Min. Steenberghe afgetreden Stadsnieuws „alleen voor u Haarlem, 3 Juni Nieuwe en zware slag voor de regeering Wij schrijven voor U op advertentien! FRANS HALS THEATER MAANDAG 3 JUNI 1935 PLEBAAN WESTERWOUDT NUTS-SPAARBANK Vergelijkend overzicht over Mei 1935-1934 FAILLISSEMENTEN Een zeldzaamheid Orgelconcert Reprise Spaame-revue POLITIE-STOP TEEKENS St. Joseph Zilveren jubileum ir. v. Thiel ZANGCONCOURS TE ZANDVOORT Van Onderling Hulpbetoon's Mannenkoor VOOR DEN POLITIERECHTER Burenruzie te IJ muiden Zwart tegen rood WONINGBOUW TE ALKMAAR Raadsbesluit niet goedgekeurd VOOR DEN KANTONRECHTER Steltenloopers Toediening van het H. Vormsel VOETBAL Volendam 3D. S. S. 1 04 UIT DEN OMTREK GENOOTSCHAP TER EERE VAN HET H. SACRAMENT Jubileumviering te Zaandam AGENDA 4 Juni Nieuwe Haarlemsche Courant PRINSES JULIANA NIET NAAR DEN HELDER Kaasmarktdag te Uithoorn PINKSTERPROGRAMMA GELIJKTIJDIGE PREMIÈRE IN HAARLEM, AMSTERDAM ROTTERDAM EN DEN HAAG 99 Even voormiddag werd ons uit Den Haag een haast ongeloofelijke tijding getelefoneerd, die even later door het dagbladen-bureau Belinfante officieel be vestigd werd: De Minister van Economische Zaken, mr. M. P. L. Steenberghe, die in tegenstelling met de overige leden van het Kabinet oor deelt, dat alleen devaluatie tot aanpassing in het maatschappelijk leven kan leiden, heeft zich op grond hiervan verplicht ge acht, aan H. M. de Koningin ontslag te ver zoeken. Dezer dagen is de benoeming te verwachten van prof. dr. ir. H. C. J. H. Ge- lissen tot zijn opvolger. Aan het Kabinet-Colijn, dat zich met bewonderenswaardige volharding door de crisis en politieke moeilijkheden tracht heen te slaan, blijven de beproevingen niet bespaard. Eén Minister verloor het door overlijden, een anderen door ziekte, weer een anderen door 't vinden van de religieuze gezondheid, die zijn ministerieele dood werd. En thans treedt de vierde, een der sterkste figuren, uit het Kabinet, dat zoo lang liet beweren vooral homogeen te zijn. Er wordt dus in het opnieuw geschok te Kabinet verder gekramd, ondanks de zeer slechte vooruitzichten, die het Voor- loopig Verslag op het Bezuinigingsontwerp voorspelt, zooals de krantenberichten over de uitgebrachte barre critiek lieten door schemeren. Het aftreden van Minister Steenberghe is een nieuwe en zware slag voor de regeering, wier vertrouwen er bij het volk niet op vooruit zal gaan. Zoowel de Eerste en Tweede Kamer, als daarbui ten, werkgevers en werknemers, waren zeer ingenomen met den Minister van Economi sche Zaken, die om een principieel mee- ningsverschil met het Kabinet reeds na nog geen jaar zijn ministerieele carrière moest afbreken. Dat hij echter niet voor goed uit het politieke leven zal verdwijnen, schijnt weinig twijfelachtig, want al heeft het Kabinet voor het oogenblik de vraag stukken geforceerd, waarop het hem heeft laten vallen, daarmee zijn ze nog niet op gelost. Ze blijven aan de orde, en van den loop der gebeurtienssen zal het afhangen, in welk tempo ze in de Kamer worden be slist. In breede kringen van ons volk zal het plotseling heengaan van Minister Steen berghe droefheid en bij sommigen verbit tering verwekken. Reeds vóór het intreden in het parlementaire leven persona grata in het economische leven, werd hij op één der moeilijkste posten in het Kabinet als opvolger van den bekwamen en krach- tigen Minister Verschuur de jongste maar meest gewilde Minister. Reeds zijn maidenspeech won hem den lof van „for- sche frischheid" bij deN. Rott. Crt. Men waardeerde in hem den Minister, die onder de leden van het Kabinet het meest vervuld was van het besef eener po sitieve politiek, onontwijkbaar noodzakelijk in de moeilijke omstandigheden, welke het land doormaakt. Niet enkel zijn contin- genteerings-maatregelen, zijn optreden in het mijnconflict, enz., maar ook zijn prach tige verdediging en nog pas eenige we ken geleden in de Eerste Kamer van het wetsontwerp op de verbindendverkla ring der ondernemers-overeenkomsten, en zijn voortdurende waakzaamheid voor een constructieve welvaartspolitiek, afwijkend van de