Dramatische val van Flandin Om zeep gegaan NIVEA HUT-OLIE n ..Nieuw!.ook voor Uw huid! AKKERTJE ZAL DE FRANC OOK VALLEN? I VRIJDAG 31 MEI 1935 Snelle oplossing ge boden BIJENTEELT DOOR ONDER GANG BEDREIGD Verhoogd invoerrecht op buiten landsche honing? Opnieuw ingerekend ESPERANTO-MONUMENT Onthulling op het eiland Texel Ter bescherming tegen zonnebrand, tot het verkrijgen van een mooie, bruine teint en voor massage. Nederlands fabrikaat Heffing op boter Neem een Blijft de Echoput behouden Er wordt gezocht naar een geschikte oplossing SCHOLIEREN NAAR BELGIË Bezoek aan de Scheldestad Hondong gehuldigd Zijn geboortestad Grave toont waardeering voor zijn moed en plichtsvervulling BENEDICTIJNER PRIORIJ TE EGMOND-BINNEN Bezichtiging van het gebouw is reeds mogelijk REORGANISATIE VAN ANETA Meerderheid der aandeelen over gedaan aan nationaal syndicaat AANVAL OP KOLONISATIE- LEIDER GROOTE BOERDERIJBRAND SLAOLIE-PRIJZEN Auto rijdt twee meisjes aan Daarna tegen een boom gebotst Remmen niet in orde Motorrijder tegen schuur Auto te water Motorrijder zwaar gewond Jongen doodgereden VAN LADDER GEVALLEN Landbouwer op slag gedood HEMELVAARTSDAG IS VERWAAID Stille dag voor Zandvoort ZEILJACHT OMGESLAGEN Alle opvarenden gered DE f 10.000 IS ER UIT Audiëntie Eenige weken geleden heeft de Fransche minister-president Flandin een auto ongeluk gehad, waarbij hij een gecompli- ®eerde armbreuk heeft opgeloopen, welke hem to zijn werkzaamheden zwaar heeft gehandi capt. Deze omstandigheid is niet geheel zonder invloed geweest op de politieke ontwikkeling in frankrijk, welke thans geleid heeft tot den val van het kabinet-Flandin. Indien de lange Flan din physiek op volle kracht ware geweest, zou den zijn kansen om het steeds sneller afbrok kelend vertrouwen van het parlement terug te Winnen beter zijn geweest, want Flandin heeft, herhaaldelijk bewezen het parlement te kunnen hanteeren. Hoe dramatisch zijn optreden in de Kamer ook w&s, waar hij, omhangen met een cape en zijn gekwetsten arm dragend in een verband, met smartelijk zwakke stem zijn wets voorstel tot het verkrijgen van volmachten ver dedigde, hy heeft daarmee niet meer dan een applaus van sympathie en eerbied verworven. Met 353 tegen 202 stemmen heeft de Kamer de op het laatste moment nog gemodereerde Volmachtenwet verworpen, niettegenstaande de Geinig populaire minister van financiën Ger- taain Martin zijn portefeuille opofferde om het kabinet te redden, niettegenstaande ook het krachtig en klemmend betoog, dat staatsminis ter Herriot, de leider der radicaal-socialisten. Voor Flandin en do door dezen gevraagde vol machten hield. Een physiek invalide is in het Algemeen niet de meest geschikte figuur om met Uitgebreide volmachten te worden bekleed. Flan din met zijn arm in verband was in zekeren zin symbolisch voor den economischen toestand van frankrijk. De Fransche franc wordt ernstig be dreigd, niet alleen door speculanten in binnen- en buitenland, maar ook door een stelselmatige Campagne van overtuigde devaluïsten, die in een Waardevermindering van den franc de eenig mo gelijke oplossing zien van de financieele en economische moeilijkheden. In Frankrijk heeft Öch dezelfde controverse gemanifesteerd als in Ulle landen, die de goudbasis nog niet hebben Verlaten. Het handhaven van den gouden stan daard eischt een impopulaire bezuinigings- of deflatie-politiek. Het aanboren of scheppen van Uieuwe bronnen van inkomsten voor den staat. Welks begrooting niet sluiten wil, is practisch in dezen crisistijd niet wel mogelijk. Verhooging Van den toch al abnormalen belastingdruk leidt Vaak tot nieuwe kapitaalsvernietiging, vermin dering van inkomsten en uitputting van de koopkracht van het volk. Nieuw'e afzetgebieden Zoeken in een autarkisch en nationalistisch ver deelde wereld is voorshands slechts een illusie. Devaluatie schijnt dus het eenige alternatief. Maar overal