Het nieuwe Fransche kabinet ANTHRACIET TEEUWEN'S HET MINISTERIE BOUISSON Geeft China toe? KOLENHANDEL N.V. Het nieuws van heden De aardbeving in Britsch-Indië VERDEDIGING VAN DEN FRANC Haat zonder einde MEER LINKS GERICHT DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZATERDAG 1 JUNI 1935 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19365 Haastig ineengetimmerd van oud hout Het vermogen van prof. Dessauer verbeurd verklaard Relletjes te Belfast Amerika stuurt weer aanmaningen Griekenland monarchie of republiek? Zweden heeft den terugkeer van den onderzoeker Sven Hedin op feestelijke wijze gevierd Het Weer Blikseminslag in een danslokaal Twee vrouwen gedood Het nieuwe Duitsche leger Wijzigingen in de oude benamingen DE „NORMANDIE" Dinsdag a.s. voor de Kamer. Bouis son verlangt dezelfde vol machten als Flandin Verdediging-der valuta Huiszoekingen „Devaluatie-spook verjaagd" Zeer inschikkelijke verklaring afgelegd aan de Japansche regeering Tokio verwijst naar de militairen Engelands vragenlijst aan Hitier Berlijn antwoordt Terug uit Oost-Afrika Italiaansche soldaten met tropische kwalen Teruggave Roemenië's staatsarchief Overstroomingen in de V.S. ZOMERPR1JZEN VOOR BETERE SOORTEN HEEMSTEDE - TELEF. 28037 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Vliegtuigen uit Karachi brengen hulp aan 't geteisterde gebied Gratie-verleening Op heeterdaad betrapt Tijdens een bespreking met nationaal-socialisten NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek De regeeringscrisis ln Frankrijk diende snel opgelost te worden en op een solide waarborgen voor de toekomst biedende wijze, want Frankrijk heeft onder de huidige précaire economische en politieke omstandighe den meer dan ooit een stabiele en gezagheb bende regeering noodig. De gewezen Kamer voorzitter Bouisson, een socialist, die, zooals in Frankrijk gebruikelijk is, zich indertijd los maakte uit het partij-verband om den opgang van zijn politieke carrière te bevorderen, is erin geslaagd binnen 24 uur een nieuwe regeering in elkaar te timmeren. Dat mag snel heeten, maar het was naar de eischen van het spannende oogenblik toch niet snel genoeg. Terecht heeft Paul Reynaud, die aan het Kamerdebat, het welk met den val van de regeering-Flandin werd besloten, krachtig deelnam, gezegd, dat alleen een zeer snelle oplossing der regeeringscrisis, liefst binnen enkele uren, het onontbeerlijke psychologische effect zou hebben van een radi caal herstel van het vertrouwden in den zoo ernstig bedreigden franc. Paul Reynaud is een overtuigd devaluationist, maar hij achtte deva luatie in paniekstemming uit den booze. De beurs heeft op het aftreden van -Flandin niet met een koersverlies van den franc gereageerd en daardoor blijk gegeven niet te gelooven, dat het vóór of tegen het behoud van de goudpa riteit van den franc ging. Hèt ging dan ook niet om den franc, maar om het verwijderen van de regeering-Flandin, welke niet meer het noo- dige vertrouwen had van het parlement. Zon der het gebruikelijke overleg verzocht president Lebrun Bouisson de kabinetsformatie ter hand te nemen. Waar Bouisson bekend staat als een principieel verdediger van den franc, van wien strenge maatregelen tegen onverantwoordelijke speculaties mogen verwacht worden, voelde de beurs zich in haar visie versterkt. Toch kon Bouisson niet in enkele uren, maar in bijna een vol etmaal slagen en eerst, nadat hij concessies had gedaan aan het gekonkel der plotseling laf en verantwoordelijkheidsschuw geworden par tijen. De wijze, waarop hij de nieuwe regeering heeft samengesteld is teleurstellend. In plaats van een kabinet op zoo breed mogelijke parle mentaire basis, een nationaal concentratie-ka binet, heeft hij een combinatie gevormd, waar bij hij van veel oud hout heeft gebruik gemaakt en waaraan eenige roodgetinte planken een niet bijzonder vertrouwenwekkende kleur geven. De partij-politiek heeft voor de zooveelste maal rn Frankrijk weer eens gezegevierd over het natio nale belang. Voor deze