Vijf dagen reisgenot tegen premie-prijzen f 42.50 of f 50.- voor Administratie) toen de scheidsmuur viel fransche graven in ons WOENSDAG 29 MEI 1935 Door een vrachtauto gegrepen Motorrijder enkele oogenblikken later aan de verwondingen bezweken LAND A.N.W.B. EN K.N.A.C Het aanbrengen der richting- wijzers werd het struikelblok INTERN. TOURISME Opening van het congres te Den Haag NEDERLANDDUITSCHLAND Studiecommissie voor het betalingsverkeer Chr. spoorwegpersoneel en N.S.B. Naasting van telefoon netten Commissie is nog niet met rapport gereed gekomen STATION OVERVEEN WORDT OPGEHEVEN Gevolg van electrificatie lijn HaarlemZand voort INTERN. VEREENIGING VAN GEMEENTEN Het permanent bureau in Den Haag bijeen A.R.K.A.-CONGRES TEGEN EEN PAAL GEBOTST Motorrijder, een musicus, dood opgenomen ARBITRAGE OPGELEGD MOTORRIJDER VERONGE LUKT ARBEIDER VERPLETTERD BOERDERIJ AFGEBRAND De „Maraboe" naar Indië N.S.B.-er aangevallen GOED GE-MIXT. Maatschappelijk con gres te Brussel 600 H.A. HEIDE VERBRAND DIRECTEUR VAN ANETA TE BATAVIA Consumptiemelk Leening Stadion Feyenoord Sabel en gummistok hielpen Wielrijdster gedood Bij het oversteken door een auto aangereden UIT DE STAATSCOURANT Onderscheiding Raad van Beroep G evangeniswezen Notariaat Politie Hooger onderwijs Posterijen Belastingen W aterschappen naar LUIK, LUXEMBURG, ECHTERNACH (Springprocessie) en BRUSSEL (Wereldtentoonstelling) Laat U nog heden prospectus en invul-formulier toezenden door T CENTRAAL REIS-ADRES der „Vereenigde Katholieke Pers", 't Kasteel van Aemstel, N.Z. Voorburgwal 65-73 Amsterdam door ISABEL C. CLARKE SPECIAAL VOOR U DAMES is de rubriek WAT DE TONG STREELT (pag. 4) Te Duivendrecht is Dinsdagmiddag een ern- 2llS ongeval geschied bi] het kruispunt van de ®arte Laan en den Rijksstraatweg. Van de ~warte Laan naderde op een licht model motor- \wiel de 22-jarige arbeider G. H. de Dood, zich naar zijn woning te Haarlemmermeer op den straatweg reed terzelfder tijd in ®e richting van het kruispunt een met zand seladen vrachtauto, welke de motorrijder niet Ü°n zien, daar zijn uitzicht belemmerd werd '®or een voor het kruispunt op de Zwarte Laan 'Istaanden auto. het passeeren van den straatweg werd de fri torrijder door den zandauto gegrepen en zoo ^'aar gewond, dat hij enkele oogenblikken later ®verleed. Het stoffelijk overschot is vervoerd ^r het lijkenhuis te Duivendrecht. Naar wij vernemen, heeft de Fransche gezant 's Gravenhage opdracht gegeven het stoffelijk °v6rschot van de Fransche onderdanen, die in herland gedurende het tijdvak 1914—1918 zijn "^rieden, te doen opgraven. Net ligt in de bedoeling het stoffelijk over shot van hen, die ten Noorden van den Rijn en ■h liggen, over te brengen naar een reeds be land gemeenschappelijk graf te Soesterberg en van hen, die ten Zuiden van genoemde wa- ;6ren liggen, naar een reeds bestaand gemeen- chappelijk graf te Weert (L.). De opdracht is °eieven aan de N.V. Begrafenis-Onderneming ab W. J. Innemee en Zonen, te 's Gravenhage. Te viissingen, Rotterdam, Dordrecht en Maas zicht bestaan reeds Fransche graven, doch "eze blijven geheel onaangeroerd. Ret algemeen bestuur van den Koninklijken j Werlandsohen Toeristenbond A 1-TWb. heeft 'n rijn te Amsterdam gehouden vergadering het y°orstel tot wijziging van de Grondregelen en f*®'- hu'jhoudelijke reglement mede in verbar.d jhet ge verleening van het praedicaat „Konink lijke" goedgekeurd. Dit ontwerp zal aan de te warden op Zaterdag 6 Juli a.s. te houden ^arlijicsche algemeene ledenvergadering worden "orgclegd. htede werd goedgekeurd de Balans over 1934 ,n werd het Dagelijksch Bestuur décharge ver end over het gevoerde beheer. - Tot