waar men devaluatie al of niet Uoodgedwongeri Tieeft toegepast, wordt zij be schouwd als een geringer kwaad, niet als een definitief redmiddel. Tegen devaluatie zijn vele bezwaren aan te voeren. Zij brengt onbereken bare risico's met zich mee en werkt onrecht vaardig tegenover hen, wier financieele situatie op de goud-pariteit van de munt is gebaseerd en wien de middelen ontbreken om zich tegen bun gevolgen te dekken. Flandin heeft de aanslagen van den laat- sten tijd, op den Franschen franc ge pleegd, aangeduid als pogingen om, nu zoowel in Amerika als elders over de nood- Zakelijkheid van muntstabilisatie gesproken Wordt, den Franschen franc omlaag te druk ken, opdat daardoor de algemeene stabilisatie gemakkelijker zou worden. Hij heeft zijn in zichten zoo goed mogelijk verdedigd, maar de flevaluïst Paul Reynaud oogstte met zijn feilen aanval op de regeering méér instemming dan flandin met zijn tragisch lijdend uiterlijk. Toch *s de oppervlakkige indruk van het Kamerde bat, dat het uitsluitend vóór of tegen devaluatie öng, niet geheel juist, evenmin als de snelle conclusie, dat nu Flandin gevallen is, een de. Valuïstische regeering zal optreden. De Kamer beeft in meerderheid geweigerd de regeering flandin, aan welke men verwijt, dat zij te laat tegen de financieele paniekstemming is opge treden en te weinig voor de economische sa- beering van Frankrijk heeft gedaan, de vol machten te geven, welke zij vroeg, maar dit wil nog niet zeggen, dat de Kamer aan een andere regeering volmachten zal onthouden. De deva luïsten mogen in Frankrijk den laatsten tijd sterk in aantal zijn toegenomen, de voorstan ders van het handhaven van den franc op de reedn eenmaal gedevalueerde basis zijn nog geenszins overwonnen. Een andere vraag is echter of de psychologische uitwerking van de huidige regeeringscrisis practisch niet binnen korteren of langeren tijd tot een waardevermin dering van den Franschen franc zal leiden. Veel zal er van afhangen hoe snel en op welke wijze de regeeringscrisis zal worden opgelost. President Lebrun heeft er geen gras over la ten groeien en den Kamervoorzitter Buisson reeds opdracht tot kabinetsformatie gege ven. De val van het kabinetFlandin is dit keer, in tegenstelling met dien van zijn onmid dellijke voorgangers Doumergue en Daladier, door een uitspraak van het parlement veroor zaakt. De verdeeldheid der radicaal-socialisten, on der wie velen weer beginnen te „liebaugeln" naar de tot een eenheidsfront aaneengesloten linkerzijde van communisten en socialisten, waarvan vooral de communisten bü de jong ste gemeenteraadsverkiezingen belangrijke suc cessen hebben behaald, heeft den parlemen tairen grond onder Flandin's voeten wegge spoeld. Wat Frankrijk meer dan ooit noodig heeft is een zoo breed mogelijk in het parlement gefundeerde regeering, want de tijden zijn ernstig en voor Frankrijk staat niet alleen economisch, maar ook politiek veel op het spel. Het voorbeeld van Duitschlands eigenmachtig optreden ter verkrijging van mi litaire rechtsgelijkheid heeft dringenden weer klank in Oostenrijk en Hongarije gewekt. Zoo wel Schuschnigg als Gömbös hebben in krach tige redevoeringen opheffing van de discriminee- rende militaire clausules der vredesverdragen ge- eischt, al gingen zij daarbij niet zoo ver met eenzijdige verdragsschennis te dreigen. Na de Oostenrijksch - Hongaarsch - Italiaansche be sprekingen te Venetië, lijdt het geen twijfel, dat Italië met deze houding van de beide Donau- landen instemt. Goering is met groot gevolg op huwelijksreis in den Balkan en werd in het re visionistische Bulgarije hooglijk geëerd. Italië's pers slaat een minder scherpen toon tegen Duitschland aan en is niet bijzonder gechar meerd over de Volkenbondsbemoeiing en de En- gelsche en Fransche pressie uitgeoefend in ver band met het Italiaansch-Abessinisch geschil. Engeland heeft de bereidwilligheid