regeeringstraagheid, houden ook na zijn aftreden het besef levendig, dat hij de „coming man" is van een weer actieve po litieke aëra. Men moet erkennen, dat de Kabinets formateur zijnerzijds een goeden zet heeft gedaan door de vervanging van Minister Steenberghe door ir. dr. H. Gelissen. Deze veertigjarige Venlonaar, oud-student van Rolduc en de Delftsche Hoogeschool, pro fessor der Tilburgsche Handelshoogeschool, bereisd in Europa en Amerika, leider van het Economisch Technologisch Instituut in Limburg, heeft vooral in 't Zuiden, waar hij de jongste jaren de stuwer was van de beweging voor industrialiseering, een groo- ten roep. Ongetwijfeld moet men den moed be wonderen, waarmee ir. Gelissen, die bij ver gissing ook nog eens candidaat voor Natio naal Herstel is geweest, zich aan den mi- nisterieelen steun van het Kabinet-Colijn begeeft. Het is echter moeilijk aan te ne men, dat de regeering erin slagen zal, op deze wijze het schild te houden, om de dreigende slagen af te wenden. Sedert hij zijn ongelukkige rede hield voor de liberale industrieele kapiteins in de hoofdstad, schijnt dr. Colijn tot de politiek van de sterkste partij in de Kamer wat meer ge naderd te zijn. Maar het is moeilijk aan te nemen, dat hij de vooruitstrevende denk beelden zal aanvaarden van ir. Gelissen voor wiens bekwame plannen van indus trialiseering, industriebanken enz. hij al bij de eerste begrootingsdebatten steenkoud is gebleken. Politiek is Ir. Gelissen een homo novus. Maar wat de devaluatie aangaat, krijgt het Kabinet geen goud, maar lood om ijzer Want in de kwestie van het waardevaste geld hangt hij ongeveer dezelfde denkbeel den als zijn voorganger aan. Er moet dan ook nog worden opgehel derd, wat het beteekent, den eenen deva- luïst in het Ministerie haten, om een an deren te vervangen. Even moeilijk als wij kunnen aannemen, dat de Kabinetsforma teur niet op de hoogte was van de deva luatiedenkbeelden, door mr. Steenberghe aangehangen op het oogenblik, dat hij in het Ministerie trad, dat hij elf maanden later om die denkbeelden moest verlaten, even onaannemelijk schijnt het ons, dat ir. Gelissen zijn overtuiging tegen de houd baarheid van den gulden achterlaat bij het betreden van zijn departement. Er bevreemdt meer bij deze Ministers wisseling. Het bleef niet onbekend, dat de nieuwe Minister kritische denkbeelden aan hangt als pas werden neergelegd in de o.i. zeer goed den toestand bekijkende resolu tie van het R. K. Werkliedenverbond, dat het Bezuinigingsontwerp bestreed, de zwak ke en ongenoegzame aanpassing laakte ook omdat zij de vaste lasten niet aantast, terwijl de industrialiseering uitblijft, waar over ir. Gelissen nog in November j.l. ver klaarde: „In tijden van oorlog mobiliseert men het hgele volk, welnu, op het oogenblik zitten we volop in een economischen oorlog, en de nood is hoog gestegen. Zoo hoog, dat de kinderen van onze werkloozen reeds ondervoed beginnen te rakenNu zou de regeering weer alles wat zij heeft aan personen en instel lingen moeten mobiliseeren om te zoeken naar werk. Mobiliseeren, door in de verschillende streken van het land jonge menschen, deskundigen op al lerlei gebied: technisch, financieel, econo misch, sociaal, juridisch, bijeen te brengen en hen te belasten met het voor-onderzoek om ten spoedigste in die streken nieuwe industrieën te stichten. Om hun werkzaam heid te coördineeren en te voorkomen, dat in verschillende provincies men dezelfde bedrijven zou stichten, zou er een centraal instituut moeten zijn dat leiding geeft. Op dit gebied gaaterevenweltotaal niets van de regeering uit. Aldus de kritiek van den industrieelen econoom op de regeering-Colijn. Betee kent het, dat door zijn intrede in het De partement van Economische Zaken ein delijk het stuur wordt omgegooid? Nie mand zou zich daarover hartelijker ver heugen dan de R. K. Staatspartij. De toestand van den hoogeerwaarden heer plebaan L. A. A. M. Westerwoudt, die in de Mariastichting te Haarlem wordt verpleegd, is nog altijd niet zonder zorg. Een kleine inzinking, die zich verleden week voordeed, is