Kon. Hoïl. Lloyd Sleutel-probleem HULDIGING IR, DAMME PATROUILLE VERMIST ZONDAG 2 JÜNI 1935 Kinderbescherming Burgemeester contra gemeenteraad Kerkelijk leven Voor onze „Rekenaars" "BRABANTSCHE BRIEVEN Den buiten is van 't jaar wat aan den laten kaant De directeur-generaal der P. T. T. door tal van autoriteiten toegesproken Twee inleidingen over nazorg Eenige practische puntjes Na de meerderjarigheid Het ontslagen personeel dringt aan op een gunstiger regeling Inlandsch korporaal en twee fuseliers reeds zeven dagen weg Weer een conflict bij Culemborgs vroede vaderen NIEUWE BURGEMEESTER VAN SCHIEDAM Mr. dr. F. van Haaren geïnstalleerd LUIDKEELS COLPORTEEREN Venter van weekblad veroordeeld OUD-MINISTER VERSCHUUR BELEEDIGD Tegen den bekenden slager-propa gandist twee maanden geëischt POLITIE-AGENT PLEEGT OPLICHTING LUITENANT VEROORDEELD JEZUS' HART, KONING EN MIDDELPUNT Een voorstel AUTOBUS TEGEN BOOM Een passagier ernstig gewond UIT DE STAATSCOURANT Rechterlijke macht Benoeming Onderscheiding Gedelegeerde Sterrenwacht ONS PRIJSRAADSEL Een Week-end-reisje naar de W ereld tentoonstelling te Brussel BI oemenda a I Haarlem bel. s .bol .bal d Oplossing vorig raadsel Prijswinnaars t Eigen schoon veurbij gerend Ons bosch is zoo mooi De suikertante: Het nichtje dat het eerst verloofd is krijgt dezen ketel. Weekly Telegraph, Sheffield By de huldiging van den directeur-generaal der P.T.T., ir. M. H. Damme, die Zaterdag in het gebouw van K. en W. te Den Haag plaats vond, heeft minister De Wilde een rede gehou den, waarin hij uiting gaf aan zijn gevoelens van hoogachting en sympathie jegens ir. Dam me, wien hy van ganscher harte geluk wensch- te. Spr. prees de wyze, waarop ir. Damme zijn moeiiyke en verantwoordeiyke taak nu tien jaren heeft verricht. De minister merkte voorts op, dat ir. Damme in voorspoed niet duizelig wordt en in tegen spoed zyn koelbloedigheid niet verliest. Van de groote problemen, in dit decennium aan ir. Damme voorgelegd, noemde spr. het radio-vraagstuk en dat der automatiseering be nevens de noodzakeiykheid om 't bedrijf eener- zyds te modemiseeren en anderzyds te ver soberen. Ten slotte deelde de minister, zooals reeds ge meld, mede, dat, als erkenning van ir. Damme's groote verdiensten, het H. M. de Koningin heeft behaagd, hem te benoemen tot commandeur in de orde van Oranje Nassau. „Het zij." zoo besloot de bewindsman, „u ge geven, deze welverdiende onderscheiding nog jaren lang met eere te dragen." Het orkest speelde vervolgens het Wilhelmus, dat de aanwezigen staande medezongen. Mr. Van Royen spelde ir. Damme het onder- scheidingsteeken op de borst. De algemeen secretaris van het Staatsbedryf, mr. Van Royen, hield vervolgens een rede, waar onder hij namens het personeel den jubilaris een gouden medaille aanbood, met de inscrip tie: Ir. M. H. Damme, Directeur-Generaal der P. T. en T. in erkentelijke herdenking van tien jaren bedryfsbloei onder zyn stuwkrachtig, welbedacht en mild bestier. Het personeel van het Staatsbedryf der P.T.T." Mr. Van Royen eindigde met een „Leve de directeur-generaal", waarmee de aanwezigen door een daverend applaus instemden. Hierna hebben tal van sprekers het woord ge voerd. Tenslotte dankte ir. Damme ontroerd voor de belangstelling en sympathie, die hy heeft on dervonden. Speciaal gingen zijn gevoelens van erkentelijkheid uit naar H. M. de Koningin voor de hooge onderscheiding, die hy heeft mogen ontvangen. In den foyer van het gebouw volgde daarna een zeer druk bezochte receptie. Zaterdag is in Hotel „Het Kasteel van Ant werpen" te Utrecht een "algemeene vergadering van het Katholiek Verbond voor Kinderbescher ming gehouden. Des morgens was de vergadering huishoude lijk, terwijl in de middagbijeenkomst twee sprekers