van Duitsch land om in te gaan op het denkbeeld van een luchtpact met vreugde begroet. Het eenheids front van Stresa is er niet sterker op geworden. De verdragen, afgesloten tusschen Frankrijk en Sovjet-Rusland en Tsjecho-Slowakije en Rus land, vormen wel een tegenwicht, maar niette min dreigt een geenszins denkbeeldig gevaar voor Frankrijk, dat het in macht en kracht groeiende Duitschland een steeds meer begeer de partner zal gaan worden voor allen, die de Fransche buitenlandsche politiek geen goed hart toedragen of meenen, dat zij daarbij niet vol doende zij kunnen spinnen. Onder voorzitterschap van mr. F. A. Ebbinge Wubben te Lent is te Utrecht een vergadering gehouden van groot-imkers, behoorende tot de Vereeniging tot Bevordering der Bijenteelt in Nederland. Ter sprake kwam de groote nood, waarin de bijenteelt in ons land is komen te verkeeren tengevolge van het uitblijven van steunmaat regelen door de Regeering waarom reeds her haaldelijk werd verzocht en den ongebrci- delden invoer van buitenlandschen honing te gen prijzen, waarvoor geen Nederlandsch imker bijen kan houden. Door dezen grooten nood dreigt de Neder- landsche bijeenteelt ten onder te gaan, daar reeds tal van imkers hun bedrijf zeer sterk hebben moeten inkrimpen en het aantal bijen volken zoo noodig voor den land- en tuinbouw toch al ver beneden het noodzakelijke minimum geslonken is. Wil de bijenteelt in ons land nog loonend zijn, zoo werd betoogd, dan is een sterk ver hoogd invoerrecht op buitenlandschen honing een gebiedende eisch. Aan het slot van de vergadering werd een commissie benoemd, bestaande uit de heeren J. Schwieters te Dedemsvaart, G. J. Meijer te Babberich, D. J. Jippes te Sappemeer en Joh. A. Joustra te Amersfoort, alg. secr. der Vereeni ging, welke commissie tot taak heeft de Re geering in te lichten over de noodzakelijkheid tot steunmaatregelen voor de bijenteelt en ver dere stappen te doen om de bijenteelt voor verderen ondergang te behoeden. Donderdagmorgen is de beruchte inbreker O. W., die uit de gevangenis te Aken was ont snapt en wiens opsporing was verzocht, opnieuw door de Kriminal-Polizei te Laurensberg, nabij de Nederlandsche grens, gearresteerd. Een herbergier ontdekte den inbreker, toen hij geheel uitgeput in een korenveld lag te slapen. Uit het verhoor bleek, dat W. de bedoeling had naar Limburg te vluchten, waar hij zich reeds vroeger met eenige „collega's" aan inbra ken had schuldig gemaakt. Donderdag is te Den Burg in het plantsoen aan de Koogerstraat een Esperanto-monument onthuld. Een groot aantal Esperantisten, waaronder buitenlanders, was voor deze ge legenheid naar Texel gekomen. Nadat 's mor gens een Esperantobijeenkomst was gehouden in de zaal van de Oranjeboom, begaf het ge zelschap zich naar de plaats van het monu ment. Eerst werd het woord gevoerd door den heer M. Oele voorzitter der Texelsche Esperanto Federatie die zijn vreugde betuigde over de tot standkoming van dit monument en voor de groote belangstelling ook van buiten Texel. Hierna sprak Ir. J. Insbrucker, eerst in het Hollandsch en daarna in Esperanto. Spr. was hier gekomen als regeeringsvertegenwoordiger in opdracht van den Minister van O., K. en W. en hij was zeer verheugd, kennis te maken met de velen, die hier Esperanto beoefenen. Hier is door de afd. Texel pionierswerk verricht, daar dit monument het tweede in geheel Ne derland is. Vervolgens werd het monument onthuld en aan de gemeente Texel overgedragen. Burgemeester Oort zeide er trotsch op te zijn, dat hier, na Bergen op Zoom, het tweede monument van den grooten Dr. Zamenhoff is opgericht. Zelf geen Esperantist, gevoelt spr. de groote beteekenis van deze wereldtaal toch ten volle. Namens de gemeente Texel werd een krans aan het monument bevestigd. De heer Roggeveen, voorzitter van de Noord- Hollandsche Esperanto Federatie, feliciteerde de gemeente Texel