Vijf dagen reisgenot tegen premie-prijzen f 42.50 of f 50.- Toen de scheidsmuur viel Vrachtauto aangereden elfde douglas-vliegtuig DONDERDAG 30 MEI 1935 Toestand van Suriname Achteruitgang op elk gebied HET DROEVIG ONGEVAL BIJ DRIEHUIS De motorrijder aan zijn verwon dingen bezweken DOOR PERSONEN-AUTO Over den kop geslagen en in een sloot terecht gekomen HET AUTO-GEVAAR Twee kinderen om het leven gekomen NATRIUMLICHT OP DEN WEG HAARLEM—AMSTERDAM Minder doodelijke ongevallen? AANGEKOMEN STEUN VOOR GERST EN VELDBOONEN HET WITTE SPATBORD Wijziging van rijwiel- en motor reglement te verwachten WEER EEN HEIDEBRAND Thans in Drenthe TENTOONSTELLING REDDINGSWEZEN De spellingkwestie Boekdrukkers verlangen een defi nitieve uitspraak van de regeering HET BEZUINIGINGSONTWERP Verbond van Ned. Werkgevers vraagt aanneming NEDERLANDSCHE KINDEREN NAAR BELGIË CONGRES DER A.R.K.A. Naasting telefoonnetten Commissie deelt mede, dat haar taak nog niet geëindigd is NED. HANDEL MIJ. Uitbreiding Raad van Com missarissen DE VOORTVLUCHTIGE MISDADIGER Zijn aanhouding verzocht FUSIE VAN MAATSCHAP PIJEN Huldiging Jan Hondong te Grave Onthulling Esperanto-monument Ministerieel bezoek Aan het A. J. C.-kamp voor jonge werkloozen te Vierhouten HET FEYENOORD-STADI ON Volgende week wordt met het werk begonnen HONDERD-JARIGE REDDER BEGRAVEN Contingenteering van steenkolen VALSCHE RIJWIELMERKEN Twee particuliere fabrikanten aangehouden Geen audiëntie De positie van onze eigen industrie moet zoo gunstig mogelijk zijn Werkverruiming en N.V.V. Leeuwarder boteraoteering UIT DE STAATSCOURANT Meteorologisch Instituut Onderscheiding Consulenten Spoorwegraad Consulaire dienst naar LUIK, LUXEMBURG, ECHTERNACH (Springprocessie) en BRUSSEL (Wereldtentoonstelling) voor Administratie) Laat U nog heden prospectus en invul-formulier toezenden door 'T CENTRAAL REIS-ADRES der „Vereeriigde Katholieke Pers", 't Kasteel van Aemstel, N.Z. Voorburgwal 65-73 Amsterdam door ISABEL G CLARKE De economische toestand van Suriname heeft fcaar uit het verslag van de Surinaamsche Bank blijkt, in 1934 nog geen spoor van verbetering kunnen toonén. Op elk gebied valt achteruit gang te constateeren, zoowel wat cultures als boschbedrijven betreft, terwijl ook de mynbe- 'k'jven zich niet geheel konden handhaven op bet niveau van 1933. Dat dientengevolge handel eh nijverheid kwijnden en de verdere afneming Van de draagkracht der bevolking haren in vloed deed gelden op de Overheidsmiddelen ^Preekt vanzelf. Het arbeidersvraagstuk vormde wederom een bron van moeilijkheden voor de plantages. In öen grooten pluktijd konden niet voldoende ar beiders worden verkregen om alle koffie op Hid binnen te halen. Wanneer de omstandigheden het plantage- bedrijf zouden doen tenietgaan, zou de verdere opdroging van de bestaansbronnen der bevol king een zoodanigen terugslag op de overheids financiën van Suriname kunnen hebben, dat blijvende verhooging van de bijdrage van het Moederland onafwendbaar zou zijn. Afdoende overheidshulp, zooals reeds voor be Surinaamsche suikercultuur werd verleend, *ordt ter voorkoming van een verderen terug- Eang dringend noodzakelijk geacht. Voor het goudbedrijf bestond in 1934 meer belangstelling, hetgeen tot oprichting van twee bleuwe ondernemingen leidde, die dit jaar met be exploitatie van de terreinen een aanvang «aken. De motorrijder Jacobs, die Zondag jJ. op den Hagelingerweg by Driehuis een ernstig onge val veroorzaakte en daarby zelf zwaar gewond Verd, is Woensdagmiddag aan de gevolgen over men. Jacobs was 39 jaar oud en van Belgische na- «onaliteit. Hij laat een vrouw en vijf kinderen ba. De