het onderwerp „Nazorg" hebben be handeld. De voorzitter, Mr. B. J. Witteman uit Am sterdam, gaf het eerst het woord aan Zuster Cecilia A.K.J. uit Simpelveld. Nazorg, zoo begon zuster Cecilia, is eigenlijk hoofdzorg. Voornamelijk wenschte de zuster te spreken over nazorg voor personen tot 21 jaar. De kinderen zijn op 18 of 19-jarigen leeftijd nóch geestelijk, noch lichamelijk volgroeid. Spreekster wenschte een antwoord te geven op de vragen, wat de taak van de inrichting is en de taak der vereeniging, die zich met na zorg belast. We hebben, zoo vervolgde zy, te letten op den tijdgeest en de omgeving. Een groote moeilijk heid ligt voor de kinderen in den overgang van het kinderlijk geloof naar het bewust godsdien stig leven. Ook op zedelijk gebied zijn er vele moeilykheden. Door de nieuwe omgeving, waar in het kind komt, b.v. in een betrekking in een gezin, komen er nieuwe moeilykheden. De taak der inrichting ligt in de voorzorg, voor het kind het gesticht verlaat en in nazorg, wanneer zy elders in betrekking is geplaatst. We moeten het kind zelfwaarde leeren en het Wijzen op de ware en schoone idealen. Het godsdienstige ideaal moet de voornaamste plaats innemen en een ondergrond vormen voor heel hun leven. De godsdienst moet een realiteit zijn in hun leven. De kinderen moeten opgevoed worden tot zelfstandige persoonlijkheden. Geen dril of dwang in onze inrichtingen. Een goed geleide vrijheid kweekt krachtige naturen. We moeten vooral voorzichtig zyn met woor den als „gesticht" en „voogdy", want dat dege nereert de kinderen, vooral tegenover vreem den. Kunnen sommige inrichtingen hun naam gesticht niet veranderen en wy inplaats van voogdy-kinderen, niet spreken van „onze kin deren". Om de kinderen aan hun nieuwe omgeving te wennen en zich daar aan te passen, leeren wij hun beleefdheidsvormen en omgangsvormen. Spreekster gaf eenige practische puntjes aan. Heeft het kind de inrichting verlaten, dan moet er direct een hernieuwd contact, neen een hartelijke band met het kind bestaan. In onze nazorgende liefde staan ons enkele punten ter beschikking, zocals ontvangst der kinderen op uitgaansdagen, het organiseeren van een jaar- lyksch uitstapje of reünie, het houden van een retraite om de twee jaar, het voeren van een correspondentie. Ook door middel van huisbe zoek kunnen we het contact bewaren. Komend bij de taak der vereenigingen, zette spreekster uiteen, dat bet goed zal zijn, wan neer de dames en heeren van een vereeniging van tijd tot tijd het kind in het gesticht bezoe ken. Inrichting en vereeniging moeten elkaar ver staan, vooral bij het zoeken naar een bestem ming. De vereeniging neemt informaties over een gezin, dat voor de plaatsing van het kind nog door een lid der vereeniging bezocht wordt. Tenslotte wees spreekster erop, hoe we ons bij de zorg voor het huis in alles vooral moeten laten leiden door de liefde. De tweede spreker was de heer La Plais, in specteur van de R. K. Vereeniging voor Kin derbescherming te Den Bosch. De heer Le Plais behandelde de nazorg voor kinderen na hun meerderjarigheid. Deze is nog zeer primitief en moet nog uit groeien en haar bestaansrecht bewijzen. Daar voor wilde spr. eenige redenen aanvoeren. De afschuw van de pupillen voor nazorg moet over wonnen worden. Volgens spr. behoort de verantwoordelijkheid bij gezinsvoogdij allereerst bij de wettelijke voogdes en niet bij de gezinsvoogdij. Zedelijk zijn wij echter niet verantwoord, als we niet verder gaan dan dat het gezin door wettelijke bevoegdheid ergens geplaatst is. Wij moeten trachten het ideaal te bereiken van een vasten band met de pleegouders. Zes maanden na het bereiken van den 21- jarigen leeftijd wordt geen rijkssubsidie meer voor de nazorg gegeven. Deze