Zoekt gij betrouwbaar j Personeel? I Plaats dan'n „Omroeper" voor 80.000 gezinnen STADSNIEUWS R Laatste Nieuws ^gg Zóó moet het paradijs geweest zijn, zóó als het Philipspark te Santpoort B.deLEEUW Op Krakatau Zwaar onweer in Hongarije «öImio. 1800" - 3e, óC&a&i biet kaKakteK, ut &usse*t a 6, 8 e*i 10 ct. p. it - Ji&oxeAunag-. P-ig&e,, Q)u>x>±& HoxitttKaot 81, 1*JL. FOTQHANDEL CljOïUnMGÏfc tuchthuisvtr.1* gniimiiiinmiiiiiiiiiiiiiniiiiiniiiiii[iiiiiiiniiniiiiiiiiiiiiini[iimiiiiiiiiiniiininiiiniiniiiiuiinniiiiiiuniig DONDERDAG 30 MEI 1935 aiiii!iiiiiiiiini[niiiiiii!iii!iiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiHiiiiiniiiiiiiiiiiii!iiii!ii!iii!i!nininiiuii| N.V. „DE HOLLANDSCHE VOORSCHOTBANK" Flesschentrekkerij VAN ONZE RECHTBANK Uitspraken van Woensdag Rijwieldiefstal Benzine.vuur-gevaarlijk Verduistering Poging tot doodslag? Josephine Butler Vereeniging Personalia 154 vliegtuigen nemen deel aan de Duitschland-vlucht 1935. De route loopt langs de Duitsche grenzen. De vlucht duurt 6 dagen Vrijw. Burgerwacht BURGERLIJKE STAND Doodelijke val Een experiment der natuur Gordijnen Vloerbedekking GEBRS. BRAAKMAN De schaduw der mis daad De vulkaan Krakatau in rust Een scherpzinnige detectivefilm In de stad Kocskenet werden 30.000 ruiten vernield De mobilisatie in Itali® 900.000 man onder de wapenen Televisie-congres te Berlijn De uitvinder Nipkow gehuldigd Engeland en het Memel' gebied Rood eenheidsfront i*1 Frankrijk Een instantie voor gemeen schappelijke actie Prinses Juliana weef ziek NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT SIflliIIlIlllilI!lllIIlllIIIlIIIIIIIIIIIIIIIIIIIiIII!IIIllllIIIIfIIIIIlI!ll!IlIIIIlIllillillllllllIIlIIIIIlllIIlIIllUliIIIHII"Ii|ll,,I,!115 EN DAARIN SOLIDE LANDHUIZEN VAN VOORTREFFELIJKE ARCHITECTUUR. ALS U DE VILLA'S GEZIEN HEBT EN VERGELIJKT (DE PRIJS IS VAN ƒ7600.— TOT ƒ9000.—) STAPT U NAAR WÜSTELAAN 37 SANTPOORT OF BELT OP 23666 EN LAAT ONMIDDELLIJK EEN KOOPCONTRACT IN ORDE MAKEN. BOSSCHEN, ZELDZAME VOGELS, ONGEREPTE NATUUR Wij ontleenen aan het jaarverslag het vol gende: Tot ons leedwezen bracht het aigeloopen jaar ons nog geen groote verbetering in den crisis toestand; intusschen zijn wij van oordeel dat cic solvabiliteit onzer debiteuren en borgen thans niet meer vermindert, en kunnen wij ver klaren dat over het algemeen de betalingen van rente geregeld plaats vinden, zij het dan ook meermalen na eenig uitstel. Voor het doen van periodieke aflossingen werd dikwijls tijdelijk vrijstelling gevraagd en verleend. Inzake de afhandeling van ons geschil over de belangrijke vordering op een gemeente, waarvan wij reeds in onze beide vorige jaarver slagen melding maakten, kwam eenige vooruit gang, doordat over een deel daarvan door een Commissie van Advies door arbitrage werd be slist, waarbij aan ons een bedrag van 36.501.67 werd toegewezen, waartegenover een ons niet bekende tegenvordering ad 22.539.08 in min dering werd gebracht. Over het restant der vordering zal nu voor den bevoegden rechter een proces worden gevoerd. Wij hebben gemeend op verschillende du bieuze en kwade posten tot finale afschrijving der vorderingen over te moeten gaan, of wan neer daarbij kans bestaat dat er op den duur nog iets van terecht kan komen, ze elk tot ƒ1 op de balans te brengen. In totaal stellen wij daarom voor over 1934 op voorschotten een bedrag van ƒ73.206.97 