STADSNIEUWS EXPOSITIE Laatste Nieuws Belangrijke proefneming te Loosdrecht EETKAMERS ZITKAMERS 1 VANAF 250 GLD. VANAF 165 GLD. Fa. VAN BASTEN'S Geblinddoekt in een koffer NA TUURBAD „DE OTTER" NIET LANGER GEMENGD DE AARDBEVINGSRAMP WONINGINRICHTING Sport en spel Frankrijks nieuwe kabinet ZONDAG 2 JUNI 1935 Uit vroeger tijden Voor gezonde volks zeden BENNEBROEK Frick over den kerk strijd Overstroomingen in Stiermarken Brandje in het Britsch Museum Club wedstrijd der H. S. V. de Kampioen M. M., HAikbal GR.H0UTSTR.1S6 R.K. Oratoriumvereeniging Chapelle Ardente N.V. Cultuur-Maatschappij Kalie Djompo Opening Natuurbad „Velserend" BURGERLIJKE STAND HEEMSTEEDSCHE WIELER BAAN Gecombineerde clubwedstrijden der H. S. V. de Kampioen, Achilles en Swift Leiden Krachtige actie in het Gooi om exploitatie op principieele basis te doen slagen Verder werd besloten tot uitgave in brochure. HILLEGOM VELSEN HEEMSTEDE George Weyerhauser vertelt Hopelooze chaos te Quetta „Hij kan niet met den gummistok worden opgelost" BALDWIN VRIJDAG PREMIER? ONVOLWAARDIGE ARBEIDS KRACHTEN Jaarvergadering der A. V. O. te Arnhem HAARLEM Plein 19 tegenover Tempeliersstraat TELEFOON 11159 BINNENHUISKUNST LAW NT EN NIS PERRY KLOPT CRAWFORD IN DRIE SETS ij De internationale kampioen schappen van Frankrijk BILJARTEN Wereldkampioenschap 45/1 Berichten opgenomen in een deel van ons vorig nummer Caillaux aan Financiën, Jacquier minister van Landbouw Swift, Leiden, met 4 punten, terwijl Swift 3 punten behaalde. In de sprint kwamen in de finale twee ren ners van Kampioen en een van Swift. De Kampioen bezette de eerste en de derde plaats Swift de 2e. In de ploegachtervolging ging het koppel Van Aart—van Wees prachtig en wist op keurige wijze de beide andere koppels in te halen. Voorwaar een heel mooie prestatie en hadden zij een luid applaus in ontvangst te nemen toen zij met hun bloemen een eereronde reden. Achilles 3, de Kampioen 2, Swift 1 punt. In de finale der nieuwelingen domineerde de Kampioen weder en was de uitslag: Kampioen le en 2e plaats, Achilles 3e plaats. Tot slot ging een koppelwedstrijd over 40 K.M., waarin van het startschot af fel gede marreerd werd. Het meest onderscheidden zich de koppels van Kampioen, welke geruimen tijd met een ronde voorsprong aan den kop gingen. Het gedetailleerde verloop was als volgt: Sprint 4 baanronden: lste serie: 1 Groot, 2 ten Boom. 2e serie: 1 v. Beugen, 2 J. Brey. 3e serie: 1. Klomp, 2. Peters. 4e serie: E. Schravendijk, 2. v. Wees. 5e serie: 1. Biesheuvel, 2. Schelvis. 6e serie: 1. v. Rooyen, 2. J. Engel. 7e serie: 1. Koning, 2. v. Aart. Bij de herkansing-ritten werd nog geplaatst A. v. Amsterdam wegens een lekke band in zijn serie, le herkansing: 1. A. v. Amsterdam. 2e herkansing: 1. Schelvis, le demi-finale: 1. v. Rooyen, 2. Koning, 3. Klomp. 2e demi-finale: 1. Schelvis, 2. Schravendijk, 3. v. Beugen- 3e demi-finale: 1. v. Amsterdam, 2. Groot, 3. Biesheuvel. Finales: 1. v. Rooyen, 2. v. Amsterdam, 3. Schelvis. Koppelachtervolging, maximum 20 ronden: 1. v. Aartv. Wees, Achilles. 2. Drost—Oudolf, Kampioen. 3. EgmondKlinkenberg, Swift. Nieuwelingen, 4 K.M., 20 baanronden. le serie: 1. de Best, 2. de Vos, 3. veenhof, 4. Koppen. 2e serie: 1. Drost, 2. J. v. Maris, 3. Burggraaf, 4. De Laat. Finale: 1. de Best, 2. Drost, 3. v. Maris, 4. Veenhof. Burggraaf onderscheidde zich in deze finale bijzonder en had tot het allerlaatst 'n grooten voorsprong. Hem werd alsnog een leidingprijs toegekend. Koppelwedstrijd 40 K.M., 200 ronden, lste. MolendijkKruyd, 12 punten, kampioen. 