voorzitter van de Commissie voor het watertoerisme is bij acclamatie benoemd de •«er Ernst Crone, voorzitter van de Koninklijke 'wderlandsche Zeil- en Roeivereeniging en lid ah bet Algemeen Bestuur van den A.N.W.B. Öe Bondvoorzitter, de heer Edo J. Bergsma, ?fett in deze vergadering een uitvoerige uiteen- rtting gegeven van den loop der onderhande- .n8en tusschen het bestuur van de K. N A. C. den A. N. W. B. en van de oorzaken welke ?eleid hebben tot het beëindigen der samenwer- f'dg, welke tusschen beide vereenigingen sedert elf jaren heeft bestaan, be A. N. W. B. heeft aan de K. N. A. C. voor gesteld, de bestaande samenwerking op wegen- 11 verkeersgebied uit te breiden tot alles wat dit jr^ied omvat in den ruimst mogelijken zin, dus r0^ propaganda voor verkeersveiligheid, ver- a®ersberichtgeving, perspropaganda en de be- j ®?W'ijzering in haar vollen omvang, zelfs met bbggrtp van den dienst der wegwijzers, den ,lehst, dien de A. N. W. B. met uiterste zorg r^ft opgekweekt en waarop hü meent met eht trotsch te mogen zijn. verder werd voorgesteld, voortaan samen te ?rken op het gemeenschappelijk bestreken ge- 'ed van het automobieltoerisme, reisinlichtin- kaarten, reiswijzers, grensdocumenten, ex- ^ise, juridische inlichtingen enz. Naast deze gemeenschappelijke taak on het 5®"ied van wegen en verkeer en autotoerisme elk der Vereenigingen haar eigen taak heb- j de K.N.A.C. op het gebied van het club even en van dé automobielsport, stertochten, ^bcoursen e.d. en de internationale samenwer- ^g met de A. I. A. C. R. (Association Intema- ,°hale des Automobile Clubs Reconnus); de N. W. B. op het gebied van het niet-automo- hstisch toerisme en de internationale samen- .^rking met de A. I. T. (Alliance Internationale Tourisme) v en slotte werd voorgesteld, de bureaux der -•de vereenigingen onder te brengen in eén •heentelijk gebouw. De K. N. A. C. bleek echter voor een verder gaande samenwerking niets te vóelen en stelde integendeel aan een voortzetting van de be staande samenwerking gedurende nog een proefjaar, een aantal eischen, welke de A. N. W. B., hoewel door inwilliging daarvan minder economisch dan tot dusverre zou worden ge werkt, alle heeft ingewilligd, op één na, nJ. den eisch betreffende de wijziging van de bestaande liquidatie-bepaling inzake de Richtingsborden. Tegen deze wijziging had de A. N. W. B. prin cipieel bezwaar, omdat hij er dan eventueel zelf aan zou hebben medegewerkt, dat het aanbren gen van wegwijzers in ons land niet meer in een hand zou blijven. Hoewel aan de K. N. A. C. werd medegedeeld, dat de inwilliging van dezen laatsten eisch bij den "A. N. W. B. moest afstuiten op onover komelijke principieele bezwaren, bleef de K. N. A. C. daarbij persisteeren en zoo is na maanden lange onderhandelingen ten slotte gebleken, dat samenwerking niet meer mogelijk was. De vergadering heeft unaniem haar goedkeu ring gehecht aan het door het Dageljjksch Be stuur gevoerde beleid. Bij de opening van het congres van de „Union Internationale des organes officiels de propa ganda Touristique" dat te Den Haag wordt ge houden, hield Minister L. Steenberghe een korte openingsrede, waarin hij wees op de steeds toenemende moeilijkheden, die het internatio naal tourisme ondervindt en die de volle aan dacht eischen om middelen tot herstel te kun nen vinden. Voor deze bezigheid, het doel van dit congres, sprak de minister zijn beste wen- schen uit en zegde namens de Nederlandsehe regeering alle medewerking toe. Met een wel komstwoord besloot spr. zijn rede. De voorzitter van het congres, dr. Pugüesi, van Rome, heeft den minister beantwoord, hem dankende voor zijn belangstelling. Voorts voerde het woord de voorzitter der Algemeene Ned. Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer, baron Krajjenhoff, die het con gres verwelkomde. Verschillende gezanten en andere autoritei ten hebben de openingsplechtigheid bijgewoond. Na de opening heeft het congres zijn werk zaamheden aangevangen. De leden van de „Union internationale des Organes officiels de Propaganda touristique" zijn Dinsdagmiddag om 5 uur door het Haag- sche gemeentebestuur in het gebouw Javastraat 26 ontvangen. Burgemeester de Monchy heeft de leden van de Unie toegesproken, waarop de voorzitter van het congres, dr. Pugliesi, in zijn antwoord de beste wenschen uitte voor de toekomstige ont wikkeling van Den Haag. Als Italiaan en als inwoner van Rome wilde hij nog een bijzonderen groet brengen aan Den Haag uit naam van de stad Rome. Daarna werd in de nevensalons de thee ge serveerd. De toestand van het Nederlandsch-Duïtsche betalingsverkeer noopt in den laatsten tijd steeds dringender naar mogelijkheden te zoeken om in dezen toestand een verbetering te brengen. De Ned. Kamér van Koophandel voor Duitsch- land te Den Haag heeft daarom besloten dit vraagstuk door een commissie grondig te doen onderzoeken. Deze commissie zal vooral tot taak hebben alle denkbeelden en plannen, welke van verschillende zijden zijn opgeworpen om in genoemd verkeer verbeteringen te brengen, nader op hun prak tische bruikbaarheid te onderzoeken, zelf voor zoover mogelijk voorstellen uit te werken, en ten slotte de resultaten van het onderzoek in een rapport samen te vatten. Voorzitter dezer commissie, die binnenkort met haar werkzaamheden zal aanvangen, is de heer C. J. A. Begeer, directeur-generaal van de Kon. Ned. Edelmetaalbedrijven, president der Ned. Kamer van K. voor Duitschland, te Wassenaar, secretaris is dr. Th. Metz algemeen secretaris van bovengenoemde K. v. K. voor Duitschland te Den Haag. Op de vergadering van Chr. Spoorwegperso neel, die Dinsdag te Utrecht werd gehouden, deelde de voorzitter, de heer Augusteyn, mede, dat. mochten hier of daar menschen, die zich aan de N.S.B. hebben gegeven, nog in deze ge lederen worden aangetroffen, zij met den mees ten spoed zullen te kiezen hebben tusschen de Chr. organisatie en de N.S.B. Naar de Standaard meent te weten, is het bericht betreffende de naasting van de telefoon netten der drie grootste gemeenten in 1937, zoo al niet onjuist, dan toch op zijn minst genomen voorbarig. De commissie van overleg, welke ingesteld was, met den directeur-generaal der p.T.T. als voorzitter en in welke verder de wethouders voor de bedrijven van de drie grootste gemeen ten, alsmede eenige technische deskundigen zit ting hebben, is nog niet met haar rapport ge reed gekomen. De commissie zal nog deze week vergaderen. Als gevolg der electrificatie van de spoorlijn HaarlemZandvoort zal, naar het Handelsblad bericht, ook het station te Overveen worden opgeheven. Of Overveen een stopplaats blijft, zal nog moeten blijken. Zoo mogelijk zal tegelijk met dit werk het viaduct over de spoorbaan in den weg langs de Brouwerskolk worden gebouwd. Verwacht wordt, dat de electrificatie van de Hjn met 1 October e.k. gereed zal zijn. In het gebouw der Vereeniging van Neder landsehe Gemeenten te 's Gravenhage zijn de- z«r dagen vergaderingen gehouden van het Bureau Permanent van de Union Internationale des Villes, waaraan is deelgenomen door een 15-tal vertegenwoordigers uit Amerika, België, Duitschland, Engeland, Frankrijk, Polen, Zwit serland en Nederland. In de openingsvergadering heeft de voorzit ter der Vereeniging van Nederlandsehe Ge meenten, mr. P. Droogleever Fortuyn, burge meester van