vrouw van het slachtoffer, die eveneens Verwond werd, heeft Woensdagmiddag op eigen 'erzoek het ziekenhuis verlaten. De beide andere gewonden, Handgraaf en "dnnie schoon, maken het goed. Woensdagmiddag omstreeks half vier is een •tachtauto v^n den heer I. Parenhout uit Dostvoorne aangereden door een tot nog toe onbekend gebleven auto, waarvan de bestuur bar direct na de aanrijding doorreed. De vrachtwagen sloeg over den kop en kwam *n een sloot terecht. De bestuurder werd won derlijk genoeg zonder kwetsuren uit den auto Behaald. Door de politie wordt een onderzoek inge steld. gediend bij de Landbouw-Crisis-Organisatie van het betreffende gewest. Wanneer een dergelijke aanvrage niet vóór dezen datum is ingediend, zal de teler zich die nen te onderwerpen aan de voorgeschreven dorschcontrole, waarvan de kosten in de daar voor in aanmerking komende gevallen te zij nen laste worden gebracht. Ook kan de Land bouw-Crisis-Organisatie indien naar haar oor deel daartoe aanleiding bestaat, zonder dat een verzoek van den teler is ingekomen, de op brengst vaststellen door middel van schatting van het te velde staande gewas. Woensdagmiddag omstreeks half vier is op den Hengeloscheweg te Enschede een droevig ongeval gebeurd. Het vijfjarig zoontje van den garagehouder R. stak ter hoogte van het Plein Wtest-Indië den weg over en werd gegrepen door een auto bus van de T.E.T. Een der wielen ging over het hoofdje van den jongen, zoodat de dood onmiddeliyk in trad. Woensdagmiddag te half twee Is het zeven jarig zoontje van de familie P. Joosten te Munsterscheveld door een vrachtauto overreden en gedood. Zooals bekend ligt het in de bedoeling om bin nen afzienbaren tüd den rijksweg van Haarlem naar Amsterdam van Natriumverlichting te voor zien. Algemeen krijgt men den indruk, dat de proefnemingen met de natriumverlichting ten einde zijn. Allerwegen gaat men definitief over tot het in gebruik nemen van deze moderne lichtbronnen. Speciaal in België heeft men aan de Na triumverlichting in den laatsten tyd veel aan dacht geschonken. Het zyn echter niet alleen onze Zuideiyke na buren die de nieuwe verlichting met zooveel voortvarendheid toepassen: in Noorwegen werd o.a. de nieuwe Vignesbrug te Lillehammer met een lengte van 1,5 K.M. met natrium verlicht. En in Frankrijk kan men reeds statistisch aan wijzen hoezeer het natriumlicht de veiligheid op de verkeerswegen ten goede komt: de ongeval lenstatistiek van de Prefectuur van Seine en Oise toont aan, dat op den grooten autoweg Parijs— Versailles het aantal nachtelijke ongevallen, na verlichting van dezen weg met natriumlicht, van 9 op 2 gevallen per jaar is gedaald, terwij het aantal zwaargewonden, dat eerst 4 per jaar be droeg, tot nul werd gereduceerd. Woensdagmorgen om 11.10 uur is op het Vliegveld Waalhaven te Rotterdam aangekomen "et elfde Fokker-Douglasvliegtuig, de PHAKS, be „Sperwer", welke van Bremerhafen naar Rotterdam was gevlogen. De machine werd bestuurd door den heer ^laak en heeft den tocht in 1 uur 35 min. vol bracht. Ten aanzien van de steunverleening voor Berst en veldboonen van den oogst 1935 maakt be Regeeringscommissaris voor den Akkerbouw en de Veehouderij bekend, dat voor de telers, bie van die gewassen niet meer dan 1 HA. ver bouwen, een andere regeling is getroffen dan 1934 het geval is geweest. De opbrengst van bedoelde perceelen gerst °f veldboonen kan worden vastgesteld door ^hatting van het te veldestaande gewas. Een verzoek tot zulk een schatting moet boor belanghebbenden vóór 8 Juni 1935 zyn in- Naar het „Volk" verneemt, is een wijziging van het motor- en rijwielreglement met het oog op