heb- bestreden, is thans definitief geliquideerd. Jkh, die rapporteur in deze netelige kwestie as' heeft Joego-Slavië kunnen bewegen ge- ^en te nemen met de Hongaarsche toezeg- ^jbgen en verklaringen betreffende de in Hon- MJe genomen maatregelenter voorkoming van ^oristische complotten en agitatie in de toe tst en af te zien van een scherp in ge- eke stellen van Hongarije op dit punt. Daar af is een ernstig obstakel voor de komende öau-conferentie uit den weg geruimd. Na- brlijk heeft Eden bij zijn bemiddeling profijt hen trekken van de verzoening en samen- ®rking van Frankrijk en Italië en van de toe- bering tusschen Italië en Joego-Slavië, welke Jh bemiddelaarspad by voorbaat hadden ge- end. Was dit het eenige succes, dat Eden te nève had behaald, er zou te weinig reden zijn ^"eest voor den lof, welke hem van alle ^an il*1 is toegezwaaid. Deze wordt dan ook in k°°fdzaak gemotiveerd door het veel belangrij- resultaat, dat hij als bemiddelaar met Laval eft weten te bereiken inzake het Italiaansch- ^ssinisch conflict. Het compromis, dat in deze kwestie tot stand is gekomen, heeft zoowel het be- dreigde prestige van den Volkenbond als tjat van Italië gered, terwijl het Eden's pres- aanzienlijk versterkt heeft. Voorloopig zal k Volkenbond deze kwestie kunnen laten rus- omdat thans beproefd zal worden het' inci- trnt Van Oeal-Oeal te regelen volgens de arbi- ^ge-procedure, welke in het Italiaansch-Abes- sch arbitrage-verdrag is voorzien. Italië zyn eisch, dat tegenover de Italiaansche trechters Abessinische inboorlingen in arbitrage-corhmissle moesten zitting nemen, -h vallen en den door Abessinië aangewezen erikaan en Franschman als arbiters aan- tJ, m- Van den anderen kant heeft Abessinië hi toegestemd, dat de arbitrage zich voorloo- hechts zal bepalen tot dit ééne ernstige in- - etl'' a' heeft het ook de hoop uitgesproken, daarna de heele grensregeling aan een ver- Y bingscommissie zal worden toevertrouwd. De ^tenbond heeft zich het recht voorbehouden actief op te treden, wanneer beide partijen jj^bben een bepaalden tijd niet tot overeenstem de zouden zijn gekomen. Zoo is aan alle kan. althans de schiJ'n gered, en dat is al meer Jb velen durfden verwachten. Italië en Abes- hebben op aandrang van Eden nog eens indertijd aanvaarde verdragsverplichting n geweld tegenover elkaar te zullen gebrui- e^b onderstreept en bevestigd. De toekomst zal ^enwel moeten leerën, of deze verplichting ook Worden nageleefd, wanneer straks de regen- q in Abessinië voorbij is en het klimaat en 0f b°dcmgesteldheid het voeren van een oorlog een guerilla weer mogeiyk zullen maken. bssólini heeft in zijn groote rede in den Se- fe i" sdch zeer sceptisch uitgelaten over de ^eele waarde van het thans bereikte compro- Natuuriyk ziet hjj als realistisch staatsman r goed in, dat het voor Italië verkiezeiyker j./*' ^in langs vreedzamen weg een bevoor- ^hte positie in het aan kostbare delfstoffen "hike Abessinië te veroveren dan langs den Van geweld' docil hij heeft ook zeer duide- v^* te verstaan gegeven, dat hy zoo noodig ter ^rWezenlijking van zijn koloniale expansie-po- niet voor drastische militaire maatregelen terugschrikken. Een koloniaal krijgsavontuur Abessinië brengt voor Italië groote risico's v<y, Z^C^1 mee- Ge moderne oorlogstechniek is r een groot deel in het Abessinische hoog- ^bd met zyn krijgshaftige bevolking vrijwel ^rdeloos. Bombardementsvliegtuigen kunnen moeiiyk trefpunten van beteekenis vinden, q den eenen dag verwoest wordt, kan den an- ^en dag weer snel worden opgebouwd. Op geschut en zware munitie- en levens ka delentransporten zyn terrein en w'egen niet vjr«kend. Het voeren