thans echter weer zoo goed als overwonnen. Aantal behandelde posten 14229, v. j. 13807; aantal inlagen 8880, v. j. 8555; aantal terugbe talingen 5349, v. j. 5252. Ingelegd 616.903.07, v. j. 603.323.25; terug betaald 532.235.23, v. j. 513.917.70. Meer in gelegd 84.667.84, v. j. meer 89.405.55. Aantal nieuwe boekjes 234, v. j. 254; aantal afbetaalde boekjes 154, v. j. 184. Spaarbusjes op 31 Mei 1935 in omloop 3550. Geledigd in Mei 1935 281 busjes met totaal in houd van 4.807.17. Aantal verhuurde kluislo- ketten op 31 Mei 1935 510. Het weekblad Handelsbelangen neemt o.m. op de crediteurenlijst in het faillissement C. Cassee, wijnhandelaar Bloemendaal. Deze lijst telt 40 crediteuren met een totaal passief van/ 41.307.92 waarvan preferent 18.579.26 en betwist 2.919.65. De baten zijn nog niet volledig be kend. De voornaamste crediteur is: N.V. Le- vensverz. „Holland" geldleening le hypotheek preferent 10.469.25. De heer Herman, wonende Nachtegaalstraat 95, alhier, deelt ons het volgende aardige ge valletje mede: Mijn konijn, die negen dagen geleden zes jon gen kreeg, stierf op den negenden dag en daar de jongen te klein waren om alleen te eten gin gen er vijf eveneens dood. De overgeblevene leg de ik bij de poes, die twee jongen had. Interres. sant was het te zien hoe het konijn met de poes jes werd groot gebracht. Bij de orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk op Dinsdag 4 Juni, 's avonds van 8.159.15 uur, te geven door den heer George Robert, zal het volgende programma worden uitgevoerd: 1. Fantasie super: Komm heiliger Geist, Herr. Gott, J. S. BacH. 2. Aria, J. S. Bach. 3. Adagio en Allegro uit het Concert F. gr. t (koekoek en nachtegaal), G. F. Handel. 4. Sonata da Chiesa, H. Andriessen. Tema con variazioni e finale 5. Choral, A. Honegger. 6. Morceau de Cqncert, A. Guilmant. Voor de tweede maal werd Zaterdagavond de jubileumrevue „Klaar om te starten" van de Roei- en Zeilvereeniging „Het Spaame" opge voerd en wel ten bate van den jaarlijkschen boottocht voor lichamelijk gebrekkigen, georga- nisgerd door de Eerste Hulpvereeniging „Snel- verband". De reprise bleek op prijs gesteld te 1 tl" worden want de Stadsschouwburg was voor een zeer groot deel bezet en ieder gedeelte van de revue werd hartelijk beapplaudiseerd, terwijl er zelfs ettelijke „open doekjes" waren. Bij dey aanvang sprak de eere-voorziter van het „Spaarne", de heer W. Dyserinck een kort welkomstwoord, waarin hij herinnerde aan de oprichting van het „Spaarne", 50 jaar geleden door eenige flinke jongelui, waarvan thans nog 3 oprichters in leven zijn. De roeivereeniging nam in groei en bloei toe en kreeg een goeden naam in Haarlem. Onder de leden heerscht een groot samehocrigheid, die overgaat in naasten liefde, waar dit te pas komt, waarvan thans de opvoering van de revue van „Snelverband" een bewijs gaf. De revue noemde spr. frisch, gezellig en een goeden kijk gevend op de sport. De talrijke aanwezigen zullen dit ongetwijfeld beaamd heb ben. De revue zit goed in elkaar en heeft aar dige vondsten. Zij geeft ook den niet-ingewijde een duidelijk beeld van hoe het toegaat in het „Spaame" en was een brok intensieve propa ganda voor de roeisport. Ook het voorpro gramma: In de bar „chez Bouckaert" was be schaafd en amusant en had een groot en ver diend succes. Na afloop van de voorstelling overhandigde de heer Fortgens, vorzitter van „Snelverband", met eenige vriendelijke woorden een speciaal voor deze gelegenheid geslagen herinerings- medaille aaneen voorziter van het „Spaarne", dr. A. D. prof. Fokker.. De R.K. Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph" organiseert op Zondag 21 Juli as. een autotocht naar de K. R. O.