Crisisstemming in Frankrijk DE NIEUWE LUX Ned. Handel Mij. AKKERTJE DE NIEUWE LUX yt (jroferpa/i voor fietzeffae yefdf Bezuiniging bij onderwijs FLANDIN VRAAGT OM VOLMACHTEN V erkiezingsuitslag [j WOENSDAG 29 MEI 1935 Hij krijgt misschien congé Maatregelen van afsnijding en aan passing hebben de uitkamsten ongunstig beïnvloed f 701.949 winst Verlaging vaste lasten Wetsontwerp zou nog deze week te wachten zijn Europeesch luchtpost- vervoer De eerste resultaten van het ver voer zonder heffing van luchtrecht Neem een R.K. KERKMUZIEKSCHOOL De herdenking van het tweede lustrum LOST ONMIDDELLIJK OP IN Was moderne iere sloffen in de nieuwe vei/ïye iïoudwalerlux nt> rt DE STICHTING GEZINSFILM Weer een stap vooruit Het Katholiek Onderwijzers Ver bond verklaart zich tegen de plannen van de regeering „Kweekelingendrama" DE K 18 KRIJGT HAAR RAMEN Minister bereid de gedenkramen te aanvaarden GEMEENTEMUSEUM TE DEN HAAG Dr. van Gelder ontvangt gouden museum-medaille Noord-Holl. Brandwaarborg Mij. van 1816 te Oudkarspel Nederlandsche Landbouwbank MEDISCH-HYGIENISCHE CURSUS Inschrijving van missionarissen Twee achterlichten op den auto 50-JARIG HUWELIJKSFEEST De postvluchten Het kabinet-Flandin, dat na het mis moedig en gekrenkte heengaan van den krassen ouden heer Doumergue het bewind kwam, zit al langer dan in het ^erPolitiekte Frankrijk de laatste jaren gebrui- ^eUjk is. Het scheen de stelling van den on- k&atzuchtigen en zeer zelfbewusten Gaston k°umergue, die vóór alles een grondwetsher ziening ter saneering van het bedorven poli tieke leven noodig oordeelde en weer naar zijn Beliefd Toumefeuille trok' toen hij de partijen v°°r zijn plannen niet mee kon krijgen, te '°8enstraffen. Flandin stelde zich, althans v°orloopig. een meer beperkte taak. Op de aller- eetste plaats wilde hij en dat was van een "^-minister van financiën geenszins te ver donderen den strijd met de economische ctisis en haar noodlottige sociale gevolgen bochtig aanbinden en daarna trachten he? élement tot een straffere discipline en min- baatzuchtige ambities te brengen, voorzoo- Ver dat dan nog noodig mocht blijken. Flandin deunde in het parlement op een zeker niet binder breede basis dan Doumergue. Mocht de er-tbiedwaardige, zelfopofferende grijsaard van toumefeuille op een groot persoonlijk prestige beunen, een prestige, dat echter niet groot ge noeg Week om hem te vrijwaren voor even Absurde als typeerende beschuldigingen en ver dachtmakingen als zou hij dictatoriale of fas- tistische neigingen hebben gehad, Flandin vond Benade in de oogen van Kamer en Senaat, om- hij de bevoegdheden van het parlement v°lkomen intact wilde laten en geen dingen *blóe forceeren, waarvoor de heeren politici nog bfet rijp bleken. Bij herhaling heeft Flandin, Wanneer hij de vertrouwensquaestie stelde Bfoote meerderheden behaald, zelfs grooteredan tijn grijze voorganger. Thans echter is zijn bositie wankel geworden en verkeert het poli tieke Frankrijk in crisisstemming. Bij de °blangs gehouden gemeenteraadsverkiezingen beeft het gemeenschappelijk eenheidsfront van Boeialisten en communisten niet onbelangrijke Accessen weten te boeken en daardoor is het vertrouwen in de stabiliteit der regeering-Fran- bbi met haar principieele deflatie-politiek zoo vel spontaan als met speculatieven opzet ver hinderd. De laatste dagen zijn er ernstige aan jagen op den Franschen franc gepleegd, ter- *Ü1 de devaluïsten in Frankrijk snel in aantal benemen. De Bank van Frankrijk heeft krasse disconto- verhoogingen moeten doorvoeren om aan deze inslagen weerstand te bieden en den franc te Verdedigen. Volgens vele Kamerleden zijn de Maatregelen van de Bank van Frankrijk vol doende en dient men nu maar even af te wach- ^h, wat er verder zal gebeuren, maar Flandin hscht volmachten om economisch en financieel