oplossing hadden Flandin en zijn kabinet niet behoeven te vallen, want de nieuwe regeering, welke iets meer naar links is georiënteerd, berust zeker niet op een breeder fundament dan de zijne, al zal zij ook straks in de Kamer onder druk van de zeer drukkende omstandigheden wel het vertrouwen krijgen, dat men aan Flandin meende te moeten ontnemen. Dat Laval aan buitenlandsche zaken is ge bleven, was te voorzien. Bouisson zelve was de meening toegedaan, dat Laval eigenlijk meer in aanmerking moest komen om als Kabinetsformateur op te treden dan hij zelf. Doch Laval heeft zijn handen vol met de bui tenlandsche politiek en kan niet de lasten en de risico's van het premierschap er bü nemen. Le brun kon Bouisson hiervan overtuigen, zoodat deze de opdracht aanvaardde. De met de com munisten een eenheidsfront vormende socialis ten onder leiding van Léon Blum wilden alleen aan een Kartel-regeering deelnemen en van den weeromstuit werden vele radicaal-socialisten zetel-schuw. Herriot, die Flandin loyaal heeft verdedigd, heeft tenslotte zijn partijgenooten tot steun aan de nieuw te vormen regeering kunnen bewegen, doordat Bouisson toezegde de volmachten, welke hij straks vragen zal, uitslui tend te zullen gebruiken voor het economisch en financieel herstel, en de parlementaire be voegdheden niet te zullen beperken. In plaats van de „pleins pouvoirs", welke men aan Flan din weigerde, spreekt men straks van de „pou voirs élargis", welke men aan Bouisson zal moe ten toestaan. Met dit woordenspel trachten zij, die Flandin ten val brachten, hun figuur te redden, maar de practijk zal moeten leeren, of de zgn. „uitgebreide volmachten" straks niet uitgebreider zullen blijken dan de volmachten, welke de voorgaande regeering werden onthou den. Zoowel uiterst links als uiterst rechts staan afkeerig tegenover de nieuwe combinatie, welke zooveel op de oude gelijkt, en welke het pro duct is van blijkbaar nog steeds niet te on derdrukken p.artij-overwegingen. Officieel is de nieuwe regeering sterk uitgesproken anti-deva- luïstisch en zal zij zich met kracht wijden aan de verdediging van den franc. Op welke wijze zij dit zal doen, wordt straks wellicht in de re- geeringsverklaring aangeduid. De benoeming van den financieelen radicalen expert Caillaux tot minister zonder portefeuille moet de wei nig belangrijke figuur van Palmade aan het ministerie van financiën ruggesteun en gezag geven. Maurin blijft aan oorlog, zoodat men niet op legerbezuinigingen behoeft te rekenen om het gapende budget sluitend te maken. De terugkeer van maarschalk Pétain schijnt bedoeld te zijn als een tegemoetkoming aan rechts. Met Frossard aan arbeid doet een afgescheiden so cialist in de regeering zijn intrede, die van de weinige nieuwe figuren wel een van de meest beteekenende is. Het is nog te vroeg om zich aan voorspellingen voor de toekomst te wagen, maar dat Bouisson's kabinet niet dat is, wat Frankrijk op het oogenblik noodig heeft, is dui delijk. Waar de verdediging van den franc niet alleen afhankelijk is van de te nemen maat regelen, maar vooral van het wekken ook van politiek vertrouwen, ziet de toekomst er zeker niet beter uit, dan wanneer Flandin ware aan gebleven. Prof. Dr. Dessauer was ten tijde der repu bliek van Weimar een der eminentste leden van het Centrum. Een rijk, maar volkomen onbaat zuchtig man. Hij stichtte de Main-Frankfurter Zeitung grootendeels uit eigen middelen en on dersteunde uit alle krachten de „Volksverein für das Katholische Deutschland". Als bestrijder van het nationaal-socialisme werd hij tot een voornamen zondebok uitgekozen, toen Hitier aan het bewind kwam. Hij werd als corrupte persoonlijkheid voor de rechtbank geplaatst. Maar zelfs de partijdige nazi-rechtbanken moesten hem vrijspreken. Er was niets op hem aan te merken. De nazi's confisqueerden echter zijn courant en uitgeverij en maakten hem het leven in Duitschland onmogelijk. Hij vestigde zich in Istanboul. Thans publiceert de „Reichs- Anzeiger" het besluit, dat