-studio te Hilversum. Jubileum De heer Govert Hendriks, te Vijfhuizen (Haar lemmermeer) herdacht heden den dag waarop hij zich 40 jaren geleden als vervener vestigde en tegelijkertijd het agentschap van de Levens verzekering-Maatschappij „Haarlem", Wilsons- plein 11, Haarlem, van zijn vader overnam. Op zijn veenderij wapperden de nationale vlaggen en in zijn huis ontbrak het hem niet aan belangstelling. Van de Directie en het personeel der maat schappij „Haarlem" ontving hij mooie bloem stukken, alsmede de gebruikelijke enveloppe. Het was Zaterdag 1 Juni 25 jaar geleden, dat de heer M. J. van Thiel in dienst trad bij de K.E.M. (Kennemer Electriciteits Maatschappij) thans het P.E.N. geheeten. Is de naam van zijn werkgever veranderd, ook de heer van Thiel is eenigszins van naam veranderd, want thans is hij ingenieur 1ste klasse. Daar het oude P.E.N., gebouwd aan de Korte Kleverlaan te Bloemendaal, zich minder goed daarvoor leende, had de huldiging Zaterdagmor gen 11 uur plaats in 't gebouw van de P.W.N., daartoe bereidwillig beschikbaar gesteld door den waarnemend directeur van het P.W.N., Ir. W. Mensert. Achtereenvolgens voerden het woord Ir. J. A. Wijnmalen, technisch adjunct-directeur, namens Ged. Staten van Noord-Holland, door Ir. C. van Ees als oud-collega en door den heer G. E. Noordhof, namens het personeel. Namens Ged. Staten werd een prachtig Per zisch tapijt aangeboden en van het personeel ontving de jubilaris eenige makkelijke moderne fauteuils. Een vroegere collega, oud-hoofdinge nieur W. L. C. Brunings, die thans directeur is van de P.U.E.M. te Utrecht, was voor deze gelegenheid overgekomen om den jubilaris te complimenteeren, waarbij eenige oude herinne ringen uit de K.E.M.-periode nog eens naar vo ren werden gebracht. 's Middags was er ten huize van den jubilaris gelegenheid, dezen en zijn familie te complimen teeren, van welke gelegenheid een druk gebruik gemaakt werd. Onnoodig te zeggen, dat voorts de gebruike lijke brieven, telegrammen en bloemen niet ont braken. Voor verkeer, dat den agent van achteren nadert. Voorverkeer, dat den agent van voren en achteren nadert^ Voor verkeer, dat den agent van voren nadert. Er ontbreekt iets op Uw disch, Als HAAS' mosterd er niet is! de algeheele verklanking van dit overschoon werk bleef tam en traag. De uitkomst bracht: Tweeden prijs met 282 punten. Mannenzangver. „Kolping", Gouda onder F. de Jong, kwam als een „vreemde eend in de bijt". Hoort volstrekt niet in de eerste afd. thuis. In alle opzichten onvolwaardig, 3de prijs, 225 pun ten. Na deze teleurstellingen leefde de zaak op. „Onder Ons" Amsterdam leverde onder de zeer muzikale aanvoering van G. P. Boer een be schaafde vertolking en levendige voordracht van het verplicht koor. Een keurige prestatie die artistiek bekroond werd door de uitvoering van Jac. Bonzet's „Tehuis". Uitbeelding die geheel eigen persoonlijkheid behield, daarbij beschaafd en in mooi tinten gehouden. Naar aller ver wachting eerste prijs met 306 punten. „Zaandamsch Mannenkoor", dirigent C. Kef, slaagde prachtig in de uitvoering van ,,'t Is dag". Een uitstekend stel zangers, die een ener gieke en gave vertolking brachten profiteerende van de fantasie en groote stuwkracht van den leider. Deze energie paste de leider ook toe op het vrij nummer „Vexilla Regis" van Mathieu Neu- man. Behalve in het couplet „O crux ave" waarin het juiste sentiment klonk, ging door de spankracht veel van de verhevenheid te loor. Maar als totaalsom doorleefde men alle stadia van fraaien mannenzng. Eerste prijs met 318 punten. De twee eersteprijs-winners hdden dus slechts een zeer matig verschil. De jury van dezen avond was gevormd door de heeren; K. Bühne, Jac. Bonset, Bern. Dia mant, Isr. J. Olman en Fred. J. Roeske. De laat ste als voorziter. ste als voorzitter. Er was veel publiek en groote belangstelling. ANTON TER STEEGE De voortzetting van den wedstrijd in het Kur- haus te Zandvoort deed ons Zondagavond ken nis maken met drie prijskampers der Eerste Af- deeling Gemengde Koren. Het verplichte werk was: „Drie Princessen" van Jan Nieland, treurlied over de mislukte levens van drie Chineesche vorstelijke vrouwen, metrisch vertaald door Hélène Swarth naar de bewerking van H, Bethge. Dit melodieus stuk vormt een aangename en niet te zware opgaaf, waarvan echter de opvatting in raadselen ligt, aangezien de tragiek van het lot dezer vrouwen, vooral aan het slot sprekend, in de muziek geen treffenden weerklank