Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan 'n „Omroeper" j voor 80. OOO gezinnen STADSNIEUWS I LAATSTE NIEUWS De Britsche lucht macht Wat de tonq streelt Het echec van de N.R.A. FUNKE'S GESNEDEN ROGGEBROOD ^iifliuunnmimHiHiumiiiimiiiiuniiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinmnmniiiinniiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ WOENSDAG 29 MEI 1935 2Jiiiniiiiinmiiimmmiimmimniiimimmmimrmnmimim[iiiiii[iiiiiiiimmimmiimiinnmraiinmnnin| MR. VENING MEINESZ Treedt af als griffier van Provinciale Staten L. SCHUTTE EXPOSEERT Bezienswaardige schilderijenten toonstelling bij Reeker Bedevaart naar „Sint Jeroen" F aillissementen De K 18 verankerd voor het eilandje Tristan den Cunha. Door de beman ning worden pak ken levensmiddelen toegeworpen aan eenige leden der doodarme bevolking De brug over het Zuider Spaame gegund De marsch van de Vrijwillige Burgerwacht Burgerlijke Stand VAN BAT EN BAL Morgen HaarlemRood en Wit Zij zal in ieder geval tot 16 Juni haar werk voortzetten Algemeene Reken kamer Instelling van een eenhoofdig bestuur voorgesteld Z. Em. Kardinaal van Roey heeft het koor van de basiliek, toegewijd aan het H. Hart en staande op de hoogvlakte ten Westen van Brus sel. n.l. te Koekelbera. vlechtia inaezeaend DE VALSCHE H.V.A-'s Leverancier veroordeeld m. VRAAG UW BAKKER HYGIËNISCH verpak» BLIJFT VERSCH Het geval-v.d. Akker VOETBAL Zwaluwen-elftal verliest Reading wint te Rotterdam met 31 ,Militaire luchtvaart mag de otd' wikkeling van de civiele lucht' vaart niet tegenhouden" Rede van Sir Phïlipp Sassoon Bommenwerper stort naar beneden Vier inzittenden gedood Motorrijtuigen uit en naar het buitenland Maatregelen ter bescherming de belangen der bedrijfs autohouders NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT siiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniii^ Naar wij vernemen is mr. S. H. Vening Mei nesz, griffier van de Provinciale Staten van Noord-Holland, voornemens tegen het einde van dit jaar ontslag als zoodanig aan te vragen. De heer Vening Meinesz werd den 4en December 1873 te Amsterdam geboren. Zijn vader is burgemeester van Amsterdam en Rotterdam geweest. Hij bezocht het gymnasium in Rotterdam en daarna in Amsterdam, waar hij ook de universiteit afliep. In 1899 promoveerde hij tot meester in de rechten. Spoedig daarna volgde zijn be noeming tot volontair bij de gemeentesecretarie te Velsen. Van 1901 tot 1903 was hij secretaris van den Militieraad te Haarlem. Den len April 1903 werd mr. Vening Meinesz benoemd tot volontair bij de Provinciale Griffie van Noord-Holland; enkele weken later werd hij aangesteld tot adjunct-commies; in 1908 volgde zijn benoeming tot hoofdcommies-chef van een der afdeelingen. Den 24sten Februari werd hij ten slotte benoemd tot griffier bij de Provinciale Staten van Noord-Holland. De jonge Haarlemsche schilder L. H. H Schutte exposeert thans zijn werken (schilde rijen en aquarellen) in den kunsthandel Ree ker, aan den Wagenweg. Als wij het wèl hebben, is dit een eerste al- geheele expositie, dus een debuut, van dezen kunstenaar. Het debuut mag gelukkig geacht worden, al is dit dan niet absoluut onvoor waardelijk; maar hoe zou zulks ook kunnen? Het palet van Schutte is niet ultra-modern. Zijn wijze van schilderen sluit zich aan bij de Fransche en Hollandsche impressionisten. Van daar dat wij bekende vormen en opvattingen zien. De groote doeken, meestal levendige stads- of parktafereelen, doen onwillekeurig denken aan schilderijen van bekende meesters van voor den oorlog. Over dezen schilder schijnen de stormen van den tijd in zoover te zijn heenge gaan, dat zij zijn romantisch optimisme niet schaadden. Een geluk is