van een jarenlange den uitputtende guerilla, bekroond met een 'bitieven slag, belooft méér succes dan een a"~saie Europeesche gevechtstactiek. Dat Mus- 6ce die Z^n eigen bedoeI'ngen het best kent. Otisch gestemd is over het compromis van bève en onverstoorbaar voortgaat met het ben van troepen en technici naar de Oost- "kaansche koloniën, geeft meer te denken Italië wenscht, dat gedacht wordt. a Ïb de Vereenigde Staten heeft de experimen terende president Roosevelt een gevoelig hof écllec geleden doordat het Hoogste gerechts- be bepalingen van de National Industrial tovery-Act betreffende 500 codes voor de in- in stryd met de grondwet heeft ver klaard. Het Congres heeft volgens deze uit spraak aan Roosevelt en zijn „Planwirtschaft" meer vrijheid gegund dan de grondwet blijkt toe te staan. Dit is van groote beteekenis, omdat de kwestie van het met twee jaar verlengen van de Nira op het politieke program staat. Roose velt heeft direct overleg met zyn adviseurs ge pleegd om het wetsontwerp tot verlenging van de bevoegdheden van de N.I.R.A. zóó te wijzigen, dat het wel in overeenstemming met de grond wet zal zijn. Indien hy daarin slaagt en het wetsontwerp in het Congres er door krijgt, dan zal dit toch niet het feit ongedaan kunnen ma ken, dat Roosevelt's Nira ongeveer anderhalf jaar lang in strijd met de Amerikaansche grond wet heeft gefunctionneerd. De blauwe Adelaar, het embleem van de Nira, is door de uitspraak van het Hoogste Gerechtshof geworden tot een zielig geplukte kip, en Roosevelt's moreel prestige n economische zaken, dat den feilen tegenstand tot nu toe steeds weer wist te overwinnen of in bedwang te houden, is zwaar gehavend. Het is wel heel merkwaardig en misschien ook wel ty pisch Amerikaansch, dat eerst thans door de hoogste rechteriyke instantie in de Vereenigde Staten is uitgemaakt, dat het Congres Roose velt op legale wijze tot het beoefenen van ille galiteit heeft gevolmachtigd. De speculanten en big bankers" van Wallstreet, die nimmer ge charmeerd zyn geweest van Roosevelt's experi- menteele economische en financieele politiek, lachen natuurlijk in hun vuistje van leedver maak, en de industrieelen, die zich tegen hun zin hebben neergelegd by de hun opgedwongen codes, evenzeer. Roosevelt zou natuurlijk de si tuatie voor zich kunnen trachten te redden door een beroep op het Congres en het volk te doen om de grondwet gewijzigd te krijgen, maar het is niet alleen de vraag of hy zulk een radicale methode zal aandurven, maar ook of zulk een beroep succes zal hebben. De geschiedenis van de Patnam-bill, betreffende de vervroegde uit- keering van bonussen aan oud-strijders, waar tegen Roosevelt zijn presidentieel veto heeft uit gesproken, heeft reeds bewezen, dat Roosevelt's ster in tegenstelling met die van Eden, die straks by de reorganisatie van de Britsche regeering waarschyniyk minister van buitenlandsche za ken zal worden, dalende is. BATAVIA, 27 Mei (Aneta). Verschenen is het Voorloopig Verslag van de expeditie voor het bodemkundig onderzoek aangaande de onder- afdeeling Manokwari in Nieuw-Guinea, by welk onderzoek het Angi-Angi-gebied en de kust vlakte bij Momi, zijn onderzocht. De gegevens die door den leider van het on derzoek, den heer Wentholt, zijn achtergelaten, maakten een punt van studie uit voor het bo demkundig instituut te Buitenzorg. Deze instelling komt tot de conclusie, dat de kustvlakte bij Momi gelegenheid biedt voor landbouw op eenigszins groote schaal en daar door ook voor landbouw-kolonisatie. Het bin nenland, echter met name het gebergte en het gebied der meien belooft in dit opzicht weinig. Wel zal by openlegging van de