2e. Scheidier—Schaper, 7 punten, Kampioen. 3e. Rijneveld—Peetoom, 5 punten, Kampioen. 4e. v. Aart—v. Wees, 4 punten, Achilles. Op een ronde. 5e. Biesheuvel—Amsterdam, 12 punten, Swift. Op twee ronden. 6e. Beugen—Klinkenberg, Achilles. Op drie ronden. 7e. Koning—Egmond, Swift. 8e. EngelKessel, Achiiles. Woensdagavond had deze 2e wedstrijd plaats. De regen in den vooravond zal wel oorzaak ge weest-zijn .dat de opkomst van het- publiek niet zoo groot was. Echter werd er buitengewoon sportief gereden, wat wij gaarne ditmaal extra vermelden. In de sprints zegevierde A. v. Kersen en komt deze renner al meer en meer op den voorgond. Zou A. v. Kersen de opvolger worden van onzen Jac. v. Egmond? Wij mogen het van harte hopen. Ook dient in deze sprint genoemd de jonge Th. Drost, welke dapper streed tusschen zijn groote sportbroeders in letterlijken en figuurlijken zin. Hij won op fraaie wijze de kleine finale. In totaal kwamen 43 renners aan den start. Het verloop was als volgt: le serie: 1. v. Kersen, 2. Kruyd, 3. Veenhof; 2e serie: 1. Groot, 2. de Best, 3. ten Boom; 336 serie: 1. Fabel, 2. Schaper, 3. Drost; 4e serie: 1. v. Roveren, 2. Schelvis, 3- Huy- boom. Herkansing: 1. D. Drost, n.g. Veenhof, ten Boom en Huyboom. le Demifinale: 1. v. Kersen, 2. Drost, 3. Schelvis 2e Demifinale: 1. Groot, 2. Kruyd, 3. Schaper. 3e Demifinale: 1. v. Rooyen, 2. Fabel, 3. de Best. Finale: 1. v. Kersen, 2. v. Rooyen, 3. Groot. Kleine Finale: 1. D. Drost, 2. Fabel, 3. Kruyd. Twee series voor den Brassard. le serie: 1. Fruitema, 2. Huyboom. 2e serie: 1. de Best, 2. Staphorst. Half uurs-wedstrijd: 1. Molendijk, 2. Rijneveld, 3. Peetoom, 4. T. v. Egmond. Met deze hebben wij de eer te Uwer kennis te brengen, dat op heden ZONDAG 2, MAANDAG 3 en DINSDAG 4 JUNI een zal worden gehouden in de Pastorie N. Groenmarkt, ingang achterzijde der Pastorie Zoetestraat 5. De Expositie toont U een geheel naar de eischen des tijds ingerichte CHAPELLE ARDENTE Deze is niet meer van zwarte doch geheel van paarse stof ver' vaardigd, waardoor het sombere en gedrukte geheel komt te vervallen. Het geheel is zóó vervaardigd, dat geen spijker behoeft te worden ge bruikt, zoodat beschadiging aan wanden of behangsel niet kan voorkomen en alle hinderlijk geluid in de sterfkamer achterwege blijft. Door de welwillendheid van den ZeerEerw. Heer Pastoor Th. Roorda zijn wij in de gelegenheid gesteld deze expositie in de Pastorie te houden die geopend is op de voornoemde dagen van 10—12 van 3—5 en van &—10 uur. Bij tusschentijdsche bezichtiging gelieve U één der onderstaande telefoonnummers op te bellen. U beleefd uitnoodigend tot een bezoek, teekenen hoogachtend, G. S. v. BAKEL. J. BOOTSMA. M. HIETBRINK. H. G. M. LEEFLANG. G. A. v. MAANEN. m H. MEKENKAMP. RU1GROK o.d. WERVE. P. SCHOORL. C. A. J. SENS, L. ZWANEVEW. Telefoon 28075, Heemstede 15485, Haarlem 14467. 14276. 13065, H 11240. 11689, 10929. Junioren: 1. D. Drost, 2. Martens, 3. de Vos, 4. Beeldman. 60 ronden voor nietgeplaatsten: 1. Schaper, 2. ten Boom, 3. Opbroek, 4. Veenhof. Op den weg werd nog een sprintrit gehouden voor A, B en C klasse en A en B junioren. Hier voor kwamen 59 deelnemers aan den start. Het verloop hiervan was als volgt: A en B klasse: le serie: 1. v. d. Heyden, 2. Molendijk, 3. v. Noorden; 2e serie: 1. A. v. Kersen, 2. v. Basten, 3. Stap horst, 4. de Laat; 3e serie: 1. Groot. 2. v. Rooyen, 3. de Best, 4. A, Barten; 4e serie: 1. Schelvis, 2. Schravendijk, 3. Peters, 4. Burger. le demifinale: 1. v. Kersen, 2. Molendijk, 3. V. Basten, 4. Schravendijk. 