dit, in zekeren zin al thans. Wij krijgen nu kleurige en fleurige beel den te zien van parken met groene gazons en waaierende waterfonteinen, waar zich langs de paden menschen bewegen in sierlijke kleeder drachten, dames, chique uitgedost, meisjes in smaakvolle dienstkleedij, dartele kinderen, ja, er ontbreekt zelfs de elegante officier niet aan. Het zijn blijde tafereelen van een oppervlakkig en fleurig leven, zooals die ons werden gegeven in de goede tijden, toen we voor romantiek nog zoozeer toegankelijk waren. Men kan echter dit zeggen van deze tableaux, dat ze knap en vlot geschilderd en geaquarel leerd zijn. Hiervoor hebben we inderdaad alle respect. Hoe zou een schilder en teekenaar van deze kwaliteiten, bij een innerlijke verdieping en bij een innig sociaal aanvoelen dezer bewo gen tijden, een beelder kunnen worden, die andere dan picturale verdiensten had en meer deren indruk te weeg zou brengen, dan die der aangenaamheid alleen! Toch worden we weer even geboeid door deze pretentielooze kunst (zonder chique officieren en dienstbaren dan), b v. op het doek van het marktplein, dat half in het zonnelicht en half in de schaduw ligt. De beelder kreeg hier een sferisch effect, dat levensvibratie en schilders schoonheid verbindt, 't welk interessant is. En onwillekeurig denkt men even aan Jacobus van Looy's prachtige opstel over het Spaansch stie rengevecht. Hier ook glijdt de spannende, hoe wel uit beschavingsoogpunt af te keuren, han deling, telkens van het fluweelige, schaduwige halfduister in het stoffige, glanzende licht. Hoe prachtig was dit gezien en geteekend! Ook vindt men dit spel van wisselend donker en licht in het uitstekende badtafereel uit Wee- nen. Wij noteerden voorts als zeer verdienste lijk de prachtige vlotte aquarel: Café Weener. (21); Model (19); Bollenzondag, ongenummerd, vol licht en blijheid en feest; het geestige en fraaie Provengaalsche hoedje (23); de merk waardige pottenmarkt (35)Sarphatiepark (36) en Pratende Dames in het Vondelpark (4), beide verdienstelijke werken; de blauwe blouse, waar een prachtig effect werd verkregen. De dame in het rood (30) is niet bijzonder interes sant en coloristisch zwak en in anderen trant geschilderd. Concludeeren we nu met het volgende: wij wenschen den jongen schilder Schutte geluk met zijn geslaagd debuut. Hij bezit een merkwaar dige schildersgave, die zich hopelijk in dieperen zin in belangwekkender objecten en moderner vormen moge uiten. Als dat het geval wordt, zal men nog zeer veel van dit onbetwistbaar talent kunnen verwachten. K. de H. Voor de 44ste maal is Dinsdag de Amster- damsch-Haarlemsche processie van „Sint Je roen" naar Noordwijk getogen, met dit jaar als bijzondere intentie, de intentie van Z. H. den Paus bij de sluiting van het H. Jaar te Lourdes, „om ontferming, vrede en redding voor de we reld." De belangstelling uit Haarlem was dit jaar r.iet bijzonder groot. De slechte tijdsomstandig heden hebben op deze toch echt gezonde volks devotie een te grooten invloed gehad. Desondanks vertrok het dertigtal Haarlem sche pelgrims, onder de geestelijke leiding van kapelaan G. Alkemade van de kathedraal, gis terenmorgen welgemoed naar Noordwijk. Het zachte zomerweer kon aan hun godsvrucht geen afbreuk doen. Het volgend jaar zal het aantal Haarlemsche pelgrims hopelijk weer grooter zijn. De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag de volgende faillissementen uit gesproken: K. Kee, schoenmaker, wonende te Beverwijk, Peperstraat 33, curator mr. E. J. van Tuinen, Beverwijk. Jac. Stoelman, rietwerker, wonende te Haar lem, G.O. Gracht 27 a. curator mr. H. J. Hop pe, alhier. Peetje Vonhof, winkelierster in chocolade artikelen, wonende te Haarlem, Kruisstraat 27. Curator mr. A. C. F. Hendrikse. R.C. mr. E. J. W. Top. De volgende faillissementen werden op geheven wegens gebrek aan actief. N.V. Eerste BloembollenpreDaxatie en cul tuurmaatschappij, gevestigd te Heemstede. Cu rator mr. C. Blankenvoort alhier.' F. Hekker, bloembollenkweeker, wonende te Overveen. Curator mr. J. H. v. Gelderen alhier. Ed. Fennell, caféhouder, wonende te IJmui- den, Bik en Arnoldk. 