de veiligheidsvoorschriften voor rijwielen thans binnen een maand te wachten. Het ont werp van den algemeenen maatregel van be stuur is om advies naar den Raad van State gezonden. Deze maatregel behelst vermoedeiyk de ver plichting tot het voeren van een wit achterspat bord. Vermoedelijk door onvoorzichtigheid van een arbeider, die bezig was heideplaggen te steken, brak Woensdag 'n heidebrand uit in het Water- scheveld achter de bosschen van het landgoed Berkenheuvel te Die ver (Dr.) Door den hevigen wind breidde het vuur zich snel uit. Na hard werken mocht het gelukken den brand meester te worden en te blusschn. In totaal is ongeveer 10 H.A. heide en 1.5 H.A. bosch een prooi der vlammen geworden. De tentoonstelling op het gebied van het red dingswezen, marine en visschery (Remavi) te Den Helder zal a.s. Zaterdag 1 Juni geopend worden door den Minister van Defensie, mr. dr. Lu N. Deckers. Dinsdag werd te Utrecht de algemeene ver gadering gehouden van de Federatie der Werk- geversorganisatiën in het Boekdrukkersbedrijf onder voorzitterschap van den heer S. S. Kort- huis. Behalve de gewone huishoudelijke punten werden verschillende vraagstukken betreffende het vereenigingsleven besproken. Daarbij kwam duidelük naar voren, dat de crisisomstandigheden het drukkersbedrijf ern stig hebben getroffen. Deze moeiiyke toestand wordt nog verscherpt, doordat nog steeds geen definitieve beslissing is genomen in de spel lingkwestie. De vergadering besloot dan ook met algemee ne stemmen een dringenden wensch aan de Re geering ter kennis te brengen, waarin de Fede ratie zegt, dat, in verband met het aftreden van minister Marchant, vooral in uitgeverskrin gen gevreesd wordt, dat door het huidige Mi nisterie in een of anderen vorm zal worden te ruggekomen op hetgeen er inzake de spelling kwestie is geschied. In verband hiermede is een merkbare aarze ling ontstaan by het verleenen van nieuwe op drachten. Deze aangelegenheid is wederom oorzaak van grootere werkloosheid in het grafische vak. zy spreekt den dringenden wensch uit, dat de Regeering op korten termün in deze definitief van haar meening doet blyken. Het Verbond van Ned. Werkgevers heeft een adres gericht aan de Tweede Kamer in ver band met het ingediende Bezuinigingsontwerp. Gevraagd wordt, de regeering bij haar pogingen tot het aanbrenger^ van bezuinigin gen op den openbaren dienst krachtdadig te steunen. Aangedrongen wordt, dat ook by provincies en met name by de gemeenten naar verdere verlaging van uitgaven en op het bedryfs- ieven drukkende lasten worde gestreefd. Gewaarschuwd wordt om niet onder den schijn van bezuiniging een verschuiving van lasten naar de toekomst te bevorderen. Aan vulling van het ontwerp met reëele bezuini gingen is geboden. De regeering wordt verzocht, al de haar ter beschikking staande middelen te vóllen aan grepen om ook in het maatschappelijk leven een aanpassing van nog te hooge kosten en lasten aan het verlaagde pryzenpeil te bevor deren. Toegejuicht wordt de in uitzicht gestelde ver laging van lasten en belastingen als een eerste begin van vermindering van op het bedrijfs leven rustende lasten; vertrouwd wordt, dat de totstandkoming der desbetreffende voorstel len zal worden bespoedigd en door nieuwe be lastingverlaging zal worden gevolgd Voorts wordt vertrouwd, dat de garner op de vastgestelde bezuinigingsmaatregelen niet zal afdingen en in elk geval het afwijzen van een concreet onderdeel van het wetsontwerp zal doen gepaard gaan met een bereidverklaring een andere bezuiniging tot gelijk bedrag te aanvaarden. In uitwisseling met het bezoek, dat verleden jaar Belgische