vlakte vermoe- deiyk tevens in het achterland de mogelijk heid worden geopend, voor de verspreide vesti ging van bedrüfjes om de meren en op den weg naar het hooggebergte, welke in samen werking met de cultures in het laagland levensvatbaarheid hebben. Voorts werd in de onderafdeeling Sorong de vallei van de Warsamsonrivier en het omrin gende berg- en heuvelland onderzocht. Hierom trent wordt in het rapport betoogd, dat van de kustvlakten slechts de vlakte van Maga voor landbouw in aanmerking komt. Het verkende oppervlak is 500 H.A. groot. Vermoedeiyk strekt de vlakte zich echter nog eenige kilometers Oost-waarts uit. De vlakte van Sorong is voor het grootste ge deelte te nat voor den landbouw, slechts in de dalen van de Aerramoi en de Kalagoeson-rivier, tezamen groot 300 H.A., is landbouw mogeiyk. In de vlakte van Jangketeh aan de Doreboom- baai zyn geen bruikbare stukken voor den landbouw aangetroffen. vastgesteld en zal in het Koloniaal Missie Ttjd schrift gepubliceerd worden. Uit hetgeen voor de Missies in Indië is binnen gekomen kon aan iedere missioneerende Orde of Congregatie f 81.50 worden uitbetaald. Aan de beurt van aftreden was de secretaris, Mgr. P. G. Groenen, die met algemeene stem men werd herkozen, hetgeen voor den voorzitter aanleiding was, de Indische Missie Vereeniging geluk te wenschen met het behoud van haar secretaris. De heer G. A. Bosselaar, assistent-resident van Lombok, hield een causerie over dat eiland en besprak in verband met de bevolking en haar economischen toestand de mogelijkheid van een slagen dei- missioneering. Bij de rondvraag kwam art. 177 I. S. naar vo ren en werden in verband daarmede nuttige be sprekingen gehouden. ••J 99 In de raadsvergadering der gemeente Leiden is Maandag gesproken over de verwydering van een kruisbeeld uit een stemlokaal tydens de Prov. Statenverkiezingen. De burgemeester deelde mede, dat voorzitters en leden van stembureaux geen recht hebben, wijzigingen in de inrichting der stemlokalen aan te brengen. De betrokken voorzitter van het stembureau, het liberale raadslid Bosman, zette uiteen, dat hij den kiezer, die verwijdering van het kruis beeld gevraagd had, geantwoord had. dan maar niet te stemmen. Bezwaren tegen de verwijde ring had hy echter niet gehad en daarop was het kruisbeeld weggenomen. Het R. K. raadslid Wilmer uitte afkeuring over het gebeurde. In de rede, die minister Deckers gehouden heeft in de vergadering der officieren van de Koninkiyke Landmacht, heeft deze o.m. de of ficieren aangespoord, samen te werken met de wettige overheid. Er zyn er, aldus de minister, die terwyl zij voorgeven de eenheid na te streven, een wig trachten te drijven tusschen weerwacht en over heid, tusschen bestuurden en bestuurders. Zy geven hoog op van hun koningsliefde, maar hun overheersching zou den Nederlandschen Ko ningstroon zijn alouden luister ontnemen. Zy zingen het Wilhelmus, terwyl zy net houweel leggen aan Willem van Oranje's levenswerk, het fundament van onzen rechtsstaat. Men geeft af op het staatkundige leven en werpt met slyk naar de volksgenooten, die in groote onbaatzuchtigheid aan dit staatkundig leven leiding schenken. Men beschimpt de re geering, die pal staat voor het gezag en laakt de mannen, die in stipte gehoorzaamheid de regeeringsvoorschriften eerbiedigen. Men tracht u af te leiden van den rechten weg en nadert u in woord en geschrift openlyk en zijdelings, ja zelfs in het kleed des lafaards, in anonimiteit. Maar ik reken er op, dat niemand uwer den weg zal verlaten, hem door plicht en eer gewe zen. Uw trouw moge beproefd worden, zy kan door beproeving slechts worden gelouterd en verstevigd. Gij