het vermogen van Dessauer ten gunste van Pruisen verbeurd is verklaard. Het vermogen van den eertijds zeer gefortuneerden man bedroeg nog maar 41.000 Mark. LONDEN, 1 Juni. (Reuter). In de Noord- Iersche hoofdstad Belfast hebben vannacht wederom ernstige politieke ongeregeldheden plaats gehad. In het havenkwartier der stad werden alleenloopende politiebeambten door onruststokers overvallen en met steenen be kogeld. Het was noodig politieversterking in te roe- Pen en pantserauto's te ontbieden. Na mid dernacht werd het geheele gebied der ongere geldheden door de politie omsingeld. WASHINGTON, 1 Juni (V.D.) De Ameri- kaansche regeering heeft Vrijdag 13 staten her innerd aan de schulden, welke zij aan de Ver- eenigde Staten hebben en welke op 15 Juni ver vallen. Het totaal bedrag dezer schulden be loopt 180.899.701,5 dollar. ATHENE, 31 Mei. De volksstemming over de vraag of Griekenland weer monarchie zal wor den of republiek zal blijven, zal waarschijnlijk in de tweede helft van Juli worden gehouden. De directeur van de Bank van Griekenland, Tsoederos, is afgetreden. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiig 1 VERWACHTING: Zwakke verander- §j lijke wind, afnemende bewolking, weinig EE of geen regen, warmer overdag. i| Hoogste stand: 765.8 te Jan Mayen. Laagste stand: 752.3 te Helsingfors. j|j Zon op 4.47 - onder 9.09 Licht op 9.39 ËE EE Maan op v.m. 4.17 onder n.m. 9.57 EE Nieuwe Maan 9.12 v.m. EE PRAAG, 1 Juni. (D.N.B.) In de streek Alt- huette bij Boehmisch-Krumau, in Tsjecho- Slowakije gelegen, is de bliksem ingeslagen in een danslokaal, waar een gezelschap bezig was zich vroolijk te vermaken. De waardin van de herberg, nog een andere vrouw en een man, die tegen den muur waren gezeten, werden door oen inslaanden bliksem getroffen. De twee vrouwen waren op slag dood, de man werd levensgevaarlijk gewond. In de zaal waren on geveer 100 personen aan 't dansen, die door den schok allen tegen den grond werden geslingerd en voor een gedeelte totaal verdoofd waren. Verscheidene dansers en danseressen hadden doktershulp noodig om weer wat op dreef te komen. 9 BERLIJN, 31 Mei (DNB)Met den op 21 Mei van kracht geworden wet zijn verschillende be palingen gewijzigd. In den vervolge gelden uitsluitend de volgen de termen: De Führer en rijkskanselier is: de opperste bevelhebber van de weermacht. Vervangen moeten worden: President Roosevelt zet voor het Huis van Afgevaardigden en den Senaat uiteen, waarom hij tegen de wet is, welke de bonus aan de oudstrijders wil doen betalen door de uitgifte van 2 milliard dollar nieuw bankpapier De „rijksweerminister" door de „rijksminis ter van oorlog en opperbevelhebber der weer macht". „Rijksweerministerie" door „rijksministerie van oorlog". „Rijksweer" door „weermacht". „Rijksleger" door „leger". „Rijksmarine" door „marine". Daar komt dan bij het „luchtwapen". In verband daarmede moeten worden ge wijzigd: „De chef der legerleiding" door „de opperbe velhebber van het leger". „De chef der marineleiding" door „de opper bevelhebber van de oorlogsmarine". Daar komt bij „De opperbevelhebber van het luchtwapen". PARIJS, 1 Juni (Reuter). De „Normandië",het Fransche reuzenschip, dat zich thans op zijn eerste reis naar New York bevindt, heeft in de 24 uur, sedert het Bishop Rock (Scilly-eilan- den) passeerde, 744 mijl afgelegd, hetgeen neer komt op een gemiddelde snelheid van 29.76 knoopen. Op het eiland Man zijn autoraces voor kleine wagens gehouden. De winnaar Fairfield gaat als eerste over de streep PARIJS, 1 Juni (Reuter) Het nieuwe Fransche kabinet zal zich Dinsdagmiddag aan de Kamer voorstellen. Minister-president Bouis son heeft ook den afgevaardigde Franklin- Bouillon een ministerschap zonder portefeuille aangeboden. Deze bedankte hiervoor met de motiveering, dat hij zijn campagne voor de na tionale eenheid wilde voortzetten. De Minister van Marine Bertrand is aan boord van de „Normandië" en zal pas na zijn terugkeer te Parijs aftreden, Het kabinet-Bouisson is het 98e sedert