12. Curator mr. L. G. van Dam alhier. C. Cr. F. Maaskant, koetsierbesteller, wonen de te Hillegom, Stationsw. 234. Curator mr. mevr. E. J. Scheltema Conradi alhier. H. Cnossen, reiziger, wonende te Haarlem, Ged. Schalkburgergr. 81. Curator mr. J. van der Vegt. Beëindigd wegens het verbindend worden der uitdeelingslijst werden de volgende faillisse menten J. H. Rekoert, wonende te Haarlem. Curator mr. dr. A. F. H. Schreurs alhier. J. P. de Klerk, pensionhouder en uitgever, wonende te Bloemendaal. Curator mr. jhr. W. A. Baud alhier. C. A. v. Zanten, bloembollenhandelaar, wo nende te Heemskerk. Curator mr. A. Beets, alhier. Dr. Ing. W. Meester, thans wonende te Am sterdam; Curator mr. dr. M. J. Kluitman al hier. J. Maussen, wonende te IJmuid-Oost,, cura tor mr. A. W. Helema. Mr. H. A. M. Smits alhier werd heden als advocaat en procureur bij deze Rechtbank toe gelaten en beëedigd. De bouw van de brug over het Zuider Buiten Spaame is door B. en W. gegund aan de firma J. P. A. Nelissen te Haarlem, de laagste in- schrijfster. De gunning geschiedde binnen 24 uur na de aanbesteding. Wel een bewijs van het vertrouwen, dat deze Haarlemsche firma bezit. Naar de Commissaris van Politie, de heer Tenckinck, ons mededeelt, kan er bezwaarlijk worden gesproken van „incidenten", die zich zouden hebben voorgedaan tijdens den marsch, welken de Vrijwillige Burgerwacht Maandag avond door Haarlem heeft gemaakt. Op de Baan waren er twee jongens, die een weinig hinder den en in de Jansstraat wilde een tweetal meis jes door de marschcolonne breken. Dat is alles. De commandant van de Burgerwacht heeft niets dan lof voor de wijze, waarop de Haar lemsche politie haar plicht deed en gaf daaraan ongevraagd uiting, direct na afloop van de marsch. Geboren: 27 Mei d. van A- M. E. A. Niehe Spiekerman z. van M. J. GorterJansen; z. van C. M. v. GraasSchuurmans. Ondertrouwd: 28 Mei C. M. Haksel en E. M. Hartel. Getrouwd: 28 Mei V. Boeken en J. Hof er. Overleden: 26 Mei K. Boekei, 48 jaar, Haze- paterslaan; 27 Mei T. v. TuijlMiedema, 70 jaar, Kamperstraat; P. Noé, 95 jaar, Ged. Raam gracht; J. W., 5 mnd., z. van H. N. Vink, Emo- straat. Voor ons Haarlemmers is de match tuschen Haarlem en Rood en Wit wel de belangrijkste uit het aantrekkelijke programma, dat voor Hemelvartsdag is vastgesteld. Wie zal hier de sterkste zijn. Beide teams hebben zoowel een overwinning als een neder laag op hun staat van dienst in dit seizoen. Haarlem heeft, indien althans Arn. Maas van de partij is, een sterkeren aanval dan Rood en Wit. Daartegenover kan men wel zeggen dat de Spanjaardslaanclub als battingteam hooger moet worden aangeslagen. Wij zien benieuwd wat hier het sterkste spreken zal. Van de overige wedstrijden dienst allereerst de aandacht gevestigd op de ontmoeting VRA HCC 1 te Amsterdam. Men weet dat de eerste wedstrijd van HCC 1 (tegen VVV) reeds een nederlaag opleverde. Na den goeden start van VRA tegen Haarlem, moet men den Amster dammers tegen de kampioenen een kansje geven. HDVS speelt thuis tegen VOC. Ook een wed strijd waarvan de uitslag moeilijk is te voor spellen. Verder ontvangt HCC 2 in Den Haag VW. Wij houden het hier op een overwin ning voor dè thuisclub. Van de Haarlemsche Overgangers komen R. en W. 2 en RCH in actie. De