zult uw gelofte indachtig, trouw blyven aan de Koningin, gehoorzaam aan de wet, on derworpen aan de krygstucht en met vasten wil de eenheid handhaven en bevorderen. De een heid onderling, de eenheid in het Nederlandsche leger, de eenheid tousschen volk en weermacht, de eenheid tusschen weermacht en regeering. TOT EN MET (ZOLANG DE VOORRAAD STREKT) EEN (INHOUD 2 POND) VOOR is BOVENDIEN OP DE KOFFIE 1 5 KORTING Statiegeld blik 15 ets. Ledig blik wordt voor 15 ets. teruggenomen Het bestuur van de Nederlandsche Bach Ver eeniging ontving bericht, dat Prinses Juliana wegens ongesteldheid verhinderd is de uitvoe ring te Naarden van de Hohe Messe óp Woens dag 29 Mei bij te wonen. Dezer dagen is te 's-Hertogenbosch de voor jaarsvergadering gehouden van het hoofdbestuur der Indische Missie Vereeniging. De voorzitter, Mr. Dr. Kooien, herdacht het pas overleden lid van het hoofdbestuur, P. Broe ken M.S.C. provinciaal der Missonarissen van het H. Hart. De secretaris deelde mede, dat in Nederland voor het Missie-Jubileumfonds naar Indië was overgemaakt f 27.646.17 en dat dit fonds, waar voor in Indië f 7.500 was bijeengebracht, 14 Maart j.l. officieel was overgedragen aan Mgr. Willekens. Tot vertegenwoordiger der I. M. V. in het Co mité voor Indische Lezingen en Leergangen werd, op voorstel van het dagelij ksch bestuur, aangewezen de secretaris. Namens de I. 'M. V. was een suppliek gezon den naar Z. H. den Paus om het canonisatie proces van den Eerbw. Petrus Donders te be spoedigen. Over de door den penningmeester, Prof. Dr. Buffart, ingediende balans en exploitatie-reke ning over 1934 bracht namens de verificatie- commissie Pater Busé O.C. verslag uit, waarby gaarne hulde werd gebracht aan den penning meester voor het in alle opzichten keurige en voorzichtige beleid. Ook namens de vergadering bedankte de voorzitter den penningmeester en werd deze gedéchargeerd. Geconstateerd moest worden, dat de contributies in 1934 met goed f 326 waren teruggeloopen en dat dit jaar voor het eerst de gewone uitgaven niet konden gedekt worden door de gewone inkomsten aan contri butie, rente en kleine giften. Naar aanleiding van de feestelijke herdenking in Den Haag van het 400-jarig Missie-jubileum in N.-Indië is met succes een propaganda onder nomen om het aantal leden der I. M. V. in Den Haag en omstreken te verhoogen. Daarenboven is getracht om ook in andere steden een aerge- lyke feestelijke herdenking te doen plaats heb ben maar succes heeft dit alleen gehad in Eind hoven, Bergen op Zoom en Tilburg en dit zal nog gebeuren in Haarlem en Alkmaar. De poging echter daarby tevens aangewend om het ledental der I. M. V. te vermeerderen heeft zoo goed als geen resultaat opgeleverd. Het jaarverslag, door den secretaris uitge- In de vyfde klasse der Staatsloterij is de prys van f 15.000 gevallen op nummer 7989. In de „Nieuwe Rotterdamsche Courant" van Zaterdag jJ. maakt de heer Dor op zichzelf is het reeds een typeerend feit, dat een Ka tholiek werkgever zich wendt tot een liberaal blad eenige aanmerkingen op onze reportage van de staking aan de zinkfabrieken te Budel. De gegevens, welke wy in ons artikel hebben verwerkt, hebben wy ontvangen van den heer Lelieveld, hoofdbestuurslid van den R. K. Me- taalbewerkersbond. Deze heeft ons de cyfers van de loonen verschaft, zooals wy ze hebben afgedrukt. Allereerst maakt de heer Dor aanmerking op de bewering, dat het werk zoo zwaar zou zyn, dat niemand dit lang kan volhouden, waarby hy als tegenargument gebruikt, dat aan 78 oud werknemers pensioen wordt uitbetaald, die een gemiddelden diensttyd hebben van 24)4 jaar. Dit feit op zich zelf, zoo meldt