met de oprichting van dit monument en bracht hulde aan het bestuur der Texelsche vereeniging, inzonderheid aan den heer J. Duinker, die zooveel tot de stich ting had bijgedragen. Het monument is gebouwd, naar een ontwerp van den heer L. Igesz, door den aannemer S. de Waal en bestaat uit een zuil van rooden baksteen met hardsteenen dekstukken, be kroond door een ster als windwijzer, die ge plaatst is op een wereldbol met vijf ringen als symbool, dat de Esperantoster, de geheele wereld verlicht. InmillllllHIIIlllHI O, hoe vaak heeft het geklonken, Dezer dagen, aan 't loket: „Ben ik nummer honderdduizend, Als ik dees annonce zet Of: „Meneer, U moest 't maar zeggen, Ja, hoe staat het er nu bij Als ik morgenmiddag terugkom, ls de prijs dan heusch voor mij?" En: „Meneer, is dat mijn nummer? Zeg meneer, dat mag toch wel, Dat ik op de stoep ga zitten Én dan alle menschen tel?" Heel den dag was 't vragend kijken, Vol van spanning 't kon toch zijn! Want de prijs was zoo verlokkend, En de kans toch heusch niet klein. Wat een hoop en een verwachting Is daar in de kiem gesmoord! Eén slechts kon den prijs behalen, Alles ging, gelijk het hoort. Eén slechts was er zoo gelukkig, Bracht de honderdduizend aan, Kon, verrast en heel tevreden, Met den prijs naar huis toe gaan. Echter, de teleurgestelden Trokken weg, toch óók tevree, Want ze namen, als surprise, Elk een doos Castella mee! De portier, die lachte stiekem, En zei binnensmonds, heel leep, Als hij een den hoek zag om gaan: „Kijk, ook die gaat weer om zee p!" H. K. De heffing op boter en de vervoervergunning voor buitenlandsche boter zijn voor de volgende week vastgesteld op 1.10 per kilogram. bij Gevatte Kou, Griep, Influenza, Koortc, Onbehaaglijkheid enz. De A.N. W.B. deelt ons mede: Een bericht, dat zeker in ons land met veel genoegen zal worden vernomen is, dat de ver maarde „Echoput", waarover in den laatsten tijd zooveel te doen is geweest, nog wel behou den zal kunnen blijven. Uit een verkeersoogpunt beschouwd, was de toestand aldaar onhoudbaar geworden. Er be staat geen andere parkeergelegenheid dan de rijksweg, die nu dikwijls vrijwel versperd ls door de talrijke toerwagens. Het is dus dringend noo dig, dat er een verandering komt, o.a. door de inrichting van een behoorlijk parkeerterrein. De Rijkswaterstaat beseft volkomen het be lang van het behoud van den put uit een toeris tisch oogpunt en er wordt gezocht naar een ge schikte oplossing om aan de bezwaren tegemoet te komen. Wij hebben alle vertrouwen, dat de Echoput binnenkort weer een bijzondere attractie zal worden voor vele toeristen. Woensdag hebben 500 jongens en meisjes van de middelbare scholen uit Nederland een bezoek aan Antwerpen gebracht, onder leiding van hun leeraren en leeraressen. Te tien uur arriveer- °P het eiland Texel is door Esperantisten hulde aan dr. Zamenhoff een monument opgericht Hemelvaartsdag is de bekende K.L.M.-vlieger, Jan Hondong, in zijn geboortestad Grave bij Nijmegen door het gemeentebestuur en de be volking op hartelijke wijze gehuldigd voor zijn koene Kerstvlucht met de „Snip" naar West- Indië. Het stadje Grave was in feeststemming; van vele huizen wapperde de nationale driekleur, terwijl de straten met guirlandes waren ver sierd. Voor het gemeentehuis was het reeds voor twaalf uur een geweldige drukte. De harmonie St. Caecilia van het Blindeninstituut „St. Henricus", de Harmonievereeniging en de Har monie van Grave stonden, evenals de geheele schooljeugd van Grave, voor het raadhuis op gesteld, waarachter zich de bevolking van Grave had opgesteld, terwijl uit de ramen van de hui zen talrijke bewoners dx feeststoet, die om kwart over twaalf voor het raadhuis arriveerde, hartelijk toejuichten. i Onder trompetgeschal van de harmonieën be klom J. Hondong met zijn echtgenoote, zijn ouders en familieleden het bordes van het raad huis om in de raadzaal door