Rood en Wit- reserves spelen thuis tegen Kampong van welke ploeg wel gewonnen kan worden. RCH bezoekt in Rotterdam het gepromoveerde Excelsior. Na het goede werk der RCH-ers in hun wedstrijd tegen CVH gelooven wij stellig aan een tweede overwinning. k WASHINGTON, 28 Mei. (Reuter.) Het schijnt, dat men, althans voor het oogen- blik een soort status quo wil handhaven bij de toepassing van de codes, ondanks het arrest van het hooggerechtshof. Green, de president, en de andere leiders van het vakverbond hebben vandaag met hun juridischen adviseur geconfereerd om de toekomstige politiek van den bond na der tc bepalen. Richberg, de leider der N. R. A. heeft een beroep gedaan op de patroons en arbeiders om samen te werken teneinde N. R. A. Standaard te handhaven. Hedenmiddag was Washington een conferentie-stad geworden. De leiders van het Representanten-huis en den Senaat confe reerden o.a. met minister Wallace en besloten de nog niet goedgekeurde amendementen op de landbouwwet te wijzigen ter overeenstem ming met de beslissing van het hooggerechts hof. Nog andere regeeringsmaatregelen worden bestudeerd. De voorstanders van de New Deal zfjn vast besloten hun doeleinden door nieuwe maatregelen te verwezenlijken. In het Witte Huis heeft men den indruk dat Roosevelt besloten is de principes van collectieve onderhandelingen tusschen overhe den en patroons evenals de minimum-salaris sen, het maximum-aantal arbeidsuren en de afschaffing van den kinderarbeid wettelijk te herstellen. Toen men Richberg vandaag vroeg of het bestuur van de N. R. A. geheel zou verdwijnen, antwoordde hij: We zullen minstens tot 16 Juni ons werk voortzetten, wat we dan zullen doen, zal afhangen van de maatregelen, die het Con gres neemt. Eenige zaken in New-York hebben reeds van de nieuwe situatie geprofiteerd. Verscheidene populaire sigaretten-merken bijv. werden tegen lageren prijs verkocht. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging der comptabiliteitswet 1927 betreffende het be stuur van de Algemeene Rekenkamer. De strekking van het wetsvoorstel is, aan de beperkte delegatie van bevoegdheden der ver gadering van de Rekenkamer op den voorzitter uitbreiding te geven door een scherper belijnden wettelijken gondslag dan art. 54 aanbiedt; in dien zin, dat de afdoening van dagelijksche za ken voor goed van het college op den voorzitter wordt overgebracht. Aan deze vereenvoudiging, in de wet vastgelegd en dus van blij venden aard, laat zich een besparing van kosten vastknoopen. Volgens de memorie van toelichting blijkt de tijd gekomen, nadat zonder schade voor den dienst het aantal leden eerst op 5, daarna op 3 is teruggebracht, over te gaan tot de instelling van een eenhoofdig bestuur bij de Rekenkamer. Toch wordt niet voorgesteld, de Rekenkamer als college te doen verdwijnen. De voorgestelde wijzigingen der comptabi liteitswet maken een werkwijze mogelijk, prac- tischer en minder duur. Het laatste niet alleen, doordat de wedden op de tegenwoordige basis en andere uitgaven voor twee leden vervallen, terwijl de verhooging der voorzitterswedde en de nieuwe belooning e.d. van geringen invloed zullen zijn, maar ook, doordat in dezelfde mate, waarin het werk voor de ambtenaren (door de afschaffing van de commissoriale behandeling van het overgroote deel der zaken) wordt ver eenvoudigd, uitbreiding van personeel wordt voorkomen. De artikelen 53 en 55 geven den voorzitter zelfstandige bevoegdheid tot afdoening van alle zaken, die geen beslissing van een college ver- eischen. Artikel 55 reserveert voor de leden een eer volle taak, die hun echter veel minder tijd zal kosten, dan de tegenwoordige, daar zij alleen ter vergadering zullen worden