2e demifinale: 1. v. d. Heyden, 2. v. Rooyen, 3. Schelvis, 4. Groot. Finale: 1. A. v. Kersen, 2. F. v. Rooyen, 3. v. d. Hevden, 4. Molendijk. Finale A Junioren: 1. v. d. Heyde, 2. Peetoom, 3. Beeldman, 4. Vijzelaar. Finale B Junioren: 1. Rijneveld, 2. Bakker, 3. Timmermans, 4. Laan. C KI&ssg. le serie: 1. H; Veenhof, 2. Eikhof, 3. HesselS, 4. Drogtrop. 2e serie: 1. D. Dorst, 2. v. Heulen, 3. Peetoom,- 4. Staphorst. 3e 'serie: 1. T. Veenhof, 2. Kruyd, 3. Martens, 4. v. Halst. 4e serie: 1. K. v. Kersen, 2. L-. Drost, 3. v. d. Pais, 4. Eesveld, 5. Jansen. 5e serie: 1. de Vos, 2. Hensen, 3. Wennik, 4. Korthals, 5. Krom. 6e serie: 1. Schenk, 2. Opbroek, 3. v. d. Hulst, 4 v. Waard, le demifinale: 1. H. Veenhof, 2. Schenk. 2e Demifinale: 1. D. Drost, 2. K. v. Kersen. 3e Demifinale: 1. J. Hensen, 2. L. Drost. Groote finale: 1. D. Drost. 2. H. Veenhof, 3. J. Hensen. Kleine finale; 1. L. Dorst, 2. Schenk, 3. K. v. Kersen. Het bestuur der voetbalvereeniging E.D.O. heeft besloten om ook zij, die geen lid harer vereeniging zijn, in staat te stellen bij haar de honkbalsport te beoefenen. Echter tegen een verhoogde contributie. Aanmelding kan bij de onderstaande adressen geschieden. N. Pigge, Watervlietstraat 40, Velsen N. J. v.d. Schalie, Rijksstraatweg 439, Haarlem N. C. Zandstra, Lotterstraat 31, Haarlem N. Haarlem als Marias tad V Het Haarlemsche O. L. Vrouwegilfie be schikte over een zeer goed gevulde gildekas, zoodat reeds in 1439 een dagelijkscbe H. Mis voor de gildeleden als vicarie kon worden vast gelegd. Later met nog zes wekelijksche H. II. Missen vermeerderd. Er lagen landerijen van het gilde o. a. langs den Tetterodeweg, d. i. den weg naar O verveen; in de veenen van Hil legom, in den Waardpolder bij De Liede. Zoo boekte het gilde in die dagen, dat met f 5000 inkomen een rijk man was, een jaarlijksche ontvangst van 1323. Het kon zich zelfs een Gildehuis köopen „Onser Vrouwenhuys" in de Koningstraat aan de Stoofsteeg. Het inkomen van het gilde werd naast de uitgaven voor het gildemaal grootendeels besteed aan den dienst, en de vereering der Patrones en de versiering van altaar en kapel, waarvoor bovendien nog speciale collecten onder de H.H. Diensten wer den gehouden. Zoo worden in verschillende stukken „de juweelen" der altaarsieraden ver meld en schonk het gilde aan de arme gast- huiskerk van Sint Gangulfus op de Botermarkt een groote koperen kroon om voor het maria- num op te hangen en een orgel. Dit orgel werd echter medegenomen toen het gilde naar de „St. Bavo" terugkeerde en in 1523 wordt door de fabriekmeesters d. z. de kerkmeesters, van de St. Bavo verklaard, dat het kleine orgel boven de Weverskapel „een fraai en oud werk", •toebehoort aan „de Broederschap van de Zalige Maagd Maria en daarbij nog eens uitdrukkelijk geprezen „de groote uitgaven door voornoemde Broederschap van de H. Maagd ten gunste van de stad en van de kerk in vroeger tijden ge daan". Met de hervorming werden alle heiligdommen aan de H. Maagd in Haarlem toegewijd, ver woest en ging ook het Vrouwegilde te niet. Maar de vereering van de Moeder Gods herleefde weer onmiddellijk in de bijeenkomsten van de vrome Maagden op Bakenes, wier kerkje, dat eeuwen lang Haarlems kapittelkerkje was, werd toegewijd aan den grooten Mariavereerder St. Bemardus. Maar ook op het Begijnhof ontstond een nieuw brandpunt van vereering in het in 1505 door den lateren paus Adriaan VI gewijde beeldje, het nog in de St. Jozefkerk vereerde miraculeuze Mariabeeldje, waarvoor kapelaan Kersbergen een handboekje