scholieren aan Nederland hebben gebracht, zullen thans 1200 Nederlandsche scholieren met hun leeraren België bezoeken. De eerste groep van 450 scholieren zal 31 Mei a.s. door den minister van onderwas worden ontvangen. Het Congres der A. R. K. A. is Dinsdag te Am- hem voortgezet. De agenda werd op zakelyke wijze afgewikkeld, waarbü de verschillende de siderata der groepen en afdeelingen conform de prae-adviezen van het H. B. in geest en hoofdzaak werden aanvaard. Besloten werd het congres jaariyks te biyven houden en wel voor 1936 te Utrecht. Het H. B. zag zich een maandeiyksche contributie-af- drachts-verhooging ad 2 ct. per lid en per maand toegewezen. Met groote meerderheid van stemmen werd het mandaat der periodiek-aftredende hoofd bestuurderen B. v. Elk, J. Heytveldt, L. Pyle- man en H. Sonsbroeck vernieuwd. De voorzitter, dr. J. Sweens, werd bij acclamatie herkozen. Nadat in den ochtend de Zeereerw. heer J. Jansen, adviseur der A. R. K. A. een H. Mis had opgedragen, werd het congres ten Stadhuize door het Arnhemsche gemeentebestuur offi cieel ontvangen. De burgemeester uitte zich in zeer heusche bewoordingen, waarop dr. J. Sweens in gelijken geest reageerde. Hierna werden ver- verschïngen aangeboden. Van de zijde van de commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van P. T. T. en de ge meenten, die in opdracht van den Minister van Binnenlandsche Zaken het vraagstuk van naasting der gemeentelijke telefoonnetten te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag in studie heeft, deelt men ons mede, dat tijdens haar Woensdag gehouden vergadering algemeen tot uiting kwam, dat men met verbazing had ken nis genomen van de publicaties over dit vraag stuk in eenige couranten. De commissie gevoelt zich geroepen de daarin voorkomende mededeeling, dat reeds een accoord getroffen is, tegen te spreken en te berichten, dat haar arbeid nog niet geëindigd is. Naar wy vernemen, zullen in de Algemeene Vergadering van Aandeelhouders der Neder landsche Handel-Maatschappy, welke tegen 11 Juni a.s. is bijeengeroepen en waarin een uit breiding van den Raad van Commissarissen met drie zetels zal worden voorgesteld, voor een benoeming tot Commissaris worden voorgedra gen de heeren jhr. mr. 'F. Beelaerts van Blok land, Mr. A. baron van Haersolte en Jhr. Mr. B. C. de Savomin Lohman. De commissaris van politie te Heerlen deelt in een Buitengewoon Politieblad mede, dat in den nacht van 26 op 27 Mei 1935 uit de Polizei- Gefangnis te Aken, waar hij was ingesloten we gens moord, gepleegd op den Ober-Wachtmeis- ter Steinbuseh, is ontvlucht Otto Wilhelm, ge boren 8 Januari 1899. Niet onmogelyk is, dat Wilhelm zich begeven heeft naar Nederland, aangezien hij aan de Kantoorgracht te Delft familie heeft wonen. De C. v. P. voornoemd verzoekt aanhouding en voorgeleiding van Otto Wilhelm ter fine van uitlevering. Signalement: 1.58 lang, grijzend haar, blauw- grauwe oogen, donkerblonde wenkbrauwen, bree- de neus, aan het hoofd aansluitende ooren, mist tanden, breede kin, operatielitteeken aan lin kerhand. De directies van de N.V. Ned. My. van Brandverzekering te Tiel en de Utrechtsche Al gemeene Brandwaarborg-verzekering Maat schappij te Utrecht maken bekend, dat zy van plan zyn in haar vergadering van aandeelhou ders voorstellen te doen, die het mogelyk zul len maken, tot een samenwerking te komen tusschen genoemde maatschappijen. De K.R.O. deelt ons mede dat in afwijking van het gepubliceerde programma, op Hemel vaartsdag om 12 uur uitgezonden zal worden de huldiging van Jan Hondong in zyn geboorte plaats Grave, door de burgemeester, gemeente bestuur