Stadsnieuws AGIO HJI. B'mmtL txsd. titij. van Om. AoedeM» Met twee kameraadjes op avonturenreis Haarlem, 31 Mei MARKTEN VRIJDAG 31 MEI 1935 AGENDA Wapenstilstand in den Chaco HAARLEMSCHE INDUSTRIE Zal er nieuw werk voor Beynes komen? DE LANGE HEERENVEST Auto bekneld tusschen tram en trottoir REPRISE VAN DE SPAARNE- REVUE Ten bate van den Snelverband"- boottocht DE NIEUWE PALACE BIOSCOOP Alleen op de wereld R.K. Huishoudschool „Kinderen van ons Volk" De noodtoestand van de bloemen- winkeliers Telefoon 22504 De burgemeester met verlof DEMONSTRATIE S.D.A.P. VERBODEN Tegen het bezuinigingsplan ROND DE „VARSITY" In Haarlem gooit men niet met eieren Mooi succes van Haarl. Harmonie „Apollo" Kiezerslijst Besmettelijke ziekten GROOTE HOUTSTRAAT No. 36 Telefoon 10568 UIT DEN OMTREK MUZIEKCONCOURS TE ZAANDAM Uitslagen van den eersten dag EepenSaan 2 Bloemendaaü Commissaris der Koningin met verlof BOUWTERREIN te koop te IJMUIDEN, ten Zuiden van de Visscherijschool Watertoren, aan de Burg. Rambonnetlaan (v.h. Oosterduinweg). Ook inH tingen te bekomen op de terreinen en eiken Dinsdag- en Vrijdagmiddag 24 uur op ons bijkantoor Fuitonstraat 2, te IJmuiden. CHR. HARMONIE- EN FAN FARECORPSEN Concours te Alkmaar MEISJE DOODGEREDEN Op haar verjaardag BENNEBROEK ZAANDAM 1 Juni DOOR. BERTHA RUCK Eenigen tijd. geleden kreeg de firma Beynes van de Ned. Spoorwegen opdracht tot het bou wen van drie treinstellen en twee wagens voor de geëlectrificeerde spoorlijn Rotterdam- Dordrecht. Deze treinstellen zijn zoo goed als gereed en dienen in Juli opgeleverd te worden. Wij vroegen de directie of er vooruitzicht is op nieuw werk. Helaas moest ons medegedeeld worden, dat nog geen nieuwe opdrachten van beteekenis ontvangen zijn. Materiaal voor de lijn HaarlemZandvoort is niet besteld. Laten wij hopen dat deze oude Haarlemsche industrie spoedig in staat moge zijn een aantal arbeiders aan het werk te houden. Woensdagavond heeft op de Lange Heeren- vest, nabij de Schalkwijkerbrug een aanrijding plaats gehad, die den ongeriefelijken toestand ter plaatse andermaal duidelijk illustreert. Een auto, bestuurd door een dame uit Haar lem, wilde de Lange Heerenvest oprijden, toen een tramtrein uit de richting Amsterdam na derde. De dame, die geheel rechts hield, weifel de even en kwam met haar wagen beklemd tus schen het trottoir en de tram, die daar naar links gaat. De auto werd vrij ernstig beschadigd. Zaterdag 1 Juni zal des avonds een herha ling worden gegeven van de Spaarne-revue „Klaar om te starten", opgevoerd door leden van de Roei- en Zeilvereeniging „Het Spaar- ne", die Zaterdag j.l. voor leden en oud-leden werd opgevoerd. Deze opvoering zal voor het publiek toegan kelijk zijn. Het batig saldo zal worden aange wend ten bate van den jaarlijkschen boottocht voor lichamelijk gebrekkigen georganiseerd door „Snelverband\ In een gevormde commissie van aanbeveling voor deze voorstelling hebben o. m. zitting ge nomen de burgemeester Van Heemstede, jhr. J. P. W. van Doorn, beschermheer der vereeni- ging, de burgemeester van Haarlem, de heer C. Maarschalk van Egmond en Rinnegom de oud- en tegenwoordige directeur van den Ge neeskundigen Dienst, de heeren J. van Konij nenburg en W. B. Smit, dr. C. L. W. Ruys, me disch leider van „Snelverband", de eere-voor- zitter van „Het Spaarne" de heer W. Dyse- rinck, de voorzitter, prof. dr. A. D. Fokker, e.a. er» waardige tegen hanger van de welbe- kende 3 ets. Agio Zand- blaadjes, alom verkrijgb. Agio Sigaren doen hun naam eer aan „Fakkeldans" van Meyerbeer zou uitvoeren, was nJ. gehandicapt doordat haar