Rotterdam, de vertegenwoordigers welkom geheeten, waarop de president van de Union Internationale des Villes, dr. F. M. Wi- baut, van Amsterdam, woorden van dank heeft gesproken. Mr. A. Jonker, directeur der Vereeniging van Nederlandsehe Gemeenten, gaf een overzicht van de staatkundige en financieele positie der gemeenten in ons land. De verdere voorbereiding werd onder oogen gezeni en getroffen voor het voor 1936 voorge nomen (zesde) internationale gemeentencon gres, te houden in Dutischland (het vijfde had in 1932 in Londen plaats), waar aan de orde zal worden gesteld behandeling van rapporten over het onderwerp: „de gemeenten en de werkloosheid" en het onderwerp: „de cultu- reele taak der gemeenten." Voorts is beraad slaagd over het organiseeren van bijeenkom sten (van kleiner omvang der congressen), waarop uit verschillende landen bij uitstek be voegde deskundigen voordrachten zullen hou den over actueele gemeentelijke onderwerpen, gevolgd door discussies in den geest van „round table conferences". De vergadering hield zich voorts bezig met de vraag, hoe overigens in de verschillende lan den de opleiding tot en de studie van gemeen telijke werkzaamheid kan worden gevorderd. Breedvoerig is behandeld de vraag op welke wijze de internationale uitwisseling van gege vens, die van belang zijn voor het bestuur en de administratie der gemeenten, verder doel matig kan worden bevorderd. Dinsdag bood het gemeentebestuur van 's Gra venhage de vertegenwoordigers een lunch aan in hotel Kurhaus te Scheveningen, waaraan burgemeester de Wilde mede aanzat. Het woord werd gevoerd door burgemeester De Monchy, dr. Wibaut en prof. Eggen uit Amerika. De Algemeene R.K. Ambtenaren-vereeniging kwam dezer dagen in congres te Arnhem bijeen. De besprekingen droegen een huishoudelijk ka rakter. Het congres viel samen met het 3e lustrum der afd. Arnhem, dat op luisterrijke wijze werd herdacht. Aanwezig waren Arnhems burge meester en de hoogeerw. Deken der stad, leden van gemeentebestuur en R.K. raadsfractie. Alle autoriteiten zaten mede aan ten gemeenschap- pelijken disch, waarbij hartelijke toespraken werden gewisseld. Telegrammen van hulde en trouw werden verzonden aan H.H. Ëxc. den Aartsbisschop en den Bisschop van Haarlem. Het bestuursbeleid ondervond weinig of geen critiek. Besloten werd ten opzichte van het Be- zuinigingsontwerp een diligent-afwachtende houding aan te nemen en hetzelve, mocht het onverhoopt worden aanvaard, vóór alles te toetsen aan de belangen der lagere ambtenaren. Het redactie-beleid vond algemeene instem ming en met name dat van den hoofdredac teur, den heer B. van Elk, Eindhoven. De penningmeester verkreeg décharge voor zijn op loffelijke wijze gevoerd beheer der bondsfinanciën. Dinsdagmiddag is op den Buurserweg ter hoogte van het Smalenbroek te Enschede de motorrijder K., musicus van beroep, door te groote snelheid bij het afremmen, uit den bocht gevlogen en tegen een paal der electrische leiding terecht gekomen. De motorrijder werd zwaar gewond en over leed ter plaatse eenige minuten later. Het lijk werd naar het R.K. Ziekenhuis te Enschede, overgebracht. De Minister van Economische Zaken heeft aan de landbouwers in Oost- en West- Zeeuwsch-Vlaanderen, die georganiseerd zijn bij de Landbouw-Crisis-Organisatie voor Zeelnad, op grond van artikel 3 lid 1 der Crisis-Organi satiebeschikking 1034 II arbitrage opgelegd in zake de vaststelling van de arbeidsvoorwaarden der bij hen werkzame landarbeiders. Tot arbiter is benoemd prof. dr. ir. G. Min- derhoud te Wageningen. Onder de gemeente Susteren is op den Rijks weg Maandagavond de motorbestuurder Fr. Lip pens uit Sittard, terwijl