te kunnen „schalten und walten" als de h^l veranderende omstandigheden zullen ver- e'schen. Eigenlijk is Flandin, door ervaring wijs Beworden, in hetzelfde straatje uitgekomen als doumergue, die alleen maar wat radicaler en definitiever en meer in het algemeen de be- v°egdheden van de regeering en vooral van den hinister-president wenschte uit te breiden. De tegenstand, waarop Flandin thans stuit, vertoonde zich aanvankelijk zelfs in den boezem van het kabinet zelf. De minister financiën Germain Martin voelde alleen haar voor het vragen van financieele volmach- hn, terwijl Flandin ze over het geheele gebied d®r economie wilde uitbreiden. Deze controverse bohijnt thans echter te zijn overbrugd en het Wetsvoorstel voor het verleenen van volmachten de regeering is gereed en zal eerstdaags in "Penbare behandeling worden genomen. Léon ®hün heeft alvast in de Kamer een paar stevige da-nvallen op de regeering gedaan en daarbij beeft zich het voor Flandin veege teeken voor- 'htlaan, dat vele radicaal-socialisten hun in- ^mming met Léon Blum luide hebben betuigd. De radicaal-socialisten vormen nog altijd de bootste kurk, waarop de regeering drijft. Her- hot is bereid Flandin te steunen, maar het is de Vr&ag of de meerderheid in zijn partij hem daar bij volgen zal. Deflatie-politiek met zware bezui- hgingen is weinig populair en weinig dankbaar de angst voor devaluatie is in breede Fran- kringen niet zoo groot meer als hij geweest In de radicaal-socialistische partij staan Her- hot en Daladier fel tegenover elkaar. Wie van beiden het zal winnen is nog niet met ze erheid te zeggen. Wint Herriot dan verbeteren kansen voor Flandin's volmaehtenwet aan- rA. E. Baron van Voorst tot Voorst denkt op Zaterdag 1 Juni den dag, daarop hij 10 jaar geleden door H. M. de koningin benoemd werd tot Commissaris Koningin in de provincie Overijsel zienlijk, zegeviert Daladier dan zijn de dagen van Flandin's premierschap geteld, vooral omdat men niet alleen uiterst links, maar ook uiterst rechts wel weer eens van regeering wisselen wil. Dat een ministercrisis onder de huidige Euro- peesch politieke en economisch hachelijke om standigheden onberekenbare risico's voor Frank rijk zou kunnen meebrengen, is een overweging, welke niet al te veel gewicht legt in de particu liere belangenweegschaal van vele Fransche be roepspolitici. In zijn hart zal Flandin moeten erkennen, dat Doumergue toch niet zoo heel erg dwaas deed, toen hij trachtte het verziekte par lementarisme in Frankrijk radicaal bij grond wetsherziening te saneeren om het definitief te redden. Zooals gewoonlijk, bevat ook thans het jaarverslag van de Nederlandsche Handel- Maatschappij een overzicht van de politieke gebeurtenissen in het afgeloopen jaar. Het verslag constateert, dat 1934 nog weinig verbetering heeft gebracht. Het zou echter niet juist zijn te zeggen, dat 1934 in eco nomisch opzicht evenzeer slechts het beeld heeft geboden van steeds voortschrijdende ontreddering. Al leverde het jaar ook op dit gebied menige teleurstelling, toch was daarnaast ook wel eenige vooruitgang te bespeuren. In het algemeen geraakte het valuta-vraag stuk in 1934 verder dan ooit van zijn oplossing verwijderd. De strijd betreffende het her stel van den gouden standaard is nog steeds niet uitgestreden. Het gaat hierbij vooral ook over de keuze van het juiste moment daartoe en over de nieuwe verhoudingen. De problemen, welke aan een internationale regeling van het vraagstuk in den weg staan, bleken tot dusver zoo groot, dat het onmogelijk was dit tot oplossing te brengen. Vast staat echter, dat de bestaande valuta-chaos voor een blij vende verbetering van den ontredderden eco- nomischen toestand een groote belemmering vormt. De algemeene bedrijfstoestand kon zich slechts ternauwernood op het bestaande niveau