en inwoners. O.a. zal door alle school kinderen gezongen worden het Snip-lied, dat ge dicht en gecomponeerd is door twee blinden van het St. Henricus-gesticht te Grave. Namens den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, zal Donderdagmiddag te twee uur te Den Burg op Texel door ir. J. R. G. Isbriicker uit Den Haag het Esperanto-monu ment worden onthuld. Het monument zal wor den aangeboden aan het gemeentebestuur van Texel, namens hetwelk burgemeester Oort het woord zal voeren. Ruim 200 esperantisten zullen by de onthul ling aanwezig zyn. De fotograaf: „Kunt U niet wat natuurlijker en ongedwongener gaan zitten?" De minister van Sociale Zaken, mr. Slotemaker de Bruine, heeft Woensdag een bezoek gebracht aan het kamp voor jonge werkloozen te Vierhou ten, dat georganiseerd wordt door de Arbeiders Jeugd Centrale. Bij dit bezoek was de Minister vergezeld van den heer Meyer de Vries, hoofd inspecteur voor de werkverschaffing. Voorgelicht door eenige leiders der A.J.C. heeft de Minister de verschillende werkzaamheden, die door jonge werkloozen uit verschillende dee- len van het land worden verricht, langdurig in oogenschouw genomen. De jonge menschen wa ren in hoofdzaak bezig met het optrekken van een boerderij en het in orde maken van eenige terreinen. Alles wat bij den bouw benoodigd is, wordt door deze jeugdige werkloozen van den grond af vervaardigd. Naar wy vernemen is de bouw van het stadion Feyenoord volgens het door het architecten bureau ir. J. A. Brinkman en L. C. v. d. Vlugt te Rotterdam ontworpen plan Woensdag gegund aan de Aannemingmaatschappij J. P. van Ees teren te Rotterdam. In het begin van de vol gende week kan met de werkzaamheden een aanvang worden gemaakt. Het geheel zal voor Mei 1936 moeten worden opgeleverd. Woensdagmiddag is het stoffelijk overschot van „Ouwe Jaap", den honderdjarigen oud redder J. E. de Vries op de Algemeene Begraaf plaats te Hollum (Ameland) ter aarde besteld. De begrafenis had een eenvoudig verloop. Er werden geen toespraken gehouden, terwijl ook bloemen achterwege bleven, behalve een krans van de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding- maatschappy. Onder de ongeveer 125 personen, die de baar volgden, merkten we op het college van B. en W. van Ameland en de volledige commissie van het reddingwezen op het eiland. De nog in leven zijnde vijf zoons, van wie de oudste 77 jaar is, en de dochter woonden allen de begrafenis by. Sedert eenigen tijd verdacht de Centrale re cherche te Rotterdam den 24-jarigen zeeman H. P. ervan, dat hy den Nederlandschen Staat concurrentie aandeed met het maken van fiets- plaatjes. Hy werd nagegaan en toen hij op een advertentie, waarin naar een rijwielplaatje ge vraagd werd, reageerde, werd hij gearresteerd. Een onderzoek wees uit, dat een 24-jarige bankwerker H. de plaatjes fabriceerde, waarop P. ze aan den man bracht. Gereedschappen en materiaal van dit bedrijf werden in beslag genomen. Dertig plaatjes ble ken intusschen in omloop gebracht te zijn. De beide mannen zijn in het huis van be waring te Rotterdam opgesloten. De gewone audëntie van den minister van Justitie zal Vrydag 31 Mei a.s. aanvangen om 4.15 uur. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake het wetsontwerp regeling van den invoer van steenkolen en stikstofhoudende mest stoffen deelt de minister van Economische Za ken naar aanleiding van desbetreffende opmer kingen mede, van meening te zijn, dat stijging der steenkolenprijzen boven het peil, dat over eenkomt met normale verhoudingen en een vrije wereldmarkt, niet gewenscht is. Het verloop der kolenprijzen in binnen- en buitenland wordt nauwkeurig gevolgd. De Regeering is zich bewust, dat, hoezeer het vraagstuk 'n internationaal karakter draagt, niet temin al 't mogelijke moet worden gedaan om de positie van de eigen kolenindustrie zoo gunstig mogelyk te doen zyn. Zij ziet hiertoe in hoofd zaak twee middelen: eenerzijds zooveel mogelijk aandacht schenken aan den export van steen kolen, anderzijds bevorderen, dat de afzet op de binnenlandsche markt zoo doelmatig mogelyk wordt georganiseerd. Naar aanleiding van de door verscheidene le den gekoesterde vrees, dat de contingenteering van stikstofhoudende meststoffen zal leiden tot eenzijdige bevoordeeling van de Nederlandsche producten, merkt de minister op, dat de maxi mumprijzen der inheemsche industrie met zyn goedkeuring worden vastgesteld, waarby uiter aard met ter zake ingewonnen advies van land- bouwzijde rekening wordt gehouden. Hij wyst er voorts op, dat het alleen aan de voortschrij dende daling van de Deensche kroon te wijten is, dat Deensche pryzen van zwavelzuren ammo niak, op goudbasis berekend, nog iets onder het reeds lage peil der Nederlandsche pryzen zyn gedaald. Het is thans nog niet mogelyk, omtrent de eventueele verlenging van de onderhavige con tingenteering eenige mededeeling te doen. Het Nederlandsch Verbond van Vakvereeni- gingen heeft een resolutie over werkverruiming aangenomen, waarin wordt geconstateerd, dat de werkloosheid in ons land in de laatste jaren voortdurend is toegenomen, met als gevolg, dat het aantal ingeschreven werkloozen thans 368.659 bedraagt, dat de uitvoering van het f 60- millioenenplan in geen enkel opzicht aan re delijke verwachtingen heeft beantwoord en er by de regeering op aangedrongen wordt, gevolg te geven aan het verzoek van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen en het Roomsch- Katholiek Werkliedenverbond, in hun adres aan de regeering op 20 April 1935, om de uitvoering van het 60-millioenenplan in snel tempo te doen geschieden en voorts aan de werkverrui ming in het algemeen belangrijke uitbreiding te geven, opdat de werkgelegenheid worde be vorderd en de binnenlandsche koopkracht ver sterkt, waardoor het bedrijfsleven gunstig zal worden beïnvloed. De commissie-noteering voor Nederlandsche boter is Woensdag vastgesteld op 38 cent per K.G. Benoemd tot lid van het college van curato ren van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut prof. dr. A. A. Nyland, directeur der Sterren wacht te Utrecht. Aan W. Koudijs, kantoorhouder by het Staats bedrijf der P.T.T. te Woudenberg, is de zilve ren eeremedaille der Oranje-Nassau-Orde toe gekend. Benoemd tot adjunct-Rijksveeteeltconsulent dr. J. Middelveldt te Drachten. Met 1 Juni benoemd tot Rykslandbouwcon- sulent ir. H. J. M. Steenbergen te Breda. Aan mr. A. Haex te Heerlen is op verzoek eervol ontslag verleend als plaatsverv. lid van den Spoorwegraad: als zoodanig is tot 15 Pebr. 1936 benoemd J. W. Kochen, voorz. afd. Klein- bedryf van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Zuid-Limburgsche Mynstreek, won. te Spekholzerheide. Mr. M. E. Kronenberg is erkend en toegelaten als consul-generaal van Oostenrijk te Rotter dam, voor de provinciën Zuid-Holland, Zee land, Noord-Brabant en Limburg. He&JHike. pinttstewiels *1 .Nou, cym, gefeliciteerd. Je hebt Pagdon en fabriek gered," zei hy. „We moeten je alle- biaal dankbaar zyn." „O, als ik het niet gedaan had, dan zou den de kanonnen hem wel gekregen hebben," ®ei Cymbeline luchtig. „Hy had geen schijn van kans om te ontsnappen, toen onze zoeklichten kem eenmaal te pakken hadden gekregen. Maar het niet gek, dat hy net hier moest komen? fis