vindt. Met belangstelling ontmoetten wij in deze af- deeling bij twee gezelschappen als vrij werk Koren'' van Alph. Vranken, waarin de compo nist op zoo waardige wijze den dichter Felix Rutten de hand reikt ter verheerlijking der H. Eucharistie. Aan den aanvang van dezen geanimeerden zangavond kwam als nakomer der 2de afd. Ge mengde Koren (26 Mei verhinderd) „Schoorls Gemengd Koor", dir. C. Jonker op het podium. Hoewel ook hier de mannenstemmen in wel luidendheid achter stonden bij de sopranen en alten, wist de geroutineerde leider, hoofdzake lijk door schakeering en voordracht, zijn koor als de eerste^prijswinner dezer afd. te plaatsen met het hoogste aantal punten n.m. 330. De Eerste afd. Gem. Koren werd geopend door: „Daniël de Lange" Koog ad. Zaan, dir. J. Booda met „Drie Princessen". De lichte stem ming die dit werk beheerschen moet, werd al dadelijk geforceerd; ook in Koren klonken naast soepeler tonen, soms enorme forti die het mys tieke dezer compositie geweld aandeden. Echter was het evenwicht der zangkrachten best in orde. Resultaat: Eerste prijs met 323 punten. Men steeg lA toon in 't vrije werk. „Immanuel" Zandvoort, onder E. H. Kerkho ven, begon ingelijks het verplichte koor mf in plaats van piano. Men zong het op toon. Ook hier was „Koren" vrij nummer. De mannen stemmen schieten te kort in sonoriteit, de lei ding komt niet boven dilettantisme uit. Dat vooral het laatste couplet een zeer uitzonder lijke beteekenis heeft was den dirigent blijkbaar ontgaan. Tweede prijs met 267 punten. „Crescendo" Haarlem, directeur J. Hensen, gaf al evenmin imponeerende muzikaliteit te ge nieten. „Drie Princessen" zakte lA toon en Salve Regina klonk onbehserscht en onzuiver. Tweede prijs met 262 punten. Deze Eerste afd. bleef in puntenaantal beneden de Tweede afd. Kwam dus niet boven de middelmaat uit. De „Eerste afdeeling Mannenkoren" bood als begin een teleurstelling. „Vita Nova" onder Hennie Tolhuijs gold algemeen als favoriet." De aureool van superioriteit der kerkzangers en het succes van verleden jaar te Zandvoort had den groote verwachtingen gewekt. Waaraan niet voldaan werd. Een halven toon zakken was niet het grootste bezwaar, maar hoe mooi ook begonnen met het eerste couplet, het verplicht koor ,,'t Is Dag", tekst van Guido Gezelle, muziek van Jac. A. Maassen, groeide niet uit tot de voornaamheid die de compositie toekomt. De samenzang was niet op peil en de gloed der overtuiging ont brak. De aanhef van Roeske's „Tranen" als vrij werk deed weer iets zeer goeds vermoeden, maar Drie dames en een heer, de voornaamste per sonen van een straatscène, die zich in de maand Maart afspeelde. De dame in de be- klaagdenbank zou volgens de dagvaarding een der dames in de getuigenbank met zeer on parlementaire termen gedreigd hebben haar de bril van het hoofd te slaan. Bovendien zou ze haar slachtoffer op een zeer lage manier in haar moederliefde hebben gekrenkt. De beleedigde juffrouw en enkele andere ge tuigen beweerden pertinent, dat de verdachte de geïncrimineerde woorden gebruikt had Verd. bleef categorisch ontkennen, dat zij de juffrouw onhoffelijk zou hebben toegesproken. Met groot moeite kon de politierechter den woordenvloed van de dame stuiten, toen zij be gon te verhalen, hoe ruim vier jaar geleden de juffrouw (halve slag rond naar getuigenbank) naast haar was komen wonen, enz. De Officier van Justitie vond de handelwijze van verdachte zeer laag. Hij eischte f 15 boete of 12 dagen hechtenis. De politierechter vonniste verdachte conform den eisch. Ook in Zandvoort hebben de politieke in stincten zich bij den jongsten verkiezingsstrijd op ongepaste manier moeten uiten. De zwarte broeders schepten er genoegen in om de ver kiezingsborden van hun roode plaatsgenooten s nachts uit den grond te rukken en te ver melen. Op den avond van den 5den April zou den de meeningsverschillen zelfs zoo sterk tot uiting zijn gekomen, dat de 32-jarige kellner G. K. den correspondent van de „Arbeiders pers in het gelaat heeft geslagen, waardoor deze zoo vermeldde het althans de dagvaar ding pijnlijk