burgemeester en wethouders der gemeente officieel te worden gehuldigd. Allereerst voerde hier burgemeester Fick het woord, die Hondong huldigde voor zijn moed en zijn pionierswerk om de „Snip" veilig, gevaren trotseerend, in West-Indië te brengen. Spr. her dacht ook de moedige vliegers van de „Uiver" en de „Leeuwerik", die bij het vervullen van hun plicht hun leven hebben gelaten. Ook be trok de burgemeester mevrouw Hondong en de ouders van den koenen vliegenier in de hulde, evenals heel Grave, dat trotsch mag zijn, zoo'n vlieger in zijn midden te bezitten. Ten slotte bood de burgemeester een hulde blijk aan en eindigde met een: „Lang leve Hon dong!" Hierna verhief Hondong zich van zijn zetel en dankte met eenige kernachtige woorden den burgemeester voor zijn hulde, daarbij de hoop Hl Allereerst zongen de schoolkinderen begeleid door de Harmonieën het door den heer G. van Calmpthout gecomponeerde en door J. C. Meeuwsen geschreven „Sniplied", waarna de voorzitter van de Nijmeegsche Jeugdluchtvaart- club 'n krans aanbood en Hondong huldigde om dat hij het vertrouwen, van het Nederlandsche volk in de K.L.M., heeft versterkt. Nadat persfotografen gelegenheid hadden ge kregen, het lachende gezicht van Hondong en de uitingen van spontaneïteit van Grave's be volking, te vereeuwigen, besloot het „Wilhel mus", dat door de geestdriftige menigte uit volle borst werd meegezongen, deze oprecht ge meende hartelijke hulde. De heer en mevrouw Hondong uitsprekende, dat de Voorzienigheid hem nog vele jaren moge schenken om èn voordeK.L.M. én voor het stadje Grave zijn plicht te kunnen blijven vervullen. De eerste luitenant van de Nijmeegsche bur gerwacht, A. Mulder, huldigde daarna, namens den commandant van de Koloniale Reserve en den commandant van het elfde regiment infan terie onder wien Hondong in 1913 als ser geant tot groote tevredenheid van zijn supe rieuren heeft gediend den plichtsgetrouwen vliegenier en sprak den wensch uit, dat het hem nog vele jaren gegeven moge zijn als ge zagvoerder bij de K.L.M. werkzaam te blijven. Namens de geheele burgerij sprak de heer Lowendaal eenige woorden van waardeering en herinnerde er aan, hoe, dank zij de groote vlucht van Jan Hondong, een klein land toch zeer groot kan zijn. Mevrouw Lowendaal bood een compositie aan. Namens de Harmonievereeni ging, waarvan Hondong oud-lid is, schonk de voorzitter met eenige toepasselijke woorden een tegeltableau, waarmede de officieele huldiging ten raadhuize geëindigd was. Kort daarop verscheen Hondong met zijn familie, den burgemeester en de wethouders op het bordes van het raadhuis, waar hij een spontane en hartelijke hulde van Grave's be volking in ontvangst had te nemen. De bouw van de Benedictijner Priorij te Eg- mond-Binnen is reeds ver gevorderd. Het zal den talrijken, die belang stellen in dit werk van nationale Katholieke cultuur allicht dienstig zijn te weten, dat reeds thans gelegen heid bestaat het gebouw te bezichtigen. Deze mogelijkheid zal uiteraard voor groote groepen van personen niet meer bestaan, wan neer de monniken in de Priorij him intrek heb ben genomen, hetgeen over eenige maanden het geval zal zijn. Een bezoek zal aan ieder, die in den toekom- stigen herbouw* van de Abdij van Egmond be lang stelt, groote voldoening schenken. De bezichtiging kan geschieden op de beide Pinksterdagen, alsmede op de Zaterdagmidda gen en Zondagen. Men gaat tot de kom van het Dorp Egmond-Binnen, waar de Priorij ligt aan den Vennewaterscheweg. Vbor de voltooiing van de Priorij ontbreken nog de noodige geldmiddelen. Teneinde dit tekort zooveel mogelijk te verkleinen, is ter plaatse een offerbus aangebracht, waarin de bezoekers hun giften, hoe klein ook, kunnen storten. Bedoeld offerbusje wordt in de aan dacht van alle vrienden van Egmond aanbevo len. den zij op het Centraal Station te Antwerpen. Zij werden verwelkomd door scholieren