het bestaan der Fransche republiek en het 9e van de tegenwoordige vijftiende wetgevende pe riode. Het omvat 22 personen en wel 21 ministers en een onderstaatssecretaris. Drie ministers zijn senatoren, 14 zijn afgevaardigden, 3 zijn niet- parlementariërs (maarschalk Pétain, generaal Maurin en generaal Dénain). Negen der leden van het kabinet-Bouisson behoorden reeds tot het kabinet-Flandin. Drie der nieuwe kabinetsleden zijn voor de eerste maal minister geworden en wel de afgevaardig den Frossard, Perfetty en Ernest Lafont. Door de opname van den afgescheiden socialist Fros sard en van een neo-socialist (Varenne) schijnt het kabinet vooral naar links te zijn uitgebreid. Het nieuwe ministerie zou van een flinke meerderheid in de Kamer verzekerd zijn. De minister-president zou voornemens zijn, Dinsdag in de Kamer dezelfde volmachten te verlangen als Flandin en het parlement onge veer 9 Juni met vacantie te zenden. Overigens zou de regeering op grond van de machtigingswet de verdediging van de valuta als haar voornaamste taak beschouwen en zich geheel hieraan wijden. PARIJS, 1 Juni (Reuter) In den loop van den dag van gisteren heeft de politie in ze ventien gevallen bij banken en particuliere per sonen huiszoekingen verricht, wegens verden king van valuta-speculaties. Omtrent het resul taat en de meeste namen wordt het stilzwijgen bewaard. Ook bij een firma, die in edele metalen han delt, heeft een huiszoeking plaats gehad; de cliëntenlijst werd door ambtenaren aan een on derzoek onderworpen. Voorts heeft een huiszoeking plaats gehad in het kantoor van den directeur van het blad „Petit Journal", dat zich voor devaluatie heeft verklaard. De directeur van het blad, Lejeune, ver klaart, dat hij zijn bankboeken aan de politie ter inzage heeft gegeven en dat hij noch di rect, noch indirect, franken, dollars, ponden of andere vreemde deviezen gekocht of verkocht heeft. De politiecommissarissen zijn daarop vertrokken zonder eenig document te hebben medegenomen. PARIJS, 1 Juni (Havas) Het nieuwe Fran sche kabinet heeft een goede pers. De eerste commentaren van de bladen spreken over het algemeen vertrouwen uit en de verwachting, dat het de munt zal weten te verdedigen, waar bij men er op wijst, dat er geen enkel voor stander van devaluatie in is opgenomen. De a.s. parlementaire vacantie staat het kabinet bovendien den tijd toe voor langdurig beraad over het vervullen van zijn moeilijke taak. De „Petit Parisien" meent, dat alle landen dit kabinet, dat den franc verdedigt, zullen toe juichen. Het spookbeeld van de devaluatie is voorloopig verjaagd en aan de actie der spe culanten is paal en perk gesteld. „Le Journal" wijst op de groote autoriteit van Bouisson. „Le Matin" meent, dat het kabinet vertrou wen wekt door zijn homogeniteit en z'n tech nische capaciteiten. De kampioenen voor de devaluatie zijn verre gehouden en dat is de beste voorwaarde om zekerheden te geven. Ook de rechtsche kranten „Le Jour" en „Echo de Paris" wijzen op de goede kans voor de nieuwe regeering, al zullen groote moeilijk heden haar wacjiten. De radicaal-socialistische „Ere Nouvelle" doet hetzelfde en zegt, dat het geheele budget gezond gemaakt moet worden. De „Excelsior" is bijzonder voldaan wijl La- val op den Quaie d'Orsay blijft. Hij heeft in ver scheidene hoofdsteden vriendschapsbanden ge legd, die van bijzonder belang voor hat land zijn. Het voortzetten van dezelfde buitenland sche politiek geeft de verzekering, dat geen en kele Duitsche poging om tot een duurzame op lossing en blijvenden vrede te komen zal wor den miskend. TOKIO, 1 Juni (Reuter). De Chineesche am bassadeur te Tokio heeft medegedeeld, dat de Chineesche autoriteiten een vreedzame regeling wenschen van de nieuwe geschillen in Noord- China. De ambassadeur verzocht aan Hirota er inmiddels tegen te waken, dat de toestand in Noord-China ernstiger wordt. De Japansche premier antwoordde, dat het een zuiver militaire kwestie betreft, en dat de Chineesche autoriteiten uitsluitend met de Ja pansche militaire autoriteiten moeten onder handelen. Er is intusschen ontspanning ontstaan in den toestand na de ontvangst van het bericht, dat de Chineesche onderminister van buitenlandse!