af te schrijven. Zeer zeker zijn wij daarmede nog niet door alle moeilijkheden heen en staan ons onge twijfeld nog meerdere verliezen te wachten, doch wij achten het voor het oogenblik geluk kig dank zij de gemaakte winst en de reserve, tot bovengenoemde afschrijving in staat te zijn. Ook waren wij van oordeel dat ook op andere rekeningen afschrijvingen moesten plaats heb ben en de Dienst der Leening, welke de laatste jaren nog steeds op de Balans voorkwam, tot een bedrag van ƒ13000, geheel van de Balans moest verdwijnen. Hierdoor sluit onze winst- en verliesrekening met een saldo verlies groot 3.800.973^. Op 1 Januari 1934 was uitgezet in voorschot ten ƒ1.121.510.19; gedurende 1934 werd ver leend ƒ60.704.10; totaal ƒ1.182.214.29. Gedurende 1934 werd afgelost ƒ198.684.57; op voorschotten wordt afgeschreven ƒ73.206.97- in totaal ƒ271.891.54. Zoodat aan het einde van het boekjaar een bedrag van 910.322.75 in voorschotten was uit gezet. De heeren H. M. van Bemmelen en N. J. Dardenne Ankringa deelen mede, dat zij ont slag nemen als directeur wegens gevorderden leeftijd. vaten waren opgeslagen in een houten schuur tje. Een stormlantaarn stond op 2 M. afstand van d ebenzine, waardoor de damp vlam vatte en het schuurtje weldra afbrandde. Hij was reeds gewaarschuwd door zijn baas. De Officier van Justitie vond de handelingen van verdachte zeer roekeloos en eischte een geldboete van 40 subs. 20 dagen. De verdediger, mr. B. W. Stomps, pleitte cle mentie. Uitspraak 11 Juni. J. J. H. C., timmerman, wonende te Haarlem. „Heling", <drie maanden gev.straf voorw. met een proeftijd van drie jaar en bijz. voorw. a. G. v. L., bloemistknecht, wonende te Apel doorn, thans ged. b. A. H. E., arbeider, wonende te Apeldoorn, thans ged. c. H. J. W. v. S., arbeider, wonende te War mond, thans ged. „Diefstal door middel van verbreking en in klimming". sub a: vrijgesproken. sub b en c: ieder tien maanden gev .straf met aftr. prev. hecht. o.v. A. J. G., assuradeur, wonende te Heemstede, thans ged. „Poging tot oplichting." Negen maanden gevstraf m. aftr. prev. hecht. o.v. a. J. H„ los werkman, wonende te Haarlem. b. P. S., los werkman, wonende te Haarlem. „Huisvredebreuk". Ieder acht maanden gev. straf o.v. P. H„ los werkman, wonende te Haarlem. „Veroorzaken van brand door schuld". Zes we ken hecht. o.v. S. O., koopman, wonende te IJmuiden. „Appèl overtr. Crisis Zuivelwet". f40 boete subs. 16 dagen hecht, met verbeurdverklaring o.v. G. H., slager, wonende te IJmuiden. „Appèl overtr. Crisis Zuivelwet". Twee weken hecht, voorw. met een proeftijd van twee jaar, bene vens f 60 boete subs. 24 dagen hecht, met ver beurdverklaring o.v. M. J. W., vischkoopman, wonende te Haarlem. „Appèl overtr. Winkelsluitingswet", f 1 boete subs. 1 dag hecht. o.v. L. D. W., chauffeur, wonende te Haarlem. „Appèl overtr. Motor- en Rijwielreglement". Vonnis Kantonrechter Haarlem bevestigd. C. M. H. W., hvr. J. W. v. E„ wonende te Haarlem. „Overtr. art. 251 bis W. v. Str." Zes maanden gev.straf, waarvan drie maanden voorw. met een proeftijd van drie jaar en bijz. voorwaarden. G. B., timmerman, wonende te IJmuiden. „Veroorzaken van den dood door schuld". Veer tien dagen hecht. o.v. S. v. B., chauffeur, wonende te Haarlem. „Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet". Vonnis Kantonrechter Haarlem bevestigd. A. J. L., chauffeur, wonende