uitgaf. Het zegel, waarbij door het hoofd der Holland- sche R.K. zending in 1843 de echtheid van dit beeldje werd erkend, draagt terecht zooals uit al het in deze artikelen verzamelde materiaal blijkt het randschrift: Sigillum magnae reginae harlemensis d. i. zegel van de groote koningin van Haarlem. J. M. STERCKPROQT Het bestuur verzoekt ons mede te deelen, dat ook in de maand Juni de repetities nog worden vportgezetiTA.s. Dpnderdag repeteeren de sopra nen en alten.: om kwart over 8 en de tenoren en bassen om half tien, In de pastorie van de R. K. kerk aan de Groenmarkt, ingang Zoetestraat 5, is een cha pelle ardente ingericht. Deze is zoo vervaardigd, dat hij zonder eenige beschadiging aan behang, plafond of vloer, in elkaar gezet kan worden. In tegenstelling met vroeger zijn thans paarse dra perieën aangebracht, die de sombere stemming in de chapelle ardente doen vervallen. In het midden staat, bij gelegenheid van deze expositie, op een catafalk een gebeeldhouwde doodkist met koperen beslag en van binnen met wit satijn bekleed. Voor de tijden van openstelling voor het pu bliek en verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie op deze pagina. In de gewone jaarlijksche algemeene verga dering van aandeelhouders der N.V. Cultuur Maatschappij Kalie Djompo werden de inge komen stukken goedgekeurd en het dividend op drie pCt. vastgesteld. Onder vrij veel belangstelling is Zaterdagmid dag het achter hotel „Velserend" gelegen na tuurbad geopend. De heer A. Kók zette in zijn welkomstwoord de moeilijkheden uiteen, welke de totstandkoming van de inrichting vergezel den, waarna mr. M. M. Kwint, burgemeester van Velsen, na een korte vriendelijke toespraak, gevolg gaf aan de uitnoodiging om de badin richting voor geopend te verklaren door de vlag te hijschen. Tenslotte werd nog namens den Koninklijken Nederlandschen Zwembond het woord gevoerd door mevrouw de DoodKoenen. Hierna werd een zwemprogramma afgewerkt. Geboren: A. Hoogland—de Bak d; A. v. d. Horst—Praag d; J. C. Breems—Driessen z; A. v. Deursen—Jansen d; E. Busscher—Hilbrants z; M. E. Bader—v. Maris z; J. H. M. Zethof Seesink z; A. M. C. S. Grandia—Keevel z; J. M. Voetelink—Westerman z; J. M. Buijs-—We- &6X Z. Overleden: G. du Fijan, 36 j„ Frankestraat; C. H-. 2 j., z. v. W. F- Sekreve. Elzenplein; D. W. Slenders—v. Beek, 37 j-, Molukkenstraat; M- P. Ruurda—Korthoven, 67 j, Floresstraat; A. P. Bouwmeester, 14 j. Leliestraat; H. C. Rust- man, 50 j., Schalkwijkerstraat. Hemelvaartsdag hadden deze zeer belangrijke clubwedstrijden op de Heemsteedsche Wieler baan plaats. De USV de Kampioen, onder wiens leiding deze belangrijke clubwedstrijden stonden, wist met grooten voorsprong op fraaie wijze den prachtigen beker, door de directie geschonken, te winnen. Zl) behaalde 17 van de 24 punten. Achilles won den 2en prijs, geschonken door Nadat wij in Amsterdam in het Zwem- en Zonnebad „Diemerplas een inrichting hebben gekregen, waarbij de exploitatie zich, ten koste van gróote offers, streng houdt aan moreele richtlijnen, kan thans ook voor *t Gooi en Utrecht een natuur bad worden aanbevolen, dat zich op eenzelfde principieele basis heeft gesteld. Het natuurbad „de Otter' een der mooiste inrichtingen aan de Loosdrechtsche plassen, heeft zich daaTtoe bereid verklaard en in t Góoi wordt thans een krachtige actie ontplooid om deze exploitatie- wijze een kans van slagen te bieden. De Gooische actiegroep tegen volksverwilde ring mocht zooals bekend, reeds verschillende successen boeken. Zoo voorkwam zij de oprich ting