Minister Steenberghe heeft ontslag gevraagd De ontzettende aardbeving in Britsch-Indië Portefeuille Soc. Zaken Het nieuws van heden Aanpassing van het maatschappelijk leven door verlaging der vaste lasten alleen door devaluatie te bereiken Prof. dr. H. C. Gelissen volgt hem op Volksstemming in Zwitserland VEERTIG DUIZEND DOODEN HET ECHEC VANDEN.R.A. WIJ DOODEN VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 MAANDAG 3 JUNI 1933 Avondblad EEN EN ZESTICSTE JAARGANG No. 19367 Minister Steenberghe "TV e minister van Eco- nomische Zaken, Mr. van Steenberghe, heeft aan R. JV1. de K ou ui- gin ontslag uit zijn ambt verzocht. Naar aanleiding van dit verzoek wordt het volgen de medegedeeld: Het kabinet was en is eenstemmig van oordeel, dat de nood van den tijd verdere aanpassing nood zakelijk maakt en dat die aanpassing moet worden nagestreefd, zoowel in het maatschappelijk leven als bij de publieke financiën. Deed zich ten aanzien van het ingediende bezuinigingsontwerp geen enkel verschil van meening voor, zulk meeningsverschil ontstond wel bij de vraag langs welken weg de aanpassing in het maatschappelijk leven moest worden nagestreefd. Terwijl het Kabinet in zijn grootst mogelijke meerderheid van meening was, dat beproefd moest worden de aanpassing en met name de verlaging van lasten door speciale maatrege len te verkrijgen, was minister Steenberghe van oordeel, dat alleen devaluatie hiertoe zou kunnen leiden. Volgens hem kan de aanpassing in het maatschappelijk leven, welke den verderen teruggang van het bedrijfsleven moet tegengaan, onder de huidige monetaire en economische verhoudingen alleen langs den monetairen weg verkregen worden. Waar ter zake overeen stemming niet te verkrij gen was en minister Steenberghe zich niet kon neerleggen bij het gevoe len van de overige leden van het Kabinet, gevoelde hij zich .verplicht, aan H. M. De Koningin ont heffing uit zijn ambt te verzoeken. Een dezer dagen is de be noeming te verwachten van Prof. Dr. Ir. C. J. H. Gelissen. Vermoedelijk zal de overdracht van het Depar tement a.s. Donderdag plaats vinden. Prof. dr. ir. H. C. Gelissen De nieuwe Minister Nachtelijke oefeningen in Kent Het Weer 250 menschen om het leven gekomen Bij de overstroomingen in Nebraska en Kansas Crisis-initiatief verworpen Staat van beleg te Quetta afge kondigd, daar men inval van roofzuchtige stam men vreest Het relaas van een ooggetuige Brand te Quetta gebluscht Zandztormen Mr. Slingenberg (V.D.) aangezocht Hearstpers valt Roosevelt aan Verkiezingen Algem. Raad van de Seine Betooging van de Heimwehr ZUIVERONDERNEMING „RADICAAL" DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Het Chaco-conflict Paraguay bereid den strijd te staken Aanslag op president van Uruguay NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Omtrent de loopbaan van den nieuwen mi nister van Economische Zaken kan o.a. het vol gende worden medegedeeld: Prof. Gelissen werd 15 Mei 1895 te Venlo ge boren en studeerde aan het Progymnasium te Venlo en de H. B. S. te Rolduc, daarna aan de Technische Hoogeschool te Delft, te Charlotten- burg en te Londen. Hij deed op 1 Januari 1917 (met lof) zijn examen voor scheikundig inge nieur aan de Technische Hoogeschool te Delft en promoveerde vanuit de practjjk, eveneens met lof, aan de Technische Hoogeschool op 1 September 1925 tot doctor in de technische we tenschappen. Reeds voor zijn ingenieursexamen was hij hoofdassistent van de chemische tech nologie aan de Technische Hoogeschool, daarna bedrijfsingenieur aan de Vondelingenplaat te Schiedam, aan de metaaldraadlampen-fabrieken te Tilburg en vervolgens directeur der super- phosphaat- en zwavelfabrieken Koenen en Schoenmakers te Uden en Veghel. Van 1920 tot '26 was hij als hoofdingenieur zoowel