geroepen om over meer belangrijke zaken hun oordeel uit te spre ken. Voorts zullen de regeering of de volksver tegenwoordiging een uitspraak of een advies van de vergadering kunnen verkrijgen in alle gevallen, waarin zij hierop prijs stellen. Het Amsterdamsch Gerechtshof behandelde in hooger beroep de geruchtmakende strafzaak der valsche H. V. A. aandeelen. In het begin van het vorige jaar meldde zich bf; een commissionnair in effecten de 24-jarige jongeman L. J. P., de zoon van den vroegeren consul van Costa Rica, die onlangs wegens het afgeven van valsche passen is veroordeeld, met de mededeeling, dat hij valsche aandeelen kon leveren. Bijzonderheden vertelde hij aanvanke lijk niet. De commissionnair waarschuwde ech ter de politie. Later meldden zich nog twee ccmmissionnairs aan, die een bezoek van P. hadden gehad. In Augustus kwam P. bij den commissionnair S. R.; hij deed hetzelfde aan bod, doch thans kwam hij met meer bijzon derheden. Hij offreerde valsche H. V. A.-aan- deelen, die de commissionnair in pand kon geven bij een bank. Op raad van de Centrale inzake Falsificaten deed de commissionnair of hij op het aanbod inging, doch zoowel door den commissionnair als door de politie werden de noodige maatregelen genomen om den „leve ranciers" een warme ontvangst te bereiden. Op 27 November kwam eindelijk uit Parijs het definitieve telegram, dat de Hollander P. in gezelschap van den Estlander Dimitri Wulff naar Amsterdam kwam om ongeveer 200 aan deelen H. V. A. aan den commissionnair te leveren tegen contante betaling van 70 mille; de waarde van de echte stukken bedroeg onge veer anderhalve ton. Reeds vanaf het station werd het tweetal gevolgd; per taxi begaven zij zich naar het kan tooi van den commissionnair. Hier wachtten in een zijkamer een inspecteur en eenige recher cheurs: als „huisknecht" deed rechercheur Slijkhuis dienst, die de bezoekers direct in het privé-kantoor aandiende. Door middel van een luisterinstallatie kon men in de zijkamer hoo- ren wat er in de directiekamer werd gesproken. Het tweetal werd ten laste gelegd, dat zij opzettelijk en in vereeniging hebben getracht een commissionnair S. R. te bewegen tot het verhandelen van 194 valsche H. V. A. aandee len Subsidiair is ten laste gelegd, dat W. alleen de strafbare poging heeft gepleegd en dat P. dit feit van Wulff heeft uitgelokt. De rechtbank veroordeelde beide verdachten wegens poging tot uitlokking van een straf baar feit tot drie jaar gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest. Het O. M. had drie jaar gerequireerd. De zaak van de verhandeling der valsche H.V.A.-aandeelen werd Dinsdagmiddag voor het Amsterdamsch Gerechtshof voortgezet. Na het getuigen, dat geen nieuwe lichtpunten bracht, was het woord aan den procureur-generaal, mr. Bauduin. Deze ging in zijn requisitoir allereerst de juridische merites van deze zaak na. Art. 134 bis van het Wetboek van Strafrecht, in gevoerd door minister Heemskerk, stelt straf- OMTRENT DE VOORWAARDEN voor deelname aan deze rubriek zal onze administratie U gaarne elke gewenschte inlichting verschaffen. baar dengene, die een ander tracht te bewegen tot het plegen van een strafbaar feit, ook als het strafbare niet is gevolgd. In dit geval wordt dus de misdadige gezindheid strafbaar gesteld, onafhankelijk van de geneigdheid van degenen, die hij trachtte te bewegen. De commissionnair heeft nooit overwogen een strafbaar feit te plegen, doch verdachte Wulff heeft getracht R. tot een strafbaar feit te bren gen. De handelingen van den tweeden verdachte noemde spr. uitlokking of medeplichtigheid. Hoofdzaak is hier echter de strafmaat, merkte spr. op. W. heeft getoond een groote internatio nale