te Haarlem. „Ap pel overtr. Motor- en Rijwielwet". f 10 boete subs. 5 dagen hecht. o.v. F. K„ reiziger, wonende te Heemstede. „Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet". f15 boete subs. 9 dagen hecht. o.v. Een 18-jarige IJmuidenaar had op 11 April een rijwiel weggenomen, dat voor het gebouw van de A.J.C. stond op de Bakenessergracht. „Waarom deed je dat," vroeg de president. „Om aan centen te komen," was het antwoord, De Officier van Justitie zeide, dat met den jongen niets meer was te beginnen blijkens het reclasseeringsrapport. De eisch luidde 8 maanden gevangenisstraf. Mr. A. C. F. Hendrikse pleitte voor een gedeel telijk onvoorwaardelijke straf. Uitspraak Dinsdag 11 Juni. In Haarlemmerliede was de 32-jarige D. aldaar bezig met het overladen van de benzine. De Een 31-jarige verkooper uit Haarlem had in het najaar van 1934 enkele dieren gekocht, ter wijl hij wist, dat hij binnen afzienbaren tijd het geld hiervoor niet kon betalen. Hij had zich dus schuldig gemaakt aan flesschentrekkerij en stond deswege voor de Rechtbank terecht. Een bakker uit Overveen had den man een hit verkocht voor 120 en nog steeds geen geld ontvangen. „Waarom betaalde je niet?" vroeg de presi dent. „Omdat ik eerst het paard wilde probeeren, want ik had op het moment van den koop wel 10 hitten kunnen koopen, maar met handelen ben ik het weer kwijt geraakt," was het antwoord. De president maakte verdachte er attent op, dat hij vroeger andere verklaringen had afge legd. Half December van het vorig jaar had ver dachte voor 400 12 varkens gekocht van een Haarlemmer. Ook deze had slechts 5 be taald gekregen van de 400. Getuige was wel 8C keer bij verdachte om geld geweest, maar telkens had verdachte een verontschuldiging ge vonden. Verdachte zeide nooit de bedoeling gehad te hebben niet te betalen. De Officier van Justitie eischte 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. B. W. Stomps, meende niet dat de man een gewoonte of beroep er van ge maakt had om te koopen zonder betalen. Spr. pleitte vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. Uitspraak 11 Juni. Een 37-jarig los-werkman uit IJmuiden had in 1934 op verschillende tijdstippen groote be dragen aan geld achtergehouden. Hij was, als opzichter, in dienst van de N.V. Exploitatie Mij. v. d. P., belast met het ophalen van de huur en het verhuren van woningen, die aan de Mij. toe behoorden. Dit huurgeld, ten bedrage van 800, droeg hij niet af. De heer v. d. P. en een acht tal huurders werden gehoord als getuigen. De Officier van Justitie vond verdachte's be wering, dat het een abuis was, niet erg aanne melijk. De eisch luidde 5 maanden gevangenis straf. De verdediger, mr. J. C. IJ. Nieuwenhuys, meende dat deze zaak een civiel karakter had en niet voor de Rechtbank behandeld kon wor den. Indien van verduistering sprake is, moet blijken dat verd. het zich wederrechtelijk heeft toegeëigend. Dit is niet het geval. Spr. conclu deerde tot vrijspraak en vroeg subs, het inwin nen van een reclasseeringsrapport. Uitspaak 11 Juni. De 38-jarige Haarlemmer S. reed op den avond van 17 Maart op den Spaamdamschenweg met zijn auto. Een agent, aldaar geposteerd, zag de wagen met verblindend licht naderen en ging midden op den rijweg met uitgespreide armen staan. De bestuurder reed echter met vollen vaart door. Nauwelijks kon de agent nog op zij