handhaven. Wel maakte de aanpassing aan de nieuwe omstandigheden verderen voortgang, maar tal van bedrijven bleven in de onmoge lijkheid bij de tegenwoordige prijzen en om zetten de kosten goed te maken. De werkloos heid was aan het eind van het jaar hooger dan aan het begin. Op de wisselmarkt was in den aanvang van het jaar de voorloopige stabilisa tie de groote gebeurtenis. De gulden kon zich goed handhaven. Met ^trekking tot Nederlandsch-Indië geeft het verslag te kennen, dat het afgeloopen jaar voor Nederlandsch-Indië over het algemeen genomen nog weinig verlichting heeft ge bracht. Een uitvoerige uiteenzetting van den toestand wordt gegeven. In het verslag omtrent den gang van zaken in het afgeloopen jaar, wordt de reorganisatie van het kapitaal gememoreerd. De afschrijving en reserveeringen, waartoe de directie gemach tigd was, werd nog in 1934 bewerkstelligd. Voor het bankbedrijf waren de omstandig heden, zoowel hier te lande als in het Oosten, in het afgeloopen jar niet gunstig. De rentevoet was laag en de omvang der zaken beperkt. Het cultuurbedrijf liet een ver lies, dat bij de waardeering der activa is afge boekt. Gelijk bij de uitgifte der nieuwe aandee- len tegen het einde van het jaar in het prospectus werd medegedeeld, hebben de maatregelen van afsnijding en aanpassing, vooruitloopend op de reorganisatie, reeds in den loop van 1934 getroffen, de uitkomsten van dat jaar nog ongunstig be- invloed. Dit geldt zoowel voor de bankza ken als voor het cultuurbedrijf. De directie verwacht, dat in het jaar 1935 de gunstige invloed van genoemde maatregelen tot uit drukking zal komen in de resultatenreke ning. In verband met de voorzieningen, wartoe in de algemeene vergadering van 15 December 1934 werd besloten, behoeft thans slechts een reserve gemaakt te worden tegen belastingen en de normale afschrijving te worden toege past op de vaste eigendommen. Het jaar sluit met een winst van f 701.949. Voorgesteld wordt dit bedrag over te bren gen naar nieuwe rekening Door afstooting van daarvoor door de om standigheden het meest in aanmerking ko mende suikerfabriek en samenvoeging van an dere, wordt het suikerbedrijf gereconstrueerd en teruggebracht tot een kleiner aantal een heden. Het „Handelsbericht" meldt goede reden te hebben, het zeer waarschijnlijk te achten, dat nog deze week het eerste ontweïp tot verlaging van vaste lasten, dat onlangs reeds werd aan gekondigd, zal worden ingediend. Dit ontwerp zal, zooals gemeld, vermoedelijk een regeling inzake de landelijke hypotheken bevatten. Zooals bekend verzendt de Ned. Postdienst bij wijze van proef sedert 1 April gewone en aangeteekende brieven en briefkaarten met Europeesche bestemmingen per luchtpost, in dien daardoor bespoediging in de overkomst kan worden verkregen. Het resultaat gedurende de eerste maand (April) is geweest, dat (in bruto gewicht) ver zonden werd met den luchtdienst naar: Londen 2023,326 Kg.; Parijs 1824,247 Kg.; Zurich 2231,490 Kg.; Praag 1028,637 Kg.; Berlijn 1482,403 Kg.; Malmö 1398,383 Kg. Totaal 9987,486 Kg. lucht post. In de maand April van het vorige jaar be- j droèg het totaal van de met deze luchtdiensten verzonden poststukken slechts 430 Kg. bij Gevatte Kou, Griep, Influenza, Koorts, Onbehaaglijkheid enz. Volgens het voorloopig vastgesteld program voor de herdenking van het tienjarig bestaan van de Ned. R. K. Kerkmuziekschool „St. Cae- cilia" te Utrecht wordt Zondagavond 16 Juni voor genoodigden een uitvoering van Kamer muziek door leeraren der school gegeven in hotel „Het Kasteel van Antwerpen". Maandag 17 Juni: Plechtige Hoogmis in de Kathedraal; 's middags receptie in de aula der school Plompetorengracht 3; daarna Lof in de Kathedraal, voorafgegaan en gevolgd door uit voering van orgelwerken door oud-leerlingen der school; 'savonds