bepaling is wel wat al te schriel, vooral in dezen moeilijken tyd. De kinderen kunnen we toch maar niet koud-weg aan zich zelf overlaten. Nazorg is de kroon op het werk, meer nog het dak op het huis, dat het tegen weer en wind moet beschermen. Het is een sociaal-paedagogische zorg, die volgens Dr. Kortenhorst uit Den Bosch het best provinciaal- of districtsgewijze kan geschieden. Georganiseerde sociale nazorg bestaat nog niet en daarom gaf spr.. er een schema voor aan. Waar noodig controleerende nazorg en eventueel adviseerende nazorg. Naar aanleiding van deze beide referaten werd uitvoerig van gedachte gewisseld. Het bestuur zal bovendien de besproken pun ten in studie nemen. In verband met de moeilykheden by den Ko ninklijken Hollandschen Lloyd en het daaruit voortgevloeide ontslag van het overgroote ge deelte van het vaste walpersoneel, is er Vry- dagmiddag een vergadering van het ontslagen kantoorpersoneel in een van de zalen van het Lloyd Hotel te Amsterdam gehouden. Na zeer levendige discussies werd met alge meene stemmen besloten om door middel van een gekozen commissie een onderhoud bij de directie aan te vragen met de opdracht om haar standpunt te kennen te geven, omtrent de wyze waarop dit ontslag heeft plaats gevonden on der den termijn van slechts een maand voor het kantoorpersoneel en van een week voor de weekgelders, zelfs na een dienstverband van 25 tot 30 jaar en meer. Dit kan onder geen voorwaarde worden aan vaard nu er geenerlei uitkeering van het per soneel in uitzicht wordt gesteld. De commissie verdedigde bij de directie eeni ge door de vergadering geformuleerde eischen, welke erop neerkomen, dat by inwilliging daar van althans de naaste toekomst minder drei gend zal zyn. Zaterdagmorgen vervoegde zich een kleine delegatie bij de Directie en Bewindvoerders om nogmaals met klem en kracht van argumenten aan te dringen op een voor de ontslagenen be vredigende regeling. In de 's middags daarop gehouden byeen- komst van kantoor- en walpersoneel werd ver slag uitgebracht van beide besprekingen en werd besloten de Commissie opdracht te geven in overleg te treden met de intusschen gevorm de centrale commissie uit de Vakvereenigingen tot beraad over de verder te voeren actie. PORT DE COCK, 1 Juni. (Aneta.) Van een militaire patrouille van het garnizoen van Port de Cock, welke patrouille onderzoekingen ver richtte in zwaar bergterrein nabij Pajakoembo en Bangkinang, worden een inheemsch korpo raal en twee inheemsche fuseliers sedert zeven dagen vermist. De vermisten hebben onvoldoende proviand by zich. Onder leiding van een kapitein zyn crie brigades naar het terrein vertrokken om ae vermisten op te sporen. Men vreest echter het ergste. De raadsvergadering te Culemborg, welke door den burgemeester op Vrijdagavond half 8 was uitgeschreven, is niet doorgegaan, omdat er zeven raadsleden van de dertien afwezig waren. De zeven afwezige raadsleden hadden den burgemeester een brief gestuurd waarin zij als reden voor hun afwezigheid aangaven, dat, on danks het feit dat de voorzitter heeft toegezegd by het uitschrijven van raadsvergaderingen re kening te zullen houden met de bezwaren van het Israëlitisch raadslid, den heer Wijsenbeek, tegen het vergaderen op Vrijdagavond, dit reeds de vierde vergadering was, welke in den laatsten tyd op een Vrijdagavond was bepaald. Voor de aanwezigen zette de burgemeester enkele dingen uit den brief recht. Van de vier gewraakte Vrijdagen was er een geen Vrijdag, op den tweeden was een urgente vergadering door de leden zelf aangevraagd, tegen den derde had de heer Wijsenbeek verklaard geen bezwaar te hebben, en op den laatsten kon de agenda voor het ingaan van den Sabbath zijn afgehan deld. Zaterdagmiddag is de opvolger van