springen. S. stond terecht wegens „poging tot doodslag". Hij zeide den agent niet gezien te hebben, doch alleen een persoon in burgerkleeding. Hij sprak zichzelf echter enkele malen tegen. De vrouw van verdachte, die achter in den wagen had gezeten, had ook den agent niet gezien. De Officier van Justitie kon verdachte's hou ding niet erg roemen. Verd. deed beter er niet omheen te draaien en de waarheid te zeg gen. Spr. eischte tegen hem 3 maanden gevan genisstraf. De verdediger, mr. E. L. Visser, pleitte voor een voorwaardelijke veoodeeling. Uitspraak 11 Juni. Men bericht ons, dat de jaarlijksche open lucht-samenkomst van leden busjeshoudsters en belangstellenden ditmaal zal plaats hebben op het daartoe welwillend door Mej. C. A. Wickevoort Crommelin ter beschikking gestel de buitengoed „Wildhoef" te Bloemendaal, en wel op Woensdag 5 Juni a.s. des nam. ten 2 uur. Ds. J. Lammerts van Bueren, pres.-direct. van de Heldringgestichten te Zetten, zal daar ver tellen van het werk der Heldringgestichten. Aan het spoor-station te Haarlem zullen autobussen, voorzien van de aanduiding: J. B. V. gereed staan en om 1.45 uur vertrekken, om de deelnemers naar „Wildhoef" te brengen, terwijl padvinsters wederom zoo vriendelijk willen zijn op het buiten de zorg voor eventueel medekomende kinderen op zich te nemen. De volgende afgestudeerden van de Middel bare Technische School te Haarlem werden ge plaatst in de navolgende betrekkingen: Afdeeling Bouwkunde: B. Schultheiss heeft zich gevestigd als architect te Haarlem. Afdeeling Weg- en Waterbouwkunde: J. Bui- tink als opzichter-teekenaar bij den Provincia len Waterstaat van Noord-Holland; J. Kuiper als bouwkundig teekenaar bij aannemer A. Boots te Beverwijk. Afdeeling Werktuigbouwkunde: J. J. Boom Jr. als assistent op de teekenkamer bij de fir ma StorkHijsch te Haarlem; H. Bruijns als assistent-bedrijfsleider bij de N.V. Numans Automatenfabrieken te Amsterdam. Afdeeling Electrotechniek: M. J. van Balkom als assistent bij de N.V. Philips' Gloeilampen fabrieken te Eindhoven; A. H. Donze als op zichter bij de Provinciale Electriciteits Mij. in Zeeland; J. B. G. Forger als chef van de afd. droogmachines en centrale drooginstallaties van de N.V. Handelmij. vil. Hollander en Kohn te 's Gravenhage; W. H. L. Oosterkamp als techn. assistent van de chef der Reyrolle-afdeeling bij de N.V. Hazemeyer te Hengel (O.)J. W. Par doen als bedrijfsleider bij het Installatiebureau Borgmeijer-Kok te 's Gravenhage; H. v. Schelt als machine- en electr. teekenaar bij" het Inge nieurskantoor voor Scheepsbouw te 's Graven hage; J. Versteeg als opzichter bij de Gem. lichtbedrijven te Beverwijk. Afdeeling ScheepsbouwkundeH. Fuchs als teekenaar bij het Maritiem Kantoor W. H. Mel- lema te Amsterdam; J. Goedkoop Dzn. als em ployé van de afdeeling Worthington bij de N.V. Becht Dyserinck te Amsterdam; J. J. Visser als bedrijfs-assistent van de N.V. Philips' Gloei lampenfabrieken te Eindhoven. Bevorderingen bij de Burgerwacht: Tot 2e luitenant Code-officier, te rekenen vanaf 3 April 1935, de heer J. Witkamp. Met ingang van 2 Juni 1935 tot instructeur bij het Transportwezen met den rang van vaan drig, de sergeant, J. Boeree. Ondertrouwd: J. J. van Koperen en A. H. M. Riksen; A. Zwemmer en J. M. Raijer; C. M. van Roode en P. Ph. Reinerie; H. Kreeft en R. H. Makkelie; J. Terol en J. Wakker; A. van