in Nederland als in het buitenland werk zaam in het concern Noury en van der Lande. Van 1926 tot 1930 was hij directeur der N. V. Electro-chemische industrie te Roermond, welke fabriek een dochter-fabriek ié van het concern Noury en van der Lande. Sedert Augustus 1930 is hij directeur der N. V. Provinciale Limburgsche Electriciteitsmaat- schappij en tevens buitengewoon hoogleeraar in de industrieleer aan de R.K. Handelshooge- 6chooI te Tilburg. Hij nam, hetzij alleen, hetzij in samenwerking met anderen, het initiatief voor de oprichting van de volgende instellingen: een laboratorium voor de bereiding van analine-kleurstoffen; den chemischen-technischen raad voor de wassche- rij-industrie: de Nijverheidscommissie te Roer mond en dan nog tal van inrichtingen. De heer Gelissen schreef het eerst over co ördinatie, zoowel in het personen- en goederen verkeer als in het energieverkeer en bepleitte de instelling van een energieraad. Hij is tevens een warm voorstander van een goede en inni ge samenwerking met België, waar hü menig maal in zijn publicaties op aandrong. De heer Gelissen heeft zich vooraf bewogen op economisch-technisch gebied. Hij is lid van talrijke economische en technische commissies. Prof. Gelissen is de grondlegger van het eco nomisch regionalisme in Nederland. In woord en geschrift heeft hij zijn systeem (gedecentra liseerd, maar centraal-nationaal georiënteerd) voor de normalisatie van kapitaal en arbeid verdedigd. LONDEN, 1 Juni (Reuter). In den afgeloopen nacht zijn in Kent oefeningen gehouden tegen luchtaanvallen, nabij de dokken van de Brit- sche marine. Te 23.30 werd met sirenes en raketten een waarschuwingssein gegeven, het geheele ver keer werd stilgelegd en de schepen moesten de lichten dooven. De oefeningen duurden een half uur. VERWACHTING: Zwakke tot matigen, j= meest Zuid-Westelijke wind, zwaar be- wolkt met tijdelijke opklaring, waarschijn- EE lijk regenbuien met kans op onweer, wei- EE nig verandering in temperatuur. Er Hoogste barometerstand: 765.2 te Jan Mayen- Laagste barometerstand: 747.6 te EE Valentia. ËE Zon op v.m. 4.46 onder 9.10 Licht op 9.40 Maan op v.m. 5.07 onder EE n.m. 10-49 V EE Eerste kwartier 9 Juni iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiii DENVER, 1 Juni (Reuter). Het aantal men schen, dat bij de overstroomingen in Nebraska en Kansas om het leven is gekomen, wordt op 250 geschat. Alle huizen zijn weggeslagen. Oog getuigen meldden, dat zij alleen in de over stroomde straten van St. Francis (Kansas) 23 Hjken zagen drijven. Vele menschen hebben zich dagenlang aan de uit het water stekende daken en boomen vastgehouden, tot zij eindelijk waren uitgeput en door den stroom werden meege sleurd. BERN, 2 Juni (Reuter). Het crisis-Initia tief is verworpen met 556.000 tegen 426.000 stemmen. Het is aanvaard door vier en afgewezen door 18 Kantons. Het percentage kiezers bedroeg 84 pet. Het betreft hier een z.g. initiatief-voorstel, dat was uitgegaan van de vakvereenigingen, de sociaal-democraten, de personeelsbonden en dergelijke organisaties, en dat door rond 335.000 stemgerechtigde personen onderteekend was. Het voorstel had o.a. ten doel een loonsver laging voor werknemers te verhinderen. Van de groote politieke partijen hadden de Vrijzinnig- Democraten en de Katholiek-Conservatieven zich tegen het voorstel uitgesproken, de Soci aal-Democraten ervoor. De tegenstanders van het voorstel waren van meening, dat de voorgestelde wijziging in de grondwet het economisch leven dreigde te so- cialiseeren en een devaluatie zou meebrengen van den Zwitserschen franc. De uitslag der stemming van heden duidt dus den wil aan van het Zwitsersche volk om zijn tradities en zijn valuta te verdedigen. SIMLA, 3 Juni (Reuter). Het aantal dooden bij de