feestavond in Tivoli, waar van de bijzonderheden nog in voorbereiding zijn. O Een afgestreken eetlepel Lux toevoegen aan elke liter water, die U bij het wassen nodig heeft. In dit sop het te wassen goed voorzichtig heen en weer be wegen zonder wrijven of boenen. Dan spoelen, in water van de zelfde temperatuur als het sop, totdat het spoelwater helder blijft. Onlangs heeft zoowel het Hoofdbestuur van den Ned. R. K. Bond voor Groote Gezinnen, als het Dagelijksch Bestuur van Filmfront te Bussum vergaderd waar men besloot in te gaan op het voorstel van het Comité Gezinsfilm om dit Comité om te zetten in een Stichting welke de naam van „Stichting Gezinsfilm" zal dragen. Deze Stichting is thans gevestigd, waardoor de zoo noodzakelijke rechtspersoonlijkheid is verkregen. Alle leden van het voormalige Comité zijn als leden van de Stichting toegetreden. Prest dent blijft derhalve Pater Justinus Janssen O. F. M. Door dezen vorm van bestaan, is de mogelijk heid geopend om nog intensiever te arbeiden voor het doel, dat voor oogen is gesteld, n.l. te komen tot een eigen Nederlandsche Katholieke Filmproductie, waarvan als eerste film op het programma staat „De Gezinsfilm", welke de Katholieke gedachte van het gezinsleven zal uit dragen. Daar de Stichting ook lid is van de Federa. tie „Katholieke Filmactie" is de steun van alle Katholieke filminstanties in ons land verzekerd, terwijl voor ieder Katholiek de weg open staat om actief deel te nemen tot het bereiken van ezen grootschen Katholieken opzet, die mede Het Verbondsbestuur van het Kath. Onder wijzers Verbond kwam dezer dagen te Utrecht bijeen ter bespreking van het bezuinigings- ontwerp. In zijn openingswoord herinnerde de voorzit ter, de heer Wiltschut, er aan, dat het onderwijs, en wel speciaal het lager onderwijs wordt zoodanig getroffen, dat ongeveer 28 van de totale effectieve bezuiniging daarop zal druk ken. Hetgeen voorgesteld wordt door de Regeering ten opzichte van de z.g. kweekelingen met akte is van zoodanigen aard, dat men daarvan niet anders kan spreken dan van een kweekelingen drama. Wanneer dit plan zal worden doorgevoerd, zullen eerst alle wachtgelders herplaatst moe ten zijn alvorens een jong onderwijzer, die nu werkloos is, geplaatst zal worden. Daar gaan minstens nog een drietal jaren mee heen. En dan komt hij, aldus spr., die genaderd is tot een leeftijd van 26 a 27 jaar, in de school als volwaardige leerkracht tegen een belooning van 500 per jaar. En voor hij de kans zal krijgen zijn baantje van kweekeling te ruilen voor dat van onderwijzer gaan nog eenige jaren heen, zoodat hij de 30 reeds gepasseerd zal zijn, voor hij het minium-salaris zal ontvangen van 1000 a 1200 per jaar. Spr. is van oordeel, dat de Kath. Onder wijzers dit nooit mogen gedoogen. En nooit zullen wij kunnen tplereeren, dat gelijkbevoegden verschillende geclasseerd zullen worden in salaris. Tranen van spyt wellen op over de schande ons aangedaan door de in diening van deze voorstellen, aldus spr. Van deze vergadering ga dan de roep om verlossing van wat men maken wil van onze jonge collega's. Wat voorgezet wordt is onchristelijk. Er moet van ons een machtig ge luid weerklinken: Dat niet! Dat nooit! Na deze openingsrede, die met instemming werd ontvangen, werd door verschillenden der aanwezigen algemeene beschouwingen gehouden over de voorgestelde maatregelen. Ten slotte kwam de vergadering tot de volgende con clusie; De vergadering van het Verbondsbestuur van het K- O. V. verklaart zich tegen elke bezuiniging, die het bestaansminimum drukt, zoolang niet tegelijk de vaste lasten aan zienlijk zijn verlaagd en maatregelen geno men worden tot vermindering der werk loosheid. De verhooging van de laagste 3 schalen van het aantal leerlingen, dat voor één, twee of drie leerkrachten wordt gevorderd, zal alleen voor het R- K. Onderwijs ten gevolge hebben, dat weer 62 leerkrachten ontslagen moeten worden, zoodat dit geval voor al het onderwijs veilig gesteld kan worden op ongeveer 200. Bovendien zal door dien maatregel weer in hoofdzaak getroffen worden het platteland, waar het onderwijs toch reeds zoo in druk is. De verhooging van het aantal leerlingen per leerkracht bij het U.L.O. zal ten gevolge heb ben, dat van de 273 R. K. U. L. O.