den heer Stulemeijer als burgemeester van Schiedam, mr. dr. F. van Haaren plechtig geïnstalleerd. De heer van Haaren was voorheen procureur van het Hof van Justitie en voorzitter van den Raad van Bestuur in Suriname. Als eerste heeft het woord gevoerd de wn. burgemeester, wethouder Houtman, die den nieuwbenoemde hartelijk feliciteerde en den wensch uitsprak, dat hij er in zal slagen mee te werken tot bestrijding van het spook der werk loosheid, dat Schiedam zeer ernstig bedreigt. Burgemeester van Haaren heeft daarna een rede gehouden, waarin hij allereerst zijn dank uitsprak aan H. M. de Koningin voor zijn be noeming en den heer Houtman dankte voor zijn hartelijke toespraak. Spr. richtte tenslotte enkele vriendelijke woor den tot den gemeenteraad. Namens den Raad sprak dan de heer v. d. Tempel als oudste raadslid een welkomstwoord. Hierna kregen de aanwezigen gelegenheid persoonlijk met den nieuwen burgemeester ken nis te maken. Voor den Haagschen kantonrechter, mr. Phi- lipse, is Zaterdag voortgezet de behandeling van 'n zaak tegen M. J. v. V., wien was ten laste gelegd, dat hij als colporteur van het socialis tische weekblad „Vrijheid, Arbeid, Brood", op op 16 Maart j.l. met dit blad colporteerde op de Laan van Meerdervoort, hoek Fahrenheit- straat te Den Haag, het met luider stemme heeft aangeprezen. De verdachte ontkende, luidkeels te hebben geroepen. Den vorigen keer is deze bewering door twee getuigen bevestigd. De ambtenaar van het O. M., mr. Gelinck, was van meening, dat niet was komen vast te staan, dat Van V. luidkeels heeft geroepen; spr. vorderde vrijspraak van den verdachte. Mr. Mobach sloot zich bij het requisitoir aan. Mr. Philipse was een andere meening toege daan. Hij was van oordeel, dat verd.'s roepen wel als luidkeels is te qualificeeren. Spr. heeft Van V. veroordeeld tot ƒ2.boe te subs. 1 dag hechtenis. Van V. gaat in hooger beroep. Voor de rechtbank te Zutphen is voortgezet de zaak tegen den slager-propagandist H. Th. R. te Rotterdam, wien ten laste was gelegd be- leediging van den oud-minister mr. Verschuur tijdens een openbare vergadering op 4 Juni van het vorig jaar. Als getuige werd thans gehoord mr. W. J. H. Stam, subs, officier van justitie, die op de vraag van den president mr. M. Sluijterman verklaarde, dat hem in deze zaak voor Juli een klacht had bereikt. De officier van justitie mr. H. C. M. van der Kun persisteerde bij zijn eisch: twee maanden gevangenisstraf. Uitspraak over veertien dagen. Naar het „Vad." verneemt, heeft een 29-jarige gehuwde politie-agent te Den Haag op zeer ge raffineerde wyze ten nadeele van particulieren verduisteringen gepleegd, in totaal voor een be drag van eenige honderden guldens. De gemeente is niet benadeeld. De man, die zeer goed stond aangeschreven, is na ontdek king dezer handelingen onmiddellijk ontslagen. BANDOENG, 1 Juni (Aneta). De Krijgsraad te Tjimahi veroordeelde den luitenant der in fanterie G. den D. wegens verduistering van ongeveer 400 te Lahat gepleegd, benevens wegens boekenvervalsching, tot vijf maanden gevangenisstraf met ontslag uit den militairen dienst zcsnder ontzetting van het recht om bij de landmacht te dienen. De eisch was tien maanden, benevens ontslag zonder ontzetting. In de Junimaand, zoo juist begonnen, zal by iederen vurigen katholiek wel eens de gedachte opkomen: „Kon ik maar iets doen voor mijn God en Koning, voor de uitbreiding van Zyn Rijk op aarde". Hier is een voorstel, waaraan allen kunnen meedoen, en de jongeren zelfs zeer actief. Het is een wensch, dien Jesus Zélf heeft uitgespro ken hoe zouden wy ons moeten haasten om dien te vervullen! Zijn beeltenis in elk huis te zien vereerd. Laat nu ieder huisgezin zich een wandschild aanschaffen van het H. Hart, met