den Berg en J. C. Spijkstra; A. T. H. Boesen en M. Langen; P. van Leeuwen en A. C. Cornet. Geboren: G. H. FranzenVos d.; C. M. KruijerKikkert z.; C. E. Verhoefdu Bois z.; M. BrouwerKuijl z.; C. J. Metzvan der Kolk z.; C. A. Tangermannde Vos d. Getrouwd: J. B. Noordman en A. C. van Heulen; H. G. Bottelier en G. G. Heeremans; C- M. Groenendijk en I. Veltman; A. G. van der Leij en M. Jongejans; M. J. J. Zandwijk en C. van Bakel; C. J. van Heteren en M. E. Reijerts; J. P. van Dijk en A. E. Friedrich; G. J. A. Roosen en F. G. Klohsok; J. J. Stoop en C A. Gouweleeuw; A. Weezepoel en J. M. Orij; W. van Baaren en C. G. Schmitz; F. Meijer en J. A. Ruigrok van der Werven; P. de Bruin en J. M. Hangjas; H. G. Jager en C. Eijskoot; A G. ter Heerdt en J. D. de Vries; P. A. An- spach en E. G. C. Diermanse; D. van Drooge en C. M. Rootiieb; H. Cohen Rodrigues en C. van Hoom; J. J. van Loon en H. van den Nouwland; H. J. Dorgelo en E. Weisz; H. C. Seijsener en D. de Jong; A. M. Hof en M. Polak. Overleden: J. Bijl, 59 j., Gierstraat; J. Schot man, 58 j., Spaamoogstraat; E. C. Lommerse Rusman, 42 j., Kamperlaan; J. P. van Bugge- r.um, 65 j„ Kamperlaan; K. den Dekker, 62 j., Gasthuisvest. Een zuster van het Arme Kind Jezus te Sim- pelveld assisteerde een vrouw, die slecht ter been was, bij het verlaten der Communiebank in de Kloosterkapel. De zuster viel en kreeg een heupfractuur. Zij is in het ziekenhuis over leden. In den zomer van het jaar 1883 werden Nederlandsch-Indië en de geheele wereld opgeschrikt door de geweldige eruptie van den Krakatau, een vulkaan op een eiland dat tusschen Java en Sumatra is gelegen en 40 kilo meter van deze beide eilanden is verwijderd. Een gedeelte van Krakatau verzonk daarbij in de diepte en de rest van het eiland werd onder geweldige massa's asch en puimsteen bedolven. Een bezoeker die twee maanden na de eruptie het eiland bezocht constateerde dat 23 vierkante kilometer land was verdwenen, ter wijl de 813 meter hooge krater nog aanwezig was. Lagen puimsteen en asch bedekten den oorspronkelijken bodem tot een dikte van 100 meter; van de rijke tropische flora en fauna van weleer was geen enkel spoor meer te be kennen. Het was natuurlijk uiterst belangwekkend om na te gaan hoe dit door een natuurkatastrophe ontvolkte gebied weer opnieuw werd bevolkt; vandaar ook de geregelde bezoeken die ver schillende geleerden sindsdien aan Krakatau brachten met het doel deze „koloniseering" te kunnen volgen. In 1884 vond Cotteau op het eiland als eerste en eenige teeken van leven een kleine spin, die in deze barre wildernis rustig haar net weefde. Het dier was waarschijnlijk op een draad uit hewoonde gebieden komen aanzweven. In 1886 vond de bekende botanicus Melchior Treub het eerste plantaardige leven: op vele plaatsen was de bodem bedekt door een gelei' achtige laag van blauw-groene, eencellige wie ren. Deze laag vormde blijkbaar tevens de kiembodem waarop reeds 11 varens waren op geschoten. Blijkbaar waren de sporen der va rens en wieren door den wind aangevoerd. Op het strand groeiden verder eenige planten, die ontkiemd waren uit aangespoeld zaad, terwijl hoogerop eveneens enkele hoogere planten werden gevonden, waarvan de lichte zaden door den wind konden zijn aangevoerd. In 1895 onderzocht Selenka de dierenwereld, en vond in het opgroeiende bosch een fauna van spinnen, vliegen, wantsen, kevers, vlinders