men ons nader, zegt reeds genoeg. Br zullen weinig bedryven zyn, waar de arbeiders reeds na 25 jaar dus op een leeftijd van 40 a 45 jaar worden gepensionneerd. De arbeiders in de zinkfabrie ken werken voor heete ovens, slechts gekleed in een hemd en broek; zy loopen vaak brand wonden op. Hoeveel menschen loopen er in Budel rond met blauwe striemen over gelaat en lichaam, die zy hebben opgeloopen door brand wonden? Wanneer deze arbeid niet gevaarlyk is, welke is het dan wel? In één opzicht is rectificatie noodig. Op de lysten der arbeiders komen 34 jonge weduwen voor, wier mannen in den loop der laatste jaren zyn gestorven. Deze gegevens zyn gehaald uit de officieele gegevens ten gemeentehuize. Wel iswaar zyn deze mannen niet allen gestorven tengevolge van een ongeluk, zooals wij bericht ten, doch zy zyn gestorven tengevolge van ziekten, die zy hebben opgedaan by het werk in de fabriek, die in den volksmond niet voor niets „de stille dood" wordt genoemd. Het werk van de kleine manoeuvre eischt vol gens den heer Dor niet meer dan 4% uur per dag. Volgens de gegevens, die wij hebben ge kregen van den heer Lelieveld, bedraagt deze Na de belangryke zitting van den internatio nalen Raad, op 21 Mei, werd den daaropvolgen- den morgen, na het lezen van een Mis door Mgr. Besson, het Congres officieel geopend door de baronnesse mevrouw de Montenac, de internationale presidente. Een woord van welkom werd gesproken door de presidente van Zwitserland, madame Wein- Marschal. Verslag van de werkzaamheden over de af- geloopen vier jaar werd uitgebracht door MUe Thurler, de secretaresse, terwyl Mile Emery tweede secretaresse en tevens penningmeeste- resse het financieel rapport uitbracht. Hierna volgde een zeer belangryk betoog van kannunik Charrière. Als onderwerp had de gewyde spreker genomen: „Zedelyke verwor ding en christelyk optimisme". Vervolgens kwamen aan de orde de rappor ten der verschillende landelyke comité's door de respectievelijke afgevaardigden voorgedra gen. Hieraan ontleenen wy belangryke acties o.a. bracht Frankryk naar voren de seminaristen met het werk nader te doen kennis maken, op dat zy eenmaal zelf tot zielzorger geroepen, met meer kennis van zaken, de hulp van de ver eeniging zouden kunnen inroepen Als middel worden geregeld op het alg. se cretariaat, aldaar, kleine conferenties gegeven. Bijzonder treffend was het rapport van de Portugeesche afgevaardigde. Ondanks de groote moeilykheden welke dit land beleeft, zoowel op politiek als op religieus gebied, mocht de arbeid der Meisjes-Bescherming uitgroeien tot een bloeiende vereeniging, zoo zelfs, dat de regee ring het werk zeer waardeert en allerlei facili teiten toestond. Mevrouw Steenberghe-Engeringh voerde het bracht, werd als° zoodanig onder dankzegging i woord over de verhouding der Internationale R. K. Vereeniging ter bescherming van meisjes tot de Internationale Unie der R. K. Vrouwen bonden. Prinses Borghése del Vivaro, uit Rome, gaf verslag over den toestand van het vrouwelyk hotelpersoneel en de ervaring door de Bescher ming in dit gebied opgedaan. Hierop volgde een langdurige en vruchtbare discussie. Den derden congresdag werd een H. Mis door den Nederlandschen adviseur, Deken Th. Knu- velder opgedragen in de kapel van den H. Pe trus Canisius. De derde zitting was gewyd aan het vervolg der internationale rapporten. Mile Lavielle van Dyon, welke zitting heeft in den Volkenbond, gaf een interessant verslag over het optreden van vrouwelyke artisten in variété's, Music Halls en bioscopen, waarna opnieuw een be langryke bespreking volgde, waaraan ook werd deelgenomen door den aanwezigen prefect der politie