een daarop gedrukt schietgebed, dat van zelf, wanneer men het ziet, gebeden zal vtorden. Deze schilden zijn verkrijgbaar bij het secre tariaat „Regina Coeli" te Amersfoort. Zoo'n schild, dat alléén ten doel heeft, het H. Hart in huis te brengen en een voortdurende aansporing te zijn tot het gebed, kost.... één dubbeltje! Maar er is meer! Voor dat ééne dubbeltje kan het secretariaat nog twee van zulke schilden gratis in de Missiën geven, met schietgebed in de aldaar gesproken talen! Deze schilden zijn nu reeds verspreid in 360 talen! Zoo wordt dus door dat kleine offer van één onnoozel dubbeltje in drie huisgezinnen het H. Hart gebracht en door een dikwijls herhaald schietgebedje vereerd. Misschien zal de Missiegedachte die huisge zinnen, welke reeds een beeltenis van het H. Hart bezitten, aansporen om tóch een schild te koopen, teneinde de verspreiding van dit mooie werk te bevorderen. Er is altijd nog wel een plekje in huis, waar het op zijn plaats is! Wy richten een specialen oproep tot de geor ganiseerde jongeren: de ijverige leden van al onze katholieke Jeugdvereenigingen voor jon gens en meisjes om mee te werken dat Jezus' Hart worde: De Koning en het Middelpunt van alle harten. De H. Hart-schilden in vele verschillende voorstellingen en schietgebeden worden ter ver spreiding aan vereenigingen franco in consig natie gezonden, in pakjes van honderd stuks. Wat overblijft kan worden teruggegeven. Ter aanmoediging stelt het secretariaat fraaie prij zen beschikbaar, als: devotie-artikelen, lees- en kerkboeken, voor ieder die zulk een pakje plaatst. Alle bestellingen zyn te richten aan het adres: Secretariaat „Regina Coeli", Amersfoort. Zaterdagmorgen te zeven uur is een autobus van de weduwe Slof uit Joure, bestuurd door den chauffeur W. S. uit Joure, te Oudeschouw met een auto in botsing gekomen en in volle vaart tegen een boom gereden. Een der passagiers, de heer W. Gramsma uit Groningen, bekwam een ernstige hoofdwonde. Een dokter, die spoedig ter plaatse was, achtte overbrenging naar het Diaconessenhuis te Leeuwarden noodzakelijk. Zijn toestand bleek niet levensgevaarlijk. De overige passagiers en de chauffeur kre gen slechts lichte verwondingen en konden hun reis met een anderen autobus voortzetten. Benoemd tot reehterplaatsvervanger in de arrondissements-rechtbank te Utrecht mr. J. W. Flieringa, adv. en proc. en kantonrechter- pl.verv. te Utrecht. Benoemd tot commies in vasten dienst by het Departement van Defensie de adjunct commies W. W. Lind. Benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau ir. M. H. Damme, directeur- generaal der P.T.T. te 's Gravenhage. Benoemd tot gedelegeerde van de Nederland- sche Regeering bij het zesde Internationaal Congres voor entomologie, dat van 6 tot 12 September te Madrid zal worden gehouden, dr. D. L. Uyttenboogaart te Heemstede. Benoemd tot adj.-directeur van de Sterren wacht der Rijksuniversiteit te Leiden dr. J. H. Oort, thans conservator. Het is de gewoonte der redactie om onder de goede oplossers van ons prijsraadsel iedere week 25 prijsboeken te verloten, welke naar wij herhaaldelijk mochten ervaren steeds zéér in den smaak vallen. Ditmaal echter, nu de Wereldtentoonstelling iederen dag méér d e aantrekkingskracht van heel West-Europa blykt te vormen, hebben wij als attractie bedachteen gezellig twee- daagsch Week-end-reisje naar Brussel onder leiding van de Reis-afdeeling der Vereenigde Katholieke Pers. 88888«8«,dal «.