directeur, de heer Hagemeijer, plotseling naar Alkmaar werd op geroepen. Deze had de partituur niet achter gelaten, daar hij meende, tijdig terug te kun nen zijn. Per luidspreker werd toen aan de aan wezige directeuren verzocht, deze plaats in te nemen. Spontaan en belangeloos meldde de heer Hen ry Schulpzand, directeur van „Apollo" zich bij de jury en het bestuur van de desbetreffende vereeniging aan en onvoorbereid, zonder par tituur heeft hij de Vereeniging „Tuindorp-Wa- tergraafsmeer" uit dit voor haar moeilijke par ket kunnen helpen. Na afloop was een hartelijk applaus z'n be looning. Voorwaar een mooi succes. Ter eere van den feestdag is reeds gister avond in Palace het nieuwe programma begon nen en wel met een film, vervaardigd naar het beroemde werk van Hector Malot „Alleen op de Wereld". Het zal wel niet noodig zijn, over den inhoud veel te vertellen, die is wel algemeen bekend en dat die inhoud trekt bleek gisteravond al wel dadelijk toen de zaal zoo goed als uitver kocht was. Wel echter willen we zeggen dat de hoofdrol in deze film vertolkt wordt door Robert Lynen, u weet nog wel, den 14-jarigen jongen, dien u in ..Peetihaar" zoo bewonderd hebt. Welnu, u kunt hem nu weer gaan bewonderen, want het is werkelijk bewonderenswaard zooals deze jongen zijn rol weergeeft. Hij heeft in zijn spel buiten gewoon gevoelige momenten we noemen al leen de scène waarin Vitalis hem een Itali- aansch lied leert en de jongen voor de eerste maal dat lied met hem zal meezingen een staaltje van uitbeelding van innerlijke gemoeds beweging zooals we maar zelden te zien krijgen. Als tweeden hoofdpersoon krijgen we den zan ger Vanni Marcoux te genieten, terwijl ook de komiek Dorville weer eens voor ons verschijnt, al is het ditmaal dan ook als boef. Verder treedt in de film o.a. nog op Paulette Elambert, die we kennen uit „De Bewaarschool" en nog een tweede kleine jongen, wiens naam we niet vermeld vinden, maar dien ook een woord van iof niet mag worden onthouden. Alles bij elkaar een film, die iedereen graag zal willen zien. Door de lengte van de hoofdfilm is het bij pro gramma maar kort. In hoofdzaak bestaat het uit het geluidsnieuws, dat hedenavond nog aan gevuld zal worden met beelden der „Varsity" op het Noordzeekanaal. Op het tooneel twee vrouwelijke acrobaten. De R.K. Industrie- en Huishoudschool, Ged. Voldersgracht 22 alhier, houdt op 5 en 6 Juni een tentoonstelling. Woensdag 5 Juni; om 3 uur wordt deze geopend en is verder te bezich tigen van 2 tot 5 uur en van 7 tot 9 uur en Donderdag 6 Juni van 7 tot 9 uur n.m. In den Stadsschouwburg gaf gisteren het Nieuwe Schouwtooneel een reprise van „Kinde ren van ons volk", het spel in 5 bedrijven van Kees Spierings en Cor Hermus, naar de romans „Kinderen van ons volk" en „De schoon volein ding" van Antoon Coolen. De reprise van dit echt menschelijke stuk met zijn felle bewogenheid, zijn locale kleur en geestige trekjes bleek bij velen in den smaak gevallen te zijn. Er was van ieder hartelijkenveelapplaus.dat in het bijzonder uitging naar den pastoor, uit nemend vertolkt door Ko van Dijk. Men schrijft ons De Nederlandsche Bloemenwinkeliers Vereeni ging, afdeeling Haarlem, heeft reeds menigmaal moeite gedaan om van het College van B. en W. der gemeente Haarlem, verruiming van den verkoop op Zondag te verkrijgen voor zaken, die gevestigd zijn in de omgeving van Stations, Ziekenhuizen en Begraafplaatsen. Dit is tot heden toe niet mogen gelukken. De grief is, dat de zoogenaamde standplaats houders des Zondags wèl mogen verkoopen op bovengenoemde plaatsen. Hierdoor