van gemengde natuurbaden te Naarden, Laren, Eemnes en Baarn, wist zij in meerdere Gooische gemeenten- de verordeningen op baden, zwemmen, kampeeren en kleeding op den open baren weg in moreel-gunstigen zin gewijzigd te krijgen en slaagde zij er in de stations-kiosken te zuiveren. Maar vooral is haar groote verdienste dat zij een sterkere bewustwording der publieke zeden inzake het hedendaagsch badleven wist te stimuleeren en door het regelmatig signaleeren van misstanden de publieke opinie hiertegen in het geweer bracht. In samenwerking met geloovige Protestanten werd toen opgericht een Comité voor Gezonde Volkszeden, welk comité onlangs te Hilversum een groote vergadering belegde, waarop sprekers van beide richtingen het woord voerden en waarvoor groote belangstelling bleek te bestaan. Men besloot het echter niet bij woorden te laten, maar verbond zich met het natuurbad „de Otter" te Loosdrecht, waarvan de leiding zich bereid had verklaard de exploitatie zoo te voeren, dat bezwaren uit moreel oogpunt konden worden ingebracht. Daartegenover werd door het Comité zijn algeheelen steun toegezegd, terwijl voorloopig een subsidie van f 1000 werd verleend ter compensatie van de offers, welke de gewijzigde exploitatie de leiding van „de Otter" "zou kosten. Deze steun kon wórden toegezegd, daar ver schillende vereenigingen in het Gooi zich ach ter het comité schaarde. Ook het schrijven der Gooische geestelijkheid droeg er niet weinig toe bij de waakzaamheid te stimuleeren. Aanbesteding De uitslag van de door ar chitect W. F. v. d. Rotte gehouden aanbeste ding van den bouw van een woonhuis aan de Zandlaan alhier voor rekening van den heer C. Flipphi alhier, is als volgt: L. en F. Schrö- der, Wassenaar ƒ4080; A. J. Marsch, Haarlem 3778; J. Breevoort, Haarlem ƒ3700; H. A. J. Rooyers, Noordwijk ƒ3690; Bras en Kinkel, Nieuw-Vennep ƒ3575; A. Jonker, Nieuw-Ven nep ƒ3570; L. Meeuwissen, Noord wijkerhout ƒ3275; A. v. Kampen, Haarlemmermeer 3235 A. J. Seijsener, Hillegom ƒ3190; Veenman en Vink, Hillegom ƒ3169; B. Imthorn en Zn., Hil legom ƒ3061; M. Ebbing, Haarlem 2945; N. W. Castien, Lisse 2890; N. v. Wieringen, Oudé Wetering ƒ2880; H. Bakker en Co., Benne- broek ƒ2695. Nummering Candidatenljjst De volgorde der lijsten voor de verkiezing van den ge meenteraad (stemming 26 Juni) is als volgt: 1. K. Dem. Partij; 2. A. R.; 3. S.D.A.P.; 4. Chr. Dem. Unie; 5. Staatk. Geref. Partij; 6. Chr. Hist. Partij; 7. Vrijzinnigen; 8. R. K. Staatspartij. Burgerlijke Stand Getrouwd: J. van der Burg en M. C. Houtkamp- Geboren: N. W. Gieskes—Depeweg, zoon-, M. van AmersfoortVan Groen, dochter; J. M. Rozenmeljer—Hamers, zoon; T. v. d. SteenDe Groot, zoon; M. Th. SernéCrommelin, zoon. Overleden: H. G. v. d. Zande, J. Koster, 59 jaar, echtgen. van G. Bennemeer; J. C. Ooste waal, 10 jaar, zoon van J. Oostewaal. Vergadering Tuinlieden Woensdagavond hield de Onderlinge Tuinliedenvereeniging „Aerdenhout en Omstreken" een goedbezochte ledenvergadering in café-restaurant „Hof van Heemstede." De jaarlijksche groote excursie zal dit jaar ge houden worden naar Vught en Oisterwijk op 23 Juli. Door den heer Ravenhorst was ter opluiste ring ingezonden een prachtexemplaar Lilium Regale, die zeer de aandacht trok. Een groot deel van den avond was verder gewijd aan „ac- tueele vragen" die veel leerzame stof opleverde. Personalia Met ingang van iDnsdag 4 Juni is onze plaatsgenoot J. de Klerk aangesteld bij het korps der Koninklijke Marechaussees. vorm van de rede, welke op de eerste bijeen komst, georganiseerd door