bedrevenheid te bezitten op dit gebied. P. heeft gepoogd zooals hij wel aannemelijk heeft gemaakt zijn familie financieel te steunen. Toch zal ook hij streng gestraft moe ten worden. Spr. requireerde tegen W. een gevangenisstraf van drie jaar en tegen P- een gevangenisstraf van twee jaar, in beide gevallen zonder aftrek van voorarrest. Mr. Ch. Polak concludeerde tot nietigver klaring van de dagvaarding subs, tot vrijspraak, uiterst subs, dringt pl. aan tot clementie. Mr. Muller Massis, optredende voor verdachte W., bestreed eveneens de opvatting van den procureur-generaal als zou bij het art. 134 bis, de strafbaarheid liggen in de misdadige men taliteit. Voor de strafbaarheid is zeker ook bij dit artikel een bepaalde verleidingshandeling noo- dig en die heeft W. niet gepleegd. W. staat eigenlijk geheel buiten het gebeuren tusschen P. en den commissionnair R- Pl. drong met klem op vrijspraak aan. Arrest 11 Juni. De vergadering van de Vereeniging van Offi cieren van de Ko.n Landmacht heeft een motie aangenomen, door de afd. Arnhem voorgesteld, waarin verklaard wordt, gehoord de besprekin gen terzake in de vergadering gevoerd over het geval-generaal Van den Akker, zich volkomen te kunnen vereenigen met het standpunt in dezen door het hoofdbestuur ingenomen. Waardeering wordt uitgesproken voor de te gelijkertijd vastere en krachtige en tactvolle houding door het hoofdbestuur aangenomen. Het gevoerde beleid is in alle opzichten goedge keurd. Verklaard wordt dat ten volle vertrouwen gesteld wordt, vooral in den voorzitter en de overige leden van het hoofdbestuur. Tegen het snelle en stevige spel van de En- gelsche profs is het Zwaluwen-elftal niet be stand gebleken, in een wedstrijd, die Dinsdag op Spangen te Rotterdam voor ongeveer 16000 toeschouwers werd gespeeld. De balcontróle op het droge veld met een wel zeer levendigen bal was bij de Engelschen veel beter dan bij de Ne derlanders. Na zeven minuten nam Reading de leiding door een schot van den linksbinnen Chandler. Behalve door de Bruin werd er over het algemeen vrij zwak gespeeld aan de zijde van de Zwaluwen, vooral door de verdediging, zoodat de middenlinie zich te veel voor het doel ging terugtrekken. Langzamerhand kwam het Zwaluwen-elftal er beter in, in de voorhoede werd dikwijls goed gecombineerd. Behalve twee stevige schoten van Wels en een hard schot van Lagendaal. dat te gen den paal werd geschoten, werd er weinig zuiver geschoten. Zeven minuten voor de rust schiet Smit met een scherp, zuiver schot, uit een voorzet van van Gelder, onhoudbaar in (1—1). De laatste minuten voor de rust waren interessant. Bakhuys snelt achter een ver naar voren gespeelden bal aan en schiet op het doel; de bal gaat echter een paar c.M. over de lat. Na de rust wordt het spel dadelijk veel beter en spannender met goed open spel en aanval len aan beide zijden. De Zwaluwen-verdediging wordt nu betrouwbaarder en Paauwe c.s. vol gen nu zeer goed de voorhoede. Het schieten is er echter niet beter op geworden; Lagendaal blijkt veel te langzaam. Vijf minuten voor het einde profiteert de linksbinnen Fielding van een misverstand tusschen Vrauwdeunt en Co- hen en brengt den stand gemakkelijk op 12. Reading blijkt nu uitgesproken sterker. Bak huys probeert het nog eens met een ver schot, doch schiet kort voor het einde tegen de lat. Van een misverstand in de verdediging maakt Mac Gough gebruik om Cohen voor de derde maal te passeeren (13). Even later wordt het einde geblazen, zoodat deze wedstrijd eindigt met een verdiende, hoe wel eenigszins geflatteerde overwinning van Reading. Scheidsrechter Boekman leidde. De elftallen waren als volgt samengesteld: Zwaluwen Doel: Cohen (Sparta). Achter: de Bruin (Hermes-DVS), Chouffourt (ADO). Midden: Vrauwdeunt, Paauwe, van Heel (al len Feyenoord). Voor: Wels (Unitas), Lagendaal (Xerxes), Bakhuys (ZAC), Smit (Haarlem), van Gelder (VUC). Reading: Doel; Wildman. Achter: Bone, Robson. Midden: Johnson, Gragory, Wright. Voor: Liddie. Mc Grough. Tait, Chandler, Fielding. LONDEN, 28 Mei. In een alhier uitge sproken redevoering heeft de ondersecre* taris voor Luchtvaart, Sir Philipp Sassoon» heden de luchtuitbreidingsplannen van de regeering samengevat, zeggende, dat tusschen 1935 en 1936 71 nieuwe eskaders in het leven zou roepen, in plaats van &e 22, die onder het oude programma vielen- De nieuwe situatie heeft ook een lichtzijd^ Wanneer Duitschland oprecht is en er is ëet reden om te gelooven, dat dit niet het êeV^ zal zijn, bestaat er wederom eens een werk® lijke hoop op een West-Europeesch luchtpa® dat Engeland in Februari j.l. naar voren hee gebracht. Het luchtpact waardoor veilighe' van elk der luchtmogendheden in West-EuroP gewaarborgd zou zijn tegen een aanval een der andere leden van het pact, vormt d eenige hoop op het vermijden van een wedlo^ in luchtbewapening met de onvermijdelijk^ conclusie daarvan, n.l. een rampspoedigen o° log. Men moet volledig begrijpen, dat de rna®' regelen, die thans genomen worden in enkel opzicht noodmaatregelen zijn. maatregelen geven ook niet de grenzen 'i3Z van de inspanning, die men tot stand ka® brengen, wanneer dit noodig mocht blijke^ Noch brengen zij met zich mede een afstapPe' van den hoogsten standaard van materiaal e personeel, die op het oogenblik de Royal Force kenmerkt. Het ministerie van luchtvaart zal niet staan, dat de eischen van de militaire lucht- vaart de ontwikkeling van de civiele lucht' vaart tegenhoudt. De Imperial Airways strev®" naar het totstandbrengen van een tweedaaS' schen dienst naar Indië, vier of vijf maal week,-een twee en een hal ven dagdienst Oost-Afrika, driemaal per week, een vierdaa?' schen dienst naar Singapore, drie maal week, een vierdaagschen dienst naar Kaapstad tweemaal per week en een zevendaagsch®® dienst naar Australië, tweemaal per week. groote voordeel, dat door dit plan wordt vef' toond, wordt reeds gerechtvaardigd door h®' toenemende commercieele gebruik van h®t luchttransport, zoowel voor passagiers post. Spr. twijfelde er niet aan, dat het idea®1, waarnaar men streeft, vroeger of later berei"' zal worden. uit NEW-YORK, 28 Mei. (Reuter.) Naar Fresno (Califomië) gemeld wordt, is een b0®® menwerper, met een bemanning van vier P®1. sonen, naar beneden gestort. De inzittend®® werden gedood. Het vliegtuig behoorde tot ®®L eskader van 25 bommenwerpers, dat aan luchtmanoeuvres deelnam. „iji- Ingediend is een wetsontwerp regelen trent het vervoer van personen met motor» tuigen uit en naar het buitenland. 1 Aan de toelichting wordt verleeend, dat eenigen tijd lang in verschillende landen xcS» CK regelen worden genomen, welke ertoe leiden, het personen- en goederenvervoer met mo rijtuigen tusschen Nederland en die landen n en meer in vreemde handen komt. Het is schelijk de belangen der Nederlandsche bedru^ autohouders te beschermen en te bewerken, vervoerders van die andere landen hier te ,ef niet grootere vrijheid genieten, dan de landsche vervoerders in de bedoelde landen- wetsontwerp heeft deze strekking. Het ma ch den minister van Waterstaat om het vet,gc<> van personen en goederen met motorrijtu uit en naar de door hem aan te wijzen la" geheel of gedeeltelijk aan een vergunning- binden. Aangezien het de bijzondere tijd5., standigheden zijn, die de regeling noodig ken, is bepaald, dat de wet uiterliik ov 1 1938 zal vervallen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4