worden de bloemenwinkeliers gedupeerd. Dikwijls wordt van gemeentewege nog een concurrent (standplaatshouder) voor de deur van zijn winkel gezet. Bij eventueele klachten, uitgaande van den winkelier, wordt medegedeeld, dat standplaats vergunning noodzakelijk is, ter verlichting van het Armbestuur, doch ook hier worden aan de lasten van den winkelier niet gedacht. Zoodra de wintertijd wederom aanbreekt, vervoegen ve len zich bij het Armbestuur of Maatschappelijk Hulpbetoon en met het geld, dat daar dan wordt verstrekt, gaan onze concurrenten weer opnieuw beginnen, tot zelfs voor het raam van den bloemenwinkelier. Hiervan zijn voorbeelden te over. Daar eerstdaags weer standplaatsen wor den uitgegeven, is het haar dringend verzoek om met de belangen van de bloemenwinkeliers rekening te willen houden en binnen een af stand van minstens vijftig meter van een bloe menwinkel géén standplaats te verleenen en deze plaatsen dan aan te geven door een witte streep. Naar wij vernemen is de burgemeester, C. Maarschalk van Egmond en Rinnegom voor drie weken buiten de stad vertrokken. Wethouder W. Roodenburg is thans waar nemend burgemeester en zal dus ook de raads vergadering van 12 Juni leiden. De S. D. A. P., afdeeling Haarlem, had toe stemming gevraagd aan den burgemeester om in het begin van de maand Juni een demonstra tie te mogen houden tegen het bezuinigingsont- werp van de Regeering. De burgemeester heeft deze toestemming ge weigerd, omdat 't hem niet gewenscht voorkomt na één Mei voor de tweede maal een demonstra tie te houden tegen door de regeering voorge stelde maatregelen. Enkele burgers meenden zich Donderdagmor gen te moeten beklagen over de bemanning van een plezierboot, die door het Spaarne voer. De jongelui uit de boot hadden met eieren naar den walkant gegooid. De politie was paraat en volgde de boot tot Spaarndam. Daar begaven zich enkele agenten aan boord en stelden een diepgaand onderzoek in. De bemanning, welke bestond uit een drie tal Leidsche studenten, die zich naar de „Var sity" begaven, bekende gedeeltelijk het gelaakte feit gepleegd te hebben. De Haarlemsche Harmonie „Apollo" heeft Zondag te Zaandam, zooals wij elders reeds meldden, op het concours van het fanfare-corps „Albert Heyn" twee eerste prijzen, zijnde twee zilveren lauwerkransen, behaald. Onder directie van Henry Schulpzand (musi cus H.O.V.) moest „Apollo" des avonds uitko men in den Eere-wedstrijd, waarin „Apollo158 punten, het hoogste aantal, behaalde. Er deed zich bij dezen eere wedstrijd nog een moeilijkheid voor. De muziekver. „Tuindorp- Waergraafsmeer, welke als gekozen nummer den De Burgemeester van Haarlem maakt be kend, dat ter secretarie der gemeente, Bureau Burgerlijke Stand, Bevolking en Verkiezingen, Gedempte Oude Gracht No. 18, voor een ieder ter inzage is nedergelegd, en, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar gesteld een lijst, ver meldende de kiezers, die voor de stemming ter verkiezing van de leden van den Gemeente raad een gemachtigde hebben aangewezen, met aanteekening daarop van de gemachtigden. Alhier zijn van 19 tot en met 25 Mei twee gevallen van roodvonk en één geval van diph- therie geconstateerd. Op den eersten dag van den nationalen wed strijd van harmonie- en fanfarecorpsen te Zaan dam, ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van het fanfare-corps „Albert Heyn", aldaar, werden de prijzen als volgt behaald: Marschwedstrijd afdeeling Harmonie: le pr. Apollo (v.h. Voorwaarts), Haarlem met 177 p. en Harmonie S.V.D.B., Rotterdam met 174 p.; 2e pr. Chr. Muziekvereeniging