-scholen 114 leerkrachten ontslagen moeten worden, hetgeen beteekent, dat 42 y, van de R. K. U. L. O.-scholen een leerkracht moeten missen, of dat 11 van het aantal U. L. O.-leerkrachten ontslagen zullen worden. Voor het geheele onderwijs zal het aantal ontslagen bij het U. L. O. ongeveer 350 bedragen. Ook zal van deze bezuiniging het platteland weer de dupe worden. Om deze redenen verklaarde de vergadering zich tegen dezen maatregel. Bü de behandeling van het artikel, den kweekeling met akte voorstellende, achtte de vergadering het onnoodig hier veel woorden aan te besteden. Unaniem was zij het eens met de woorden door den voor zitter in zijn openingswoord gezegd en de maatregelen hieromtrent werden met beslistheid afgewezen, De vervroegde pensionneering op 60-jarige leeftijd werd in beginsel toegejuicht. Besloten werd het standpunt, eenmaal door het K. O. V. ingenomen, te handhaven, n.l. dit: gelegenheid voor pensionneering op 55 jaar voor hen, die dit wenschen; verplichte pensionneering voor ongehuwden op 60 jaar en verplichte pension neering voor gehuwden op 65 jaar. Bij het voorstel tot herberekening der pen sioenen werd de nadruk er op gelegd, dat dit in dezen een extra belasting is voor ambtenaren en onderwijzers. De vergadering stelde zich op het standpunt, dat bij algemeéne verlaging van de vaste lasten, desnoods ook de pensioenlast verlaagd kan worden; zij verklaarde er zich echter beslist tegen, dat zulks zal geschieden bij algemeenen maatregel van bestuur. Ten slotte werd besloten, dat binnenkort een landelijk Congres zal worden belegd in Den Haag, waar ten krachtigste zal wor den opgekomen tegen de plannen der Regeering en wel op de allereerste plaats tegen de „opvoering van het kweekelingen drama." Omtrent het Nationaal Huldeblijk ter her innering aan de wereldreis van de K XVIII kan thans worden medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt één raam te plaatsen in het lo kaal hoofdingang van de Kazerne onderzee dienst aan de Oedjong te Soerabaja. Getracht zal worden te bereiken dat het raam in Indië (Soerabaja) zal zijn als de K 18 daar aan komt. Verder zal men een raam met vier zij-ramen plaatsen tegenover den hoofdingang van de ka zerne Onderzeedienst te Den Helder. Bij het Comité „Onze Marine" is bericht bin nengekomen dat de minister van Defensie zich bereid verklaart de gedenkramen voor de onder- zeedienstkazemes te aanvaarden, Indien althans met het gekozen ontwerp kan worden inge stemd. Omtrent ontwerpen wordt intusschen nog nader overleg gepleegd. Men gelieve bijdragen te zenden naar het comité „Onze Marine" postbus 6 Den Helder, gironummer 42883. een stuk vormt van onze Katholieke emanci patie. Een ieder kan toetreden, of als donateur tegen de som van f 1 of meer per jaar, of als begun stiger tegen f 5 en meer per jaar, of als mede stichter tegen f 100 of meer per jaar. Het adres van den penningmeester blijft J. van Aken, urgemeester van Zevenbergen, Giro nummer 247555, terwijl het in de bedoeilng litg overal afdeelingen van medehelpers op te rich ten. De hulp van zoowel alle katholieken afzon derlijk, als van Katholieke organisaties wordt derhalve dringend gevraagd. Hedenmiddag werd het nieuwe Haagsche ge meentemuseum onder groote belangstelling door dr. H. E. van Gelder, directeur van den Haag- schen Dienst van K. en W., geopend. Prof. mr. G. A. van