hij in een bocht van den weg uitweek voor een vrachtwagen, geval len. De man is ter plaatse aan zijn verwondin gen overleden. Hij was 35 jaar oud en laat een weduwe met twee kinderen achter. Dinsdagmiddag is op de in aanbouw zijnde sluis te Vreeswijk een ernstig ongeluk gebeurd. De 37-jarige Alb. Koedam, uit Leerbroek, kreeg een betonbak op het lichaam. De betonbak heeft 'n gewicht van ongeveer 3600 Kg. D ongeluk kige was op slag dod. Dinsdagnacht is te St. Isidorushoeve onder de gemeente Haaksbergen de voor enkele jaren gebouwde boerderij van den landbouwer A. G. Asbreuk in vlammen opgegaan. Er kon niets gered worden. Eenige duiven kwamen in de vlammen om. Huis en inboedel zijn tegen brand schade verzekerd. Donderdagmorgen, 30 Mei a.s., zal het KLM- Fökker-Douglasvliegtuig de „Maraboe" van Schiphol naar Indië vertrekken. De post voor dit vliegtuig moet uiterlijk hedenavond te Am sterdam zijn. De bemanning van de „Maraboee" zal bestaan uit de heeren I. W. mSirnoff, eersten bestuurder; J. A. Bach, tweeden bestuurder; M. Westrate, werktuigkundige en M. L. Koopman, radio- telegrafist. Een 33-jarige bewoner van de Van Limburg Stirumstraat te Den Haag heeft bij de politie aangifte gedaan van mishandeling (steek met een mes in de linkerhand), Maandagavond ge pleegd in de Kompasstraat door 'n politieken tegenstaonder, toen hij bezig was in genoemde straat N.S.B.-propagandalectuur in de brieven bussen te doen. Hjj werd plotseling door een dertigtal per sonen overvallen, van wie één hem stak. Nadat hü aan. het politibureau een snelver- band was gelegd, begaf hij zich per eigen ge legenheid naar- de geneeskundigen dienst. „Uw zoontje heeft een geweldigen dorst naar kennis; van wie heeft hij dat eigenlijk?" „De kennis heeft hij van mij de dorst van mijn man!" Van 28 tot en met 31 Juli vindt te Brussel plaats het vüfde internationale Katholieke congres voor Maatschappelijk Diensbetoon. H.M. Koningin Elisabeth heeft het congres haar hooge bescherming willen verleenen, terwijl Z. Em. Kardinaal van Roey het eerevoorzitter schap heeft aanvaard. Reeds uit 16 landen hebben zich belangrüke maatschappelüke instellingen voor deelneming aangemeld, niet alleen uit Europa (Nederland o.a.), maar ook uit Noord, en Zuid-Amerika. Het volledig programma van het Congres wordt op aanvraag door het secetariaat, III Poststraat, Brussel (3) verstrekt. Dinsdagmiddag is te Loenen ongeveer 600 K.A. heide, toebehoorende aan den heer H. H. Fcngers te Apeldoorn, door brand verwoest. De oorzaak van den brand is onbekend. De vrijwillige brandweer uit Beekbegren en Ugche- len hebben het blusschingswerk ter hand ge nomen. In de Dinsdag te Batavia gehouden buiten gewone algemeene vergadering van aandeelhou ders der N.V. Algemeen Nieuws- en Telegraaf- Agentschap Aneta te Batavia werd benoemd tot eenig directeur van de vennootschap de éieer Herman Salomonson, directeur der N.V. Aneta Holland, te Den Haag. De prijs voor het taxegedeelte van consump tiemelk, gekocht op Regeeringscontract, is voor de volgende week bepaald op 4% cent per liter, eventueel verhoogd met premie of verminderd met de afdracht voor de kwaliteit. De afdracht voor andere in consumptie ge brachte melk is vastgesteld op 2 cent per liter. De inschrijving op nom. 198.000 aandeelen B, nom. 722.000 3 pCt. 1ste hypothecaire obli- gatiën ten laste van het Stadion. Feyenoord beide tot den koers van 100 pet., zal zijn open gesteld op Maandag 3 Juni. Inschrijvingen worden uitsluitend aanvaard, indien daarbij zoowel op de aandeelen als op de obligatiën wordt ingeschreven, en wel in de verhouding van één aandeel Ba 100, op vier 3 pCt. 1ste hyp. obligatiën 