Wilhelmina, IJmui- den met 159 p.; Avanti, Amsterdam met 159 p.; Muziekvereeniging Tuindorp-Watergraafsmeer, Amsterdam; Abcouder Harmonie; Chr. Harmo nie Excelsior, Ermelo-Veldwijk, allen met 153 p. Afdeeling Fanfare: 2e prijs Concordia, Vin- keveen 165 p.; V.I.O.S., Mijdrecht 165 p.; Ex celsior, Driebergen-Rijsenburg 162 p.; T.A.V.E. N.U., de Kwakel, Uithoorn 147 p. en 3e pr. Ex celsior, Hoofddorp 144 p. Extra-prijzen: Voor den besten tambour- maitre: Wilhelmina, IJmuiden; voor het beste corps tamboers: Harmonie S.V.D.B., Rotter dam. Concertwedstrijd: Harmonie, Derde afdeeling: le pr. Chr. Harmonie Excelsior, Ermelo-Veld- wijk 341 p. Tweede afdeeling: le prijs Avanti, Amsterdam 358 p.: 2e prijs Harmonie Abcoude 295 p. Eerste afdeeling: le prils S.D.V.B., Rotter dam 353 p. en Apollo (v. h. Voorwaarts) Haar lem 337 p.; 2e prijs Chr. Muziekvereeniging Wilhelmina, IJmuiden 314 p. Afd. Uitmuntendheid: le prijs Muziekv. Tuin dorp-Watergraafsmeer, Amsterdam, 342 p. Afdeeling Fanfare: Vierde afd. le prijs T.A. V.E.N.U., de Kwakel, Uithoorn 341 p. Derde afd.: le prijs Apollo; Maklcum 350 pr, 2e prijs Excelsior, Driebergen-Rijsenburg, 303 p. Tweede afdeeling: 2e prijs Excelsior, Hoofd dorp, 305 p.; 3e pr. Studio, Heidenschap o. d. Workum 286 p. Afd. Uitmuntendheid: 2e prijs V.I.O.S., Mij drecht 304 p. Eereafd.: 2e prijs Concordia, Vinkeveen 315 p. Eerewedstrijd: Harmonie Apollo, Haarlem 158 p.; Excelsior, Ermelo-Veldwijk 143 p.; S.V.D.B., Rotterdam 140 p. en Muziekver. Tuindorp, Am sterdam 133 p. Afdeeling Fanfare: T.A.V.E.N.U., de Kwakel, Uithoorn 169 p. en Apollo, Makkum 136 p. De prijzen hiervoor worden toegewezen op den laatsten dag van het concours. De wedstrijden worden voortgezet op de bei de Pinksterdagen. Hè, wat was het hier gezellig in de kom buis, en wat rook het hier heerlijk. Het water liep bij Piet en Wiet om de tanden. Ze hadden ook in lang niet iets lekkers geproefd en ze hadden zoo'n vreeselijke honger. Weldra zaten beiden met een heerlijk dam pend maal voor zich, dat ze zich heerlijk lieten smaken. De kok keek met welgevallen naar dit tooneeltje. Toen ze eindelijk verza digd waren, bedankten ze den kok vriende lijk en gingen weer een verkenningstocht op het schip maken. Ze werden hiervan zoo vermoeid, dat ze besloten om naar den kapitein te gaan en hem te vragen of ze niet ergens konden gaan gaan slapen. Deze riep den hofmeester en vroeg hem de kinderen een tweepersoons hut te geven. De man bracht de kinderen naar een gerieflijk vertrektje, waar twee bedden boven elkaar stonden. „Doen jullie maar net of je thuis bent kinderen," zei de vriendelijke hofmeester. „Welterusten". Piet was weldra in zijn bed gekropen, maar Wiet- je, die altijd gewend was geweest om op een matje op den grond te slapen, kon niet wennen aan het bed. Zij nam de lakens en dekens van het bed en spreidde deze in een hoek van het vertrek op den grond, waarna ze zie hbehaaglijk in de warme dekens wik kelde. Weldra sliepen de kinderen. De Commissaris der Koningin in de provin cie Noord-Holland, Jhr. mr. dr. A. Röell is voor drie weken met verlof naar het buiten land vertrokken. Het lid van Gedeputeerde Staten, de heer A. H. Gerhard, zal de funtcie van den Commissa ris gedurenden dien tijd waarnemen. bestaande: bebouwing. NIEUW EXPLOITATIEPLAN. BOUWTERREIN AAN AANGELEGDE WEDEN. VERKOCHTE TERREINEN. TERREINEN MET VOORTUIN TL»Ad, j De Noordhollandsdhe Bond van Christelijke Harmonie- en Fanfarecorpsen heeft Zondag te Alkmaar zijn concours gehouden. Uitslag Concertwedstrvjd: „Sursum" (Bloemendaal) Ie prijs, 56 p. „Oranje