Poelje, secretaris-gene raal van het Depart, van Ónderwijs, K. en W. hield, namens den minister van O. K. en W. ad interim, Prof. dr. J. Slotemaker de Bruïne, die verhinderd was de opening bij te wonen, een rede, waarin hij hulde bracht aan allen, die tot de tot stand koming van dit museum hadden medegewerkt. Spr. bood namens de Regeering een portret aan van dr. Berlage, geschilderd door Chr. de Man. Tenslotte bracht prof. v. Poelje hulde aan dr. van Gelder en deelde me de, dat de minister van O., K. en W. dezen de museum-medaille in goud heeft toegekend. Dr. H. E. van Gelder hield daarop een rede, waarin hij de geschiedenis van de tot standko- ming van dit museum memoreerde en dank bracht aan allen, die hiertoe hun medewerking hadden verleend. Spr. ging vervolgens de be- teekenis na, die het museum in den loop der tijden heeft gehad, en verklaarde, dat de taak van den huidigen museumbeheerder hierin be staat, dat hy voor de bezoekers den weg moet banen, om in de openbaringen der kunst het Goddelyk licht te zien. „Het herwinnen van het religieus besef" aldus spr. „legt den grondslag voor het bepalen van onze plaats in de wereld, voor het begrüpen der eenheid, die de mensch- heid binden kan, het veroveren van het besef van de waarde der kunst in het verwerven van een uitzicht vol beloften, het uitzicht op de mo gelijkheid van Goddeiyke bezieling in den per- sooniyken mensch." Daarop verrichtte dr. van Gelder de openings plechtigheid, waarna de aanwezigen een rond gang maakten door het nieuwe museum. En de R.K. Staatspartij Als bijlage bij de jongste aflevering van „De R.K. Staatspartij" is ver schenen een allerleerzaamste statis- tisch-organisatorische beschouwing over den verkiezingsuitslag der Prov. Staten. Uit se- lcu.ur geordende cijfers wordt daar een be- jtrekkelijk nieuwe visie gegeven op tal van bijzonderheden, waarop de uiteraard vluch tige besprekingen van den uitslag in de bladen niet voldoende aandacht konden la- ten vallen. Ofschoon het bescheiden ge- I schrift geen auteursnaam draagt, geloo- ven we ons niet te vergissen, als we achter deze bladzijden de hand van mr. F. Teu- I lings vermoeden. „Het is niet te miskennen, dat vergeleken met 1931, de uitslag-1935 voor onze Partij geen gunstig beeld vertoont. De cijfers, en hier voor al de verhoudingscijfers, zijn er om het te be- wijzen. Het landelijk percentage liep terug van 29.60 op 27.76, dus met 1.84 of met 6.21 pCt. Of omgezet in stemcijfers: wij hadden moeten hebben 29.6 pCt. van de uitgebrachte stemmen (3.709.854) zijnde 1.098.100. Wij hadden 1.029.924. Achteruitgang 68.176 stemmen." Een minutieus onderzoek der dissident- Katholieke lijsten toont aan, dat wij van deze 68-000 verloren aan: 1) groei K.D.P. sinds 1931 35.637. 2) Dissiden ten -f- S.D.A.P. in Brabant 5.300. 3) Dissiden ten in Zeeland 3.416. „Blijven over 24.000 stemmen, welke wij aan andere partyen verloren. Het meerendeel zal wel N.S.B. gestemd hebben, en een groote moot, plm. 10.000 naar onze schatting, schuilt in Limburg. Ook aan de S. D. A. P. zullen wy wellicht nog een paar duizend stemmen ver loren hebben." In de tweede plaats wordt 'n vergelijking gemaakt met de Kamerverkiezingen in 1933. De samenstelling der N.S.B.-stemmen wordt als volgt geanalyseerd: Van A.R.