van Antwerpsche scholen. Na een korte wandeling door de stad werden zij in de Leyszaal van het stadhuis ontvangen door den wethouder Eckelers, die 'n kort woord van welkom sprak. Hij herin nerde er o.m. aan, dat de geschiedenis van beide landen zooveel gemeen heeft en hy sprak er zijn voldoening over uit, dat in de laatste ja ren de vriendschapsbanden tusschen Nederland en België nauwer aangehaald zijn geworden. Een der leidsters dankte den wethouder voor zijn hartelijke ontvangst en zeide, er van overtuigd te zijn, dat de jeugd de aangenaamste herinne ringen van de stad Antwerpen zou meenemen. Na de ontvangst in de Leyszaal bezochten de scholieren nog verschillende zalen van het stad huis Des namiddags brachten zij een bezoek aan den Scheldestroom en aan verschillende bezienswaardigheden van de stad. BATAVIA, 29 Mei (Antea) De vergadering van aandeelhouders van de Naamlooze Vennoot schap Algemeen Nieuws- en Telegraaf Agent schap „Aneta", te Batavia, besloot tot reorga nisatie, met dien verstande, dat de erven Ber- retty de meerderheid der aandeelen overdeden aan een nationaal syndicaat. De directeuren, de heeren H. P. Salomons en J. J. Dokkum, alsmede de commissaris, de heer K. L. Neumann, zijn afgetreden. Tot directeur van dé N.V. Algemeen Nieuws- en Telegraaf Agentschap „Aneta" is benoemd de heer Herman Salomonson en tot commissa rissen de heeren Everts, president-directeur van de K.P.M., Berendsen, directeur van de Ned.- Indische Escompto-Mij., Elfring, directeur van de N.I.L.L.-Mij. en Brandenburg van Oltsoude, directeur van de Cultuur-Mij. Pasir Nangka. Tot het tijdstip waarop de heer Herman Sa lomonson in Ned.-Indië is gearriveerd, is met de waarneming van de directie belast Mr. Chr. A. de Vries. Aneta-Holland teekent hierbij aan dat met de waarneming van de directie der N.V. Aneta- Holland te 's-Gravenhage is belast de heer Mr. J. F. E. Belinfante. MAKASSAR, 29 Aflei (Aneta)- De politie rechter veroordeelde K. J. H. van B. wegens bedreiging met een geweer en mishandeling van den heer A. Th. Schalk, leider van de Koloni satie-nederzetting Hollandia op Nieuw-Guinea, tot zes maanden gevangenisstraf, onder aftrek van preventieve hechtenis. Donderdagmiddag ontstond door tot nog toe onbekende oorzaak brand in de broerderij van den landbouwer B. Hartstra te Tacozijl bij Lommer. In korten tijd stond de boerderij geheel in lichterlaaie. De motorspuiten van Lemsterland en Gaaster- land moesten zich bepalen tot het nat houden van de belendende perceelen. De boerderij en de jnventaris waren ver zekerd. Ten einde den afzet van natuurboter te be schermen is, naar het „Ned. Wkbl. voor Krui denierswaren" verneemt, door de spijsoliecon ventie op last van den regeeeringscommissa- ris voor de melkveehouderij bepaald, dat slaolie niet beneden bepaalde prijzen mag worden verkocht. Deze minima zijn voor heele flesch 65 cent, halve flesch 40 cent, losse slaolie 75 cent per kilogram of 70 cent per liter. Elke ontduiking door kortingen, geschenken of door combinatieverkoop met andere artike len is verboden. Hemelvaartsdag is dicht bij den Piasmolen bij Mook een ernstig ongeluk gebeurd. Een auto, waarin gezeten was de familie B. uit Klarenbeek (bij Apeldoorn), reed twee meisjes, die daar fietsten, aan. De wagen reed vervolgens tegen een boom. Een van de beide meisjes kwam er zonder verwondingen af, het tweede echter werd licht gewond. Met de inzittenden van den auto bleek het ernstiger gesteld te zijn. Van de vier in dezen wagen gezeten personen, bekwamen drie arm en beenfracturen. Zij zijn naar het ziekenhuis vervoerd. De auto is geheel in elkaar gedrukt. Woensdagavond omstreeks acht uur is in de Nieuwe Boteringenstraat te Groningen een ern stig ongeval gebeurd. De 25-jarige ongehuwde L. H. uit Emlnen reed met zijn auto in Gronin gen en doordat hij het verkeer van rechts niet voor liet gaan, kwam hij in botsing met drie wielrijders. De drie fietsers werden tegen de straat geslingerd, waardoor alle drie werden gewond. De 12-jarige F. T. uit Groningen was er het ernstigst aan toe. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt en heeft den auto in beslag genomen. De remmen van den auto bleken niet vol doende te werken. Te Noordwijk is een motorrijder uit Jutphaas, die een geleend motorrijwiel probeerde, waar schijnlijk doordat hij niet op de hoogte was van de juiste bediening, met groote snelheid over het prikkeldraad langs den Duinweg gevlogen en tegen een schuur terecht gekomen. Ernstig gewond werd hij opgenomen; in zorgwekkenden toestand is hij per ziekenauto overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden. Donderdagavond sloeg een auto op weg van Den Helder naar Amsterdam en bestuurd door mej. Bos, waarin voorts de heer Van Leeuwen uit Amsterdam was gezeten, doordat de be stuurster de macht over haar stuur kwijt raak te, over den kop. De wagen kwam vervolgens in het Kanaal terecht. Terstond kwamen van alle zijden bewoners van Koedijk aangesneld. Zij slaagden er in den heer Van Leeuwen en mej. Bos uit den auto te halen. De dame had slechts lichte snijwonden bekomen, de heer was totaal ongedeerd gebleven. Met een huurauto zijn zij naar Amsterdam vertrokken. In een der talrijke bochten van den rijks straatweg te Klaarwater onder de gemeente Hoevelaken kwam Hemelvaartsdag de motorrij der S. uit Amersfoort in botsing met een auto. Hij werd zwaar gewond en is naar het St. Eli- sabeth-gasthuis te Amersfoort overgebracht. De duorijdster, mej. K. uit Soesterberg;, bekwam slechts een hoofdwonde. De motor is deerlijk gehavend. Te Dubbeldam reed een personenauto, be stuurd door den heer R. van W., het 11-jarig zoontje van de familie L. aan, die met zijn rij wiel aan de hand op den weg liep. De jongen werd tegen den grond gesmakt en in emsti- gen toestand naar het ziekenhuis te Dordrecht vervoerd, waar hij kort na aankomst overleed. Ta Helden Panningen heeft hadenmorgen een ernstig ongeluk plaats gehad. Toen de 58-jarige landbouwer A. Engels in zijn woning te Helden Panningen een ladder beklom, teneinde zich naar zijn hooizolder te begeven, kwam hij te vallen en was op slag dood. Afgaande op het mooie warme weer waren de verwachtingen te Zandvoort hoog gespan, nen voor Hemelvaartsdag, doch reeds 's mor gens was het aan te zien, dat het geen druk ke dag zou worden. Wel klaarde het tegen den middag iets op, doch dit kion den dag niet meer goed maken. Daarbij bleef het aan het strand zeer winderig en dez® Noordwestenwind maakte het verblijf aldaar irilnder aangenaam. Ondanks alles zagen we een enkelen bader in zee, die echter spoedig het natte element ver liet. Zandvoort heeft wel bezoekers gehad, waarschijnlijk diegenen, die nu eenmaal het plan hadden opgevat naar het strand te gaan en zich door een beetje koude of wind niet lieten afschrikken, doch het baddorp is op Hemelvaartsdag wel eens anders gewend ge weest, al moet worden toegegeven, dat er meer menschen waren dan de laatste Zonda gen. Donderdagmiddag bij het uitvaren van de Oranje-sluis, te Schellingwoude, sloeg een ple zierjacht om. De opvarenden bestonden uit vier dames en drie heeren, terwijl ook een hond in de boot aanwezig was. Aan het flin ke optreden van het personeel van den heer G. Kamp, was het te danken, dat alle opvarenden gered zijn. Het jacht is kort daarop gezon ken. Vele schippers zijn te hulp gesneld, om het jacht weer boven water te brengen. Bij deze poging hoorde men den hond jan ken. Met den meesten spoed werd het bovendek eruit gesloopt, waarna bleek, dat de hond nog leefde. De prijs van ƒ10.000 in de vijfde klasse der Staatsloterij is gevallen op nummer 9407. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week Vrijdag geen audiëntie verlee- nen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5