Harmonie" (Wormer) le prijs, 59 p. „Soli Deo Gloria" (A'dam) 3e prijs 49 p. „Advendo" (Br. op Langendijk) le prijs 61 p. „Melodia" (Wijckel) 2e prijs 54 p. „Crescendo" (Hoorn) le prijs 63 p. „Patrimonium" (Enkhuizen) 2e prijs, 46 p. „Arti et Reglione" (Haarlem) 2e prijs, 52 p. „Oranje Harmonie" (Den Helder) le pr., 55 p. „Oranje Harmonie" (Hilversum) le prijs, 61 p. „Soli Deo Gloria" (Weesp) 2e prijs 49 p. „Sursum Corda" (Andijk-Oost) 2e prijs, 50 p. „Soli Deo Gloria" (Koog-Zaandijk) le pr„ 59 p. „Sursum Corda" (Krommenie) le prijs, 60 p. „Soli Deo Gloria" (Zaandam) le prijs, 59 p. Uitslag marschwedstrijd: „Sursum" (Bloemendaal) le prijs, 27 p. „Crescendo" (Hoorn) le prijs, 25 p. „O. H. Kapel" (Den Helder) 2e prijs, 22 p. „Arti et Reglione" (Haarlem) le prijs, 27 p. „O. H. Kapel" (Hilversum) le prijs, 25 p. „Soli Deo Gloria" (Weesp) le prijs, 28 p, „Sursum Corda" (Krommenie) 2e prijs, 20 p. Donderdagmiddag om vier uur is te Sint Pan- cras het vierjarig dochtertje van den heer A. Smit het was juist op haar verjaardag bij het oversteken van den weg aangereden door den motorrijder den heer B: uit Noord-Schar- woude. Dr. Destree verleende geneeskundige hulp, doch het kind is des avonds om elf uur aan de gevolgen overleden. Sint-Josephs-Gezellenvereeniging Ter ge legenheid van de viering van het Patroonsfeest en tevens als sluiting van het winterseizoen organiseert deze vereeniging op Zondag 2 Juni a.s. een feestavond in het R.K. Vereenigingsge- bouw. De tooneelclub „Adolph Kolping" zal op voeren „De Laatste Tocht", Dit is een mooi tooneelstuk en gezien het succes, dat deze club steeds mocht hebben bij vorige gelegenheden, twijfelen wij er niet aan of het belooft een mooie avond te worden. Het muzikale gedeelte zal worden verzorgd door „The Green Band", on derafdeling van de St.-Josephs-Gezellenveree- niging Haarlem II. Alles bij elkaar genomen een goed verzorgd programma. Ongetwijfeld zullen de genoodigden wel in in grooten getale aanwezig zijn. Vooral de ouders der leden mo gen niet verzuimen dezen avond bij te wonen. Vermelden wij tenslotte nog, dat de feest avond om half acht precies zal beginnen. Korstjesdag De korstjesdag ten bate van het plaatselijk crisiscomité heeft ruim 800 gul den opgebracht. Nationale concertwe'dstrüd. Ter gelegen heid van het tienjarig bestaan van het fanfare corps „Albert Heijn" te Zaandam is een na tionaal concours uitgechreven, dat op Hemel vaartsdag is begonnen en gedurende de beide Pinksterdagen, wordt voortgezet. Het feest is Woensdagavond ingezet met een concert van de jublileerende vereeniging op een terrein in de Oostzijde waar ook de muziek- wedstrijden zullen worden gehouden. Donderdag zijn de afgevaardigden der deel nemende vereenigingen op het gemeentehuis door B. en W. ontvangen. In het geheel nemen 32 gezelschappen aan den wedstrijd deel. De jury bestaat uit de heeren C. L. Walther Boer, kap. der Grenadiers, directeur van de Kon. Militaire Kapel, L. H. F. Leistikou, lui tenant kapelmeester der Kon. Marinekapel en G. Brouwer, musicus, directeur van het feest vierende fanfarecorps. Van de gelegenheid om het corps geluk te wenschen hebben o.m. gebruik gemaakt burge-j Gebouw „St. Bavo" Overheidspersonee (1 uur), Haarlem's Gemengd Koor, 8 uur; Bevolkingsbureau. Cinema Palaca „Alleen op de wereld" -~ Op het tooneel Lupesco-sisters, equilibriste 7 en 9 en 15 uur. Frans Hals-theater „Prinses voor aerws dagen", 2-.