# zaken den militairen vertegenwoordiger van Japan te Nanking heeft geantwoord, dat de crisis in Noord-China zoo spoedig mogelijk na den terugkeer uit Sjanghai van Wang Tsjjng- wei, den Chineeschen minister van buiten landsche zaken, op bevredigende wijze zal wor den opgelost. PARIJS, 31 Mei. derhoud met den te Parijs, die hem toestand in Noord den zaakgelastigde sluit der Fransche legatie in Peking Laval had gisteren een on- Chineeschen zaakgelastigde zou hebben gewezen op den ■China. Tevens stelde Laval op de hoogte van het be- regeering, om de Fransche tot ambassade te verheffen. BERLIJN, 1 Juni (D.N.B.) De rijksminister van Buitenlandsche Zaken heeft gisteravond den Engelschen gezant te Berlijn antwoord doen toekomen op de door de Engelsche regeering in gewonnen inlichtingen betreffende de Rijksdag rede van Hitier. De Duitsche regeering zou vooral den nadruk hebben 'gelegd op de Duitsche bezwaren tegen het Fransch-Russisch pact, schrijft hieromtrent de „Daily Telegraph". ROME, 1 Juni (Reuter) Het hospitaalschip „Urania" is uit Oost-Afrika te Napels aange komen met 350 soldaten en technisch personeel aan boord, die het slachtoffer zijn geworden van tropische kwalen Hun toestand is in het algemeen niet zorgwekkend. MOSKOU, 1 Juni. Het telegraafagentschap der Sovjet-Unie meldt, dat te Moskou de oor konde is geteekend door den Roemeenschen gezant en den chef van de Sovjet-afdeeling voor Westersche aangelegenheden betreffende de teruggave van het Roemeensche staats archief, dat tijdens den oorlog naar Rusland werd overgebracht. LINCOLN (Nebraska) 1 Juni (Reuter) Men vreest, dat een groot aantal personen ver dronken is bij de overstrooming van de Repu blican-River en andere rivieren in Zuid-West Nebarska; een aantal steden is vernield, veel vee is in de golven omgekomen. De schade wodrt op millioenen dollars ge raamd. Het nieuwe Fransche kabinet schijnt meer links gericht. De huiszoekingen tegen valuta- speculatie. De aardbeving in Britsch-Indië. Vliegtuigen brengen hulp. Japans dreigende houding ten aanzien van Noord-China. Resolutie van het R. K. Werkliedenverbond in zake het Bezuinigingsontwerp; meening van het Chr. Vakverbond. LONDEN, 1 Juni. (Reuter) Volgens de jong ste berichten zijn bij de aardbeving te Quetta 20.000 menschen om het leven gekomen. Van de Europeanen zijn er ongeveer 100 gedood en 200 gewond. Tot dusver zijn 50 Europeanen en 153 kinderen levend uit de puinhoopen gebor gen en naar het ziekenhuis overgebracht. Nader wordt omtrent de aardbevingsramp gemeld, dat te Quetta op eenige plaatsen brand is uitgebroken, terwijl er hevige onweders woeden. Tsjaman, een plaatsje op honderd kilometer afstand ten noordwesten van Quetta, waar een belangrijke militaire grenspost is ge vestigd, is geheel verwoest. Quetta. dat 1800 meter boven den zeespiegel is gelegen, is een gezocht vacantie-oord en men vi eest, dat er zich vele gasten ophielden, die de bergkoelte prefereerden boven de warmte van de Britsch-Indische vlakte. Het is een belangrijk handelscentrum en be vindt zich in den strategische positie ten, op zichte van den belangrijken Bola-pas, den hoofdverkeersweg naar Afghanistan. Van Karachi zijn vliegtuigen vertrokken om hulp te brengen aan het geteisterde gebied MADRID, 1 Juni (Reuter) Op advies van de regeering heeft president Zamora aan zeven personen, die wegens deelneming aan den Octo- beropstand ter dood veroordeeld waren, gratie verleend. WEENEN, 31 Mei. (Reuter.) Senkowski, raadsheer van het ministerie van financiën is gearresteerd onder beschuldiging van natio- naal-socialistische activiteit. De politie betrap te hem tijdens een geheime bespreking met na tionaal-socialisten. i v v u i i ii n iiv2. Stand op Zaterdag 1 uur n.m.: 760.5 Vorige stand: 759.5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1