en hagedissen. Volgende bezoekers van Kra katau klagen over de vele muggen. De bevol king van het eiland groeide voortdurend aan: zoo werden in 1897 gevonden 50 soorten van hoogere planten en 12 varensoorten. In 1908 bedragen deze cijfers 92 en 14, dus een flinke vooruitgang. Het uitvoerig onderzoek dat in de jaren 19211929 werd verricht leverde als eindresultaat dat de plantenwereld bestond uit 87 schimmels, korstmossen en mossen, 62 va rens en 213 hoogere planten. De dierenwereld bestond in 1933 uit 573 soorten. De vraag die men zich naar aanleiding van deze gegevens stelt is natuurlijk deze: hoe zijn al deze planten en dieren op dit „eiland des doods" binnen gedrongen. Er zijn geleerden die beweren dat na de uitbarsting niet alle leven op het eiland werd vernietigd; de meesten ech ter nemen op goede gronden aan dat de gloeien de asch alle planten en dieren heeft gedood. Herbevolking heeft dan plaats gevonden van uit Java en Sumatra, beide op 40 kilometer afstand gelegen, of van Prinseneiland dat 43 kilometer, verwijderd is. Krakatau ligt dus gunstig voor zulk een natuurlijke kolonisatie, temeer daar allerlei wind- en zeestroomingen als overbrengers van planten en dieren dienst kunnen doen. Zoo is het bewezen dat kokos noten op het Krakatausche strand zijn aan gespoeld, daar zijn ontkiemd en zich van de kust uit over het eiland verbreidden. Ook vo gels kunnen zaden hebben overgebracht. Ver der moeten vooral van belang zijn geweest drijvende boomen, of zelfs drijvende, eilandjes zooals men die in de Indische zeeën aantreft. Ten slotte laat zich begrijpen hoe allerlei schimmels, paddestoelen, varens, mossen, wie ren en eencellige dieren in sporevorm door den wind zijn overgebracht. Dit behoeft ons niet te verwonderen, nada,t recente proeven die in vliegtuigen genomen werden hebben aange toond dat ook in hoogere luchtlagen het aan tal zwevende kiemen zeer groot is. Hoe al deze oorzaken tezamen het eiland Krakatau weer met een tropisch-rijke flora en fauna hebben bevolkt, kan de beschrijving lee. ren welke de Züricher Professor Ernst, die het eiland enkele jaren geleden bezocht, er van gaf: „Een halve eeuw na de volledige vernietiging van alle leven ziet men een woud van tropi- schen rijkdom, waarvan de bodem zoo dicht begroeid is dat het hakmes zich slechts met moeite een weg kan banen. Een woud echter, niet slechts met alle uitingen van vooruitdrin gend leven, maar een oerwoud, ook met alle verschijnselen van het vergaan van afgestor ven organismen, niet door vulkanische krach ten, maar door het leven zelf: dikke lagen rottende bladeren en takken, omgevallen stam men waardoor onze voet heenbreekt, honder den en duizenden paddestoelen." M. B. KLEINE HOUTSTRAAT 49 A De regisseur W. S. van Dijke, die steeds bij voorkeur zijn films liet spelen in de on gewone oorden aan de Noordpool of in de hitte van de Zuidzee-eilanden, heeft thans een anderen weg bewandeld en zich begeven op het gevaarlijke pad van de detectivefilm. Deze soort films zijn jarenlang courante waar geweest in de bioscoop. In groote verscheiden heid werden zij aan de markt gebracht en zeer vaak waren zij meer griezelig dan intelligent. Op deze gewoonte maakt de film „De schaduw der misdaad", aanvankelijk onder den titel „The thin man" (de magere man) gelanceerd, een uitzondering. Hier hebben we te doen met