-stemmen in 1933 55.000; van So- cial-stemmen 1933 20.000; van Vrijheidsbond 32.000; van Vrijz. Dem. 33.000; van Plattelan ders 40.000; van C.H. (en Lingbeek) 7.500; van Andere Partijen 14.500; van Fascistische groe pen in 1933 70.000; van Limb. Federatie (wel licht met eenige verschuiving via de R.K.S.P.) 6.000; van R.K.S.P. en K.D.P. 20.000 298.000. Verdisconteerd het mindere aantal geldige stemmen (plm. 12000) over alle samenstellende deelen 4.000 294.000. Wij geven deze analyse onder volledig voor behoud. Maar zoo is onze visie, gezien de ver- gelyking zoowel met 1931 als met 1933. Over de verkiezingen wordt verder de vol gende algemeene indruk gegeven: Gezien de moeilijke omstandigheden, welke een deel onzer menschen vatbaar maakten voor de demagogie, kunnen wij over dit resultaat te- vreden zijn. De verkiezing 1935 is een verkiezing geweest welke o.i. gekenteekend wordt door het te hoop loopen van de kleurlooze middenstof op de N.S.B. Daarnaast profiteerde de Christ. Dem. Unie van het getij (en van Colijn!) om in de protestantsche groepen winst te behalen. yv Naar aanleiding van de verkiezingelP schrijft de partijvoorzitter nog in het maandblad „De R.K. Staatspartij": ,Over de geheele lijn genomen mag men ge rust spreken van een goede verkiezing voor onze Partij. Men kan in den uitslag zelfs zien een blijk van ontroerende trouw in een uiterst moeihjken tijd. Juist als men het zóó ziet, komt onze verantwoordelijkheid des te scherper naar voren tegenover de Katholieke Nederlanders, tegenover het geheele Nederlandsche volk." In de algemeene vergadering van directie, commissarissen, hoogste deelhebbers en agen ten der Noord-Hollandsche Brandwaarborg- Maatschappij van 1810 te Oudkarspel werd het verslag uitgebracht over het U7e boekjaar waaruit bleek, dat niettegenstaande de on gunstige tijdsomstandigheden, de bedrijfsresul taten goed genoemd kunnen worden. Het premie-inkomen bedroeg op 31 December 1934 348.697.46, het reservekapitaal 247.390.09 Vt- Aan schaden werd uitbetaald 214.04995, waarvan 154.366 08 voor eigen rekening. De accountantscontrole over de maat- echappy werd verricht door het Accountants kantoor Van Teeseling te Amsterdam. De aftredende commissaris, de heer J. W. L. Alberdingk Thym, werd herkozen. In de algemeene vergadering van aandeel houders van de Nederlandsche Landbouwbank N.V. te Amsterdam werden de balans en de winst- en verliesrekening over het boekjaar 1934 ongewyzigd goedgekeurd. Overeenkomstig het voorstel van den Raad van Commissarissen werd besloten van de winst ad 216.896.44 te bestemmen tot toevoeging aan het reservefonds 'n bedrag van ƒ28.072.41, voor afschrijving op gebouwen etc. 16.778.86; ver der te reserveeren voor afschrijving op debi teuren en effecten een bedrag van 150.000 en als onverdeeld saldo naar nieuwe rekening over te brengen ƒ22.045.17. De heer L. F. J. M. Baron van Voorst tot Voorst werd als commissaris herkozen. Het Ned. Medisch Missie Comité deelt mede, dat de 10e Medische Hygiënische Cursus voor Missionarissen dit jaar gehouden zal worden van 9 September tot 19 October te Rotter dam, De inschryving sluit 15 Augustus a.s. In verband met de Missie-Tentoonstelling tn Rotterdam, is de vergadering van het Comité met de Oversten en Procuraturen van de Mis- sionneerende Orden vastgesteld op Donderdag 3 October. In een adres, gericht aan den Minister van Waterstaat, vestigt de K. N. A. C. de aandacht er op dat in de laatste jaren talrijke auto's ge- I importeerd worden, welke aan weerskanten aan de achterzyde voorzien zijn van een lantaarn, waardoor de veiligheid by duisternis in hooge I mate wordt bevorderd. Feitelyk is deze tweede lamp in stryd met de wettelyyke bepalingen en aangezien de K. N. A. ,C. van meening is, dat een dergelyk aangebrachte lantaarn aan den rechterkant van de achterzyde van het motorrytuig de vei ligheid van het verkeer slechts kan bevorderen, verzoekt hy het bewuste artikel zoodanig te herzien, dat een tweede achterlicht wettelyk toelaatbaar is. Op 10 Juni a.s. hoopt het echtpaar P. van Vliet en J. van Vlietvan Ryn, wonende Mathenesserdyk 381 te Rotterdam, zyn gouden echtvereeniging te .vieren. De „Ijsvogel" (thuisreis) legde Dinsdag het traject CairoAthene af. De „Koetilang" (uitreis) vloog van Jodhpur naar Calcutta, 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5