100. De betaling der toegewezen aandeelen en obli gatiën moet geschieden op Maandag 1 Juli ten kantore van inschrijving met 100 per aan deel B en 100 per obligatie. Omstreeks half twaalf heeft de politie Maan dagavond op de brug Nieboerweg en omgeving te Den Haag een honderdtal Liga-personen, na herhaalde sommaties om zich te verwijderen, aan welke sommaties niet werd voldaan, met behulp van sabel en gummistok uiteen moeten drijven. Dinsdagmiddag ongeveer half vijf is op het kruispunt AmersfoortschewegUtrechtscheweg te De Bildt een ongeveer veertigjarige dame, die per rijwiel het kruispunt overstak, door een luxe-auto, bestuurd doorG. V. uit Bameveld,. aangereden en gedood. Het lijk is per G.D.D.-auto naar het Stads- er Academisch Ziekenhuis te Utrecht overge bracht. De identiteit der dame kon niet worden vast gesteld. Op het rijwiel stond het merk van een rü- wielhandelaar te Rotterdam, waarmede de po litie zich in verbinding heeft gesteld. De bestuurder van den auto bleef ongedeerd. De schuldvraag kon niet worden vastgesteld. De auto is voorloopig in beslag genomen. Benoemd tot ridder Nederlandschen Leeuw de adjudant van H. M. de Koningin, de gepen- sionneerd generaal-majoor der infanterie H. C. J. ter Beek, aan wien sedert de titulaire rang van luitenant-generaal is verleend. Mr. J. de Visser is op verzoek eervol ontslag verleend als plaatsverv. griffier bij den Raad van Beroep (O.) te 's-Hertogenbosch, onder dankbetuiging. Benoemd tot griffier van den Raad van Be roep (O.) te: Amsterdam: mr. A. Blom, thans plaatsverv. griffier van gemelden Raad; 's-Hertogenbosch: mr. O. M. baron van Boet- zelaer, gew. griffier bij het voorin, kantonge recht te Veghel. Benoemd tot lid van het college van regenten over de gevangenis te Dordrecht mr. J. M. Pol man, off. van Justitie bü de rechtbank aldaar. Benoemd tot notaris te Deume J. A. Tromp, cand.-not. te Roosendaal. Aan W. J. A. R. Richardson Bennemagel is op verzoek met ingang van den dag van in diensttreding van zün opvolger eervol ontslag verleend als notaris te Amsterdam. Aan C. F- Jas is op verzoek met 1 Juni 1935 eervol ontslag verleend als commissaris van politie te Rotterdam en commissaris van rijks politie. Benoemd in de faculteit der wis- en natuur kunde aan de rijksuniversiteit te Leiden om onderwü's te geven in de sterrenkunde: tot ge woon hoogleeraar tevens directeur van de Ster renwacht dr. E. Hertzsprung. thans buitengewoon hoogleeraar en adjunct-directeur van de Sterren wacht en tot .buitengewoon hoogleeraar dr. J. H. Oort, thans lector. Met 1 Juli aangewezen als directeur van het P.T.T.-kantoor te Oudewater de commies der P.T.T., G. J. v. Erkel te Amsterdam (P.kt.); aangewezen als directeur van het P.T.T.-kan toor te Barneveld de heer A. Sandück, thans commies bij den P.T.T.-dienst te Arnhem. De inspecteur der directe belastingen enz., G. R. v. Essen, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der dir. bel. te Amsterdam, is ver plaatst naar de directie der dir. belastingen enz. te Maastricht. Benoemd in de provincie Utrecht met 1 Juni tot voorzitter van de waterschappen het Ge- meeneland van Wijk bü Duurstede, het W ijker- broek en Leuterveld en Melkweg, J. Th. van Baeek Calkoen, te Cothen; met ingang van den tweeden Woensdag in Juni 1935 tot hoogheemraad van het hoogheem raadschap van den Lekdük Benedendams en van den IJsseldam. jhr. P. P. de Beaufort te Driebergen; tot heemraad van het waterschap de Biltsche en Zeister Grift, J. W. van Beuningen te Zeist; in de provincie Noord-Holland: tot hoogheem raad van het hoogheemraadschap Waterland, M. Daalder te Watergang, gemeente Landsmeer; tot heemraad van