van Freiburg. De slotzitting, waarby de belangstelling ge weldig was (circa 400 personen) werd geopend met een schitterende rede van den zeereerw. Pater Pellod O.P. uit Freiburg, als titel dragen de. ,,Na een bestaan van 38 jaar en wat de maatschappelijke evolutie van ons vraagt". Hierna volgde de benoeming van het inter nationaal bestuur, waarin presidente, secreta resse en penningmeesteresse werden herbe noemd. Als opvolgster der overleden vice-presi- dente, de zoo talentvolle en werkzame Mile A. Clement, werd gekozen Mile Meijer. Na voorlezing der conclusies werd de vraag gesteld waar het eerst volgende congres te houden. Italië en Frankryk stelden voor Rome. De Nederlandsche presidente, mevrouw Bij voet van Haaren, bracht met enkele korte, doch gevoelvolle woorden, den wensch naar voren, dat Nederland hiervoor in aanmerking mocht komen. Onder algemeene geestdriftige instemming der aanwezigen werd hiertoe besloten. Met een plechtig Te Deum in de kathedrale kerk werd dit zoo welgeslaagde congres geëin digd De zittingen werden gehouden in de histo rische zaal van heb schilderachtige raadhuis en werden behalve door de congressisten ook bijgewoond door afgevaardigden van stad en kanton. tijd 5 A 6 uur. By nader onderzoek is ons ge bleken, dat de heer Dor het minimum heeft genoemd, de heer Lelieveld het maximum. Wanneer de omstandigheden ook maar het ge ringste tegenwerken (en dit is reeds het geval als het regenachtig, bedompt weer is en de schoorsteenen niet goed trekken), dan duurt het werk geruimen tyd langer. En ook als er langer gewerkt moet worden, doordat er her stelwerkzaamheden moeten worden verricht, wordt er niet meer loon betaald. Ten aanzien van het Mishooren op Zondag, dat mogelijk gemaakt wordt in de kapel bij de fabriek, is ook niet alles zoo, als de lieer Dor voorstelt. Herhaalde malen komen er klachten, dat het den arbeiders door hun werk niet mo gelijk is, de H. Mis bij te wonen, met name uit de zwavelzuurfabriek. De geestelijkheid te Bu del schrijft men ons, is er van overtuigd, dat het godsdienstig leven der arbeiders te lyden heeft onder de ongunstige tijden waarop wordt gewerkt. Ten overvloede zij hier nog opgemerkt, dat wij volkomen begrijpen de moeilykheden en de zorgen, die drukken op dit bedrijf. Wij hebben in ons artikel duidelijk doen uitkomen, dat de directie der zinkfabrieken onder zeer ongunsti ge omstandigheden het bedrijf aan den gang moest houden en dat zij niet uit volkomen vrijen wil tot loonsverlaging is overgegaan. Doch niet moet getracht worden, toestanden beter voor te stellen dan zij zijn. i De Hooge Raad van Arbeid heeft zijn 43e ver gadering gehouden onder leiding van zijn voor zitter prof. mr. P. J. M. Aalberse. In deze vergadering heeft de Raad in de eerste plaats zijn advies vastgesteld met betrek king tot het voorontwerp van een nieuwe werk tijdenbesluit voor fabrieken en werkplaatsen. Over een drietal punten van principieelen aard heeft de Raad zich daarby uitgesproken. Allereerst heeft een meerderheid van den Raad (19 tegen 13) zich uitgesproken voor het inschakelen in deze materie van de Bedrijfs- radenwet, ten einde op deze wijze decentrali satie in de uitvoering te verkrijgen. Vervolgens heeft een groote meerderheid (27 ten 6) zich uitgesproken voor het laten ver vallen uit het Werktijdenbesluit van de bepa ling, waarin het werken met tweeploegenstelsel wordt toegestaan aan de kalkzandsteenfabrie ken. In verband hiermede besloot een meerder heid van den Raad (19 tegen 9) aan den Mi nister van Sociale Zaken te adviseeren, voort aan ook geen vergunningen voor arbeid in tweeploegenstelsel meer in dezen bedrijfstak