het comité, werd uitgesproken door Rector Vortman uit Hilver sum en waarin deze het vraagstuk der ge mengde zwembaden en hun gevaren voor de jeugd besprak. Rector Vortman baseert zich daarbij op de natuurlijke zeden en richt zich tot elk welden kend mensch, welke godsdienstige of politieke opvatting hij ook is toegedaan. Tenslotte zal een lijst worden opgemaakt van gelegenheden op dit gebied, welke kunnen worden aanbevolen. Thans is het echter zaak de exploitatie- wijze van „de Otter" een kans van slagen te bieden. Zou immers de belangstelling der goed-willenden beneden peil blijven, dan is wellicht voorgoed de mogelijkheid verkeken, om in de toekomst in deze rich ting opbouwend werk te verrichten. Men kan gerust zeggen: het wordt een proefne ming, waarop in breeden kring de aan dacht is gericht en waarbij van den uitslag veel, zoo niet alles zal afhangen. Reeds heeft het feit, dat het zwemmen in „de Otter" niet meer gemengd zal zijn, aan deze inrichting een groot aantal abonné's gekost. Zoo zegde o.a. een geheele schoolklas van de H.B.S. te Hilversum zijn abonnement op. Daartegenover staan echter gelukkiger tee kenen. Op tweeden Pinksterdag zullen 50 jeugdvereenigingen en afdeelingen In *t Gooi op een massale bijeenkomst de belofte afleggen nooit gemengd te baden. Verder heeft Deken v. d. Hengel van Hilversum den wensch uitge sproken dat de eensgezindheid van alle katho lieke instanties dezen opzet mocht doen slagen. Het natuurbad „de Otter" aan den idyllischen Loosdrechtschen plas bevat, geheel gescheiden, een diep en ondiep bad, alsmede zonnebad, met duiktoren, glljplanken enz., zoowel voor dames als heeren. In totaal zijn er 200 kleedkamertjes. Een café met gezellig terras, een jachthaventje waar men booten kan huren, alsmede een aan tal weekend-huisjes maken het tot een aan trekkelijk geheel. De prijzen van baden en zwemmen zijri zoo vastgesteld, dat vooral voor groote gezinnen belangrijke reducties worden verleend. SEATTLE, 1 Juni (Reuter). George Weyer hauser, de jongen die te Tacoma door ban dieten ontvoerd werd, doch thans weer aan de ouders is teruggegeven, deelde aan de politie mede, dat hij vier dagen in een eenzaam huis door de bandieten werd gevangen gehouden. Hij vermoedt dat het huis in de nabijheid van Issaquah ligt. De ontvoerders hadden eenige autotochten met hem ondernomen, vermoedelijk naar Oregon en Aberdeen. Bij deze reizen werd hij geblinddoekt en in een koffer met luchtgaten opgesloten. De politie maakt uit de namen, waarmee de ontvoerders elkander aanspraken op, dat het dezelfde bandieten zijn, die eenige maanden geleden den bezitter van een bierbrouwerij, Edward G. Bremer uit St. Paul ontvoerden en eveneens tegen een losgeld van 200.000 dollar vrijlieten. De aanvoerders van deze bende zijn de lang gezochte Aloin Karpis en Harry Campbell, die momenteel als staatsvijanden No. 1 beschouwd worden. Het ministerie van justitie heeft de in de onderwereld bijzonder gevreesde „afdeeling G" tot vervolging van de bandieten aan het werk gezet. Vijf en twintig beambten zijn dag en nacht bezig geweest om de nummers van de bank biljetten te noteeren, die den ontvoerders als losgeld zijn overhandigd. LONDEN, 1 Juni. Volgens nog niet bevestigde berichten zouden bij de aardbeving in Britsch- Indië ongeveer 200 Britsche onderdanen het leven hebben verloren. De stad Akalat en het Miri-paleis zijn vol ledig verwoest. In de stad Quetta welke voor het grootste deel met den grond gelijk is ge maakt, zou een hopelooze chaos heerschen. Men vreest dat nog honderden