het waterschap de Beem- ster, J. Stolp, te Beemster. Heehèüke- plnhstebheis ^"*|^VWWWWWWWWWWV*»VV, j, ^®hibert had den heelen aanval door gepo- om naar de Towers te telefoneeren, maax had niet gekund. Hij had het veel te druk bovendien was de telefoon afgesloten. Het was büna middernacht, toen het gevaar Q^feken was en hü terug kon keeren naar het ?e Huis. (j. "j was van plan, vroeg op te staan en met c h motor te gaan küken naar de verkoolde l^blüfselen van het luchtschip, dat, naar hü U*bde, niet ver van züns vader's goed neer ge- zou zijn. Maar nu moest hü naar huis hooren, hoe Viola het gemaakt had. had nauwelüks zün huissleutel in het slot jukken, of zü kwam zün studeerkamer al uit, ju losse, wollen sjaal om haar hoofd. Zü dadelük naar hem toe, maar hü zag toch. v hü niet degene was, op wien zü gewacht Hij overdacht, wie dat dan wel kon zün. Lambert, ben jü dat?" zeide zij en stak V8m haar wang toe voor een kus. „Heb je iets Cym gehoord?" <C.Neen. Is hij niet hier? Ik dacht, dat hü heelen dag thuis was?" „Neen. Hü is voor achten al weggegaan. Zü hebben hem opgebeld van het vliegveld." „Natuurlük, dat had ik moeten bedenken," zei Lambert. „Maar ik had het zoo druk Hü hield op en keek Viola aan. „Wil je daar mee zeggen^ ;,Ja, ja, Wü voelden het, Angela en ik." „Angela? Is die hier ook?" zei hü verwonderd. „Ja. Vanmorgen kreeg Cym een brief van haar, dat zü op Valleylands was en hü ging haar met het zijspan halen." „Denk je, dat hü vannacht de lucht in is gegaan?" vroeg Lambert. „Ik hoorde iemand zeggen, dat er drie of vier boven waren." „Ik voel het. Je weet, dat hij speciaal voor dit werk is opgeleid." Zü gingen terug in de studeerkamer, waar een koud souper voor Lambert klaar stond. Viola had de overige leden van het huisgezin naar bed gestuurd. Lambert ging zitten, maar voelde niets voor eten. Het was een oarlogsmaal, sandwiches en chocolade. Natuurlük, het kón nietmaar iedereen zei, dat een bom uit die vliegmachine, die zoo hoog hing, het luchtschip in brand ge stoken had. Maar totdat Viola het hem zei, had hü er geen gedachte aan gehad, dat het zün eigen zoon kon zün, die de vlammende massa ter aarde had doen storten. „Toen ik vanavond thuis kwam, vond ik An gela alleen," ging Viola door. „Cymbeline was juist weg. Ik heb hem niet gezien voor hü ging. ZÜ was van streek, toen al. voor de kanon nen nog begonnen. Wij zagen de Zepp vallen en toen verloor zij het bewustzün. Ik moest den knecht roepen om haar naar binnen te dragen." „Arm ding," zeide hü- ,Jk vrees, dat zooiets niet al te best voor haar zenuwen is. Ik hoop, dat Carnegie een goeden nacht heeft gehad in zün kelder." Het was maar zelden dat hü zoo bitter sprak. „Ik wou, dat ze nu maar konden trouwen," zei Viola, haar hoofd vol van het verschrikte meisje. „Zou je vader niet willen toegeven?" „O, vast niet. Hü was erg boos, dat zü bij hem was gekomen. Hü haat de Westes en hij haat hun godsdienst. Hü wil geen voet voor hen verzetten." Viola zuchtte. „Dan zün ze ook nog zulke kinderen, Viola- iief," voegde hij er aan toe. Zü bleven nog wat opzitten om elkaar hun ondervindingen van dien nacht te vertellen en hun indrukken te vergeleken. „Het zag er haast menschelük uit, vond je niet. Lambert? Het schommelde zoo onrustig, en snuffelde hier en daar of het niet ontsnap pen kon. Waar zou het gevallen zün?" „Eer. paar dachten halfweg de Towers en Valleylands," zei Lambert. „Ik ga morgenvroeg dadelük kijken." „Pagdon is gered, in elk geval," zei zil- ..Als zü bommen hadden laten vallen op het dok, of de fabriek, zou het een erge schadepost zün geweest." „Ik heb hooren zeggen, dat, als de piloot het omlaag gehaald had