aardbeving in Be- loetsjistan bedraagt volgens een niet-officieele raming 40.000. Hier- van zyn alleen in Quetta 26.000 per sonen om het leven gekomen. De eerste vluchtelingen, die uit Quetta te Lahore zijn aangekomen verklaren, dat 90 pro cent van de bewoners van de lager gelegen wijken zijn omgekomen, van de overige 10 pro cent is 5 procent gewond en de anderen zijn ontkomen. Het eerste teeken van de aardbeving was een sterk onderaardsch gerommel, waardoor de menschen werden gewekt, onmiddellijk daarna kwam een sterke schok, waardoor de woningen als kaartenhuizen in elkaar stortten. Toen de dageraad aanbrak bood de stad een aanbik, welke alleen de sterkste naturen van de inlan ders konden aanzien, de meesten waren half krankzinnig door de verwoesting en het verlies van hun familieleden en vrienden. De brand in de hoofdstraten van Quetta is gebluscht. Onder leiding van militairen tracht men thans de honderden menschen te bergen, die nog onder de puinhoopen liggen. De staat van beleg is afgekondigd, omdat men vreest voor een inval van de roofzuchtige grensstammen. Ook verder in Beloetsjistan wordt het red dingswerk met koortsachtige haast voortgezet. SIBI (Britsch Beloetsjistan). 3 Juni (Reuter). Zondag heeft .hier een hevige zandstorm gewoed, welke vermoedelijk in verband staat met de aardbeving. De zand storm maakt het onmogelijk naar Quetta te vliegen. Vanuit Quetta zijn hier vier treinen met vluchtelingen aangekomen; aangezien het fa milieleden van bewoners van Quetta verboden is via Sibi naar Quetta te gaan, spelen zich bij de aankomst van de treinen met vluchtelingen hartroerende tooneelen af. Op de vraag aan de vluchtelingen hoe hun familieleden het maken, klinkt meestal het antwoord: „Zij leven niet meer." De watervoorziening in Quetta is stopgezet; gebrek aan levensmiddelen is niet te vreezen, er is een trein met levend vee naar de stad gezonden en daar goed aangekomen. Voorloopig kan het spoorwegverkeer slechts over een spoor worden gehandhaafd, omdat de bruggen op het traject gespaard moeten worden. Bovendien kan de schade aan de spoorlijnen niet snel worden hersteld, aangezien de meeste arbeiders om het leven zijn gekomen. Een ordonnance-officier, welke Zondagavond uit Quetta te Sibi is aangekomen, deelde het volgende mede over de ramp van Quetta: Foto van een der mooiste gebouwen van het stadje Quetta, dat geheel is verwoest De eerste aardstoot Vrijdag duurde 30 secon den, hierdoor werden de geheele binnenstad en de dorpen ten zuiden van de stad vernield. Bovendien stortten het ziekenhuis, het paleis van den commissaris van den gouverheur-gene- raal en diens staf in. Verder werd het militaire vliegveld geheel vernield, geen steen bleef hier op den anderen. Ten tijde van de aardbeving werd juist een nachtoefening door de militairen van het gar nizoen gehouden. Deze werd onmiddellijk afge broken en de militairen werden aan het red dingswerk gezet. De soldaten hebben bij het reddingswerk be wonderenswaardige prestaties volbracht; een officier heeft 42 levenden weten te bergen. Het werk werd bemoeilijkt, doordat alle ziekenauto's van de civiele diensten buiten ge bruik waren gesteld door beschadiging. Vrijdag werden verkennings-patrouilles uitge zonden, die ontdekten, dat over den Bolan-pas nog verbinding bestond. Indien ook deze ver binding verbroken was, zou de ramp nog veel grooter zijn geweest. Verder bleek, dat tot Kalast alle dorpen waren vernield, evenals de stad Mastung. Op den eersten dag reeds waren 200 vracht auto's in gebruik om de gewonden te evacuee- ren; de dooden werden met muilezelwagens van het leger weggebracht om verbrand te worden. Duizenden inlanders werden in een kamp op de renbaan ondergebracht. Momenteel worden dagelijks 50.000 personen door het