werd aangedaan. De correspondent, als getuige door den poli tierechter gehoord, verklaarde, dat hij slechts als een geïnteresseerd toeschouwer bij 'n woor dentwist had staan kijken, -in de hoop eenig nieuws voor zijn blad op te kunnen doen. Ver dachte, die niet heelemaal nuchter was, kwam hem toe en eing spoedig tot handtastelijkheden over. Verd. verklaarde, dat getuige zich bij 'n ver kiezingsbord had geposteerd, uit vrees, dat 't weer vernield zou worden. Op een goedge meende en onbeduidende opmerking zijnerzijds had getuige zeer onbehoorlijk gereageerd en was zelf het eerst beginnen te slaan. De Officier van Justitie concludeerde uit de menigvuldige getuigenverklaringen, dat verd. het serst geslagen had en eischte wegens mis handeling een geldboete van f 15.te ver vangen door 12 dagen hechtenis. Ged. Staten van Noord-Holland hebben hunne goedkeuring onthouden aan het besluit van den gemeenteraad van Alkmaar tot het verleenen van een voorschotleening aan den R. K. Vereeniging van Spoorwegpersoneel voor den bouw van 27 woningen voor haar leden. Stroopen In den nacht van 28 op 29 November hadden twee stroopers uit Bloemendaal gestroopt op het landgoed van de Erven van Vliet. Zij werden echter gesnapt op het moment, dat de buit vier fazanten bedroeg. Twee jachtopzieners consta teerden, dat er slechts één geweer op den grond bij de stroopers lag. In den tijd, dat zij dit con stateerden maakten een van beide fazantendie- ven van de gelegenheid gebruik om het op een loopen te zetten, doch na 200 M. werd hij in gehaald en proces-verbaal tegen hem opgemaakt, evenals tegen den andere. Eenigen tijd geleden hadden zij zich voor den Kantonrechter te verantwoorden, maar waren niet verschenen. K„ een van de stroopers nam geen genoegen met het bij verstek gewezen von nis en kwam Maandagmorgen wederom voor den Kantonrechter. De ambtenaar van het O. M. vroeg bevesti ging van het eerst gewezen vonnis: voor het zich bevinden op verboden grond een geldboete van 15 gulden subs. 15 dagen en voor het hebben van het geweer zonder jachtacte f 30 boete en verbeurdverklaring van het inbeslag genomen geweer en fazanten. De Kantonrechter sprak verdachte vrij van het secundair ten laste gelegde, doch ten aan zien van het primaire veroordeelde hij hem con form den eisch. Men ziet wel eens door de stad reclame-stelt- loopers voor cigaretten of tandpasta. Op 30 Maart liepen enkele tandpasta-lieden door Bloe mendaal en, daar zij reeds eerder het villa-dorp konden verlaten dan zij hadden gedacht, gingen zij naar IJmuiden. Hiervoor hadden zij geen ver gunning aangevraagd en moesten daar dan ook met een proces-verbaal den aftocht blazen. De eigenaar van het reclame-bureau van waaruit de reclame werd gemaakt, was aansprakelijk. Deze werd conform den eisch tot 4 subs. 2 dagen veroordeeld. Zondagavond diende Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent in de Kathedraal aan de Leidsche vaart het H. Vormsel aan volwassenen toe. Ongeveer 70 katholieken uit Haarlem en om streken ontvingen het H. Vormsel. Na de plech tigheid had een pontificaal Lof plaats, waarbij de Bisschop werd geassisteerd door den Hoog- eerw. Heer H. C. J. Sondaal, deken van Haar lem, pastoor F. C. van Beukering en enkele lee raren van het Seminarie Hageveld. R. K. Hotel-, Café- en Restaurant- personeel Dinsdag 4 Juni, des nachts óm hailf twee, houdt de afdeeling Haarlem van den Ned. R. K. Bond van Hotel-Café en Rest. Geëmployeerden ,St. Antonius" ,een openbare vergadering in gebouw St. Bavo, Smedestraat. De heer H. J. Kuyper, het gemeente-raadslid zal een lezing houden. Ook familieleden zijn welkom, maar vooral leden en niet-leden wor den uitgenoodigd. Na den aftrap is D. S. S. dat met een ge heel andere opstelling speelt onmiddellijk in den aanval en het duurt niet lang of v. Straa- ten kopt keurig een voorzet van rechts in 01. D.S.S. blijft het spel beheerschen. Het is dezelf de speler die keurig een pass benut met een listig schot 02. Volendam komt even krachtig opzetten, doch de D.S.S.-achterhoede retour neert alles; de D.S.S.