een scherp detectiveverhaal, geraffineerd in elkaar gezet, onoplosbaar gehouden tot het einde, steeds stijgend naar het slot en voorzien van een ontknooping, die iederen toeschouwer moet verrassen. De beroemde detective Charles heeft zoo juist zijn vrouw beloofd, dat hij zijn vak er aan geven zal. Zij hebben weinig aan elkaar gehad, omdat de man het ontzettend druk had. Iedere onoplosbare misdaad werd in zijn handen een gemakkelijk gevalletje en dus had hij dagwerk. Nu echter zal dit uit zijn. Hij gaat met zijn vrouw op reis en de boeven laten hem koud voortaan. Zoo denkt hij, maar nauwelijks is hij voor de reis gereed, of zonder het te willen zit hij plot seling middenin een moeilijk geval en ook dit zou hij nog van zich afgezet hebben, wanneer niet een bevriende familie mede in de misdaad betrokken was geweest. Er is ni. sprake van de plotselinge verdwijning van een uitvinder, die zijn liefhebbende en beminde dochter beloofd had te zullen schrijven. Na drie maanden ge wacht te hebben op een brief van haar vader, wendt het meisje zich tot Nicky Charles en smeekt hem haar te helpen. Hij verzet zich ge- ruimen tijd, doch bezwijkt tenslotte. Op het politiebureau meent men de daders reeds op het spoor te zijn en hardnekkig hei den de politiemannen aan het gevonden spoor vast. Charles staat rustig bij alle besprekingen en onderzoekingen te luisteren en maakt zijn eigen conclusies.... die heel anders uitvallen dan die van de politie. Hij heeft allerlei verden kingen, maar alle verdenkingen wijken af van de meening der politie, die zich om den beroem den detective vroolijk gaat maken. De vroegere vrouw van den verdwenene, zijn secretaris, zijn secretaresse, beruchte gangsters, allen staan onder verdenking. Wie echter de groote dader is, kan niemand uitvinden, ook Charles niet. Maar hij is niet voor niets een intelligente, om niet te zeggen geniale speurder. Hij komt op een origineel idee, richt in zijn huis een diner aan en laat er alle lieden verschijnen, die hij verdenkt, mannen en vrouwen van zeer uiteen loopend karakter. Zij, die niet komen, laat hij door de politie uit hun schuilhoeken oppikken en dwingen aan tafel te gaan. De kellners zijn gewapende politiemannen. Charles noodigt al len uit plaats te nemen en begint tijdens het serveeren een pittige alleenspraak tot zijn zon derlinge gasten, die stuk voor stuk iets op hun geweten hebben en zitten te rillen in afwachting van de ontknooping. „Ik ken den dader niet" bekent Charles, maar niemand gelooft hem, hoezeer hij ook de waarheid spreekt. Hij stelt vragen, trekt conclusies met luider stem en na dert langzaam aan den dader, die naast hem zit. Maar nog heeft hij geen zekerheid. Hü wacht op een niet te weerhouden reactie bij den schuldige en die reactie komt eindelijk, als de man onder tafel een revolger trekt. Dit is het oogenblik waarop Charles' hand uitschiet en den schurk van zijn stoel slaat. Het raadsel is opgelost en Nicky kan eindelijk met zijn vrouw op reis gaan. Men kan in deze film niet alleen den span- nenden gang van zaken bewonderen, maar ook het goed geschreven scenario. Hier wordt een scherpzinnig verhaal verteld, waarvan de oplos sing den toeschouwer interesseert. Dit scenario is destijds in Amerika zelfs zoo bewonderd, dat het in een jaarlijkschen prijskamp den eersten prijs verwierf. Intusschen moeten wij de film om enkele