•«••••••it Natuurlijk kan nu maar één goede oplosser de gelukkige zijn, maar wy twijfelen er niet aan, of het aanlokkelijke van dezen waarde- vollen prijs zal de animo onder onze puzzlers deze week nog eens extra stimuleeren. Wie ditmaal den prijs wint geniet wèl een buitenkansje! De datum, waarop de reis aanvangt, zal in overleg met den winnaar of winnares bepaald worden. Nu dus volgens afspraak zonder sleutel woord, dat maar al te vaak eerst gezocht wordt, om daaruit dan de bewerking neer te schrijven! Hier zal men dus met die aardige woordjes in de vermenigvuldigsom zelf aan den slag moeten: men vergete ook die d in de uitkomst niet! De 24 gevraagde woorden zijn de volgende: 1. geweer 9. banier 16. g e v a a r 2. oester 10. echter 17. e r r e u r 3. eender 11. honger 18. e k s t e r 4. dollar 12. onweer 19. n a j a a r 5. elkaar 13. einder 14. factor 20. k a p p e r 6. wonder 15. tender 21. r e e d e r 7. ijsbeer 22. a 11 a a r 8. noemer 23.'n e s t o r 24. s o m b e r Alzoo geven de beginletters het spreekwoord: Goede wijn behoeft geen krans „Erreur is Fransch", schreven eenige inzen ders. Accoordtenzij men wil te kennen geven, dat het niet onder de duizend en één „verhollandschte" woorden mocht gerekend worden! Ware dit het geval, dan zou het toch ook niet in een „Verklarend Handwoordenboek der Nederlandsche Taal" van Koenen voorko men, terwijl we daar toch aantroffen: Erreur (dwaling, vergissing, fout)Het woord heeft dus evenveel recht als een factor of nestor. Mej. Gusta Bauer, Vijverlaan 146, Arnhem. Z. Ew. Hr. J. Bruning, Em. Past., Huize St. Bavo, Heemstede. Mej. Frieda Colla, Mare 51, Leiden. J. H. Curvers, Bilderdijkkade 35II, A'dam (W). P. Elshout, Bredascheweg G 44, Oosterhout (N.-Br.) Mevr. G. Grijseels, Willemsparkweg 154 hs, Am sterdam (Z). Jan Gudden, Kerkstraat 58, Dieren. J. J. A. M. van Gulick, Van Lanschotlaan 3, Vught. Mej. Miep de Koning, Singeldwarsstraat 29, Utrecht. B. J. G. Koopen, Karei van Manderstraat 51, Haarlem. B. H. v. d. Linden, Van Eeghenstraat 50 hs, Amsterdam (Z.) Th. E. M. van Mastrigt, Eusebiusplein 15, Arnhem. J. J. de Munck, Kraaienplein 20, A'dam (N.) p. H. Th. van Munster, Stads- en Acad. Zie kenhuis, Zaal E, Utrecht. Mevr. H. Nas, Rustenburgerlaan 40, Haarlem. H. M. M. Pennings, Havensingel 39, 's Bosch. J. B. Poulissen, Weltevredenstraat 27b, Utrecht. A. F. M. M. van Rooij, Alblasstraat 14, Utrecht. B. J. G. M. Tomassen, Korenmarkt 40, Arnhem. Mej. E. Verheul, Krommerijnstraat 29, Utrecht. C. M. de Visser, Pens. „Blumenthal", Vaals (L) Mej. A. Walta, R.K. Huishoudschool, Munster- scheveld (Dr.) Mej. M. C. Wennink, El. Wolffstraat 91, Am sterdam (W) R. van 't Wel, Beekensteinschelaan 31, Amersfoort. Mevr. L. Winkel, Koninginneweg 43 hs, Am sterdam (Z). Inzendingen met vermelding van adres en leeftijd onder de oplossing tot Donderdag 12 uur aan den beer G. M. A. Jansen, Ruysdael- straat 60, Utrecht. ULVENHOUT, 28 Mei 1935 Menier Den bloei is nou op z'n schonst en de bloeimaand lopt op z'n end. Waarmee ik zeggen wil: den buiten is van t jaar wat aan den laten kaant. Toevallig hebben we de leste jaren dat al ennigste keeren zoo gehad. Mee 't gevolg, dat begin Juni den buiten wel zoo overtollig schoon van bloei is, dat oew oogen 't nie allegaar vat ten kunnen. Waant in duuzenden tinten en fellere kleuren is alle knop ineenen openge- bloeid. De velden staan bont van de blom. Heele plakaten wit, van madelievekea, liggen in 't graslaand gespreid, 't Lijkt hier en daar wel of de elfkens uit de bosschen waschdag hebben gehouwen en heuren wasch te blijken geleed op m'n graslaand, zoo plekken de witte vlakken van louter witten bloei in 't pittig groen van 't grasgewas. Ok 't stijfselblommeke, de botterblom, den rooien zuring en de beverkes alles staat in vollen fleur op de bonte, bloeiende grasvel den. Die alleen, amico, zijn al n lust voor 'toog Aan den eenen kaant 't diepe donker van d'n onendige bosschen, aan den aanderen kaant den laaienden lichtval van de witte Meizon, deur 't groene en blossemende