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater „In de haven van Francisco", 7 en 9.15 uur. Cafe-Restaurant Gebr. Brinkmann Jaj» vergadering Vrijw. Burgerwacht, half 9 Ne Vereeniging voor Waardevast geld, 8 uur. Gebouw „St. Bavo" Geel Wit, 6 uur Gewone zittingen 4 en 7 uur Cursus R» Volksbond half 4 Jeugd Bouwvakbond 4 urn* Frans Halstheater „Prinses voor dertig aa gen" - 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace „Alleen op de wereld het tooneel: Lupescosisters, equillibristen. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater ,,In de haven van San Fran Cisco" 2.30, 7 en 9.15 uur. Kunstzaal Reeker, Wagenweg Tentooi stelling werken L. Schutte, 107 uur. BUENOS-AIRES, 31 Mei (Reuter) bemiddelaars in het Gran Chaco-conflict neo- ben antwoord ontvangen van Bolivia. Boliv gaat accoord met een wapenstilstand van dagen, welke kan worden verlengd, onder voor- wnnf'de. dat het geheele vraagstuk aan ecl scheidsgerecht wordt voorgelegd. ÓS meester K. ter Laan, die dit deed namens he gemeentebestuur, die daarbij tevens een waar- deerend woord uitte voor den ozpet van a muziekfeest. De voorzitter van het gezelschap de heer J. Gobels heeft een kort overzicht gegeven va het corps gedurende de tien jaren van het be staan en daarbij in het bijzonder hulde g® bracht aan den directeur, den heer G. Brof, wer, die deze functie van de oprichting af heei bekleed en het corps tot de tegenwoordig hoogte heeft opgevoerd, wat hem vooral s» een groote verdienste wordt aangemerkt, wu bij de oprichting tachtig procent der leden muziek-analphabeten waren. De heer G. Heyn heeft het corps geluk g® wenscht naméns de directie „Albert Heyn" e namens haar, twee pauken aangeboden. De heer M. Ligtenstein heeft uit naam va de personeelsvereeniging der firma Albert HeU het corps verrast met een geschenk van h'x- derd gulden, om daarvoor een muziekinstrumen aan te schaffen en eindelijk heeft de heer li- Smits namens alle winkelchefs in Nederlan het corps verrijkt met twee saxophoons. Ook van de zijde der plaatselijke muziekver* eenigingen heeft het corps vele blijken van langstelling ontvangen, zoomede van particu liere zijde. HAARLEM. 29 Mei. Graentenmarkt, To ma te" 1425 cent per kg. Spinazie 1565 cent. Anai.lv 5095 cent. Postelein 1550 cent per kist. Raap stelen 1.001.50 per 100 bos. Sla 1.509.00 Pj 100 krop. Komkommer 58 cent, Bloemkool o - 20 cent per stuk. Radijs 2—3 cent. Wortelen 4—-f cent, Asperges "2040 cent, Rabarber 24 een- Prei 2Ï0 cent, Peterselie 25 cent. Selder 310 cent per bos. IJMUIDEN, 31 Mei RIjksvischafslag Tarbot per kg. 0.51 tot 0.46. griet per 50 Kg- 22.tot 7.50, tong per kg. 0.50 tot 0.32, zetscho^ per 50 kg. 17.—, kleine schol per 50 kg. tot 2.80, schar per 50 kg. 3.—, wijting per kg. 2.20. 29 Tot dusverre had hij zich niet over tuigd, dat er waarheid kon zijn in die malle praat van Hugo over den wedstrijd tus schen de machine en het meisje. Nu begreep hij het; en dat was maar goed ook, want nu zou hij een vast besluit nemen. En in den tijd, dat hij de poort van de Nationale Galerij had bereikt, en op den omnibus stond te wachten, had hij definitief het besluit genomen, waar van Gwenna nog geen kennis droeg, namelijk, dat hij moest ophouden het meisje te zien. Hij moest haar niet meer spreken. Het was zóó beter en verstandiger. Zijn belofte om haar mee te nemen op een vliegtocht, moest ver broken worden. Het was wel jammer! Ver schrikkelijk beroerd, dat een man nu eenmaal niet alles tegelijk kon hebben! Ze was zoo.... onbeschrijfelijk lief Hij kon het niet helpen, hij had of het eene èf het andere te kiezen. Nu was het nog tijd, voordat het kleine ding zich misschien dingen zou gaan verbeelden, die niet verwezenlijkt konden worden. Zij zou