en niet het afweergeschut, dan kreeg die man het Victoria Kruis." Dezelfde gedachte schoot hem door den geest. O, wanneer zou Cym terug komen om te ver tellen wie die piloot was geweest? Waarschijn- lük zou hü dien nacht wel wegblü'ven, er kon den nog andere Zeppelins volgen, onkundig van het lot dat de eerste getroffen had. „Ik voelde den heelen tüd, dat Schulz daar boven zat om aanwüzingen te geven. Schulz kende iederen vierkanten centimeter van het land hier." Hij stond süjf op. „Ik kruip er in. Ik heb een langen dag voor den boeg en ik ga heel vroeg weg." „Ga je naar je vader?" vroeg zü- „Ja, zoo vroeg als ik kan. Hü zal wel een beetje in de war zün, als hü bet heeft zien gebeuren." Zü stak haar arm door den züne en samen klommen zü de trap op. „Liefsteik wou, dat ik hier geweest was," zei hij. „Je was toch niet bang?" „Ik dacht veel te veel aan Angela. Maar zü joeg me den schrik op het lijf om Cym. Ik wou. dat zij niet zoo'n zenuwknoopje was." „Ik ook. Maar ik denk, dat zü voor den oorlog al zenuwachtig was.het vraagt heel wat van een vrouw. Zü zal ook wel geraden hebben, dat hü boven zat. Daarom zal ze zoo in de war geweest zün. Ze zei me, dat ik maar zün moeder was," zei Viola met een helderen schaterlach. „Welja, maar geen heeft er een kranieer zoon." Zij zeide vlug: „Denk je, dat zü evenveel van hem houdt als ik?" „jij houdt duizendmaal onzelfzuchtiger van hem." „Het is zoo gemakkelijk om onzelfzuchtig te zün, als je veel van iemand houdt," zei ze. Voor zü naar bed ging, liep zü de gang even af, naar de kamer van Angela. Zü was diep in slaap, uitgeput van vermoeidheid. Zij leek een kind, met haar blonde haar over het kussen en eén rozig blosje op haar wangen. Viola boog zich over haar en kuste haar, maar zij ver roerde zich niet. Viola zat alleen te ontbüten, toen cymbeline den volgenden morgen de kamer binnen kwam. Lambert was nog niet terug van zijn vroegen tocht naar het wrak en Viola was büna dank baar, dat Angela er nog niet was om dit innig weerzien tusschen haar en haar zoon te zien. „Was jü het heusch, Cym?" zeide zü met trillende stem. „Ja. Bofte ik niet? Mü'n oude kist is zoo veel sneller dan de andere en klimt zoo reusachtig. Maar ik had niet gedacht, dat ik zoo'n trefkans zou krijgen, het was gewoon stom geluk. Ze zeggen, dat ik misschien wel de oorlogsmedaille zal krijgen." Nu glimlachte hü, die harde trek was weg. „Niet meer dan een medaille?" vroeg Viola teleurgesteld. „Niet meer? Kom nou, dat is al reuze, zoo, oud ben ik nog niet." Zü schonk hem koffie in en bediende hem zelf, wetend, dat hü moe zou zün, na dien zwa- ren nacht. Zü dacht aan dien kleinen muskiet, hoog boven haar en die gedachte deed haar duizelen. Zü was dankbaar, dat zij niet zeker had geweten, dat haar jongen dien bestuurde. „Wü waren bang, dat de Seppelin dicht genoeg bü Pagdon zou komen om nog een paar bommen uit te werpen," zei hij even later. „Dat zou vreeselük veel schade gedaan hebben. Hü is in de weide bij de Frent gevallen. Wij denken, dat zü zich vergist hebben, omdat de Frent buiten haar oevers is getreden en dat zij meen den, dichter bü de havens te zün. Tot nu toe zijn er geen slachtoffers, alle bommen violen in het open veld." Viola was trotsch op haar zoon. Zü verlang de er naar, hem te prijzen, maar kon geen woorden vinden. Ook wist zij, dat hij er niet van houden zou, omdat hij niet meer dan zijn plicht had gedaan. Zü hoorden het snorren van den auto in den tuin en Cymbeline sprong op. „Wie kan dat zoo vroeg zün?'' „Ik denk, dat Lambert terug is," zei Viola- „Hü is naar de Zepp gaan küken." Lambert kwam binnen. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 3