zat er over te piekeren of onze vriend ®chulz er de hand in had?" .Dat had hy," De stem van Lambert klonk hard. Hy had ook iets te vertellen en wel iets *Q1 dramatische kracht. „Ik heb het juist ver bomen. Hy was de eenige. die niet onherken baar verbrand was. het vuur had hem maar even geraakt. Maar hy was morsdood toen zy hem vonden. Hy is herkend als Gustaof Schulz." Viola luisterde met bleek gelaat naar deze ^oorden. Maar Cymbeline stond plotseling op en Uep naar het raam. Hy bad voor zyn gestor- *en vyand. „Waar is Angela?" vroeg hii. toen hij weer tafel zak „zy is nog in bed. Wii verwachtten je niet zoo vroeg. Zy was erg moe en nerveus gister avond." „Wist zy het?" vroeg hy. „Nou, we waren een beetje bang.... omdat je zoo haastig weggeroepen was. Zy was ver schrikt." „Verschrikt?" „Je was zoo hoog, een speldeknop in de lucht. De vliegmachine leek net speelgoed. En dat groote schip met zyn kanonnen en vreeselyke bommen." „Ja, ik geloof wel, dat u er hier beneden zoo over denkt. Boven komt niets er op aan, be halve het gevecht." Hy ging door met eten. Lambert zat te den ken, wat hij kon zeggen, dat zyn grooten trots uitdrukte en toch niet sentimenteel klonk. „Het was gewoon schitterend," zei hy ten laatste. „Je had ons allemaal moeten hooren hoera roepen. Maar ik had nooit gedroomd, dat jy het was. We riepen hoera, voor wien, wisten we niet." „Och wat!" zei Cymbeline. „Ik was alleen maar bang, dat hy te gauw weg zou zyn." Maar de zeldzame lof van Lambert deed hem intens genoegen, misschien meer dan de waar- deenng van zyn moeder. Lambert praatte nooit gemakkelyk en hij had maar zelden vrijuit met zyn kinderen gesproken. Alleen met Viola had hy openi en frank gepraat, maar voor haar zelfs, waren er soms lange stilten geweest en schuwe terughoudenheid, juist pandat hy haar zoo liefhad. „Ik heb nog meer nieuws voor je, Cym, als je tenminste nog meer kunt verdragen." Zoowel Viola als Cymbeline keken verwon derd op. „Je moest me niet in spanning houden, Lam bert. Daar hebben we gisteravond genoeg van gehad," zei Viola. „De muur is ingestort," zei Lambert met een bevenden glimlach. „Een van de bommen is er op gevallen en hy Is gewoonweg in puin." „De muur?" Viola en Cymbeline keken elkaar aan. „Ik ga nu naar de Towers om het vader te zeggen. Ik weet niet, of hy het al gehoord heeft. Maar ik moet toch even gaan zien hoe hii liet maakt na gisternacht." „O, maar dat is reuze!" riep Cymbeline. Hy sprong op en voerde een krijgsdans uit. „Dat moet u grootvader zeggen. Mijn zegen op den Zepp." Hij hield ademloos op. Lambert stond van tafel op. „Misschien vindt hy het vreeselyk naar," zei hy. „Vooral, omdat hij hem niet zal willen laten opbouwen tot na den oorlog. Hy is yselyk zuinig momenteel. Ik ga nu." Cymbeline ging met zyn vader tot aan de deur. „Zeg hem, dat ik al dien tyd voelde, dat Schulz in dat duivelsschip zat," zei hij. „Daar zal ik om denken," zei Lambert. Viola kwam haar man achterna, de hal in. „Lambert,," zei ze. „Ja, myn schat." „Zeg, doe een goed woord voor hem, als je de kans krijgt. Hij verdient het, vind je niet?" „Het zal toch niet zoo gemakkelyk zijn, het myn vader duidelijk te maken. Het is een oude man.... te oud om van ziin vooroordeelen af te stappen." „Je moet hem zeggen, dat de jongen recht heeft op alles wat we hem kunnen geven.... tenminste, alles wat eeriyk en rechtvaardig is. O, ik wou het je vader zelf wel komen zeggen." „Doe dat maar niet." Hy trok haar naar zich toe. „Ik zal alles dóen wat Ik kan. Je weet hoe hy is. Ik kan je niet bloot stellen.... aan wat hij je wel eens zeggen kon," eindigde hy een beetje