nooit met hem gaan vliegen. Dit was het definitieve eindbesluit, dacht hij! Hij was vast besloten. Wat z\j er van zou denken, durfde hij zich niet voor te stel len. Op slot van rekening, wat zou een meisje er over denken? Waarschijnlijk niets. Neen, waar schijnlijk heelemaal niets! HOOFDSTUK XV LESLIE OVER: „TE VEEL LIEFDE" Het zou een deel uitmaken van Gwenna's bestemming, dat zij haar betrekking op het kantoor zou opzeggen. Want op den avond van den dag, dat zij den steiger beklommen had, ontmoette zij, den heuvel opwandelend naar de Club, haar vriendin, die in haar gewone, losse kleeding dezelfde helling afkwam. Leslie begroette haar met de woorden: „Kind, zou je misschien het kantoor willen verlaten en een anderen werkkring verkiezen? Als dit het geval is, laten we dan een eindje oploopen, om de zaak te bespreken." Aldus wandelden de tv.ee onafscheidelïjken langs de Club en passeerden boven op den heuvel een groep zingende pad vinders. „Dat is de eenige gelegenheid hier, om vroolijke muziek te hoox'en!" zuchtte Leslie, de bruine gezichten van de voorbij stappende jon gens beschouwend. „Ik zou wel eens willen weten, hoeveel van die jongens soldaat zullen worden. Zeer weinigen, denk Ik. Men zegt, dat de autoriteiten de padvindersbeweging zoo streng gescheiden houden van al die slechte ideeën over algemeenen dienstplicht!" De meisjes sloegen den hellenden weg naar Hampstead in en bereikten een kastanjelaan, die naar het park van Golders Green leidt. Ze wandelden langs de muziektent, die om ringd was door kindermeisjes en kinderwagens, en gingen het landelijke bruggetje over van den vijver met waterlelies, waar kinderen de zilvervischjes met broodkruimels voerden. Door de poort kwamen ze in den bloemen tuin. Hier scheen Londen buitengesloten; er wandelden slechts enkele eenzame paartjes. Boven den doolhof van paadjes scheen en late middagzon, die de rozen buitengewoon prachtig deed uitkomen. Zij hingen in guirlandes over de koepeltjes en priëelen en waren in groote perken gerangschikt in schakeeringen van rose, crème en rood, terwijl de fontein in het mid den van het vierkante, fluweelgroene gazon een sproeiregen van regenboogkleuren omhoog spoot. De meisjes zetten zich op een bank in de schaduw neer, in de nabijheid van de fontein. Gwenna keerde zich tot haar vriendin en zei; „Vertel me eens, wat voor werkkring je voor me weet?" „O, een dame, die bevriend is met mijn familie, kwam vanmiddag naar de Club, en daar ik niet thuis was, is ze me by de oude dame komen opzoeken," zei Leslie. „Zij zocht een meisje, dat gedeeltelijk als secretaresse, ge deeltelijk als gezelschapsdame dienst zou doen, en haar bovendien in eenig licht werk zou bij staan, op de plaats, waar zij haar zaken drijft." Gwenna, weinig enthousiast, had een visioen van typistenkantoren, blouses en lunchrooms en vroeg, wat de dames in kwestie voor zaken deed. Leslie gaf het onverwachte, antwoord: „Ze fabriceert vliegtuigen.!" „Werkelijk waar?" riep Gwenna uit, trillend van opwinding. „Echte vliegmachines?" „Ja, zij is de eenige vrouw, die aan het hoofd staat van een vliegtuigenfabriek en de rest. Het is ongeveer een uur buiten de stad. Zij zelf is piloot en haar zoon vliegenier," ver telde Leslie haar, alsof ze een alledaagsch onderwerp besprak. „Alles bezit ze op dit ge bied, van machine tot man, wat zeg je er van?" „O, maar wat een prachtig leven heeft die vrouw, Leslie!" riep het jongere meisje met stralend gezicht. „Verbeeld je, je tijd te kun nen besteden aan het maken van zulke won derbare dingen. Dingen, die een totale omwen