te verleenen. Een minderheid van den Raad stond op het standpunt, dat de Raad zich van het uitspreken van een oordeel over het laatste punt zou hebben te onthouden. Ten slotte heeft een meerderheid van den Raad (28 tegen 9) den wensch te kennen ge geven, dat zou worden overgegaan tot het ont werpen van een regeling tot beperking van den arbeid van bazen. In de tweede plaats heeft de Raad zijn ad vies vastgesteld met betrekking tot het voor ontwerp van wet, houdende wettelijke regeling inzake verplichten bedrijfskindertoeslag. In het advies worden de verschillende stand punten, welke de leden hebben ingenomen, toe gelicht. Een groot deel van den Raad staat op het standpunt, dat een algemeene machtigings wet tot verbindendverklaring van bedrijfsrege lingen op sociaal gebied de voorkeur zou ver dienen. Een meerderheid staat op het standpunt, dat bij de loonvorming naast de prestatie aan de behoefte een belangrijke plaats moet worden toegekend. De kleinst mogelijke meerderheid van den raad (18 tegen 16) sprak zich ten slotte uit tegen het toepassen van het beginsel der verbindendverklaring op kindertoeslagregelin gen. Indien hiertoe toch zou worden overgegaan, dan spreekt zich een groote meerderheid van den Raad zich uit vóór een stelsel van formeele verbindendverklaring boven dat van verplicht verklaring, zooals dat in het voorontwerp is be lichaamd. In verband hiermede is aan het advies een schema voor een wettelijke regeling ii.zake verbindendverklaring van bedrijfskin- dertoeslagregeling toegevoegd. Ten slotte stelde de Raad zijn adviezen vast met betrekking tot het voorontwerp, houdende wijziging van de Huisarbeidswet 1933 en het voorontwerp algemeenen maatregel van bestuur als bedoeld in de artikelen 1, 3, 8, 10 en 20 der Huisarbeidswet 1933. De vergadering werd gedeeltelijk bijgewoond door den Minister van Sociale Zaken. Onder voorzitterschap van Mr. A. Baron van Wijnbergen kwam dezer dagen de Raad van Toezicht der R.K. Handelshogeschool in jaar- lijksche vergadering bijeen. In zijn openingswoord wees de voorzitter er op, dat wij er ons bijzonder over mogen ver heugen, dat, niettegenstaande de slechte tijds omstandigheden, de Tilburgsche Handelshooge- school is uitgegroeid tot een bloeiende instel ling met een sterk stijgend aantal studenten. Besloten werd tot oprichting eener stichting „Katholieke-Handelshoogeschool-Fonds". In verschillende plaatsen van ons land, waarby de indeeling van het gebied der Kamer van Koophandel als grondslag zal worden ge nomen, zullen comité's worden opgericht voor het bijeen brengen van gelden ten behoeve van dit fonds, hetwelk op verschillende wijzen de be langen der R.K. Handelshoogeschool zal kun nen dienen, zoo o.a. door aanzuivering van even- tueele exploitatie-tekorten der R.K. Handels hoogeschool, door het verstrekken van studie beurzen, door het subsidiëeren van wetenschap pelijke onderzoekingen, enz. Met grooten aandrang werd de wenschelijk- heid naar voren gebracht van een katholiek tijdschrift voor sociale en economische weten schappen, uitgaande van de R.K. Handelshooge school. Eenige hoogleeraren verklaarden zich bereid op korten termijn de exploitatie-moge lijkheid van een dergelijk tijdschrift te onder zoeken. Aan het verslag van de Textielschool Tïlburg met Middelbare Textieldagschool over het jaar 1934, ontleenen wij het volgende: Van de 9 leerlingen van de tweede klasse van den fobrikantencursus slaagden er bij het eindexamen 6, terwijl er 3 afgewezen werden. Van de eerste naar de tweede klasse werden bevorderd 8 leerlingen. In 1934 werd de doorloopende dagcursus in noppen en stoppen bezocht door 163 meisjes; 