menschen levend on der de puinhoopen van de stad liggen. De doo- den worden onmiddellijk begraven om het uit breken van besmettelijke ziekten te voorkomen. Van de 300 patiënten welke opgenomen waren in het algemeene ziekenhuis van Quetta, zijn 200 aan de gevolgen van de aardbeving be zweken. ERFURT, 1 Juni. (D.N.B.) Rijksminister Dr. Frick heeft op een vergadering te Erfurt een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide, dat er nog groote problemen moesten worden opgelost. Evenals de Jodenkwestie niet met ingeworpen vensterruiten kan opgelost worden, zoö kan men ook den kerkstrijd niet met den gummistok der politie tot een goed einde brengen. Wij hebben tijd noodig. Het belangrijkste is. dat onze jeugd in nat.-soc. geest wordt opgevoed. Ik noemde zoo juist de kerk. Het is een moei lijke binnenlandsche politieke kwestie. Ik kan u echter verzekeren, dat ze zal opgelost wor den. WEENEN, 1 Juni. Uit Stiermarken komen nog steeds berichten binnen omtrent verwoes tingen aangericht tengevolge van overstroo mingen in het midden-Enns-dal. Een arbeider is verdronken toen een hoeveelheid van 1000 kubieke meter hout door de woedende elemen ten werd meegesleept. In de nabijheid van Klein-Reifling werd eveneens een groote hoe veelheid hout door het water medegesleurd met het gevolg dat in de nabijheid van Steyr het v/ater tot ongekende hoogte werd opgestuwd. Erikele deelen van laatstgenoemde stad staan reeds blank. LONDEN, 1 Juni (Reuter). In het Britsche museum ontdekte een waker, even na vijf uur op de galerij van de eerste verdieping brand. Hij alarmeerde onmiddellijk de brandweer, die in korten tijd den brand bluschte. Men ver moedt, dat kortsluiting de oorzaak is geweest. Er is geen noemenswaardige schade aangericht. LONDEN, 1 Juni. (D. N. B.) Naar verluidt zal Vrijdag a.s. MacDonald officieel aftreden als minister-president en daarna als president van den staatsraad in het gewijzigde kabinet opgenomen blijven. Onmiddellijk na het af treden van MacDonald zal Baldwin zijn plaats als eerste minister innemen. Waarschijnlijk zal Baldwin dus reeds a.s. Zaterdag in zijn nieuwe functie spreken op een vergadering in Himley Hall. De Nederi. Vereeniging tot Bevordering van den arbeid voor onvolwaardig^ arbeidskrachten, hield Zaterdag haar jaarvergadering in „Musis Sacrum" te Arnhem onder voorzitterschap van mr. J. N. J. E. Heerkens Thljssen (Haarlem), die de aanwezigen welkom heette, in het bij zonder den heer ir. Verwey, vertegenwoordiger van den Minister van Sociale Zaken. Spr. me moreerde met vreugde het feit dat H. K. H. Prinses Juliana beschermvrouwe der vereeni ging is geworden. Voor de financieele ondersteuning van de werkinrichtingen zullen zomerpostzegels ver kocht worden. Spr. sprak zijn voldoening uit over de excursie, welke op Vrijdag 31 Mei werd gehouden naar het Blindeninstituut „Ponne- heerdt" te Ermelo en naar de inrichting voor achterlijke jongens en meisjes „Groot Emaus" tê Ermelo. Aan het jaarverslag van den secretaris over 1 1934 ontleenen wij dat het ledental gestegen is van 1385 tot 1407. Twee nieuwe afdeelingen werden erkend, n.l. de afdeeling Almelo en om streken en de afdeeling Hengelo en omstreken. Een bestuursvoorstel om de contributie te verlagen, in verband met het verminderen van de draagkracht der leden, werd z. h. st. aan genomen. De voorzitter, mr. J. N. J. E. Heerkens Thijs- sen werd bij acclamatie herkozen. De aftre dende bestuursleden Anth. Folmer en C. v. d. Lende werden eveneens herkozen. Tot bestuurs lid werd gekozen