laand den zuiveren vloer van de Mark, waarin de glaanzende ge zonde runders te drinken staan, laangs de wegels den bron zen beuk en den bloeienden kastaanje 't laandschap laanks onzen weg is van 'n pracht om.... nouw, om 'n autobus te huren, oew oogen uit te wrijven en oew eigen deur 'nen uitslovenden chauffeur de schoon heden te laten aanwijzen! Welja waarom nie? Da doen we toch ok as we ieveraans elders 't schoon gaan bekij kenDt kunde ok bij oe thuis doen, dan zijde weer op tijd bij 't eten. Ochja 'k word altij efkens giftig, as ik mot aanzien hoe ons eigen schoon veurbij wordt gerend in spoor en blaauw-stinkende autodin- gen, terwijl 't op 'n aander nie schonder kan zijn! Sterker: ik kan wel 's nijdig worren op tie- pen, die nie de gave hebben om hier 't schoons te zien, 't schoons van denzelfsten Schepper nota bene, en hoog opgegeven van 't veule schoons da ze zeggen gezien te hebben wijd over de grenzen! Dat hebben ze nie gezien, amico. Die 't hier nie waardeeren kan, die hier kleurenblind is, is 't ieveraans elders ok! As ge hier 'nen zonsondergaank aan oew kleu renblinde oogen laat veurbijgaan, geleuft dan maar nie da ge één percent „ziet" van 'nen goudval laanks 'nen bergtop, as 't zonnekegaat. zinken. Maar genogt. En ons bosch op den oogenblik, man! Ollee da's te schoon om er mee myn pot- looike één percent van veür oew oogen te tooveren. Den rhododendron b.v., Meters-hoog staat ie aan z'n forsche, polsdikke takken te bloeien laanks de plassen in ons Ulvenhoutsche bosch, of er klodders uit den zonsopgaank op z'n klad gevallen zyn. Spiegelt ie in 't stille, kristallige boschwater, da ge, droomend, z'n blommen plukken zoudt uit den plas. Daar zijn paaikfes nou, kleine laantjes, die één laange poort van witten blossem zijn. De weg naar den Hemel kan nie schonder, niet geuriger, nie zielsgelukkiger zijn, as deus pracht van God oe maakt. 't Gebomte! Eik en beuk, ja den trotschen plataan mee zyn maalsche blad, mast, as ge 'm nooit zag of hebt ge, amico, wel 's sparre- boomer. gezien van 'n paar meters omtrek? 't gebomte neerhangend over den klèèren water spiegel, tippend in dieën plas, waaruit den Mei- hemel weer opketst, 't gebomte, vol van zin gende veugels dat alleen al is voldoende om er om er oew zielement aan 'nen tak te hangen. Om er da zielement te laten deurzon- nen. te laten meesoppen mee de tippende bla ren in die hemelspiegeling, waarin den rhodo dendron zyn kleuren giet. Waarin 't zwart van den neerbuigenden den en 't hellegroen van den canadees huilie kleuren laten druipen, waarop de schottels drijven van de waterlelie. Ik heb er m'n zielement in die boomen hangen, om er naar den zomerwind te lüsteren, die deur 't geblaarte, deur de blommen en deur de dennen naalden gaat op alle tonen, die in alle geblaart weer telkens aanders zijn. In den zomerwind die kleppert deur de statige poppelieren, die ruischt deur de dichte platanen, die knistert deur de dennenkruinen, die klatert deur 't taaie eikenloof. Ik heb er m'n ziel gehangen in da weelderige geboomte, waar ze drinken kan van 't maalsche regensap, dat er nou en dan ziggelt van de handgroote blaren. M'n zielement huist daar tusschen die veilige boomen, en daar wordt het gestreeld deur de dansende schaduwkes van t spulsche geblaart. Gewiegd op 't windeke, gelijk met de veugels, die deinend zingen op de zware takken, zingen naar den hemel, die hier nie veraf is. Waant ge kunt er oew vingers insop pen, ge kunt er oew voeten in verkwikken; ge hebt niks aanders te doen dan ze te laten han gen in dieën stillen, mysterieuzen plas, die overdag de blommen en 's nachts de sterren bezit. In dieën deurzonden plas, waarboven "n heimelijk mysterie wemelt as den zang boven 'n ingespulde viool. 