leger van voedsel voorzien. Tot Zaterdagavond hadden de militairen 2r"7 lijken van inlanders begraven of verbrand, hierbij komen nog drieduizend, die door hun eigen landslieden reeds waren verbrand. Het militaire hospitaal behandelde den eer sten dag 3500 personen, hoewel het slechts ac commodatie voor 400 personen biedt. Gelukkig is het gebouw niet ernstig bescha digd. Den tweeden dag werd een noodhospitaal in gericht, zeven vliegtuigen met artsen en ver pleegsters kwamen den medischen staf ver sterken. Aangezien de aardschokken nog steeds voort duren, vreest men, dat de burger-bevolking ge heel geëvacueerd zal moeten worden. Zaterdagavond is de electrische stroom voorziening weer hersteld; de waterleiding is vernield, doch de pioniers van het leger zorgen voor de watervoorziening. Alle toegangen tot de stad zijn door cavalerie en motor-troepen afgezet, teneinde nieuwsgie rigen en roovers op een afstand te houden. Naar uit Londen wordt gemeld, bedraagt het aantal Engelschen, dat bü de aard beving om het leven is gekomen, 250. De Indische regeering deelt mede, dat de stad Quetta met den aardbodem geljjk is gemaakt; er bestaat geen hoop meer nog - levenden te vinden. Inlandsche stammen, die een plunderings- tocht door het getroffen gebied poogden te maken, werden door bombardementsvlieg tuigen teruggedreven. Bruno Mussolini, de zeventienjarige zoon van den Duce, heeft zijn brevet gehaald. Hij is de jongste piloot van het Italiaansche vliegerscorps Naar wij van welingelichte zijde vernemen, staat het thans vast, dat minister Slotemaker de Bruine zijn portefeuille voor Sociale Zaken zal verwisselen voor Onderwijs, welke hij thans ad interim beheert. De onderwijs-specialiteiten in V.D.-krin- gen konden wegens hun leeftijd be zwaarlijk worden aangezocht. Voor de portefeuille voor Sociale Zaken is aanvankelijk gevraagd Prof. Mr. A. C. Josephus Jitta (V.D.) die echter bedankt heeft. Thans is aangezocht mr. M. Slingen berg (VD), lid van Ged. Staten van Noord-Holland en oud-wethouder der gemeente Haarlem. NEW YORK, 3 Juni. (Reuter) De breuk tus- schen president Roosevelt en de Hearst-pers schijnt thans volkomen te zijn. De Hearstpers heeft een artikel opgenomen, waarin wordt geschreven, dat Roosevelt, on grondwettig, meer macht heeft dan een consti tutioneel vorst in Europa, en practisch evenveel als een Europeesch dictator. In verband met de N.R.A. waren door en te gen de regeering 411 zaken aanhangig gemaakt. Thans heeft president Roosevelt met het oog op de beslissing van het Opperste Gerechtshof goedgekeurd, dat deze zaken verder blijven rus ten. William Green heeft wederom gedreigd met stakingen in het geheele land, indien de onder de codes geldende werktijden en loonen niet door de werkgevers gehandhaafd worden, en heeft als voorzitter van de American Federation of Labor, den Raad van het Vakverbond bij eengeroepen, ter bespreking van de situatie, ont staan door de uitspraak van het Opperste Ge rechtshof. De zitting zal plaatsvinden cp Don derdag 6 Juni a.s. en Green kondigde aan, dat het bedrijfsleven op het punt staat, terug te keeren naar het stadium van den strijd „met hand en tand". PARIJS, 3 Juni De Generale Raad van t Departement van de Seine bestaat, behalve uit de 90 Parijsche gemeenteraadsleden, uit 50 ge kozenen uit de gemeenten rondom Parijs; Gisteren zijn hiervoor de verkiezingen gehou den, die een communistische overwinning tot resultaat hadden. Het aantal zetels bedroeg vroeger 40, doch is thans uitgebreid tot 50. Hiervan veroverden de communisten er 29, of 19 meer dan zij tot nog toe hadden. De socia listen, die wederom een eenheidsfront met de communisten hadden gevormd; wonnen slechts twee zetels en hebben thans in totaal in den Generalen Raad zeven zetels, terwijl