-spil opent het spel schit terend op de vleugels en het is Bosdijk die met een keihard schot den stand op 30 brengt. Nadat er nog een doelpunt van D.S.S. wegens buitenspel is geannuleerd is het rusten. Na de hervatting zet Volendam er alles op om het veloren terrein te herwinnen en zet een krachtig offensief in, doch de D.S.S.-achter hoede met keeper aan het hoofd bezweren alle gevaar. Langzamerhand raakt D.S.S. weer meer en meer in den aanval en het is L. Zandstra die den V.-keeper met een hard schot het nakijken geeft 04. Volendam speelt thans een verloren spel, toch moet de D.S.S.-keeper er nog eenige malen aan te pas komen en hij red eenmaal een zeker schijnend doelpunt. Zondag heeft het Genootschap ter eere van het H. Sacrament te Zaandam zijn zilveren jubileum onder groote belangstelling van de zijde der leden en van de geheele parochie ge vierd. Reeds des morgens onder de H. Mis, die voor de overleden en levende deelnemers aan den Stillen Omgang werd opgedragen, naderden ve len ter H. Tafel, om Gods zegen voor 't werk der vereeniging ook voor de toekomst af te smeeken. De plechtige Hoogmis werd opgedragen door den pastoor der parochie, den zeereerw. heer J. M. v. d. Marck, die daarbij geassisteerd werd door kapelaan Mulder en kapelaan Schuyt, zoon der parochie, wiens vader mede tot de oprich ters van het genootschap heeft behoord. De feestpredikatie werd gehouden door den weleerw. heer kapelaan Minnebo, die in tref fende bewoordingen de beteekenis van Christus Eucharisticus heeft uiteengezet. Het zangkoor voerde op lofwaardige wijze uit de „Missa Festiva" van Ph. Loots. Nadat de feestviering kerkelijk was besloten met een plechtig Lof, heeft des avonds in het R.K. Vereenigingsgebouw een feestelijke bij eenkomst plaats gehad, waarbij wederom een groot aantal parochianen belangstelling toonde. Hier heeft de voorzitter, de heer A. L. v. d. Huijsen, dank gebracht voor de bloemenhulde, door zustervereenigingen en corporaties van an dere strekking geboden, o.m. van het hoofdbe stuur van het Genootschap uit Amsterdam, den R.K. Vrouwenbond, de Maria-vereeniging, de Joseph-Gezellen-Vereeniging. Spr. herinnerde aan den tijd, vijf en twintig jaar geleden, toen slechts zeer weinigen den tocht naar de H. Stede tq Amsterdam onder namen, terwijl thans uit de Zaanstreek het aantal deelnemers reeds ver over de duizend bedraagt. Spr. uitte den wensch, dat deze de votie voor het Hoogheilig Mirakel steeds zal mogen toenemen. De secretaris, de heer J. Willemse, stelde hierop met eenige waardeerende woorden het werk van den voorzitter, den heer v. d. Huysen, in het licht, die deze functie van de oprichting af met onvolprezen ijver heeft vervuld. Als blijk van waardeering werd hem een groot schilderstuk voorstellende „Jezus leeraart in den Tempel" aangeboden. Hierna wenschte de pastoor der parochie de vereeniging geluk. Z.Eerw. hield een krachtig pleidooi tot aansluiting bij het genootschap en tot steeds grootere devotie tot Jezus in het H. Sacrament. De heer Mathfjsen van Wormerveer huldigde de jubileerende vereeniging als de stuwkracht voor de geheele Zaanstreek en om de prettige samenwerking, die steeds heeft bestaan met de afdeelingen in de Zaanstreek. Namens de pa- rochieele afdeelingen te Wormerveer, Wormer, Koog-Zaandijk en 't Kalf bood hij een ge schenk onder enveloppe aan, te'besteden naar eigen goeddunken. Kapelaan Schuyt, die reeds als jongen den tocht had meegemaakt, verheugde zich over de groote toename van het aantal Stille Omme- gangers. De heer Ruijs, de eerste en oud-secretaris van het genootschap en de heer C. Kuyk namens de Retraitenclub spraken nog gelukwenschen uit. Laatstgenoemde bood tevens een geschenk in enveloppe aan. Op dezelfde wijze 'Cfid ook de Propagandaclub „St. Petrus" van haar sym pathie blijken. Deze gelden zullen worden aangewend tot vorming van een fonds voor verfraaiing van de parochiekerk te Zaandam. De avond werd verder gevuld met de opvoe ring van twee tooneelstukjes, die bij de toe hoorders een zeer gunstig onthaal hebben ge had. R. K. Bevolkingsbu- „Prinses voor dertig Gebouw „St. Bavo" reau, 8 uur. Frans Hals-theater dagen", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace „Alleen op de wereld" Op het tooneel: Lupescosisters, equilibristen, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater „In de haven van San Fran cisco". 