92 hiervan verwierven het diploma. De dagcursus voor leerling-wevers werd in 1934 door 73 leerlingen gevolgd; 38 leerlingen verwierven het diploma. Op het einde van den cursus 1933-1934 der textiel-avondschool kon aan 37 leerlingen een getuigschrift uitgereikt worden. De nieuwe cursussen 1934-1935 werden begon nen met 351 leerlingen. Op 31 December waren nog 323 leerlingen aanwezig, die over de verschillende cursussen verdeeld waren als volgt; cursus in spinnen 34 leerlingen; id. in weven 157 leerlingen; id. in apprèteeren en verven 51 leerlingen; id. in voor bereidend onderwijs 81 leerlingen. De vervolgcursus in overstoppen en American stoppage werd gevolgd door zestien leerlingen. Door vijftien leerlingen werd het diploma ver worven. De cursus in textiel-technologie had twee en dertig deelnemers. De nieuwe cursus 19341935 werd met zeven, en veertig deelnemers begonnen. Dat er voor de Textielschool Tilburg met* Middelbare Textieldagschool, zoowel in het bui-' o ten- als het binnenland, groote belangstelling bestaat, blijkt uit het groot aantal bezoeken aan de school. In het verslag der Textielschool is o.m. ook opgenomen een lijst van gediplomeerde oud leerlingen met de door hen thans bekleede po sities. In deze lijst komt tot uiting van welke groote beteekenis de Textielschool Tilburg met Middelbare Textieldagschool voor de vorming van leidinggevend personeel voor de textiel fabrieken in ons land is. Zooals bekend is de uitvoer van sla naar Duitschland gecontingenteerd. Vooral kwam hierdoor de Venlosche Veiling in moeilykheden. Duitsche en Nederlandsche personen, die niets met de Veiling of den groentenhandel hebben te maken, hebben daarna op eigen gelegenheid sla en andere groenten opgekocht en in Duitsch land met een aanzienlijke winst verkocht. Het ■geld is over de grens naar ons land gebracht. De douane-autoriteiten te Aken zyn deze on geoorloofde praktijken op het spoor gekomen en hebben 100.000 mark in beslag genomen, af komstig van de verkochte groenten. Ook zijn reeds verscheidene personen gearresteerd. Maandagmiddag zat de 30-jarige J. P. op een trottoirrand in de Molenstraat, tegenóver de Havenstraat te Naaldwijk. Uit laatstgenoemde straat naderde een auto bus, terwijl uit de Molenstraat een vrachtauto van de fa. de J. uit De Lier en bestuurd door van R. van den Maasdijk, naderde. Daar er totaal geen uitzicht op dezen hoek is, bemerkte eerst op het laatste moment van R. de bus en om een aanryding te voorkomen, week hy zoover naar links uit, dat P. door den vrachtauto werd overreden. De man brak beide beenen en bekwam een hoofdwonde. Nadat Dr. v. d. Bijlaardt een voorloopig ver band had gelegd, is P. naar het ziekenhuis Westeinde te Den Haag vervoerd. Tegen den bestuurder van den vrachtauto is proces-verbaal opgemaakt. Maandag deed de Arrondissemènts Rechtbank te Maastricht uitspraak in de zaak contra J. J. N., postbode te Limmel, die een bedrag van f 1237, bestemd voor den Pensioenraad, te eigen bate had aangewend. Het vonnis luidde 8 maanden gevangenis straf. De eisëh was 10 maanden. Maandag stond voor de Arrondissements- Rechtbank te Maastricht terecht de onderwij zer M. J. uit Susteren. wijl hij een aanslag biljet van de grondbelasting zelf als voldaan had afgeteekenö. Het O.M. eischte tegen verdachte 6 maanden gevangenisstraf. 1 Bfj de restauratie van het gouvernementsge bouw te Maastricht is de 21-jarige schilders- knecht- C. A. Wynants uit Maastricht Maandag van zeven Meter hoogte gevallen. Met zware inwendige kneuzingen werd hy per auto van den G.G.D. naar het ziekenhuis Cal- variënberg overgebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5