mak. Zoo hield hy haar in bescherming, zyn heele huweiyksleven had hii haar beschut en be schermd tegen alle onaangename dlngen van de Towers. Zelfs voor Cymbeline wilde hy haar geen risico laten loopen. „Beste Lambert, ben ik dan van suiker?" „Neen, van iets veel kostbaarders," zei hij lachend. zy was zoo gelukkig, zoo stralend gelukkig, dat hy het akelig vond, dat hy zich van haar los moest scheuren. Zy was In een sentimen- teele bul, legde haar armen om zyn hals en wilde hem niet laten gaan. Dat deed zij, om hem er aan te herinneren, dat geen andere ouders zooveel reden hadden om trotsch te zyn als zy. Zy konden het nu den jongen wel niet toonen, zti wilden hem niet hoogmoedig maken door vleierij en zyn lieve, onbewuste naïveteit bederven. Maar elkander konden zij het wel bekennen. Want bewees dit piles niet, dat zaj hem verstandig hadden opge voed, ondanks de melancholieke voorspellingen van de Towers? Carnegie, de bittere cynicus, zat in de vaste veiligheid van zyn kelder, Cymbeline, het ver wende moederkindje, verjoeg op duizelingwek kende hoogte den.vyand van de stad. „Lambert, ik heb nooit zooveel van je gehou den als vandaag," fluisterde zij toen hy naar buiten ging. „Ah. ik kan dat compliment niet terugkaat sen. Ik kan je niet meer lief hebben, dan ik altijd gedaan heb, liefste moeder van Cymbe line." Zy keek hem na, toen de auto den oprit af joeg en ging toen langzaam terug in de hal naar Cymbeline. „Liefste moeder van Cymbelinede woor den zongen na in haar ooren. Wat een leuke gedachten had Lambert toch altijd. Hij was altijd klaar om met haar stemming mee te gaan. Hij lachte nooit om haar huitenissige- ideeën. En dezen morgen had hy haar doen denken aan den vurigen jongen minnaar van twintig jaar geleden. En zy had hem ook lief gehad, hoewel mis schien niet met die rustelooze, zelf-pynigende liefde van Angela voor Cymbeline. Maar dat hinderde nu niet meer, als er iets aan ontbroken had, dan was dat meer dan aangevuld door de groote moederliefde, die zich met zooveel kracht geconcentreerd had op Cym beline. HOOFDSTUK XXXVI Mynheer Hamman was heelemaai niet in een goed humeur dien mórgen. Om te beginnen had hij slecht geslapen. Want de angst en vrees en het tragisch einde van die opwindende ge beurtenissen, die hij van een van de bovenramen van de Towers had gadegeslagen, hadden het evenwicht van zijn oude zenuwen verstoord. „jy hebt goed praten," begon hy dadeiyk tegen Lambert, toen deze nauwelijks een voet binnen de kamer had, „maar dat misselijke monster had het klaarblijkelijk op Pagdon ge munt, met zyn bommen en het is meer geluk dan wijsheid, dat de hooge schoorsteenen van Harriman's fabriek nog zwart tegen de herfst lucht steken." Hóe het mogelijk was, dat de Zepp de kust had kunnen passeeren, was iets dat hij zich in verontwaardiging afvroeg. „Waar was onze kustverdediging, waar ons afweergeschut? Waarom moeten we afhangen van een of an deren roekeloozen aap van een jongen, die in eer» snertmachientje hoog de lucht in ging?" Deze vragen werden op gemelijken toon tegen Lambert afgevuurd en hij durfde er niet veel op antwoorden, uit vrees, weggestuurd te wor den. Het scheen ook niet gewenscht om te zeg gen, dat die roekelooze aap, die met een geluk kig schot het monster had doen tuimelen, zijn eigen kleinzoon was geweest. Lambert luisterde geduldig tot zijn vader op hield wegens gebrek aan adem en zei toen: „Het is toch een troost, dat, al pochen zij nog zoo op hun onkwetsbaarheid, zij toch in het zand moeten by ten voor een aap van een jon gen in een snertmachientje." .(Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 3