7 en 9.15 uur. Kunstzaal Reeker Wagenweg Tentoon stelling werk van L. Schutte, 10—7 uur. Kunsthandel J. H. de Bois Kruisweg 68 Tentoonstelling, 105 uur. Gebouw „St. Bavo" St. Caecilia 8 uur; Rechtskundig bureau, 8 uur; Cursus R.K. Volks bond, 8 uur; Bestuur Herwonnen Levenskracht, 8 uur; Personeel Figée, 8 uur; Federatie Groen ten- en Fruithandelaren, 8 uur; R.K. Kellners, ('s nachts half één). Frans Hals-theater „Prinses voor dertig da gen". 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace „Alleen op de wereld". Op het tooneel: Lupesco-sisters, equillibristen. 7 en 9.15 uur. Luxor-theater „In de haven van San Fran cisco. 7 en 9.15 uur. Kunstzaal Reeker, Wagenweg Tentoonstel ling werk van L. Schutte, 10—7 uur. Kunsthandel J. H. de Bois, Kruisweg 68 Tentoonstelling, 105 uur. Velen maakten reeds gebruik van onze gratis OMROEPER SERVICE. BEL HAARLEM 1-3-8-6-6 VRAAG NAAR TOESTEL 61 Noem het nummer van de annonce, waarop U wenscht te reflecteeren. Wij noteeren alle bijzonder heden van Uw sollicitatie Uw vraag - Uw aanbod en zorgen voor onmiddellijke doorzending aan den steller der annonce. OMROEPER-SERVICE NASSAULAAN 51 - HAARLEM Kantoorur.en van half 9 tot half 6 's Zaterdags van half 9 tot half 1 De namen van de stellers der annonces worden niet bekend gemaakt Het is wel zeker dat Prinses Juliana de Koningin niet zal vergezellen bij Haar bezoek aan Den Helder op morgen. ifti VERBETERING VAN DEN PROVINCIALEN WEG Het overleg tusschen de betrokken autoriteiten het bestuur der provincie, dat der gemeente Zaandam en de directie van de Nederl. Spoor wegen heeft tot gevolg gehad, dat men het eindelijk eens is geworden omtrent middelen tot verbetering van den weg voor snelverkeer nabij het spoorwegstation, waar, zooals men weet, herhaaldelijk verkeersongevallen, soms met doodelijken afloop, voorkwamen. De weg zal geheel verlegd worden, waarbij de weg voor snelverkeer en de weg voor voet gangers samengetrokken zullen worden. Het rijwielpad komt dan in het verlengde van het tegenwoordige te liggen. Men hoopt op deze wijze de veiligheid te dienen. Zaterdagmorgen is men met de werkzaam heden begonnen. REEDS VROEG OP STAP De politie heeft Vrijdag aan de haven twêe Amsterdamsche jongens van tien jaar aan getroffen, die, zooals bi) ondervraging bleek, reeds des middags op stap waren gegaan, zon der dat hun ouders van iets wisten. Deze werden dit pas gewaar, toen de jongens niet op tijd thuis waren. Bij onderzoek bleek, dat zij 's middags niet op school waren geweest.' Toen het zoeken en navragen door de ouders geen resultaat opleverde, werd aangifte gedaan bij de politie, met verzoek de knapen te wil len opsporen. Het contact tusschen de hoofdstedelijke en de Zaandamsche politie had tot gevolg, dat de beide vluchtelingen weer naar het ouderlijk huis konden teruggebracht worden. Men schrijft ons: Donderdag, 6 Juni, zal in Uithoorn een spe ciale kaasmarktdag worden gehouden. Er zijn behoorlijke prijzen in geld beschik baar gesteld voor den grootsten aanvoer in stuks, den grootsten aanvoer in wicht en den hoogst ontvangen prijs. Voorts zullen aardige attenties worden uitge reikt aan den kooper van het grootste aantal stuks en van het hoogste gewicht, benevens aan dengene, die den hoogsten prijs heeft besteed. Gelijk bekend wordt ter kaasmarkt in Uit hoorn kaas van uitstekende kwaliteit aange voerd. Zoowel kaas voor binnenlandsch gebruik als voor export is hier aanwezig. Het ligt in het voornemen van het gemeen tebestuur de handelaren en prijswinnaars na afloop van de kaasmarkt, vermoedelijk te circa 11 uur, op het gemeentehuis te ontvangen. Tenslotte kan nog worden medegedeeld, dat op genoemden datum een groote partij beste Texelsche lammeren zal worden aangevoerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2