détails en ook om de spanning van het geheel uitsluitend voor volwassenen voorbehouden. BOEDAPEST, 29 Mei (D.N.B.). De omgevihS van Kocskenet, dat bekend is door den 6X150 van fruit en groenten, is geteisterd door ee verschrikkelijk onweer, dat met zwaren lul= gepaard ging. Een half uur lang vielen bage steenen ter grootte van kippeneieren. Straten en velden waren bedekt met een laag ijsbrokken ter dikte van 15 c.M. In de werden omstreeks dertigduizend ruiten d°o hagelsteenen vernield. Verscheidene pers werden door de reusachtige stukken ijs gew evenals veel op het veld loopsiide dieren. V aard is de schade in tuinen en akkers burc gewoon groot. Voorzoover tot dusverre worden vastgesteld werden meer dan rOV bebouwde stukken grond geruineerd. Alle velde staande gewassen zijn verwoest. t0 Een groote menschenmenigte liep heden hoop voor het raadhuis der stad, waar zij w hopig om hulp riep. De burgemeester is na^ Boedapest gegaan om hulp van de regeering vragen. De schade, die de stad geleden he wordt geschat op 20.000.000 pengö. Ook andere deelen des lands komen berichten bi nen over schade door onweer. In Szentos v eveneens enorme hagel. Ook hier werd in omgeving van 30 K.M. alle tarwe, niais gerst vernield. De wanhopige bewoners hebu zich tot de regeering gewend om hulp. ROME, 29 Mei (Reuter). Na de mobilisatie van eenige nieuwe lichtingen zal Italië ongeVijt 900.000 man onder de wapenen hebben. nieuwe besluit toont nogmaals duidelijk de doeling van de Italiaansche regeering, dat o in het conflict met Abessinië in volledige ona hankelijkheid wil kunnen optreden. j o BERLIJN, 29 Mei. Ter gelegenheid van opening van het Eerste Duitsche Televisie-C® gres is heden in de Kroll-opera een plechtig heid georganiseerd, waar de uitvinder, Nipk° op bijzondere wijze gehuldigd is. Ministeralrat Dressier Andress hield pleidooi voor het politieke element in de w® Na hem voerde de leider van de vakpers radi industrie, dr. Goerz, het woord. LONDEN, 20 Mei De houding der Eng6 sche regeering inzake het antwoord van de tausche regeering op de recente gemeenschap^ pelijke mededeeling van Engeland, Frankrijk 6 Italië, is heden door den minister van buit®_ landsche zaken, Sir John Simon, in het Lag6 huis tot uiting gebracht. Hij zeide, dat de E® gelsche regeering dit niet beschouwt als 66 bevredigend antwoord op den eisch der onJ\u( teekenende mogendheden van het Memel-statu betreffende herstel van een normale regeerl jj in het Memelgebied. De Engelsche regeering zich thans tot de Fransche en Italiaansche geeringen wenden, ten einde te overleggen °v verder te verrichten stappen. PARIJS, 29 Mei (Reuter) De socialistisch® Kamerfractie heeft zich accoord verklaard m 'n voorstel der communisten, om uit de links6 fracties opnieuw een delegatie te vormen, op een zoodanige wijze zal worden georgah seerd, dat het nemen van gemeenschapp®™ besluiten mogelijk is, wanneer de omstand heden eenheid van actie der linksche part11 eischen. De socialisten en communisten hebben proletarische eenheidspartij, de republikeins socialisten en zelfs de radicaal-socialisten toetreding uitgenoodigd. Naar wij vernemen, is de keelontsteking v_^ H.K.H. Prinses Juliana op Het Loo weder lichte mate teruggekeerd, evenals den v°rif! keer gepaard gaande met een weinig temPe tuursverhooging.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4