mr. P. Steinz, adjunct-secre taris van het Verbond van Ned. Werkgevers. Tijdens de pauze werden de deelnemers aan de jaarvergadering ten stadhuize ontvangen door het gemeentebestuur van Arnhem. Burgemeester Bloemers heette de gasten welkom en sprak hen toe. De voorzitter van de A.V.O., mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen heeft een dankwoord ge sproken. In de middagvergadering werd overgegaan tot behandeling van de prae-adviezen, uitge bracht door dr J. van Assen Jzn. en ir. Z. Th. Fetter over „De vakopleiding en arbeidsoplei- ding van lichamelijk gebrekkigen" en door de heeren M. Krijgsman en C. W. J. van Sieren- berg de Boer over „De Huisarbeidswet in ver band met de werkgelegenheid voor onvolwaar dige arbeidskrachten". Onlangs hebben we de conclusies, waartoe de prae-adviseurs gekomen zijn, in ons blad ge publiceerd. De voorzitter bracht dank aan de prae-adviseurs voor hun nuttigen arbeid in het belang van de onvolwaardigen. Voorts deelde hij mede, dat de heer Krijgsman wegens ern stige ongesteldheid verhinderd was de vergade ring bij te wonen. De middagvergadering werd bijgewoond door burgemeester Bloemers. Gemakkelijker dan men gedacht had heeft Perry zich bij de internationale kampioenschap pen van Frankrijk voor den eindstrijd kunnen plaatsen. Een zege met de cijfers 63, 86, 6—3 wijst toch wel op een overwegende meerderheid van den Engelschman op zijn tegenstander Crawford. Perry scoorde de meeste punten door zijn nauwkeurig plaatsen langs de lljr.en en in de hoeken en tegen dit meesterlijke spel hield Crawford geen stand. Alleen in den twee den set was er nog van spanning sprake, doch toen Perry ook die gewonnen had en al spoedig in den derden set kwam voor te staan, was de strijd voor den Australiër verloren. De andere halve eindstrijd tusschen von Cramm en Austin was hoogst boeiend en ver liep zeer sensationeel. Twee sets heeft Austm kunnen winnen, beiden met 75, doch in den vyfde bleek hij zoo totaal uitgeput door het moordend tempo, dat hij geen voet meer aan den grond kreeg. De final set werd door von Cramm, die opmerkelijk frlsch was, met 60 gewonnen! De eindstrijd gaat dus tusschen Perry en von Cramm. De resultaten der halve eindstrijden waren: DameserikelspelHilde Sperling—Krahwinkel (Denemarken) sl. Helen Jacobs (V.S.) 7—5, 63; Mme. Mathieu (Frankrijk) sl. Peggy Seri- ven (Engeland), 86, 61. Heerenenkelsp'el: Perry (Engeland) sloeg Crawford (Australië) 63. 86, 63; Von Cramm (Duitschland) sl. Austin (Engeland) 6—2, 5—7, 6—1, 5—7, 6—0. Het biljarttournooi om het wereldkampioen schap cadre 45/1, dat ter gelegenheid van de Heerenbeurs van 3 tot 6 Juni in het Kurhaus te Scheveningen zal worden gehouden, zal Maandagmiddag officieel worden geopend. Terstond daarna zal worden aangevangen met de partijen De LeeuwCöte en Sweering Dommering. Om 8 uur n.m. wordt het toumooi voortgezet met de partijen AlbertDavin en MoonsGabriels. In den loop van Maandag zal over de volg orde der verdere ontmoetingen worden beslist. PARIJS, 1 Juni (Reuter) Palmade heeft de portefeuille van financiën geweigerd, thans neemt de voorzitter van de Kamercommissie van financiën, Caillaux, deze portefeuille in handen. Minister van Landbouw wordt Jacquier, die in het ministerie-Flandin de portefeuille van Arbeid had, aangezien Roy de portefeuille van Landbouw heeft geweigerd. Het nieuwe ministerie heeft onder voorzitter schap van Bouisson hedenochtend elf uur op het Elysee vergaderd. Vrijdag tusschen drie en vijf uur. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 3