teling in de wereld zullen veroorzaken! Dat is heel wat anders, dan te zitten prutsen aan haakwerk of aan de theetafel met de bezoek sters over dienstmeiden en over operaties te kletsen.., zooals de dames van Oom Hugh's parochie! O, o, waarom neem jij die heerlijke betrekking niet aan?" „Wel, ik geef er niet om; de eene werkkring is mij even lief als de andere en daarenboven zou mijn oude dame erg in verlegenheid zitten, als ik haar in den steek liet," antwoordde Leslie met meer zelfverloochening dan haar vriendin wel vermoedde. De waarheid was, dat de zoo gelaakte Leslie een post had laten varen, die haar erg beviel, omdat ze vermoedde, dat Gwenna die gaarne zou bekleeden. „Ik recom mandeerde jou bij de vliegtuig-dame, en zij ver langt, dat je haar as. Zaterdag aan de fabriek gaat bezoeken voor de verdere afspraak, als Je er tenminste iets voor voelt!" „Er iets voor voelen? Maar natuurlijk voel ik er heel veel voor! Vliegmachines! Na al die dwaze gebouwen ten architectsplannen!" riep Gwenna uit. Doch eensklaps verduisterde haar gelaat en ze vervolgde: „Maar zei je niet, dat het een uur van Londen is? Zou ik daar moeten wonen?" „Verre van Troilus en verre van Troje," citeerde Leslie glimlachend. ,,Je zou elk weekend toch naar Troje kunnen komen, Taffy. En nu vertel ik je, dat het lang niet kwaad is voor een jongeman, die altijd aan een meisje gedacht heeft als aan een bloem in denzelfden pot, om plotseling tot de ontdekking te komen, dat zijn bloem met wortel en al is uitgerukt en in een anderen pot, ver weg, is overgeplant. Zoo'n schokje houdt hem wakker. En nu een vraag: Is er eenig nieuws aangaande Troilus, in casu Dampier?" Toen verhaalde Gwenna, met een droevigen, teleurgestelden blik op de rozen, de geschie denis van het avontuur van dien middag. Ze besloot haar verhaal met een treurig: „En hij nam zelfs geen afscheid van mij." „Hij werd nerveus, omdat hij te veel van je ging houden!" constateerde de wereldwijze Lslie onmiddellijk. „Waarschijnlijk maakt hij op ditzelfde oogenblik het besluit, om je niet meer te ontmoeten!" „O, Leslie!" onderbrak haar het jonge meisje zeer ongerust. „Ja, dat gaat met de mannen gewoonlijk zoo," zei Leslie losjes weg, „maar of ze zich aan dat besluit houden, dat is een heel andere kwestie zie je. Wel, we zullen afwachten! In- tusschen zullen we morgen een telegram ver zenden naar de vliegtuig-dame, or wacnt, we kunnen haar vanavond nog telefoneeren. moet toch Hugo nog opbellen, dat ik vanavond niet In de stemming ben, om alweer uit dineeren Ce gaan." „Alweer?" vroeg Gwenna met een deemoedig verlangen, toen ze het prieel verlieten en langzaam het pad opwandelden, dat naar de perzikserre leidde. „Heeft hij je dan al verschil lende malen geïnviteerd?" „O ja, herhaaldelijk!" antwoordde Leslie lachend, en ze voegde er bij op haar noncha lante manier: „Begrijp eens, nu wil hij me trouwen." Gwenna zag haar een tikje jaloersch aan. Leslie sprak daar over het achtste wonder de' wereld, het opbouwen of verwoesten van een mannenleven, alsof het een heel gewoon kar weitje was. „Kijk me nu niet zoo verwonderd aan, Taffy, dat. is niet vleiend voor me. Om de waarheid te zeggen, was ik zelf er niets over verbaasd; maar een keurig uitziend en damesachtitg voor komen (hier werd haar stem spottend, terwijl ze de zijden mouw uitstak, waarvan de manchet gescheurd was) heeft vaak meer veroveringen gemaakt dan een mooi gezicht!" De kleine Gwenna vroeg ontsteld: „Maar J® wilt toch zeker mijnheer Swayne niet tot J® echtgenoot maken?" (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2