'tls er! Maar waar komt 't vandaan Ik geleuf da 'k 't wel verklaren kan, 'thee iets te maken mee die kleurenblindheid van daarsjuust en die ziel daar in dieën boomen- kroon, maar 'k houw datte veur m'n eigen vandaag. Waant as ik zwemmen gaai, daar in dieën plas, dan klee ik me nie uit as er menschen zijn (waar ge hier weinig „last" van hebt, waant ze tieren veurbij in die blaauwe-staankmachi- nes). En oew zielement uitkleeën in de kraant da's 't zelfste, maar dan duuzend keer ster ker. Meer dan zestig jaren heb ik onze bosschen gekend, onze bosschen, waarvan t Ulvenhout sche verreweg 't schoonste is! Zóó schoon dat, as 't in Hollaand te vinden was, er al duu zend verbodsbepalingen op zouwen hangen. Zóó schoon dat, as 't in Hollaand te vin den was, alle Hollaandsche kraanten te klein waren, om er prentjes van te drukken. Zóó schoon dat as 't in Hollaand te vin den was, alle Hollaandsche kraanten er twee keer in de week 'n vervelend rijmpke op lieten knutselen, deur huiliën lijf-rijmer. Meer dan zestig jaren heb ik geazemd uit da schoone bosch, waaruit de geuren van den hars. den blossem en den blaren-bojem ronddrijven deur ons durpke. En 'k heb er vrijdom gekregen. Totalen vrij dom van de baronnen, van de gelukkige bezit ters van tientallen bunders. Ja, amico, tien- en tientallen bunders man. Wij kijken hier nie op 'n bunderke boschgrond. Wij noemen dan ok honderd boomen en 'n vijverke mee twee zwanen en 'nen goudvisch gin „bosch", ziede! Zekers, goed gemorken, amico. ik oèn 'n bietje kriegel. Kriegel op de lui, die zooveul schoons pas- seeren, en weer passeeren gaan in den komen den zomer, om ieveraans 't dure Nederlaand- sche geld te brengen, da wij zeivers zoo goed gebruiken kunnen. 't Laandgoed „Anneville", groot twintig bun ders, twintig Hectares, Anneville mee t schoone kasteel van dieën naam is opengesteld veur 't publiek. Twintig bunders hebben ze afgetrokken van mijnen vrijdom alzoow en efkens ben 'k ja- loersch gewiest. Jaloersch as 'nen verliefden kearel, wanneer aanderen naar z'n wefke kijken. Maar ollee! Nouw kunnen de menschen dan ok 's goed gaan zien, of ik ooit te veul gezeed héb van m'n schoone bosch. Amico, ge kunt nouw in 't bosch komen wo nen, op 'n kasteel veur ennigten tyd en er oew eigen laten bedienen as 'nen baron. Ge kunt er nouw 's gaan onderzoeken of ik ooit overdreven heb, as ik sprak of schreef over onzen schoonen buiten. Ge mot nie naar 't bosch gaan mee 'n va- li eske mee brooikes in oew haand en 'n re- toerke in oewen zak. Ge mot er effen in wonen! Ge mot er oew zielement in 'nen kruin hangen en 't daar laten deurtrekken van zon. Van wind. Van rengel. Ge mot er 's pèèrdrijen, Anneville hee stal len! ge kunt m'nen Bles leenen, man, er op kruisen deur de wegels, over de slooten, onder de blommendreven, dat de schuimvlokken aan oew vest gaan hangen. Ge kunt er ok fietsen, desnoods. Waant bosch- pajen zijn hard en droog en alty geschikt veur de smalle banden. Ollee, komt van 't jaar 's af op Ulvenhout. Hier tusschen de boomen is gin crisis. Hier mot ge gin kraanten lezen. Hier is alleen maar de schoonheid van God z'n ongerepte schepping. Hier denkt ge aan den Hemel alleen, as ge na enkele dagen de stinkstad mee de bleeke onte- vrejen schimgezichten van verzuurde menschen vergeten zjjt. 'k Zal oe nog meer vertellen van de bosschen. Van den zonsopgaank, van de maanbeschenen bosschen, van de nevels, van de mysteries, van de veugels, maar ollee, ge mot dan komen man. Ge schept er den room af. Waant over enkele jaren is 't misschient beroemd en dan kunt ge weer beter 'n aander plak uitzoeken. 'k Schei er af. Veul groeten van Trui en as altij, gin horke minder van oewen toet a voe DRÊ.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 6