zij er vroe ger acht hadden. De neo-socialisten en de on- afhankelijken kregen ieder 2 zetels, de radi caal-socialisten verloren hun 3 zetels, de links republikeinen handhaafden zich op 6 en ook de overige groepen bleven gelijk. WEENEN, 3 Juni. (Reuter). De Heimwehr heeft gisteren in de tuinen van het kasteel Schoenbrunn een betooging gehouden ter herinnering aan Mei 1933, toen Dollfuss en Starhemberg den eed van trouw aflegden op het nieuwe Oostenrijk. Nadat in de open lucht een H. Mis was opgedragen, en Prins Starhemberg en Majoor Fey een redevoeringhadden gehouden, vond een défilé plaats van 10.000 Heimwenr-mannen tusschen een haag van geestdriftige toeschou wers. wandluizen, vlooien, ratten, motten en ander ongedierte onder geheimhouding Schriftelijke garantie Waar anderen faalden, slaagden wij. GEN. CRONJÉSTRAAT 135 TELEF. 11657 MINISTER STEENBERGHE HEEFT ONT SLAG GEVRAAGD ALS MINISTER VAN ECONOMISCHE ZAKEN. PROF. GELISSEN VOLGT HEM ALS ZOODANIG OP. Referendum in Zwitserland; het z.g. crisisini tiatief verworpen. Aanslag op president Terra van Uruguay. Veertigduizend dooden bij de aardbeving in Britsch-Indië. Verkiezingen Algemeene Raad van de Seine; communistische overwinningen in de banlieu van Parijs. De oud-minister van Marine W. J. Cohen Stuart plotseling overleden. Jubileerende ridders der Militaire Willemsorde gehuldigd. Te Utrecht hebben de transportarbeiders de situatie bij Van Gend en Loos besproken. Moordaanslag te Loon op Zand. Bedevaart naar Dokkum. Voetbal: R.K. Nederland wint te Heemstede met 62 van R~K. België. Beurs: Ned. Staatsfondsen in ferm herstel; aandeelen in scherpe reactie. ASUNCION, 3 Juni (Reuter). De persdienst deelt mede, dat Paraguay de definitieve staking der vijandelijkheden wenscht, indien waarbor gen gegeven worden, dat terstond onderhande lingen geopend worden over de geheele kwestie van den Gran Chaco. Aan het einde der mededeeling wordt gezegd: Regeering, leger en volk zijn het volkomen eens, dat zij Bolivia nooit zullen toestaan langs di- plomatieken weg te bereiken, hetgeen het op het slagveld tevergeefs heeft geprobeerd. Bolivia heeft het voorstel van de bemiddelen de landen, om een wapenstilstand te sluiten, aangenomen. Het definitieve antwoord van Pa raguay is nog niet bekend. De bemiddelings-commissie in het Gran Cha co-conflict, welke Zondagmiddag bijeen was gekomen, heeft om onbekende reden de zitting onderbroken. Journalisten, die naar de oorzaak hiervan vroegen, werd geantwoord: „Het is vandaag toch Zondag". Het vermoeden bestaat evenwel, dat de on derhandelingen op een dood punt zjjn gekomen. MONTEVIDEO, 3 Juni (Reuter). De presi dent van Uruguay, Gabriel Terra, is bij een aanslag op zijn leven gewond. De aanslag had plaats, terwijl de president een feest in het hippodroom bij woonde,» ter eere van president Vargas van Brazilië, die op het oogenblik een bezoek aan Uruguay brengt. Omtrent den aanslag wordt nader gemeld, dat de dader een zekere Bernardo Garcia is, lid van de onafhankelijk-nationalistische partij, oud parlementslid van deze partij en oud-directeur van de spoorwegen. Hü naderde den president op het oogenblik, dat deze met president Vargas naar een diner ging. Van zeer nabü loste hü een revolverschot op den president, waardoor deze licht aan het been werd gewond. Onmid dellijk stortte hij zich op den dader en sloeg hem het wapen uit de hand. Garcia trachtte te vluchten, doch werd door de omstanders gegrepen en afgeranseld. Na zün arrestatie poogde hü zelfmoord te plegen, doch dit mislukte, hü slaagde er slechts in zich te wonden. Terra is niet ernstig gewond, in den avond woonde hij reeds het souper bü. dat president Vargas op den kruiser „Sao Paulo" aanbood.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1